9 Visser Wanhoopspoging Soesters voor behoud aula Zonnegloren Nieuwe stadsbussen comfortabeler Adam SSS*- SSS5- ACTUEEL t jsestraat 35a I35 - 602 93 60 Personeelsfeestje? Busgebruik in Soest blijft sterk stijgen Soester moet wellicht jaar brommen na schot op broer PAGINA 2 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 3 R.WESTRA Zonnehemel te huur Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soest, 035-6036000 J I M___ 'Zolang er niet gesloopt is kan het nog' Makkelijker in- en uitstappen, meer beenruimte, extra uitgang Msbbss Explosieve groei lokaal vervoer U WILT TOCH KEUS..! Maestro SIERFRUIT-/KALEBASSENDAG f H. van Oest b.v. Pas op voor 'wateropnemers' Bestuurder laat gestolen auto staan *3peciaiist+ Ook voor service moet u bij ons zijn 8.00 TOT 14.00 UUR. s te vieren? dres voor uw vlees-, iet-, fondue-, steen- saladeschotels! jrijsvriendelijk! HUISWERKCURSUS. Bijlesssea Begeleiding bij het school- werk en schoolproblemen Bel Tramei, 035-6017089. Dik, dun, lang, smal,breed rond, schuin, groot, klein, en kel, dubbel, driedubbel, getinl gecoat- Van Ede Glas snijdt t op maat waar u bij staat! VA!, EDE GLAS, Koningsweg 20-' Soest. Tel.: 035 - 6016055. Voor auto- tot reisverzekering van beleggen tot financieren Onze assurantie-afdelinr staat voor u klaar! Bel of kor' langs, óók op zaterdag. VAX BREUKELEN, Vastgoed j Assurantiën, Koninginnelaar 40, tel.6017962. Verlies die ongewilde KILOS snel en eenvoudig met ons effectieve gewichtsbeheer- sings-programma. Gratis persoonlijke begeleiding/30 dag en geld terug garantie Basic Balance 035-6029362 Goede gebruikte FIETSEN. Fietsshop Soesterberg, Ra- demakerstraat 17, tel. 0346- 35 15 64. ti: ?er, e Voor diverse relaties zoeken wij WOONHUIZEN en/ol winkelpanden. Wilt u uw wo ning en/ol winkelpand verko pen? Neem dan contact op met Van Breukelen, Vastgoeo Assurantiën, Koninginne- laan 40, tel.6017962. Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. metgezichtsbruiner 3 weken f 150,- 6 weken f250,- (ook voor de koop) TROPICAL (035) 542 23 92 met ftjzzydigitronic-besturing Waarom naar De Hypotheker? Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen iteenhoffstroot 66, Soest Daarom naar De Hypotheker! Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service Adviseur Evert-Jan Wijers en secretaresse Henriëtte Beijersbergen Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, ^Vpo Tvtf- 1 i ■I De Hypotheker Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. In Soest heeft zich vorige week spon taan een comité gevormd van mensen die zich tot het uiterste willen in spannen om de aula ("kerkzaal") van Zonnegloren te behouden. Volgens initiatiefneemster Berna Kousema ker is het onvoorstelbaar dat Soest deze prachtige zaal - bij uitstek ge schikt voor concerten en muziekuit voeringen van uiteenlopende aard - gaat slopen terwijl er op dit gebied "niets" is in de gemeente. Het comi té wil als het ware een wanhoopspo ging ondernemen om het gebouw - dat min of meer los staat van het hoofdgebouw - te behouden. In eerste instantie beijvert het comité - dat naast de musicienne Berna Kouse maker bestaat uit drie andere Soesters die actief zijn in de muziek of er nauw bij betrokken zijn: Wim Deelen, Wim van den Dool en Frans Wertwijn - zich voor uitstel van de sloop. Die begint volgens plan al half oktober en de aula zou wel eens het eerste stukje Zonne gloren kunnen zijn dat "plat" gaat. Ze hebben inmiddels al ruim tweehonderd handtekeningen verzameld onder een oproep aan het gemeentebestuur om de aula niet, samen met het voormali ge ziekenhuis, aan de sloop prijs te ge ven. Volgens het comité moet het mo gelijk zijn om het gebouw voor Soest te behouden. "Zolang er niet gesloopt is kan het nog," aldus Berna Kousema ker. "We hebben volgende week vrijdag een afspraak met wethouder Krol. Hij heeft gezegd dat we altijd welkom wa ren om erover te praten. Voorlopig streven we naar noem het maar uitstel van-executie." Muziekminnend Soest zit - al jaren trouwens - te springen om een ruimte a la de Zonneglorenzaal. De meeste De voormalige aulaIkerktaal van het ziekenhuis is volgens verenigingen. Het zou zonde zijn zo'n gebouw - waar Soest de initiatiefnemers bij uitstek geschikt om te dienen als concert- al jaren om zit te springen - af te breken. "Zo 'n unieke kans en repetitieruimte voor allerlei Soester(bergse) muziek- krijgen we nooit meer.Foto: Goos van der Wilt koren en muziekverenigingen moeten zich voor uitvoeringen tevreden stellen met een kerkgebouw, dat daarvoor doorgaans allerminst geschikt is, en voor repetities wordt meestal gebruik gemaakt van een klaslokaal in een van de scholen die Soest rijk is. Als de Zonneglorenzaal beschikbaar zou zijn, zou dat een ongekende stimulans voor het rijke Soester(bergse) muziekleven kunnen zijn. "De akoestiek is daar echt geweldig," aldus Berna Kousemaker. Ze heeft gemerkt dat velen in Soest zich niet realiseren dat, mét het zieken huis, straks - als er niets tussenkomt - ook de kerkzaal met de grond gelijk zal worden gemaakt. Volgens het comité is dat niet nodig en kan Soest de ruimte juist uitstekend gebruiken. "Zo'n unie ke kans krijgen we nooit meer." De zaal kan multifunctioneel worden en bij voorbeeld ook voor exposities worden gebruikt. Verder is er een groot podium en is de ruimte - meer dan vroeger nog (nu het orgel en de kansel achter de schuifwand inmiddels zijn weggehaald) - ideaal voor uitvoeringen van allerlei aard, dus ook voor koren en orkesten waarvan het repertoire zich niet zo ge makkelijk in een kerk laat zingen en spelen. Behalve voor uitvoeringen is de Zon negloren zaal ook een uitstekende re petitieruimte. "De Soester Orkest Ver eniging repeteert bijvoorbeeld nu nog in de mavo-Soest, die op termijn ook moet verdwijnen. Chorus Line houdt z'n oefeningen in een bovenzaaltje van de Vijverhof. De meeste koren behel pen zich maar een beetje, omdat er in Soest tot nu toe geen geschikte oefen ruimte was. Die is er nu wél!" aldus Berna Kousemaker. Geen luchtkasteel Over de vraag wat het zou moeten kos ten om de zaal te behouden heeft het comité zich het hoofd nog niet gebro ken. "Nummer één is dat we het van de sloop redden. Als dat vaststaat kunnen we pas verder denken, samen met de gemeente. Als de sloop onverhoopt tóch doorgaat is natuurlijk alles verlo ren. We spannen ons niet in voor een luchtkasteel..." Zolang er "leven" is, is er hoop, rede neert het comité, dat zich er nu vooral op richt om zoveel mogelijk steun bij de bevolking van Soest(erberg) te verwer ven. "Het is nog geen verloren zaak, maar we moeten wel snel zijn. We wil len in elk geval in de komende dagen alle Soester en Soesterbergse koren en muziekverenigingen benaderen met de vraag of ze in de toekomst ook iets met de zaal willen en of ze hun steun aan ons streven willen betuigen. En na tuurlijk ook van alle andere inwoners die het met ons eens zijn. Namens allen willen we dan bij wethouder Krol alsnog aan de bel trekken om te zien of de zaal nog te redden is." Het comité probeert in de komende tijd zichzelf uit te breiden en streeft naar een zo breed mogelijke samenstelling. Wie het comité wil steunen wordt drin gend verzocht schriftelijk zijn/haar ad hesie te betuigen met een briefje of een kaartje (graag namens zoveel mogelijk ondertekenaars) en dat te richten aan: Berna Kousemaker, Pijperpad 5, 3766 CA Soest. Hij biedt meer beenruimte en is makkelijker toegankelijker dankzij de verlaagde vloer en de bredere deur, wat vooral een voordeel is voor men sen die slecht ter been zijn of een kinderwagen bij zich hebben. Boven dien zijn er twee uitgangsdeuren in plaats van één. De nieuwe stadsbus van Connexxion is comfortabeler dari zijn voorganger. Over enkele weken wordt het speciaal voor Soest aangeschafte vervoermiddel voor de lijnen 71, 72 en 74 ingezet. De bus, die bijna twee meter langer is dan zijn voorganger, kan vanwege onneem bare obstakels in Amersfoort niet wor den ingezet vóór het vervoer van en naar de keistad (lijn 70). Connexxion, tot stand gekomen na een fusie met onder andere Midnet, presenteerde de aanwinst donderdag op de weekmarkt aan de Smitsweg. Het is één van de honderden bussen die het vervoerbedrijf heeft besteld bij de nieuwe leverancier Scania. Tussen de kramen en het flatgebouw trok de 400.000 gulden kostende bus veel belangstelling. Doordat de motor niet meer onder, maar achterin is gebouwd, valt de vloer veel lager uit. In plaats van drie, vier treden hoeft de passagier maar één stap omhoog te verrichten om binnen te komen. Tussen de stoelen is meer plaats dan in de oude stadsbussen. Met twaalf meter is de nieuwe uitvoering net zo lang als de streekbussen, maar bijna twee meter langer dan de bussen die tot dusver door de bebouwde kom reden. Er is daarom een extra uitgang gerealiseerd, die echter op een klein aantal haltes niet kan worden benut. Nemen passagiers daar de achterste uitgang, dan stappen ze pardoes in een plantsoen. Verder is de Scania uitgerust met een zogenoemde combofoon. Met deze technische voorziening kunnen chauf feurs via de centrale met elkaar in con tact treden en dat is handig voor de rei zigers. Stel, een bus loopt onderweg naar een overstappunt in Soest één of twee minuten vertraging op. De chauf feur kan zijn collega('s) dan vragen even op hem te wachten, zodat de passagiers hun aansluiting niet missen. Voorwaarde voor de technische verbin ding is dat de bussen zich binnen een straal van twee kilometer van elkaar bevinden. Een tweede nieuwe stadsbus voor Soest is in de Zweedse fabriek in de maak, maar die zal gedeeltelijk ook voor promotie-doeleinden worden in gezet. Ruim een maand 'loopt' Willem Brink van Connexxion met het nieuwe type de Veluwe en Eemland af om het publiek in te lichten. Overal stromen veel mensen op de bus af, overigens niet alleen om de glimmende bus te be zichtigen. "We krijgen ook klachten, maar dat is niet erg. Ik heb liever dat we die te ho ren krijgen, dan dat ze onder de men sen blijven. Als we niets horen, kun nen we ook niets veranderen. In de bus heeft de chauffeur vaak niet meer tijd dan een kaart te stempelen of snel in formatie te geven. Wij kunnen de mensen uitgebreid te woord staan en ze tegelijkertijd informeren over de nieu we dienstregeling die in augustus van start is gegaan. Dat is belangrijk," al dus Brink. Op de weekmarkt trok de nieuwe stadsbus veel bekijks. Over een week of twee wordt hij ingezet voor de lijnen 71, 72 en 74. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren'50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Vooral binnen Soest stappen nog steeds meer mensen op de bus. Per dag bedroeg het aantal lokale rei zigers vorig jaar ruim vierduizend, 26 procent meer dan in 1997. Vooral lijn 72 (Van Weedestraat, Dalweg, Nieuweweg) wordt meer benut. Met 541 reizigers per dag werd in een jaar tijd een toename van 41 procent bereikt. De groei is voor een belangrijk deel te danken aan de uitbreiding van de busbediening in de avonduren en op zon- en feestdagen. Het gaat daarbij vooral om de bus/trein-aan- sluitingen in Soest-Zuid, de bereik baarheid van Soestduinen en de ver bindingen van en naar Soesterberg. Sinds de toenmalige minister Maij- Weggen in mei 1992 het officiële startsein gaf voor het lokale bus plan, is het busgebruik binnen en van en naar Soest toegenomen met maar liefst 54 procent (van nog geen 2400 reizigers tot ongeveer 3700 reizigers per dag). Met name binnen de gemeente steeg het aan tal absolute reizigers explosief (van 50 naar zo'n 750 per dag). Van de interlokale bussen in lijn 72 (Soest- Amersfoort) met dagelijks 1711 pas sagiers veruit het meest populair. Goede tweede is lijn 70 (Soest-Hil- versum) met 689. Dit is de enige lijn waarop vorig jaar een daling (6 procent) waarneembaar was. Dat had te maken met een omleiding die inmiddels van de baan is. Tussen Soest en Soesterberg worden ge middeld 146 busreizigers per dag geteld. Uit de gegevens van de gemeente en Connexxion blijkt verder dat in Soest de bus duizend passagiers meer krijgt dan de trein per dag per Sportief of modieus klassiek, een ruime selectie van de betere merken hebben wij in huis: o.a. Desch, van Gils, Arrow, Wellington of Bilmore, Paul Shark, Konen, Marz, Schiesser, John Miller, Jaguar, Wimmers, Pierre Cardin, Point, Yves St. Laurent, Brax HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesïerbergsestraat 51, Soest De Stichting Muziekkring De Neder landse Cantorij bestaat veertig jaar. Dit wordt aanstaande zondag gevierd met een Jubileumconcert in de Petrus en Pauluskerk om drie uur onder leiding van de Soester maestro Maarten Kooij (72). "Deze wil er niets van horen dat de Ne derlandse Cantorij en Kooij één zou den zijn. Dat is wellicht waar. Maar op zijn minst genomen is er sprake van een zeer hechte band van nu bijna vijf tig jaar tussen Maarten Kooij en zijn geesteskind." Dit schrijft voorzitter Yvo de Mul in zijn voorwoord bij een boekwerk, dat is verschenen onder redactie van Susanne Weide (Utrecht 1999). Op de omslag van dit werk staat en foto, die is overgenomen van de voorpagina van de Oinroepgids van de NCRV van 1963, van de Cantorij in de Oude Kerk te Soest. Hier staat de wieg van de Stichting, die ontstaan is uit een groep musici en koorleden die vanaf 1951 optraden onder de naani "De Soester Cantorij". In 1959 werd het hoog ge klasseerde ensemble, dat betrokken was bij diverse radio-opnamen en con certen in binnen- en buitenland, in de Stichting Muziekkring De Nederland se Cantorij ondergebracht. Als eerste in Nederland beschikte de Nederland se Cantorij over een groep bespelers van barokkoperinstrumenten. In 1971 werd Maarten Kooij cantor in de Domkerk te Utrecht en in 1980 werden de repetities voorgoed naar Utrecht verplaatst. Tof op de dag van vandaag bestaat de Cantorij uit profes sionele vocale- en instrumentale solis ten en een barokorkest. In 1996 beleefde de Cantorij in haar bestaan weer een historisch moment. Zij stapte af van een wekelijks concert in de Sinte Gertrudis te Utrecht. Er wordt nu één programma per maand uitgevoerd op een middagconcert in Apeldoorn, Utrecht, Zwolle en Dord recht. Sinds vorig jaar is de Cantorij, dankzij de sponsoring van een kunstzinnige bouwer in ons dorp, ook weer te horen in Soest. Maarten Kooij is daar erg blij om. Behalve het concert op 26 septem ber is ook nog een Jubileumconcert gepland op 7 november in de Petrus en Paulus. Nieuw voor Soest is het stokpaardje van de getalenteerde componist, diri gent en musicus om klassieke muziek voor een breed publiek toegankelijk te maken. Daartoe hanteert de Cantorij als toegangsprijs de formule: Toegang naar draagkracht. Laagdrempeliger kan toch niet voor het hele gezin! Er wordt naar de aard en het aantal meewerkenden aan een uitvoering en op grond van het aantal toehoorders een richtbedrag gegeven. De toegangs prijs wordt dus door de bezoeker zelf bepaald. Dat werkt uitstekend is de er varing en wordt nu zondag voor 't eerst in Soest uitgeprobeerd. U kunt dus makkelijk (stiekem gratis) dit prachti ge concert bijwonen. Morgenochtend, donderdag 23 sep tember om elf uur, heb ik voor Radio Soest in het programma "Een Ontmoe ting met..." een uitvoerig gesprek met de maestro over zijn muzikale leven en werk. Soest mag dit particuliere initia tief van de sponsor wel op handen dra gen. De Utrechtse officier van justitie heeft gisteren een jaar gevangenis straf geëist tegen een 22-jarige man uit Soest. Die zou in oktober zijn oudere broer hebben bedreigd door niet een pistool te schieten. De oude re broer was aan drugs verslaafd en viel zijn familie regelmatig lastig. Op 24 oktober zou hij zelfs zijn moeder hebben geslagen bij een poging om geld los te krijgen. Twee broers, waar onder de verdachte, besloten daarop verhaal te gaan halen bij hun verslaaf de broer. De broers troffen elkaar op een galerij van een flat aan de Weegbreestraat. Er ontstond ruzie en de verdachte loste een schot met een pistool. Het slacht offer verklaarde tegenover de politie dat hij moest bukken om de kogel te ontwijken en deze langs zijn hoofd voelde fluiten. Hij vertelde verder dat hij wist dat zijn jongere broer in het be zit was van een pistool. Getuigen be vestigden deze lezing. De meeste getuigen trokken hun ver klaringen echter vrij snel in. Eén van de buurtbewoners gaf aan bang te zijn voor de familie van de dader. Ook het slachtoffer trok in februari bij de rech ter commissaris zijn aangifte in. Hij ver telde dat zijn broer zeker niet gericht had geschoten. Hij had uit woede te genover de politie een foute verklaring afgelegd, vertelde hij. De verdachte verklaarde op de zitting van de rechtbank dat hij in paniek was geraakt door de verhalen over zijn moeder. Omdat hij bang was voor zijn broer, die al eens met een mes had ge dreigd, had hij in het café een pistool geleend en was naar zijn broer toege gaan. Om hem tot rust te brengen, had hij op de galerij in de lucht geschoten. Officier mr. H. Wijbrandts was van plan om poging tot doodslag ten laste te leggen. Maar doordat haar getuigen hun verklaringen hadden ingetrokken en bovendien de kogel nergens was gevonden, kwam zij niet verder dan bedreiging met een vuurwapen. Wij brandts stelde wel dat dit de ernstige vorm van bedreiging was. Zij wees erop dat de Soester een schot had gelost op de openbare weg wat ook gevaar voor anderen oplevert. Raadsman mr. R. van der Velde wees erop dat de hele familie in paniek was geraakt, omdat de verslaafde door draaide. Van der Velde stelde dat de politie niet anders zou hebben gehan deld. Hij gaf aan dat de schutter zijn doel wel heeft bereikt, omdat de rela tie tussen de broers genormaliseerd is. De raadsman benadrukte dat er totaal niet te bewijzen viel, dat zijn cliënt in de richting van diens broer had geschoten. Hij gaf wel toe dat het gedrag van de Soester helemaal fout was. 'Hij zit er ook mee in zijn maag', verklaarde Van der Velde. Hij vroeg de rechtbank toch om een werkstraf op te leggen. Van der Velde wees erop dat de verdachte ook al ongeveer vier maanden in voorarrest heeft gezeten. De rechtbank doet op 5 oktober uitspraak. Zaterdag 25 september Diverse aanbiedingen, o.a. Turkse Muts, van fl 6,75 voor fl 3,75 (doorsnee 25 cm) Tevens ruime keus aan kamerplanten en snijbloemen. BLOEMISTERIJ P Eigendomweg 80 - 3765 EE Soest Naar aanleiding van enkele gevallen in Utrecht en Baarn waarschuwt de politie de bevolking voor twee man nen die zich uitgeven voor technici van het waterleidingbedrijf. Ze ko men als "wateropnemer" aan de deur, zogenaamd op de waterpomp te controleren, en proberen op die manier binnen te komen en het huis door te snuffelen. Ook laten ze arge loze bewoners betalen voor een nieuwe waterpomp. Een inwoonster van Baarn moest maandag j.1. zelfs 300 gulden betalen, maar weigerde dat. Bij een ander adres hadden de heren meer succes; daar kregen ze volgens de politie een groot bedrag mee. Van één van de heren is een vaag signalement bekend. Het gaat om een man van ca. 30 jaar met een keurig verzorgd uiterlijk en dito taal gebruik. Men zij gewaarschuwd. Bij een aanrijding die maandagmorgen plaatsvond aan de Wiardi Beekman- straat bleek één van de betrokken au to's een paar maanden geleden in Baarn gestolen te zijn. De bestuurder maakte zich uit de voeten toen hij bij het achteruitrijden werd aangereden door een 69-jarige Amersfoortse. Tot op heden is hij spoorloos. De eigena res van de auto, een 53-jarige Baarnse, werd op de hoogte gesteld. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkoster). Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3