mm Elli Pliester over bundel OverLeven Doop 'Droomboerderij' spontane happening aruóhoch 'Ik vraag ni maar ook h INr\ Volkskei i CULTUUR t WELZIJN l AmiW Belasting Adviesbureau Soest Een goed hypotheekadvies nodig op basis van de nieuwe belastingwetgeving? Apollo Ensemble in Artishock OPSPORI WOENSDAG 8 DECEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 12 ^nsDAG 8 DECEM "Kerstkaarten schrijf ik nooit, van mij krijgt iedereen een gedicht. Phoenix 'Mijn schoonmoeder in de voorlader' De Soester Duinen Vrouwenensemble in de Vijverhof Kerstreizen Expositie iconen en kerststallen Veerman Assurantiën Voor informatie belt u: de Akkeren 43 Telefoon 035-602 23 02 Concert met oude muziek in kerstsfeer Kerstbrunch op eerste kerstdag Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Soester Auteurs Henk Meutgeert Sjoerd Dijkhuizen Kwartet Dierenlief Dierenleed Roodbaard en West Klan in Shock-inn Kleinegris A Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Zondag 19 dt Klein vaarbewijs I en II L Sleep W»rld Langzaam herrijzend als een Phoenix uit de as zul je worden die je was het is een worsteling maar je komt boven en er komt een dag dat je God- of wie je wilt - zult loven dat je leeft en sterker nog dan ooit tevoren voelen dat je voor dat speciale bent geboren. Dit ene speciale gedicht, ooit ge schreven voor een goede vriendin en op zeker moment naar alle ken nissen en vrienden gestuurd, staat samen met 55 andere gedichten in haar nieuwe dichtbundel OverLe- ven. "Mijn thema is eigenlijk alles wat met het leven te maken heeft. Ik schrijf over het leven, de liefde, de natuur en met name de gevoelens van de mensen. Over de tijdelijk heid van het leven," aldus Elli Plies ter, schrijfster van OverLeven. Elli Pliester heeft zelf jaren in Soest ge woond. "Ik blijf er ook terug komen, ik weet niet wat het is maar mijn dochter is hier geboren en op de één of andere manier hou je dan een band met zo'n plaats." Ook werkt ze al jaren als vrij willigster bij Radio Soest. In de tijd die overblijft is ze bezig met haar gedichten. "Ik heb altijd een bloc note bij me en zodra me dan wat te bin nen schiet, schrijf ik het op." "Ik kan me nog een keer herinneren dat ik in het bos liep en er schoot me een prachtige zin te binnen. Op dat moment had ik geen potlood bij me. Rennend ben ik naar huis gegaan terwijl ik onder tussen steeds die ene zin herhaalde. Ik was bang dat ik het onderweg zou ver geten." "Ik hou ervan om in het bos te lopen, lekker alleen en dan na te denken. Het is niet zo dat ik al van tevoren bedenk dat ik een gedicht ga schrijven. Eigen lijk schrijf ik net zo als iemand anders breit, een gedicht moet groeien." Elli heeft nooit het idee gehad iets met haar gedichten te gaan doen. "Vroeger schreef ik nooit kerstkaarten naar men sen. Dat vond ik zo onpersoonlijk, ie dereen krijgt dan dezelfde kaart met dezelfde wens erop en dat zegt zo wei nig. Toen ben ik op een gegeven mo ment voor iedereen een gedicht gaan schrijven. Mijn vrienden waren daar zo enthousiast over dat ze zeiden dat ik er meer mee moest gaan doen. Eigenlijk is het zo gekomen." Na haar eerste bundel 'Dichter tegen me aan' is zojuist 'OverLeven' verschenen. Het is een bundel met 56 gedichten - of acht maal zeven zoals ze zelf zegt - met betrekking tot het leven. Inmiddels ligt er al weer een map met nieuwe gedichten klaar. "Hieruit moet ik nog een selectie maken maar ik heb genoeg voor een nieuwe bundel. De ti tel heb ik ook al maar het komende jaar komt het er niet meer van. Wat ik ook graag nog een keer zou doen is gedich ten en korte verhalen in één boek bun delen. Wie weet gebeurt dit in de toe komst." Momenteel heeft Elli Pliester een 'handgeschreven gedichten tentoonstel ling' in de Baak in Noordwijk. Daar Elli Pliester. Foto: Aldo AHess/e hangen 29 ingelijste handgeschreven gedichten van haar. Deze tentoonstel ling zal in april naar Soest komen en dan ongeveer twee maanden in restau rant De Soester Duinen te zien zijn. De gedichtenbundel OverLeven is verkrijg baar bij onder andere boekhandel Jon- gerius aan de Van Weedestraat. Menige kerel zou zijn schoonmoe der wel achter het behang willen plakken. Frans-Jan ter Beek zet zijn schoonmoeder in de voorlader van de trekker en dan de hef in de hoog ste stand. "Omdat ze zo nodig foto's van de koeien wil niaken, van bo venal" Dat o.a. vertelde melkveehouder Frans- Jan ter Beek in zijn "doop"speech voor het nieuwe prentenboek "Droomboer- derij" van Olga Goezinnen-Slagter. 4 December leek een onhandige datum voor de doop van een nieuw boek en de opening van een expositie (Koeienfo- to's) in Artishock. Maar en Artishock en Olga Goezinnen bekeken het van de positieve kant en het werd een gezelli ge avond voor de vele belangstellenden die géén sinterklaas vierden. "Weet u wat de overeenkomst is tussen een uitgever en een koe?" vroeg Olga Goezinnen in haar welkomstwoord. "Ten eerste het uiterlijk: een staart, de outfit", wijzend op haar zwart-wit ge vlekte bodywarmer. "En in de ogen van het grote publiek doen ze allebei niets. Men weet dat een schrijver een boek schrijft en dat de boekhandel boeken verkoopt. Wat daartussen zit, is niet bekend. Voor een schrijvende uitgever die alles zelf doet - op het drukken en binden na - is het wel degelijk hard werken, en dat geldt ook voor de koe. Het lijkt dat een koe alleen maar een beetje in de wei loopt te keutelen, maar melk maken is hard werken! Zoog koeien die hun eigen kinderen voeden hebben nog meer aan hun hoofd - ook het opvoeden, en dat dat een klus apart is, weten we bijna allemaal." Volgens Olga Goezinnen zijn dankwoorden bij gelegenheden als deze zo saai als de "geraadpleegde literatuur" achterin een boek. Ook daar had ze een aparte zwaai aan gegeven. In de expositieruimte van Artishock hangen 47 foto's, waarvan één verpakt in goudkleurig cadeaupa pier. Schoonzoon Frans-Jan ter Beek (die zo lekker nuchter zei: "Het nieuwe boek "Droomboerderij" is heel mooi geworden, maar daar ga ik niets over zeggen, want dat kunt u zelf wel bekij ken en lezen") mocht de gouden foto uitpakken en mee naar huis nemen. Voor haar man Ben had Olga een ge dicht gemaakt, dat door Rosamint Faas van Jazzclub Perron 5B op muziek is gezet. Rosamint, studente aan het con servatorium, zong het prachtig, zichzelf begeleidend op de gitaar, aangevuld door Semmy Prinsen met saxofoon. Het was schitterend en er werden wel wat traantjes weggepinkt. Al met al een aparte avond van een apart mens met aparte creatieve gaven. De expositie "Koeienfoto's" is nog 14 dagen te be zichtigen in Artishock (op afspraak: 035-6019577). Het nieuwe prentenboek "Droomboerderij" is verkrijgbaar bij Uitgeverij Goezinnen (035-6016341. Tot Kerstmis nog voor de intekenprijs van f 15,- i.p.v. f 24,90). RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM RESERVEER VOOR EEN VAN BEIDE KERSTDAGEN Vanaf 14.00 uur uitgebreid 4-gangen kerstbuffet 2000 met gerechten uit de hele wereld. Prijs per persoon 72,50. Vanaf 19.30 uur serveren wij in de brasserie een 6-gangen kerstdiner. Prijs per persoon 92,50. Informatie sturen wij u graag toe. Bel en reserveer, dan zit u zeker. Telefoon 035 - 601 27 39 Soesterbergsestraat 188 3768 MD Soest De grote zaal van de Vijverhof vormt zondag 12 december het decor van een concert. Dat wordt gegeven door het Vocaal Vrouwenensemble Cantabile uit Huizen, dat al eens eerder optrad in het dienstencentrum aan de Klarinet. De liederen die worden gezongen staan in het teken van de winter, tevens wordt een 'vocaal' voorschot genomen op Kerst. Het concert, georganiseerd door de KBO, begint om 14.30 uur. De zaal gaat om 14.00 uur open en de toegang is gratis. Van de KBO krijgen alle be zoekers een consumptie. Er worden veel bezoekers verwacht. Reserveren is niet mogelijk, daarom wordt belangstellen den aanbevolen zo vroeg mogelijk te komen. Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 Zo vlak voor kerst zijn er overal in Eu ropa gezellige markten te vinden met de mooiste accessoires voor een geslaagd kerstfeest. Met een comfortabele bus wordt men naar de plaats van bestem ming gebracht en men kan meteen het centrum inlopen voor inkopen. Natuur lijk is er ook tijd voor koffie met gebak en een uitgebreid diner. Maar de VW heeft nog meer te bie den, zoals een schilderachtige winter- Efteling of shoppen in Londen. Zelfs kerst op een romantisch kasteel behoort tot de mogelijkheden! Kom eens langs voor de brochure of meer informatie. In de Julianakerk aan de Julianalaan 19, is zaterdag 18 en zondag 19 december een expositie van kerststallen en iconen te zien. De expositie bestaat uit onge veer 150 kerststallen waarvan ruim 100 uit de collectie van Geurt van Bruxvoort. Ook zijn er negen iconen, geschilderd door gemeenteleden uit de SOW kerk Soest-Zuid. Na afloop van de expositie geeft het Amsterdams Sla visch Koor op zondagmiddag een mini- concert met Russische en Oekraïense kerstliederen. De expositie is te zien op zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Om de kosten te kunnen dekken wordt een vrij willige bijdrage gevraagd. 3762 AN Soest Zondag 12 december speelt het Apollo Ensemble in het kader van de klassieke serie van Artishock. Dit eigenzinnige kamermuzieken- semble timmert flink aan de weg met barokmuziek die op originele wijze voor het voetlicht wordt ge bracht. Half november van dit jaar was de nieuwste cd van het ensem ble, met muziek van Telemann, 'cd van de week' bij de AVRO op Radio Vier. Op deze zender is het ensem ble regelmatig te horen. Het ensemble bestaat uit Dini Buis San- ting, sopraan; Annelies Schraa, blokflui ten; Thomas Oltheten, fagot en Marion Boshuizen, clavecimbel. De instrumen ten waarop zij spelen zijn kopieën van verschillende instrumenten uit de 18e eeuw. In het programma van zondag 12 de cember worden twee geënsceneerde cantates gespeeld. Naast het luisteren naar de muziek is er ook genoeg te zien. Op een originele en humoristische ma nier is de enscenering vormgegeven. De cantate van Telemann is een ode aan een overleden kanarie. De eigenaresse, een beroemde sopraan, ontdekt, aange komen in haar hotel, dat haar kleine kameraadje door de kat is opgevreten. Ze wordt overspoeld door verdriet, on macht en woede en in aria's en recita tieven probeert zij haar verdriet te ver werken. In de cantate van Scarlatti is de hoofdpersoon een operafan die staat te wachten voor de kleedkamer van de door hem aanbeden diva. Hij hoopt dat hij de kans krijgt om zijn bewondering te laten blijken. De instrumentale stuk ken die gespeeld worden, bevatten mu ziek die ooit speciaal voor kerst geschre ven is. De uitgebrachte cd's zijn na afloop van het concert voor een speciale concert- bezoekerprijs te koop. Het concert be gint 's middags om 15.00 uur in de gróte zaal van Artishock aan de Steenhoff- straat. De toegangsprijs is f 12,50; f 10,- voor Artishock-leden en f 5,- voor kin deren. Project Vereenzaming Ouderen Soest tel. 6023681 Project VOS, werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest, organiseert ook dit jaar op eerste kerstdag 25 december een kerstvie ring, nl. een kerstbrunch. De projectgroep VOS nodigt met veel genoegen de ouderen woonachtig in Soest en Soesterberg uit voor de kerst brunch, die anders le kerstdag alleen zouden doorbrengen. De kerstbrunch begint om 12.00 uur en zal om ongeveer 16.30 uur afgelopen zijn. De brunch vindt plaats in de grote zaal van Molen schot. Men kan weer rekenen op een ambiance die bij Kerstmis past!! De kerstbrunch wordt net als vorig jaar weer volledig gesponsord. Wel wordt een kleine financiële bijdrage (f 5,-) per persoon gevraagd, die op le kerstdag kan worden betaald. Deze bijdrage zal gebruikt worden voor een kleine atten tie voor alle vrijwilligers die meewerken op le kerstdag. Wanneer men vervoer nodig heeft is dit geen probleem, dat wordt gratis gere geld, óók rolstoelvervoer. Tot 5 decem ber a.s. kan men zich opgeven. Reageer dus zo snel mogelijk en reserveer bij project VOS, Margót Bultink, p.a. SWOS, tel. (035) 6023681. Cultureel Centrum Willaertstraat 49, fel. 609 58 21 'Woensdag 15 december Kerstfilm: 'The Muppet Christmas Carol' Het klassieke verhaal van Charles Dickens opnieuw verteld! In deze ver telling wordt de vrekkige Mr. Scrooge door drie geesten meegenomen naar zijn verleden, heden en toekomst. Ze laten hem de resultaten zien van zijn hebzucht en verbittering en wat hem te wachten staat. Maar, wacht eens even- is zijn medewerker Bob Cratchit niet afschuwelijk groen en pluizig? Inder daad, dit is niet een gewoon kerstver haal, maar één met alle populaire Muppet-sterren. Gonzo en Rizzo vertel len het verhaal, Kermit en Miss Piggy spelen Mr. en Mrs. Cratchit. Mr. Scroo ge wordt gespeeld door Michael Caine en er zijn ook nog veel oneerbiedige Muppets die deze klassieker een vrolij ke noot geven. Filmduur: 85 minuten. Nederlands on dertiteld. Geschikt voor kinderen van af 6 jaar. De toegang is: f 5,-/f 4,- (strippen kaart)/? 7,50 (volwassenen). Aanvang 14.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Donderdag 9 december In samenwerking met de Stichting Lite raire Activiteiten Soest (SLAS) örgMM" seert Artishock op donderdagavond 9 december om 20.00 uur een literaire avond met tien in Soest en Soesterberg woonachtige auteurs. In alfabetische volgorde: 1. Olga Goezinnen, uitgeefster en au teur van "Droomboerderij". Ook exposeert zij in de tentoonstellings zaal haar foto's. 2. Dick Kobles, vertaler van Franse fa- bliaiux. 3. Günther Können, auteur van 50 we tenschappelijke publicaties over regen bogen, halo's, astronomie, klimaatana lyse, het broeikaseffet, en het weer in Nederland. 4. Ammy Langenbach, auteur van "Over de zandheuvels". 5. Karim Nasser, auteur van acht Iraak- se poëziebundels. 6. Perry Pierik, Soesterbergse uitgever en auteur van "Wilhelm II de verlaten monarch. 7. Tuna Prekpalaj, auteur van het woor denboek Nederlands - Albanees/Alba nees - Nederlands en van de roman "Kosova: een schreeuw van llir". Jan Visser, auteur van tien poëzie bundels. 9. Dick de Vree, (moord)auteur van Fatale vrouwen". 10. Frank de Zanger, uitgever en auteur van "Een zee van zacht geruis" en van "Nobel was hij". Jan Visser interviewt negen auteurs, die ook een stukje voorlezen. Presentatie: Nelleke Streefkerk, voorzitter van de SLAS. Aanvang 20.00 uur. Entree f7,50. Reserveren: tel. 6019577. Alle tien Soester auteurs die morgena vond (9 december) door Jan Visser worden geïnterviewd en voorlezen uit eigen werk tijdens de literaire avond in Artishock (Steenhoffstraat 46A) doen dat uiteraard in het Nederlands. Dat neemt niet weg dat de presentator de Armeense auteur Tuna Prekpalaj (uit Kosovo) en de Arabische dichter Karim Nasser (uit Irak) zal vragen ook iets te laten horen in hun eigen taal. Ook Dick Koblens zal een fragment uit zijn ver taalde fabliaux voorlezen in het oud- Frans. Verder zijn morgenavond in Artishock van de partij: Ammy Langenbach, Olga Goezinnen (met foto-expositie), Frank de Zanger, Perry Pierik, Günther Kön nen en Dick de Vree. Oud-KRO-programmamaker Dick de Vree heeft aangeboden de Soester dich ter Jan Visser te interviewen, wiens tien de poëziebundel "Ianus" in januari 2000 verschijnt. Deze bundel (26 Vuur- sche schetsen met een weerwoord) maakte hij samen met de kunstenaar Jan Vosman uit Lage Vuursche. Zaterdag 11 december Muziekliefhebbers die op deze avond Artishock bezoeken beleven (net als bij de primeur vorig jaar met dit kwartet) weer een goed jazzconcert. Pianist en componist Henk Meutgeert is vooral bekend als leider van The Jazz Or- chestra of the Concertgebouw (voor heen The New Concert Big Band), één van de opmerkelijkste grote formaties binnen de Nederlands jazz. Deze big band is eens per twee weken en telkens met één of meer gastmusici te horen in het BimHuis (Amsterdam). Daarnaast wilde Henk Meutgeert ook met een kleinere formatie spelen, en voor dit doel werd een kwartet opge richt met de jonge en veelbelovende saxofonist Sjoerd Dijkhuizen. Hoewel het repertoire grotendeels zal bestaan uit standards, worden overbekende stukken Amivedi Telefoon 60134 87, bgg 06-53 55 63 66 VERMIST: Zwarte kater, géén wit, in roze gehemel te, links bruine vlek, rode hls.b. grij ze sensor penning (met 2 adressen), chip, kan op weg zijn van Naarden naar Stadhouderslaan Soest. Lapjespoes, onder wit, rood hls.b., Hooiweg, Soest. GEVONDEN: Reu, kruising poedel, wit krulhaar, kale plekken, Fazantenhof, Eemnes. Teef, zwart, groter dan labrador, oud, 12 jr., grijs kopje, bijna kaal, mager, vrij nieuwe slipketting, Heemskerklaan, Baarn. Zwart-witte kat, gevlekt als koe, omg. v. Neslaan, Baarn. Cyperse kat, jong, loopt rond Soester bergsestraat, Soest. Wit met zwarte kater, als koe, jong, Goeman Borgesiuslaan, Baarn. Cypers-rode kater, witte buik poten, héél groot, Eemdijk, Eemdijk. Zwarte poes, 4x witte voetjes, witte bef, snor, wenkbrauwen, op bovenlip rechts witte sproet, erg jong, schoolplein Ae- rtseveen, Eemnes. Lapjespoes, witte buik pootjes, groot en dik, Eemdijk, Eemdijk. Zwart met bruine poes, 4x witte teen tjes, witte bef, jong volwassen, Houts nip, Soest. Lapjespoes, dik, Baarnse bos. Zwarte poes, wit kinnetje, bef, teentjes voor en pootjes achter, Hobbemalaan Soest. Krielhaantje, klein kammetje lelletjes, omg. Lindenlaan, Baarn. Witte sierduif, zwart kopje en staart veel veren aan de poten, Schoolstraat' Baarn. hjlS1metee boet end SOCSter SChHjver Tl afwisselend repertoire aan het werk ho ren. Het Sjoerd Dijkhuizen Kwartet V staat uit Sjoerd Dijkhuizen - tenorsax- foon; Henk Meutgeert - piano; Gijs Dijkhuizen - drums; Jan Voogd -b® Aanvang 21.00 uur. Toegang f 10,00. Shock-inn zal op vrijdag 10 december het Soester publiek een twee uur duren de live nederhop avond aanbieden. Dit ondergeschoven kindje van de Neder landstalige muziek heeft al even zijn hoofd laten zien in de vorm van de vaar digheid tijdens Koninginnedag '99 maar leeft vooral in de underground en zal op deze dag even het hoofd wat lan ger boven de grond steken. Optredende artiesten zijn Roodbaard van de Ouderkerk Kaffers en hij neemt als speciale gasten West Klan mee. Bei de acts zagen het licht na de nederhop- revolutie die door Osdorp Posse en met name voorman Def P. is ingezet. De twee acts bestaan niet meer in hun oor spronkelijke vorm, maar door een uniek samenwerkingsverband garanderen ze toch eikaars levensvatbaarheid. Waarbij grammaticale hoogstandjes en brokjes freestyling geen uitzondering zullen zijn, Dit alles wordt ondersteund door een gast-HipHop-DJ Aanvang 22:00 uur. Entree f 12,50. Info: www.come.to/Artishock Maandag 13 december 'Beshkempir' (door Lenora Crom) Tuna Prekpalaj is één van de ti Soester auteurs die donderds avond 9 december optreden in tishock. Hij is in 1948 geboren Prizren, Kosovo, en woont sin 1977 in Nederland. Hij werkt in bibliotheek in Soest. Tuna Prekj laj is de schrijver van het Ned lands-Albanees woordenboek de roman "Kosova: Een schreei van llir". Hij is bezig met de volto ing van een boek over de filoso van de taal. Tuna Prekpalaj: "In mijn roman het geprobeerd op een constructieve mar te zeggen wat ik kwijt wil. Dat vinc het fantastische van het westen, da kunt zeggen en schrijven wat je wilt. 1 kan in de Balkan niet. Mensen comr iniceren daar heel anders. In het wes kun je contact maken met andere gr leringen door met ze te communicei sr wordt over problemen gediscu :erd. Daarna wordt er over gestei Meestal is het de meerderheid die ilist. Dat gebeurt in de Balkan n Daar wordt eindeloos gediscussiec :onder dat er een beslissing valt. C dat iedereen de baas wil zijn. Tito "Beshkempir won de Zilveren Lui- jk denk dat het samenleven van al paard" op het filmfestival van Locamo. ;verschillende volkeren in de Balkan 1 Het speelt in een dorpje ïn Kirgizi, waar moeilijk blijft. Vroeger, toen ieder een jongen opgroeit met zijn leeftijdsge- kunstmatig samenleefde onder 1 noten, een kind als alle anderen. Maar:, waren we allemaal atheïst. De Serv nomen est omen. De letterlijk betekenis van de naam Beshkempir ("vijf oude vrouwen") verwijst naar ene Kirgizisch gebruik om kinderloze echtparen een baby uit een krootsrijk gezin te schen ken. Daarbij verzorgen vijf oude vrou wen de overdracht. Zo'n kind is Besh kempir, alleen weet hij dat niet. Totdat hij op een dag verliefd wordt en zijn beste vriend zo jaloers is, dat hij Besh kempir uitmaakt voor een zielige wees. Als kort daarna ook nog eens zijn oma sterft staat Beshkempirs leven helemaal op z'n kop. "Beshkempir" is een juweeltje, opgeno men in het ongerepte Kirgizi. De dialo gen zijn spaarzaam: het verhaal wordt vooral beeldend verteld in prachtige zwart-wit fotografie met enkele frag menten in kleur die sterk emotionele herinneringen weergeven aan ene bont gekleurde vogel die de kamer binnen vliegt, aan grootmoeders tapijt - weer geven, De rijke geluidslaag, grotendeels bestaande uit ruisende bomen, stro mend water en talrijke vogelgeluiden, heeft een magische uitwerking en tilt de film uit boven een simpele realistische vertelling. Aktan Abdykalykov is opgeleid tot beeldend kunstenaar. Naast zijn schil derwerk maakt hij sinds 1990 een vijf tal korte films die zonder uitzondering bekroond werden op grote internationa le festivals. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,00; Cjp 65+f7,00. Reserveren tel. 6019577. hebben de haat via de religie aangew kerd om hun politieke doeleinder bereiken. En dat doel was Joegosl; bij elkaar houden. Want de Serv hadden die andere hardwerkende vo ren zoals de Kroaten en de Slove hard nodig. Slovenië betaalde 40% de belastingen in Joegoslavië! Zij 1 den de technologische kennis. Kro had het toerisme. Servië had het pol ke centrum, dat was heel slim bed: van Tito, om dat in Belgrado te si ren. En Bosnië was een achtergeble agrarisch land. Maar Joegoslavië vie Aankomende huizenl passende financiërii willen genieten Bosstraat 12, 3 Telefoon 035 E-mail: kleinec De NBVA-adviseur. U Di Lassostraat 65', tel. 6022195 Op zondag 19 december vindt de jaarlijkse volkskerstzang in plaats, mede op voordracht v: Raad van Kerken, die aandaci vragen voor het werk van Am International. Medewerking zal worden ver door o.a. het vrouwenkoor Can uit Weesp en het christelijk gen koor Juliana-Soest, beide o.l.' riam Westgeest, een koperb van PVO uit Soest, burgemee Sinds 1992 is het voor een aantal water sporters verplicht om een vaarbewijs te hebben. Het gaat hier om schepen die harder kunnen varen dan 20 km per uur, of schepen die langer zijn dan 15 meter. Heel vaak blijkt echter dat een cursus Vaarbewijs ook voor de andere watersporters een uitstekende gelegen heid is om de eigen kennis en ervaring te vergroten. De cursussen Vaarbewijs zijn dan ook niet alleen gericht op de examenstof. De bedoeling van de cur sussen is dat de deelnemers een dege lijke en praktijkgerichte basiskennis op doen, waarmee ze veilig en ontspannen van de Nederlandse wateren gebruit kunnen maken. De cursus Klein Vaarbewijs I is bestemd voor iedereen die met een zeil- of nio- torboot op rivieren, meren en kanalen vaart. Aan de orde komen onder ande re: reglementen, wetgeving, vaarregek bruggen en sluizen, betonning en vet lichting langs de vaarwegen, manoeu vreren met een motorboot, de grot* scheepvaart en eenvoudige weerkunde Verder wordt gesproken over de inven taris, uitrusting en verlichting aan boort en de (brand)veiligheid. De cursus Klein Vaarbewijs II is ht stemd voor iedereen die op groter wa ter vaart, zoals het IJsselmeer en di Waddenzee en voor diegene die al bf schikt over het eerste bewijs. De hof veelheid stof die behandeld wordt is wa minder dan bij de eerste cursus, maar f wordt wat dieper op ingegaan. De vol gende onderwerpen komen ter sprake basistechnieken van het navigeren, wet' ken met kompas, kaart en plotter, b£ varen van meerdaagse tochten op rui" open water, basiskennis over getijden reglementen en vaarregels op zee en d£ Westerschelde. Beide cursussen bestaan uit zes lesses van 2,5 uur, cursusprijs f 220,- P*' cursus. Cursus Klein Vaarbewijs I star dinsdag 11 januari om 19.00 uur, sluitend hierop kunt u eventueel mete£l verder gaan met de cursus Klein Vaat' bewijs II, deze start dinsdag 22 fehn13' ri om 19.00 uur. In beide cursussen wordt gewerkt flel het boek Klein Vaarbewijs I en II, k°s ten f 35,-De landelijke examens voo' beide cursussen vinden plaats op dag 8 april, het is mogelijk beide e*r mens tegelijkertijd af te leggen. Reverso coiffe Reverso. Een bijzondere slaap is ontwikkeld. Reverso is een hout met details in ebbenbe voldoende keuze hebt. Allee

Soester Courant | 1999 | | pagina 12