0 ■MM® Danscentrum Gerla OfflAlK Zwembad Zeist krijgt borstbeelden van Nadjezjda van Ittersum uit Soest 'Gemeente zet burgers bij plannen Zonnegloren/Royal Pare buitenspel' BAR, GRILL RESTAURANT September taalmaand bij boekhandel Van de Ven Buurtpreventie in Choristenpad ACTUEELt V telaardij! eKnerl schoemaker Bedrijfsleven is geïnteresseerd in actie voor De Windhond Uit onze PAGINAf WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 SOESTER COURANT Televisie-uitzending op 10 oktober PAGINA 7 ïirï /w.huisweb.nl remeentebelangen Groen Soest: ZJ BANG OLUFSEN CENTER Man breekt pols Bartolottilaan: Gemiddeld 54 km t Luykje? Het blijft genieten Elke dag nieuwe donateurs Morgenavond Taaicircus in Griftland College Aandacht voor sociale veiligheid en leefklimaat Sn ÉÉii SOEST LESSEN STARTEN V.A. 1 OKT. A.S. Een karretje over de zandweg reed Auto's opengebroken Parkeerbonnen PIET VAN HEUGTEN TEGELTAPIJT Dubbele autokraak Heeft u oude afgecw, KLEDING? Schenk het ij". Stichting Kleding. I aan inzameling Depot <■9- Molenstraat 112, Soest Eve. ns- tueel afhalen is moqaiii en- Tel.: 035 - 6021841 tu J» 5 19.00- 19.30 uur 8 SLAAP STUDIO. Matras^ Jis. (anti-allergisch), lattenbo 'ur- dems (elektrisch) senioren dikanten, boxsprings, Vroom, hoop slaapkamers, dekbed den, spreien, hoofdkussen. matrasbeschermers. Wasiel Steitner, Lange Brinkwen -u Soest. Tel. 035 - 601 96 qq fVJ; fff Af Ou, ^AWACHl s.u.ai nas- lelpt iten. sten, een. apie. voor bele ✓ord, ixcel, ;e en iuter- !826; t.nl. DROOMBEELD Een uniek landschap binnen de dijken van Noord-Nederland wordt bedreigd. Karakteristièke terp dorpen worden overwoekerd door grauwwitte nieuwbouw. Roep het een halt toe, anders verliezen we onze cultuur en natuur. Help de Wadden verdedigen. AAN U DE KEUS I Waddenvereniging Isis, Rebecca en Pandora, zo luiden de hamen van de groot-formaat vrouwen- porstbeelden die de Soester kunstenares Nadjezjda van Ittersum heeft gemaakt. De keramieken "dames" - bekroond met de vakjuryprijs van de Nationale Bouwbeurs in Utrecht - zijn sinds kort te zien in de gemeente Zeist (zwembad Dijnselburg). Zeist won het kunstwerk in de televisiequiz "AVRO's Kunst blik Monumentaal", gepresenteerddoorAn- gela Groothuizen en Liesbeth Brandt Corstius. De overdracht is op 10 oktober a.s. (om 18.00 uur op Nederland 1) te "jen' Foto: Goos van der Wilt atis kleuren brochure die Je schijnwerpers zet, biedt alle ingrediënten voor erkoop! Bel voor een ooptaxatie 035-60 T6251 straat 4a 1e etage. Een direct net moderne keuken, luxe bad- separate toiletruimte op 74 m2 en flink zitbalkon (Z.O.) met af- Royale living met parketvloer, imer, keuken, badkamer, toilet- ment is voorzien van dubbele ichtelputz wandafwerking, gas- i de onderbouw. Maandservice- Dinsdag 14 september werd 's avonds in het gemeentehuis een inspraak avond gehouden over de eerste her ziening bestemmingsplan Landelijk Gebied. De bedoeling van die herzie ning is dat de project-ontwikkelaar van het voormalige Soester Natuur- jad toestemming krijgt om een nieu we woonwijk van 96 appartementen voor de welgestelden neer te zetten en af te zien van de aanleg van een pu- iliek toegankelijk openlucht zwern- )adje. In ruil daarvoor zal de ge meente Soest alle gebouwen op het errein van het voormalige ziekenhuis Zonnegloren afbreken en teruggeven lan de natuur. Bovendien mag de ïuidige eigenaar van dat terrein er lijf kapitale villa's bouwen. •TiTc inette op 2e woonlaag ipafstand van het winkelcentrum, natuurgebieden. Indeling: ruime Dn, doucheruimte, toilet en hal. ■ner en 2e kamer. Eigen c.v.-in- van onderhoud. Maandservice- van Soestdijk gelegen oning met aangebouwde ga- d. •ilet en kelderkast. Lichte woonka- dag zon), schoorsteen, tuindeur d-westen. Moderne dichte keuken ookplaat, oven, afzuigkap en koel/ tpkamers, vaste kasten, douche- irt 2e toilet. 2e verd.: overloop met dakkapel, waarvan één met c.v.- imten. Algemeen: prettig gezins- Gedeeltelijk voorzien van dubbel Inspraak wassen neus Een twintigtal mensen had de moeite genomen om naar de inspraakavond te ïomen. Vooral de mensen die op het ^terrein in de voormalige zusterswonin- gen (het Berkenbos) wonen, kwamen an het woord. Ze vroegen zich af of de hele inspraak geen wassen neus is, gmdat de gemeente al in oktober wil aan slopen. Dat terwijl zij pas in april |000 formeel bezwaar kunnen indic iën tegen de plannen, en de gemeen- graad pas in september 2000 zal be sluiten over de herziening van het be stemmingsplan. Daarna moet ook de rovincie er nog mee instemmen. De asprekers wezen op het risico dat de rovincie uiteindelijk nee zegt. De ge meente zal dan het grootste deel van de 6 miljoen gulden aan de project ontwikkelaar van het voormalig Soes ter natuurbad moeten terugbetalen. Zij verzochten wethouder Krol dringend om in ieder geval niets te slopen voor dat de toestemming van de provincie zwart op wit is. Rare afweging De wethouder antwoordde dat de ge meente vasthoudt aan het onmiddellijk slopen van de hoofdgebouwen, omdat de gemeente anders een groot risico loopt van vernieling of kraken. De insprekers wezen er op dat de HuisOppasDienst (HOD), die tot nu toe de gebouwen huurt en met succes tegen kraken en vernieling beschermt, dat wil blijven doen. Krol voelt daar niets voor. Hij neemt blijkbaar liever het risico dat de gemeente in het nieu we millennium start met een financië le strop, dan het normale risico dat de plannen in de juridische procedure vol gens de wet op de ruimtelijke ordening wijzigen dan wel stranden. Financiële risico's Gemeentebelangen Groen Soest vindt direct slopen helemaal verkeerd. In het beleidsprogramma 1998-2002 is afge sproken dat de gemeente bij ingrijpen de plannen de inwoners in een vroeg stadium zal betrekken, zodat met de in spraak ook echt invloed kan worden uitgeoefend op de besluitvorming. Het slopen van gebouwen waar mensen in wonen is nogal ingrijpend, evenals het bouwen van een nieuwe woonwijk in een ander stuk bos. Door te slopen vóórdat de formele procedure wordt gestart zet de gemeente de burgers compleet buitenspel. Het is trouwens een methode die we nogal eens zien bij project-ontwikkelaars die er niet gerust op zijn dat hun plannen door alle be zwaarprocedures komen. Uitstel sloop Gemeentebelangen Groen Soest heeft het college inmiddels schriftelijke vra gen gesteld voor de raadsvergadering van a.s. donderdag, en zal zo nodig een voorstel doen om de sloop uit te stellen tot dat het bestemmingsplan "Eerste herziening bestemmingsplan Landelijk Gebied" rechtskracht heeft verkregen. Harry Witte illa op één der meest fraaie' vel direct grenzend aan natuurge- Uitstekende staat van onderhoud, iliteitsniveau. Koperen goten, auto- atie. waterzuiveringsunit, alarmin- I enz. Indeling: grote living met open exclusieve woon-eetkeuken, grote kastenkamer, 2 badkamers, beide ing, toilet en hal. Souterrain: Grote it raampartijen, tegelvloer, vloer- ind. Aparte stookruimte Dubbele ndsbediening en separate berging, met vijverpartijen en een prachtige ien en planten. De eerste indruk telt Beweeg uw hand ernaartoe en de glazen deurtjes glijden geluidloos opzij, terwijl een zacht licht zich verspreidt. Zo heet de BeoSound Ouverture u welkom in de wereld van muziek. Iedere keer weer een mooi moment. Met hun ingebouwde eindversterkers klinken de BeoLab 2500 actieve luidsprekers drie keer zo indrukwekkend als hun omvang doet vermoeden Voor deze speakers is altijd plaats. 3 jaar garantie BANG 5. OLUFSEN U BENT OOK VAN HARTE WELKOM VAN 10.00 TOT 14 00 UUR Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST Vragen De vragen die GGS inmiddels aan het College heeft voorgelegd luiden als volgt: Wij waren dinsdag aanwezig op de inspraakavond over de eerste herzie ning Landelijk gebied. Wij hebben daar vernomen dat het college voornemens is om onmiddellijk, na de notariële overdracht d.d. 15 oktober 1999, van het terrein van het voormalige zieken huis Zonnegloren, over te gaan tot het slopen van de hoofdgebouwen. De fractie van Gemeentebelangen Groen Soest vindt dat onverstandig en wil dat in het kader van het vragen halfuurtje in de raadsvergadering van 23 septem ber a.s. aan de orde stellen. De formele juridische procedure in het kader van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening om tot vaststelling van de eerste herziening Landelijk Gebied te komen start pas in april 2000 met het ter inzage leggen van het ontwerp be stemmingsplan Eerste herziening Lan delijk Gebied. Dat is de eerste keer dat burgers gelegenheid hebben om for meel bedenkingen in te dienen. Vervol gens zal dan volgens de planning in de raadsvergadering van september 2000 een besluit worden genomen Kunt u ons en de insprekers vertellen welke invloed een jaar na sloop kan worden uitgeoefend op het wel dan niet slopen van Zonnegloren? Kunt u ons vertellen hoe u dat rijmt met het beleidsprogramma 1998-2002, waarin is vastgelegd dat het college bij ingrijpende plannen de burgers zo vroeg mogelijk betrekt? Tijdens de in spraakavond van 14 september wees de wethouder het verzoek af om met slopen te wachten tot formele toe stemming van de provincie binnen is. De gemeente zou grote risico's lopen indien niet onmiddellijk wordt ge sloopt. Kunt u ons alle risico's noemen die het college ziet indien niet direct met sloop wordt begonnen? De insprekers wezen op het finan ciële risico indien de herziening bij pro vincie of hogere instantie geen goed keuring verkrijgt. De wethouder ant woordde dat die risico's niet onoverko melijk zijn voor de gemeente. Wij verzoeken u om een uitputtend in zicht in de financiële risico's die de ge meente loopt, indien reeds gesloopt is en geen goedkeuring wordt verleend." Op de Lange Brinkweg kwam een 83- jarige man vorige week dinsdag ten val. Hij brak daarbij zijn pols en werd over gebracht naar Medisch Centrum Mo- lendael. De politie heeft vorige week de snel heid gemeten van auto's die over de Bartolottilaan reden. Dit naar aanlei ding van klachten van de bewoners over de hoge snelheden. Tijdens de meting passeerden 150 auto's. De gemiddelde snelheid bedroeg 54 kilometer per uur. Bar-Gnll en Restaurant 'tLuykjein Soest is al vele jaren een begrip in W de regio Gooi en Eem land en ver daarbuiten. Gevestigd in een histo risch pand, waarin ai vanaf begin negentienhon derd bet horeca-vak wordt uitgeoefend De gemoedelijke en informele sfeer zijn kenmer kend voor 't Luykje, evenals de alom bekende Luykje-gerechten: de spies van een meter, de spare ribs, oma's stoofpotje, de mosselpan, de Bourgon dische lamschouder, de satéschotels en diverse vis gerechten. verder kunt u een keuze maken uit de gerechten van onze steeds wisselende specialitei tenkaart en informeer ook eens naar onze fondue en gourmetavonden. Trefwoorden passend bij t Luykje zijn: een gezellige bar, mooi terras, ruime parkeergelegenheid, af- haalmogelijkheden en dagelijks geopend. ook bieden wij diverse mogelijkheden voor groepen tot ca. 70 personen. De afgelopen week heeft stichting '"De Windhond" ruim 400 brieven aan het Soester bedrijfsleven ge stuurd met het verzoek om een bij drage ten behoeve van de herbouw van Windhond. Er is door een aantal bedrijven razendsnel gereageerd. Zo bood Treba BV aan een aanzienlijk deel van de installatie van de verwar ming en het sanitair voor haar rekening te nemen en sponsorde Leertouwer Bromfietsen BV de weegschaal die de molen in het sponsorboek heeft opge nomen. Een andere firma vroeg naar de moge lijkheid aandelen in de Windhond te kopen. Zij was in dat geval geïnteres seerd in een aandelenpakket van maar liefst 10 procent (150.000 gulden). Het bestuur onderzoekt de mogelijkheden die een dergelijke constructie biedt. Veel bedrijven vroegen om het spon sorboek, dus er staat het bestuur waar schijnlijk nog wel meer te wachten. De toevloed van het aantal donateurs geeft ook reden tot optimisme. Elke dag komen er een aantal binnen. Kort om, de actie is gezwind uit de start blokken gegaan. Taal is een van de meest fascinerende verworvenheden van de mens. Woor den kunnen strelen en woorden kun nen doden. Achter taal kun je je ver schuilen, maar je taalgebruik laat ook zien wie je bent. September is de maand van de taal bij Van de Ven. De Libris-boekhandel presenteert "Guichelheil", een exclusieve Libris- uitgave en nog vele andere taalboeken die stuk voor stuk tot het beste op hun gebied behoren. Boeken voor le zers en schrijvers. Wat is een zeugma? En is sikkeneurig afgeleid van ergens een sik van krijgen? In Guichelheil bracht de Taaladvies dienst van het Genootschap Onze Taal speciaal voor Libris de leukste vragen (en de meest verrassende antwoorden) over taal bijeen. Alleen bij Van de Ven (en de Libris-collega's), 154 pagina's voor slechts f 14,95. Grote Libris Taalquiz Doe mee aan de grote Libris Taalquiz en win een complete taalbibliotheek! In de speciale Taalmaand-flyer, gratis af te halen bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade, treft men de gro te Libris Taalquiz (georganiseerd door de uitgeverijen Contact, SDU en Van Dale Lexicogafie). Vijfentwintig vragen over het Nederlands. Wie geeft de meeste goede antwoorden? De drie beste inzendingen worden beloond met een schitterende taaibibliotheek van twintig boeken over het Nederlands. Er Sociale veiligheid, leefbaarheid, inte gratie, het zijn zaken die aan bod ko men bij buurtpreventie. Als eerste straat in Overhees heeft het Choris tenpad momenteel zo'n project lo pen. De borden die dat aangeven, de aansluiting op de Obrechtstraat. Na een jaar proefdraaien kwam het Choristenpad in aanmerking voor buurtpreventie, meende de politie. De bewoners vormden een bestuur, over legden met de gemeente over welke begroeiing kon worden gesnoeid om een meer open karakter te krijgen, pak ten vernielingen aan, ruimden rotzooi op en hielden onlangs een straatfeest om de onderlinge contacten en inte gratie te bevorderen. In verschillende wijken van Soest lo pen al buurtpreventieprojecten, in Overhees is het Choristenpad voorlo per. In de straat, die net als veel ande re een woonerf is, staan honderd woningen. Volgens Hans Meuleman van de politie is één van de voordelen dat de bewoners elkaar nu veel beter kennen. Sinds een jaar geleden op proefbasis werd begonnen, is de leef baarheid verbeterd en ziet de straat er fraaier uit. Volgens de politie staat ai- les op de rails, vandaar dat maandag de borden werden neergezet, die aan duiden dat een buurtpreventieproject van kracht is. Elders in de wijk wordt inmiddels ook gepoogd het project van de grond te krijgen. Meuleman zegt dat er hier en daar al goede ideeën zijn ontstaan. Alle initiatieven moeten van de bewoners van een straat komen. Het grootste struikelblok is meestal de vorming van AttentifflToï Buurtpreventie Paul Manten van de politie temidden van enkele bewoners van het Choristen- pad- Foto: Goos van Oer Wilt een bestuur. Informatie over buurtpre ventie is verkrijgbaar bij Paul Manten van de politie, die de buurtpreventie projecten begeleidt. Hij is bereikbaar onder nummer 5487411. Paren (beginners) 10 lessen: 95,- per persoon Jeugd en gevorderden 25 lessen: 245,- per persoon Country (beginners) 5 lessen: 40,- per persoon Street Dance 5 lessen: 40,- per persoon INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur, t/m wo. 29 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. De maan scheen helder, de weg was breed, maar de politie keek toch vreemd op toen ze maandag om streeks middernacht op de Zand- heuvelweg in Baarn een auto zagen met een gebrekkige en totaal onver lichte aanhanger, beladen met een merkwaardig vrachtje. De bestuurder en zijn passagier werden staande ge houden. De aanhanger was gevuld met een forse berg paardemest, en daar bovenop prijkte een picknickta fel. Die bleek, zoals de heren toega ven, gestolen te zijn bij een snackbar in Soestduinen. Tegen het tweetal, een 22-jarige Hilversummer en een even oude man zonder vaste woon plaats, werd proces-verbaal opge maakt. Op een parkeerplaats bij een restaurant aan de Biltseweg zijn woensdagavond twee auto's opengebroken. De eigena ren ontdekten dat toen ze 's avonds laat uit het etablissement kwamen. Van beide wagens werd een ruit ingeslagen. De dader nam paspoorten, kenteken bewijzen en rijbewijzen mée. Op de Korteweg was een dag eerder een mo biele telefoon uit een auto ontvreemd. Twee bekeuringen zijn woensdag uitge schreven op de Wiardi Beckmanstraat. De politie zag daar dat twee automo bilisten hun wagen op een invaliden parkeerplaats hadden neergezet, terwijl ze daar geen vergunning voor hebben. zijn bovendien tien tweede prijzen: een taal- en leespakket van vijf boeken. Taaicircus op 23 september Gedurende de Taalmaand draait het Taaicircus bij Libris. Bij veel Libris-boek- handels wordt een enerverende Taai- voorstelling gepresenteerd, waarin zo veel mogelijk aspecten van de Neder landse taal aan bod komen. Veel au teurs en andere taalkenners houden een lezing in een van de Libris-boek- handels. Voor boekhandel Van de Ven treden morgenavond de volgende au teurs aan: Wim Daniëls is medeauteur van de Spellingwijzer Onze Taal. Groot des kundige van de Nederlandse spelling, en vertelt daar boeiend over. Titels van zijn hand: "Hortsik! Eponiemen in de Nederlandse en Vlaamse dialecten", "De kuitbreuk van Romario en andere taaianekdoten", "Junior Spellingwij zer". Nicoline van der Sijs is dé etymologe van Nederland. Bekend van o.a. het "Leenwoordenboek". Zij is hoofdre dacteur van de laatste druk van het Etymologisch Woordenboek van Van Dale". Rob Tempelaars is medeauteur van "Krijg de vinkentering!" Hij is redac teur van het "Woordenboek der Neder landse Taal (WNT)". Deze auteurs zullen iets vertellen over hun specialismen in de taal en natuur lijk ook vragen van het publiek beant woorden: een ideale voorbereiding op het Groot Soester Dictee of zelfs het landelijke Groot Dictee der Neder landse Taal. Voor deze gelegenheid heeft Van de Ven gastvrij onderdak gevonden bij het Griftland College aan de Noorderweg 79. Toegangskaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar voor de symbolische prijs van f 5,- bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade, of op de avond zelf aan de zaal. Aanvang: 20.00 uur. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT. L nu ook in katoenlook en zuiver scheerwol UITSLUITEND verkrijgbaar bij z'n tapijtfabriek te RENSWOUDE Utrechtseweg 4,Tel.: 0318-571225 Bezoek onze afdeling Speciale partijen. Altijd 100.000 tapijttegels in voorraad. jZONDAGS GESLOTEN Onbekenden hebben vrijdagmorgen op klaarlichte dag twee bedrijfsauto's ge kraakt, die geparkeerd stonden aan de Weegbreestraat. De wagens waren het eigendom van een firma uit Amster dam. Uit de ene auto verdwenen een tankpasje en wat geld. Uit de andere werd niets weggenomen. Aangifte de den een 45-jarige Amsterdammer en een 31-jarige inwoner van Nederhorst den Berg. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum

Soester Courant | 1999 | | pagina 7