PRIMO En dit zijn de knallers van deze week: 10.00 6.45 Oranjebal 2 Risico van 4,2 miljoen voor Soest Deel Den Blieklaan zes weken dicht y 99 ct ^sintratuin Woningbouw op terrein Zonnegloren onmogelijk' VASTE-, en INVAL- LOPERS 7 '1 m 95 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 J Gemeente zet plannen Zonnegloren door De 'deal' nog eens op een rijtje A. van der Lee Gevraagd 3 Actueel 3 Actueel 5 Actueel 13 Op Soest 19 Sport Automobilist mishandeld Straatroof onder bedreiging Twee mille boete voor tien mille stelen via pas Soester Courant Installatietechniek B.V. Omrijden wegens reconstructie van half miljoen Kijk op Pagina 8! OPEL O Gebakken beenham Kuikenbouten Tomaten Verse kabel jauwfilet VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest ONTDEK ZONDAG DE THEESTIJLEN BIJ NIJHOF NIJHOf ijffèMij 78e JAARGANG NO. 5 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33,— Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank126156 n De gemeente loopt een financieel ri sico van 4,25 miljoen gulden. Indien de provincie niet akkoord gaat met de permanente bewoning van de 96 luxe appartementen die projectontwikke laar Netjes mag bouwen op het voor malige Soester Natuurbad-terrein aan de Van Weerden Poelmanweg, moet Soest dat bedrag aan hem te rugbetalen. Netjes heeft al zes miljoen gulden ge stort op de rekening van Soest. In ruil daarvoor hoeft hij geen openluchtbad aan te leggen achter Holiday Inn Royal Parcs en zal de gemeente er alles aan doen dat de 96 appartementen (waar voor Netjes zeven jaar geleden een bouwvergunning kreeg, maar die er nog niet staan) permanent mogen worden bewoond. Dat is voor Netjes veel lucra tiever dan wanneer hij ze slechts tijde lijk mag verhuren. Niet voor niets maakte hij tot nu toe geen gebruik van de bouwvergunning. Pas over ruim een jaar zal bekend zijn of de provincie haar goedkeuring geeft aan de herziening van het bestem mingsplan Landelijk Gebied, die nodig is. Maar de omvangrijke 'deal' - waar van ook de aankoop van het oude Zonnegloren-terrein door de gemeen te en nog enkele woningbouwplannen van NBM Amstelland deel uitmaken - is al gesloten. Van het geld dat Netjes overmaakte, koopt de gemeente voor vijf miljoen het Zonnegloren-terrein van Amstelland. Als de provincie Net jes zijn zin niet geeft, kan de projectont wikkelaar alsnog onder de 'deal' uitko men. Afgesproken is dat de gemeente hem dan 4,25 miljoen gulden retour neert. De koopakte van het Zonnegloren-ter rein passeert vrijdag 15 oktober voor de notaris. Soest wordt dan de nieuwe ei genaar en wil drie dagen later de sloper laten beginnen met het afbreken van het oude ziekenhuis en alle bijgebou wen (met uitzondering van de ver pleegsterswoningen in het achtergele gen Berkenbos). Na de sloop, die een halfjaar in beslag zal nemen, wordt het terrein teruggeven aan de natuur. Om die reden wil de gemeente de bestem ming veranderen in multifunctioneel bos. Ook daarmee moet de provincie instemmen, evenals met de bouw van Projectontwikkelaar Netjes betaalt de gemeente vijf miljoen gulden. In ruil hiervoor werkt de gemeente mee aan de permanente bewoning van de 96 appartementen achter Royal Parcs Ho liday In, waarvoor Netjes overigens al een bouwvergunning heeft. Netjes stort nog een miljoen gulden op de rekening van Soest, waarmee hij zijn verplichting afkoopt voor de aan leg van een zwembad achter het hotel. De gemeente wil dit bedrag aanwen den om bij Aqua Indoor een buitenbad te realiseren. Met de vijf miljoen van Netjes koopt de gemeente van NBM Amstelland het Zonnegloren-terrein om het terug te geven aan de natuur. Amstelland mag dan wel vijf luxe villa's bouwen aan de zijde van de Soesterbergsestraat. Bij de 'deal' heeft Amstelland bedon gen, dat ze het eerste kooprecht krijgt voor de grond van de Mavo Soest die in 2002 haar deuren sluit. De gemeen te zal medewerking verlenen aan wo ningbouw op dit perceel. Ook krijgt Amstelland de steun van de gemeente voor woningbouw op de locatie van het asielszoekerscentrum dat volgens het huidige contract in 2001 dichtgaat. Amstelland moet het oude bejaardencentrum dan kopen van de Stichting Woonzorg. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 vijf villa's aan de zijde van de Soester bergsestraat, die Amstelland bij de ge meente heeft afgedwongen. Optimistisch Het gemeentebestuur verwacht wat dat laatste betreft nauwelijks moeilijk heden en ook wat de 96 appartemen ten van Netjes aangaat, zijn de voorte kenen volgens het College goed. De geluiden die de gemeente tot dusver van Gedeputeerde Staten (GS) hoor de, klonken positief. Officieel moet wethouder Bart Krol (CDA) natuurlijk een slag om de arm houden, maar hij is optimistisch gestemd over de beslis sende rol die de provincie eind vol gend jaar gaat spelen. Vandaar dat hij aanzienlijk makkelijker over het financiële risico van 4,25 mil joen gulden stapt dan de pakweg vijf tien burgers die vorige week het woord voerden tijdens de eerste inspraak avond over de voorgenomen herzie ningen van het bestemmingsplan. Van daar dat Krol niet wilde ingaan op het klemmende verzoek van de Berkenbos- bewoners en een handvol andere bur gers om met de sloop te wachten tot dat zekerheid bestaat over het stand punt van de provincie. Wat er ook ge beurt, financieel risico of niet, het ge meentebestuur wil het 26 hectare me tende gebied volledig teruggeven aan de natuur en de bebouwing (drie hec tare) laten plaatsmaken voor groen. Wachten met slopen brengt volgens de gemeente alleen maar het risico met zich mee, dat er ongewenste activitei ten worden ontplooid. De leden van de Huis Oppas Dienst (HOD) die tijdelijk de andere woningen bemannen om krakers en vandalen te weren, zijn van af volgende maand niet meer nodig. Zouden zij blijven, dan is de gemeen te als verhuurder verplicht eventuele reparaties aan de huizen uit te laten voeren en Krol heeft geen zin in derge lijke onnodige uitgaven die hem ken nelijk meer uit zijn slaap houden dan het risico van 4,25 miljoen gulden. Berkenbos Het waren vorige week dinsdag vooral de acht bewoners van de Berkenbos woningen die zich (nogmaals) als te genstander van de gemeentelijke plan nen ontpopten. Zij willen immers blij ven wonen in hun bosrijke omgeving, terwijl de gemeente hen liever kwijt dan rijk is. De bewoners genieten huur- bescherming en kunnen niet één, twee, drie 'op straat' worden gezet, maar vechten momenteel alles aan om hun toekomst in het Berkenbos te waarbor gen, dan wel te verlengen. Het is vech ten tegen de bierkaai. Wat ze ook zeiden en wat ze de komen de twaalf maanden ook nog zullen zeg gen of schrijven, het College zal naar ze luisteren, zal de brieven lezen, maar niet van gedachten veranderen. Het besluit staat vast en het College weet zich ge steund door een grote meerderheid in de gemeenteraad. En dus zullen alle nog komende inspraakrondes voor de bewoners louter uitdraaien op verspil de energie en groeiende früstratie. Vanaf april volgend jaar kunnen ze for meel bezwaar maken tegen de eerste herziening van het bestemmingsplan, maar ook dan zal de gemeente, zo ziet het ernaar uit, geen krimp geven en is het aan de bewoners om bij hogere in stanties aan de bel te trekken. Het huidige bestemmingsplan Lande lijk Gebied dateert van 1994. Omdat toen al bekend was, dat ziekenhuis Molendael (Zonnegloren) zou ver dwijnen, werd op de verpleegsterswo- ningen in het Berkenbos een wijzi gingsbevoegdheid vastgelegd. Nu de gemeente de nieuwe eigenaar van het terrein en daarmee de verhuurder van de woningen wordt, is de procedure voor de wijziging reeds in gang gezet. Daartegen werden zestien bezwaren ingediend, op vier na afkomstig van Berkenbos-bewoners. Die zijn alle on gegrond verklaard door het College. Maar al wordt de bestemming van de voormalige verpleegsterswoningen ge wijzigd in multifunctioneel bos, dan nog is de huurbescherming zwaarwe gender. Pas als het bestemmingsplan Landelijk Gebied de beoogde wijzigin gen heeft ondergaan, zal de gemeente de huurcontracten met de bewoners ontbinden. Dan nog hoeven zij hun koffers niet meteen te pakken. Volhar dende bewoners kunnen dan altijd naar de rechter stappen. Dat er op de lokale huizenmarkt geen behoefte is aan bijna hon derd peperdure appartementen, maar wel vraag is naar sociale woningbouw, speelt volgens het College geen enkele rol bij de aan koop van het Zonnegloren-terrein. NBM Amstelland, nu nog eigenaar, heeft volgens wethouder Bart Krol al zijn juristen aan het werk gezet om te onderzoeken of er op het per ceel van het voormalige sanatorium voor tuberculose-patiënten enige vorm van bewoning mogelijk is. Dat schijnt niet het geval te zijn. "Anders had Amstelland het terrein nooit aan ons verkocht," aldus Krol. Woningbouw op het terrein zou voor de projectontwikkelaar het meeste geld in het laatje brengen, maar dergelijke planontwikkeling zal altijd door de provincie worden ge- tackeld. De huidige bestemming laat alleen instellingen in de gezond heidszorg toe, zoals een ziekenhuis of een psychiatrische instelling als Sinaï die het terrein kocht, maar kort daarna wegens nieuw beleid afzag van gebruik. I Woningbouw is echter uit den boze. Zelfs een woonzorgcomplex voor ouderen zou niet op de medewer king van de provincie kunnen reke- I nen. Daarom heeft het volgens wet houder Krol geen zin dergelijke plannen te ontwikkelen. Hij reageer de daarmee op de Berkenbos-bewo ners die op 'hun' Zonneglorenterrein liever sociale woningbouw gereali seerd zien dan dat het natuurgebied wordt, terwijl de gemeente instemt met de permanente bewoning van 96 luxueuze appartementen, die voor (de meeste) Soesters niet te betalen zijn. Wanhoopspoging voor behoud aula Zonnegloren. Busgebruik in Soest blijft stijgen. Negende seizoen- markt in Soesterberg. Buurtpreventie in Choristenpad. Seniorenrestaurant VOS op televisie. Visee tevreden over spel van Soest. VVZ'49 van kastje naar de muur. Europees zilver Daniël Stelhvagen. SEC blijft wachten op zege. Een 26-jarige automobilist uit Baarn deed vorige week bij de poli tie aangifte van mishandeling door een tot dusver onbekende mede weggebruiker. De Baarnaar reed op de nieuwe rotonde bij de Kerk- straat/Birkstraat, toen hij zwaar ge hinderd werd door een andere auto. Beide bestuurders stopten later op de Torenstraat. De Baarnaar wilde de ander vragen wat er aan de hand was, maar kreeg als antwoord slechts een paar dreunen op zijn hoofd. Dat leverde hem een aantal forse blauwe plekken op. Een 29-jarige Soester heeft vorige week bij de politie aangifte gedaan van diefstal met geweld. Op de Nieuweweg werd hij zaterdag kort na middernacht aanvankelijk alleen maar aangesproken door een groep je van vijf onbekende personen. Even later dreigden ze hem met ge weld als hij zijn halsketting en arm band niet afstond. Toen hij daar niet onmiddellijk gevolg aan gaf werden de sieraden van zijn hals en pols gerukt. De politie houdt zich aanbe volen voor tips en eventuele getui gen van de straatroof. Een 19-jarige Soester is vrijdag door de Utrechtse politierechter veroor deeld tot tweeduizend gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De man had in totaal tienduizend gul den gepind met een gestolen bank pas. De Soester stal de pas in mei van een bedrijf uit Soestduinen, waar hij als schoonmaker werkte. Volgens de man had hij de verleiding niet meer kunnen weerstaan toen hij in een openstaande Ia ook een briefje zag liggen met de pincode van de bankpas. Officier van justitie mr. I. Hage vond dat de verdachte het vertrouwen van het bedrijf had geschaad. "Dit kan van geen kanten", meende ze. Hage eiste tachtig uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Rechter mr. R. Daalman hield er in haar vonnis rekening mee dat de Soes ter nog niet eerder was veroordeeld en het gepinde bedrag had terugbetaald. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 SOEST Tel:03S-6037050 Fm: 035-6037046 j Zaterdag 25 september a.s. van 10.00 tot 17.00 uur is jong en oud i welkom op het traditionele herfstevenement van 't Vaarderhoogt. Een dag vol leuke, informatieve en creatieve herfstbeziglieden: j vele kramen met hebbedingetjes, gratis herfststukjes maken voor kinderen, kinderspeurtocht, hanging baskets, de fruitman, "nieuwe oogst jam", demo's herfststukken maken, grondtesten, de plantendokter en tal van andere doe- en kijkzaken. Voor de inwendige mens: lekkernijen uit de tuinhut, de echte herfstneut, lekkere verse koffie en andere drankjes. Een dag om te genieten, om niet te missen. ,r Dorresteinweg 72b Soest Tel. 035 - 601 28 83 .i. Verkeer tussen Hees en Overhees én de Bosstraat moet de komende zes weken omrijden. De oorzaak is de1 reconstructie van de Den Blieklaan, tussen de Eigendomweg en de Bos-i straat, waaraan gistermorgen is be gonnen. De werkzaamheden, die een half miljoen gulden kosten, nemen tot begin november in beslag. Alle verharding van het wegdek en de trottoirs wordt verwijderd en vervan gen. De rijbaan krijgt een asfaltlaag en wordt voorzien van drempels, in de na bijheid van de aansluiting met het fiets pad van de Eigendomweg. Ook bij de nieuwe fietsverbinding naar de wijk Klein Engendaal komen fysieke maat regelen om de snelheid van het verkeer te temperen en hier zal tevens een oversteekpunt worden aangelegd. In de nieuwe situatie zal de bocht, waar vroeger het wijkwinkeltje was geves tigd, veel ruimer en overzichtelijker zijn. De linde, die er nu nog staat, wordt gekapt. De boom is volgens de afdeling groen en milieu van de gemeente niet meer gezond. "Die laan herken je straks niet meer," zegt een verkeersambtenaar. Volgens hem was het betreffende gedeelte van de Den Blieklaan de slechtste weg in Soest van dit moment. Er is jarenlang geen onderhoud aan uitgevoerd van wege andere werkzaamheden, zoals de vervanging van de riolering. Voordat de weg en het voetpad zijn opgeknapt, moet het verkeer extra ki lometers afleggen. Vooral degenen die vanuit Overhees de sportcomplexen van S.O. Soest, SEC en de Toss willen bezoeken, moeten iets meer tijd uit trekken om hun doel te bereiken. Snelverkeer wordt vanaf de Insinger- straat omgeleid via de Van de Weijden- straat, de Obrechtstraat, de Konings weg en de Pimpelmees die overgaat in de Bosstraat. (Brom)fietsers kunnen gebruik maken van het fietspad op de Eigendomweg en via de Koningsweg, de Pimpelmees en de Bosstraat op de plaats van bestemming komen. Ook voor hen is dat een flink stuk om. Het Eerste en Tweede Heeserlaantje zijn tijdens de reconstructie via de Wiek- sloterwee OZ gewoon bereikbaar. Het sluipverkeer dat 's morgens en 's middags via Soest-Zuid naar en van Op de Den Blieklaan is gisteren be gonnen met de reconstructie. FotoGoos van der Wilt Amersfoort en Soesterberg rijdt, kan vast wennen aan de nieuwe route. Na de reconstructie gaat de gemeente zo snel mogelijk over op het (tijdelijk) af sluiten van de spoorwegovergang tus sen de Den Blieklaan en de Foeken- laan. Deze maatregel geldt alleen tij dens de spitsuren (7.00-9.00 en 16.00- 18.00 uur). Hiertoe is besloten om het sluipverkeer een halt toe te roepen. De alternatieve route loopt via de Ko ningsweg, de Ossendamweg en vervol gens de Birkstraat of de Soesterberg-, sestraat. Wanneer de maatregel van kracht wordt, is niet duidelijk. Er is in ieder geval één bezwaarschrift tegen in gediend. In een later stadium wordt in genoem de straten en lanen een 30 kilometer- zone ingesteld. Vóór 2002 geldt deze maximumsnelheid in alle wijken van Soest. Alleen op de doorgaande wegen (met uitzondering van de winkelgebie den zuid en noord) mag de snelheids meter dan nog tot 50 oplopen. Welke hypotheekspecialist versterkt Wilhelm, Hop Partners? Wilhelm, Hop Partners NEFKENS jers SOEST «V'C a u' tomobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 100 gram Spaar tijdens de pakketten- storm voor GRATIS bood schappen t.w.v. ƒ50,- van 22-9 t/m 25-9 Kakelvers Sk «feil 3 kg 1 kg 250 gram Bij Nijhof vindt u zondag 26 september naast ruim 80.000 onderscheidende interieurartikelen - alles op het gebied van thee. Van Turkse thee tot theeceremonies uit Japan. Van een High Tea buffet tot een expositie van Pickwick. Bovendien presenteert de Max Havelaar Stichting haar thee en wordt er gedemonstreerd hoe u zelf bonbons maakt! De kinderen zullen zich ook niet vervelen: zij mogen helpen bij het versieren van zelfgebakken koekjes. 26 SEPTEMBER OPEN VAN 10.00 - 17.00 UUR bouwen woonwaren. baarn Nijhof, Minervaweg 3, 3741 GR Baarn. Telefoon 035 54 86 111 Met de Cucurbita of Turkse Muts maakt u het binnen en buiten tot een plaatje. Dit oranje stilleven houdt 2 tot 3 maanden haar mooie oranje kleur en is zeer decoratief in een rieten mand. Doorsnee 20-25 cm. Van Van 5.95 voor AMERSFOORT 'Amsterdamseweg 139, Tel. 033-4611203 NIJKERK Het Spaanse Leger 1, Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 1