Donderdag 2 december van 17.00- 22.00 uur SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN DECEMBERMAAND FEESTMAAND Glazer surprise Soest heeft wel wat over voor aanpak verslaafde criminelen Radio Soest vraagt weer f 2 opslag EDSKES Weg-in-de-Maten wordt toch verlengd ^sintratuin VAn PEÏ1D lt Oaarderhooqt Adama AdamI bij uw Cl000 (zie advertentie op pag. 10 en 11) TAAIPOPPEN VERSIEREN donderdagavond van 1 7.00-1 9.00 uur «w GAVO-project dringt overlast (enigszins) terug 'Lokale omroep kan niet zonder publieke steun' Dronken man in gestolen auto veroorzaakt schade Auto gestolen Dronken man in auto aangehouden HET KERSTKOOi 1 VAARDERHOO TUIN-ADVIESCENTRUM DE GROENE NR 3 Actueel 5 Actueel 9 Handel/Wandel 12 Cultuur 19 Sport College verleent kapvergunning linde Kerkebuurt Vier Soesters verdacht van berovingen GAAT VERBOUWEN Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Krol vindt alle bezwaren ongegrond NEFKENS jorc SOEST wie ÜPELO A. van der Lee cinmtN RENATA S|1K VNl GOED HET JAAR 2000 IN! - Energy behandeling - Evidence behandeling Ossendamweg 28" - Soest - 035 - 602 44 92 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Bij de Etos kunt u ook terecht voor een mooi ingepakt cadeau! Politiek Soest heeft wel oren naar het idee van de politie om verslaaf de criminelen, die veel overlast ge ven op het gebied van o.a. autokra ken en woninginbraken, in aanmer king te laten komen voor het zoge naamde GAVO-project. Daarin worden de verslaafden intensief be geleid en zo mogelijk van hun ver slaving afgeholpen, want juist die zorgt ervoor dat ze voortdurend te rugvallen in hun "gewoonte". In de raadscommissie Algemene Be stuurszaken kwam Karei van Duivenbo- de van GAVO (Geïntegreerde Aanpak Verslavingsproblematiek en Overlast) de politici maandagavond informeren over het project. Fractievoorzitter Ans Mann van GroenLinks-Progressief Soest had de zaak nog eens op de agen da laten zetten, omdat zij ook in Soest mogelijkheden zag voor zo'n aanpak. In Utrecht zijn er (sinds zes jaar) al posi tieve ervaringen mee opgedaan en ook in Amersfoort, waar het project nog maar net draait, is men hoopvol ge stemd. De meeste verslaafden blijken wel voor het project te voelen, hoewel ze ook kunnen kiezen voor het verblijf in een huis van bewaring of een gevan genis. De aanpak is overigens lang niet altijd succesvol; er is een behoorlijk "uitvalpercentage" en sommigen begin nen een aantal malen opnieuw, voordat er sprake is van succes. Volgens politiemedewerkster Conny Oskamp gaat het in Soest om een wis selend groepje van vijf a tien verslaaf den, die telkens weer voor een hoop overlast zorgen. Als ze een poosje gede tineerd zijn gaat het aantal autokraken en inbraken duidelijk omlaag, maar zo dra ze weer op vrije voeten zijn stijgen de cijfers weer. Het gaat bij GAVO niet om verplicht afkicken, maar er zit wel een "drangelement" in, aldus Van Dui- venbode. "En wie afhaakt moet alsnog gaan zitten." Sommige verslaafden blij ken overigens weinig gevoelig voor "prikkels" uit de hulpverlening; die ko men dan ook niet in aanmerking. "Het project is eigenlijk een soort veegwa- gen," aldus Van Duivenbode. "Wie er echt een zootje van heeft gemaakt komt bij ons in beeld, maar hij moet wel wil len." 10.000 gulden De kosten van het project bedragen 10.000 gulden per jaar per deelnemer, maar daarin zit ook een flink stuk "be- geleidingskosten", liet hij tot geruststel ling van Besseline Gerritse (CDA) we ten. Soest kan organisatorisch waar schijnlijk simpel aanhaken bij het project in Amersfoort. En het is natuurlijk pas zinvol als Soest zich voor een aantal ja ren verplicht om aan het project mee te betalen. "Eén jaar meedoen en dan weer stoppen is zinloos," klonk het. Kees Boerkoel (PvdA) dacht wel dat zijn fractie positief zou staan tegenover een bijdrage van bijvoorbeeld 150.000 gulden (vijf man gedurende drie jaar), waarvoor het College bij de voorjaars nota 2000 maar een concreet voorstel moest doen. De andere fracties sloten zich daarbij aan, zodat burgemeester De Widt kon vaststellen dat er een "raad- breed" draagvlak voor zo'n voorstel zou zijn. Het bestuur van Radio Soest heeft zich andermaal tot het gemeentebe stuur gericht met een verzoek om een opslag van twee gulden per huishouden per jaar om de lokale zender in de lucht te houden. Zon der publieke steun - in de vorm van overheidssubisidie - ziet Radio Soest daartoe geen kans. Al eerder - na het besluit om de "start subsidie" te stoppen (1998) - heeft de lokale omroep het gemeentebestuur om zo'n opslag gevraagd. Die werd destijds afgewezen omdat de gemeenteraad de burgers zo'n vorm van "lastenverzwa ring" niet wilde aandoen. Radio Soest heeft sindsdien geprobeerd zelf finan ciële zekerheid te verwerven door het uitzenden van reclamespotjes en het aantrekken van sponsors. Dat is feitelijk uitgelopen op een fiascö. "Ondanks alle gedane moeite is het «niet gelukt om middenstand en bedrijfsleven te motive ren om Radio Soest in te zetten als ad vertentie- en promotiemedium," staat in de brief aan B. en W. te lezen. De uitkomsten van het recente onder zoek naar het luisterbereik heeft Radio Soest wel een geducht wapen in de hand gegeven om het College alsnog te over tuigen van de noodzaak van een opslag van twee gulden per jaar per gezin. Hoewel de bekendheid van Radio Soest is toegenomen blijft het aantal vaste luisteraars nog wat achter, maar wel heeft een grote meerderheid van de geënquêteerden - 65 - aangegeven dat zij bereid zijn die opslag te betalen. Bankroet Nu het bestuur van de omroep moet toegeven dat het er niet in geslaagd is zelf "genoeg financiële middelen te ge nereren die een verantwoorde exploita tie van de lokale zender mogelijk ma ken", klopt men andermaal aan bij het Onder invloed van alcohol in een gesto len auto rondrijden, onderweg andere auto's beschadigen en gewoon doorrij den. Een inwoner van Amersfoort heeft heel wat uit te leggen aan de politie en straks mogelijk ook de rechter. Na een telefonische tip over eenzijdige aanrij dingen hield de politie hem woensdag avond aan op de Wiardi Beckmanstraat. Uit de blaastest bleek dat hij net te veel alcohol had genuttigd om nog te mogen rijden. Met de auto, die hij had gesto len in Amersfoort, had hij op de Nieuw- straat een aantal auto's aangereden. Ter wijl de man vast zat op het politiebureau in Baarn, kwam de eerste aangifte al binnen. Vanaf de parkeerplaats aan de Steen- hoffstraat is maandag een blauwe Peu geot met het kentekennummer GV-XN- 42 ontvreemd. De wagen is eigendom van een 59-jarige Soester. Op de Insingerstraat werd zaterdag om half negen een man aangehouden, om dat zijn rijgedrag opviel. Dat was niet zo verwonderlijk, want uit de blaas- en de ademanalysetest bleek dat hij bijna vijf maal zo veel alcohol had gedronken als is toegestaan wanneer men nog auto rijdt. De man, woonachtig in Amster dam, was bovendien niet in het bezit van een geldig Nederlands rijbewijs. Welkom in ons kerstkooi ingericht als traditioneel Ei kasteel met winkeltjes, die u een keur aan kerstdecoraties en artikelen bieden. Van kerstgroen tot piek, van kerststal tot sfeerlicht Van klassieke vormen en kleuren tot en met de nieuwste trends. Kerst-agenda v.a. nu Kerstkoopdorp io-n-12 december de grote Kerstmarkt li december extra koopzondag f «SM* DORRESTEINWEG 72b SOEST, TEL. 035-6012883 gemeentebestuur. Sinds het wegvallen van de subsidie (per 1.1. 1998) werd er een nadelig saldo geboekt van 8500 gulden. Dat zal in 1999 toenemen tot ruim 36.000 gulden en in 2000 tot zo'n 47.000 gulden. De reserve bedraagt op dit moment 23.000 gulden, dus dreigt volgend jaar het financieel bankroet "en dus het einde van Radio Soest". Uit eigen middelen kan de lokale om roep zo'n 50.000 gulden per jaar op ta fel leggen, maar ere moet nog minstens zo'n bedrag bij om te kunnen spreken van een "enigszins volwaardige, publie ke omroep in de Soester gemeenschap". Vooral de post personeelkosten is de omroep een last, maar een vrijwilligers organisatie met 80 medewerkers, die jaarlijks zo'n 4000 uur radio maakt, kan niet zonder professionele leiding. Daar om is er sinds begin dit jaar alsnog weer een programmaleider aangesteld, die drie dagen per week leding geeft aan het dagelijks werk "op de vloer". TV-kanaal De omroep belooft de gemeente dat zij zich zal blijven inspannen om haar be trokkenheid op de samenleving van Soesterberg en Soest, zowel op locatie als in de studio, verder uit te bouwen, waarbij zij zich zal richten op zoveel mogelijk doelgroepen, "hoe groot of klein die ook zijn", en dat zij zal probe ren door bestaande en nieuwe activitei ten haar eigen middelen op peil te hou den of te brengen. Als voorbeeld noemt het bestuur de aanvraag voor een eigen tv-kanaal (voor tekst-tv/teletekst), met daarachter het geluid van de radiozen der. "Wij menen dat door deze activi teit het publieke karakter van de lokale omroep in de Soester sameleving nog kan worden versterkt." Publieksprijs Bo Menning in GP van Nederland. Provincie steunt wijzigings plan verpleegstershuizen. Nieuwe stadsbus rijdt door Soest. Bouwbedrijf G.W. van de Grift veertig jaar. Soester Dictee weer echte kraker. Blauwe leeuwen lijken uitgebruld. Onrust bij MHC vanwege clustering. Paul Hilhorst nieuwe preses SoVoCo. Daniël Franken Nederlands kampioen. De gemeente heeft zichzelf een kap vergunning verleend voor de oude linde in de Kerkebuurt. Dat heeft het College gistermorgen besloten. Het is de bedoeling dat de eeuwenoude boom in de winter, vermoedelijk in januari of februari, wordt vervangen voor een veel jongere Koningslinde die momenteel bij een kweker staat. Tegen de kapvergunning voor de lin de kan gedurende zes weken bezwaar worden gemaakt. De kans dat dit ge beurt, is zeer groot. Tegen het voor nemen om de kapvergunning te ver lenen werden reeds tien zienswijzen ingediend, waarvan er een aantal was ondertekend door verschillende per sonen. Zij krijgen bericht over het besluit en de mogelijkheid om be zwaar aan te tekenen. De wens van GGS om een tweede mening te vragen over de conditie van de boom, werd niet gehonoreerd. Het College stelt dat al twee deskun digen in de arm werden genomen en dat beiden tot de conclusie kwamen dat de linde niet meer te redden is. Vier Soesters zijn voorgeleid aan de officier van justitie en in bewaring gesteld. Ze worden verdacht van twee berovingen in september en twee diefstallen in augustus. Het viertal ontkent, maar justitie meent over voldoende bewijzen te beschik ken. Na fotoherkenning werden drie van hen begin oktober aangehouden. Een week later nam de politie ook de vierde man mee naar het bureau. Twee verdachten zijn zeventien jaar, de twee anderen achttien. Ze zouden zijn betrokken bij de bero ving van een jongen op de Nieuweweg in Soest, waarbij sieraden werden buit gemaakt. Ook meent de politie dat de vier verantwoordelijk zijn voor de bero ving van een andere jongen op de Sta tionsweg in Baam. Ze zouden hem zijn telefoon en pinpas hebben afgenomen en onder druk de pincode te weten zijn gekomen. Daarna haalden ze geld van de rekening van de jongen. Verder verdenkt justitie de Soesters van diefstal van een mobiele telefoon op sta tion Soestdijk en een pinpas uit een woning aan Park Vredehof. Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Tel. 035 - 60 24 29 4 herenmode! pagina 5 Het college van burgemeester en wethouders heeft vorige week be sloten de omstreden aanlegvergun- ning voor de verlenging van de Weg- in-de-Maten en de aanleg van een dam en een duiker tot aan de Eem- dijk te handhaven. Dat gebeurt op advies van CDA-wethouder Bart Krol (ruimtelijke ordening). Krol heeft zich niet laten overtuigen door de ingediende bezwaren van een aantal inwoners en de vereniging Vrij Polderland. Die hadden o.a. in een hoorzitting naar voren gebracht dat er alle reden was om de aanlegvergunning in te trekken, omdat het resultaat van de "nieuwbouw" zal zijn dat de rust in de automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 20 l cel: 03y - 6oz 44. 9* T van Dr. Spiller, van 110,- voor95,- van Décleor, van 110,- voor95,- Voor de kinderen van 4 t/m 10 jaar is er Voor elke deelnemer is er een verrassing. Sint-Nicolaas deelt zaterdag 4 dec. zelfde prijzen uit, op het podium om 13.00 uur. polder wordt verstoord, met alle gevol gen vandien voor de weidevogels. Gevreesd wordt ook dat de recreanten die van het verlengde weggetje gebruik willen maken alleen maar meer rommel en zwerfvuil achter zullen laten, of dat honden van wandelaars schade toebren gen aan het vee. Van enige "sociale con trole" zal geen sprake kunnen zijn; jon gelui (uit Baarn natuurlijk) kunnen er straks hun brommer mooi uitproberen en er zijn voor de liefhebbers al genoeg plekken langs de Eem om de rivier te zien. Volgens wethouder Krol valt dat alle maal nog wel mee. In de oude situatie kwamen wandelaars en fietsers over de Weg-in-de-Maten dieper het polderge bied in dan nu het geval zal zijn, en ook toen heeft de weidevogelpopulatie zich gehandhaafd. De weg blijft doodlopen, en dus is het niet te verwachten dat er onevenredige schade ontstaat aan de vogels en het vee. Schade door zwerfvuil, loslopende hon den of rondhangende jongeren kan niet beschouwd worden als een aantasting van de landschappelijke, cultuurhisto rische of natuurwetenschappelijke waar de van het gebied, aldus Krol. Zwerfvuil is eenvoudig te herstellen door opruim- acties, meent hij verder. En dat er wei nig sociale controle is geldt voor het hele gebied. Het bezoek aan het te creë ren uitzichtpunt op de Eem zal ook niet De Weg-in-de-Maten, eigenlijk meer een geasfalteerd karrespoor, eindigt nu abrupt midden in de polder. zo groot zijn dat daar schade te ver wachten is, en zeker niet aan de over kant van de rivier. Concessies Krol heeft het College dus geadviseerd de aanlegvergunning in stand te hou den, maar hij is wel bereid tot enige concessies aan de bezwaarden. De dam (of brug) aan de Eem is volgens hem essentieel - als er geen toegang tot de dijk komt is het doortrekken van de weg ook zinloos - maar hij is wel bereid om er geen asfalt aan te brengen. (Het weg getje is tot waar het midden in de pol der plotseling doodloopt nu wel geasfal teerd). Als de rest niet geasfalteerd wordt, wordt het karakter van de polder minder aangetast, worden brommers gestopt en wordt de toegang voor men sen met honden ook een stuk lastiger. Aan het eind van de bestaande verhar ding kan men straks via een eenvoudig opstapje - zoals bij het onlangs open gestelde jaagpad - over het gras lopend op de Eemdijk komen. En verder wordt de weg in het broedseizoen afgesloten en voor honden ontoegankelijk ver klaard (met een bordje of fysieke maat regelen). Verder gaat Krol nog eens pra ten met de pachter van het gebied en met het Waterschap. tos Etos Sadé Van Weedestraat 221 A Soest Witte aronskelkachtige plant in een mooi Ér glazen vaasje.Verrassend geschenk fj in deze cadeaumaand. Deze trendy Spathiphyllum wil wel graag binnen op een licht plekje staan. Nu compleet van 15.95 voor AMERSFOORT Amsterdamseweg 139, Tel. 033-4611203 NIJKERK \Het Spaanse Leger 1, Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 1