F METAMORFOSE^ En dit zijn de knallers van deze week: PRIMO thuisblijvers Nieuwe bedrijfsterrein al te klein Dé boom van Soest moet plaatsmaken 0.79 5.98 1.69 ^sintiatuin JAN SLUYTER AVEWT Historische Vereniging wil wortels en stam Parkeren op dak, in kelder of collectieve garage G.FAURÉ REQUIEM LAAT U ZONDAG LEKKER VERWENNEN BIJ NIJHOF NIJHOf 3 Actueel 5 Actueel 13 Soesterberg 15 Sport Wintertijd VANAF f 150,- Verzet tegen plannen; informatieavond op 10 november NEFICENS jprS SOEST w,e Nieuwe oogst Jonagold Page keukenrollen Rundergehakt Coca - cola Boeren tarwebrood Verse zalmfilet VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee I Installatietechniek B.V. mm Voor de v/ J t- •j' TOSS? s*#- ff Sportpark Koningsweg is met zijn 56.000 vierkante meter te klein om aan de vraag naar bedrijfsruimte te voldoen. De gemeente heeft 43 con crete gegadigden voor het toekom stige bedrijfsterrein en om aan hun verlangens te voldoen, is meer dan 86.000 vierkante meter nodig. Zodra MHC Soest en de Knicker bockers aan de Bosstraat andere huis vesting hebben gekregen, vermoedelijk in 2000, kan het sportpark worden in gericht als bedrijfsterrein. In de afgelo pen tweeënhalf jaar meldden zich 65 Soester bedrijven bij de gemeente. Daarvan zijn er nu nog 43 over, die een verklaring hebben ondertekend, waarin ze stellen akkoord te gaan met de ver koopvoorwaarden. Rechten kunnen de bedrijven hieraan niet ontlenen. De gemeente zal aan de hand van de toewijzingscriteria bekijken welke ondernemingen als eerste grond mogen kopen. De grondprijs is vastge steld op 400 gulden per meter en er mag niet hoger dan elf meter worden gebouwd. De gemeente wil een vinger in de pap als het gaat om wat er gaat gebeuren met de panden die de bedrijven straks achterlaten. Bedrijfspanden die nu in een woonwijk staan, zullen waarschijn lijk plaatsmaken voor woningbouw. Een voorbeeld hiervan is het bedrijfsterrein- tje in Soest-Zuid, tussen de Braamweg en de Duinweg. Hiervoor is reeds een woningbouwplan ontwikkeld door Van de Grift. Maar panden op bedrijfsterreinen die Zondag 7 november 1999 solisten, koor en orkest NEDERLANDSE CANTORIJ Aanvang 15.00 uur Petrus en Pauluskerk straks leeg komen te staan, moeten vol gens de gemeente zoveel mogelijk be schikbaar komen voor bedrijven die geen plek krijgen op sportpark Konings weg, maar zich wel willen verplaatsen omdat ze een betere en/of grotere loca tie nodig hebben. Bedrijfscontact Func tionaris Wim Hulsbergen van de ge meente zegt dat hierover met de betrok ken bedrijven overleg zal worden ge- Ondernemen op De Grachten hebben de gemeente herhaaldelijk gewezen op de parkeerproblematiek. Bij de ontwikke ling van het nieuwe Bedrijfsterrein (sportpark Koningsweg) zoekt de ge meente daarom alvast naar alternatieven, zoals een collectieve parkeergarage. Parkeergarage Een punt van zorg is nu al de parkeer problematiek die steeds groter wordt door de toenemende mobiliteit en be bouwing. Ondernemers van het be staande bedrijfsterrein De Grachten hebben dit punt regelmatig bij de ge meente aangekaart. Nu de procedure gaat starten voor het toekomstige be drijfsterrein, wil de gemeente nieuwe problemen voor zijn. Volgens de norm moet per 100 vierkan te meter bedrijfsvloer 1,65 parkeerplaats worden aangelegd. De gemeente wil daarom een goed alternatief vinden voor parkeren op de openbare weg en op bedrijfsterreinen. De duurste oplossing is een parkeerkel der onder ieder bedrijfspand (4.300 gulden per parkeerplaats). Hoewel de kosten van een parkeerdak op elk ge bouw niet zijn doorberekend, wordt er van uitgegaan dat deze oplossing goed koper is dan een parkeerkelder. Deze optie is, aldus de gemeente, waarschijn lijk ook nog goedkoper dan parkeren op het maaiveld (voor of naast de deur). Een derde alternatief is een collectieve parkeergarage van vier lagen. Hiervan zijn de exacte kosten evenmin bekend. Die zijn afhankelijk van de wijze van exploitatie. In dit geval zou een vereni ging van eigenaren of een projectont wikkelaar nodig zijn om de garage te ontwikkelen en te exploiteren. Verwacht wordt dat de kosten van een collectie ve garage goedkoper uitvallen dan een parkeerkelder onder ieder gebouw. Voor een alternatieve vorm van parke ren moet in het bestemmingsplan reke ning worden gehouden. Dit bestem mingsplan (Grachten 2000) is in voor bereiding. In dit plan moet ook worden bepaald of er eventueel ook kantoren zich mogen vestigen op het bedrijfster rein. Dit is immers de snelst groeiende sector van dit moment. Bedrijfscontact Functionaris Hulsbergen ontraadt het College om op het bedrijfsterrein ruimte toe te wijzen aan horecazaken en een kinderopvang. Dit was gesuggereerd door derden, maar Hulsbergen wijst erop dat het aanbod van bedrijfsruimte al veel minder is dan de vraag. Het College vraagt morgenavond de raadsfracties naar hun mening. Dat ge beurt in de commissie financiën en eco nomische zaken die om 19.30 uur begint in de raadzaal van het gemeentehuis. Ontspannen genieten? Dat kan a.s. zondag bij Nijhof met rustgevende muziek of een workshop Tai Chi. Onderuitgezakt op onze luie stoelen, kijkend naar mooie interieurfoto's. laat 0 zich inspireren. Haarstylisten en schoonheidsspecialisten laten u er mooi en ontspannen uitzien. Bruisende voetbaden, als weldaad na het winkelen, zoete aroma's voor een heldere geest of een ontspannen lichaamsmassage, dat alles maakt uw zondag bij Nijhof één verwennerij. 31 OKTOBER OPEN VAN 10.00 - 17.00 UUR bouwen woonwaren. bnarn Nijhof. Minervaweg 3, 3741 GR Baarn. Telefoon 035 54 86 111 Benefietconcert 6 november Er zijn nog kaarten beschikbaar. Bij: WV-kantoor Soest Baarn kantoren Rabobank Soest Baarn Primera Zuid, Zuidpromenade Primera De Beer, Tamboerijn Tabak gemakswinkel Bon, Laanstraat Boekhandel Marjolein, Soesterberg info organisatie: JAN SMEEING In- en verkoop O.G. B.V. 035 - 601 25 57 035 - 588 00 01 fax 035 - 588 00 02 vragen naar Manon Smeeing Windhond-molensteen spoorloos. Soest loopt voorop met reclame. Renovatie Rademaker- straat gestart. Sociale basketbaleoach kiest hardere aanpak. In de nacht van zaterdag 30 op zon dag 31 oktober, komend weekeinde gaat de wintertijd in. Officieel ge beurt dat om 03.00 uur. De klok moet dan naar 02.00 uur worden te ruggezet. De nacht duurt dus een uurtje langer dan anders. Nieuwe coupe Nieuwe haarkleuring Nieuwe make-up Zuidpromenade 2° Soest Telefoon 035 - 60! 86 13 é/doiUlya, afofi vtffr, 19.00 - 22.00 uwy en xafefdap 3 0 ofc&Aey- 12.00- re.00 uur. owi (yaeni Qpuce lüvnvmo. teAeffenf Voor iedere klant een bruisende surprise 2000 Zuidpromenade 5,3768 EM tel. 035-602 4314 Avent: Het beste voor uw baby als het op voeden aankomt. Avent producten zijn verkrijgbaar bij Etos Sadé Van Weedestraat 221A - Soest Zelden zal zoveel aandacht zijn be steed aan de vervanging van een boom. Een speciale informatiebij eenkomst wordt er zelfs voor be legd. Maar het gaat dan ook wel om dé boom van Soest. De karakteris tieke linde achter de Oude Kerk, met een geschatte leeftijd van drie tot vijfhonderd jaar, is aan zijn ein de en moet wijken. Maar er is ver zet, vooral uit de hoek van de biolo gen. Bij een aanrijding, eerder dit jaar door vermoedelijk een landbouwwerktuig, is de stam van de aangetaste boom nog meer beschadigd. Daardoor is het risi co, te groot dat de boom bij een storm omvalt. Enkele jaren geleden had de eeuwenoude linde nog een onderhouds beurt van de Nationale Bomenbank ge had. De gemeente wil nu op de kruising van de Kerkstraat en de Eemstraat een ge kweekte Koningslinde (Tilia Europaea Pallida voor insiders) planten. Het is dezelfde soort boom als de huidige en de linde is al gereserveerd bij een kwe ker. Het is de bedoeling dat de plaats vervanger van de oudste boom van Soest op een iets andere plaats komt te staan dan de huidige, zodat het land- bouwverkeer meer ruimte heeft en de kans kleiner is dat de nieuwe boom wordt aangereden. Nu is de afstand soms maar één meter. De Eemstraat afsluiten voor landbouwverkeer is niet reëel, mogelijk wordt zwaar, niet-be- stemmingsverkeer wel een halt toege roepen. Verder zal rond de boom een verhoogd straatsierwerk komen en het geheel wordt afgezet met houten paal tjes die worden verbonden met kettin gen. Verzet Het plan is al opverzet gestuit. Tot dus ver kreeg de gemeente vijf brieven bin nen over de voorgenomen kap. De Soester A.J. van Iperen heeft met ver ontrusting kennis genomen van het plan, schrijft hij de gemeente. Hij vraagt de gemeente de boom, die volgens hem zeker 380 jaar oud moet zijn, omdat hij heeft gehoord dat de boom staat afge beeld op een gravure uit 1617, te spa ren. Van Iperen pleit voor behandeling door een bomenchirurg, de boom zou dan nog jaren meekunnen, mits de boomvoet beter wordt beschermd. Dat dit wat geld kost, mag geen probleem zijn, vindt de Soester. De linde is im mers de meest beeldbepalende monu mentale boom van Soest. Volgens de Baarnaar H.A. van der Aa, verbonden aan het daar gevestigde Schimmelinstituut is de linde er niet slechter aan toe dan bijvoorbeeld dertig jaar geleden en is er dus geen noodzaak over te gaan tot kap. Een betere be scherming aan de voet is afdoende, meent de Baarnaar die snel nog wat fo to's van de boom heeft gemaakt. De korstmosdeskundigen M. Teeuwen en A. Apetroot uit Soest vragen de ge meente eveneens voor behoud van de boom. Zij wijzen op de dertien soorten kortsmossen die op de linde groeien en automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 6012364 pak 4 rollen 3.49 kilo regular, light of caf.-vrij fles 1.5 Itr. gesneden en verpakt per brood 250 gram 5.98 elders in de omgeving niet te vinden zijn. De biologen stellen dat de linde, zelfs in beschadigde vorm, niet snel dood gaat en nog decennia lang de ouderdom van de Kerkebuurt kan bena drukken. In de tussentijd zou de korst mosflora de kans krijgen om omringen de linden te gaan groeien. Ook hun collega Van Hofwegen uit Bussum doet er alles aan de kap van de linde te voorkomen. De zwammen die op de linde leven, zijn volgens hem niet schadelijk, omdat ze alleen op de dode delen groeien en de levende delen van dè boom niet aantasten. Van Hofwegen wijst in zijn brief aan het College op de 'nogal tegengestelde' reacties die hij kreeg van medewerkers van de afdeling Groenbeheer: "De één zei: Tja, de Ton- derzwam zit er in en die schijnt schade- De eeuwenoude linde in de Kerkebuurt verdwijnt als het aan de gemeente ligt. Inmiddels gaan er ook stemmen op, die pleiten voor behoud. lijk te zijn, maar het zou toch doodzon de zijn als die linde wordt gekapt. De tweede zei dat zo'n oude boom haar niet zoveel deed, dat ze liever een fris se, nieuwe had, en dat het pleit eigen lijk al beslecht was." Vooralsnog kiest het gemeentebestuur ervoor de oude linde te kappen, maar voordat ze daartoe overgaat, wordt woensdag 10 november een informatie bijeenkomst gehouden. Iedere belang stellende of betrokkene kan dan zijn zegje doen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur uur in de kantine (tweede verdieping) van het gemeentehuis. De Historische Vereniging Soest heeft haar oog laten vallen op de wortels en het onderste deel van de stam van de linde in de Kerke buurt, die de gemeente wil kap pen. Ze betreurt dat de boom moet ver dwijnen, omdat het hier 'letterlijk en figuurlijk' om de wortels van Soest gaat. Maar als de linde dan toch ge kapt gaat worden, heeft de Histori sche Vereniging wel plannen. Bij de ingang van het Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat zou dan een plek kunnen worden gereserveerd voor de wortels en het onderste deel van de stam. De rest van de stam zou eventieel in schijven kunnen worden tentoongesteld, maar de vereniging is er nog niet helemaal uit wat de mo gelijkheden van dat laatste zijn. Ze heeft de gemeente verzocht be trokken te worden bij de berging van de linde. Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 18 I SOEST Tel:035-60?7050 fac 03S-6037046 fsi m M M Wl Overwinterende vogels zullen zich snel thuisvoelen in het vogelhuis Kuifleeuwerik. Het bruine hout en het dakje met rode leislag zorgen voor een gezellig tafereel in iedere tuin. 120x50x30 cm (hxbxd). Van 47.50 voor AMERSFOORT Amsterdamseweg 139. Tel. 033-4611203 NIJKERK Het Spaanse Leger 1. Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl 'JEi HET GROENE WARENHUIS 5 Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 1