Visser JfflffiEEST Dode treurbeuk van begraafplaats Balans wil tienercentrum voor jongens en meiden van 10 tot 15 4CJ [actueel! Ziekenhuis Eemland nu ook klaar voor eeuwwisseling Echtpaar Dahlkamp viert 60-jarig huwelijksfeest Ja, ik steun het kinderzwembad! >sfen Soest, Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. pagina Wij zijn beide kerst dagen geopend met ons geweldige kerst-keuzemenu. Reserveer tijdig. Bromfietsen weg ER(STER) e SOEST AH Soest werker m/v rerkers m/v Reiziger zonder kaart bedreigt treinconductrice ^Specialist* Moor service moet u bij ons zijn Honderdtachtigjarige boom om veiligheidsredenen gekapt 'X Change' komt in De Schoof De Soester Duinen Een millennium Eemlanders 035-6036000 Adviseur Even-Jan Wijers en secretaresse Henriètte Beijersbergen De Hypotheker WOENSDAG 17 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT BAR, GRILL. RESTAURANT STCENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Een lijst met alle niillenniumproof- apparatuur. Een map vol testrap porten. Een dienstrooster met re serve-medewerkers en extra bereik baarheidsdiensten. Maatregelen om het aantal opgenomen patiën ten op 31 december zo laag moge lijk te houden. Een ziekenhuis noodplan en voor elke afdeling een noodscenario, voor het geval er een calamiteit ontstaat. Dit zijn enkele van de resultaten van een aantal maanden hard werken aan de voorbereiding van millennium in Zie kenhuis Eemland. Dat er veel komt kij ken bij de organisatie van een millen niumovergang met zo weinig mogelijk risico's in een ziekenhuis, dat is bekend. Stef Mulders, projectleider millennium: "Alle maatregelen moeten ertoe leiden dat het ziekenhuis een veilige plek is. Voor patiënten die opgenomen zijn, maar ook voor anderen. Als er zich on verhoopt calamiteiten voordoen, is Zie kenhuis Eemland een adres in de regio waar extra activiteiten plaatsvinden. Verloskundigen kunnen hun (thuis) praktijk eventueel voortzetten in het zie kenhuis, ongevalslachtoffers -wellicht meer dan gebruikelijk in de nieuwjaars nacht- kunnen overgebracht worden naar de Spoedeisende Hulpafdeling op locatie De Lichtenberg etc. Het zieken huis draait eventueel op noodstroom en kan dus te allen tijde goed blijven func tioneren." Inhaalslag In oktober waren de (media-)berichten nog op zijn minst afwachtend over de voorbereidingen die het ziekenhuis had getroffen. Het ministerie plaatste het ziekenhuis begin oktober op de lijst 'nog niet klaar met voorbereidingen'. De lijst was opgesteld naar aanleiding van een controlebezoek in juli jl. Inmiddels kon den diverse zaken afdoende worden beoordeeld. De Inspectie voor de Volksgezondheid bracht op 26 oktober opnieuw een bezoek aan het ziekenhuis namens de Minister, en toonde zich te vreden over de getroffen maatregelen. Op bedrijventerrein de Grachten zijn woensdag twee bromfietsen gestolen. Een inwoonster van Baarn en een man uit Huizen deden daarvan aangifte. Van beide voertuigen forceerde de dief het slot. Op 8 november 1939 trouwden ze in het gemeentehuis voor de wet, een dag later gaven ze eikaar het ja woord in de kerk. De laatste dag be schouwen ze als hun huwelijksdag en dus was het gisteren feest voor het echtpaar Dahlkamp-ter Wol beek. In de recreatiezaal van de Oranjepark- flat kregen ze gistermorgen bezoek van onder anderen burgemeester Hans de Widt. Die spoedde zich na het wekelijks beraad van burgemeester en wethouders meteen naar het jubilerende echtpaar om de gelukwensen van het gemeente bestuur over te brengen. De heer J. B. Dahlkamp werd op 13 oktober 1911 geboren in Amsterdam, zijn vrouw B. A. Dahlkamp-ter Wol beek (86) zag het eerste levenslicht in Haarlem, waar ze in het huwelijksbootje stapten. Dat was gisteren zestig jaar ge leden en dat werd gevierd. Het echtpaar Dahlkamp vierde vorige week zijn zestigjarig huwelijksfeest in de recreatiezaal van serviceflat Hoog Soest- dijk. Foto: Aldo Allessie Ja, ik steun uw actie om een kinderzwembad te realiseren op het terrein van het Kinderparadijs De Vrije Teugel aan het Vedelaarpad en ben bereid daar aan bij te dragen een bedrag van: fl. 25,- fl. 50,- fl. 100,- fl(ander bedrag) (bedrag s.v.p. omcirkelen) Ik betaal pas zodra bekend wordt (vermoedelijk maart 2000) dat het kinder zwembad er daadwerkelijk komt. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Handtekening: Deze bon s.v.p. sturen naar of bezorgen bij: Kinderparadijs de Vrije Teugel, Vedelaarpad 53, 3766 CM Soest PAGINA 3 'oor de 1 e klasse, r en tijdens de men met Dó 53 500 948 v winkel In Soest een ben je niet alleen ver deskundig advies over wij bijvoorbeeld aan :elen. Natuurlijk krijg je vorm van interne cur- gelijk van 4 tot 40 uur. (rrijf naar Albert Heijn, toon 035 - 601 70 78. lar eens leuker werk te vindei i verzorgingshuis, voor i Nederland voor deze 't de verzorgingshuizen indelijk opnamebeleid. i enthousiaste volgende werkzaam- ministratie alsmede in inistratie; egroting en budgetbe- 'ken aarte van de functie. )-Verzorgingshuizen. lagen sturen aan nirhan, Rubenslaan 1 unt u bellen met de S0 - 228 37 45. tiaste ioonhouden van de ap- ;000 verhuizen wij naar taakt deel uit van een is niet vereist, i met 030 - 228 37 45. ïilthoven, Op station Soest-Zuid is een zestienja rige jongen aangehouden, die een trein conductrice had bedreigd. Dat gebeur de, nadat zij hem erop had aangespro ken dat hij geen geldige ov-jaarkaart had getoond. Daarop werd de jongeman agressief. Hij kreeg twee processen-ver- baal. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Vroeger stond er op ieder kerkhof tenminste één. Tegenwoordig zie je niet zo vaak meer in deze omgeving, maar tot gisteren toornde op de rooms-katholieke begraafplaats nog een treurbeuk boven alles uit. Stukje bij beetje is de 180 jaar oude boom weggehaald. De leeftijd is maandagmiddag geschat door A.P. van Doorn, wiens bedrijf de kap uitvoerde. Bij het ter perse gaan van deze krant waren de ringen in de stam nog niet geteld. "Maar met 180 zit je er geen tien jaar naast", aldus Van Doorn. Volgens hem is het bijzonder dat de treurbeuk zo oud is geworden. Normaal gaan ze ongeveer een eeuw mee. De jaren gingen tellen voor de beeldbe palende boom die in het midden van de begraafplaats aan de Dalweg stond. Niemand heeft het eeuwige leven, ook de treurbeuk niet, die bijna twee eeuwen lang stille getuige was van plechtige ter aardebestellingen. Ze was dood, zodat het onverantwoord was haar nog langer te laten staan. Maar waar de overledenen hun laatste rustplaats krijgen, daar was geen plaats meer voor de dode boom. Het zou te gevaarlijk zijn de treurbeuk, die zijn naam dankt aan zijn vorm, te laten staan. Vandaar dat Van Doorn opdracht kreeg de twintig meter hoge boom te vellen. Maandagmiddag werd begonnen met een zagen van de takken uit de kroon die een doorsnee had van vijftien Maandag begonnen medewerkers van A.P. van Doorn met het afzagen van de takken, een dag later was de treurbeuk verdwenen. Foto: Aldo Allessie meter. De volgende morgen moest ook de stam, met een omvang van 1.80 me ter, eraan geloven. Omdat de wortels onder de grond ook zo'n vijftien meter beslaan, blijven die liggen. Om alle wor tels te verwijderen, zou het terrein te veel moeten worden omgeploegd. De pit (doorsnee drie meter) werd met be hulp van een frasemachine wel wegge haald. De wortels teren daarna vanzelf weg, legt Van Doorn uit. Met de kap verdween volgens de ondernemer één van de laatste treurbeuken van een be graafplaats in de omgeving. De Stichting Balans heeft vorige week het plan-van-aanpak gepubli ceerd voor een tienercentrum, waarin overdag ('s middags na schooltijd) gevarieerde activiteiten worden geboden aan jongens en meiden in de leeftijdsgroep van 10 tot 15 jaar. "X-Change", zoals het centrum moet gaan heten, vindt zijn onderdak in het buurthuis De Schoof aan de Molenstraat. "Tieners zijn geen kind meer, maar be horen ook nog niet tot de volwassenen. Aan de ene kant willen ze zelfstandig activiteiten ondernemen, een plek heb ben waar ze naar toe kunnen gaan en waar hun ouders niet zijn, en aan de andere kant willen ze vaak nog niet he lemaal losgelaten worden en vragen ze toch om een stukje controle en begelei ding. Men denkt dat jongeren die geen vrijetijdsbesteding hebben en hun dag doorbrengen met hangen in de buurt, eerder de kans lopen te belanden in een slecht circuit dan wanneer zij een zinvol le vrijetijdsbesteding zouden hebben." Zo is de "probleemstelling" geformu leerd waarvoor het tienercentrum een oplossing moet gaan bieden. De belang rijkste doelstellingen zijn: het bieden van opvang (een soort "tweede huis"), verrijking van de sociale omgeving (contact met anderen), educatie (vaar digheden op het gebied van muziek en de computer en huiswerkbegeleiding) en preventie (het voorkomen van falen op school, zwerven op straat en het ple gen van vernielingen als uiting van ver veling). Het tienercentrum moet dus een ont moetingsplaats bieden, een veilige, hui selijke sfeer, met volwassenen die be trokken zijn bij tieners, met mogelijkhe den voor nuttige vrijetijdsbesteding en huiswerkbegeleiding en ook een "zak geldbureau", dat voor de tieners bemid delt bij bijbaantjes, en opvoedingsonder steuning voor ouders in de vorm van gerichte thema-avonden. Tussen wal en schip De doelgroep van 10 tot 15-jarigen valt vaak net tussen wal en schip, constateert het werkplan. Naast de lichamelijke ver anderingen hebben tieners ook te ma ken met grotere verantwoordelijkheden: ze maken zich los van hun ouders en kiezen een andere vorm van onderwijs, waardoor ze veelal hun vertrouwde buurt (met zijn sociale controle) moeten verlaten. Ook het onderscheid tussen de jongens en de meisjes wordt in deze leeftijdsfase groter. Het tienercentrum zal 48 weken per jaar open zijn, op maandag, dinsdag en don derdag van 14.00 tot 17.30 uur, op woensdag (en in de vakanties) al vanaf 12.30 uur. Er komen strenge huisregels over roken (alleen in de keuken), stilte in de computerruimte, een alcohol- en drugsverbod, een verbod op fysiek of verbaal geweld en vernielingen, een ver plichte aan- en afmelding, en iedereen is verplicht om z'n eigen spullen op te ruimen. Interessant en uitdagend Naast mogelijkheden met knutselmate riaal, naaimachines, computers en een biljart in het centrum zelf komen er ook activiteiten daarbuiten: bijvoorbeeld één middag voor muziek en film in Artis- hock en een knutselmiddag in de Lasen- bergschool. Ook komt er een sport- en spelmiddag. Tijdens de vakanties wor den er sport-, culturele of educatieve uitstapjes georganiseerd. "Deze moeten interessant en uitdagend zijn voor tie ners," aldus het plan. Het tienercentrum streeft naar goede contacten met de ouders, o.a. door huis bezoek, en zal regelmatig ouderavonden organiseren over onderwerpen als pes ten, zakgeld, uitgaan, drugs en alcohol. Ook de ouders moeten zich prettig voe len in de "huiskamer". Het centrum komt dus in De Schoof aan de Molenstraat, waar het vier ruim ten ter beschikking krijgt: een "stille" ruimte met computers (voor huiswerk), een soort "jeugdcafé" (met tafelvoetbal en biljart), een "huiskamer" (met boe ken, spelletjes, tv en video), en een "woonkeuken". 3500 gulden De Stichting Balans gaat voor het tie nercentrum gekwalificeerd personeel aantrekken. Daarnaast komt er ook een conciërge. Verder komen er stagiaires en vrijwilligers. Het centrum kan o.a. gefi nancierd worden uit de rijkssubsidie voor tieneropvangprojecten tot 2002/ De Schoof aan de Molenstraat biedt straks ook onderdak aan het tienercen trum 'X-Change". 2003. Een volledige tienerplaats gaat overigens f 3500,00 per jaar kosten. Het is de bedoeling dat de ouders daarvan de helft voor hun rekening nemen. De andere 1750 gulden moet verdiend wor den met de verkoop van "strippenkaar ten", waarmee de tieners kunnen mee doen aan extra activiteiten. BOURGONDISCH MIDDAG BUFFET MET LIVE MUZIEK Zondag 28 november Aanvang 15.00 uur Onbeperkt genieten voor slechts f 34.50 p.p. Culinaire parade van: soep, salades en diverse soorten koud vlees, vis en paté Als hoofdgerecht een keuze uit diverse warme vlees- en visgerechten, met groente en aardappelgarnituur Als slot een feestelijk ijsje Bel en reserveer, dan zit u zeker. Reserveer nu ook voor een van beide KERSTDAGEN: vanaf 14.00 uur kerstbuffet 2000 en vanaf 19.30 uur uitgebreid kerstdiner in sfeervolle kerstambiance RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Volkertde Graaff, de klokkenkoning/ dichter Precies elf maanden geleden schreef ik in deze kolom over "Het Eemland 1 - 39 levensbeschrijvingen van bekende en onbekende Eemlanders". Uit de se rie Utrechtse Biografieën. Deze maand verscheen bij de Stichting Publicaties Oud-Utrecht (SPOU) "Het Eemland 2" met 42 levensverhalen in 223 bladzijden. Een bijzonder aardig boekje met op de omslag een foto van de boerderij De Grote Melm in Soest, rond 1863/67 met het gezin Van Roomen, met grootvader Hilhorst en een dienstbode. De redactie waarin ook zitting hebben de Soesters Wim Peters en Johan Hil horst heeft getracht een grote variatie in periode, sociale achtergrond en geogra fische spreiding aan te brengen. Bijna een kwart van de beschrevenen is vrouw, wat iets meer is dan de acht ge portretteerde dames in deel 1 van vorig jaar. Zevenendertig auteurs onder wie enkele plaatsgenoten beschrijven de le vensloop van bekende en onbekende personen uit de geschiedenis van ons gewest. De vroegst beschreven persoon in dit rijk geïllustreerde boek is Willem Hen- driksz, notaris en voorvechter van de Moderne Devotie, die in 1414 in Amersfoort stierf. Min of meer bekend zijn de vrouw van Gerrit Achterberg, de architect Jacob van Campen, de letterkundige Lode- wijk van Deyssel en de zestiende eeuw- se componist Joannes Tollius. Waarschijnlijk onbekend, maar erg spannend zijn de verhalen over de freu les Suze, Santje en Mina Hooft uit Wou denberg, de Eemnesser "Snotje", de heks Hendrikje Folkerts, die op de brandstapel stierf en de Amersfoortse schout Vincent van de Houve, die ont hoofd werd op beschuldiging van god loochening. In "Eemland 1" hebben we kunnen ge nieten van de Soester verhalen, geschre ven door Wim de Kam, Joop Piekema en Ton Reichelt, over de femme fatale Jacoba Victoria Bartolotti van de Heu vel (1639-1718), de vroedvrouw en ca féhoudster Dirkje Hilhorst (1824- 1906), de herbergier Mees Rutgers (ca. 1600 - na 1661) uit het rovershol Hees, de gekke klokkenkoning/dichter van de Korte Brinkweg Volkert de Graaff (1868-1950) (zie foto), dominee Bos (1817-1913), de befaamde schilder Herman Isings (1884-1977) van de Ko- lonieweg en de schrijver/schilder Jaco- bus van Looy (1855-1930), die aan de Lange Eind 113A woonde. In "Eemland 2" komen opnieuw acht Soesters (en niet zeven zoals de Soester Courant vorige week abusievelijk meld de) over wie ik volgende week zal schrij ven. Aanstaande zondag om 13.00 uur praat ik over hen bij Radio Soest met Gijs van Brummelen, Wim de Kam, Joop Pieke ma en Jan van Steendelaar. Jammer dat de redactie nog steeds geen aandacht heeft besteed aan een beroem de figuur als Piet Mondriaan (Amers foort) en pastoor Steenhoff (Soest), ter wijl Soesterberg helemaal buiten de boot valt met figuren als generaal Win kelman en pastoor Rademaker. (Wordt vervolgd). Waarom naar De H/potheker? Voor een overzichtelijk hypotheekadvies op maat en het afsluiten van de juiste hypotheek door een persoonlijke adviseur die u kosteloos al het werk uit handen neemt. Steenhoffstraat 66. Soest Volledig objectieve en 100% onafhanke lijke hypotheek bemiddeling Kosteloos advies op maat Keuze uit vele hon derden hypotheek varianten De meest gunstige voorwaarden Alle fiscale aspecten tot op de gulden voorgerekend Maak een afspraak met De Hypotheker bij u in de buurt: Steenhoffstraat 66, Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Daarom naar De Hypotheker! Begeleiding van A tot Z gedurende het hele aankoop- traject Ook na het afsluiten van de hypotheek volledige service

Soester Courant | 1999 | | pagina 3