20 KORTING y> ✓9 Marcel Vossestein presenteert variant voor rekeningrijden Studio Stance: 'beauty op z'n best' Als het om kennis ^aat slaapt u het rustigst bij Sleepworld UUR Zaterdag 27 november Mevrouw De Widt in Unicef-winkel Cardioloog Mosterd nam ifscheid van ziekenhuis Eemland Somalische vrouwen kiezen voor werk in ouderenzorg 69ct Gemeente Soest, Iet op uw Hellen' Verwarring over begrippen eeuwwisseling/millennium Nuance PAGINa WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 SOESTER COURANT Soester verkeersambtenaar werkt plan uit ACTUEEL PAGINA 7 jelijk gemaakt 'elen. aardij! '.huisweb.nl Schoonheidsinstituut naar Plein van Zuid M 'i •f s Sleep W>rld Middelman 0/ Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers (3) Diabetescollecte: ruim 18 mille Wenskaarten mei uw eiqen foto Kerif/Nieiiwiaar Victor Deelen als makelaar beëdigd 'Ster' repareren en kenteken graveren Dubbele inbraak de Akkeren Inbreker overlopen door meisje (9) Ingezonden SINTERKLAASMARKT - BRADERIE- 30 a m m LU LU a cc O O UJ cc LU a cc co I cc co van 9.30 18.00 uur op de gehele wintercollectie Lótdt/ Spring field The Outpost Hil-ton herenmode Van Weedestraat 4-8 - Soest m 30 TC CD 30 H -H31NIS laaayooAaiyaavyg i -AMRO Soest, Albert Beckeringh Catering, .m. Baum-ponywagen, ïm Sports, DA drogist Federatie MKB Soest, Gall Hartogsveld, jductions. Bouwbedrijf t. Hopman Masselman /an Kooten brood- en el b.v.. Megapool Soest, leep Well, Sint-Nicolaas g, Syllie Hair, Stichting :laars, Winkelkring van ïle Julio's en Juantino's. ;urenbrochure die ijnwerpers zet, biedt ngrediënten voor een ;l voor een xatie 035-6016251 islaan 167 mflmT- jus verbouwd en nieuwe badkamer en grote tra kamer. Totaal effectief zolder). Indeling: Woon- 3t deur naar balkon, vrijwel aratuur, grote slaapkamer, stafelmeubel en toilet. Zol- itentiële extra kamerruimte, d en voorzien van c.v. gas- jTijdens de studiedagen van vervoer- wetenschappers in Amsterdam heeft de Soester verkeesrambtenaar (Marcel Vossestein vorige week (op ^persoonlijke titel) een variant voor het rekeningrijden gepresenteerd. Dat systeem zou binnen de cordons van het rekeningrijden rond de gro te steden moeten functioneren. Aan het eind van iedere autorit rekent men in die gemeenten een bijdrage af voor het gebruik van het wegen iet. hankelijk van het moment van aan- omst varieert de bijdrage van 1 tot 7 _,ulden. Het systeem vergt een investe ring in de vier regio's van ca. f 3,6 mil- "ird. Daar tegenover staat een jaarlijk se opbrengst van f 2,4 miljard. Daarvan noet f 343 miljoen worden besteed aan .de afbetaling van de investering. Het ixtra (politie)toezicht met 1 formatie plaats per 1.000 inwoners kost jaarlijks 1246 miljoen. De daarna overblijvende f 1,8 miljard is beschikbaar als een jaar- llijkse compensatie voor woningen en edrijven van ruim f 1.000 per adres, tijdens de spitsuren vermindert het au toverkeer naar verwachting met een der de en de gemiddelde totale verminde- j'ring bedraagt 141/2 _pat is de kern van Vossesteins bijdrage op persoonlijke titel: "Als we mobiliteit p prijs stellen" die de beleidsmedewer ker van de gemeente Soest op het jaar- ijkse Colloquium Vervoerplanologisch peurwerk heeft gepresenteerd. De lus- en minpunten van het rekeningrij- len vormen in de beschouwing het ver- rekpunt. In de beoordeling overtreffen !e minpunten van het regeringsvoorstel ïkeningrijden de pluspunten. Dit komt ooral door de gevolgen voor de auto ebruikers van buiten het cordon, terwijl iet autogebruik binnen het cordon vordt ontzien. Jmdat rekeningrijden het regionale au- Dverkeer erg willekeurig treft, zijn car- loolen en openbaar vervoer nauwelijks en alternatief. Sluiproutes en de maat- :gelen daartegen betekenen ontregeling an het verkeer op regionale wegen. Omgerekend per Nederlandse belas- ngbetaler bedraagt de opbrengst jaar- jks maar f 26. De helft daarvan gaat p aan de kosten van het systeem. Het esterend bedrag van f 12 is onvoldoen- le voor de teruggave van jaarlijks f 40 arport, schuren en part plekje met de onlangs voorzijde en het golvende ee als verlengstuk van de voonkamer met erker, fraaie paratuur, doucheruimte, toi- en overloop met open werk en gedeeltelijk dubbele :a 281 m3. ■WWi i middenwoning iet zuidwesten. Totaal grond- Jen: Luxe keuken, fraai sani- Je living, wanden in het hele rkt en vanzelfsprekend c.v.- ptimale isolatie (thermoglas, Excellente staat van onder- iving, open keuken compleet i hal. 1e verd.: 3 ruime slaap- p. 2e verd.: vaste trap naar uur en de luxe in dit huis qe- ing. ale berging, carport bestrating, fraaie borders en 3 met winkels en N.S.-station loud woonhuis ca. 500 m3. B.g.: L-vormige woonkamer, pparatuur, ruime slaapkamer, hal. 1e verd.: 4 slaapkamers, r. 2e verd.: bergzolder (niet >p één der meest fraaie"^fi^ lirect grenzend aan natuurge- tekende staat van onderhoud, sniveau. Koperen goten, auto- waterzuiveringsunit, alarmin- Indeling: grote living met open jsieve woon-eetkeuken, grote :enkamer, 2 badkamers, beide :oilet en haJ. Souterrain: Grote ampartijen, tegelvloer, vloer- Aparte stookruimte. Dubbele ediening en separate berging, vijverpartijen en een prachtige n planten. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM MN 10.00 TOT 14.00 UUR per belastingplichtige in het regeerak koord. Dat gaat uit van f 400 miljoen jaarlijkse opbrengst. Schade Vossestein schat de schade vanwege opstoppingen en congestie op regiona le en stedelijke wegen op een veelvoud van de jaarlijkse f 1,7 miljard schade vanwege de files op de autosnelwegen. Europese studies becijferen de schade vanwege opstoppingen en files op 2% van het nationaal inkomen. De regering wil de weg-infrastructuur liever niet lan ger als overheidsvoorziening zien, maar als productiemiddel. De studie bekijkt de mogelijkheden daarvan. De gemid delde bedragen voor een vaste telefoon aansluiting en voor de wegenbelasting liggen vrijwel gelijk: ca. f 40 per maand. Het wegennet met een vermoede waar de van f 500 miljard is zo'n 25 keer duurder dan het telefoonnet. Een met het telefoonnet vergelijkbare exploitatie kost de autogebruikers jaarlijks f 48 miljard extra. Met een beperkte bijdra ge voor de vroegere rentelasten is auto gebruik met f 16 tot f 26 miljard per jaar flink duurder. Dankzij het voor de ge bruikers 'rentevrije' wegennet nam het autogebruik zo toe, dat de rijksoverheid nu een jaarlijks 'voordeel' heeft van bijna f 4 miljard. Met het gepresenteerde systeem mag men binnen de 4 regio's van de grote steden (totaal ruim 3 miljoen inwoners) alleen nog parkeren op parkeerplaatsen en op eigen terrein. Na het parkeren re kent de automobilist voor het wegge bruik het op dat moment vereiste be drag af. Bij parkeren op eigen terrein brengt het systeem via richtinggevoeli- ge detectie(lussen) het verschuldigde bedrag bij de eigenaar of houder van de inrit of toegang in rekening. Tarief Als tarief geldt het basistarief van f 1 per autorit tot 6.30 uur. Met een gulden extra per kwartier stijgt het tarief tot f 7 tussen 7.45 uur en 9.00 uur. Daar na daalt het tarief ieder kwartier met een gulden tot 10.15 uur. Tot 15.45 uur geldt opnieuw het basistarief van een gulden. Daarna stijgt het tarief opnieuw met een gulden per kwartier tot f 7. Dit geldt van 17.00 uur tot 18.15 uur. Met een gulden per kwartier daalt het tarief tot het basistarief van een gulden om 19.30 uur is bereikt. Dit geldt tot de volgende ochtend 6.30 uur. Het totale autogebruik binnen de vier grootstedelijke regio's daalt bij eenzelf de effect als bij rekeningrijden - iedere gulden extra vermindert het autogebruik met 5% - met 14V2 Dit zijn ruim 430.000 autoritten per dag. In de och tend- en avondspits daalt het autoge bruik met een kwart, oplopend tot ruim een derde. De f 2,4 miljard jaarlijkse opbrengst betekent per adres in de re gio's een bedrag van ruim f 1.500. Het afbetalen van de aan te leggen infra structuur kost per adres f 214 per jaar. De 3.000 extra toezichthouders in de vier regio's jaarlijks kosten per adres f 153. Daarna is per adres ruim f 1.000 per jaar beschikbaar voor de inwoners en bedrijven. Meer en minder Met het systeem gaat de 'gemiddelde' automobilist binnen de regio bijna f 170 per maand meer betalen. Voor de dage lijkse 'spitsrijders' in de regio kunnen de extra-kosten oplopen tot zo'n f 380 per maand. Als men de spitsuren ontwijkt, beperkt dat de kosten tot zo'n f 60 per maand. De 'spitsrijders' van buiten de regio moeten om dagelijks hun bestem ming binnen het cordon bereiken tot f 130 per maand meer betalen. De te ruggave van de opbrengst per adres be perkt de extra-kosten voor veel bewo ners van de regio met ruim f 90 per maand. Voor de spitsontwijkende auto mobilist in de grootstedelijke gebieden ontstaat daarmee een voordeel van ruim f 30 per maand. Met de teruggave per adres in de 4 regio's wordt vooral de tweede en volgende auto per adres fink duurder. Marcel Vossestein is beleidsmedewerker civiele techniek en verkeer en vervoer bij de gemeente Soest houdt zich vrijwel dagelijks met de mobiliteitsproblema- tiek bezig. Vooral het direct volgen van de (goed verzorgde) interactieve plan- ontwikkeling van rekeningrijden in de regio Utrecht inspireerde hem tot deze bijdrage op persoonlijke titel. De Vos- sestein-variant kenmerkt zich door een grotere effectiviteit, een groter maat schappelijk draagvlak en vermindering van de nadelige effecten. Vossestein heeft zijn verhaal opgestuurd aan het kabinet en de Tweede Kamerfracties, evenals aan de ministers en staatssecre taris belast met verkeer, milieubeheer, (grote) stedenbeleid en politie. In 1994 publiceerde hij "Ritbeheer als redding?" Komende vrijdagavond (26 novem ber) om 19.00 uur opent Studio iStance zijn deuren aan het Plein van Zuid 36, de nieuwe winkelprome nade aan de noordkant van het win kelcentrum Hartje Zuid. Bezoekers en voorbijgangers mogen daarbij ekenen op een behoorlijk stukje ^uurwerk. Daarna is er een "open Jiuis" met allerlei demonstraties. Studio Stance is de nieuwe naam voor het schoonheidsinstituut van Stance \ndeweg, tot dusver gevestigd in het woonhuis aan de Vosseveldlaan. Wat Baar al een beetje was ontstaan wordt 'aan het Plein van Zuid in versterkte nate voortgezet en uitgebreid. Behalve een schoonheidsinstituut met diverse specialisaties (o.a. pedicure/manicu- resalon, kunstnagels, couperoseverwij- dering, permanent en pijnloos ontharen en permanente makeup) wordt Studio Stance ook een echte "schoonheidswin- kel", aangevuld met twee behandelka mers. Onder het motto "beauty op z'n best" verkoopt Stance Andeweg in de nieuwe zaak ook allerlei cadeauartike len, accessoires en bijoux. "Kleding is óók belangrijk bij schoonheid," vindt Stance Andeweg. "Dat hoort er gewoon bij." Panty's, tassen, echte zijden sjaals, stropdassen, zelfs herensokken, - alles wat maar met schoonheid te maken heeft is bij Stucio Stance te vinden. In Hartje Zuid vindt vanaf nu ook een Het afscheid van de Amersfoortse :ardio!oog prof. dr. W.L. Mosterd is 'orige week prominent gevierd, na lat hij mee dan dertig jaar in de re- ;io werkzaam is geweest. Dat ge beurde o.a. met het symposium Hartfalen 2000". Mosterd heeft zich in de cardiologie en iportgeneeskunde in het bijzonder be uggehouden met pacemakers, inspan- ïingsfysiologie en hartfalen. Landelijke jekendheid geniet hij al veel langer loor zijn eigen sportprestaties en zijn ntensieve bemoeienis met sporters en sportgeneeskunde. In het wetenschap pelijke symposium kwamen allerlei on derwerpen aan de orde. "Hartfalen 2000" duidt o.a. op de diagnostiek en behandelmethoden in de toekomst. Me dicijnen, pacemakers, en andere thera- pieëen passeerden de revue. Een be- i langrijke verdienste van cardioloog Mosterd is de vroegtijdige herkenning en behandeling van hartfalen, waarvoor hij de samenwerking met huisartsen, collega-specialisten en ander hulpverle ners heeft gestimuleerd. Vak van de toekomst In ziekenhuis Eemland worden jaarlijks bijna 2000 patiënten opgenomen in de hartbewakingsafdeling. Ongeveer de helft daarvan heeft een dreigend hartin farct. Hartfalen komt steeds vaker voor en het aantal patiënten met dit ziekte beeld zal de komende jaren nog verder stijgen. De oorzaak van deze toename is de verdere vergrijzing van de bevolking, maar ook de betere behandelingsmetho den voor hartziekten, zoals hartinfarcten en kleplijden. Hartfalen vormt daardoor één van de grootste problemen voor de gezondheidszorg in de naaste toekomst. Stance Andeweg (l.) en Marlies Daat- selaar in de nieuwe zaak aan het Plein van Zuid. Foto: Aldo Allessie unieke samenwerking plaats tussen de schoonheidssalons van Studio Stance en kapsalon Jan Sluyter. Samen presente ren zij een nieuwe lijn huidverzorgings producten en cosmetica: Lombagine uit Parijs. Die omvat o.a. maquillage (kleu ren make-up) en "corrigerende" pan ty's. "Ik wil het beste van het beste," zegt Stance Andeweg. "Alles wat uit straling heeft past in m'n winkel. Dat betekent overigens niet dat alles heel duur is. Ook een jochie met vijf gulden kan bij ons iets voor z'n moeder ko pen..." Demonstraties "Studio Stance wordt volgens mij de leukste winkel van Soest", zegt Stance Andeweg, die in de nieuwe zaak geas sisteerd gaat worden door Marlies Daat- selaar. Zij helpt in de winkel en wordt ook opgeleid als nagelstyliste. Na de opening is er vrijdagavond in de nieu we zaak van alles te beleven. Zo zijn er o.a. demonstraties van Fitshape-voe- dingssupplementen ("puur natuur", al dus Stance), kunstnagels, paraffineba- den (voor een mooie zachte huid, goed voor spieren en gewrichten) en "Fun Friendly"-badproducten. En tenslotte is er informatie van de Stichting Kattenop- vang Woudenberg, een club die zij een warm hart toedraagt en tijdens het "open huis" wat extra aandacht gunt. De vaste openingstijden van Studio Stance zijn: dinsdag t/m donderdag 09.00 tot 18.00 uur; vrijdagavond ook tussen 19.00 en 21.00 uur en zaterdag tot 17.00 uur. De behandelingen kun nen overigens ook 's avonds plaatsvin den. Studio Stance is gevestigd aan het Plein van Zuid 36 en bereikbaar via tel. 6012013. Test uw ideale bed in onze ruime slaapstudio Een traagschuimmatras is gemaakt van speciaal voor de ruimtevaart ontwikkeld materiaal dat zich exact aan de vorm van uw lichaam aanpast op basis van uw eigen lichaamswarmte. Zo slaapt u rustiger en dieper, zodat u energieker ontwaakt. Een revolutie: het traagschuimmatras De aanschaf van een bed is niet zomaar een beslissing. Daar moet u vele jaren en vooral gezond mee verder. Daarom is een goede test zo belangrijk. En een vakkundig advies van mensen die weet hebben van verschillen in lichaamsbouwruggen, een ontspannen slaaphouding, matraseigenschappen en zo meer. Bij Sleepworld krijgt u de tijd en de ruimte. Sleepworld, de slaapkamerafdeling van... VJ WONEN Birkstraat 99 (hoek van Lenneplaan) Soest, tel. 035-6011004 Iedereen weet dat verzorgings- en verpleegtehuizen tegenwoordig moeilijk personeel kunnen krijgen. Somalische vrouwen, vaak alleen staande ouders, voelen wel wat voor een baan in de gezondheidszorg. Vijf Somalische vrouwen uit Soest heb ben die keuze gemaakt. Eerst volgen ze het schakelprogramma bij ROC de Amerlanden, de Voorde, in Amers foort. Eén van hen heeft sinds een jaar een baan in een verzorgingstehuis in Soest, twee zijn nog met de opleiding bezig en een derde begint binnenkort als stagière in verpleeghuis Daelhoven. Toch was en is het niet gemakkelijk om zo'n programma te volgen. Omdat het om alleenstaande moeders gaat moet eerst al de kinderopvang geregeld wor den. Ook het vervoer is soms een pro bleem, want drie kinderen naar de ba sisschool en de crèche brengen op één fiets valt ook niet mee. Daarnaast is er een cultuurverschil. Eén van de vrouwen, Kinsy, heeft als ziekenverzorgster in het ziekenhuis van Mogadiscu gewerkt. Ze heeft dus veel ervaring, maar moet toch een andere vaktaal leren. Daarom kreeg zij extra huiswerkbegeleiding in vaktaal verzor ging. Lijkt u het leuk om 1 of 2 uurtjes op uw eigen vakgebied bijles te geven, meldt u dan aan als vrijwilliger bij Vluchtelin genwerk. Ook worden nog medewer kers gezocht die met name geïnteres seerd zijn in juridische ondersteuning (aanmelden bij Elly of Ammy, tel. 6026053). De collecte voor het Diabetesfonds Ne derland, gehouden in de week van 31 oktober tot 6 november, heeft in Soest/ Soestduinen een bedrag van f 18,430,10 opgebracht. Alle gevers hartelijk dank namens het comité. Wie de collectant heeft gemist kan nog een gift overma ken op giro 5766 van het Diabetesfonds in Amersfoort. prettige kerstdagen Gelukkig 2000 Afgewerkt in EIGEN LABORATORIUM, hierdoor extra veel mogelijkheden. Eigen tekst mogelijk snelle levering INCL. ENVELOP: 99 CENT PER STUK BIJ 100 STUKS INCL. ENVELOP 'Willem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57, Soest-Zuid. Telefoon (035) 601 31 09 Victor Deelen, werkzaam bij Makelaar dij Deelen in Soest, is vorige week bij de Utrechtse rechtbank officieel beëdigd als makelaar. Hij volgde met succes de makelaarsopleiding bij de S.O.M. in Nieuwegein. Vermoedelijk is hij een van de laatsten die nog de eed hebben moe ten afleggen; deze verplichting wordt per 1 januari 2000 opgeheven. Deelen (29) wordt in het komende jaar mede firmant van de makelaardij in Soest- Zuid. Deze week is er in Soest een actie Ruit Repareren/Kenteken Graveren. Op ver zoek wordt de voorruit ter plekke gra tis door Automark geïnspecteerd en krijgt men een geheel vrijblijvend advies m.b.t. eventuele beschadigingen. Men hoeft geen afspraak te maken. Het aan brengen van gravures kost slechts enkele minuten, een ruitreparatie duurt een half uurtje en gebeurt vaak gelijk met het graveren. Meldt u zich voor Voor- ruitinspectie of Ruitreparatie daarom direct bij de reparateur/graveur. Rapa- ratie van de voorruit is voor WA-Plus, Casco en All-Risk verzekerden geheel zonder kosten. Graveren van het kente ken met NL kost f 25,- per auto inclu sief twee waarschuwingsstickers. Voor f 10,- extra kunt u een speciale reflectie- laag over de gravures laten aanbrengen, waardoor de gravures ook goed zichtbar blijven bij regen en bij weinig licht 's avonds. Vrijdag 26 november kan men terecht van 9.00 tot 17.30 uur op de parkeerplaats bij het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Bij regen kan men rus tig in de auto blijven zitten. Let op de gele tent van Automark! Een onbekende dader heeft vrijdagmid dag op klaarlichte dag twee naast elkaar gelegen woningen aan de Akkeren be zocht. Een van de bewoonsters ontdekte dat de voordeur van haar flat geforceerd was. Beide woningen bleken overhoop te zijn gehaald. Uit de en flat verdween een cd-speler en een aantal cd's; uit de andere video- en stereoapparatuur en cd's met een gezamenlijke waarde van 4000 gulden. Vrijdagmiddag hoorde een 9-jarig meis je in een huis aan de Pieter de Hoog- hlaan verdacht gestommel in de slaap kamer. Toen ze wilde gaan kijken stond ze oog in oog met een inbreker, die er direct vandoor ging. Het meisje waar schuwde de buurman, die de achtervol ging inzette en de inbreker volgde tot het NS-station Soestdijk, waar hij het spoor kwijtraakte. Toen de trein arri veerde zag hij hem echter opeens weer tevoorschijn komen uit de bosjes langs het perron. Met assistentie van een van de omstanders slaagde hij erin de man in de kraag te vatten. De trein vertrok weliswaar, maar de dader wist zich als nog los te rukken en vluchtte naar de Van Weedestraat, waar de inmiddels gewaarschuwde politie hem kon vangen. Het bleek te gaan om een 18-jarige Utrechter, die eerst ontkende maar la ter toegaf dat hij het huis was binnen geklommen. Er wordt overigens niets vermist. De Utrechter zou maandag morgen direct worden voorgeleid, om dat er tegen hem nog een aantal zaken "open stond". Voordat we weer in de "kerststemming" komen, ("kerst" gaat over de ge boorte van Jezus Christus) zouden we in Soest toch wat duidelijkheid moe ten krijgen over onze jaartelling. De gemeente krijgt regelmatig te lefoontjes van inwoners die in verwarring zijn geraakt door het begrip "millennium". Zij willen weten wanneer nu precies de eeuwwisseling is. Er zijn zelfs mensen die in de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000 willen trouwen, omdat zij deze gebeurtenis willen laten plaatsvinden op - in hun ogen - de grens van de eeuwwisseling. Om alle misverstand over de begrip pen eeuwwisseling/millennium weg te nemen het volgende: de eeuwwis seling vindt plaats in de nacht van 31 december 2000 op 1 januari 2001. Een eeuw telt immers 100 jaar en die periode is pas aan het eind van het jaar 2000 voltooid. Wat er wel ge beurt in de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000: het eerste van de vier cijfers van het jaargetal, de 1 verandert in een 2. Het derde millennium begint dus op 1 januari 2001. Op 1 januari 2000 spreken we dus over "het jaar 2000" en niet over, "eeuwwisseling/millennium". In bovenstaand artikel uit het blad "Op 't Hoogt" van de gemeente Soest, d.d. 10 november 1999, worden we namelijk foutief voorgelicht. De verwarring is daardoor compleet. De bewering dat de eeuwwisseling pas plaatsvindt "in de nacht van 31-12-2000 op 01-01-2001" en dat "het derde millennium dus op 01-01-2001 begint" berust op een mis verstand. Er wordt een jaartje misgeteld. Waar zit de fout? We hanteren in de westelijke wereld de "christelijke jaartelling". De christenen tellen hun jaren vanaf Jezus' geboorte. Deze jaartelling is het eerst uitgedacht en aanbevolen door de Scyth Dionysius Exiguus in het jaar 525 n. Chr. (Hij heeft wel een foutief beginpunt geno men, daar de geboorte 5 of 6 jaar te laat is gesteld, naar wij nu weten, maar dat doet hier niet ter zake). Wij spreken over: vóór en na Chr. Als u bijv. leest over het jaar 10 v. Chr., dan wil dat zeggen: tien volle jaren voor de geboorte van Jezus Christus. En 10 n. Chr. wil zeggen: 10 jaren na de geboorte van Christus, lo v. Chr. I ft—fr Chb Aanstaande januari leven we in 2000 na Christus, d.w.z. 2000 jaren zijn dan voorbij. Op 1 januari a.s. om 0.00 uur zijn er 2000 jaar om in de christelijke jaartel ling, en niet pas in 2001, zoals de voor lichter van de gemeente Soest ons pro beert wijs te maken. De eerste eeuwwisseling vond plaats in het jaar 100 n. Chr. en niet pas in het jaar 101. Kijk maar naar uw liniaal. Waar 10 staat, daar hebt u 10 cm, en u hebt niet pas 10 cm bereikt bij de 11. Zo zit dat. Artikel van de gemeente: "Het derde millennium begint dus (waarom "dus"?) op 1 januari 2001." Foutje! Het zegt: "op 1 januari a.s. verandert de 1 in een 2 (2000)." Dat is juist, maar kijk ook naar het laatste cijfer: het is dan ook weer een jaar lang 0. Zo was het ook in den beginne. Conclusie: Op 1 januari 2000 a.s. spre ken we dus wèl over "eeuwwisseling", want dat is het dan ook, en het is op datzelfde moment ook nog "millen niumwisseling". 10 n. Chr. I lO j J 6 f v J I In het jaar 10 n. Chr. waren er dus 10 jaren voorbij! 10 n. Chr. was dus echt niet pas in het jaar 11 bereikt. Derhal ve: 100 n. Chr. betekent: 100 jaar voor bij; 1000 n. Chr. betekent: 1000 jaar voorbij. /o We leven vanaf 1 januari a.s. (over een paar weken) in de 21s,e eeuw en in het 3C millennium. Wie het anders ziet mist echt de boot. Gewoon even rekenen! Arie Kleijne O O CD 1» Mevrouw A. de Widt, echtgenote van de burgemeester.nam vorige week als eerste een kijkje bij de nieuwe collectie LJnicef-artikelen in de Unicef-winkel aan de Lange BrinkwegZe werd daar rondgeleid door de dames Rademaker en Weitzel. Er zijn in de winkel allerlei prachtige cadeaus te koop, maar ook ui terst fraaie kerstkaarten, kalenders, agen da 's, kinderspeelgoed, kinderboeken, horloges en nog veel meer. De Unicef- winkel is gevestigd aan de Lange Brink- weg 62. A

Soester Courant | 1999 | | pagina 7