1 i ér-- Pikke donker Van de Ven Van de Ven Pesten Van de Ven -fMMBnt weizijn r au als waiifk Kinderboekenweek in Soest(erberg) Oude kinderboeken bij Spullenhulp Carry Slee Stichting Muziekkring Eemland opgericht ys tot Soest' Jacques Vriens en Annet Schaap op toernee in C-drie Inston Scholsberg vertelt Liiansi-verhalen in Soesterberg Guus Kuijer bij Jongerius Lezing over Harry Mulisch in Artishock Nog plaats vrij bij cursussen van Educatie in Soest Van de Ven DE GEUS ^^NAj id op de ottilaan Imee WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 11 Activiteiten in C-drie/bieb en bij de boekhandels L zeggen dNG VAN ERKOOP ITELS - BLAZERS - DNS - BLOUSES - NZ l - Woensdag 13 oktober, 14.00-16.00 uur: Doe mee aan de grote Ingrid en Dieter Schubert-actie! Haal het wedstrijdformulier bij: BOEKHANDEL ïinsdag 12 oktober, 15.30-17.00 uur: Vrijdag 8 oktober, 19.30-20.30 uur: Veel klassieken in bijzondere collectie 0 Inbreker neemt telefoon mee Grote Ingrid en Dieter Schubert-actie bij Van de Ven Boekpresentatie bij Van de Vein ebreide studie van Hu Jfre splitsing van een bï"| ;ers! :ede nummer van de I lus weer de moeite ni» ebben. Dit is alleen moo'" atschap van de Historische >oest. De contributie be per jaar en opgaVe al H bij het secretariaat (O35 >an wordt u ooit 0D a uden van de overige' J' ijn er mogelijk nog eer?'' :n vekrijgbaar! inde Bartolottilaanvind,. n woonstraat te hard word tr automobilisten. In de ten werd tweemaal aan dn loor gegeven. Vorige weel rd de apparatuur van acht ar 's morgens opgesteld h van de Birkstraat bedroe» :1de snelheid 50 en in tc elde richting 49 kilometer een eerdere meting lag het op 54 kilometer. laden, korven, stdt u eens voor )k nog eens fraai om te zien. suren. ze. Of u zoekt eeniwandmeubel Dper Soest langskor nog een hoop te ve^ellen hebben. iBN - SOEST 4 leder jaar in oktober organiseert de CPNB de Kinderboekenweek. Dat is om verschillende redenen een bijzon dere week: ten eerste omdat het een week is die elf dagen duurt (dit jaar van 6 tot en met 16 oktober) en ten tweede omdat je overal in het land ziet dat het kinderboek heel veel aan dacht krijgt: op school, in de biblio theek, in de boekwinkel en vaak ook thuis. Overal gaan kinderen aan de slag niet boeken: erover praten, na vertellen, naspelen, tekeningen ma ken en knutselen en natuurlijk ook lekker veel voorlezen en zelf lezen. In veel gezinnen is het een goede ge woonte dat de kinderen in de Kinder boekenweek een boek voor zichzelf mogen uitkiezen. Of de hele klas gaat naar de boekhandel om de klassenbibli- otheek aan te vullen. En het leuke is: als het boek dat je uitkiest minstens fl. 19,50 kost krijg je er van de boekverko per nog een extra boek bij, helemaal voor niets. Dat is het kinderboekenweekgeschenk, dit jaar geschreven door Carry Slee, de jrijfster die jaar in jaar uit door de iderjury wordt bekroond. Ze schreef Keciaal voor de Kinderboekenweek 1999 'Bikkels', een spannend boek dat goed aansluit bij het thema van dit jaar. Dat is "Van apenstaartje tot apenkool- :halen over school". Ook aan de [uters en kleuters werd gedacht: voor ien maakte Wolf Erlbruch het pren- iboekje 's Nachts', dat alleen tijdens "de Kinderboekenweek voor fl. 4,95 te Guus Kuijer signeert zijn nieuwste boek,Voor altijd samen, amenbij boek handel Jongerius. koop is. Bovendien liggen er in de boekhandel allerlei mooie folders om inspiratie uit te halen: voor de jongsten (en hun ouders) de Voorleesgids, voor de basisschoolleerlingen de Kinderboe- kemnolen en voor de 13-plussers SY- PRAB: "Shock your parents, read a book! Ook worden er allerlei activiteiten ge organiseerd: Hier staat alles wat er te doen is bij de bibliotheek, C-drie, boek handel Van de Ven en boekhandel Jon gerius. Annet Schaap Annet Schaap begon met tekenen toen ze nog heel klein was. Als ze een boek gelezen had maakte ze daar in een schetsboek plaatjes bij. Na de middel bare school heeft ze aan twee kunsta cademies gestudeerd: vijf jaar aan de Academie in Kampen en een jaar aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Ze volgde het vak illustratie, maar ook schilderen, modeltekenen, grafisch ontwerpen en beeldhouwen. Haar eerste opdracht kreeg ze toen ze nog op de academie zat: ze mocht het boek 'Joppe, Julia en Jericho' van Christine NÖstlinger illustreren. Inmid dels heeft Annet Schaap meer dan vijf tig kinderboeken geïllustreerd en veel tekeningen gemaakt voor tijdschriften zoals Taptoe en Okki. Ook voor kran ten en schoolboeken maakt ze tekenin gen. Tegenwoordig is ze naast tekena- res ook schrijfster, voor zowel volwas senen als kinderen. Bovendien schrijft ze toneelstukken voor jeugdtheater groep Saga in Utrecht. Als duo zijn Jac- ques #Vriens en Annet Schaap een winnend team! Voor kinderen vanaf 8 jaar. Te zien en te horen in C-drie en de Openbare Bi bliotheek Soest. De toegang is fl 7,50 voor kinderen en fl 10,- voor volwasse nen. Kaarten reserveren en afhalen bij de theaterkassa van C-drie, tel: 035- 6095829. Openingstijden: Maandag t#/m vrijdag van 9.30-12.30 en 13.00- 17.00 uur. Adres: Willaertstraat 49. CRLfiRUCH en geheimzinnig is het in 's Nachts een fantasieprikkeiend prentenboekje voor maar 4,95. VAN @P£NSTAARTJ 0T VERHALEN OVER SCHOOL Kinderboekenweek 6 t/m 16 oktober 1999 www.kinderboekenweek.nl BOEK HANDEL Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012419 tijdens de Kinderboekenweek vereren Jacques Vriens en Annet Schaap Soest piet een bezoek! De meervoudig be- roonde kinderboekenschrijver en de lustratrice van zijn populaire 'Meester aap'-boeken verzorgen samen een op reden van 45 minuten voor kinderen an 9 tot en met 12 jaar in het theater an C-drie. De voorstelling bestaat uit ;rappige sketches over het leven van le twee. Na afloop van het optreden :unnen de kinderen uitgebreid vragen [tellen en hun boeken laten signeren in le jeugdafdeling van de bibliotheek, ir zal een boekenkraam ingericht wor- len waar de boeken gekocht kunnen vorden. En misschien verrast Annet ichaap de bezoekers wel met een ech- e tekening van de populairste meester /an Nederland: meester Jaap.... facques Vriens 'acques Vriens is één van de bekendste en succesvolste auteurs van kinderboe ken in Nederland. Voordat hij zich vol ledig aan het schrijven wijdde, stond ij jarenlang voor de klas. Hoewel hij ran jongs af aan al toneelstukken ichreef maakte het onderwijs hem en- ousiast voor het kinderboek. Na een jaar voor de klas gestaan te hebben be- ;on hij aan zijn eerste boek: 'Die rot- ;chool met die fijne klas'. In 1979 ontving Jacques Vriens zijn eerste Zilveren Griffel voor 'Zondag morgen', een boek voor kleuters. Sinds dien werd hij drie keer bekroond en 5 keer getipt door De Nederlandse Kinderjury ('Meester Jaap gaat nooit verloren' werd zelfs twee keer getipt in 1999!). Voor andere boeken werd hij al negen keer genomineerd. Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012419 Eer tinn tinnsigrie tinn tinn. Dat bete kent heel, heel lang geleden. Het was een vroege zondagmorgen en Anansi ver beelde zich... !o begint één van de verhalen over .nansi de spin, waarover Winston ver- :elt. Anansi is handig, zelfverzekerd en iltijd iedereen te slim af. Anansi lost lijn problemen altijd op heel eigen wij ze op. De avonturen die Anansi beleeft zijn te vergelijken met de vertellingen 'an Reintje de Vos. De Anansi-vertel- ingen komen oorspronkelijk van de vestkust van Afrika en hebben zich angs de sporen van de slavernij ver- ipreid. Er zijn veel verhalen, waarvan er weinig zijn vastgelegd en de meeste be- ;taan nog steeds door mondelinge overlevering. In de bibliotheek zijn een aantal Anansi-vertellingen te vinden. Noni Lichtveld heeft meerdere bundels geschreven waarin zij deze verhalen navertelt. Winston vertelt de verhalen vanuit een Surinaamse achtergrond, op geheel ei gen wijze en in een eenvoudig tropisch decor met op de achtergrond de sfeer volle geluiden van de jungle. Gekleed in een exotisch Afrikaans gewaad zal hij ieder kind, groot of klein, aan zijn lippen gekluisterd weten. Dinsdag 12 oktober in de bibliotheek Soesterberg, Dorpsplein 17 b. Van 15.30 tot 16.15 uur voor 3 tot 5 jaar; van 16.30 tot 17.00 uur voor 6 tot 9 jaar. Kaartjes verkrijgbaar in de biblio theek! Op vrijdag 8 oktober komt Guus Kuijer zijn nieuwste boek signeren bij boek handel Jongerius, Van Weedestraat 29. Guus Kuijer, van beroep onderwijzer, is een bekende populaire schrijver van kinderboeken. Hij schreef ondermeer: 'Grote mensen, daar kun je beter soep van koken', 'Hoe Mieke Mom haar maffe moeder vindt', 'Krassen in het tafelblad', 'Op je kop in de prullenbak', 'Drie verschrikkelijke dagen' en 'Gat in de Grens'. Al deze boeken zijn erg po pulair bij de jeugd. Maar ook volwasse nen kunnen zijn werk waarderen, zijn boeken zijn zeer geschikt om voor te lezen! Nu is er een nieuw boek voor kinderen van 10 jaar en ouder: 'Voor altijd sa men, amen', uitgegeven door Querido, met illustraties van Alice Hoogland. Het boek gaat over Polleke, die al twee jaar met Mimoen gaat. Maar nu mag het niet meer... Polleke wordt te groot en Mimoen moet een Marokkaans meisje zoeken. Die rotmarokkaan! Dat vaderspapkindje... En bij Polleke thuis is het ook niet altijd even gemakkelijk. Maar Polleke weet van wanten. Ze laat zich niet door tegenslagen uit het veld slaan. Een boek dat je schaterend leest, maar datje uiteindelijk met een brok in de keel dichtslaat. Een beetje aanleunend tegen de Kin derboekenweek (6-16 oktober) pre senteert de boekenafdeling van Spul lenhulp, het kringloopcentrum aan de Schans, deze week een bijzondere collectie kinderboeken. Het zijn me rendeels echte "klassieken", uitge voerd in de ouderwetse prachtbandjes van toen. Margreet Brinkers, die bij Spullenhulp al jaren het opperhoofd van de boeken is, heeft de kinderboeken (of liever: jongens- en meisjesboeken, zoals ze vroeger werden genoemd) de afgelo pen jaren verzameld, samen met Dicky van der Meer en Armand Bodeving. Er zit heel veel moois bij, dat misschien niet meer zo geschikt is om de jeugd- van-tegenwoordig aan te spreken (taal en stijl zijn inmiddels sterk verouderd), maar talloze ouderen bezorgen ze on getwijfeld nog een "aha-erlebnis". De collectie omvat meer dan honderd ti tels, variërend van "Jaap Holm en z'n vrienden" tot "De Katjangs", boeken van Top Naeff en andere "bestsellers", bijvoorbeeld uit de serie "Ons Genoe gen". De collectie krijgt tot het einde van de Kinderboekenweek een speciaal plekje bij Spullenhulp, o.a. in de vitrine. Mar greet Brinkers verwacht dat dan de meeste titels wel verkocht zullen zijn, al gaan ze niet voor de bekende Spullen- hulp-prijsjes weg. "Maar we hanteren wel redelijke prijzen," aldus Margreet, "variërend van zeg maar f 6,- tot f 12,50. Er is er ook eentje van f 20,-." Veiling De speciale kinderboekenverkoop staat los van de Spullenhulp-veiling, die op zondag 24 oktober ais vanouds in Ar tishock (13.00-15.00 uur, met om 12.00 uur een "kijkuurtje") wordt ge houden. Daar komen opnieuw allerlei schilderijen, boeken en andere waarde volle voorwerpen (o.a. antiek speel goed en rariteiten) onder de hamer en ook ditmaal weer, als vanouds, voor een goed doel. De opbrengst is in dit geval voor de stichting Vast, die zich het lot aantrekt van uitgeprocedeerde asielzoekers, vrouwen en meisjes die op straat zijn komen te staan. De stich- ting is opgericht door Gabbi Wierenga, die actief is geweest in de verdesbewe- ging- Margreet Brinkers presenteert bij Spullenhulp een speciale collectie klassie ke kinderboeken. In samenwerking met de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) organiseert Artishock op don derdagavond 21 oktober om 20.00 uur een lezing over het werk en idee ën van Harry Mulisch door de neer landicus en conrector van Het Nieu we Eemland in Amersfoort, Jos Buurlage (48). De titel van de lezing luidt "Harry Mu lisch en de tegencultuur". Aan de hand van fragmenten uit de reportages ("Be richt aan de Rattenkoning", "het woord bij de daad", "Het seksuele bol werk") die Mulisch in de jaren zestig en het houdt maar niet op in Bikkels, het Kinderboekenweekgeschenk van Gratis bij aankoop van ƒ19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. VAN @PEN STAARTJE TOT VERHALEN OVER SCHOOL Kinderboekenweek 6 t/m 16 oktober 1999 www.kinderboekenweek.nl Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012419 zeventig publiceerde over de tegencul tuur, de brede maatschappelijke pro testbewegingen van studenten, kunste naars en intellectuelen in de voorhoe de, zal Buurlage duidelijk maken in hoeverre de journalist en historicus Mulisch verschilt van de romancier (Mulisch ("De Ontdekking van de He mel", "De Procedure") qua thematiek en techniek. In het tweede deel van de lezing ko men ook de activiteiten van andere toonaangevende auteurs zoals Her mans, Reve en Wolkers in de jaren zes tig aan bod. Jos Buurlage, die in april aan de Uni versiteit van Utrecht promoveerde op zijn proefschrift "Onveranderlijk veran derlijk" over Harry Mulisch, zal in Ar tishock de stelling verdedigen dat deze schrijvers een belangrijke bijdrage heb ben geleverd aan een ingrijpende om slag in onze cultuur, waarvan ook nu nog veel sporen te herkennen zijn. De spreker zal worden ingeleid door Jan Visser. De toegang bedraagt f 7,50. Artishock-leden f5,- Reserveren is aan te bevelen: tel. 035-6019577. Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Torenstraat is zondag een telefoon ontvreemd. De dader werd overlopen door de veertigjarige eigenaar, maar slaagde erin de benen te nemen. Gedurende de hele maand oktober worden kinderen uitgedaagd om een kunstwerk te maken voor Ingrid en Dieter Schubert, de bekende prenten boekenmakers van o.a. 'Monkie', 'Er ligt een krokodil onder mijn bed' en 'Platvoetje'. Het moet iets zijn dat in de schatkist van Woeste Willem past. Dat kan van alles zijn, als het maar iets met de Schuberts te maken heeft: nieuwe schoenen voor Platvoetje, een schat kaart of een kijkdoos, het is allemaal mogelijk. In oktober kunnen kinderen hun kunst werk bij Boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade inleveren. Het mooiste kunstwerk wordt beloond met een Monkie-aapje en een Schubert prentenboek naar keuze. De Unit Educatie van ROC De Amerlanden verzorgt ook in Soest Algemeen Vormende Cursussen (AVC) met cursussen Nederlands en kennismaken met de computer en combicursussen Nederlands, maat schappelijke oriëntatie en rekenen. Op deze cursussen kunnen nog cursis ten met weinig vooropleiding terecht. Cursisten uit Soest e.o. kunnen zich voor deze cursus aanmelden. De lessen Nederlands en kennismaken met de computer worden donderdag morgen gegeven en duren van 9.00- 11.45 uur. Voor deze cursus is kennis van de computer niet vereist. De cur sus begint met het aanleren van enige computervaardigheden: toetsenbord verkenning, hanteren van de muis, eenvoudig tekstverwerken met Word. Met behulp van een computerpro gramma wordt verder gewerkt aan: spelling, grammatica, brieven schrijven en creatief schrijven. De lessen zijn in middels gestart, maar men kan nog deelnemen. De kosten van deze cursus bedragen voor de resterende 10 lessen f 70,- inclusief lesmateriaal. De combicursussen Nederlands, maat schappelijke oriëntatie en rekenen worden gedurende het hele cursusjaar op maandagavond gegeven. De cur sussen kunnen in eigen tempo en op eigen leerniveau worden gevolgd. In de lessen wordt gebruikt gemaakt van lesmateriaal op de computer. De kos ten van deze cursussen bedragen f 160,- inclusief lesmateriaal. Voor meer informatie of aanmelding kan men contact opnemen met ROC de Amerlanden, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 035-6025771. Dezer dagen verschijnt Zuidoost-Azië een eeuw van onvervulde verwachtingen van de Soester auteur Jan Pluvier. 'f'"Pluvier Het verschijnen van dit boek zal j worden gevierd op vrijdagavond Tj 8 oktober vanaf 20.00 uur. Ben van der Burg, neerlandicus, schaatstopper, plaatsgenoot en oud-buurman van Jan Pluvier, zal de auteur het 'eerste' exemplaar overhandigen. ■mm Wlnkelctiitfiin Hai t-Zald Soest 035-6013,19 Onlangs is in Soest de Stichting Mu ziekkring Eemland opgericht. Reeds enkele jaren Vvorden er in "de Proef- kelder" in Soesterberg zondagmid dagconcerten georganiseerd. Deze concerten worden zeer gewaardeerd door een groeiend aantal belangstel lenden uit de regio. Nu is het tijd voor deze concerten een stabiele basis te scheppen, waarmee de continuïteit voor de toekomst verze kerd is. Daarom is besloten tot het op richten van de "Stichting Muziekkring Eemland". De stichting stelt zich tot doel in de regio concerten te organise ren van hoog niveau in een gezellige atmosfeer, waarbij er na afloop gele genheid is de musici en elkaar onder het genot van een drankje te ontmoe ten. Het streven van de stichting is er ook op gericht jonge getalenteerde musici de gelegenheid te bieden po diumervaring op te doen. De stichtingsvorm is gekozen om de kwaliteitsdoelstelling van de zondag middagconcerten te benadrukken en de bekendheid en de deelname hieraan in de regio te vergroten. De stichting wil belangstellenden uitnodigen zich op te geven als "vriend" van de Stichting Muziekkring Eemland. Men wordt vriend van de stichting door een jaar lijkse donatie van fl.35,= per vriend of fl.60,= per echtpaar. Het donateur schap geeft recht op een gereserveerde plaats, een gereduceerd toegangsbe wijs, vóórinformatie m.b.t. het pro gramma en een uitnodiging voor de jaarlijkse vriendendag. De concerten in het nieuwe seizoen staan gepland op zondag, 17 oktober met Gina Lee (viool) en op zondag, 28 november met het Kcdaly trio en Els Kal (zang). De stichting, prijst zich bijzonder gelukkig dat de beroemde violist Mark Lubotsky op zondag 23 ja- Gina Lee, op 17 oktober gast bij de Muziekkring Eemland nuari wil optreden. Tevens staan er concerten gepland op 12 maart en 16 april. Alle concerten vangen om 15.00 uur aan. De concerten worden gege ven in "De Proefkelder" aan de Ste- merdingweg 12 in Soester berg. De stichting mag zich verheugen in een comité van aanbeveling, waarin de vol gende personen zitting hebben geno men: Hans de Widt, burgemeester van Soest; Jan Wijn, pianist/hoofddocent piano aan het Sweelinck Conservato rium; Alexander Kerr, concertmeester Koninklijk Concertgebouw Orkest; Han Reiziger, muziekoresentator (Ra dio 4 en TV). Voor nadere informatie kan men zich wenden tot: Stichting Muziekkring Eemland, "Parkstaete" Nieuweweg 109, 3765 GC Soest, tel. 035-6037200 (Bert Smit).

Soester Courant | 1999 | | pagina 11