□TAK ƒ110.00 De nieuwe Celica bij 4 Visser 2 halen 1 betalen Minder vaste luisteraars Radio Soest Hees verhardt toegangspad zelf KORTING 15% bij )NEEL m/v <(ST)ER ÏS m/v verken bij ilist in Soest? iACTUEEL! VAN D0LDEREN SOEST 9* NOG 10 WEKEN "ZONWERING SOEST" zoek naar: Kerstfeest? CDA vervult sleutelrol in soap over Vredehofstraat 7 Soest verhuurt openluchttheater voor één gulden aan Cabrio m Informatiepakket 'X-change' eind november beschikbaar Heeren Van Brederode Tel.: 035 - 6019706/6019507 PAGINA 2 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT rker (m/v) ijzer of C.l.O.S. met limaal 6 uur per week. 'lorna en ervaring met WP bet bezit van een geldig Zendmachtiging lokale omroep met vijf jaar verlengd PAGINA 3 wandkapstok Samuel beuken/blank staal hoekmodel ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Autokraken Met deel opbrengst van jubileum-lotenactie 43? Abbas Naseri volgt Kees Boerkoel op in PvdA-fractie HET KERSTKOO: 1 VAARDERHOOG TUIN-ADVIESCENTRUM 't (Jaavderhooqt DE GROENE Tienercentrum voor 12-15 jarigen Knokken om taxi Soester van de eeuw MANNENMODE KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK tijdens verbouwingsoverlast Laanstraat 4, Soest (eigen parkeerterr.) Wie vergelijkt leest de Soester Courant ^Specialist* Voor service moet u bij ons zijn spoed een >urant. telijk richten tot: balanceertechniek b.v. ktuigbouwkundig bedrijf 3n onderhoud aan tech- :owel in de binnen- als in praktisch alle takken van ytBO-niveau, werk- is gewenst. :weg21, t toezichftiouders telefonisch bij edewerk(st)ers worden alleen ilweg 181 762 fiW Soest l.nr. 035 602 93 37 ix nr. 035 602 86 94 i snelgroeiend bedrijf met euwe collega's (m/v). Als jij op e uitdaging dan ben je bij ons lijk verwachten wij veel van daar krijg je ook wat voor functie met veel zelfstandig- ïer en doorgroeimogelijk- goed beloond voor je inzet! in de branding voor onze visitekaartje van Axio systems cpunt voor onze klanten, andig en ook nog commercieel )ek naar jou! ille Harts voor meer informatie 19333 of danielle@axio.nl) e-engineers voor de afdeling 'an een jong, gemotiveerd en illega's. Binnen het team word je i er veel mogelijkheden om je erder te ontwikkelen. Dan is Axio op zoek naar jou. ld van den Brink voor meer inf°r 135-6099333 of ronald@axio.nl) re. Postbus 3140,3760 DC Soest V. Radio Soest mag de eerstkomende vijf jaar doorgaan met het uitzen den van zijn radio- en op termijn mogelijk ook televisie-uitzendin gen. Dit heeft het Commissariaat voor de Media dezer dagen beslo ten. Het goede nieuws wordt over schaduwt door de uitslag van het luisteronderzoek dat Radio Soest heeft laten uitvoeren. Daaruit blijkt dat het aantal vaste luisteraars, on danks pogingen van de lokale om roep meer 'oren' aan zich te binden, is afgenomen. De naamsbekend heid is wel met 12 procent gestegen. Sinds 1 oktober j.1. is de lokale omroep Radio Soest in samenwerking met de regionale omroep Radio M 24 uur per dag via ether en kabel te beluisteren. De verlenging van de zendvergunning komt op hetzelfde moment dat uit het in oktober j.1. opnieuw gehouden luis teronderzoek blijkt dat 86% van de in woners van Soest en Soesterberg inmid dels weet van het bestaan van Radio Soest. Een jaar geleden was nog maar 74% ervan op de hoogte dat Soest een eigen zender heeft. Deze grotere naamsbekendheid is het resultaat van een reeks van activiteiten die Radio Soest het afgelopen jaar heeft ondernomen om "onze eigen zender" meer onder de aandacht van het Soes- ter publiek te brengen. Met de beperk te middelen en menskracht waarover Radio Soest beschikt, zijn tweemaal huis aan huis promotiekranten in Soest en Soesterberg verspreid, zijn met de slo gan "Radio Soest, uw eigen zender" op veel plaatsen posters opgehangen en zijn op Koninginnedag en op de Oude Am bachtenmarkt duizenden tassen met daarin de programmering van Radio Soest uitgedeeld. Tegelijkertijd zijn een aantal muziekprogramma's vervangen door o.a. integrale uitzending van de gemeenteraadsvergaderingen, kerkdien sten, informatie over de culturele agen da van Soest en directe omgeving en het Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Bij een autokraak aan de Albert Cuy- plaan is in het weekeinde voor 1000 gulden schade aangericht. De comple te hoedenplank met twee boxen was verdwenen, evenals een aantal cd's en de radiocassetterecorder. Een 28-jarige Soester deed aangifte bij de politie. Op de Vïnkenweg werd maandag een auto opengebroken. De wagen stond vermoedelijk onaf gesloten op het gara gepad. De buit bestond uit een pech- lamp en een portefeuille, waarin o.a. een donorkaart. weer in ere herstellen van het spraakma kende Soester Journalistenforum. Al deze activiteiten hebben geleid tot aanzienlijk meer naamsbekendheid, maar nog niet tot meer luisteraars. Het luisteronderzoek van de vorige maand onder 455 willekeurig gekozen inwoners boven de 14 jaar in de gemeente Soest, toont aan dat, in vergelijking met vorig jaar, het aantal mensen dat wel eens naar Radio Soest luistert met 2% geste gen is naar 17%. Maar het aantal men sen dat wekelijks en dagelijks een of meer programma's van Radio Soest be luistert is nog niet toegenomen. Op dit moment luisteren gemiddeld zo'n 1700 mensen (waren er 2000) elke week naar een of meer programma's, terwijl op elke werkdag gemiddeld rond 700 luisteraars op Radio Soest afstem men. In het weekeinde daalt dit aantal tot de helft. Soest Actueel Het best beluisterde programma van Radio Soest is het op elke werkdag uit gezonden Soest Actueel. Op de maan dagen scoort het programma het hoogst: gemiddeld zo'n 1600 luisteraars. Op de tweede plaats staat het senioren programma Soest 55-plus met een har de kern van gemiddeld 750 toehoor ders. Zo'n driekwart van de luisteraars omschrijft Radio Soest als "leuk" of "goed" en waardeert het lokale karak ter van de berichtgeving. Alle onder vraagden belonen het totale aanbod van de lokale zender met gemiddeld het rapportcijfer 7,1. Bijna 70% van de ondervraagden kent Radio Soest wel, maar luistert nooit. De meesten van hen luisteren nauwelijks of nooit naar de radio en niet minder dan een kwart heeft de radio op een andere vaste zender afgestemd. Een ander mo tief voor het niet luisteren is het ontbre ken van de tijd daarvoor. En niet min der dan 12% weet nog steeds niet op welke frequenties Radio Soest uitzendt (kabel: F107.9, ether: FM 105.9). Het overnemen van programma's van Radio M in de tijden dat Radio Soest zelf niet uitzendt (van 's avonds 6 uur tot 's morgens 8 uur) is voor bijna de helft van de ondervraagden reden om meer op Radio Soest af te stemmen. Twee gulden opslag? Driekwart van de geënquêteerden die Radio Soest kent, vindt het belangrijk voor de plaatselijke bevolking dat er in Soest en Soesterberg een lokale omroep actief is, ongeacht of zij zelf wel eens luisteren. Niet minder dan 65% heeft er dan ook geen moeite mee om f 2,- per jaar bij te dragen om de kwaliteit van de programma's van Radio Soest te garan deren en verder te verhogen. Het afgelopen jaar zijn elke derde don derdagavond van de maand de vergade ringen van de Soester gemeenteraad live uitgezonden. Uit het onderzoek blijkt dat gemiddeld zo'n 1400 mensen er weieens naar hebben geluisterd. En rond de 1000 mensen hebben wel eens afgestemd op de uitzending van een van de kerkdiensten die op het eind van de zondagmiddag staan geprogrammeerd. Het verband tussen leeftijd en het luis teren naar de lokale omroep is duidelijk: naarmate de leeftijd stijgt, luistert men vaker naar Radio Soest. Met name in de categorie 50 jaar en ouder bevinden zich veel luisteraars. Bij gebrek aan voldoende adverteerders is de financiële situatie van Radio Soest zodanig slecht dat het bestuur zich thans genoodzaakt ziet om de gemeente om geldelijke ondersteuning te vragen. Dit kan in de vorm van een zgn. lokale op slag van f 2,- per huishouden per jaar of in de vorm van een jaarlijks vast te stel len gemeentelijke subsidie. Radio Soest is van plan om het gemeentebestuur op korte termijn om een dergelijke finan ciële ondersteuning te vragen. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 De CDA-fractie zal een sleutelrol gaan vervullen als het gaat oni de Vredehofstraat 7. Krijgt de bene denverdieping van de villa nu wel of geen kantoorbestemming? Buiten het CDA zijn er in de gemeenteraad twaalf voor- en tien tegenstanders. De vijf christen-democraten hebben donderdagavond de eerste stap ge zet door in te stemmen met het voorbereidingsbesluit, maar hou den een slag om de arm. Een voorbereidingsbesluit is nodig om een artikel 19-procedure te kunnen star ten. Zonder deze procedure is het niet mogelijk af te wijken van een geldend bestemmingsplan. Of het CDA straks, vermoedelijk over een maand of drie, vier, ook akkoord gaat met deze proce dure, hangt af van het College (met on- Als de gemeenteraad instemt met het voorstel van B. en W. ga at de ge meente Soest het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat voor het symbolische bedrag van één gulden per jaar verhuren aan de stichting Cabrio. In ruil daarvoor neemt Ca brio het volledige onderhoud voor haar rekening. Cabrio huurt het theater sinds 1994 en heeft, onder leiding van initiatiefneem ster Berna Kousemaker, de "openlucht cultuur" in Soest weer nieuw leven in geblazen. Cabrio moet de exploitatie echter zien rond te krijgen uit onderver huur, recettes, sponsoring en donateurs. Dat valt in de praktijk niet mee. Volgens Uit angst dat de apparatuur door de schokken schade oploopt, rijdt de ambulance van de GGD niet meer naar het sportcomplex van Hees. Grondeigenaar AMEV en de ge meente willen het bospad, dat bij regenval meer weg heeft van een modderpoel, echter niet verharden. Daarom doet Hees het maar zelf. Geasfalteerd mag de toegangsweg - te genwoordig Verlengde Oude Utrechtse- weg, voorheen Kooiweg - niet worden van de verzekeringsmaatschappij. Daar om zal het pad worden verhard met onder meer puin. Dankzij zelfwerk zaamheid van de leden kunnen de kos ten worden beperkt tot ongeveer twin tig mille. Die worden gedekt met een deel van de opbrengst van de duizend lotenactie van de voetbalvereniging die volgend jaar mei het vijftigjarig bestaan viert en inmiddels alle loten heeft ver kocht. Al jaren klopt Hees tevergeefs bij ge meente en AMEV aan om de toegangs weg naar het voetbalterrein te voorzien van een harde laag. De gemeente zegt er geen bemoeienis mee te hebben, omdat de grond in eigendom is van de V AMEV en de verhuurder wil het bos pad zoveel mogelijk intact laten. Penningmeester Fons Hilhorst vindt het vreemd dat de gemeente zijn handen terugtrekt. Toen er een rapport werd ge presenteerd over sociaal onveilige situa ties rond sportaccommodaties, het de gemeente wel een aantal lichtmasten op de toegangsweg plaatsen. Of de verhar ding met puin dé oplossing is, betwijfelt Hilhorst. Hij is bang dat er na verloop van tijd toch weer kuilen en hobbels zullen ontstaan. In 1998 riep Hees de hulp in van de ambulance om een geblesseerde voet baller naar het ziekenhuis te kunnen vervoeren. Het GGD-personeel weiger de over het pad te rijden en parkeerde de ziekenwagen op de hoek van de Wieksloterweg en de Insingerstraat. Vandaar is het nog zo'n tweehonderd meter lopen naar de velden. De vraag is wat er zou gebeuren, indien zeer spoed eisende hulp gevraagd is. Hees, dat eerder al het fietspad verhard de, gaat nu zelf aan de slag, maar zal proberen de kosten te declareren bij de gemeente. De clubleiding zal het Colle ge nogmaals benaderen. Het gemeentebestuur heeft Hees inmid dels wel een aanlegvergunning verleend. De toegangsweg naar het Hees-com- plex is vaak een lange modderpoel. De voetbalclub gaat het pad nu zelf verhar den. In de adviesnota aan het College staat: "Een vergunning zou voor de vereniging een mooi jubileumgeschenk zijn." Het gebaar lijkt meer op een sigaar uit eigen doos. Dankzij de lotenactie kan Hees de kos ten betalen. De rest van de winst zal worden benut voor de uitbreiding van de kantine en de kleedruimtes. Op 1 januari 2000 vindt de eerste trekking plaats, op 10 mei de laatste. De festivi teiten rond het halve eeuwfeest van Hees vinden plaats van 6 tot en met 13 mei. De club hoopt dan dat de verhar ding van de toegangsweg, waarmee in april wordt begonnen, zijn afgerond. De vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, die de club dan komt feliciteren, kan het terrein dan comfortabel berei ken. "Primeur" Ti jdens de showdagen geopend van 9.00-21.00 uur Burg. Grothestraat 68, Soest Tel. (035) 601 23 30 Abbas Naseri wordt het nieuwe ge meenteraadslid voor de PvdA. Hij vult de vacature van Kees Boerkoel, die in december om gezondheidsredenen ver trekt. De econoom Naseri (50) woont in Soesterberg - net als zijn collega-frac tielid Wil Stekelenburg - en is daar werkzaam als controller bij het Kontakt der Kontinenten. Hij is gehuwd en va der van twee kinderen. het Collegevoorstel is het zelfs "uiterst moeilijk" de begroting rond te krijgen. Het bezoekersaantal groeide overigens van 450 in 1994 naar 2000 dit jaar. Medio volgend jaar loopt het huidige huurcontract af. Het wordt dan voor een periode van vijf jaar verlengd (met een optie van nog eens vijf jaar) tegen een huuroprijs van f 1,- per jaar. Het onder houd van het theater, de opstallen, de terreinafzetting en andere voorzieningen wordt overgenomen door Cabrio, die daarvoor van de gemeente nog een jaar lijkse financiële tegemoetkoming krijgt van 1500 gulden. Het onderhoud kost tot nu toe ruim 4000 gulden per jaar. Uit verhuur beurt de gemeente 1500 gulden, zodat Soest er sowieso al zo'n 2750 gulden bijlegt. Met een jaarlijkse bijdrage van 1500 gulden en een gulden huur is er zowel voor Cabrio als voor de gemeente dus een voordeel, aldus het College. der anderen CDA-wethouder Bart Krol). Dat moet aantonen dat de be stemmingswijziging spoedeisend is. De wijziging is nodig, omdat A. de Swaan in de woning een kantoor wil vestigen. De gemeente en de provincie gingen ermee akkoord, maar bepaalden wel dat de eerste verdieping een woon bestemming blijft houden. De buren namen er geen genoegen mee en voch ten het besluit aan bij de Raad van Sta te. De Kroon besloot dat de wijziging geen spoedeisend karakter had en het besluit daarom moest worden terugge schroefd. Trompt begon De Swaan zijn pand uit te breiden. De gemeente leg de de werkzaamheden stil, mede uit angst dat De Swaan in een later stadium een schadeclaim zou indienen bij de gemeente. Die had hem immers een vergunning verstrekt. De procedure is nu opnieuw gestart. De Swaan zegt dat de gemeente verwach tingen bij hem heeft gewekt en wil zijn investeringen in het pand niet zomaar weggegooid zien. Het College stelde de raad daarom wederom voor een voorbe reidingsbesluit te nemen. De College partijen WD, PvdA en CDA stemden daarmee in, maar het CDA hield zich het recht voor straks alsnog een punt te zetten achter de beoogde bestemmings wijziging. "Als de artikel 19-procedure aan de orde is, zullen we rekening hou den met de uitspraak van de Raad van State", zei Pierre Storimans. Van hem en zijn fractie krijgt het College nu de mogelijkheid de spoedeisendheid aan te tonen. Slaagt het College er niet in het CDA daarvan te overtuigen, dan zal het niet instemmen met de procedure en moet De Swaan zijn kantoorplannen aan de Vredehofstraat vergeten. In dat geval zal hij ongetwijfeld bezwaar ma ken. Krijgt hij wel zijn zin, dan trekt buurvouw Yolande Gastelaars onher roepelijk aan de bel. Bij CDA-wethou der Bart Krol die wél voor een bestem mingswijziging is. Welkom in ons kerstkoopdorp t ingericht als traditioneel Engel kasteel met winkeltjes, die v een keur aan kerstdecoraties en artikelen bieden. Van kerstgroen tot piek, van kerststal tot sfeerticht. Van klassieke vormen en kleuren tot en met de nieuwste trends. Kerst-agenda v.a. nu Kerstkoopdorp kmi-12 december de grote Kéï%£inarkt iq december extra koopzondag DORRESTEINWÉG 72b SOEST, TEL. 035 - 6012883 In januari 2000 zullen de deuren van tienercentrum "X-change" geo pend worden, bedoeld voor middel bare scholieren van 12 tot en met 15 jaar. Kinderen van 10 jaar en ouder, die gebruik maken van de buiten schoolse opvang, mogen twee mid dagen per week naar "X-change" komen. Het tienercentrum maakt deel uit van Stichting Balans en wordt gevestigd in De Schoof, Molenstraat 142. Het cen trum beschikt in De Schoof over vier ruimten. Zo is er een huiskamer, een spellen-(biljart e.d.) kamer, een woon keuken en een huiswerk/computer ruimte. Op schooldagen zal het centrum geopend zijn van 14.00 tot 17.30 uur en op woensdag zelfs vanaf 13.00 uur. Ouders kunnen een plaats bij "X-chan ge" kopen, net zoals dat bij de buiten schoolse opvang gaat. Een volledige De politie rukte in de nacht van zater dag op zondag omstreeks 02.00 uur uit naar het Kerkplein, waar een aantal jon geren in gevecht zou zijn met een taxi chauffeur. Dat bleek wel te kloppen. Twee knapen hadden met de chauffeur ruzie gekregen over de betaling, waar na één van hen een deuk in de auto had geschopt. Ze waren intussen verdwenen, maar de politie zet het onderzoek voort. plaats bij "X-change" kost f 1750,- per jaar (vijf dagen per week 48 weken per jaar). Dat komt neer op 7,50 per mid dag. Naast de activiteiten die in het centrum plaatsvinden zullen er ook externe pro jecten plaatsvinden, waaraan alle tieners uit Soest kunnen deelnemen. Eind november zal het informatiepak ket van "X-change" beschikbaar zijn. Wie dit pakket wil ontvangen kan het telefonisch aanvragen bij Stichting Ba lans, tel. 035-6011568. Expliciet wordt gemeld dat "X-change" onderdak krijgt in cultureel centrum De Schoof, maar dat "X-change" los staat van de activiteiten die De Schoof orga niseert. Aan het activiteitenprogramma van De Schoof zal dus niets veranderen. Jan Muis. Het leukste Soester verhaal in "Het Eemland 2 - levensbeschrijvingen van bekende en onbekende Eemlanders" (november 1999) is het levensverhaal van Jan Muis (spreek uit: Muus), die hier woonde vanaf zijn geboorte in 1846 op Hees tot aan zijn dood in het Soesterveen in 1922. Hij heeft zichzelf een onsterfelijke plaats bezorgd in de lokale geschiedenis van ons dorp door zijn levensstijldoorzijn onbewoonbaar verklaarde plaggenhut, zijn hondenkar, zijn zelfgemaakte medicijnen van hon den- en kattenvet en van weegbree- en knollenbladen. Joop Piekema, conservator van onze Historisch Topografische Atlas (HTA), beschreef dit kleurrijke leven zoals hij in "Eemland 1" boeiend het leven uit de doeken deed van die andere, wonderlij ke Soester Volkert de Graaff, de "gek ke" klokken koning/dichter van de Kor te Brinkweg. Zie mijn kolom van vorige week. Interessant is het artikel Dora Odinot (1906-1991), een Soester communiste in dienst van het volk. Wim de Kam, ge meentesecretaris en voorzitter van de Historische Vereniging, ontmoette haar voor 't eerst in 1984 bij de eerste-steen- legging van ons nieuwe gemeentehuis. De mij onbekende auteur G.J.M. Derks verhaalt het leven van de laatste Soester wagenmaker Jan van den Dijssel (1889- 1970), die door de buurtbewoners "Jan Rad" werd genoemd. Ook vertelt Derks in "Eemland2" (voor vijfentwintig gul den in de boekhandel) het levensver haal van de zeer geliefde huisarts Frans Kuijper (1808-1878). Gijs van Brummelen schetst de levens loop van zijn grootvader Cees van Brummelen (1887-1959), een gerefor meerde bondsbakker, die brood uit deelde aan zwervers, bedelaars en spiri- tuszuipers. In de oorlog deelde hij aan de burgers broodbonnen uit, die hem werden bezorgd door Soester boeren. Een bekende Soester die de oorlog niet heeft overleefd was Aris Frederik Schreuder (1885-1942), inspecteur van de politie, die als verzetsman werd ver raden door de beruchte Anton van der Waals. Schreuder overleed in Neuen- gamme. Jan van Steendelaar vertelt in het Radio Soest-programma over "Eemland 2" (herhaling zondag aanstaande m 13.00 uur), dat over de politieman weinig be kend was, maar dankzij een open ge sprek met de dit jaar overleden Jan Schalkx, met oud-politieman W. ter Haar en met mevrouw A. Schreuder- Trautwein, zijn veel onbekende feiten boven tafel gekomen. Indrukwekkend waren de activiteiten van ouderman Wim Schimmel (1918- 1996), wiens katholieke verdiensten uitvoerig worden beschreven door M.C. Lansink. Zelf had ik de eer een hoofdstuk te mo gen schrijven over mijn idool de bio loog/schrijver/dichter Rinke Tolman (1891-1983), Soester van de eeuw. Ver plichte literatuur voor de nieuwe burge meester. Over de Engh Geef dit onland van mais en mest de bolderik terug, de gerst, het zachte landschap van de akkerleeuwerik, van Rinkes blik in het verschiet: aarde wil van aarde niet. zie advertentie pagina 8 SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1999 | | pagina 3