wa M-ffdo SFEER w 'fs 59S Nieuwe fietsroute langs buitenkunst Helder spreken en goed luisteren I! J duard pRUil/Oi elaardij b.y. 'Oudgedienden' stemmen op mooiste boek van 1999 Waardij! Paardenkamp haalt drie nieuwe bewoners binnen Hondenpoep blijft een maand lang liggen Zonnegloren is helemaal geen monument... Hogere tarieven Waterschap PAGINA 6 4 FULLTIME ERM/V fruitspecialistü CL(ÏMENljtf£$ V^R2/£è&/fy} Wf -**fi ;rberg, baarn idviseur WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 7 U weet het wel, bij Jasmijn heeft u de grootste keuze in bloemen. Dagelijks veilingvers! Maar bij Jasmijn vindt u nog meer om het in huis écht gezellig te maken: onze nieuwe serie herfst-, kerst-, millenniumservetten is binnen; schitterende collectie glaswerk, vazen; volop keuze in geurkaarsen en geurzakjes; div. series nieuwe potten in prachtige grijstinten; fotolijstjes, servetringen, aluminium wind lichten en vazen. Bij Jasmijn haalt u sfeer in huis maar vindt u ook altijd een leuk cadeau. BLOEMENHUIS Bij bibliotheek en Van de Ven w.huisweb.nl Initiatief van VVV-informatrices Weer autoband van vrouw lek gestoken NIJHOf Certificaat voor vijftig OBS-leerkrachten AH-Retourette gesloten Griftland meet krachten met buitenland NIJHOf Straatverlichting in Kerkebuurt wordt 'gerenoveerd' Man breekt arm bij aanrijding Onze alom beroemde vlees-, vis-en wildspecialiteiten? Het blijft genieten! Stichting moet verzoek nader onderbouwen Volgend jaar stijging van 3,6 tot 5 procent Licht letsel voor bromfietser (17) De Tromslager Service bij Schoemaker n ons team zoeken ing in de herenmo- e genre. sche reacties aan de MODE 51, 3768 EB Soest 501 24 00 irijn 21 - tel. 601 24 25 jn donderdag t/m zaterdag hypotheken, assurantiën. i voldoen, zoeken st huidige aanbod ebben gevonden, oorlogse woningen, kSSEN. verkopen? blijvende atie. estaat 15-60113 04 Zuidpromenade 9-11, Tel. 035 - 6016877, Soest Fax 035 - 6029221 VEm&lSTo.fcö is kleurenbrochure die schijnwerpers zet biedt alle ingrediënten voor koop! Bel voor een >ptaxatie 035-6016251. 3e woonlaag met lift, )ptimale zonligging (Z.W.) en ling: L-vormige living, eetka mers, vergrote badkamer (nog hal. irging en royale tuin, rijwel directe aansluiting op de •rtaal, hal, toilet, bijkeuken met <amer, open eiken hoekkeuken l flinke slaapkamers, veel vaste ■loop met c.v.-ruimte. 2e verdie- me slaapkamer, mogelijk voor n: Inhoud ca. 473 m3! Grondopp. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM AN 10.00 TOT 14.00 UUR Zowel bij de openbare bibliotheek als bij boekhandel Van de Ven kon afgelopen vrijdag en zaterdag in een speciaal stemhokje gestemd worden voor het mooiste boek van 1999. Veel boekenliefhebbers maakten van die mogelijkheid gebruik. Hun voorkeur telt mee voor de Trouw Publieksprijs 1999, die op 4 november wordt uitgereikt (AVRO, Nederland 1). In Soest werd het goede voorbeeld ge geven door twee "oudgedienden" op Jan Wessels stemt in de nieuwe bibli otheek op het volgens hem mooiste boek van dit jaar; links PR-vrouw Lenora Crom van de bieb. boekengebied: bibliotheekdirecteur Ria- na Luiks, die per 1 januari vertrekt, bracht haar persoonlijke stem uit bij boekhandel Van de Ven, en boekhande laar Jan Wessels, die de leiding van Van de Ven binnenkort officieel overdraagt aan zijn opvolgster Trees Nelissen, deed dat in de bibliotheek. korting op ane afvalemmers Minervaweg 3 Baarn actie loopt van 1 t/m 30 november 1999 Baruch, Regain en Marcó zijn de nieuwe bewoners van de Paarden kamp. De bejaarde viervoeters wer den zaterdagmiddag op feestelijke wijze onthaald in het rusthuis aan de Birkstraat, waarde halfjaarlijkse open dag plaatshad. Om die reden was het traditioneel druk op boer derij Vosseveld, waar tientallen paarden van hun oude dag genieten. Sinds de vorige open dag werd af scheid genomen van twee bewoners. Het betreft Csardas (1972) en Jaimi (1971) die uit hun lijden werden verlost. De open dag van afgelopen weekeinde had een speciaal tintje, want het was de laatste keer dat de rommelmarkt van mevrouw G. van Wezel werd gehouden. Deze vrouw uit Wassenaar organiseer de de rommelmarkt meer dan dertig jaar en ook in haar woonplaats hield ze regelmatig bijeenkomsten, waar spullen van haar en haar medewerksters werden verkocht. De opbrengst kwam steevast ten goede aan de Paardenkamp. Tijdens de open kon men verder met de paar dentram naar de stal op het land en de videofilm 'Vier seizoenen Paardenkamp' bekijken. Voor de tweede keer binnen twee we ken is de auto van een 29-jarige vrouw uit Soest vernield. Nadat medio oktober twee banden waren lekgestoken, werd vorige week opnieuw een band met een scherp voorwerp bewerkt, met ais ge volg dat de lucht ontsnapte. De wagen van de gedupeerde stond geparkeerd op de Akkeren. Minervaweg 3 Baarn De actie loont van 1 t/m 30 november 1999 Liefhebbers van kunst en van fiets tochtjes kunnen sinds zaterdag in Soest beide hartstochten gecombi neerd uitleven met de nieuwe "beel denfietsroute". Die is voor vijf gul den verkrijgbaar bij de VW aan de Steenhoffstraat en voert de fietsers langs een flink aantal (buiten)kunst- werken in Soest en Soesterberg. Een jaar of vijf geleden bestond er ook zal zo'n route, maar die was inmiddels een beetje verouderd. Imelda Lavaleye, lid van de kunstcommissie en zelf een redelijk toegewijd wielrijdster, heeft de route onlangs geactualiseerd. Er zijn de laatste jaren her en der immers nogal wat kunstwerken bijgekomen. De nieuwe route is tot stand gekomen op initiatief van de VW-informatrices Corry v.d. Linde en Joyce van Adri- chem, zei VW-bestuurslid Rob Klink hamer. Hij complimenteerde de dames voor hun onvermoeibare inzet en over handigde het eerste exemplaar van het routeboekje aan Wil van der Vliet van de SNS-bank Soest, die SNS-directeur Armand Trippaers vertegenwoordigde. De bank heeft een aanzienlijk deel van de drukkosten voor haar rekening geno men. Ook de gemeente Soest leverde een financiële bijdrage. Volgens Rob Klinkhamer weerspiegelt de nieuwe beeldenroute een belangrijk Rob Klinkhamer overhandigt het eer ste boekje aan Wil van der Vliet van de SNS-bank. deel van de geschiedenis van Soest. In het boekje zijn bijvoorbeeld beschrijvin gen aan te treffen over de oudste beel den in Soest (de heiligen Petrus en Pau- lus in de torennissen van de naar hen vernoemde kerk aan het Kerkplein) en over de nieuwste (het mannetje dat buk kend z'n schoenveters vastknoopt bij de entree naar de AH-supermarkt aan de Burgemeeter Grothestraat). Naar de nog recentere kunstwerken in de Boe- renstreek wordt in het boekje ook alvast verwezen. Begrijpelijk spreken en goed luiste ren, zodat je op de juiste wijze kunt communiceren. Dat was zo'n beetje de bedoeling van de vijfdaagse cur sus die ongeveer vijftig leerkrachten van de Openbare Basisschool Soest (OBS) in de afgelopen twee jaar hebben gevolgd. Effectieve interactie en effectiever com municeren heette het in de cursus, maar met zulke termen hoeven de onderwij zers en onderwijzeressen natuurlijk niet bij hun leerlingen aan te komen. Was het dan zo slecht gesteld met de com municatieve eigenschappen van de leer krachten? "Nee," zegt OBS-directeur Ankie Moerkamp, "maar het kan nooit kwaad om zo'n cursus te volgen. Je hoeft niet ziek te zijn om beter te wor den." Alle deelnemers van de cursus kregen vrijdagmiddag het bijbehorende certifi caat uitgereikt door W. van Gendt, di recteur van de begeleiding onderwijs dienst. Daarna vond er nog een infor meel samenzijn plaats, waarbij ongetwij feld werd gesproken over de ontwikke lingen binnen het openbaar basisonder wijs. Een extern adviesbureau voert momen teel gesprekken met besturen en mede zeggenschapsraden van het OBS in Soest, Baarn, Bunschoten, Nijkerk, Bar- neveld, Scherpenzeel en Woudenberg. Doel van het onderzoek is te kijken of de openbare basisscholen in deze ge meenten onder één hoofdbestuur kun nen worden geplaatst. Het rapport over de eventuele privatisering wordt in ja nuari volgend jaar verwacht. Naar ver wacht wordt vóór 1 april 2000 een be sluit genomen of deze schaalvergroting wordt doorgevoerd of niet. De Retourette aan de Nieuweweg/ Smitsweg is met ingang van maandag 1 november gesloten. De Retourette hoorde bij de AH-supermarkt aan de Smitshof. Vanaf 1 november heeft de gemeente weer de standaard-contai ners op het parkeerterrein achter de supermarkt staan. Het zijn containers voor papier, glas en textiel. Deze worden op gezette tijden door de ge meentelijke reiniging geledigd. Er komt daar geen ondergronds milieu eiland, zoals in het winkelcentrum Soest-Zuid. De ruimte is daar te be perkt voor. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 De zestig leerlingen van vwo 3 van het Griftland College meten hun krachten met het buitenland. Ver schillende spieroefeningen en condi- tietesten werden vorige week gedaan en de uitkomsten van deze experi menten gaan de grens over: naar Duitsland, Polen en Zweden. De testresultaten worden vergeleken met die van de scholieren van scholen uit die landen. Armpje drukken, longinhoud, leng te, de hartslag na een sportieve in spanning, trekkracht van de armspie ren, de leerlingen hielden zich bezig met tal van oefeningen om hun leef tijdgenoten in andere landen van in formatie te kunnen voorzien. De gegevens worden zoveel mogelijk via internet uitgewisseld. Op de Poolse school hebben ze echter nog geen computer. Reden voor het Griftland College om ervoor te zor gen dat de school binnenkort de be schikking krijgt over een computer. De hondenpoepmachine van de gemeente Soest is rijp voor de schroothoop. Hoopjes poep kun nen daardoor misschien langer blijven liggen dan de bedoeling is. De niéuwe machine kan op z'n vroegst begin december worden op geleverd en tot die tijd kan de ge meente de hondenuitlaatterreinen niet schoonmaken. Het College vraagt de bevolking begrip te hebben voor deze onvoorziene situatie. De oude machine, door de gemeen te is geconstrueerd, vertoonde de laatste tijd al kuren. Daarom werd in oktober door de gemeenteraad geld beschikbaar gesteld voor de aanschaf van een nieuwe. Eerder dan gedacht, begaf het apparaat het. Tijdens werk zaamheden in en plantsoen in Soest- dijk, sloeg de machine plotseling 'op hol'. Snel daarna bleek dat de machi ne niet meer kan worden ingezet om de hondenpoep te verwijderen uit de speciale terreinen binnen de bebouw de kom, waar honden hun behoefte mogen doen. De gemeente hoopt nu dat de leve rancier zijn belofte kan waarmaken. Hij zegde toe dat de nieuwe honden poepmachine begin volgende maand in Soest kan worden gebruikt. op alle maatwerk aanrechtbladen Minervaweg 3 Baarn De actie loopt van 1 t/m 30 november 1999 De karakteristieke straatverlichting in de Kerkebuurt is dringend aan een op knapbeurt toe. Het zijn de enige lan taarnpalen (antieke masten en armatu ren) die eigendom zijn van de gemeen te. De rest is van de REMU. De lan taarns vallen echter nogal eens uit en reparatie is soms niet meer mogelijk. Er is ook geen geld voor elektrische aan passingen. Het College van B. en W. heeft daarom besloten de verlichting in de staat waar in ze zich bevindt "om niet" over te dra gen aan de REMU, die dan het beheer en onderhoud op zich neemt. De REMU gaat er dan nog een aantal an tieke lantaarns bij zetten, die nu op de gemeentewerf staan, met "nieuwe" ar maturen. Dat gaat de gemeente dan nog een keertje 23.500 gulden kosten en daarmee is de kous af. Voor dat bedrag wordt de raad volgend jaar bij de voor jaarsnota een krediet gevraagd. Doordat hij werd verblind door de lam pen van een auto week een bromfietser vrijdagmorgen uit naar de linker zijde van het fietspad. Daar botste hij tegen een tegemoetkomende fietser uit Den Dolder. Deze man brak zijn arm en moest naar Medisch Centrum Molen- dael worden gebracht. De bromfietser uit Baarn ging met hem mee om te wor den behandeld aan zijn rechter schou der. Bij aankoop van een inductiekookplaat pannenset t.w.v en een kookboek naar keuze t.w v. ma* 69.- De actie loopt van 1 t/m 30 november 1999 BAR, GRILL RES (al onze gerechten ook om ofte holen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Het College van B. en W. heeft vori ge als mosterd na de maaltijd - nog een besluit genomen over het verzoek van de Stichting Behoud Kerkzaal Zonnegloren om het voor malige ziekenhuis aan te wijzen als monument (en daarom de sloop uit te stellen). Het College voelt daar niets voor, want Zonnegloren is he lemaal geen monument, aldus B. en W. De stichting kwam met haar verzoek op 18 oktober binnen, toen de sloop al zo'n beetje op gang begon te komen. "Op de valreep" dus, zegt het ambtelijk ad vies. Het verzoek leidt overigens niet tot schorsing of voorbescherming van de gebouwen, met name de kerkzaal en het zusterhuis. In het ambtelijk advies staat met zoveel woorden dat het stichtingsbestuur onzin uitkraamt, want de panden op het Zon negloren terrein komen niet in aanmer king voor de monumentenstatus. De meeste gebouwen zijn zelfs jonger dan 50 jaar, en dat geldt ook voor kerkzaal en zusterhuis (waarvan in het advies een beetje flauw wordt opgemerkt dat het niet duidelijk is wélk zusterhuis de stich ting bedoelt). De stichting heeft nu ook het verzoek van B. en W. gekregen om binnen een bepaalde tijd een nadere onderbouwing te leveren voor het verzoek. Dat heeft natuurlijk geen enkele zin meer... De tarieven voor de waterschapsbe lastingen van Waterschap Vallei Eem zullen volgend jaar 3,6 tot 5 procent stijgen. Dat staat in de ont werpbegroting voor 2000 die Dijk graaf en Heemraden, het dagelijks bestuur van Waterschap Vallei Eem, ter vaststelling hebben voor gelegd aan het Algemeen Bestuur. Deze begroting bevat het beleid voor 2000 en de kosten ervan. Bo vendien geeft het een overzicht van de belastingtarieven die nodig zijn om dat beleid te financieren. Het Algemeen Bestuur bespreekt de ontwerpbegroting op IX november tijdens een openbare vergadering en stelt dan ook de tarieven voor 2000 vast. Waterschap Vallei Eem kent vier be lastingsoorten: zuiveringsheffing (voor bedrijven en huishoudens die afvalwa ter produceren) ingezetenenomslag (voor alle hoofdbewoners van wonin gen), waterschapsomslag gebouwd (voor eigenaren van van gebouwen) en waterschapsomslag ongebouwd (voor eigenaren van gronden). De laatste drie heffingen zijn bedoeld voor de waterke ring (dijken) en waterbeheersing (on derhoud van sloten, gemalen etc.) Het tarief voor de zuiveringsheffing zal komend jaar met 4,6% stijgen. Met de opbrengst van de zuiveringsheffing fi nanciert het waterschap maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren zoals de zuivering van afvalwater. De ingezetenenomslag stijgt volgend jaar met 5 procent en bedraagt dan 21 gulden per huishouden. De waterschap somslag gebouwd (voor eigenaren van gebouwen) en de omslag ongebouwd (voor eigenaren van gronden) stijgen 3,6 procent. De waterschapsomslag voor eigenaren van gebouwen ("ge bouwd") voor 2000 bedraagt 90 cent per 5000 gulden waarde van een ge bouw (op basis van de WOZ). Dat be drag is 4 cent hoger dan vorig jaar. De waterschapsomslag voor eigenaren van gronden ("ongebouwd") voor 1999 is 64,38 gulden per hectare. De genoem de tarieven voor waterschapsomslag "gebouwd" en "ongebouwd" zijn ge middelde bedragen. In laaggelegen ge bieden betaalt men meer dan in hoger gelegen gebieden. Oorzaken De stijging van de tarieven wordt ener zijds veroorzaakt door een te verwach ten loon- en prijsstijging van 2,5 pro cent. Daarnaast gaat het waterschap een aantal nieuwe beleidsmaatregelen tref fen. Zo zal het waterschap de vervuiling door zogeheten diffuse bronnen inten siever aanpakken, de dijken in het Eem- land verder verbeteren, de verdroging van de natuurterreinen ter hand nemen en meer geld uittrekken voor het afkop pelen van verharde oppervlakten van de riolering. Daarnaast maakt het water schap de stap naar het Internet. Ook voor opleidingen en automatisering zal meer geld dan voorheen worden uitge trokken. Zuiveringsheffing Het tarief zuiveringsheffing voor 2000 bedraagt f 99,- per vervuilingseenheid (v.e.). Dat is een stijging van 4,6% ten opzichte van dit jaar. Een v.e. is de hoe veelheid afvalwater die een persoon ge middeld in een jaar produceert. Een huishouden van twee of meer personen betaalt voor 3 v.e. per jaar. De belang rijkste oorzaak van deze stijging is een loon- en prijsstijging van ongeveer 2,5 procent. Daarnaast krijgt het waterschap te maken met minder aanvoer van afval water op de rioolwaterzuiveringen in Amersfoort en Ede doordat er minder bedrijfsafvalwater binnenkomt. In Amersfoort is de verwerkingsinstallatie van zuiveringsslib niet meer in bedrijf en in Ede bouwt een bedrijf een eigen wa terzuivering. Daardoor kan het water schap zo'n 16.000 vervuilingseenheden minder opleggen. Een pijnlijke knie en schaafwonden her inneren een zeventienjarige Soester aan het ongeval dat woensdag plaatshad op de Koningsweg. Hij reed daar op zijn bromfiets en werd aangereden door een 51-jarige automobilist. Deze man reed vanaf zijn uitrit achter uit het fietspad op en 'had de jongeman niet zien nade ren. Catering Party-service )AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect?wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! enpert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 7