035-6028598 Alle katten en een hond besproken W Textiel zorgenkindje bij Spullenhulp Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Molendael zoekt leden voor nieuwe patiëntenraad Promotieonderzoek cardioloog Ziekenhuis Eemland Kledingbeurs Open Hof voor jongerenproject in Kameroen iACTUEEL T ZWO-dienst in Julianakerk NVOB PAGINA 4 WOENSDAG 6 OKTOBER 1999 SOESTER COURANT SENIOREN DANSSCHOOL Gerdie van Kooten te Soest Stijldanscursussen vanaf 55jaar; u kunt ook zonder partner inschrijven! Cursus Dans Je Fit voor dames en heren vanaf 55 jaar Beat Ballet voor dames vanaf 40 jaar, 's avonds en 's ochtends. Informatie en inschrijving dagelijks van 9.00 tot23.00 uur, tel: Ziekenhuis betrekt patiënten meer bij beleid T Eerste hulp met aspirine! Donderdag 21 oktober, 9.00-19.00 uur: Minder drukte tijdens open dagen dierenasiel en Vogelopvang PAGINA 5 Inbreker door bewoner gestoord Kringloopcentrum ziet af van inzamelingsactie Jaarproject voor jongeren in Kameroen Gereedschap uit auto gestolen ,De Tromslager zrstpa Iclcetten voor verkoopinformatie: Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Meningei^arriezerJ Alleenstaanden, een bron van inkomsten Vuurwerk Pruldichten Bekeuringen voor parkeren op stoep Service bij .Schoemaker W NVOB tfd MEER DAN 35 JAAR EEN BEGRIP IN DE BOUW VATIE ONDERHOUD I 50 73 - FAX (035) 601 74 96 •ethouder zo optimistisch ge- maar wie op een andere ma- i nadenkt, zou misschien zo'n ico niet durven lopen en zou uitvoering overgaan als alle ningen binnen waren. De ont- g van de natuur rond het voor ziekenhuis zal ondanks alle <e haast in eigen tempo voort- T.S. Glastra. Centrale Voorlichting AV Soest de meldingen in het kader van ;ebouwen milieubeheer op een genoemde instelling zal aan de lene maatregel van bestuur vol- oktober 1999 tot 3 november rkdagen van 8.30 tot 12.30 uur. 135-6093643. NINGEN en 1 populier door een eventuele vergunning bekendmaking kenbaar maken ?us 2000, 3760 CA Soest, tele- CL patiënt te zijn. Zij voelen zich betrok ken bij het ziekenhuis en beschikken over bestuurlijke ervaring. Denken in grote lijnen en toch praktisch zijn, is een "must". Kennis over de algemene gezondheidszorg en ervaring in of met een patiëntenvereniging zijn hierbij wenselijk. Daarnaast zijn communica tieve vaardigheden en enige kennis van financiën van belang voor het goed functioneren in de patiëntenraad. De totale patiëntenraad moet een goede afspiegeling worden van de bevolking van het werkgebied (Baarn, Soest, Bunschoten/Spakenburg) van het zie kenhuis. Wettelijk Patiëntenraden hebben een aantal wet telijke taken en bevoegdheden die in de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen genoemd zijn. Eén daarvan is dat de patiëntenraad de be voegdheid heeft om een lid voor te dragen voor de Raad van Toezicht van het ziekenhuis. Maar de belangrijkste taak van de patiëntenraad is om het patiëntenperspectief in het beleid van het ziekenhuis te versterken door ge vraag en ongevraagd advies uit te bren gen. Ook adviseert de raad over de uit voering van de zorg. Belangstellenden kunnen voor meer informatie contact opnemen met dr. E.K.J. Kreutzer, algemeen directeur, tel. (035) 5482511 of met de heer dr. Th. Holleman, tel. (035) 6014321. Ook is het mogelijk motivatie en erva ring schriftelijk kenbaar te maken aan de directie van Medisch Centrum Mo lendael, postbus 1000, 3740 BA Baarn. 'm patiënten meer te betrekken bij et beleid neemt medisch centrum Molendael het initiatief een patiën tenraad op te richten. De belangrijk ste taak van deze raad is het belang van patiënten en hun belevingen ster- eer naar voren te laten komen in het ziekenhuisbeleid. De heer dr. Th. Holleman, voormalig voorzitter van het bestuur van het Pro vinciaal Patiënten en Consumenten Platform (PP/CP), is bereid gevonden de voorzittersrol op zich te nemen. Nu is de directie nog op zoek naar vier ge gadigden voor de functie lid patiënten raad. Een patiëntenraad is geen nieuw ver schijnsel in de gezondheidszorg. In veel zorginstellingen waar patiënten langer verblijven, zoals verpleeg- en verzor gingshuizen, is de patiëntenraad al eni ge tijd geleden geïntroduceerd. Voor ziekenhuizen, waar patiënten meestal niet langer dan een week verblijven, is het minder eenvoudig om vertegen woordigers van die patiënten te vinden. Toch wil medisch centrum Molendael de ontwikkeling van patiëntenraden ondersteunen en stimuleren. Daarom heeft het ziekenhuis het streven om op 1 januari 2000 een patiëntenraad te installeren. Profiel Medisch centrum Molendael is op zoek naar mensen die kunnen denken van uit algemene patiëntenbelangen. Le den van de patiëntenraad moeten zich kunnen inleven in het belang van pa tiënten, maar hoeven niet persé zelf mus ;hal - 3 bomen binnen 6 weken na verzending yan burgemeester en wethouders NG ergunning weigeren, berichten conform conceptbrief. ongegrond verklaren. Bouwver- srlenen met toepassing van de voor het bouwen tot een hoogte neter. Jrgunning (99638) voor de bouw garage op het perceel Van der lantje 8 weigeren wegens strijd geldende en het in voorbereiding >estemmingsplan. Weigering voor aan de commissie RVO. r Noorlander meedelen dat het zal voorstellen in het nieuwe be- ingsplan voor Klein Engendaal ader vergunning gebouwde bijge- ïiet in te passen. Hem er op wijzen t.z.t. naar aanleiding van het ont- )estemmingsplan zijn zienswijze tr kan maken. Als de raad het ïvoorstel volgt dient alsdan reke- worden gehouden met een aan- ing. ongegrond verklaren. Besluit tot l van de bouwvergunning instand- Kindercentra Soest vergunning tot het houden van een Peuter- aan Weegbreestraat 104/106 te vies ter inzage leggen voor de nissie Financiën c.a. comstig het voorstel van de wet- IVO de bezwaren ongegrond ver- i de bestreden beschikking Een (dreigend) hartinfarct wordt ver oorzaakt door een ontsteking in het lichaam. Een ontstekingsremmer, zo als bijvoorbeeld aspirine, is werk zaam ter voorkoming van een daad werkelijk hartinfarct. In het bloed van patiënten op de hartbewaking is zichtbaar hoe hoog de kans op een infarct is. Is de ontstekingswaarde hoog, dan is de kans op een infarct hoog. Dit zijn belangrijke constateringen uit het promotieonderzoek van Peter Ver heggen, cardioloog in Ziekenhuis Eemland. Hij promoveerde vorige week aan de Universiteit van Leiden met het onderzoek "Inflammatory and Haemostatic determinants of Progno- sis in Unstable Coronary Artery Disea- se". Zijn promotie is een volgende stap in het onderzoek naar de invloed en oorzaak van ontstekingsreacties in het lichaam bij mensen met een (dreigend) hartinfarct. Bij de patiënten die Verheggen heeft onderzocht, werd een buisje bloed af genomen. In het bloed zijn verschillen de metingen verricht. De cardioloog uit Ziekenhuis Eemland vond bij patiën ten met een hoge ontstekingswaarde in het bloed dat de kans op een daad werkelijk hartinfarct toeneemt. Het toedienen van een ontstekingsremmer,- zoals een aspirine, vermindert de kans op een hartinfarct. Tweehonderd pa tiënten met een dreigend hartinfarct op een Hartbewakingsafdeling vormden de onderzoeksgroep. Vervolgonder zoek - ook internationaal - richt zich op het effect van de toediening van nieu we ontstekingsremmers, naast aspirine. Belang Het resultaat van het promotieonder zoek is van groot belang omdat veel mensen te maken krijgen met ziekte van hart- en bloedvaten bij henzelf of in hun naaste omgeving. Alleen al in Ziekenhuis Eemland worden dagelijks zes patiënten met spoed opgenomen op de hartbewakingsafdeling. Daarvan hebben drie patiënten een dreigend hartinfarct. Per jaar zijn ongeveer dui zend patiënten vanuit Amersfoort en omgeving die hiervoor worden behan deld in het ziekenhuis. Een (dreigend) hartinfarct is de belangrijkste oorzaak van ziekte en overlijden in de westerse wereld. De diakonieën van de hervormde en gereformeerde kerken in Soest heb ben besloten de presbyteriaanse kerk van Kameroen te ondersteunen in het streven om jongeren in Edea een be tere toekomst te bieden. "Jongeren in Kameroen", heet het diakonaie jaar project 1999. Met geldelijke steun vanuit Soest kan worden bijgedragen in de kosten van de salarissen van de docenten en de materialen voor het jongerencentrum in Edea. Eén van de activiteiten van de diako nieën om geld in te zamelen is het or ganiseren van een kledingbeurs. Tradi tioneel wordt deze beurs op de derde donderdag in oktober gehouden. Het is de 29e keer dat dit evenement georga niseerd wordt. Wie voor een gunstige prijs een leuke blouse, trui of een ander kledingstuk wil kopen, heeft op 21 oktober de kans. De beurs duurt van 9.00 tot 19.00 uur en wordt gehouden in De Open Hof, Veenbesstraat 2, hoek Dal- weg. Men kan ook nog op een andere manier bijdragen aan de kledingbeurs, D namelijk door kleding, schoeisel, tassen en bijvoorbeeld dekbedovertrekken voor verkoop te geven. Kleding, waar op men zelf is uitgekeken, maar die ei genlijk nog best de moeite waard is, kan tot uiterlijk maandag 18 oktober worden ingeleverd bij de volgende in- leveradressen: Noord: Van Straelenlaan 13, Schrikslaan 43, Julianalaan 6, Ruysdaellaan 28, Wald. Pyrmontlaan 22, Hartweg 7,Pr. Bern- hardlaan 16, Nassaulaan 4, Beetzlaan 14, Pr. Hendriklaan 17, Nieuwstraat 29a. West: Joh. Poststraat 49, W. Beckmanstraat 3, Draailier 8, Choristenpad 83, Kam- perfoelistraat 30, Bazuin 1, Eigendom weg 6, Speenkruidstraat 33, Valeriaan straat 98, Libel 46, Hazepad 2. Zuid: Lange Brinkweg 42, Van Lenneplaan 4, Duinweg 26, Birkstraat 60, Bartolot- tilaan 29, Bosstraat 5, Staringlaan 17, Middelwijkstraat 28, Buntweg 18. Het was minder druk dan vorig jaar tijdens de open dagen van het dieren asiel en de Vogelopvang aan de Eem- weg. Toch was er reden tot tevreden heid, want alle katten die in de aan bieding waren, en een hond zijn 'be sproken' en krijgen mogelijk een nieuw baasje of vrouwtje. Dieren worden niet meegegeven tij dens de open dagen. Bezoekers kun nen eventueel een dier uitzoeken en 'reserveren', maar krijgen vervolgens een paar dagen de tijd om er nog eens over na te denken, dit om te voorko men dat mensen te gehaast een besluit nemen en een poes, een kat of een hond in huis halen, waar ze bij nader inzien niet zo blij mee zijn. Belangstel ling voor de gasten van het dierenasiel was er zaterdag en zondag wel, zo bleek. Deze week moet blijken of de dieren inderdaad worden opgenomen in privé-huis. Het aantal bezoekers schommelde za terdag rond de 150, de tweede open dag trok het asiel iets meer bezoekers. De regen werd als de spelbreker gezien. Zodra het even opklaarde, werd het wat drukker. De Vogelopvang Soest stond minder in de belangstelling dan het naastgele gen asiel, maar dat is tot nu toe steeds het geval geweest. In het opvangver- blijf voor zieke en of gewonde vogels zelf is het ook niet zo druk. Dat komt doordat de meeste vogels zijn uitge broed. Alleen de hout- en de tortel duiven bouwen in deze periode nog nesten. Jonge duiven, die zwak zijn en gevonden worden, komen nog wel aan de Eemweg gebracht, verder bestaat de gastenlijst uit enkele verkeersslachtof fers. Hoewel de Vogelopvang niet op een steenworp afstand ligt, namen niet alle bezoekers van het dierenasiel de moei te een kijkje te nemen bij de vogels. Volgens een vrijwilliger komt dat deels door de relatieve onbekendheid van de opvang. "Ik denk dat we meer publici teit kunnen gebruiken." Een inbreker die donderdagmiddag een woning aan de Kerkstraat was bin nengedrongen, is kennelijk gestoord door de bewoonster. De 29-jarige vrouw kwam thuis en hoorde ineens een harde klap. Ze ging kijken, maar zag niemand. Wel ontdekte ze dat haar sieraden verspreid lagen door de ka mer. Zover ze op dat moment kon na gaan, miste ze geen van deze kostbaar heden, maar was er mogelijk een tele foon meegenomen door de inbreker. Er komt dit najaar geen grote textiel- inzamelingsactie van Spullenhulp in Soest. De textielmarkt is sinds enige tijd volkomen ingezakt en er is geen stuiver aan te verdienen. Wie van zijn textiel afwil kan het overigens wel bij het kringloopcentrum inleveren. Graag zelfs! Een grootscheepse inzamelingscam pagne, zoals Spullenhulp die in het voorjaar hield, is op dit moment niet haalbaar. De opbrengst is te gering, vergeleken met de enorme inspanning die het kost (en het geld) om de huis- textiel aan-huis in één week op te ha len. Het kringloopcentrum is - op af spraak (tel. 6018730) - graag bereid de textiel thuis op te halen. "Dat kan, bij veel aanbod, misschien wel iets langer duren, maar we doen het wél," aldus Spullenhulp-mede- werkster Thea Prinsen. "Nog liever hebben we natuurlijk dat de mensen het komen brengen. We hebben spe ciale plastic zakken laten maken, met Spullenhulp-opdruk, die daarvoor meermalen te gebruiken zijn." De zak ken zijn vanaf 1 november verkrijgbaar bij het kringloopcentrum aan de Schans, maar ook bij de beide vracht wagens (de Fiat en de Mercedes) die Spullenhulp inzet voor de normale op haaldienst. Brengen kan dus altijd, althans tijdens de openingsuren van Spullenhulp: dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dag van 09.00 tot 18.00 uur, op zater dag van 09.00 tot 12.00 uur. Op zon dag en maandag is het kringloopcen trum dicht, maar helaas trekken som mige mensen zich daar weinig van aan. Onlangs constateerde Thea nog dat ie mand in het weekeinde zomaar een boel textiel bij het hek had gedepo neerd (zie foto). Nog afgezien van het feit dat daardoor een hoop rommel ontstond: het textiel was volstrekt on bruikbaar geworden; niet alleen vuil, maar ook nat. Het kon dus in één moei te door naar de buren, het gemeente lijke afvaldepot. Op zondag 10 oktober is er een ZWO-zondagsdienst in de Juliana kerk aan de Julianalaan. Daarin wordt extra aandacht geschonken aan zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking. Aan de kerkdienst die om 10.00 uur begint, zullen twee Afrikaanse koren hun medewerking verlenen. Voorgan gers zijn dominee Huisman en domi nee Van Winden. Net zoals de ZWO- zondagsdienst van vorig jaar belooft het een enerverende dienst te worden. De dienst is tevens een mooie aanlei ding om het jaarproject van de kerken in Noord, West en Zuid voor jongeren in Kameroen eens extra onder de aan dacht te brengen. Ondersteuning is op vele plaatsen no dig. Waarom specifiek jongeren onder steund worden in het jaarproject is snel duidelijk. Op het platteland van Kame roen is er voor jongeren weinig te be leven. Men leeft er grotendeels volgens de tradities en dat geeft de meeste jon geren weinig uitdaging. Het leven is zowat elke dag hetzelfde; vader en moeder gaan naar het land om te wer ken, een zusje past op de overige kin deren en houdt samen met moeder het huishouden draaiende. Jongens gaan na de basisschool met vader mee naar het land en doen langzamerhand mee met de mannen. Daar horen ze van het leven in de stad. Succesverhalen van de pioniers trekken veel jongeren naar de grote steden. In de jaren zeventig bood de stad nog rui me mogelijkheden een goed bestaan op te bouwen. Nu is er allang niet ge noeg werk meer voor iedereen. De economische situatie in Kameroen is sinds midden jaren tachtig verslechterd, waardoor het land met zijn bevolking in een diep dal is gekomen. Voor jonge ren is er weinig uitzicht op een goede toekomst. Zelfs voor hen die een heel eind zijn om een opleiding te voltooien valt de toekomst in duigen, vaak omdat hun ouders hen niet meer ondersteu nen. Ze gaan rondhangen op straat of komen in het criminele circuit terecht. De laatste jaren lijkt het iets beter te gaan met Kameroen. Nog altijd is de werkloosheid erg groot, ook onder jongeren. Nog steeds komen er nieuwe jongeren naar de stad, in de hoop daar een toekomst op te bouwen. Om iets voor deze jongeren te kunnen doen, heeft de Presbyteriaanse kerk in de stad Edéa, in het zuid-westen van Kame roen, een aantal activiteiten opgezet, met het doei de jongeren meer moge lijkheden te geven voor het vinden van een baan. Deze activiteiten gaan uit van het jongerencentrum Foyer Ta Neal. Vodden? Nee! Voor Spullenhulp reden om nóg maar eens onder de aandacht van het publiek te brengen dat alleen schone, hele en droge textiel voor hergebruik in aan merking komt. De rest (vodden) gaat onverbiddelijk naar de vuilverbranding, want niemand kan daar nog iets mee beginnen. "Kleding of schoenen met verfvlekken bijvoorbeeld, daar kunnen we hier écht niks meer mee beginnen," aldus Thea. "Als de mensen dat nu eens rechtstreeks naar het afvalpark brachten, dan zou ons dat een hoop werk schelen. Ook wat jaren op zolder heeft gelegen en dus muf ruikt, be schouwen wij als vodden. Je kunt dat met goed fatsoen toch niet meer in de kringloopwinkel hangen...?" Spullenhulp biedt op dit moment be taald werk aan zes fulltimers, twee part timers, een "Melkertbaan" en een ba nenpooler. Daarnaast is er een flinke groep vrijwilligers, die zich elk zo'n 12 uur per week inzetten voor het kring loopcentrum. Er zijn inmiddels ook twee vaste chauffeurs: René Weekamp en Patrick Landman. Een paar keer per jaar werkt Spullenhulp voor een spe ciaal goed doel. In mei j.1. werd een dagopbrengst (f 3000) voor Bosnië be stemd; recent nog ging er f 2743,35 naar de hulpverlening bij de aardbeving in Thrkije. Op de Weegbreestraat is zondagnacht gereedschap gestolen uit een auto. Het werd de dader niet bijzonder moeilijk gemaakt, want één van de scheerraam- pjes was kapot en afgeschermd met een stuk plastic. Catering Party-service Steenhoffstraat 58 - Soest - 035 - 602 28 71 fax 035 - 602 81 59 HTTP: tromslager.webarchief.nl E-mail: tromslaqer@webarchief.nl Van Weedestraat SOEST Op de 1e verdieping gelegen 3- kamerappartement met berging op de begane grond en parkeer plaats. Indeling: ruime woonk., 2 grote sl.km., moderne keuken, haJ, toilet, m.k., ruime douchecel. Dit appartement verkeert in uit stekende staat van onderhoud. Servicekosten: fl. 222,- per maand. Gevraagde koopsom ƒ298.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ189.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ219.000,- kosten koper Albert Cuyplaan SOEST Gunstig gelegen 3-kmr. hoekap- partement op de 3e etage met schitterend uitzicht en berging op de begane grond. Ind.: woonkm., keuken, hal, toilet, m.k., douche cel, bijkeuken en 2e sl.km, Alg.: dit apartement heeft enig achter stallig onderhoud. Servicekosten: 359,- per maand (ind. erfpacht en voorschot c.v.) Albert Cuyplaan SOEST Gunstig gelegen 2-kmr. apparte ment (v.h. 4-kmr.) op de 4e etage met berging op de begane grond. Ind.: hal, toilet, douchecel, keu ken, bijkeuken, ruime woonk., grote oudersl.km. (v.h. 2 sl.km.) Alg.: dit appartement verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Servicekosten: 405,- per maand (ind. erfpachtcanon en voorschot Burgemeester Grothestraat SOEST In het centrum van Soest gelegen opslagruimte bestaande uit: 1Overdekte opslagruimte van ca. 550 m2 met verdieping van ca. 100 mz. 2. Hal van ca. 72 m2 met een verdieping van ca. 72 m2. Gevraagde huurprij s 3.500,- per maand Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@worldonline.nl Een huishouden moet volgend jaar weer meer afvalstoffenheffing en riool recht gaan betalen. Het is een groot onrecht dat alleenstaanden evenveel moeten betalen als een doorsnee gezin. Zij hebben toch al meer onkosten door hoge vaste lasten welke zeer ongelijk verdeeld zijn. Vorig jaar heb ik al eens een klacht in gediend over dit onderwerp en kreeg als antwoord, dat de gemeente Soest niet van plan is daar enige aandacht aan te besteden. Nee, natuurlijk niet, want alleenstaan den zijn een enorme bron van inkom sten! Zij scheiden net zo dat goed béé tje afval, kranten, glas en papier, maar krijgen hiervoor een dikke rekening ge presenteerd. Een mens kiest over 't algemeen niet om alleen te zijn, het overkomt je en velen met mij. J. Molenaar-Plomp Er moet veel illegaal vuurwerk in om loop zijn. Deze weer werd er 's avonds tussen kwart over negen en half elf al weer flink geknald. Geen beschaafde, kleine knalletjes hoor; het leken wel bommen. Nu houd ik er niet zo van 's avonds over straat te gaan, maar dat geknal maakt het er niet gemakkelijker op. Vanochtend liep ik met mijn geleide hond naar de brievenbus in de Veen besstraat en ja hoor, ook op zaterdag morgen werd er al geknald en niet zo zuinig ook. De hond schrok erg en ik zelf ook moet ik bekennen. Ik heb on middellijk de politie gebeld om de erva ringen te melden, tevens een fax ver stuurd aan de gemeente Soest. Mensen mogen 31 december best lol beleven aan vuurwerk, maar het wordt elk jaar vroeger. Annema Raven Ik kan wel goed rijmen, al heet ik geen Tijmen. Daarom heet ik ook Jan, omdat ik goed pruldichten schrijven kan. Gert B. Zowel op de Julianalaan als de Hel- lingweg heeft de politie een bekeurin gen uitgeschreven. In beide gevallen stond een auto geparkeerd op de stoep. Buurtbewoners hadden erover geklaagd, dat dit regelmatig het geval is, vandaar dat de politie er controleerde. Op de kruising van de Ossendamweg en de Eikenlaan hielden vier automo bilisten zich niet aan de verplichte rij richting. De politie zag dat en slingerde ze op de bon. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! exRert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035-601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 5