een pmomfak&vtens1. Boek Jan Pluvier over Zuidoost-Azië •ftAl EB Uw kerst-/nieuwjaarswens A DRUKKERIJ SMIT BV Rampenoefening lijkt net echt Bericht van de zusters van het Cenakel 'Pluk de dag' (9) Hulpvi I i WOENSDAG 13 OKTOBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 18 Soester historicus sluit tien jaar werk af Geld uit kluis, verdachte gepakt Auto's vernield Wie vergelijkt leest de Soester Courant Dronken vrouw met auto over kop Dierencollecte: ruim 28 mille SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... Persoonlijke kerst- en nieuwjaarswensen zijn eigenlijk de leukste! Drukkerij Smit biedt nu de mogelijkheid uw ketst- en nieuwjaarswens geheel naar eigen ontwerp, desgewenst met (kleurenjfoto, te sturen. Gedrukt in kleine oplagen én volledig in kleur. Dubbele kaarten digitaal gedrukt met onze Indigo digitale offsetpers op luxe papier inclusief bijpassende emolop: 50 exemplaren: 285,- 100 exemplaren 395,1» w» «dm») Vanadiumweg 6-3812 PZ Amersfoort Tel: 033 - 461 87 47 Fax 033 - 46501 89 E-mail: digitaal@smitbv.nl http://www.smitbv.nl SUBARU Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Vier ochtenden Bijbelclub voor 5-12-jarigen Schoenendievegge ineens verdwenen Gasexplosietwee doden en tientallen gewonden Motorhoes van 200 gulden weg Auto voor tweede keer bekrast Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Kindertelefoon Lambertus v.d. Kooij Melkfabriek WOENSDAG 13 C De enige uitweg Voorlichting va ANOVA en KB over ziekenfom Temidden van zijn familie, vrienden en kennissen werd vrijdagavond bij boekhandel Ven de Ven aan de Zuid- promenade een feestelijke bijeen komst gehouden ter gelegenheid van het verschijnen van "Zuidoost-Azië - een eeuw van onvervulde verwachtin gen" van de Soester historicus dr. Jan Pluvier. Uit een bedrijfskantoor aan de Ko ningsweg is vorige week elfhonderd gulden gestolen. De dader brak een kluis open op de eerste verdieping van het bedrijfspand. Een dag later kreeg de politie een telefoontje van een col lega uit Amsterdam. Daar was een 56- jarige man (zonder vaste woon- of ver blijfplaats) aangehouden. Hij had een pasje op zak, dat afkomstig was uit de kluis. De verdachte werd naar het po litiebureau in Baarn gebracht voor ver hoor. Twee auto's van een Soester zijn in het weekeinde vernield. Een onbekende dader stak de banden lek van de wa gens die stonden geparkeerd op de Koninginnelaan. Op de Schaepmanstraat werd het dak van een cabriolet kapot gesneden, ver moedelijk door iemand die wilde inbre ken. Er wordt niets vermist. De emeritus hoogleraar Aziatische ge schiedenis aan de Universiteit van Amsterdam vertelde dat hij eerst als ti tel gedacht had "Terug naar af', maar dat vond de uitgever te negatief klin ken. "Het komt op hetzelfde neer", zegt Jan Pluvier, die tien jaar aan het boek heeft gewerkt en dertig jaar colle gedictaten en delen van zijn vorige pu blicaties ia de stof heeft verwerkt. Hij behandelt in het omvangrijke werk van 589 bladzijden (1,2 kilo) elf lan den in Zuidoost-Azië, die aangemerkt kunnen worden als ontwikkelingsgebie den, waar de economische toestand de afgelopen eeuw vaak nog erger was dan tijdens de koloniale periode. Foto: Aldo Allessie Het rijk geïllustreerde boek met veel kaartmateriaal, een chronologisch over zicht, een tijdschema en talrijke litera tuurverwijzingen werd ten doop ge houden door Ben van der Burg. Deze neerlandicus, ex-schaatser, plaatsge noot en oud-buurman van Pluvier me moreerde dat de auteur meer plezier had beleefd aan het schrijven dan aan de gedachte dat het boek ooit zou wor den uitgegeven. Twee uitgevers von den het boek te dik, maar uitgeverij De Geus in Breda zag het belang van dit fraaie standaardwerk terdege in. J.V. Op de Smitsweg is vrijdagavond rond half een acht een auto over de kop ge slagen. Dat gebeurde, nadat de wagen tegen een paaltje was gebotst. De be stuurster, een 64-jarige Soesterse,rook dusdanig naar alcohol dat ze op straat een blaastest moest afleggen. Daaruit bleek dat ze te veel alcohol had genut tigd. Hoeveel precies, dat kon niet wor den vastgesteld, omdat ze te dronken was om op het politiebureau de adem analysetest te doen. Daarom werd een bloedproef van haar genomen. Haar rijbewijs moest ze inleveren. De collecte voor Dierentehuis 't Hart en de Vogelopvang Soest (4 t/m 9 ok tober) is dit jaar weer met succes verlo pen. De opbrengst bedroeg in totaal f 28.093,25. Voor de zwerfdieren en vo gels gelukkig weer een geweldig bedrag! De jaarlijkse collecte is onmisbaar om het dierentehuis en de vogelopvang in stand te houden. De Dierenbescherming is de Soester en Soesterbergse bevolking en natuurlijk de zeer behulpzame collectanten erg dankbaar dat dit mooie resultaat be reikt kon worden. Bij oorlogen en (natuur)rampen betalen de kin deren de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloten. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons werk als Huisvriend voor f 10,- per maand? Bel (020} 408 01 90 of stuur de bon in voor meer informatie! (j^t) sOS-Kinc ■Kinderdorpen JA, stuur mij meer informatie over het werk van SOS-Kinderdorpen en hoe ik HuisVriend kan worden Naam:M DVD Postcode/plaats: Telefoon: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM ctó Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan bv TEVENS UW ADRES VOOR GOEDE GEBRUIKTE OCCASIONS Middelwjkstraat 40-42, Soest, Tek 035 - 60142 89 Di Lassostraat 65', tel. 6022195 Driedimensionale kerstkaarten Kerstmis is nog ver weg, maar om ex clusieve, zelfgemaakte kerstkaarten te kunnen versturen moet men tijdig be ginnen. In een cursus van twee les- avonden kan men leren driedimensio nale kaarten té maken. Tijdens de cur sus maakt men één a twee kaarten, daarna kan men thuis aan de slag om zoveel kaarten te maken als men wil. Cursusdata: maandagen 1 en 8 no vember van 19.30-22.00 uur. Prijs: f 50,- f 12,- materiaal. Leeskring Spaanstalige boeken Voor iedereen die al een redelijke ken nis van de Spaanse taal heeft en geïn teresseerd is in de Spaanstalige litera tuur, organiseert de Volksuniversiteit een leeskring Spaanstalige boeken. De boeken worden thuis gelezen en tijdens de vier bijeenkomsten zullen de boeken zoveel mogelijk in het Spaans worden besproken. Tijdens de eerste bijeen komst wordt de helft van het boek "Como aqua para chocolate" van de schrijfster Laura Esquivel behandeld. Cursusdata: de woensdagen 3 en 17 november, 19 januari en 2 februari van 19.00-20.30 uur. Prijs: f 55,-. Bewustwording en metamorfose-massage Metamorfose-massage is een zachte massage op de voeten, de handen en het hoofd. Deze massage brengt een intense ontspanning teweeg, waardoor men rust en inzicht in het eigen leven kan krijgen. De massage kan onder steunend werken bij gezondheid, le vensveranderingen en het verwerken van gebeurtenissen. Het is gemakkelijk te leren en voor iedereen toepasbaar. Deze cursus bestaat uit negen lessen van 2,5 uur, éénmaal per 14 dagen. Start: woensdag 3 november van 19.30-22.00 uur. Prijs: f 185,- sylla bus f 10,-. Voor informatie en inschrijving voor deze en andere cursussen: Volksuniver siteit Soest/Soesterberg, Di Lasso straat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195. Openingstijden: maandag 13.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. In verband met de herfstvakantie is het kantoor gesloten van 18 tot en met 24 oktober. Dit jaar wordt voor de twintigste keer een VakantieBijbelClub gehouden in het schoolgebouw van de Bron. Die vindt plaats van dinsdag 19 tot en met vrijdag 22 oktober in het gebouw aan de Sweelinckstraat, elke dag van 9.45 tot 12.00 uur. Op vrijdag wordt het programma afgesloten met pannen koeken eten. De VakantieBijbelClub is bestemd voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. Voor meer informatie: tel. 6037366. Medewerkers hadden gezien dat ze tas en een paar schoenen meenam zonder af te rekenen, maar toen ze haar op straat achterna gingen, was de vrouw met haar kind plotseling verdwenen in het publiek. Het lukte de medewerkers niet meer haar te traceren. De diefstal werd vrijdag rond het middaguur ge pleegd in schoenenzaak aan de Van Weedestraat. De winkelwaarde van de buit bedraagt 700 gulden. Grote gasexplosie in kelder Postil jonschool. Zo luidde het startsignaal van een grote oefening, waarbij poli tie, brandweer, GGD en Rode Kruis op dinsdag 5 oktober waren betrok ken. Groep acht van de Postiljon- school speelde het spel meesterlijk mee. Op dinsdag 5 oktober, bevonden zich 's avonds om kwart voor acht 35. kinde ren in de Postiljonschool, die onder leiding van directeur Leo Kamphorst zogenaamd een toneelstuk instudeer den. Met Rolf van Dee was een onge val op papier gezet. In de kelder van het schoolgebouw zou een gasontplof fing plaatsvinden, waardoor de school gedeeltelijk instortte, er brand uitbrak, tientallen kinderen ernstig gewond raakten en er zelfs twee doden te be treuren zouden zijn. De opdracht voor de hulpverlenings diensten was deze ramp zo snel moge lijk aan te pakken. En zo gebeurde dat om kwart voor acht in de Postiljon- school een harde knal werd gehoord, gevolgd door lichtflitsen die explosies en brand moest nabootsen. In een klas zaten 35 kinderen die zich als bloede rige gewonden haddep geschminkt en vol spanning op dat moment hadden gewacht. En zoals dat bij een ongeval gaat, viel ineens de verlichting uit. Een oorverdovend gegil brak los en kinde ren probeerden uit geopende ramen naar buiten te klauteren. Schreeuwend van pijn probeerden ze de zwaar ge wonden uit hun midden ook door het raam naar buiten te krijgen. De gealarmeerde politie kwam met blauw zwaailicht en gillende sirenes naar de school en snel werd vastgesteld dat dit een groot ongeval was. De Ge neraal Winkelmanstraat werd vanwege mogelijk ontploffingsgevaar onmiddel lijk afgezet en direct daarop verschenen diverse gillende brandweerauto, ge volgd door een loeiende ziekenauto. Het was op het eerste gezicht een to tale chaos van hulpverleningseenhe den. Maar heel snel kwam de hulpver lening op gang op basis van een goed onderling overleg en samenwerking. In een vlot tempo werden de achterbleven 'slachtoffers' door de brandweer uit de 'brandende' school gehaald en baadde de omgeving in een zee van licht door opgestelde lampen. De aangrenzende Vredekerk werd ge bruikt om de slachtoffers tijdelijk onder te brengen, zodat verdere medische hulp kon worden verleend. Een opval lende rol was hier weggelegd voor per soneel van het Rode Kruisteam 'Sig ma'. Zij verzorgde de gewonden en stel de hen vooral gerust, een taak die ook diverse politiemensen op zich namen. De kinderen speelden het spel zo meesterlijk, dat het soms bijna echt leek. Intussen waren de zwaargewonden af gevoerd en kon de brandweer de zoge naamde brand blussen. Dat het realis tisch werd gespeeld, bleek toen ze in de kelder van de school twee 'ontzielde li chamen' aantroffen. Ook hiervoor moest ruimte worden gemaakt. De 'slachtoffers werden afgeschermd van de aanwezige pers en afgevoerd. Om half tien werd het sein 'brand meester' en 'einde oefening' gegeven. Dat moest voor sommige kinderen nog eens herhaald worden, zo intens waren zij in hun rol als slachtoffer ver diept. Evalutatie Uit de daarna gehouden evaluatie bleek volgens brandweercommandant Bakker dat er vanaf het begin goed on derling overleg en samenwerking wa ren. Ook kon men spreken van een goede coördinatie, al konden sommige Het is vandaag, precies drie maan den geleden dat de laatste Zusters van het Cenakel naar Utrecht ver trokken. Nu één en ander daar is ge stabiliseerd, kwam hun eerste brief vanuit het Bisdom. Daarin schrijven ze dat de laatste maanden in Soesterberg nogal onrustig waren vanwege de drukte van de ver huizing en daaraan verbonden zaken. Toen ze 6 juli in Utrecht aankwamen, bleek het klooster nog niet klaar te zijn. Tijdelijk onderdak kregen ze in de pas torie 'het Salvatorcentrum'. Daar kon den echter maar vijf zusters worden ondergebracht, de anderen moesten noodgedwongen naar hun moederhuis in Steyl. Zes weken duurde dit nood- verblijf, waarna zij hun eigen klooster Cenakel konden inrichten en bewonen. Dat alles ging niet ongemerkt voorbij, want helaas kwamen twee zusters zo danig ongelukkig ten val dat ze hun heup braken en nu herstellende zijn. Zoals Soesterbergers hier voor hen wa ren, zo reageert ook de omgeving daar op de zusters van het Cenakel. Helpen de handen en vriendelijke woorden doen hen veel goed. Nieuw klooster Woensdag 8 september was het feest toen de nieuwe kapel en klooster plechtig werden ingezegend. Tot hun grote vreugde kwamen ook hun oudere collega's uit Uden en dat was een emotioneel weerzien. Het werd een feestelijke dag. Allen waren vol lof over het nieuwe klooster met de kapel. De zusters zijn allen dankbaar die hen in die afgelopen nogal moeilijke maan den zo enorm hebben geholpen. Uiter aard is er heimwee naar klooster en ka pel in Soesterberg, maar ook dankbaar heid dat het ondanks veel zorgen toch nog zo goed is gegaan. In Utrecht zijn ze weer begonnen met de dagelijkse vieringen. In de St. Ludger Aanbid dingskapel is er dagelijks om 08.00 uur en zondags om 09.00 uur eucharistie viering. Als er nog wat hulp komt kan de kapel de gehele dag van 07.30 tot 18.30 uur geopend zijn. Elke donder dag voor de eerste vrijdag van de maand houden ze van 19.00 tot 20.00 uur een avondwake, een uur van gebed en overweging. De zusters van het Cenakel groeten al hun vrienden en bekenden vanuit hun klooster Cenakel, St. Willibrordusstraat 34. 3553 SM Utrecht, telefoon: 030- 2435167 of 2443203. zaken iets beter worden uitgevoerd, zoals het doorgeven van gegevens aan het centrale commando. Heel belang rijk was dat de chaotische fase, die kort na een ramp ontstaat, hier heel kort was. Vrij snel kon men tot de daadwer kelijke hulp overgaan en dat is het doel van de oefening'. In de hal van de Vredekerk zaten on der andere Bart van Doelen (12), Roy Onkels (11), Bob van der Giessen (10) en Bart van Deventer (12) met duide lijk zichtbare 'verwondingen' te genie ten van verstrekte frisdrank en snoep. 'Onze meester heeft ons goed verteld wat er allemaal ging gebeuren, maar we schrokken wel een beetje van al het ge weld daarna. Al die auto's met sirene en zwaailichten, het gegil en roepen om hulp. Het leek bijna echt. Nee, bang waren we niet, want we wisten steeds dat het een spel was. Stel dat dit eens echt zou gebeuren, dan is het wel heel erg en mogen we blij zijn dat zoveel mensen klaar staan om je te helpen. Dat geeft een goed gevoel', aldus de jeugdige 'toneelspelers'. Meester Leo Kamphorst, directeur van de Postiljonschool, was bijzonder te vreden over het verloop. 'Je moet er niet aan denken dat zoiets in jouw school gebeurd. Op een gegeven mo ment dacht ik, dit lijkt wel echt zoals de kinderen dat speelden. Het ergste was dat toen ik ook kinderen uit mijn school wilde halen, door hulpverleners werd tegengehouden. Het was een groot toneel waar de kinderen een hoofdprijs in hebben verdiend', aldus Kamphorst. Om tien uur die avond was het weer stil geworden rondom de Postiljonschool. Maar de vele hulpver leners en de kinderen waren wel een hele ervaring rijker geworden. Op de Simon Stevinlaan is de hoes van een motor gestolen. De bescherming, die maandagnacht van de motorfiets werd gehaald, is eigendom van een dertigjarige Soesterberger en heeft een waarde van ongeveer 200 gulden. De auto van een 44-jarige Soesterberg is vorige week bekrast. De wagen stond 's nachts geparkeerd in de wijk Mercury. Toen de man de volgende dag bij zijn voertuig kwam, ontdekte hij aan de linker zijde twee krassen van elk twee meter lang. Zijn wagen was al eens eerder op dezelfde manier bescha digd. gratis, elke dag van 2 tot 8 "Nog nooit heb ik iets in deze richting gedaan. Hoogstens vroeger een Sin terklaasrijmpje" Die notitie voegde de bekende Soester kunstschilder Lam bertus v.d. Kooij bij de gedichtjes die hij onder de titel "Pluk de dag" op schreef bij de gelijknamige selectie van zijn schilderijen. "Maar tijdens mijn laatste vakantie op Gran Canaria kwam opeens de inspiratie. Binnen twee weken vloeiden er zo'n 21 versjes uit mijn pen. Elk versje hoort bij een schil derij met de zelfde titel - of is het soms andersom? - om zo beter de be doeling van de maker te begrijpen." V.d. Kooij beschouwt zijn gedichtjes niet als pretentieuze poëzie, maar spreekt liever van overpeinzingen die de lezers aan het denken (kunnen) zetten. Ze noemden het de melkfabriek en nog wel "De Soester" zij maakten daar ook fijne kaas en alles heette zuivel Dat veranderde in meubels in oude en in nieuwe stijl de producten kunnen veel verschillen het was en blijft "De Soester" Van alles is daar dus te koop heel veel behalve melk al ben ik dan geen fabrikant ik voel me ook een Soester Dat is pas discrimineren Ik ben toch geen fabriek Ik lever wel de melk Mijn naam is koe, en wel een Soester. Naschrift: Op de Middelwijkstraat staat nog steeds dit gebouw en was vroeger een z.g. melkfabriek. De naam Zuivelfabriek de Soester staat nog steeds op de ge vel. Tegenwoordig is er een meubelzaak in gevestigd. Zondagmorgen 17 oktober ge uitweg" het onderwerp van de gereformeerde k< maakt). Ds. J. Kok uit preekt over dit thema naa van hoofdstuk twaalf vers het bijbelboek Prediker, komst begint om 10.00 ui dagdienst start om 17.00 u van Vugt, student in de t Zeewolde, is dan de voorg De diensten worden geho kerkgebouw aan de Paralle langstellenden zijn in bei' van harte welkom, 's Mc voor de allerkleinsten een c informatie: tel. 6027898 o De KVO Soest/Soesterbi samenwerking met Anova gen op vrijdag 15 oktober uur een voorlichtingsmi middag vindt plaats in trum de Vijverhof aan Aangezien veel mensen meerd willen worden, 1 Verzekeringen besloten na toe te gaan om ze in hun ving te woord te staan. die onder meer aan de 1 zijn: ziekenfonds en aanvi keringen, medicijnen en Na een korte presentatie z heid zijn tot het stellen \t De heren R. Reek en iv van Anova Verzekering' deze middag. De toegan blijft niet beperkt tot 1 KBO. Ook leden van and andere 55-plussers zijn v kom. Weekend-opvangdien Maatschappelijke Dien Hulp in dringende mot zaterdag, zondag en alge feestdagen, tel. 624555. Stichting Hulpdienst Hulp aanvragen dagelij! en 10.00 uur, tel. (03^ 352097. Nazorg borstkankerp Informatie: Borstkanker trum Utrecht (BIC) 2319924, di. t/m. vri uur. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20. Stadsring 31A Amersfoort, tel. (033)1 anoniem wilt blijven kat Meidentelefoon Voor specifieke me Maandag 19.00-21.00 16.00-18.00 uur; don 21.00 uur, tel. (030) 2! Vrouwen in de Bijstai Vrouwen die problemer terrein van de bijstanc mee terecht bij de werk in de Bijstand, telefc 12.00-13.00 of na 18 tel. 6017431 of 60185! Spreekuur: elke 2e maand, 10.00- 11.30 u nationaal Vrouwencen 313. Slachtofferhulp Soe Praatpaal en vraagbaa fers van misdrijven en x len, tel. 6027719. Slachtofferhulp Eer 24 uur per dag telefoi voor Soest, Soestdijk tussen 7.00 en 2. 6027719; tussen 23.C via de meldkamer van se politie, tel. 033-46 Al-Anongroep Soe Steun aan familie van matig veel drinkt of dn (Soest) of 5415474 (1 Ouders van een ove Landelijke zelfhulpo tactadres: Eveline M straat 543, 3765 6014310. Thuishulpcentrale De THC biedt partnt dementerenden, van en ouders van verstan lijk gehandicapte kir actief of passief oppa 'ligers. Informatie: tt Contactpersoon Sc Backer, tel. 6023146 Stichting Thuiszor voor verpleging en 1 huren, en kopen van voedings- en dieetvr tiebureau voor zuige) 'tel. (033) 4600046. Maatschappelijk Spreekuur op werkd en 10.00 uur, Bi thestraat 74, tel. 60. Jongerenspreekui Voor jongeren van 12 dag 15.30-16.30 u' Amersfoort. Psychoprofylaxe Stichting Psychoprc ding op de bevalling v.d. Poll, Clauslaan 2 tel. 6031396. Steunpunt Rouv e.o. Contactadres: Nelle Brinkweg 18, 376 6022122 (9.00-11 '6014310. Vrijwilligers Vact Informatie over vrijv weg 311, dinsdag, derdag 9.00-12.00 1 Anonieme Alcol ,A.A.-werkgroep S< .Veenbesstraat 2: d uur. Informatie: tel (035) 6021558. A.A.-werkgroep D nesserweg 10, Baa 19.30 uur. Info 6013027 en 60225 Zwangerschapst Voor problemen rc schap, dagelijks 12 (035) 6260660.

Soester Courant | 1999 | | pagina 7