MAK ƒ119.00 'Onvoldoende steun antidrugsbeleid' 'Laat levend monument staan' m I 7 ACTUEEL I ijnhandel Gommers 10 jaar Taaistages bij ROC Soest Iraanse vrouwen op weg naar werk Schrijven, cijferspel en etalagewedstrijd sint PAGINA 6 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 7 Open brief van vier scholen aan College DETROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist sfDERE NDERLIJKE 3 TAPIJTEN Ruys Open brief aan College over linde Kerkebuurt 'Lustoord voor de wijnliefhebber' elaarcfij! w.huisweb.nl M Belasting Adviesbureau Soest Veerman Assurantiën Welk deel van uw vermogen gaat straks op aan successie rechten? Of kiest u voor taxplanning! Voor informatie belt u: de Akkeren 43 Telefoon 3762 AN Soest 035-602 23 02 feliciteert de Rabobank met de ingebruikname van de nieuwe vestiging in Soest-Zuid Amersfoortsestraat 11A - Soesterberg - Tel. 0346 - 350 504 Nieuwe stageplaatsen gezocht Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers (2) NNep^pH/inkel Olijfolie uit Palestina commode Magie beuken 87 x 72 x 35 cm 2 deuren ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Waarom heeft niemand dit eerder bedacht? expert (fi) SCHOENAKER HTBANK TE UTRECHT N FAILLISSEMENTEN ;htbank te Utrecht d.d. 9 novem- SANERINGSREGELING OM, geboren op 26 mei 1939 te r Lorentzlaan 69,3769 GB <ekem. if, Postbus 186,3740 AD Baarn schtbankte Utrecht d.d. 10 INERINGSREGELINGEN na en met de nummers F 94/37 END: tOEK, geboren op 30 januari 1944 at 7.3762 EV Soest, voorheen 1ILIEUTECHNIEK, Corr. adres: iemland, nr. 38394, HOEK, geboren op 14 juni 19€te it 7,3762 EV Soest, voorheen ■EMGEHA, Corr. adres: Postbus nr. 26391, ijs. icg Bergman, Postbus 318,3760 Ie Utrecht, Naar aanleiding van persberichten over het voorstel van B&VV tot aan passing van de Algemene Plaatselij ke Verordening t.a.v. het maxinium- 1 model voor coffeeshops in Soest, hebben wij als schoolleiders bij het College van B&W aandacht ge vraagd voor de aanpak van eventue le softdrugproblemen op onze scho en. Het lijkt ons als schoolleiders wenselijk dat ook inwoners van Soest het standpunt van de vier be trokken scholen kennen. Het behoort niet tot onze taak om in jolitiek opzicht voors en tegens af te vegen van een coffeeshop in Soest. Toch willen wij graag reageren, omdat wij vinden dat B&W met dit voornemen :en verkeerd signaal afgeven naar onze leerlingen, namelijk dat "softdrugs zo :rg niet zijn, want je kunt ze 'daar' ge- oon kopen". 'oor kinderen, en het zijn er gelukkig ïeel veel, die normaal gesproken niet eelf actief op zoek zouden gaan naar een gelegenheid waar je aan softdrugs cunt komen, maken B&W de drempel loor het openhouden van een coffees- ïop willens en wetens lager. Wij zijn ons ïrvan bewust dat gelegaliseerde coffees- ïop de "overzichtelijkheid en beheers- >aarheid" in gemeenten, waar het op reden tegen drugsgebruik ervaren vordt als dweilen met de kraan open, nogelijk bevorderen. Of het aantal gebruikers in Soest groter is als er en coffeeshop is dan zonder deze voorziening, weten B&W niet en wij uiteraard ook niet, maar als school leiders zien wij liever niet dat B&W met de door hen beoogde maatregel het ri sico nemen. Wie, zoals wij, het heeft meegemaakt hoe verdrietig en hevig geschrokken ouders met hun kinderen op school worden geroepen om samen met schoolleiding en mentoren een oplos sing te vinden voor het feit dat hun kin deren softdrugs gebruiken, praat niet meer lichtvaardig over 'gedogen'. Met alle waardering voor de overige maatregelen in het plan van B&W vin den wij dat - met het openhouden van een coffeeshop in Soest - opvoeders in de kou blijven staan en onze pogingen om het gebruik van softdrugs te ont moedigen onvoldoende worden ge steund. voor particulieren en bedrijven 035-6022871 Steenhoffstraat 58 Ten aanzien van het subsidiebeleid mer ken wij op dat ongeveer twee jaar gele den in een aantal gesprekken tussen de directeurs van het Baarnsch Lyceum, de Waldheim Mavo en het Griftland Col lege enerzijds en burgemeesters en be trokken wethouders van de gemeenten Baarn en Soest anderzijds de afspraak is gemaakt dat de gemeenten het voor touw zouden nemen in een voorlich tingscampagne tegen het gebruik van softdrugs. De betrokken scholen hoorden daarover niets meer, maar schrokken van het be richt dat de gemeente Soest overweegt geen subsidies t.b.v. voorlichting op middelbare scholen ter beschikking te stellen omdat er 'binnen het voortgezet onderwijs al genoeg aan preventie wordt gedaan". Samenvattend zijn wij van mening dat het voorstel van B&W ons anti-drugs- beleid in onvoldoende mate onder steunt. Tevens willen wij B&W vragen om te zorgen voor een blijvend contact tussen gemeente en scholen om het ge bruik van (soft)drugs zo effectief moge lijk te bestrijden. Namens: Het Baarnsch Lyceum, drs. K. de Boer, rector. V.S.O. De Lasenberg, H. Jansen van Galen, directeur. De Waldheim Mavo, J.K.W. Kraa- ijeveld, directeur. Het Griftland College, drs. H. Wind, rector. Na kennis te hebben genomen van de door de gemeente en deskundi gen aangedragen argumenten tij dens de informatiebijeenkomst van vorige week woensdag concludeer ik het volgende. Ten eerste de onkunde van de deskun- lige die door een koor van biologen icrhaaldelijk betrapt werd op onjuisthe- len en op een misleidende voorstelling 'an zaken. i. De door hem geconcludeerde hout- rot is niet levensbedreigend. De puur subjectieve vaststelling dat reerste Expositie van de ende Millennium nieuw ctie. Individueel geselec- en periode van vele jaren de herkomstgebieden usieve Tapijten. Klassieke van o.a. pure zijde uit de befaamde ateliers uit o.a. ar en Anatolie; staaltjes van Tst en vele andere Tapijten INTERIEURS r van 12.00 -17.00 de boom aangeeft niet langer te willen leven en op sterven na dood is. c. De restwanddikte is nu niet veel min der dan 65 jaar geleden. d. De gesignaleerde bladverkleuring bleek normaal verschijnsel te zijn bij lin de (suggestieve bedrijfsvoering). e. De vertoonde dia's die het wegkwij nen van de boom (weinig blad) moes ten illustreren, bleek in de late herfst te zijn gemaakt, dus na de storm. f. De schade als gevolg van het land bouwwerktuig die een zogenaamde on herstelbare ontwrichting teweegbracht, bleek geen gevolgen voor de stabiliteit :is kleuren brochure die schijnwerpers zet biedt alle ingrediënten voor •koop! Bel voor een jptaxatie 035-6016251 9e woonlaag met lift, Dptimale zonligging (Z.W.) en Hing: L-vormige living, eetka- imers, vergrote badkamer (nog 3 hal. e begane grond met en parkeerplaats en berging in appartement 115 m2 exclusief m ca. 50 m2 met parketvloer en ;euken met inbouwapparatuur adkamer met ligbad en toilet, I. Uitstekende staat van onder- Yijnhandel Gommers bestaat 10 lar! In november 1989 opende de 'ijnhandel zijn deuren aan de F.C. Tivper,straat 26. In deze tien jaar roeide de winkel in het knusse zij- iraatje van de Van Weedestraat uit tot een lustoord voor de wijnlief hebber. Het assortiment groeide tot zo'n 500 wijnen uit haast alle delen m de wereld en doet de slogan "de inkel met het hoogste gehalte wijn ter vierkante meter" dan ook alle faast dit assortiment zorgt de gedegen ikkennis van Leon Gommers ervoor dat velen de weg naar deze winkel ge- Vonden hebben. Op donderdag, vrijdag en zaterdag zijn het niet alleen Soesters, maar ook mensen uit de regio die hier htm wijninkopen doen. Wijnen voor al ledag in iedere prijsklasse tot wijnen voor die éne speciale gelegenheid. Ook relatiegeschenken behoren tot de moge lijkheid en kunnen naar uw eigen wens Worden ingevuld. Nu het weer tegen irarstmis loopt is het handig om te we ten dat je bij Marian en Leon Gommers De familie Gommers terecht kunt voor een goed advies voor wijnen bij het kerstdiner. In de beginjaren werden alle wijnen in gekocht in Nederland. Tegenwoordig is dat niet meer zo. Zo'n 70% van alle wijnen worden nu door Gommers zelf geïmporteerd uit onder andere Duits land, Spanje, Italië, Nieuw Zeeland en natuurlijk Frankrijk. Over het algemeen wijnen van kleinere chateaux en domai- nes. Sinds twee jaar importeert men ook cognac van het huis Paul Giraud en net zoals bij de wijnen geldt ook hiervoor: een eerlijke kwaliteit voor een goede prijs. De winkel zelf mag dan klein zijn, de uitbreiding is er in de vorm van de Proefkelder in Soesterberg. Hier worden cursussen en proeverijen georganiseerd voor een ieder die belangstelling heeft. Voor de liefhebber van een goed glas wijn is een bezoek aan de winkel zeker de moeite waard. Wie op de hoogte wil blijven van alle activiteiten die Gom mers organiseert kan zich aanmelden voor de nieuwsbrief die hij regelmatig aan zijn klanten toestuurt. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM AN 10.00 TOT 14.00 UUR te hebben, omdat er toch al geen wor telverbinding meer was met dat stuk. g. De uitspraak 'bomen horen in het bos thuis', terwijl deze linde al zo'n 600 jaar thuis is op dit pleintje. h. De deskundige ziet, ongeacht het budget, geen kans iets te doen, wat deze linde nog kan redden. Hiermee geeft hij blijk dat de gemeente de verkeerde des kundige heeft ingehuurd, tenminste als het om het behoud van dit levende mo nument gaat. Kortom, wat verwacht men eigenlijk van een 'dokter' die niet van zijn patiënten houdt? Ten tweede bleek duidelijk de hardnek kige onwil van de dienst milieu en stads beheer tot behoud van deze oudste in woner van Soest. Stuitend was de wijze waarop er over de oude linde gesproken werd, alsof het om een afgeschreven bedrijfsauto ging! Investeren in dit oude lor zou weggegooid geld zijn. Ieder voorstel tot een alternatieve aan pak werd afgewimpeld met het cliché van 'gepasseerd station'. Gelukkig hield wethouder P. ten Hove de deur wel op een kiertje voor een pl&n de campagne dat wel toekomstperspectief biedt voor de oude linde. Zoals gezegd heb ik hier voor inmiddels bij twee gerenommeer de bedrijven op dit gebied offertes aan gevraagd. Alternatieven voor het geheel verwijde ren van de boom zijn: a. Vitalisering door een totale bodemim puls (groeiplaats). b. Omleiding of afsluiting van het ver keer aldaar. c. Verankering door stalen buis van top tot teen. Vervanging van dit monument door een gemanipuleerd massaproduct uit een kwekerij is géén investering in de toe komst. Weg is weg en voor geen geld ter wereld kan Soest ooit nog een linde te rug krijgen, die daar al zes eeuwen heeft gestaan. Hoogachtend, Jaap Onrust Baarn (yetsvoii-yve' j 0 1 MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. voov l/o ■vrU TE KOOP Evenaar 8, Soest Houdt u van veel ruimte? Dan is dit het huis dat u zoekt! De inhoud bedraagt maar liefst 530 m3! Bovendien is deze heerlijk ruime midden villa met garage luxe afgewerkt. De gehele woning is voorzien van grindepoxy vloeren. Rustig gelegen in de nieuwe woonwijk 'De Boerenstreek' met aan de voorzijde vrij uitzicht over eén plantsoen. Belangrijke kenmerken tuingerichte woonkamer luxe keuken met inbouwapparatuur en kookeiland 3 ruime slaapkamers apart 2e toilet uitgebreide badkamer 4e slaapkamer op zolder (5e mogelijk) dak-/muur-/vloer- en glasisolatie zonne-collector garage perceelgrootte 266 m2 bouwjaar 1997 Vraagprijs fl. 695.000,- k.k. Documentatie over deze mooie woning kunt u vrijblijvend bij mij opvragen. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 ;-;-A Bij ROC De Amerlanden (regio Soest) worden Nederlandse taalles sen gegeven aan buitenlanders. De cursisten komen uit ca. 30 verschil lende landen. Voor allochtone cur sisten worden taaistages georgani seerd, want een vreemd taal leer je het best in de praktijk. Veel cursisten maken op deze wijze ken nis met de Nederlandse maatschappij, zodat ze zich beter thuis kunnen voelen en zicht krijgen op hun opleidings- en arbeidsmogelijkheden. Voordat cursis ten op taalstage gaan wordt er gekeken naar de wensen van de cursisten. Ver volgens wordt een geschikte stageplaats gezocht. Na de herfstvakantie zijn er 14 cursis ten op taalstage gegaan. Zij werken on der meer in de zorgsector, in de hore ca, op scholen, bij de kinderopvang, op kantoor, enz. enz. De stages duren tot januari 2000. De cursisten gaan 1 of 2 dagdelen op stage. In Soest is drie jaar geleden gestart met taaistages. Over het algemeen zijn de reacties van zowel de instellingen als van de cursisten zeer positief. Het aantal cursisten dat op taalstage gaat wordt steeds groter. Het is inmiddels een vast onderdeel van hun opleiding. In janua ri/februari 2000 gaat een nieuwe groep cursisten op taalstage. Stageplaatsen ROC de Amerlanden zoekt nieuwe sta geplaatsen in Soest en Baarn. Er wordt gedacht aan gezinnen met kinderen, club- en buurthuizen, (sportverenigin gen, winkels en bedrijven, enz. enz. Heeft u belangstelling of vragen, dan kunt u tijdens werkuren naar ROC de Amerlanden Soest bellen, tel. 6025771. Vragen naar Rian Zwart of Ellen Beijer. Mochten zij niet aanwezig zijn, dan kunt u uw telefoonnummer achterlaten. Zij bellen u dan graag terug. Veel Iraanse vluchtelingenvrouwen hebben in hun eigen land een goede opleiding gehad, bijvoorbeeld aan de universiteit van Teheran in Perzi sche taal-en letterkunde. In Neder land kun je nauwelijks iets beginnen met zo'n opleiding. De vrouwen moeten dus helemaal op nieuw beginnen met een andere taal (ook het schrift is anders) en kiezen voor een ander beroep. Dat geldt ook voor Nasrin. Samen met haar jongste zoon en haar man woont ze sinds twee jaar in Soest. Ze volgt drie dagen per week Nederlandse lessen op het ROC in Amersfoort. Nasrin vindt het Nederlands een ontzet tend moeilijke taal. Zo gauw haar Ne- Nasrin (l.) met vrijwilligster Janny Westdijk tijdens de huiswerkbegeleiding derlands voldoende is kan ze beginnen met een korte opleiding in de catering, want het lijkt Nasrin leuk om bijvoor beeld in een kantine te gaan werken. Daarom krijgt ze naast haar lessen een keer per week huiswerkbegeleiding van een vrijwilligster van Vluchtelingen werk. Op die manier hoopt ze sneller de taal machtig te zijn en aan het werk te kunnen. Zou u ook op vrijwillige basis huiswerk begeleiding willen geven? Als u 1 of 2 uurtjes per week beschikbaar heeft, bent u van harte welkom. Bel met Vluchte lingenwerk en vraag naar Anester Gumbs (tel. 6026053). Vorige week is het Sint-Nicolaas- boekje huis aan huis verspreid. In het boekje vindt ïnen alle informa tie over ondermeer de intocht. Be drijven, die meedoen met het Sin terklaas Cijferspel, hebben op de etalageruit een cijfer, dat ingevuld moet worden op een deelnamefor mulier. Dit formulier is, evenals de deelnemen de winkels, te vinden in het boekje. Zes bedrijven (hofleveranciers van sint) heb ben waardebonnen van 100 gulden be schikbaar gesteld om te verloten onder de goede inzenders: DA-drogist Kok, Expert Schoemaker, Hulleman optiek, Megapool, Sleepwell en Tingelijn (als men een nee-sticker op de brievenbus heeft kan men het boekje afhalen bij één van deze hofleveranciers). Alle basisscholen hebben ook dit jaar een bouwplaat ontvangen: Het huis van sinterklaas compleet met pieten en een schoorsteen. Kinderen kunnen ook schrijven naar Sint-Nicolaas. Het post busnummer is 99600, 3760 NA Soest. Sint-Nicolaas zal ervoor zorgen dat de kinderen antwoord krijgen. Op zaterdag 27 november komt Sint-Nicolaas weer naar Soest voor de sinterklaasmarkt, die van 14.00 tot 18.00 uur gehouden zal worden in de Van Weedestraat. Ook zal dan bekend worden gemaakt welke win kel de mooiste etalage heeft. Al met al krijgt de sint het druk met alle activitei ten in Soest. ^Vstichtipg Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9\ tel. 602 8132 In de heuvels van de Westelijke Jor- daanoever ligt de basis voor deze 100% natuurzuivere olijfolie, 'het vloeibare goud'. Voor de Palestijnse olijfboeren heeft de teelt, naast dat ze hiervoor een faire prijs krijgen, nog een onschatbare symbolische (eigen) waarde: een Pales tijns exportproduct, van Palestijnse grond. Van olijf tot olie. Reeds duizenden jaren lang vindt de winning van olijfolie volgens dezelfde methodes plaats. De productie gebeurt in familieverband. De olijven worden nog steeds handmatig geoogst. Om be schadiging te voorkomen, worden de vruchten opgevangen in netten, nadat ze met speciale harken van de takken ge rist zijn. Vervolgens gaan ze in manden en bakken naar molens, waar ze verma len worden tot pulp. Uit deze pulp perst men de olie, doorgaans met mechani sche persen. Op het etiket van de Fair Trade olijfo lie staat 'eerste koude persing'. In het verleden toen de persen nog niet zo krachtig waren stortte men na de eerste persing heet water over de olijvenpulp. Zo werd de olie vloeibaarder, zodat ook nog olie gewonnen kon worden uit die resten bij een tweede of zelfs een derde persing. 'Koude persing' werd zo syno niem voor 'eerste kwaliteit'. 'Vierge' is een aanduiding van de zuurtegraad van de olijfolie. 'Vierge' olijfolie is ongeraf fineerde olijfolie met een zuurtegraad tot 2%. Deze olijfolie is één van de nieuwe pro ducten in het Food assortiment van de Wereldwinkel Soest en is zeer zeker de moeite van het proberen waard! De openingstijden van de Wereldwinkel zijn: maandag 13.00 tot 17.00 uur; dins dag t/m zaterdag 09.30 - 17.00 uur. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Het idee van een wisselaar voor een aantal cd's is niet nieuw. Bij de BeoSound 9000 zijn het echter niet de 6 cd's die bewegen, maar is het de cd-speler Stap maar heen en weer tussen cd's of individuele tracks. Het is of u naar de radio luistert Met dit verschil dat u zelf de muziek kiest en dat niemand er tussendoor praat. 3 jaar garantie BANG S. OLUFSEN BANG OLUFSEN CENTER 8urg. Grothestraat 9, Soest. Tel, 035 601 03 44 OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Soester Courant | 1999 | | pagina 7