Regionale televisie kost tientje PRIMO ff En dit zijn de knallers van deze week: 2.99 9.95 5.98 fster type 7 EDSKES 4 Linde op 30 november voor rechter 3 halen, 2 betalen ^intratuin Burgemeesterschap Soest vooral in trek bij VVD HAIR SOCIETY SOEST 'f daarderhooqt 95 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1999 PU C 78e JAARGANG NO. 13 Na positief besluit provincie volgend jaar start omroep Jumelage Kozle volgens gemeente gepasseerd station Parkeren Grachten: 114 waarschuwingen Tweeëntwintig sollicitanten Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Kerkstraat 44 Soest 035-6012175 HET KERSTKOOPDORP VA1 T VAARDERHOOGT IS GEOPEf TUIN-ADVIESCENTRUM DE GROENE MR 1 Installatietechniek B.V. A. van der Lee NEFKENS defS SOEST v"e 3 Actueel 3 Actueel 15 Sport 13 Soesterberg 5 Actueel 18 Cultuur Intocht sint zaterdag vanaf 12.30 uur Internationale alcoholcontrole: viermaal in Soest Ruiten ingegooid: vier mille schade Kappen of behandeling: College velt vonnis Gevraagd VASTE BEZORGERS Aanmelden: tel. 601 41 52 lüriMf*» Navel hand sinaasappelen Domecq sherry Medium dry en fino Gerookte zalm VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33 Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In de loop van volgend jaar kan in de Soester huiskamers worden ge keken naar de uitzendingen van een regionale televisiezender. Elke dag zijn dan tussen 18.00 en 19.00 uur uitgebreide regiojournaals, achter gronden en gevarieerde program ma's op het gebied van cultuur, sport en service te zien. Dat gaat ie der huishouden in de provincie, net als voor Radio M, een tientje per jaar kosten. Het gemeentebestuur van Soest zal de jumelage met het Poolse Ked- zierzyn-Kozle niet opnieuw leven inblazen. Dat staat wel vast na het negatieve antwoord van B. en W. op de "open brief' van de Soesterber- ger Ab Blokzijl, destijds de grond legger van de contacten tussen bei de plaatsen. Blokzijl had - met steun van een flink aantal inwoners en autoriteiten van Ko zle - erop gewezen dat niemand om de ("tegendraadse") opheffing van de ju melage heeft gevraagd, maar dat maakt op B. en W. geen indruk. In het ant woord aan Blokzijl wordt verwezen naar de problemen bij het "particulier initia tief', wat in de gemeenteraad tot de vraag leidde of het wel zinvol was om het jumelagecontract na tien jaar nog weer eens met vijf jaar te verlengen. "Immers, het was zo dat bij de bezoe ken van de Polen aan Soest het steeds moeilijker werd om de gasten bij gast gezinnen onder te brengen. Velen moes ten bij het Kontakt der Kontinenten worden ondergebracht." Daarmee was volgens het gemeentebe stuur de oorspronkelijke doelstelling van de jumelage verlaten, reden waarom het contract niet werd verlengd. "Dit laat onverlet dat de gemeente het positief vindt wanneer er vriendschappelijke contacten blijven bestaan tussen burgers uit Soest en burger uit Kedzierzyn-Ko- zle." Sinds ongeveer drie weken zijn op be drijventerrein de Grachten parkeerver bodzones ingesteld. Dit staat aangege ven op borden bij de ingang van de Zuidergracht en de Nieuwegracht. Toch laten automobilisten hun voertuig daar nog steeds achter, zo bleek bij een con trole van de politie. Omdat de verkeers regel nog vrij nieuw is, hield de politie het ditmaal bij waarschuwingen. Daar van werden er veertien (schriftelijk) uit gedeeld. Het provinciebestuur bepaalt in decem ber of het akkoord gaat met deze extra omroepbijdrage. Na de laatste verkie zingen namen Gedeputeerde Staten (GS) in hun beleidsprogramma op, dat er regionale televisie moet komen. Bij een positief besluit zou dat 4,2 miljoen gulden opleveren, hetgeen door het mi nisterie van WVC wordt verdubbeld. In de andere provincies, die allemaal al een regionale publieke televisie hebben, vindt de financiering op dezelfde wijze plaats. Verder verwacht TVM, zoals de publieke zender gaat heten, het eerste jaar netto 250.000 gulden aan reclame inkomsten te innen, zodat de exploita tie van 8,5 miljoen gulden rond is. Radio M en de Stadsomroepen Amers foort en Utrecht gaan TVM verzorgen. Daarover hebben de besturen van de drie omroepen overeenstemming be reikt. Wanneer precies kan worden be gonnen, hangt met name af van de vijf kabelexploitanten in de provincie. Zij moeten zorgen voor de doorgifte van de programma's en de regionale televisie mag van het Rijk pas starten, zodra ze in alle gemeenten te ontvangen is. Vol gens drs. H. F. M. Erichsen van Radio M is er reeds overleg geweest met de exploitanten van de kabelnetten, maar hij kan op dit moment niet inschatten hoe lang zij nodig hebben om alle tech nische voorwaarden te scheppen. Meer dan een uur televisie per dag zit er voorlopig niet in. "Zo duur is televi sie", verklaart Erichsen. Hij zegt dat dertig tot 35 mensen bij de nieuwe te levisieomroep komen te werken. Die zullen in eerste instantie worden gere kruteerd uit de medewerkers van de drie partners, bij wie hierdoor wellicht een aantal vacatures ontstaat. Actualiteiten TVM zal zich helemaal richten op het geen zich in de provincie Utrecht af speelt. Het dagelijkse uitzenduur wordt gevuld met vooral actualiteiten, maar ook achtergronden worden belicht. Ver der zal het toekomstige televisiestation aandacht besteden aan sport, cultuur en servicenieuws. De samenwerking tussen Radio M en de Stadsomroepen geldt tot 1 januari 2002. Ze streven ernaar daarna volledig te gaan samenwerken. Wat de toekomst is van de regionale publieke televisieom roepen is afhankelijk van de nieuwe wet- en regelgeving die in 2002 ingaat. Het ministerie stopt dan met het ver dubbelen van de extra omroepbijdrage van de huishoudens. Dit geldt voor alle regionale radio- televisiezenders. Utrecht is de enige provincie in het land, waar nog geen regionale televisie is. Vorige week is de termijn geslo ten waarbinnen gegadigden voor het volgende jaar vrijkomende burgemeesterschap van Soest hun sollicitatiebrief bij de Com missaris van de Koningin, mr. Boele Staal, konden inleveren. Dat heeft in totaal 22 recaties opgeleverd. Over de identiteit van de sollicitan ten wordt uiteraard de grootste mo gelijke discretie bewaard. De vertrou wenscommissie - bestaande uit de voorzitters van alle gemeenteraads fracties - kent ze intussen uiteraard wel, maar haar lippen zijn verzegeld. Het kabinet van de Commissaris van de Koningin gaf vorige week wel de volgende objectieve gegevens prijs. Van de 22 sollicitanten zijn er - hoe wel Soest een duidelijke voorkeur voor een vrouw heeft uitgesproken - slechts 8 van het "zwakke" geslacht. De 14 mannen hebben zich door hun sexe kennelijk niet laten weerhou den... Van de 22 gegadigden zijn er maar liefst 14 (niet persé de man nen!) die op dit moment óók al bur gemeester zijn; dat komt wel een beetje in de buurt van de door Soest gevraagde ervaring. De politieke "herkomst" van de kan didaten liegt er trouwens ook niet om. Veertien (maar niet persé de mannen of degenen die op dit mo ment ook al ergens burgemeester zijn) van hen dragen de VVD-kleu- ren; vier zijn er van CDA-huize, twee van de PvdA en eveneens twee van D66. Statistisch gesproken maakt Soest, zoals de zaken er op dit moment voorstaan, dus het meeste kans op een mannelijke, liberale burgemees ter die het vak al kent. We wachten maar af... ''l zie pagina 5 welkom in ons kerstkooi ingericht als traditioneel Enge® kasteel met winkeltjes, die een keur aan kerstdecoraties en artikelen bieden. Van kerstgroen tot piek, van kerststal tot sfeeriicbt Van klassieke vormen en kleuren tot en met de nieuwste trends. Kerst-agenda v.a. nu Kerstkoopdorp 10-11-12 december de grote K#stliarkt iq december extra koopzondag DORRESTEINWEG 72b SOEST, TEL. 035-6012883 SOEST Tel:035-6037050 Fan: 035-6037046 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 20 automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Tel. 035 - 60 24 29 4 Balans wil tienercentrum. nM Volleybalderby voor Stam/SoVoCo. Asbestgevaar na uitslaande brand. Dode treurbeuk van begraafplaats. Voor krijt geen plaats in Bètaiab. De Rietpluim speelt in de Rank. Sint-Nicolaas maakt zaterdagmiddag zijn intocht door Soest. Om 12.30 uur verlaat hij de jeugdherberg aan de Bosstraat voor zijn traditionele rondrit door Soest. De sint neemt dan plaats in één van de twee rijtui gen die G.W. van de Grift ter be schikking heeft gesteld. Begeleid door veertig zwartepieten (dezelfde die afgelopen zaterdag met de stoomboot aanmonsterden in Hat- tem) met strooigoed, het fanfare korps van PVO en Autotron Rosma len zet Sinterklaas dan koers richting het gemeentehuis, waar hij om 14.00 uur wordt ontvangen door burge meester Hans de Widt. Onderweg brengt de kindervriend een bezoek aan peuterspeelzaal 't Kwetternest aan het Vedelaarpad en de biblio theek aan de Willaertstraat. Na de ontvangst op het Raadhuisplein staat een kort bezoek aan de Lindenhof op het programma. In Soest zijn zaterdagnacht vier bestuur ders betrapt op rijden onder invloed. Dat gebeurde tijdens een internationa le alcoholcontrole. In het district Eem- land-Noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes) moesten 510 automobilisten blazen. Acht van hen liepen tegen de lamp, omdat ze te veel alcohol naar bin nen hadden gewerkt. In Soest werd ge controleerd op de Birkstraat en de Vre dehofstraat. Buiten de controle werden in het weekeinde vier mensen aange houden, omdat hun rijgedrag opviel. Op Beetzlaan werd een 43-jarige Soester aangehouden, die kort daarvoor op de Stadhouderslaan het rode verkeerslicht had genegeerd. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Dat kon een Amersfoorter, die op de Dalweg onder invloed reed niet, omdat hij er geen heeft. Op de Soesterbergsestraat viel iemand op, omdat hij de waarschuwingslampen van zijn auto aan had en op de Simon Ste- vinlaan in Soesterberg kreeg een Soes ter een rijverbod van vier uur en een boete. Twee grote ruiten van het voormalige stationsgebouw aan de Stationsweg zijn zondagmorgen om kwart voor twee in gegooid. De schade bedraagt vierdui zend gulden. De politie kreeg het signa lement van de twee verdachten en hield korte tijd later een zestien- en een ze ventienjarige Soester aan. Onderzocht wordt of zij de daders zijn en of de scha de op hen kan worden verhaald. Zestig jaar geleden speelde hij als kind verstoppertje in de boom die toen al hol was. Nu vindt buurtbe woner B. van der Pol de beeldbepa lende linde in de Kerkebuurt be paald niet mooi meer. Wat hem be treft mag de oudste boom van Soest, waarvan de leeftijd wordt geschat tussen de drie- en zeshonderd jaar, worden gekapt. Op 30 november wordt het vonnis geveld over de lin de. Het College besluit dan of de boom wordt geveld of wellicht nogmaals wordt behandeld. Enkele jaren geleden voer de de Nationale Bomenbank ook al een onderhoudsbeurt uit. In het gemeente huis houdt men rekening met de eerste optie. De kapvergunning is al verleend, maar het wachten is op het verstrijken in Soest voor de De laatste week van de 4 spetterweken bij Ellemijn sluiten we ZATERDAG af met een echt PIETEN FEEST Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen de kinderen geschminkt worden als Piet, mutsen en kragen maken, chocolademelk drinken met natuurlijk iets lekkers.erbij!!! Verder binnen een leuke aanbiedingstafel met KORTINGEN TOT 30% NIET MISSEN DUS!! fjraiuj rot ziems bij óYie/ii/y/i i/udttocar!.' •in i lodfit-.Cuid f/iati üUmiii. •ftmttrlicrt/mliiml nUhij mMcètnm-Ztid). 2 kilo literfles 200 gram van de termijn, waarbinnen bezwaren kunnen worden gemaakt. Die sluit op woensdag 24 november, zes dagen later buigen burgemeester en wethouders zich over het lot van het holle monu ment. Volgens de afdeling groen van de ge meente en een door haar ingehuurde boomdeskundige heeft de linde geen toekomst meer. De boom is in hun ogen gedeeltelijk al afgestorven, aangetast door honingzwammen en de stam is nog slechts enkele centimeters dun. Een aanrijding door een landbouwwerktuig, in het voorjaar, zou de boom nog meer aan het wankelen hebben gebracht. De gemeente zegt dat het gevaar bestaat dat de linde bij de eerste de beste storm omwaait. Niet iedereen is het eens met de lezing van de deskundige en de afdeling groen. Het zwaarste protest komt uit Baarn waaien, waar Jaap Onrust twee offertes heeft aangevraagd voor een reddings plan. Tijdens de informatiebijeenkomst die de gemeente vorige week woensdag hield, toonde hij zich fel tegenstander van 'euthanasie' en pleitte hij voor vrij spraak. Onrust weet zich gesteund door de biologen M. Teeuwen en H. van der Aa. Volgens hen zijn de honingzwam men niet dodelijk en kan de linde wor den gered, zelfs voor minder geld dan Als het aan de afdeling groen van de gemeente ligt, wordt de oudste boom van Soest binnen twee maanden gekapt om plaats te maken voor een Koningslinde. wat de gemeente wil uitgeven aan de kap en de vervanging van de linde. Of hun bezwaren ontvankelijk worden verklaard, is de vraag. Wil een bezwaar in behandeling worden genomen, dan dient het afkomstig te zijn van een be langhebbende. Iemand die in een ande re gemeente woont, is in dit geval geen belanghebbende, laat een woordvoerster van de gemeente weten. Omwonenden of bijvoorbeeld instellingen die zich in zetten voor het behoud van bomen, zijn dat weer wel. Hoewel de procedure nog niet is afge rond, wordt er in het gemeentehuis al vanuit gegaan dat het College zal beslui ten de eeuwenoude linde te kappen en te vervangen. Bij een kwekerij in het zuiden van het land is reeds een Ko ningslinde gereserveerd die straks op de hoek van de Kerkstraat en de Eemstraat moeten worden geplant. Als het aan de afdeling groen ligt, gebeurt dat al in ja nuari. Het begin van de winter is voor het planten van een boom de gunstigste periode. Uitspraak op 30 november. Kies 3 producten uit ons gehele assortiment Etos-vitamines en Etos voedingssupplementen. Als je deze coupon inlevert bij de kassa krijg je het goedkoop ste product gratis. Deze aanbieding geldt van 15 t/m 21 november 1999, of zolang de voorraad strekt. ETOS SADE Van Weedestraat 221A - Soest Bijzonder en mooi exemplaar deze Calathea 'Blue Grass'. Voelt zich helemaal in z'n hum op donkere plekjes. Sluit 's avonds zijn frisgroene blaadjes om er 's morgens weer uitgerust bij te staan. Hoogte 60-65 cm. Van 14.95 voor AMERSFOORT Amsterdamseweg 139. Tel. 033-4611203 NIJKERK Het Spaanse Leger 1. Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl -1- HET GROENE WARENHUIS Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 1