Gebrek aan effectiviteit nekt WZ'49 Enthousiast SoVoCo stoomt door Bijna in de voetsporen van Max Euwe Onverdiende nederlaag van Soest Smeeing/BDC gooit een punt weg Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Loodgieterswerk en moet verder zonder Aygun Gaatje met achtervolgers weer wat groter na vijfde zege VOLLEYBAL WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 17 Ploeg speelt koploper SDVB van de mat, maar verdient geen punten: 1-3 VOETBAL zaterdag Daniël Stellwagen met zilveren medaille terug van WK schaken SCHAKEN Peter Visee ziet zijn ploeg eindelijk weer voetballen VOETBAL zaterdag Ruzie over strafschop SEC verliest ruim HANDBAL VOETBAL zondag Dagschotels Toontje verzorgt ook catering van luxe broodjes tot koud-/warm buffet V Handballers verzuimen voorsprong naar einde te tillen Telefoon (035) - 601 30 14 speelde, na een geslaagde combinatie met Peter Wolfsen, Aijen Grapendaal aan die zijn derde competitiedoelpunt liet noteren: 0-1. Grapendaal werd in de aanval geassisteerd door Patrick Bie- mans die onlangs toestemming kreeg om van het zaterdagvoetbal (VVOG) over te stappen naar de zondag. Voor Biemans betekende dit zijn eerste wed strijd in de basis in de blauwwitte kleu ren. De spits speelde verdienstelijk, maar miste wedstrijdritme. De twee spitsen moesten voor diepte en snelheid zorgen. In de praktijk kwam dat er niet geheel uit, Grapendaal en Biemans wer den maar mondjesmaat gevonden door hun ploeggenoten. Hoewel ADO'20 weinig in te brengen had, kwam de ploeg langszij. Een vrije trap van twintig meter belandde in de kruising achter de kansloze Ben van Veldhuizen. ADO'20 voerde de druk iets op, maar niets wees op een moge lijke voorsprong. Tot een minuut voor de pauze. Een speler van ADO'20 kon een cornerbal ongehinderd inkoppen: 2- 1. "Ik voelde het aankomen dat ADO'20 vlak voor het rustsignaal iets wilde forceren. Bij die cornerbal riep ik nog dat mijn spelers alert moesten zijn. Ze zetten Van Veldhuizen klem, die kon geen kant meer op. Twee man dekten die speler van ADO'20 en toch kon hij scoren. Zulke touten mogen niet gebeu ren op dit niveau, dat wordt genadeloos afgestraft. Ik was er ziek van en dat heb ik de ploeg ook verteld tijdens de rust", zei Visee die met zijn woorden Soest op scherp had gezet voor het vervolg van het aantrekkelijke duel. Jammerlijk Soest ging met meer aanvallende bedoe lingen op jacht naar de gelijkmaker. Dennis Heykamp speelde dieper op de middenas. Soest probeerde ook minder gehaast te voetballen en meer het accent te leggen op het combinatievoetbal. Het beeld kantelde volledig in het voordeel van de Soesters. ADO'20 kreeg het zienderogen moeilijker dan voor rust en moest toestaan dat Soest kansen creëer de. De beste kwam op naam van Jeroen van Veenendaal die vanaf twee meter de bal voor het inkoppen had, maar jam merlijk faalde. Ook Jeroen Dorrestein kreeg een mogelijkheid, maar opnieuw had Soest de daadkracht niet om ADO'20 terug te wijzen. Visee bracht Guy Dekker en Martij n de Jonge in het veld voor Paul Hilhorst en Van Veenendaal, twee aanvallers voor een verdediger en een middenvelder. Met vier spitsen probeerde Soest het dikverdiende punt in de wacht te slepen, maar de tijd bleek te kort voor de Blau we Leeuwen, waardoor de vierde neder laag op rij een feit was. Soest speelt komende zondag thuis te gen Hollandia. Het wordt een zware opgave voor het keurkorps van Visee. De Baarnaar putte hoop uit het duel tegen ADO'20, maar erkent wel dege lijk de kracht van Hollandia. "Een ploeg van een zwaar kaliber, je moet ze geen millimeter ruimte geven. Ons speltype kost veel kracht, iets anders is er echter niet". SEC heeft zaterdagmiddag twee bit tere pillen moeten slikken. Tegen FZO verloren de mannen van Paul Muller ruim met 8-3, terwijl de groenwitten na afloop moesten ver nemen dat ploeggenoot Farouk Ay gun niet meer wenst te spelen na strubbelingen gedurende het duel in Zeist. Bij een 1-0 achterstand wilden Moham med Touhami en Aygun zich ontfermen over de toegekende strafschop. Na ge ruzie en verwensingen over en weer, schoot Touhami de gelijkmaker binnen. Aygun stapte het veld uit en werd ver vangen door Guido Versteeg. SEC was duidelijk van slag en zag FZO naar een comfortabele 4-1 uitlopen. Nog voor rust deed Michel Besseling iets terug, maar de wedstrijd leek beslist. Na de thee drong SEC wel aan en kreeg ook kansen op de aansluitingstreffer, maar paal en lat verhinderden de weg naar een enigszins positief resultaat. De gastheren scoorden wel gemakkelijk de doelpunten, de teller hield stil bij acht doelpunten. Het slotstuk was voor Be- naisa Albay die de 8-3 op het bord no teerde. Zonder Aygun, die dit seizoen weer zijn opwachting maakte, moet SEC aanko mend weekeinde proberen om Bun- nik'73 van het lijf te houden. Deze ploeg staat vlak onder de Soesters op de ranglijst van de zesde klasse. Eén voor één worden de tegenstan ders teruggewezen door de dames van Stam/SoVoCo. In een recht streeks treffen vergrootte de koplo per zaterdag het verschil met Data General/VCN (derde) tot vijf pun ten en werd ook nog geschiedenis geschreven. Weinigen kunnen zich herinneren dat de hoofdmacht van Stam/SoVoCo de eerste vijf duels in winst omzette. Even dachten de bezoeksters uit Zeven huizen dat ze hun gastvrouwen van de troon konden stoten. Stam/SoVoCo, dat tot zaterdag vier ploegen had getrof fen die nu onderin vertoeven, had het veld amper betreden, of het stond al 0- 6. Eén time-out van Inge Olthof bleek voldoende. De Soester ploeg, die de laatste jaren niet zo veel enthousiasme uitstraalde als alleen zaterdag al, zette VCN onder druk. De gasten kwamen nauwelijks nog aan passen toe en op 6- 9 had Ólthofs collega zijn beide time- outs al gebruikt. Vanaf dat moment scoorde Stam/SoVoCo achttien punten op rij. Het leverde de ploeg de eerste set (15-9) en een 9-0 voorsprong in de tweede set op. Het publiek ging al keuzes maken tus sen aardappelen en andijvie of de af haalchinees, de spelers van het eerste herenteam dat later in actie zou komen, begonnen voorzichtig aan een vyarming- up achter de coulissen. Het zal wel babi pangang of een patatje met geworden zijn, want uiteindelijk zou er nog ruim een uur gevoiieybald worden door de dames. Op 12-7 leek er nog niets aan de hand, op 14-12 waren er nog steeds optimisten, op 14-14 kreeg Stam/SoVo- Co de service nog een keer terug, op 14-16 was de teleurstelling compleet. Toch kreeg Olthof haar ploeg weer op de been. Een minuut of veertig had de lijstaanvoerder nodig om toch nog over tuigend de winst te pakken. Dat gebeur de via de setstanden 15-6 en 15-8, wat de tweede nederlaag van de Zuidhollan ders betekende. Bij de gasten waren twee bekende gezichten te zien. Hedda Meyer en Karin van de Maat, in het (re cente) verleden actief voor de Soester club, spelen tegenwoordig bij VCN dat met een gemiddelde leeftijd van 20 jaar (de 43-jarige Aafke Verbrugge niet meegerekend) nog jonger is dan Stam/ SoVoCo met een gemiddelde leeftijd van 21,5 (de 31-jarige Reina Wieber- dink wel meegerekend). Met de volle buit uit vijf wedstrijden delen Stam/SoVoCo en Set Up'65 de eerste plaats in de eerste divisie B. De Soester ploeg krijgt eerst de middenmo tors VCS (uit) en Orion (thuis) op haar bordje, alvorens ze naar Oormarssum moet, de thuishaven van favoriet Set Up'65. Heren Bepaald goed voor de dag kwamen de heren van Stam/SoVoCo niet. Volgens coach Ali Moghadassian bleef zowat iedereen op zeventig procent van zijn kunnen steken. Toch was dat genoeg voor een 3-1-zege op subtopper Gemi- ni/S. In de Bunt waren de setstanden 15-6, 9-15, 15-5 en 15-8. Stam/SoVoCo mag in de regioklasse de ranglijst aanvoeren (met Huizen 2, te genstander op vrijdag 7 januari), Mog hadassian heeft zijn spelers nog veel bij te leren. "Als de tegenstander ons zijn wil oplegt, kun je daar vrede mee heb ben, maar als je ziet dat wij onszelf door fouten uit het spel halen, is dat een pro ces dat voor verbetering vatbaar is." Voorlopig gaat het echter goed met de Soesters die zaterdag om 14.30 uur moeten aantreden in de Banninghal in Soesterberg voor de gemeentelijke der by tegen AGAVS. De Soesterbergers, met onder anderen John van Brumme- len en Roel Richmond, hebben enkele mutaties ondergaan en doen het tot nu toe iets minder dan Stam/SoVoCo. "Maar we zullen ze zeker niet onder schatten." Aldus Moghadassian die zich de 3-0-nederlaag van vorig seizoen goed herinnert. Foto: Aldo Allessie De bal is nog niet op de grond gestui terd, toch lijkt Stam/So VoCo op de ach tergrond al te juichen. Daartoe hebben de volleybalsters dit seizoen alle reden. Na vijf wedstrijden voert het Soester team ongeslagen de ranglijst van de eerste di visie B aan. van de Hengel, grensrech ter van het eerste elftal van WZ'49, kon het niet treffender uitspreken na de puike wedstrijd aan de Eem- weg tegen koploper SDVB. "VVZ'49 heeft een gewonnen ge voel, alleen de punten ontbreken". Bij vlagen speelden de Soesters de bezoekers van de mat, ze kregen een handvol echte kansen, maar benut ten er slechts eentje. In de eerste klasse wordt dat keihard afgestraft, de individuele kwaliteiten van de Barnevelders gaven uiteindelijk de doorslag: 1-3. Het is wennen voor WZ'49. De ploeg van Henry Kalk maakt in de eerste klas se van het zaterdagvoetbal vooralsnog een pas op de plaats. Met acht punten uit negen duels spelen de groenwitten een zeer bescheiden rol op de ranglijst (tiende). Niettemin heeft WZ'49 als debutant tot nu toe indruk gemaakt met zijn goed verzorgd veldspel. De jonge, Onervaren ploeg mist alleen de 'killers- mentaliteit' om het spel om te zetten in klinkende resultaten. De tegenstanders zijn gehaaider, volwassener en dus ook effectiever. Zo ook SDVB dat er eigenlijk niet aan te pas kwam, maar er toch met de over winning vandoor ging. Net als tegen Marken verzuimde WZ'49 het karwei [tegen de koploper af te maken en wie [niet scoort, die wint ook niet. De Soes ters hebben een voorhoede waar menig een jaloers op zal zijn. Marcel van Es sen, Niels van Weely, Gerard Becker en Jlordie Brouwer zijn spelers die in poten tie tien tot twintig doelpunten per sei zoen kunnen maken. Door het 4-4-2- systeem van Kalk moet er een keuze -gemaakt worden en tot dusver is Brou wer vaak degene die van de bank al noet beginnen. Een nieuwe gewaarwor ding voor de aanvaller die vorig seizoen :gelmatig scoorde. Vooralsnog krijgt ieuweling Van Weely, die van Jonathan Ruben de Goede in duel met een SDVB-er. De aanvoerder en zijn teamgenoten leden opnieuw een nederlaag, maar gaven de Bameveldse koploper in de eerste klasse goed partij. Foto: Aldo Allessie overkwam, de voorkeur van de Veenen- daalse trainer boven jongeling Brouwer. Lijdzaam Ook in het duel aan de Eemweg begon WZ'49 met Van Weely en Becker in de spits en Van Essen kort daarachter. Alendar Kurt mocht voor het eerst zijn opwachting maken in de basis op de rechtsbackpositie door de absentie van Gert van de Munt en Barry van de Berg. Van de Munt ontving tegen Mar ken zijn derde gele kaart en moest het duel in burgerkleding gadeslaan. Van de Berg is nog steeds geblesseerd aan een ontstoken teennagel. De verwachting is dat de verdediger pas na de winterstop weer volledig inzetbaar zal zijn. WZ'49 speelde de eerste helft heel goed voetbal en zette SDVB met de rug tegen de muur. De koploper, nog onge slagen in uitwedstrijden, moest lijdzaam toezien hoe de Soesters geconcentreerd en agressief op jacht gingen naar de openingstreffer. Die kwam ook in de vijftiende minuut. Voorstopper Bas van Doorn kopte bij de tweede paal uit een hoekschop van Ruben de Goede gena deloos in: 1-0. Het wachten was op de 2-0, de kansen daarvoor kreeg de thuisploeg ook, maar het doelpunt bleef uit. Nog voor rust kwamen de Barnevelders op 1-1. De aanleiding tot de gelijkmaker was zeer merkwaardig. Ronald de Rooij kreeg een vrije trap tegen, omdat hij opsprong bij een ingooi van de bezoekers. De bal leek een simpele prooi te worden voor doelman Daan Hilhorst, maar de ove rigens goed leidende scheidsrechter liet SDVB de vrije bal opnieuw nemen. De Rooij had aanmerkingen op de beslis sing van de leidsman. Het leer werd af geslagen, maar op de rand van het straf schopgebied hard ingeschoten. Uit het niets WZ'49 ging na rust op zoek naar de eerste zege op eigen bodem. Prima combinaties leverden een aantal gevaar lijke situaties voor het doel van de be zoekers op. Het doelpunt viel echter aan de andere kant. Uit het niets kwam de rechtsbuiten van de lijstaanvoerder in balbezit. Hij legde de bal terug op de spits en het was 1-2. WZ'49 liet de 'koppies' even zakken en daar profiteer de SDVB handig van en hoe. De spits ontving de bal in de gevarenzone. De SDVB'er liet de bal een keer stuiten en schoot uit de draai de bal prachtig bin nen: 1-3. Kalk haalde De Rooij en Van Weely naar de kant en voor hen in de plaats kwamen Brouwer en Hidde Reitsma. Richard Rademaker nam de positie van De Rooij over. Reitsma fungeerde als middenvelder, terwijl Brouwer voorin ging voetballen om de druk op het vij andelijke doel te verhogen. Door strijd, inzet en werklust kwamen de groenwit ten dichtbij de aansluitingstreffer, maar SDVB hield stand. De komende wedstrijden worden die van de waarheid voor WZ'49. De te genstanders zijn ploegen die samen met de Soesters de rijen van de eerste klas se sluiten. Een zege is noodzakelijk om de achterstand op de middenmoot niet te groot te laten worden. Met het veld spel zit het wel snor, nu de punten nog. Aanstaand weekeinde begeven de Soes ters zich naar Den Helder, daar wacht HCSC. Het had weinig gescheeld of Daniël Stellwagen was in de voetsporen van dr. Max Euwe getreden. Die blijft, 62 jaar na dato, vooralsnog de eni ge Nederlandse wereldkampioen schaken. De twaalfjarige Soester keerde in het weekeinde met een zil veren medaille terug van de WK schaken tot en met twaalf jaar in Spanje. Aan de ontknoping van de mondiale ti telstrijd over elf ronden in Oropesa zat een klein beetje een smaakje. Na tien ronden bezetten Stellwagen en de Chi nees Wang de eerste plaats. Beiden had den in de voorgaande partijen acht pun ten verdiend. In de zinderende, laatste ronde zat Stellwagen tegenover de ster ke Rus Tomasjevski, terwijl Wang werd gekoppeld aan een andere Chinese denksporter. Dat laatste werd door het Nederlandse kamp met enige verbazing voor kennisgeving aangenomen. Stellwagen ging uit van eigen kunnen, vocht voor wat hij waard was, maar moest uiteindelijk remise toestaan. On middellijk daarna gaf de landgenoot van Wang in een iets mindere stelling op en kon de Chinees zich laten uitroepen tot wereldkampioen. De prestatie die Stellwagen de afgelo pen twee weken neerzette, is er niette min één van wereldformaat. De natio naal jeugdkampioen werd in de zomer tweede tijdens de Europese kampioen schap en bewees in Spanje ook de we reldtop aan te kunnen. In het deelne mersveld van 102 bijzonder talentvolle schakers behaalde hij zes overwinningen en vijf remises. Er werd gespeeld vol gens het Zwiters systeem. Iemand die wint, komt de volgende partij uit tegen iemand die ook gewonnen heeft en op die manier komen de beste schakers in de slotronden tegenover elkaar te zitten. Volgens insiders heeft Stellwagen het in zich een grote te worden in de interna tionale schaakwereld. Of het er uit komt, zal blijken. Zelf blijft de jonge Soester er rustig onder. Hij speelt al voor het eerste achttal van de Soester SchaakClub en komt daarnaast in een sterke externe competitie uit, waarin hij tegen sterke schakers speelt. Het gemeentebestuur toonde maandag middag al waardering voor Daniël Stel lwagen. Sportwethouder Pieter ten Hove bezocht hem thuis om de felicita ties over te brengen. Ook kreeg de jon ge schaker een attentie in de vorm van een cheque ter waarde van honderd gul den. Foto: Goos van der Wilt Wethouder Pieter ten Hove feliciteer de maandagmiddag Daniël Stellwagen die hier wordt geflankeerd door zijn moeder en Koen Vegter van de Soester SchaakClub. Ook in de vierde wedstrijd bleef Smeeing/BDC ongeslagen, maar in de ogen van trainer/coach Saskia van den Brink verloor haar ploeg een punt bij UDSV. Vrijwel de gehe le wedstrijd leidde haar handbal- ploeg met twee, drie doelpunten verschil. Zo ook zeven minuten voor tijd, maar het duel eindigde in 23- 23. Saskia van den Brink zal niet snel een vinger in de richting van de scheidsrech ters wijzen. Nu stond ze na afloop toch even stil bij de 'scheidsrechterlijke dwa lingen' die ze had gezien. Smeeing/ BDC werd viermaal afgefloten voor tijdspel, UDSV geen eenmaal. Smeeing/BDC werd in de slotfase bo vendien een glaszuivere strafworp ont houden en UDSV kwam een keer met de schrik vrij in plaats van dat een Utrechter een tijdstraf kreeg. Halverwe ge de tweede helft had Willem Jan Ru- der rood gekregen voor een overtreding die hooguit een strafworp had moeten De doelstelling van trainer Peter Visee en zijn manschappen was om na de desastreuze nederlaag tegen UVS weer aan voetballen toe te ko men. In Heemskerk lukte dat heel goed, zelfs zo goed dat Soest toch teleurgesteld het veld verliet na het verlies tegen ADO'20, de nummer drie op de ranglijst, 2-1. Met een beetje geluk of daadkracht had Soest de punten mee naar huis kunnen nemen. En dat was al een tijdje geleden. De laatste overwinning dateert van 3 )ktober toen op de Bosstraat-Oost SC ^eyenoord aan de zegekar werd gebon- len (3-2). Daarna volgden er nederla- ;en tegen AFC'34 (2-0), Quick (2-1) ;n UVS (1-5). Vooral het laatste verlies lad de Soesters pijn gedaan. Aan de ooravond van het debuut in de hoofd- lasse had Visee nog gezegd dat de pun- en in eigen huis behaald moesten wor- en en dan vooral tegen de mindere pponenten. Als de ploeg veel inzet en 'erklust zou tonen dan kon Soest zich iet die ploegen meten. iet werd dus tijd voor revanche, de bla- jiage tegen UVS moest uitgewist wor den. ADO'20 kon rekenen op een te genstander die het geschonden blazoen Onzienlijk wilde opvijzelen. De thuisploeg werd dan ook bij tijd en bijlen overrompeld door de fanatieke Oesters. Visee had een defensief con- iept bedacht, mede ingegeven door de ihorsingen van topscorer André Huf- nan en spelbepaler Martijn Stalenhoef, ge tactiek bestond uit het minder vroeg oren bij balbezit van ADO'20. Nor- laliter begint het storen al bij de voor- ©edespelers, nu koos Visee ervoor om pas bij de middenlijn de tegenstander op tej. vangen. Daardoor bleef de ruimte tussen de linies zeer beperkt. De aanpak werkte, want de Heemskerkers wisten niet de Soester muur te slechten. Het was Soest dat heerste. Combinatie Bij de eerste de beste kans kwam Soest op voorsprong. Hendry Hagendoorn woensdag Bami met saté en kroepoek, donderdag Rosbiefschijfmet aardappelpuree en broccoli, weekend Muiderslotje (biefstuk - kruidenboter) met aardappel- gratin en snijbonen maandag Hutspot met hachee dinsdag Chili Con Carne met aardappelschijfjes en sla Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37 opleveren. In die fase leidde Smeeing/ BDC nog. Toch ging het de handbaltrainster te ver de schuld in de schoenen van de scheidsrechters te schuiven. "Op een gegeven moment speel je een wedstrijd, waarin je de overhand hebt. Je bent be ter, alleen in de laatste zeven minuten verzuim je het uit te spelen. Als je er drie voor staat, moet je het zelf kunnen afmaken." Slordig Dat gebeurde niet, omdat Smeeing/ BDC slordig werd en het af en toe te mooi wilde doen. "Hier en daar moeten we meer agressie tonen en doortasten der spelen. Als je door bent, moet je er gewoon doorduiken en niet denken dat je wel een strafworp krijgt als ze aan je arm zitten", aldus Saskia van den Brink die vond dat haar team de laatste minu ten te weinig 'met het koppie' had ge speeld. "Het klinkt clichématig, maar zolang je balbezit hebt, kan de tegen stander niet scoren." Smeeing/BDC scoorde de laatste zeven minuten zelf niet meer en incasseerde tien seconden voor tijd de gelijkmaker uit een strafworp. De trainster: "Je blijft ongeslagen, maar je verliest een punt, de week ervoor ook al. Toen ging het weliswaar anders en stonden we eerst achter, maar straks gaat het echt fout en verlies je een wedstrijd." Het was zuur voor de handballers uit Soest dat ze een gelijkspel moesten toe staan. In de eerste helft en acht minu ten na rust leidden ze zelfs met vier tref fers verschil. Ondanks de teleurstelling over de puntendeling heeft Saskia van den Brink het erg naar haar zin in Soest. Ook zijn de resultaten tot nu toe goed. Na vier wedstrijden staat haar ploeg met zes punten op de derde plaats in de eer ste divisie en vrijdagavond bereikte Smeeing/BDC de volgende bekerronde door in Duiven een overwinning te boe ken. Overal waar de ex-international als coach binnenstapt, maakt ze een mon delinge afspraak voor één seizoen. Zo ook bij Smeeing/BDC. In januari of fe bruari bespreekt ze met de clubleiding of de samenwerking wordt verlengd.

Soester Courant | 1999 | | pagina 17