ADVENTS KRANSEN JNtP Van Brei biedt 1 ike tel lenV koo istgoed p aan Politiek en ambtenaren zien belang van project Marokkaanse vrouwen De vrijwillig(st)er van de THC: het vertrouwde gezicht dat er elke week is TE HUUR Bezwaar tegen afsluiting overweg in spits ongegrond WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 5 en nog veel meer sfeer voor de decembermaand BLOEMENHUIS DETROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist Goed bezochte informatieavond in De Schoof Trees de Backer nieuwe contactpersoon Soest Parkeerboetes: 2 lx Meisje (16) gewond bij aanrijding voor verkoopinforma- Van Breukelen Vast-goecl Assurantiën Herinrichting groen en speelgoedplaats W. Beckmanstraat Jas weg Service bij Schoemaker ile Voorlichting Besluit detailhandel en s aan: oederen op zaterdag 18 6.00 uur en 7.00 uur. berken, 1 magnolia, Drn en 1 wilg 5 lijsterbessen, st, 2 meidoorns en eventuele vergunning kun- iking kenbaar maken bij de •O CA Soest, telefoonnum- lverspar I conifeer Zuidpromenade 9-11Tel. 035 - 6016877, Soest Fax 035 - 6029221 n 6 weken na verzending v emeester en wethouders v ER 1999 net het budgetcontract r 2000; izage voor de raads- inanciën ca. »tel van de wethouder RVO igegrond verklaren en de assing bestuursdwang in oorstel van de wethouder de grond verklaren en de ïg in stand laten. ïgrond verklaren. hrift niet-ontvankelijk Het was niet helemaal hoe ze het zich hadden voorgesteld, maar de afsluiting van de spoorwegovergang tussen de Den Blieklaan en de Foe- kenlaan tijdens de spitsuren stemt ze toch tevreden. Het zal er zeker toe leiden, dat het sluipverkeer door de wijk afneemt. I Toch is niet iedereen blij met de voor- I genomen maatregel. Eén bewoonster van Soest-Zuid diende een bezwaar in tegen het besluit. Zij vindt dat de route Den Blieklaan-Foekenlaan belangrijk is voor de ontsluiting van de wijk. Verder stelde ze te vrezen dat het (sluip)verkeer elders in de wijk zal toenemen. Ook de indienster van het bezwaar heeft vastgesteld dat het aantal auto's sterk is toegenomen. Het wegennet moet daar aan worden aangepast, stelde ze tijdens de behandeling van haar bezwaar. Ze vroeg of er ontheffing kan worden ver leend voor de afsluiting tijdens de spits uren, maar dat zal niet gebeuren, kreeg ze van de gemeente te horen. Verder wees de Soesterse op de huidi ge verkeerssituatie bij de Ossendamweg. Sinds de reconstructie, met andere en verplichte rijrichtingen vanuit de zijstra ten, loopt het verkeer daar tijdens de spits regelmatig vast. De bewonersver eniging Soest-Zuid heeft onlangs een alternatief plan ingediend bij de ge meente. Wethouder'Pieter ten Hove liet de vrouw weten, dat het gemeentebe stuur dat plan momenteel bestudeert. Haar bezwaren zijn overigens onge grond verklaard. voor particulieren en bedrijven 035-6022871 Steenhoff straat 58 ACTUEEL KENNISGEVING INCIDENTELE FESTIVITEITEN De burgemeester van Soest maakt bekend dat in het kader van de Algemene Plaat selijke Verordening vrijstelling is verleend aan: - Winkeliersvereniging "Hartje Zuid" voor het ten gehore brengen van muziek door een dixielandband op donderdagavond 2 december 1999 van 18.00 uur tot 21.00 1 uur en op zaterdag 4 december 1999 van 10.30 uur tot 14.00 uur in de Zuidpro menade en de Soesterbergsestraat AANVRAAG EN ONTWERP-BESCHIKKING WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat zij een I verzoek om vergunning ingevolge de Wet milieubeheer hebben ontvangen van: -P. Kuyer f Het betreft een revisievergunning ten behoeve van een veehouderij. De inrichting is gelegen op het perceel A.P. Hilhorstweg 5 te Soest. - Kamp Soesterberg L Het betreft een revisievergunning ten behoeve van een militair complex met ver zamelplaats voor af te stoten goederen. De inrichting is gelegen op het perceel Zeisterspoor 8-10 te Soesterberg. Aan de desbetreffende vergunningen zullen voorschriften worden verbonden ter f bescherming van het milieu. j De ontwerp-beschikkingen, de aanvragen en andere daarop betrekking hebbende t stukken liggen ter inzage van 24 november 1999 tot 22 december 1999 - in het gemeentehuis, kamer 2.31 op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur - in de bibliotheek aan de Willaertstraat, tijdens de openingsuren - in de dependance publiekzaken, Dorpsplein 17 te Soesterberg, tijdens de ©pe il ningsuren. (betreft alleen Kamp Soesterberg). t Gedurende deze termijn kan een ieder gemotiveerde SCHRIFTELIJKE BEDEN KINGEN tegen het ontwerp van de beschikking inbrengen bij het gemeentebe- stuur (Postbus 2000, 3760 CA Soest). Deze worden mede ter inzage gelegd, f Wanneer de indiener van bedenkingen daarom verzoekt, worden zijn persoonlij- ke gegevens niet bekend gemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk tegelijkertijd met de bedenkingen bij het gemeentebestuur worden ingediend. ieder kan ook MONDELING in persoon of bij gemachtigde BEDENKIN- GEN inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een 1 gedachtewisseling, waarbij de vergunningaanvrager eveneens wordt uitgenodigd. J gelieve daartoe een afspraak te maken voor 8 december 1999. f BEROEP tegen de beschikking kan later, behalve door de aanvrager en de advi seurs, slechts worden ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn beden- r kingen heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bedenkingen in te brengen, dan wel de beschikking straks af wijkt van het ontwerp. MELDING WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat zij de 'olgende meldingen in het kader van de Wet milieubeheer hebben ontvangen: esluit chemische wasserijen milieubeheer J. Roelofs (Plein van Zuid 28) Iet betreft het oprichten van een nieuwe inrichting t.b.v. een chemische wasse- esluit detailhandel en ambachtsbedrijven milieubeheer W.F. van Oosten (Plein van Zuid 32-34) Iet betreft het oprichten van een nieuwe inrichting t.b.v. fotografie Besluit tandartspraktijken milieubeheer - mw. Edelhausen (Valeriaanstraat 48) Het betreft het toepassen van het Besluit tandartspraktijken milieubeheer op een reeds aanwezige tandartspraktijk. Tegen de meldingen kan geen bezwaar worden ingediend, genoemde instelling zal aan de algemene voorschriften, bij de desbetreffende algemene maatregel van bestuur gesteld, voldoen. Desbetreffende stukken kunnen gedurende de periode van 24 november 1999 tot 22 december 1999 worden ingezien in het gemeentehuis, kamer 2.31, op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur. Voor nadere inlichtingen: afdeling groen en milieu, telefoon 035-6093643 Fatima, geboren en getogen op het Noord-Marokkaanse platteland, is zelf nooit naar school gegaan. Haar man werkt in Nederland, en in het kader van gezinshereniging komt zij in Soest wonen. Ze heeft dan inmid dels twee kleine kinderen. Het gezin krijgt een flat op De Engh. Wantrouwend ten opzichte van de Ne derlandse maatschappij, geen woord Nederlands sprekend en onwetend wat betreft regelgeving, voorzieningen e.d., leidt ze een geïsoleerd leven waarbij zij nauwelijks buiten de deur komt, en compleet afhankelijk is van haar man en kinderen. Tijdens de informatieavond van hét Pro ject Marokkaanse Vrouwen, die vorige dinsdagavond plaatsvond in De Schoof, schetste Zoulikha Seddiki, Marokkaan se Vrouwenwerkster van Stichting Ba lans, hoe door middel van huisbezoe ken, het langzaam opbouwen van een vertrouwensrelatie en het voortdurend stimuleren en ondersteunen, een vrouw als Fatima deel gaat nemen aan de ont moetingsbijeenkomsten voor Marok kaanse vrouwen, en daar landgenoten ontmoet en informatie krijgt. Ze besluit fietslessen op het Internationaal Vrou- wenCentrum (IVC) te gaan volgen, en gaat op den duur naar Nederlandse les. Langzaam maar zeker begint ze de weg te kennen en kan ze steeds meer zelf regelen. Een heel ander verhaal is dat van Souad. Zij woonde in een grote stad in Marokko, en had een administratieve baan toen zij trouwde met een man die al een tijd in Nederland werkte. Twee jaar lang lessen volgen op het ROC le verde haar een diploma op. De vraag voor haar was toen: verder gaan met een opleiding of werk zoeken. Zelfstan digheid was voor haar op dat moment belangrijk, dus koos ze voor het laatste. Via deelname aan een project van het arbeidsbureau heeft zij inmiddels een vaste baan als cassière bij een super markt. Ook met Souad heeft Zoulikuha regel matig contact. Souad heeft fietslessen gevolgd en deelgenomen aan Neder landse conversatiegroepen op het IVC. Maar minstens zo belangrijk was de hulp die Zoulikha haar geboden heeft om de weg te vinden in de wirwar van instellingen en diensten, en de onder steuning bij de keuze van opleiding en baan. Nu Souad moeder is geworden, houden vragen rondom het regelen van opvang, opvoeding, de keuze betreffen de peuterspeelzalen e.d., haar bezig, en ook daar speelt Zoulikha een informe rende en toeleidende rol. Beperkingen Het is duidelijk dat de vragen en be hoeften van Fatima en Souad zeer ver schillend zijn en om een compleet ver schillende aanpak vragen. Toen het Pro ject Marokkaanse Vrouwen in 1997 ge honoreerd werd met een subsidie voor een eerste periode van drie jaar, was ei genlijk alleen de groep Marokkaanse vrouwen die op De Engh wonen en die met Fatima vergeleken kunnen worden, in beeld. Hier had de toenmalige Stich ting Internationaal VrouwenCentrum al vrij veel contact mee, maar door gebrek aan continuïteit en vanwege taalproble men liep men telkens tegen dezelfde beperkingen op. Het nieuwe project schiep de mogelijk heid een Marokkaanse Vrouwenwerk ster in te zetten. Zoulikha Seddiki, die deze functie ging vervullen, kwam er al snel achter dat niet alleen de traditionele groep op De Engh een beroep op haar deed: ook vrouwen als Souad wisten haar snel te vinden. Bovendien bleek Zoulikha, door de beheersing van een aantal gemeenschappelijke talen, ook voor veel vluchtelingenvrouwen het bes te aanspreekpunt. Dat de doelgroep veel omvangrijker en gevarieerder bleek te zijn dan oorspron kelijk gedacht was één van de punten die tijdens de informatie-avond duide lijk naar voren kwam. Politieke partijen, ambtenaren uit de gemeente en instel lingen die ook veel met Marokkaanse vrouwen te maken hebben, waren voor deze avond uitgenodigd om geïnfor meerd te worden over de vorderingen van het project enerzijds en om ideeën uit te wisselen over de toekomst ander zijds. Het project is voorlopig voor een jaar verlengd, met de bedoeling het in de toekomst een vast onderdeel te doen zijn van het werk van de cluster Eman cipatie van Stichting Balans. Teleurstelling Vrijwel alle politieke partijen waren aan wezig en ook het gemeentehuis was goed vertegenwoordigd. De betrokken heid van de deelnemers bij de proble matiek van Marokkaanse vrouwen bleek duidelijk in de vragen die gesteld wer den en de suggesties en opmerkingen die werden gedaan. De instellingen daarentegen hadden het af laten weten. Een teleurstelling, vond Marietje van Eeghen, coördinator van de cluster Emancipatie waaronder het Project Marokkaanse Vrouwen valt. Zij gaf aan dat voor de verdere ontwikkeling van het project structurele samenwerking met reguliere instellingen een voorwaar de is. Met name werden genoemd de Dienst Sociale Zaken, het ROC en het Buurtbeheer. Met het Maatschappelijk Werk, het mi- grantenwerk en het Marokkaans Comité bestaat al een samenwerkingsrelatie, het zogenaamde MAIS-overleg. Dit is in de loop van het project een zeer nuttig en noodzakelijk overleg gebleken. Helaas wordt inbreng van het Maatschappelijk Werk al een jaar gemist vanwege perso neelstekort en dit heeft direct zijn weer slag op het werk van de Marokkaanse Vrouwenwerkster. Gesuggereerd werd om naar de mogelijkheden van het in zetten van sociale raadsheren/vrouwen te kijken om de meest urgente proble men op te lossen. School Een ander aandachtspunt dat met het oog op de toekomst werd genoemd was het uitbouwen van de samenwerking met de scholen om onderwijsachterstan den te bestrijden. Het betrekken van ouders bij de schoolloopbaan van hun kinderen is uitermate belangrijk, in de eerste plaats voor het kind, maar ook voor de ouder én voor de school. De meest aangewezen plek om dit tot stand te brengen is de school, aldus Marietje van Eeghen. De avond werd besloten met een op roep om in het geheel de groep vluch telingenvrouwen, en dan met name So malische vrouwen, niet te vergeten. Op dit moment is er geen ruimte om ade quaat en op systematische wijze op hun vragen in te gaan, terwijl de behoefte aan informatie en ondersteuning er wel degelijk is. Zoulikha wordt daar vrijwel dagelijks mee geconfronteerd. (De namen van Fatima en Souad zijn fictief.) Sinds korf heeft de Thuishulpcen trale Eemland (kortweg THC) een nieuwe contactpersoon in Soest. Het is Trees de Backer, die deze coördinerende taak heeft overgeno men van Tineke Brobbel. Ze is in september officieel gestart. De Thuishulpcentrale Eemland valt on der de Thuiszorg Noord-Oost Utrecht, maar bestaat geheel uit vrijwillig(st)ers. Ze vormen een belangrijke steun voor partners, familieleden of vaste verzor gers van o.a. demente bejaarden, chro nisch zieken en gehandicapten. Op ge zette tijden - meestal één of twee dag delen per week - nemen de THC-vrij- willigsters een stukje van die dagelijkse, eigenlijk nooit ophoudende zorg over. De partner (of andere "mantelzorgers", zoals vrienden, buren, ouders, kinderen) kan dan even de tijd voor zichzelf krij gen en op adem komen. Gebleken is dat veel mantelzorgers, juist door van tijd tot tijd even "aan zichzelf toe te komen", die intensieve verzorging dan veel langer en met meer voldoening kunnen volhouden. Als je elke dag, van vroeg tot laat, moet klaarstaan voor een zieke partner, dan is het heerlijk om er een paar uurtjes tussenuit te kunnen en de zorg even over te dragen aan een ander - zeker als je weet dat hij of zij dan in vertrouwde handen is. Het gaat dan meestal om oppassen, een stukje voorlezen, een spelletje doen of wat praten, maar ook wel wandelen of fiet sen, kortom: een stukje gezelligheid voor de mensen. Ervaring De meeste vrijwilligers - hun leeftijd varieert van 26 tot 81 jaar! - hebben wel een beroepsachtergrond in de zorgsec tor. Er zijn bijvoorbeeld nogal wat oud verpleegkundigen die hun kennis en er varing op die manier nog graag nuttig maken. Anderen zijn "ervaringsdeskun digen"; dat wil zeggen dat ze zélf in zo'n situatie hebben gezeten en dus heel goed weten wat het betekent: bijvoor beeld een kind met het Down-syn droom, een demente vader of een chro nisch zieke in de familie. Ook in Soest functioneert de THC Eemland nu al weer tien jaar (het jubi leum is onlangs feestelijk gevierd). Er zijn op dit moment zo'n 23 vrij- willig(st)ers actief als "hulpgever" bij enkele tientallen "hulpvragers". Ze zit ten allemaal in de kaartenbak van Trees de Backer, die de hulpvragers en de hulpgevers probeert te "koppelen". "Ik zoek de juiste mensen bij elkaar. Dat moet je zorgvuldig doen, want vaak gaat zo'n relatie jaren duren. Dat is dus geen eenvoudige klus, want er is inmiddels weer een behoorlijke wachtlijst van hulpvragers. Ik kan op het ogenblik niet iedereen bedienen. Dat zal ook wel een beetje met de naderende winter te ma ken hebben," aldus Trees, die zelf af komstig is uit de Thuiszorg. Een belangrijk verschil tussen de Thuis zorg (beroeps) en de Thuishulpcentra le (vrijwilligers) is dat er van de Thuis zorg voortdurend andere mensen over de vloer komen; terwijl de THC-vrij wil liger elke week hetzelfde vertrouwde gezicht is. Zo ontstaat er dikwijls een hele goede band tussen de hulpvragers en de hulpgevers. Thuis blijven "Natuurlijk is dit ook heel dankbaar werk," benadrukt Trees. "Het geeft heel veel voldoening, niet alleen voor dege nen voor wie je de zorg een middag of een avond overneemt, maar ook voor jezelf." Trees heeft jarenlang zelf in "de wijk" gewerkt en weet hoe belangrijk het is dat mensen die oud en ziek zijn toch zolang mogelijk thuis kunnen blij ven wonen. "Thuis geboren worden, thuis overlijden - daar ben ik mee op gegroeid." Het wordt wel steeds moei lijker om nieuwe vrijwilligers te vinden voor dit belangrijke werk, heeft Trees gemerkt. "We putten vooral uit de groep van 50 jaar of ouder. Jongeren zijn vaak tweeverdieners en die hebben meestal weinig tijd, of ze zoeken liever een betaalde baan..." Nieuwe THC-vrijwilligers blijven dan THC-contactpersoon Trees de Backer en een aantal Soester THC-vrijwillig- sters. Foto: Aldo Allessie ook van harte welkom. Ze krijgen een standaard-onkostenvergoeding van f 2,50 per uur en vier keer per jaar kun nen ze deelnemen aan een themaoch tend die de THC aanbiedt om de "des kundigheid te bevorderen". Op dit mo ment zoekt Trees met name vrijwilligers voor de volgende situaties in Soest: iemand die één of twee keer per week komt voorlezen bij een blinde mevrouw (90) in Honsbergen; iemand die een mevrouw in een rol stoel, die graag een ritje in de auto maakt of boodschappen doet, eens meeneemt in de auto; iemand die één avond in de week de oppas overneemt van een moeder met een gehandicapte dochter in de puber leeftijd. Wie er iets voor voelt om op deze ma nier anderen de zorg even uit handen te nemen kan zich voor informatie in ver binding stellen met Trees de Backer, die alle dagen bereikbaar is op tel. 6023146 in Soest. Zowel in Soest-Zuid als aan de Smits- weg controleerde de politie zaterdag op parkeerfouten en andere overtredingen. Het totale resultaat was 17 bekeuringen. Een 16-jarig meisje uit Soest is maan dagmiddag gewond geraakt toen ze op het fietspad langs de Torenlaan/Stad houderslaan werd aangereden door een auto, die van de Praamgracht komend de weg opreed. De wagen werd be stuurd door een 35-jarige Soester. Het meisje werd met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen opgeno men in Molendael te Baarn. Gevraagde huurprijs ƒ3.500,- per maand Gevraagde koopsom ƒ895.000,- kosten koper Gevraagde koopsom 198.000,-k.k. Gevraagde koopsom garage 20.000,- k.k. Burg. Grothestraat SOEST In centrum Soest gelegen opslag ruimte bestaande uit: 1.) Overdekte opslagruimte van ca. 550 m2 met verdieping van ca. 100 m2. 2.) Hal van ca. 72 m2 met een ver dieping van ca. 72 m2. Sterrenbergweg SOESTERBERG-NOORD Vrij gelegen, op ca. 900 m2 grond, een geheel gemoderniseerd en uitgebouwd vrijstaand woonhuis met grote garage, paardenstal en schitterend aangelegde vrije tuin. Ind.: hal, toilet, m.k., ruime L-vor- mige woonk. met parketvloer en schouw, mod. hoekkeuken met inb.app. (o.a. vaatwasmach., koelk., oven, gask.pl.) en bijkeu ken. Verd.: overloop, luxe badkam. met Jigb. en apar te douche, apart 2e toilet, 4 sl.km. (2 met balkon), zolder met vaste trap en ruime 5e sl.km. Alg.: deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en is o.a. voorzien van extra isolatieglas, nieuwe gara ge, paardenstal (3m x 4m), aangelegde tuin met o.a. vijverpartij, bloemenkas, volière en meerdere terras sen. Van Goyenlaan SOEST Gunstig gelegen 3 kmr.apparte- ment (v.h. 4 kmr.appartement) met garage en berging op de be gane grond op de 4e etage. Inde ling: ruime woonkm., 2 sl.km., keuken, bijkeuken, douchecel en toilet. Algemeen; de servicekos ten bedragen 300,- per maand (incl. voorschot c.v.-gas). Dit ap partement verkeert in redelijke staat van onderhoud. Gevraagde koopsom ƒ269.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ2.585.000,- kosten koper Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035)601 7962 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@worldonline.nl Ranonkelstraat AMERSFOORT In de gewilde bloemenbuurt en nabij de Soesterweg een goed on derhouden middenwoning met tuin, c.v., berging n achterom. Ind.: hal, m.k., uitgebouwde woonk., mod. keuken met inb.app., inpandige berging. Ver dieping: overloop, 2 sl.km., bad- km. met ligbad en 2e toilet, zol der met vaste trap. Alg.: deze wo ning verkeert in goede staat van onderhoud en is o.a. voorzien van hete luchtverw., kunststof kozijnen en parketvloer. Wieksloterweg 23 O.Z. SOEST Tegenover de Pijnenburgse bossen gelegen vrijst. semi-bungaow met dubbele garage, tennisbaan met kantine en bedrijfsruimte (o.a. ge schikt voor paardensport) op ca. 13.000 m2 grond. VBO De komende weken wordt gewerkt aan de herinrichting van de groen en speelvoorzieningen in de omge ving van de Wiardi Beckmanstraat. Eind oktober hebben bewoners tij dens een inspraakavond de herin richtingsplannen kunnen beoorde len. De volgende werkzaamheden worden uitgevoerd. Op een aantal plaatsen worden bo men zoals lijsterbes en meidoorn, van wege ouderdom en ziekten vervangen door andere boomsoorten. Bij een aantal entrees wordt de hoge beplanting vervangen door lage beplan ting, zoals bodembedekkende heesters, vaste planten en enkele opgaande hees ters. Zoveel mogelijk zullen er bes- en bloesemdragende bomen en heesters komen. De huidige speelplaats wordt herin gericht tot een ruim gazon met aan de randen enkele heestervakken. Door het geringe aantal kinderen in de leeftijd tot 12 jaar in die omgeving, wordt alleen één dubbele schommel en één veer- beestje teruggeplaatst. Verder komt er in de omgeving van de speeltoestellen een zitbank. Uit de garderobe van het Griftland Col lege aan de Noorderweg is vorige week een sportjas ontvreemd. De jas had een waarde van 300 gulden. Aangifte deed een 15-jarige scholier uit Soest. meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! sneer! Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1999 | | pagina 5