Visser Blommers opent nieuwe Artishockzaal SM-relatie loopt uit de hand Speel-o-theek nu aan de Smitsweg normei ke nachtrust n kussens van Veerkamp. ULLMAN DERODE ODE - SOESTDIJK PAGINA 2 WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 Grote belangstelling voor expositie Fred Klaasen ss Suil' rame Soester aangeklaagd voor verkrachting en zware mishandeling Onderdak bij Internationaal Vrouwencentrum PAGINA 3 Jagen Onbekende mannen doen zich voor als beveiligers Specialist, Ook voor service moet u bij ons zijn advisering en worden uitgevoerd vanuit onze vestigingen in Soest en Nijkerk. taalzaak (035)5413521 Kr ij kamp Den Oude is een dynamische organi satie waarbinnen samen werken accountants, belastingadviseurs, managementconsuitants en vermogensadviseurs. Onze werkzaamheden richten zich op de zake- accountacy en belasting- de scholen en in het IVC. Hij ver wachtte dan ook dat de belangstelling zou toenemen en dat meer gebruikers tot de ontdekking zullen komen hoe belangrijk spelen is voor kinderen. Tromp sprak zijn grote waardering uit voor de vrijwilligers die onder de en thousiaste leiding van beroepskracht Monica Schneijder veel werk hadden verricht bij het verhuizen, schoonma ken en inrichten. Namens Balans bood hij de nieuwe speel-o-theek een prach tig cadeau aan: een televisie/videore corder. Met het openen van de schuif deuren, dat gepaard ging met enig toe passelijk knalwerk, verklaarde hij de nieuwe Stap voor Stap geopend. Daar na bedacht Monica Schneijder de vrij- Piet Tromp (r.) bood Monica Sneijders een tv /video aan voor de speel-o-theek. willigers die zich zo hadden ingezet nog met een cadeautje en vervolgens konden gasten en genodigden een kijk je nemen. 1 De speel-o-theek heeft aan de Smits- weg een andere indeling. Er zijn drie leeftijdcategoriën: 0-3 jaar, 4-6 jaar en 7-9 jaar. De nieuwe openingstijden zijn: maandagmorgen en dinsdagmor gen 09.30-11.30 uur; woensdagavond 19.30-21.00 uur; donderdagmiddag 15.00-17.00 uur. De speel-o-theek heeft ook een nieuw telefoonnummer: 6035615. lijke dienstverlening met als kernactiviteiten ie Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel. 035 -6016011 Fax 603 55 74 Met één handeling heeft wethouder Neks Blommers (Cultuur) afgelopen zaterdagavond bij Artishock de ver nieuwde Grote Zaal en de overzicht stentoonstelling van Fred Klaasen geopend. Samen met de 80-jarige schilder onthulde ze een portret van zijn vrouw. Dat gebeurde in aanwezigheid van een grote menigte belangstellenden, waar door de nieuwe zaal direct al uitpuilde. De plechtigheid werd omlijst met Spaanse zang en muziek van de Soes- ter sooraan Sonja van Lier. Na verwel koming door Erik van Veldhuizen (Ar tishock) en dhr. Van den Heuvel (fami lie Klaasen) feliciteerde Blommers de culturele vereniging met, zoals ze zei "onze nieuwe expositiezaal", waarmee ze vermoedelijk wilde aangeven dat Artishock ook het huidige gemeentebe stuur aan het hart gebakken zit. Ze wees erop dat het gebouw tachtig jaar gelden nog een kleuterschool was ge weest - welke functie de Grote Zaal daarin had gehad was haar een raadsel - waar de exposant nog op jeugdige leeftijd zijn dagen had doorgebracht. Volgens Blommers is de zaal, mei zijn "Van Gogh-gele" vloerbedekking), zeer geschikt om allerlei creatieve uitingen goed tot hun recht te laten komen. Ze vond het ook een prima gedachte om als eerste exposant iemand uit te nodi- Wethouder Blommers onthulde samen met Fred Klaasen een portret van diens vrouw. gen die zo nauw verbonden was met Soest (en het gebouw) als Klaasen, die snedig opmerkte dat hij nog een rap port tegoed had ("ongetwijfeld met een tien voor tekenen," aldus de niet min der gevatte wethouder). Ze prees zijn gedrevenheid en en bood hem ter her innering een fotoboek over de geschie denis van Soest en Soesterberg aan, "als tijdbeeld van een veranderende wereld". "Bedankt voor tachtig jaar kunst," aldus de wethouder. Wegens verkrachting en poging tot zware mishandeling is vrijdag bij de Utrechtse rechtbank anderhalfjaar gevangenisstraf geëist tegen een 40- jarige man uit Soest. Hij wordt ervan beschuldigd zijn echtgenote geduren de hun huwelijk verschillende malen te hebben verkracht en eenmaal zo zwaar te hebben mishandeld dat dit een te vroege bevalling tot gevolg had. De Soester ontkent dat hij de vrouw heeft misbruikt of mishandeld. Hij be toogde dat ze een SM-relatie hadden. De vrouw deed. echter na hun schei ding in 1997 aangifte. Ze verklaarde dat 2e hadden afgesproken dat de ver dachte niets tegen haar wil zou doen. Tijdens hun relatie was de Soester echter steeds gewelddadiger geworden. De zaak kwam vorig jaar oktober al voor de rechter. Toen was de verdedi ging niet tevreden over het deskundi genrapport dat een seksuoloog had uitgebracht. Op verzoek van de raads man werd een tweede deskundige ge raadpleegd. Ook over deze deskundige was advocaat mr. A. Kloosterman niet tevreden. Hij noemde dit rapport be vooroordeeld. Kloosterman wilde daarom op de zit ting E. Groenendijk, bestuurslid van de Nederlandse SM-stichting, laten horen. Het OM weigerde dit in eerste instan tie. Maar omdat Kloosterman zijn des kundige had meegenomen naar de zit ting had de rechtbank er geen bezwaar tegen. De getuigenis van Groenendijk pakte desondanks niet best uit voor de ver dachte. Groenendijk verklaarde dat er in een SM-relatie sprake moet zijn van vrijwilligheid, vrijheid, veiligheid en ge zond verstand. In de relatie tussen de Soester en zijn vrouw was geen sprake van vrijwilligheid van de kant van de vrouw, meende Groenendijk na enig doorvragen door officier van justitie mr. R. Schoute. Advocaat Kloosterman verzocht de rechtbank daarop om de zaak aan te houden om nog andere deskundigen te horen. Dit ontlokte officier Schoute de opmerking dat de raadsman na elke tegenvallende verklaring een nieuwe deskundige op wilde voeren. Ook de rechtbank was er heel snel uit. Ze wees het verzoek af. De twee omstreden deskundigen acht ten de verklaringen van de vrouw ge loofwaardig. Ze stelden dat de Soester vanaf het begin de grenzen van de vrouw had overschreden en tegen haar wil handelingen had verricht. De sek- suologen meenden dat de vrouw zich uit angst en afhankelijkheid lijdzaam had opgesteld. Officier Schoute noemde de verklarin gen van de vrouw indringend. Hij be nadrukte dat Groenendijk had ver klaard dat de vrijwilligheid in de relatie volledig ontbrak. Hier is gewoon spra ke van geweld, meende Schoute. Hij matigde zijn eis wel, omdat het OM erg veel tijd heeft laten verstrijken. Advo caat Kloosterman vroeg vrijspraak. Hij vond de deskundigenrapporten niet betrouwbaar. Bovendien meende hij dat er naast de verklaringen van de vrouw nauwelijks bewijs was. Hij sug gereerde dat de vrouw de aangifte had gedaan om na de scheiding de strijd om de kinderen in haar voordeel te be slissen. De uitspraak is op 15 oktober. Afgelopen vrijdagmorgen is de Soes ter speel-o-theek "Stap voor Stap" feestelijk heropend in haar nieuwe onderkomen: het Internationaal Vrouwencentrum aan de Smitsweg 313. De opening werd verricht door directeur Piet Tromp van de Stichting Balans. De speel-o-theek begon destijds in het buurtcentrum aan de Albert Cuyplaan en verhuisde vervolgens naar de Schoof aan de Molenstraat. Na deze "omzwervingen", zoals Tromp ze ty peerde, is de speelgoeduitleen eindelijk daar gekomen waar ze het best op haar plaats is: dicht bij de gebruikers, tussen 'business-suit" met dress-shirt én Heeren van Breederode U rraad strekt) m De Hypotheker Jagers sterven uit net als zeldzame diersoorten. Dat laatste is zonde, het eerste niet. Het was op 14 september 1999 precies 375 jaar geleden dat de Staten van Utrecht de gemeente Soest aan Prins Willem III voor eeuwig en erfelijk opdroegen als Hoge Am bachtsheerlijkheid. In de perkamenten oorkonde die hier van werd opgemaakt staat o.m.: "De Staten van Utrecht hebben met groote voldoening vernomen dat Zijne Hoog heid, den Prins van Oranje, bij Soest "een lustplaetse" en jachtterrein laat inrichten om zich daar te verpozen na den vermoeienden arbeid in het be lang der Zeven Provinciën." Op 30 september 1675 schreef de nieuwe "Stichtsche Landjonker" hier voor een dankbetuiging "met seer hooge erkentenisse ende genegenheyt van dankbaerheyt voor soo considera bele recognitie" (gegevens met dank aan Jan van Steendelaar). In de zeventiende eeuw kon er mis schien nog wel gejaagd worden in onze streken zonder al te veel schade, maar inmiddels zijn strooptochten, jachtor- gieën en wildfestijnen in onze "gede- vasteerde ende deplorabele" bossen verleden tijd. Ook de plezierjacht is sinds jaar en dag verboden in en rondom Soest en Frans Bosmanonze gemeentelijke Nimrod- op-afroep, die ooit in ons dorp de vrije hand had, heeft weinig meer te doen. Volgens Jan Tupker, de beheerder van ons buitengebied, staan de bossen er goed bij, signaleert hij de laatste twaalf jaar een prima wildstand met o.m. ko nijnen (geen ziektes), vossen, bunzings, hermelijntjes en veertig reeën. Toch zijn er volgens de afschotgege- vens van de gemeente in het seizoen '97/'98 honderdvierendertig konijnen doodgeschoten, waarvan vierenzeven tig in het bos, de rest bij jonge aan plant/op sportterreinen, en twee vos sen na klachten van Soest Zuid-bewo ners. In het seizoen '98/'99 legden tweeën zeventig konijnen het loodje, waarvan zesentwintig in de gemeentelijke bos sen, en drie vossen na klachten van be woners uit de Bartolottilaan en de Van Beuningenlaan: hoe vertellen zij hun kinderen dat Nijnlje en Reintje in de eeuwige jachtvelden thuishoren? Raadslid Bert van 't Holt (het tweede enfant terrible van Gemeentebelangen Groen Soest) hield vorige maand in de raadsvergadering een uitstekend be toog over het jachtbeleid, het bosbe heer en het natuurbehoud. Volgens hem heeft het geen enkele zin een vos dood te schieten, want zijn territorium wordt onmiddellijk door een andere vos ingenomen. De klagers moeten hun tamme konijnen en kippen beter beschermen. Ook tegen de zogenaam de "overlast" van konijnen zijn maatre gelen te bedenken. Het jammer voor Bert dat konijnen en vossen geen stem recht hebben. Een ander uitgestorven ras is de scheepsjager. In de zeventiende eeuw van Willem III nog springlevend in het gareel als trekker (jager) van sche pen op de Eem langs het zg. Jaagpad. De Grote Melm was toen laad- en los plaats van turf en kalk. Sinds 1 juli van dit jaar is het Jaagpad weer geopend voor wandelaars zonder hond. U kunt vierenhalf kilometer lopen vanaf de Verlengde Hooiweg richting Amers foort en via de A.P. Hilhorstweg weer terug naar Soest. Met een prachtig uit zicht op de weilanden van Eemland. Het pad, dat tot 31 oktober is openge steld, is niet het Jaagpad van vroeger. Oorspronkelijk liep het onderaan de dijk, waar heet nu is omgevormd tot een natuurlijke oever. Lees hierover "Na- tuurNabij", jaargang 27 uitgave 4 van het IVN Eemland. Sinds 375 jaar is er veel rijkdom (Hag- gai 2:9) in de schepping verloren ge gaan. Wat er rest van de Hoge Heerlijk heden Baarn, Soest en Eemnes (BSE!?) moeten we koesteren en bewaren. Vier mannen hielden zich vorige week zomaar op een perceel op de Bilder- dijklaan op. Toen de bewoonster wilde weten wat ze daar uitspookten, stelden ze zich voor als medewerkers van een beveiligingsbedrijf. Ze vroegen of de vrouw wilde meewerken aan een en quête en of ze soms belangstelling had haar kostbaarheden te laten voorzien van haar postcode, zodat die niet meer aantrekkelijk zijn voor inbrekers. De vrouw vertrouwde het viertal niet en sommeerde ze weg te gaan, alvo rens ze de politie op de hoogte stelde. De politie heeft sterke vermoedens dat de vier onbekende mannen andere voornemens hadden. "Een beveili gingsbedrijf gaat niet zo te werk. Die komen als je daarom hebt gevraagd en als ze uit zichzelf komen, bellen ze ge woon aan de deur aan," aldus een woordvoerder. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3