prijken met superstoom IARKADI Wiin van lloarn Soester Dictee weer 'echte kraker' Grote of kleine woningcorporatie? ssrs.'SïS; EXPERT SCHOEMAKER DEMONSTREERT... expert SCHOEMAKER «ABS!!.'*? lACTUEEL f Einduitslag Soester Dictee Inschrijven voor 40 koopwoningen Esparto' in Boerenstreek Negen nom Gouden Ol Kerst/Nieuw Digitale wengka Het Soester Dictee 1999 Niet winnen, maar deelnemen is belangrijk Greek Art NewAge Shop F.C.Kuyperstraat 24 Soest Datum: Zaterdag 4 december Tijd: 12.00-17.00 uur gaat niets te ver. WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 SOESTER COURANT NVOB Gemiddeld, aantal fouten: 29 Parklaan Tot uiterlijk 15 december PAGINA U C WOENSDAG 1 DEC Wie vergelijkt leest de Soester Couranl Koudekerker Jacques Bettelheim winnaar Discussie ter gelegenheid van 25-jarig bestaan Honsbergen SUcki» 'Willem Van mm' www.expert.nl 1. Een antiek pan-HelIeens sportfestival, exclusief voor Griekse atleten in Olympia gevierd, breidde men later uit tot alle autochtone bewoners van het Middellandse-Zeegebied. 2. In 393 schafte een Romeinse keizer die antieke spelen abrupt af; op initiatief van een Franse baron werden in 1896 in Athene de moderne Olympische Spelen georganiseerd; een succes vanjewelste. 3. In 2000 begint weliswaar niet het nieuwe millennium, maar wel wordt het een olympisch jaar, evenals in 1996, toen onder meer waterpoloërs elkaar nietsontziend de medailleoogst betwistten. 4. Avant-gardistische exponenten van de hiphopcultuur verwachtten indertijd dat zij een-twee-drie en zonder meer op de olympiade konden terechtkomen met de hink-stapsprong of als hordelopers. 5. Doch het waren onloochenbaar goocheme gedachteflitsen van de slimmeriken, die in allen gevalle als training ten minste eenmaal op hun mountainbikes over het parcours (parkoers) crosten. 6. In preolympische to(e)rnooien wordt allerwegen naar hartelust gevolleyd, gejudood, gesurft, gerugbyd en gebaseballd; zal het rood-wit-blauw fier in top gaan en zal het Wilhelmus klinken ten aanhoren van vele geïmponeerde tv-kijkers met kippenvel? 7. Of moeten onze olympiërs, die rigoureuze selectie-eisen haalden, geruggensteund door de stereotiepe dolenthousiaste Oranjeaanhang, en plein public woordeloos bakzeil halen? Dat zou gênant zijn. 8. Ex-hockeysters en oud-coaches ten slotte beweren, dat alle optimistische prognoses overhoopgehaald kunnen worden, indien niet goed leidinggegeven wordt aan de Oranje-internationals. Soest, 22 oktober 1999 Ton Majoor N.B. Sommige deelnemers vonden dat "in alle gevallen" (zin 5) eveneens had moe ten worden goedgekeurd. Echter, "in allen gevalle" betekent: in ieder geval, ofwel: wat er ook gebeuren mag. En dat past duidelijk beter in de gegeven zin. Vanafdeze week: veel NewAge muziek op voorraad. Tevens mogelijkheid voor zonnebank. Hl 915 Extra lagêprijjen door geramenlijke Wy inkoop van 3000 Experts in Europa. Gratis Expert AI(-flisks-Carant(e 'WW (bij aankopen boven 490, Geldt niet voor mobiele telefonie. fim. Gratis fhuisbewrgen. l'c; Vakkundige en snelle service. (ÏJ) Gratis Omruilgarantie. Met een Philips stoomsysteem strijkt u sneller en gemakkelijker. Zelfs de meest lastige stoffen strijkt u moeiteloos glad. Sneller strijken Gemakkelijker strijken Verticaal strijken Strijkbout met supergladde en onverwoestbare Anodilium16' zoolplaat Geen kalkvorming in strijkijzer. Tijdelijke demonstratie aanbieding: Als u tijdens de demonstratie een superstoomsysteem Hl 915 of Hl 995 koopt, ontvangt u gratis een Brabantia strijkplank. Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST W NVOB W Bouwgamnt MEER DAN 35 JAAR EEN BEGRIP IN DE BOUW NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST - TEL (035) 601 50 73 FAX (035) 601 74 96 Hieronder volgt de einduitslag - al thans van de eerste tien plaatsen - van het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal 1999. Er zijn nogal wat deelnemers met een ge lijk aantal punten geëindigd, die dus "ex aequo" hun plaats hebben ingenomen. Het gemiddeld aantal fouten bedroeg 29 (lager dan in het nationaal tv-dictee 1998 - dat was 31!). De eindrangschikking van de beste "tien": 1. Jacques Bettelheim 8 ft. 2. Bob Boersema 10 ft. 3. Piet van Dijk 14 ft. Bert Jansen 14 ft. 4. Christl Kop 17 ft. 5. Hetty van Zanen-Luken 19 ft. 6. Netta van Hulzen 21 ft. 7. Philippe Kessels 26 ft. Dick Koblens 26 ft. J.M.C. Verduijn 26 ft. 8. D.G.C. Krijger-Toppen 27 ft. J.K.C. Postema 27 ft. Wim Ros 27 ft. 9. S.C. Pasman-Sakkers 28 ft. Arie Treur 28 ft. C.A.M. Veldman 28 ft. 10. P.A. Hoogervorst-Moulijn 29 ft. Op het puntje van het perron Soest-Zuid verveelt het wachten op het trouwe treintje niet, omdat een stukje warme akker daar naar boven kruipt en de Parklaan nog ietsie te genieten overliet. De ganse dag de einder van de Engh, de muze van de trein. Hoe super moet het wonen aan de Parklaan wel zijn. Brengt niet het spoor hun straatverkeer tot staan? De akkerdauw stroomt binnen door het slaapkamerraam. Bij Parklaan en Nieuweweg, het spoor te zien als as, dan verschijnt een driehoek, zeg de stelling van Pythagoras. Zo zit ik in verheven gedachten, eenzaam te wachten in de kou. Het perron veert op en daar staat plots de trein. Als ik mijmer, merk ik weinig, zelfs geen vrouw, of het moet pardoes een mirakels mooie zijn. Jan M. Samenwerkingsverband Achtgoed Wonen en Bouwen en Van de Grift Bouwbedrijf uit Soest presenteren 40 koopwoningen type 'Esparto'in de Boerenstreek. De start van de bouw is medio maart 2000 en de oplevering naar verwachting eind van dat jaar. De woning kost f275.000,- vrij op naam. Belang stellenden kunnen tot uiterlijk 15 december een inschrijfformulier in leveren bij Van de Grift Bouwbe drijf. Het formulier is te verkrijgen bij de gemeente Soest, Van Rou wendaal Makelaardij, de kantoren van Achtgoed in Amersfoort en Soest en bij Van de Grift Bouwbe drijf zelf. Afgesproken is dat inwoners van Soest en Soesterberg die een zelfstandige wo ning achterlaten, voowang krijgen. Dit betreft driekwart van de opties op de 40 woningen. De volgorde van toewijzing wordt bepaald door de woonduur van de kandidaat. Daarna komen inwoners aan de beurt die minimaal drie jaar aan eengesloten in de gemeente Soest of Soesterberg gewoond hebben. De volg orde wordt bepaald door de leeftijd van de kandidaat. Als toevoeging is gesteld dat voor de appartementen op begane grond voorrang verleend wordt aan ouderen (50+-ers) uit Soest of Soester berg. Dit zijn huishoudens waarvan mi nimaal een persoon ouder is dan 50 jaar. De volgorde wordt bepaald op leeftijd. Daarna vindt toewijzing plaats aan overige plaatsgenoten. Bij onvoldoende belangstelling uit ge noemde categorieën, komen belangstel lenden uit de regio Eemland aan de beurt. Dit zijn de gemeenten Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Woudenberg. Of mensen met een economische binding aan de regio. Volgorde wordt bepaald door loting bij de notaris. Woningkenmerken De woningen zijn verdeeld over vier woonblokken en liggen aan een wete ring met uitzicht op het nog aan te leg gen park. De woonblokken zijn nage noeg identiek van vorm en indeling. Elk woonblok bestaat uit vier appartement ten (A/As en B/Bs) op de beg^, grond, één appartement (C/Cs)enw: maisonnettes (D/Ds) op de verdiep^ De entrees bevinden zich op de bega;1, grond. De woningtypen A/ As zijn voor zien van een grote voor- en zijtuin, B/Bs heeft een voortuin. Beide wonintT typen hebben een terras boven het ter. De appartementen en maisonneUc hebben een terras of een loggia. D woonblokken zijn opgebouwd met bal' stenen gevels met vurenhouten kozijn^ Er worden betonnen dakpannen gü bruikt. Keuzemogelijkheden Ook bij de "Esparto" kan de koper d woning aan zijn persoonlijke wense/ aanpassen. Voor verschillende onderde len kan een keuze gemaakt worden u., diverse alternatieven en extra's. Aand kandidaat-kopers wordt een uitgebreid verkoopmap met een meer- en minde; werklijst aangeboden. Bij de hoekwo ningen type C/Cs en D/Ds kan de wo ning uitgebreid worden met een sero. en/of dakterras. Van de Grift Bouwbe drijf bouwt alle woningen met GlW-g* rantie. Bij de ontwikkeling is rekening gehouden met de eisen voor Duurzaam Bouwen en het politiekenmerk Veilig Wonen. Het architectenbureau Verwen", Messnig en Partners uit Soest ontwierp de woningen. Inschrijving Wanneer men voldoet aan de voorwaai den van de gemeente en belangstelling heeft, kan men een inschrijfformulie; invullen dat verkrijgbaar is bij de go meente Soest, Van Rouwendaal Make laardij, kantoren van Achtgoed Wonen en Bouwen in Amersfoort en Soest en Van de Grift Bouwbedrijf. Het inschrijf formulier dient uiterlijk woensdag \t december 1999 correct en volledig in gevuld, ingeleverd te zijn bij Van Grift Bouwbedrijf in Soest. Het adres b Kerkstraat 83a in Soest, tel. 03y- 6014691. Voor de veertiende achtei gende maal maakt Groei Progressief Soest de nomim kend van de organisaties ei nen die in aanmerking kom de Gouden Oliebol van dit j door Ali v.d. Berg ontworpei je. Deze ereprijs is bedoeld voor j of groepen die zich op een of a bied verdienstelijk hebben gems de Soester samenleving. Groe Progressief Soest kiest op zat» december uit onderstaande gem den (in alfabetische volgorde) naar voor het jaar 1999. De pr door GL/PS-fractievoorzitte Mann overhandigd tijdens de ke nieuwjaarsreceptie van GL woensdag 5 januari 2000 in D aan de Molenstraat. Wie een stem wil uitbrengen op de genomineerden, kan dit doe terlijk vrijdag 10 december bij tactpersonen Olga Duijm, H< laan 23, 3764 WG Soest, te 6025369, e-mail: duijo@soest.i Tak, W. Beckmanstraat 282, 3 Soest, tel. (035) 6015612. Nominaties De Soester Kring. Elke eerst de woensdagochtend van de wordt in de gemeente al acht financieel laagdrempelige en zeer gevarieerde bijeenkomst g seerd door een groep vrijwillig o.a. P. Wortel. Eenzaamheidstx is geen doel, maar op die twee den hoeft men het niet te zijn. Echtpaar M.J. van Essen. C ze nog maar pas getrouwd ei kinderen waren, stonden ze al alle mogelijke manieren voor j in problemen. De laatste twint het vooral ook de Stichting Je nu Balans, die zelden vergeefs roep op ze doet. Echtpaar E.C.J. Kaats. Zij jaren klaar voor anderen met c ste vanzelfsprekendheid. Is hel ANBO, Molenschot, de act commissie, de cliëntenraad of veel andere zaken - geen probl doet dat gewoon en je hoeft i niet in de aandacht te staan," v: Die stille werkers willen we graag nomineren, zij zijn "bet het ware. "Een grote woningcorporatie heeft voordelen", zei vestigingsmanager Barbara Bastiaanssen van Acht goed Wonen en Bouwen. "Een klei ne woningbouwcorporatie heeft voordelen", bracht directeur Carla van der Velde van Wonen Doorn daar tegenin. De twee verdedigden donderdagmiddag hun stellingen tijdens een forumdiscus sie, die plaatsvond na hun inleidingen. Schaalvergroting of kleinschaligheid was de kapstok, waaraan het debat was ge hangen. Directeur S.J. van Waveren- Esko van de Stichting Bevordering Be jaardenhuisvesting Soest (SBBS) leidde de discussie, waarin ook de toehoorders in de zaal zich mochten mengen. De bijeenkomst vond plaats in Honsber gen en dat had alles te maken met het 25-jarig bestaan van het dienstencen trum aan de Wiardi Beckmanstraat. Honsbergen is eigendom van de SBBS dat dit najaar ook al een feestdag orga niseerde om de mijlpaal te vieren. De discussie werd voorafgegaan door de opening van ir. J. Mink, voorzitter van de Raad van Toezicht. FotoAldo Allessie ln verband met een kwart eeuw Hons bergen heeft de SBBS een geldinzame ling gehouden. De helft van de giften wordt besteed aan de verfraaiing van de entree van het dienstencentrum, de an dere helft wordt geschonken aan de Stichting Garantiefonds Habitat Inter nationaal. Deze instelling probeert huis vesting te regelen voor gezinnen in der de wereldlanden. Wie nog een bijdrage wil storten, kan geld overmaken op re keningnummer 67.31.62.389 t.n.v. SBBS o.v.v. 25 jaar Honsbergen. Modem befaalgemak met d,a. de Expert Creditcard. BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TEL. 035-6010344 De dertig deelnemers aan het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taaleditie 1999 (de vierde in suc cessie die de SLAS organiseerde), waren het er na afloop in het alge meen wel over eens: de tekst die Ton Majoor dit jaar had verzonnen was het opnieuw "een echte kraker". Geen van de spellers, ook degenen die bij vorige gelegenheden al een beproefde reputatie hadden opge bouwd, bleek de tekst foutloos te kunnen opschrijven. De hoogste spellingswijsheid bleek op nieuw niet in Soest zelf voorhanden te zijn. De verrassende winnaar was dit maal Jacques Bettelheim, een 40-jarige PR-man van een horecaorganisatie, uit Koudekerk aan den Rijn. Hij behaalde met acht fouten de verdiende zege, vóór de gedoodverfde kanshebbers als Bob Boersema, de Ermelose ambtenaar op het Soester gemeentehuis die in 1997 voor het eerst de wisseltrofee mee naar huis mocht nemen, en de Bussumse lin gerieverkoper Bert Jansen, die dat in 1997 en 1998 deed. Piet van Dijk - ook nu weer de hoogst geëindigde Soester - legde opnieuw beslag op de (gedeelde) derde plaats. In verband met de uitzending via Radio Soest begon het dictee pas na de nieuwsuitzending van acht uur. Op de tribune bevonden zich op dat moment zo'n twintig "meeschrijvers", terwijl de officiële deelnemers - vijf Vip's, vijfen twintig geselecteerden via het proefdic- tee in de Soester Courant - zich in de wat gerieflijker raadszetels voorbereid den op de dingen die komen gingen. Na het welkom door SLAS-voorzitter Nel- leke Streefkerk kregen ze allen de "krijgsartikelen" nog eens duidelijk voorgelezen. Vervolgens begon Ton Majoor aan het voorlezen van het dictee (eerst een keer helemaal, dan elk van de acht zinnen helemaal en drie keer in losse stukjes, dan nog een keer de hele zin en tenslot te nóg een keer de gehele tekst), ditmaal gewijd aan het actuele thema van de Olympische Spelen. De titel luidde dan ook: "Niet winnen, maar deelnemen is belangrijk". Tempo Desondanks werd er na afloop gevraagd om een stuk tekst nóg eens voor te le zen en klaagde men vrij algemeen over het "hoge tempo". Om 20.40 uur klonk het sein "nog één minuutje" en konden de deelnemers eikaars dictee (dat wil zeggen: van hun rechterbuurman) kri tisch gaan doornemen. Dat gebeurde aan de hand van de door Ton Majoor verstrekte juiste tekst; de projectie ervan op een filmscherm leidde niet tot suc ces. In de pauze nam de jury - Ton Majoor, Idelette de Nooij en Trees Nelissen - de beste tien (van dat moment) nog eens zeer nauwgezet door, terwijl de deelne mers zich in de tussentijd onledig hiel den met koffie of een glaasje fris en ui teraard de uitwisseling van hun ervarin gen, tot Nelleke Streefkerk een einde maakte aan alle onzekerheid en de uit slag bekend maakte: Jacques Bettelheim bleek met slechts acht fouten de beste speller. Het grootste aantal fouten (on der de officiële deelnemers) bedroeg 45. 'Wel heel leuk' Grote vreugde uiteraard bij Jacques Bettelheim, die overigens een goede vriend bleek te zijn van de winnaar van 1997 en 1998, Bert Jansen (14 fouten). De laatste reageerde desgevraagd'wel een beetje teleurgesteld. "Ik denk dat ik een beetje te oud word, of ik was niet geconcentreerd genoeg." Bob Boersema (winnaar 1996) en nu met 10 fouten eervolle tweede, vond het een lastig dic tee, "maar wel heel leuk". Hij bekende een paar domme verschrijvingen te heb ben gemaakt. En Piet van Dijk - voor de vierde keer geëindigd op de derde plaats - liet weten dat hij het zo lang zamerhand wel welletjes vond. "Ik hou SLAS-voorzitter Nelleke Streefkerk overhandigt de wisseltrofee aan winnaar Jacques Bettelheim. ermee op, denk ik." En Kevin Slot boom - met 13 jaar ongetwijfeld de jongst aanwezige speller - liet onbe kommerd weten dat hij weliswaar 39 fouten had gemaakt, maar het toch heel leuk gevonden had. Jacques Bettelheim vond het dictee "goed te doen", maar de tekst bevatte ook volgens hem veel "instinkers waar mee ik goed de mist ben in gegaan." Hij had vorig jaar ai mee willen doen aan het dictee in Soest, maar was toen door ziekte verhinderd. Na de uitreiking van de trofee liet Nelleke Streekerk weten dat volgende jaar een andere beroeps groep zal worden benaderd om als Vip's mee te doen: de plaatselijke journalis ten. C. Kerver. De heer Kerver chise-houder van Albert Heijn en zette met idealisme de Retoi Hij diende met de Retourette n op ludieke wijze het milieu, n de ook voor de bedrijfsvoerinj met verstandelijke beperkin; Een voorbeeld voor onderne visie en een menselijk gezicht. F. Kingma. Oud-wethoud Kingma werd persoonlijk getro MS. Zijn politieke ervaring in zijn eigen lot hebben geresulte» tomeloze inzet op regionaal er niveau voor bestuurlijke reorg. de zorg- en gezondheidssecto doel die zorg dichter bij de n brengen. Ook zijn pleidooier medicinale toepassing van can dienen grote lof. W. Ros. De hockeyclub MI nog gevestigd op het fraaie coi de Koningsweg, heeft in secre Afgewerkt In EIGEN LABOR hierdoor extra veel mogel Eigen tekst mogelijk snelle INCLUSIEF ENVELOP: 99CENT bij i nn stuks INCL. ENVELOP O beeld. U hoed alleen maai e of afbeelding mee te nemen (iu liefst op liggend foimaat) Fotokaarten met uw eigen 1 verwelkt In de foto. Informet winkel naar de vele mogel

Soester Courant | 1999 | | pagina 12