Matinique Lady Springfeld 10 KORTING 'De Willaert: cultuur op maat gesneden' m MIK Visser Op Van de Grift kunnen clubs bouwen Stijldansen 7 ACTUEEL A Kosten de Willaert hoger dan aanvankelijk begroot drijfsleider Heeren Van B rederode Harder optreden tegen illegale sandwichborden De Damescollectie van Nuance wegens verplaatsing tot 27 september op de nieuwe wintercollectie Geef je nu op voor: Country - Line dansen PAGINA 2 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 SOESTER COURANT /e collega? PAGINA 3 EAIVI '-HEREN SJES /OF ZONDAG 290 76 76 )6 - 55 361 629 RKT DIJKENS 3BERG "g Bibliotheek: 500 nieuwe leden in twee maanden C-drie: ruim dertig nieuwe inschrijvingen MANNENMODE KONINGINNELAAN 24-SOESTDIJK MEXX ESPRIT PART TWO o tijdelijk verplaatst naar (van Weedestraat 4) O O vdsio AviOHva Aiiaa voNvia Multifunctioneel centrum biedt veel ontplooiingsmogelijkheden Koninlijke onderscheiding wegens inzet voor tal van activiteiten Groepen voor: Scholieren, jongeren, (echt)paren én alleen van beginners t/m vergevorderd. Kom even langs of bel: (035) 541 33 19 DANSCENTRUM Lt. Gen. van Heutszlaan 10 Baarn Themadag over asielbeleid en mensenrechten Barbecue gestolen Tweeëntwintig verbalen bij bromfietscontrole De zeventiende ^Specialiste SOEST Ook voor service moet u bij ons zijn (DAG 8.00 TOT 14.00 UUR. i iets te vieren? ite adres voor uw vlees-, lurmet-, fondue-, steen- - en saladeschotels! en prijsvriendelijk! Claudia, Lena, Eka, Connie, Rolf en anderen van het ZENTRUM ÏSCHE/DEN DOLDER TAL PARC TE SOESTDUINEN MOTIVEERDE MM" TE VERSTERKEN; maandag t/m vrijdag, week) 5 uur) =r flexibel) traden 3-13.00 of 14.00 of 15.00 selende baan? iNS KANTOORUREN: De ver- en nieuwbouw van de Wil laert heeft 6.070.000 gulden ge kost. Dat is bijna de helft meer dan aanvankelijk was begroot. De tegenvaller was het gevolg van ge wijzigde bouwplannen en de on voorziene vervanging van de cen trale verwarmingsinstallatie. Vorig jaar moest de gelijknamige stichting een extra lening van 1,85 miljoen gulden aangaan om de tota le kosten te kunnen betalen. De ge meente verstrekte daarvoor een ga rantie. Deze extra lening kost Soest geen geld, tenzij de stichting de af lossing (en rente) niet kan waarma ken en Soest opdraait voor de afbe taling. Van de bouwkosten nam de ge meente 2,3 miljoen gulden voor haar rekening. Deze bijdrage werd geleverd, omdat in de nieuwe, geïn tegreerde situatie van C-drie en de bibliotheek de structurele kosten omlaag gaan. Berekend is dat de ge meente per jaar 300.000 gulden be spaart, zodat de investering in een jaar of zeven, acht is terugverdiend. De structurele besparing is nodig, omdat Soest elk jaar minder geld krijgt van het rijk. Naast de verho ging van de inkomsten (belastingen en tarieven) wil de gemeente de vaste uitgaven verminderen. In de sportsector wordt dat gerealiseerd door accommodaties te clusteren. Hiervoor investeerde de gemeente 5,5 miljoen gulden. Op de cultuur- post moet de integratie van C-drie en de bibliotheek leiden tot minder lasten. De investeringen van Soest werden gefinancierd met de op brengst van de verkoop van het gas- en caibedrijf, die enkele jaren gele den meer dan 15 miljoen gulden opleverde. Eerder reserveerde Soest al een ton voor de inmiddels aangelegde par keerplaatsen en om de Willaert uit de financiële brand te helpen, kocht de gemeente voor 400.000 gulden de grond onder het gebouw aan. Mochten de instellingen in de Wil laert in de toekomst het hoofd niet meer boven water kunnen houden, dan zal de gemeente zich geen fi nanciële buil vallen. De grond kan dan eventueel worden verkocht aan een projectontwikkelaar die er wo ningen en/of winkels zou kunnen bouwen. Met de opbrengst van de grondverkoop is de gemeente inge dekt tegen eventuele onverhoopte ontwikkelingen. s een grote, moderne en suc- :in Soesterberg. Zowel op het ortiment en service als op het d, hygiëne en enthousiasme ijn! pent u met onze bedrijfs- jgelijkse gang van zaken unktie met veel verant- f voor de versafdelingen medewerk(st)er die 20 srken. aanspreekt, schrijft u dan w persoonlijke gegevens A.C. Dijkens, esterberg. nformatie inwinnen bij de 13 31). naai Conferentiecentrum Dnaal conferentiecentrum r en Lage Vuursche. Zij stelt □r het houden van trainingen, achttiental zalen zijn er :aurant. hoging van Het niveau, zoeken n: owel mannelijke als vrouwelijke e medewerkers n in een team iern bedrijf ifeer en afwisselend werk ijden ispreekt en dat u interesse heeft Vijfhonderd nieuwe leden in amper twee maanden. De nieuwe huisves ting van de openbare bibliotheek Soest en de kunstuitleen lijkt een positieve invloed te hebben gehad. Wat het precieze effect zal zijn, is volgens directeur Rianne Luiks pas over een jaar te zetten. De absolute stijging is evenmin nog duidelijk. Toen het filiaal in Overhees ander half jaar geleden vanwege de ver bouwing en nieuwbouw werd geslo ten, keerden tientallen mensen de bieb (tijdelijk) de rug toe. Toen al werd verwacht dat menigeen zou te rugkeren, zodra de nieuwe behui zing in gebruik zou worden geno men. Omdat de medewerkers van het automatiseringssysteem maan dag afwezig waren, kon niet exact worden nagegaan hoeveel leden de bibliotheek nu (meer) heeft. Een jaar geleden schommelde dat aantal tussen tien- en elfduizend, wat neer komt op ongeveer 25 procent van de bevolking. Landelijk is 28 pro cent lid van de bibliotheek. Tijdens de open dag heeft C-drie meer dan dertig cursisten kunnen inschrijven. Waarnemend directeur Eveline Paalvast spreekt van een 'zeer goed' resultaat, waarmee het effect van de open dag is vertaald. Op de laatste open dag, enkele jaren geleden, liet welgeteld één bezoeker zich inschrijven voor een cursus. Verder wordt verwacht dat de ko mende dagen nog meer aanmeldin gen binnenkomen van mensen die zaterdag C-drie bezochten. De do centen gaven niet alleen informatie over hun lessen, maar betrokken de belangstellenden actief bij de de monstraties. Kinderen konden een kop kleien voor een totempaal, er kon worden meegedaan aan street- dance in de theaterzaal en zo waren er nog meer gelegenheden, waarbij bezoekers meteen aan de slag kon den. Op die manier werd niet alleen het gedeeltelijk verbouwde pand onder het voetlicht gebracht, maar kregen de gasten tevens beter in zicht in de cursussen. De gemeente gaat harder optreden tegen illegale reclame-uitingen langs de openbare weg. Sandwichborden waarvoor geen vergunning is afgege ven, worden van de straat verwijderd en de rekening daarvan wordt ge stuurd naar het bedrijf of de instel ling die ze heeft geplaatst Tenminste, als de 'dader* te achterhalen is. Volgens Soest worden in toenemende mate sandwich- of driehoeksborden geplaatst, zonder dat daarvoor toestem ming is verleend. De laatste maanden is een opvallend stijging daarvan vast- gesteld en dat is de gemeente een doorn in het oog. "Het is soms gewoon rotzooi wat er wordt neergezet," zegt i ambtenaar J. van Gent. Volgens hem gaat de gemeente nauw lettend in de gaten houden of er illega le borden staan. Is dat het geval, dan worden ze meteen weggehaald. De kosten zullen, indien mogelijk, op de 'vervuiler' worden verhaald. In principe mogen alleen culturele en ideële instellingen borden plaatsen. In een enkel geval wordt ook vergunning afgegeven als commerciële bedrijven een eenmalige actie willen aankondi gen. Een vergunning kan alleen eventueel worden verkregen, indien acht weken van tevoren een aanvraag wordt inge diend bij het College. Wie toestem ming krijgt, mag gedurende tien dagen de aankondigingsborden in Soest ver spreiden. Hiervoor zijn in de gemeen te 32 lichtmasten aangewezen. Instel lingen krijgen bij een vergunning een lijst van deze locaties. ui er LU _i Q Z CO C/3 LU _l O O TC Tl Tl 03 I 03 O 00 I O O "Als u ziet wat hier allemaal gebeurt, snapt u dat het eigenlijk al te klein is voor wat het allemaal te bieden heeft." Wethouder Neks Blommers van cultuur had wellicht een positie vere binnenkomer kunnen bedenken voor de officiële opening van het Wil- laertgebouw. Haar uitsmijter was be ter: "In dit gebouw ben je welkom vanaf het moment dat je zelfstandig of misschien wel met hulp van je moeder naar binnen kunt lopen." In de kleine theaterzaal van C-drie stak Blommers haar enthousiasme over het multifunctionele centrum niet onder stoelen of banken. C-drie, de openba re bibliotheek, de kunstuitleen, een bowlingcentrum met horecagedeelte en een sportzaal onder één dak. 'Hier ge beurt het', had ze wel van de daken willen schreeuwen. Het aanbod is vol gens de wethouder op maat gesneden voor de inwoners van Soest. Theater, cursussen, literatuur, kunst, sport, ontspanning, cultuur in de breedste zin van het woord kan in het verbouwde en uitgebreide pand wor den bekeken, ondervonden, bedreven, geïnhaleerd en gesnoven. Bovendien kerkt de Joannesparochie er Het zat niet altijd mee. De bouw begon later en duurde ook nog eens langer dan gepland en de kosten vielen mil joenen hoger uit. Blommers kwam het afgelopen jaar onder zware politieke druk te staan. De oppositie zegde vo rige zomer het vertrouwen in de WD- wethouder op, maar de machtige coa litie van WD, CDA en PvdA zorgde ervoor dat ze niet uit het zadel viel. Za terdag stond ze fier op de brug: "Het gebeurt wel eens dat er tegenvallers zijn, maar het wonderbaarlijke van het elastiek dat politiek heet, is dat het toch voor elkaar komt en het totaal is fan tastisch geworden." De gemeenteraad, de medewerkers van de instellingen en alle andere betrokkenen hadden hun best gedaan, stelde Blommers vast. "Ik hoop dat die inzet beloond wordt met een altijd vol, sprankelend, dynamisch gebouw, waarin van alles gebeurt, dat het leven meer maakt dan alleen brood en werken." Faciliteiten De faciliteiten van C-drie zijn sterk ver beterd. Vier lokalen op de eerste etage De culturele opening van de Willaert kwam op naam van Paul Haenen alias do minee Gremdaat. Hij speelde in op de ontwikkelingen rond het multicultureel cen trum, vertelde over een bezoek aan de bewoonster van paleis Soestdijk en ging ge sprekken aan met mensen in de bom volle theaterzaal. Foto: Aldo Allessie werden verbouwd. Ze zijn ruimer en praktischer ingericht, waardoor meer voorzieningen kunnen worden gebo den, en er komt meer daglicht naar bin nen. "Alles voldoet nu aan alle eisen," glunderde Eveline Paalvast, waarne mend directeur van het creatief cultu reel centrum. Even had ze zich zorgen gemaakt, toen ze 's morgens opstond. "Het was 27 graden en dan denk je: komen de mensen wel?" De huiver bleek onnodig, want hoewel het aantal bezoekers moeilijk was te schatten, was de belangstelling tijdens de open dag groot. Dik tevreden is ook Rianne Luiks, di recteur van de bibliotheek en de kunst uitleen die een volledig nieuw gebouw tot hun beschikking hebben. Luiks ge noot zaterdag van de lovende reacties van het publiek en verheugt zich al op de samenwerking met C-drie, want het zal niet bij de fysieke integratie blijven. Dat de instellingen samen (themati sche) activiteiten gaan organiseren, staat vast. Een voorbeeld: juni is de maand van het spannende boek. De bieb kan dan een expositie inrichten, terwijl C-drie een cursus geeft die hier op inspeelt. De mogelijkheden in het multiculturele centrum lijken onbe grensd cn dat is nodig, want C-drie en de bibliotheek denken elkaar te kunnen versterken door gezamenlijk activiteiten op touw te zetten in het gebouw dat 21 jaar geleden als dorpshuis De Borg werd geopend, midden jaren tachtig werd omgedoopt tot C-drie en nu de plek moet worden, waar mensen zich op allerlei manieren kunnen ont plooien. Veertig uur Ruim een jaar moesten zowel de bi bliotheek als C-drie improviseren. Het filiaal van de leeszaal was ruim een jaar dicht, maar sinds eind juli is de biblio theek niet dertig, maar veertig uur per week geopend. C-drie moest tijdens de verbouwing uitwijken naar andere zaal tjes, kamertjes en vertrekjes, maar heeft nu de beschikking over goed ingerich te lokalen. De voorwaarden voor suc cesvolle jaren lijken geschapen. Het woord is nu aan de instellingen. Dat er veel kan in het Willaertgebouw bleek zaterdag tijdens de opening. Do minee Gremdaat (Paul Haenen) ver zorgde in de volle theaterzaal (154 stoelen) de culturele opening, later las schrijfster Maijan Berk in de biblio theek voor uit eigen werk en tussen de optredens van de twee publiekstrek kers door konden de gebruikers van het centrum hun activiteiten presenteren. Toneel, dans, koffie met gebak, 'Tussen Kunst en Kitsch', een goochelact, nog meer koffie, theater, demonstraties van cursussen, een drankje, sport, er was van alles te zien en te doen, voor jong en oud. De bedoeling is dat dat zo blijft. Foto: Aldo Allessie Er zou een boek geschreven kunnen worden over zijn vrijwillige activitei ten, maar bekendheid kreeg hij voor al door het bouwbedrijf dat hij van zijn vader overnam en uitbouwde tot een groot aannemersbedrijf. G.W. van de Grift is een rasechte Soester met een hart voor de gemeenschap, waarin de paardenliefhebber zijn sporen op verschillende manieren verdiende. In de Kerkebuurt kreeg Van de Grift (65) zondagmiddag een grote blijk van waardering voor zijn talloze vrijwilli gerswerk in Soest, want het had de ko ningin behaagd hem te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Op een steenworp afstand van de wo ning van Van de Grift nam burgemees ter Hans de Widt een kijkje bij de ring steekwedstrijd van de Warmbloed Paar- denfokvereniging Eemland (WPE) om vervolgens de koninklijke onderschei ding uit te reiken en de bijbehorende versierselen op te spelden. Van de Grift woont aan de Ferdinand Huycklaan. Misschien wel meer dan de helft van de Soesters en vele andere mensen hebben wel eens over zijn erf gelopen. Van de Grift stelt elk jaar tij dens de Oude Ambachtenmarkt zijn terrein beschikbaar voor het schapen scheren, optredens van de Soester Boerendansgroep en een clown en tal van andere activiteiten. Tienduizenden bezoekers schuifelen er jaarlijks langs en blijven staan bij de diverse activitei ten. De Schaapskooi op zijn grond is sinds mensenheugenis startpunt van bijvoorbeeld de fiets- en wandeltoch ten tijdens de gildefeesten. Ook per soonlijk stelt hij zich immer in dienst van de meest uiteenlopende evene menten. Voor zijn belangenloze inzet voor de Oude Ambachtenmarkt werd Van de Grift in 1995 reeds onderschei den met de gemeentepenning. Ieder jaar zorgt Van de Grift ervoor dat Sint Nicolaas tijdens zijn intocht door Soest vervoer heeft, want Van de Grift heeft ook iets met paarden en beschikt over een uniek wagenpark, waar de dieren worden voorgespannen. De WPE is één van de andere plaatselijke verenigingen die profijt hebben van de inzet van de gedecoreerde Soester. Sinds 1984 is Van de Grift betrokken bij de jaarlijkse mendag en ringsteek wedstrijd die de WPE houdt. Verder is hij onder meer actief bij de organisatie van buitenritten, cursussen, lezingen en nieuwjaarsrecepties. Ook voor PVO is hij regelmatig in de weer en voor het Landjuweel van het Groot Gaesbeek- er Gilde in 1987 stelde hij materialen, personeel van zijn onderneming be schikbaar. Vanwege zijn vele verdiensten voor verschillende verenigingen in Soest kreeg G. W. van de Grift zondag een ko ninklijke onderscheiding tijdens de ring steekwedstrijd van de Warmbloed Paar- denfokvereniging Eemland. Bouwbedrijf Van de Grift (dat hij vorig jaar overdeed aan zijn zoon A.W. van de Grift) speelt decennia lang een vooraanstaande rol in de Soester bouwwereld. Er is geen wijk in Soest, misschien wel geen straat, waar Van de Grift niet een huis realiseerde. Maar als Van de Grift zich op persoonlijke titel inzet voor de voorbereiding of uitvoe ring van activiteiten, treedt hij niet op de voorgrond. Dan werkt hij achter de schermen, stelt hij zich bescheiden op en bewijst hij iedere keer weer dat hij een man is waarop je kunt bouwen. Tussen 15.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur Op woensdag 22 september a.s. wordt in De Schoof aan de Molen straat 142 een themadag gehou den over asielbeleid en mensen rechten. Deze dag wordt belegd door de Soester organisaties Ain- nesty International, Commissie Kerk en Samenleving, Vrouwen voor Vrede, Vluchtelingenwerk en Vredes-platform. Het onderwerp asielbeleid en men senrechten wordt ingeleid door de heren J. van Tilborg, directeur van de stichting INLIA (Internationaal Netwerk van Lokale Initiatieven t.b.v. Asielzoekers) en mr. P.L. Mul ler, oud-voorzitter van de Werk groep Vluchtelingen van de Raad van Kerken Nederland-. In een forum, waarvan ook de raadsleden Ans Mann en Bert Krij ger deel uitmaken, staat de vraag ter discussie welke mogelijkheden de gemeente Soest heeft een eigen be leid t.a.v. het asielvraagstuk te ont wikkelen. Het avondprogramma is openbaar en begint om acht uur met een kort cabaret, waarin de multiculturele saj menleving op een wat luchtige ma nier wordt verbeeld. Belangstellenden die wat meer in formatie willen of een uitgesproken mening hebben over het asielvraag stuk, zijn van harte welkom. Aan het bijwonen van de avond zijn geen kosten verbonden. Voor nadere in formatie kan men terecht bij Joop Verdonk, tel. 6022577, en Eit Al- gra, tel. 6016597. Het is warm (geweest) en dus wordt er nog volop vlees op de grill gelegd. Be-, woners van een woning aan de Ere prijsstraat moeten het voorlopig even zonder barbecue stellen, want die van hen werd in het weekeinde uit de tuin gestolen. De barbecue heeft een waar de van 450 gulden. De politie heeft vrijdagavond tweeent wintig processen-verbaal opgemaakt tijdens een bromfietscontrole op de Dalweg. In het kader van een regiona le actie werden daar tussen half zeven en half negen dertig brom- en snorfiet sers aangehouden. Dertien voertuigen bleken te veel ver mogen te hebben en in vier gevallen was het aantal decibellen te hoog. Eén bromfietser, een negentienjarige Soes ter, was dronken en kreeg een boete van 190 gulden. Ook werd een brom mer onderzocht, die als gestolen te boek staat. De bestuurder verklaarde hem enige tijd terug te hebben ge kocht. De politie onderzoekt dat nog. Verder werden bonnen uitgeschreven voor het niet in bezit hebben van een geldig certificaat, het niet dragen van een helm en het feit dat de remmen niet functioneerden. De acht overige brom- of snorfietsen waren in orde. Schaakschool Soest SCHAKEN VOOR KINDEREN leeftijd: 6-16 jaar 17 september starten de nieuwe groepen om 18.00 en 18.30 uur in het EHBO-gebouw, Parallelweg 7A. Kosten; 125,- periode sept - jan. Info: 06-53264115 of 035 - 6014694 In een zonovergoten vakantie van der tig graden kan ik alles van Soest van me afzetten. Op twee historische woordjes na in deze afgelopen vier we ken. We huisden in de Dordogne in twee molentjes van vierhonderd jaar oud op driehonderd meter boven zeespiegel: les moulins de Boisse. De Dordogne is volgens Henry Miller het paradijs van de Fransen. Het ene molentje (rechts op de foto), waarin zich het keukentje bevindt, noemden we "De Vlijt" en de andere, waarin de douche en het toilet gevestigd zijn "De Windhond". Toen ik in "De Vlijt" hoorde, dat Hans de Widt zijn vertrek als zestiende bur gemeester van Soest had aangekon digd, schoot mij na de Franse wijn (Bergerac) en kaas (Pyrenée) in "De Windhond" een derde typisch Soester woordje te binnen: achterkamertjespo litiek. Zonder overleg, zonder in spraak, zonder medezeggenschap heeft de burgemeester zijn besluit ge nomen. Ik zie de scène voor me achter de geslo ten deuren in de Regentesselaan: "Je bent nu op een leeftijd, Hans, dat je je burgemeestersketting maar aan de wilgen moet hangen." - "Je hebt zoals altijd gelijk, Agaath, dat doen we." Geen klankbordgroepen, geen refe rendum, geen bezwaarschriftenproce dure. Terwijl het gemeentebestuur pas nog een Duurzaamheidsplan (1999- 2002) heeft vastgesteld. Ik heb sinds 1958 vijf burgemeesters meegemaakt in ons dorp. Baron Ben- tinck (1946-1972) was een aardige re gent van christelijke signatuur. Aller gisch voor kunstenaars. Douwe Jan Bakker woonde in een hut aan de Dor- resteinweg, Egbert Joosten in een kip penhok aan de Koninginnelaan en te gen Otto Prinsen, de meest begaafde, surrealistische schilder van Soest, zei hij: "U kunt toch veel beter als timmer man in de bouw gaan werken". Na de Baron kregen we een paar aardi ge WD-burgemeesters, eveneens ver stoken van culturele cn kunstzinnige bagage. Liberaal-hervormde macht hebbers lezen niet, schilderen niet, musiceren niet, dansen niet, spelen niet en schrijven niet. Talrijke poppen spelers, musici, schilders en bronsgie ters hebben de afgelopen veertig jaar Soest de rug toegekeerd. De enige op dracht die burgemeester mevrouw Corver-van Haaften (1972-1980), ooit aan een (Amsterdamse!) kunstenaar gaf, was het maken van een maquette voor 30.000 gulden van de Centrum- weg over de Eng. Waar is dat ding ge bleven? Een nieuwe, vrouwelijke burgemees ter lijkt mij aan te bevelen, maar dan zonder mannelijke machtsspelletjes. Burgemeester Paul Scholten (1980- 1989) was letterlijk zo gehecht aan kunst, dat hij één van de beeldjes, die op zijn kamer stonden, meenam onder zijn arm naar Arnhem. Ook nooit zal ik vergeten hoe burgemeester De Widt (1989-2000) onder druk van "Soest dijk" Cécile Dreesmann in het Anna Paulownahuis haar intrek liet nemen. Tijdens de opening in 1993 moesten we allemaal "In Holland staat een huis" zingen. Haar weefsels en spinsels droegen een hoog rotary-gehaltc zoals de versjes van mevrouw Antoinetty van den Brink. De aardigste (inte- rim)burgemeester was burgemeester J. Bos (van 17 juli 1989 tot 16 november 1989). Bij al deze magistraten heb ik het nog niet gehad over de strijd, die de Soester burgers al vijftig jaar voeren voor het behoud van onze natuur en tegen de aantasting van ons landschap. Wie wordt de zeventiende burgemeester van Soest? Niet gekozen. En dat is maar goed ook. Onze grootste zorg is: hóe wordt onze nieuwe burgemeester. Ik zou het wel weten. U ook? Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3