BETER STRIJKEN IN MINDER TIJD Ten afscheid: Zonnegloren JmM expert WORKSHOP a25,00 g^oVaL T*Jn cgöj LauraStar Strijken op een luchtkussen met een perfect resultaat Bezoek de spectaculaire demonstratie SCHOEMAKER eicpert schoemaker Govert Schilling: 'Hoe uniek is het leven op aarde?' VOL VOL Sneller en beter strijken? Het kan! jaarswens f&wens! J SMIT BV Herinneringen van oud-patiënt ds. C. Pel Zaterdag 23 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. b.g.g;6031310 De een weet wat de ander denkt BANG OLUFSEN CENTER Dinsdagavond in Orlando-gebouw Zaterdag demonstratie bij Expert Schoemaker PAGINA 11 ren 395,00 (prijzen exil. BTW) PAGINA m verhuur zwitsers topkwaliteitsproduct het meest complete stoom/strijksysteem u strijkt professioneel met aanblazing en afzuiging in de helft van de tijd één temperatuur voor alle stoffen probleemloos ontkalken met warm water teflon zool voorkomt glans en beschadiging 3.5 bar continu stoomdruk nóóit meer valse plooien en ontvang bij aankoop een verrassing Burg. Grothestraat 9, Soest, telefoon 035-6010344 Alle zenderinformatie opgeslagen in de BeoVision MX4000 televisie wordt automatisch doorgegeven aan de BeoCord V8000 videorecorder. Geen gepuzzel meer, niets meer in te stellen. Zet de tv aan, en de gemotoriseerde stand draait automatisch naar de ingestelde kijkhoek. Druk op de Beo4 afstandsbediening twee keer op record en uw opname start meteen. Integratie a la Bang Olufsen maakt het leven wel gemakkelijker. 3 jaar garantie Burg. Grothestraat 9, Soest. Tel. 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST BANG 6. OLUFSEN Op dinsdagavond 26 oktober om 20.00 uur zal Govert Schilling een lezing verzorgen in de Volksuniver siteit Soest, in het Orlando-gebouw aan de De Lassostraat. De titel is: Hoe uniek is het leven op aarde? Worden andere sterren ook vergezeld door planeten? Zitten daar planeten tussen die als twee druppels water op de aarde lijken? En leeft er dan ook iets op die verre planeten? Al duizenden jaren vraagt de mensheid zich af hoe uniek de aarde - en het leven daarop - eigenlijk is. Pas sinds kort biedt de sterrenkunde voorzichtige antwoorden. Wetenschapsjournalist Govert Schilling (o.a. de Volkskrant en Intermediair) biedt een actueel overzicht van de stand van zaken in dit boeiende onderzoeks gebied. Waarnemingen met de Hubble Space Telescope hebben nieuw licht ge worpen op het ontstaan van sterren en planeten en met gevoelige meetappara tuur op aarde hebben astronomen on langs de eerste aanwijzingen gevonden voor het bestaan van planeten bij andere sterren. Schilling biedt een boeiend kijk je achter de schermen van dit actuele onderzoeksgebied. Daarmee is de vraag naar het ontstaan van buitenaards leven opnieuw zeer ac tueel geworden. Hoewel de speurtoch ten naar radioboodschappen tot nu toe zonder succes zijn gebleven, zijn er wel sterke aanwijzingen dat leven eerder re gel dan uitzondering is in het heelal. De bouwstenen voor het leven komen voor al in de kosmos voor en zelfs op som mige plaatsen in ons eigen zonnestelsel zouden primitieve organismen kunnen leven. Over de vraag of buitenaards le ven een vergelijkbare evolutie door maakt als het leven op aarde is het laat ste woord echter nog niet gesproken. Govert Schilling publiceerde in het voorjaar van 1997 het boek 'Tweeling aarde. De speurtocht naar leven in an dere planetenstelsels'. Het boek werd begin 1998 genomineerd voor de Eure ka! Prijs voor het beste Nederlandstali ge boek op het gebied van kennis, we tenschap en techniek. De lezing zal wor den geïllustreerd met behulp van een groot aantal dia's. Deze avond wordt georganiseerd dooi boekhandel Van de Ven en de Volksuni versiteit Soest. De toegangsprijs be draagt f 15,-, reserveren wordt aangera den (tel. 6012419). VOOR AL UW BLOEMWERK, WORKSHOPS KUNSTOBJECTEN CREATIVITEIT IN INTERIEUR EXTERIEUR VALENTIJN: DORRESTEIN MEENDERINK BLOEMWERKEN KONINGINNELAAN 29. 3762 DA SOEST TELEFOON/FAX: 035 - 6024657 Bij Expert Schoemaker in Soest wordt op zaterdag 23 oktober een demonstratie gegeven van dé nieu we manier van strijken. LauraStar presenteert een revolutionair strijk- systeem dat de strijktijd tot de helft vermindert: De LauraStar Magie. Deze compacte combinatie van strijk ijzer, strijktafel en verwarmingsresevoir vormt een bijzonder handig en functio neel geheel. Met één enkele bedienings knop die het strijkijzer laat stomen en de strijktafel laat blazen en zuigen. Dankzij het blazen ontstaat een lucht kussen waardoor u geen last meer heeft van doorgedrukte naden en valse plooien tijdens het strijken. Door het zuigen kan men ondermeer in een handomdraai een messcherpe vouw in de beste pantalon te voorschijn toveren. Wat de stoomcapaciteit van de Magie betreft, die is zo groot dat u geen 25 keer meer over uw wasgoed hoeft te gaan. In één beweging legt zelfs de stugste stof zich erbij neer. En dan de materialen die dit strijksysteem voor z'n rekening neemt: jeansbroeken, wol, zelfs zijde en bedrukte T-shirts. Ook kostuums stoomt de Magie weer kreuk vrij. Kostbaar tafellinnen en bedden goed strijkt u terwijl ze reeds opgevou wen zijn. En ook de knopen in blouses en overhemden leggen u geen strobreed in de weg. Het gaat allemaal met zo'n gemak dat u niet langer zal opzien te gen de dagelijkse strijk. Sterker nog, u zal het zelfs jammer gaan vinden dat u klaar bent in de helft van de tijd. Wenst u meer inlichtingen over de Lau raStar Magie, bezoek dan de demon stratie bij Expert Schoemaker of bel: 035 - 6010344. Persoonlijke kerst- en i nieuwjaarswensen zijn eigenlijk de 1 leukste! Drukkerij Smit biedt nu de mogelijkheid uw rst- en nieuwjaarswens el naar eigen ontwerp, kleurenfoto, te sturen, en én volledig in kleur. :e Indigo digitale offsetpers sende envelop: PZ Amersfoort Fax 033 - 465 01 89 ttp://www.smitbv.nl 4f— WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 SOESTER COURANT Nu vrij zeker op korte termijn het hoofdgebouw van Zonnegloren ver nietigd zal worden wil ondergeteken de met een woord van dank afscheid nemen van een instelling waaraan velen goede herinneringen bewaren en deswege ook veel dank verschul digd zijn. Alleen zullen er op dit moment niet veel mensen meer zijn die, als ik, het een en ander kunnen vertellen over er varingen in het jaar 1931. Toen was ik 20 jaar en mijn ouders waren een jaar eerder in De Bilt komen wonen. Ik stu deerde in Utrecht en deed daarnaast ook veel, dikwijls tijdrovende, andere dingen. Zo was ik naast clubwerk met studenten ook erg druk met kerkelijk jeugdwerk in Utrecht. Zoals later bleek was dat allemaal veel te veel geweest. Van wat een onschuldig griepjes leek te zijn kon ik maar niet afkomen. Toen bleek op een, op advies van de huis arts, gemaakte longfoto dat er een klein vlekje zat op de linker longtop. Dat was tbc. Een gevreesde, vrij veel voor komende en zeker niet ongevaarlijke kwaal. De praktisch enige weg tot her stel was toen een, meestal langdurige rustkuur. Door een tragische gebeurte nis in het ouderlijk huis was zo'n kuui daar toen juist niet goed mogelijk. Zo werd ik opgenomen in Zonneglo ren, een toen nog vrij nieuw sanatorium voor tbc -patiënten. Zonnegloren- Soest was inmiddels al vrij bekend en zeker ook gewaardeerd. Soest had voor mij het voordeel dat ik vrij dichtbij huis bleef en bezoek door familieleden en vrienden werd daardoor duidelijk be vorderd. Auto's waren nog geen alge meen bezit. Dat betekende voor veel van ver komende patiënten dat zij niet zoveel bezoek kregen. Dat was bepaald niet prettig, omdat de vrijwel kortste kuur toch wel zo'n half jaar duurde. De kosten van de kuur kwamen voor eigen rekening van de patiënt. Dit be tekende in veel gevallen financiële pro blemen. Want weinigen zullen een spe ciale verzekering hiervoor hebben ge had. Wie niet uit eigen middelen kon betalen moest dan hulp zoeken bij be vriende, bij voorbeeld ook kerkelijke, instellingen. C. Pel, zittend links vooraan, voorde "lange gang" van het sanatorium, meteen aantal van zijn medepatiënten. Inmiddels is de medische behandeling van tuberculose in onze tijd wel heel anders geworden. Het lange kuren is voor de lichte gevallen (zoals met mij toen in 1931) meestal voorbij. Die kun nen nu door medicijnen bijna zonder tijdverlies worden "gerepareerd". Velen zullen zich in onze tijd ongetwij feld slecht een voorstelling kunnen maken van zo'n rustkuur in een sana torium van het oude stempel. Ik wil proberen daar een schets van te geven, geholpen door mijn geheugen en een albumpje met veel, veelal door mijzelf gemaakte, foto's. Nu dus 68 jaar geleden had Zonneglo ren een mannen- en een vrouwenaf deling. Die hadden ieder een speciaal De bekende "lange gang", waar veel patiënten liggend in de zon kuren deel voor de ernstige patiënten en een (meestal het grootste) deel voor de lichtere gevallen. De medische staf be stond uit de geneesheer-directeur (Jhr. Dr. Roëll), twee artsen, enige gediplo meerde verpleegkundigen, van wie één hoofd van de vrouwenafdeling en één hoofd bij de heren. Ook de handelin gen voor de echte verpleging werden verricht door verpleegkundigen. Voorts waren er ook veel (door ons ook "zus ter" genoemden) assistentes (een vorm van leerling-verpleegsters). Nieuwe patiënten begonnen met een week of zes bedrust op de bovenverdie ping. Was de toestand van de patiënt gunstig, dan volgde beneden een pe riode op ligstoelen, nu gewoon in "cos- tuum". Dit was een fraaie lange, open hal, vanwaar je zo in tuin en bos kon stappen. Medisch bleven de injecties en controles, b.v. van lichaamsgewicht. Veel patiënten haalden het voor hen noodzakelijk geachte gewicht niet. Dit had wel tot gevolg dat sommigen op de "weegdagen" een extra hoeveelheid naar binnen werkten om het gewicht wat gunstiger te maken en daardoor de "promotiekansen" te vergroten! Bij alle ernst van de zaak hielden we ons daar mee toch ook vrij zinloos voor de gek! Wanneer het herstel zich voortzette volgde dagelijks een wandeling van een kwartier, in groepjes begeleid door een zuster. Van het kwartier werd het een half uur en drie kwartier. Steeds in het wondermooie natuurgebied van Zon negloren. Dagelijks was er ook een rustkuur en dan de tijd voor het be zoek. Op het dagprogramma voor "gevorder de" patiënten stond ook arbeidsthera- pie. Een vakleraar zette ons aan het maken van b.v. houten wandlampen, papierbakken, enz. Lang heb ik nog zo'n zelfgemaakte lamp en papierbak gebruikt. Nog staat op mijn bureau een klein boekenrek en ik maakte een leuk fotoalbumpje dat nu nog gevuld is met foto's uit de eerste tijd na het sanato rium. En dan te bedenken dat ik mij wat handenarbeid betreft tot niets in staat achtte en er deswege ook een grondige hekel aan had! Voor andere patiënten gold als arbeidstherapie de verzorging in een groot kippenhok en licht, timmerwerk. Tussen de bedrijven door werd er gele zen, geschaakt, gedamd of andere spel letjes beoefend. Maar het was niet toe gestaan om je bezig te houden met je eigen studie. In mijn geval de theologie. De patiënten waren, vanzelfsprekend, mensen van uiteenlopende leeftijd. In mijn herinnering waren er vooral veel jongeren bij. Omdat zij heel uiteenlo pend van aanleg en opleiding waren stonden de gesprekken ook nogal op verschillend niveau. Maar de onderlin ge verstandhouding was over het alge meen bijzonder goed. Zo heeft geen medepatiënt de pas kort geleden ge huwde jongeman verraden die op een nacht de slaapzaal ongemerkt wist te verlaten. Op straat vond hij bij de in gang vrienden met fiets, waarmee hij een retourtje Amersfoort naar zijn echtgenote presteerde, 's Morgens was van deze escapade niets meer te be speuren. Gelukkig maar, want ontdek king zou kwalijke gevolgen hebben ge had. In Zonnegloren, een protestantse in stelling, werd ook iedere zondag een kerkdienst gehouden. Bij de "lopende patiënten" was daar een redelijk grote belangstelling voor. Wanneer een genezen verklaarde pa tiënt vertrok werd gewoonlijk door een grote groep medepatiënten bij de in gang van Zonnegloren afscheid geno men. Ging de ontslagene per trein naar huis, dan brachten een paar meer be vriende patiënten hem naar station Soestduinen. Hoe ik zelf huiswaarts ben gegaan (na een verblijf van 5V2 maand) herinner ik mij niet. Maar Zonnegloren betekende voor mij: genezing. En daarom denk ik nu nog met grote dankbaarheid aan Zon negloren. En denk ik met weemoed aan het feit dat het wat de laatste ste nen betreft gaat verdwijnen. Een sana torium voor uitsluitend tbc-patiënten was het overigens al lang niet meer. Maar als algemeen ziekenhuis zijn later veel andersoortige patiënten geholpen. En om over dankbaarheid te spreken: Sedert Zonnegloren-1931 ben ik nooit meer echt ziek geweest! Ds. C. Pel Student Cees Pel (hier 20 jaar) in de ligstoel op de bovenverdieping aan het begin van zijn verblijf in Zonnegloren. De Zonnegloren-directie tijdens een jubileum vermoedelijk het 10-jarig bestaan in 1931in een feesttent. Geneesheer-directeur jhr. Roëll en directrice mevr. Van Stein Callenfels. BEDRIJFSRUIMTE o vloeroppervlak van ca. eid tot kantoor op de le i2), zeer gunstig gelegen ér direct beschikbaar. IJS: f 2.000,- per maand exclusief BTW TE MAISONETTE nschalig app. complex enworp afstand v. NS- il v.v. eiken vloer, toil. onn. woonkmr m. bal- In, eiken vloer en stuc- keuk. m. bovenkastjes (recent gestoff. trap) c.v.-kst, slp.kmr m. in- Velux dakraam en r m. vaste kastenwnd., plaf., geh. betegelde /m. Fietsenberging op iOM: f 334.500,-k.k. -i, w. gar. v.v. elektr. loop grenz. a. plantsoen m. ree, hal m. plav.vl. en orrelgrind, m.k., toil. m. kmr m. eiken parket, open eiken keuk. m. div. m. vaste kst, badkmr m. therm. kraan, wastafel, p.kmr m. eiken vloer en /h 2 kmrs), schuifpui n. de geh. breedte v.d. wo- 2e verd.: kmr m. vaste m. opstel I. combiktl en PSOM f 549.000,- k.k. IESTRAAT ;bouwenroy.app. i boven kantoor, zonder m balkon v. ca. 20 m2 op h. winkelcentr. "Hartje afstand v. N.S.-station. rzijde, trap n. verdieping hal, m.k., ruime L-vorm. mni g balkon, open keu- uken, hal, toil., badkmr, ilpkmr, balkon a.d. voor- dte v.h. gebouw. Gebruik Berging op beg. grond. SOM: f 649.000,- v.o.n.

Soester Courant | 1999 | | pagina 11