Op weg naar een duurzaam veilig verkeer in Soest Vervolg aan beveiligings actie 'Veilig wonen' Verkeeraders en verblijfsgebieden Centrum voor Werk en Inkomen helpt bij het zoeken naar een baan s Om aantal inbraken verder terug te dringen WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 OP 'T HOOGT PAGINA 4 t t Overzicht verblijfsgebieden gemeente Soest *S/S/SA> Winkelgebied 30 km/u-zone Soestduinen Soesterberg Reiniging haalt na de feestdagen kerstbomen apart op Gemeentehuis twee dagen eerder dicht - i Reiniging klaar voor gladheidsbestrijding i 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Een verkeersveilige omgeving om te wonen, werken en te recreëren, dat wil iedereen. Om dit te bereiken heeft de gemeente de afgelopen jaren al veel geïn vesteend in verkeersveiligheid. Zo is de kwaliteit van het fietspadennetwerk in Soest sterk verbeterd en zijn onveilige kruispunten heringericht. Ook in verscheidene woonwijken is samen met de bewoners veel verbeterd. De ko mende jaren staat er op het gebied van de verkeersveiligheid veel hoop te ge beuren. Verkeersader SOkm/u Het verkeersbeleid in Soest is afge stemd op het landelijke en provinciale beleid. Bij de aanpak van de ver keersonveiligheid werkt Soest in de komende jaren toe naar een Duur zaam Veilig wegennet. Het gaat daar bij om een optimale afstemming van mens, voertuig en weg. Een duur zaam veilig wegennet is zo vormgege ven dat de kans op menselijke fouten zo klein mogelijk wordt. De essentie is het voorkomen van verkeersonveiligheid in plaats van deze achteraf te bestrijden. De aan pak van de verkeersonveiligheid wordt daarmee meer gericht op pre ventie. Voor zover er ongevallen gebeuren wordt ervan uitgegaan dat de ernst van de afloop slechts gering is. Dat kan alleen als er afstemming is tussen de wegfunctie, de vormgeving en het weggebruik. Een belangrijk uitgangs punt van Duurzaam Veilig is de inde ling van wegen. Een Duurzaam Vei lig wegennet onderscheidt verkeersa ders en verblijfsgebieden. Het gemeentebestuur stelde in 1996 de hoofdwegenstructuur vast. Daar mee werden de verkeersaders aange wezen. Voor alle overige wegen bin nen de bebouwde kommen van Soest geldt dat ze zijn gelegen binnen ver blijfsgebieden. Op deze wegen zal een snelheidsregime van 30 kilometer per uur gaan gelden, de zogenoemde 30 kilometer zones. Het verkeersbesluit hiervoor is onlangs genomen. Deze uitbreiding van 30 kilometer zones is een tweede belangrijk uitgangspunt van Duurzaam Veilig. Het is landelijk de bedoeling dat - bin nen niet al te lange tijd - in de hele bebouwde kom niet harder gereden mag worden dan 30 km/u, behalve op wegen met veel verkeer, de zoge noemde verkeersaders. Daar blijft 50 km per uur gehandhaafd. Om het aantal 30 km-zones snel te kunnen uitbreiden zal de inrichting vaak 'soberder' zijn dan men gewend is. In de praktijk betekent dit dat vooral maatregelen getroffen worden op punten waar een knelpunt is. Door de aanwezigheid van gepar keerde voertuigen, beperkte weg- breedte en korte rechtsstanden wordt in veel straten nu al gemiddeld niet harder gereden dan 30 km/u. Snel- heidsverlagende maatregelen zijn in dergelijke straten niet direct nodig. In ieder geval zullen in Soest de "poorten" worden aangegeven. Een poort is de accentuering van de over gang tussen het 50 km/u regime en het 30 km/u-regime. De poort wordt vormgegeven door 30 km/u-zone borden en aanwijzingen op de weg, in de vorm van een dubbele groene lijn. Verder komen er plateaus binnen de 30 kilometergebieden, met name op kruispunten. Niet uitgesloten wordt dat in een la tere fase binnen de verblijfsgebieden op meerdere punten aanvullende fy sieke voorzieningen getroffen moeten worden. (Vooralsnog ontbreken hier voor de financiële middelen en kan er daarom geen prioriteit aan worden gegeven). De invulling van verblijfsgebieden en verkeersaders zoals voor de gemeente is vastgesteld, is weergegeven in de overzichtstekening elders op deze pagina. In het jaar 2001 zal dit alles zijn gerealiseerd. Voorrangsregelingen Wat betreft voorrang is het uitgangs punt dat binnen 30 km/u gebieden alle wegen gelijkwaardig zijn. Wil men echter grote, aaneengesloten 30 km/ u gebieden realiseren, dan is deze re gelgeving te strikt. Belangrijke fiets routes en eventueel busbanen waarop het fietsverkeer respectievelijk het openbaar vervoer voorrang heeft, moeten in een 30 km/u gebied kun nen worden opgenomen. Daarom blijft in de winkelgebieden (Van Weedestraat, Soesterbergsestraat) en op het Kerkpad in Soest voorrang binnen het verblijfsgebied geregeld met verkeersborden en z.g. haaien- tanden op de weg. De brommer verhuist naar de gewone weg Vanaf vandaag moeten bromfietsers binnen de bebouwde kommen van Soest op de gewone weg rijden. Fiets paden en fietsstroken zijn vanaf van daag alléén vóór fietsers en snorfiet sers. Een praktijkproef heeft aangetoond dat "het aantal ongevallen met brom fietsers door deze nieuwe verkeersre gel sterk daalt. Tussen 1992 en 1994 zijn in Den Haag, Apeldoorn, en Tiel proeven gedaan, waarbij de brommers ver plicht werden op de gewone weg te rijden. De uitkomsten logen er niet om: er waren 50 procent minder on gelukken en slachtoffers. Daarom is besloten deze maatregel landelijk in te voeren. Een bromfietser loopt een veel gro ter risico bij een ongeval om het le ven te komen dan andere weggebrui kers. Vorig jaar overleden landelijk 79 bromfietsers aan de gevolgen van een ongeluk in het verkeer. Verder kwamen meer dan 2.000 bromfiet sers zwaargewond in het ziekenhuis terecht en liepen ruim 7.000 brom merrijders lichte verwondingen op. Driekwart van alle brommerongeval len ontstaan op een kruising. Een af slaande automobilist ziet een recht- doorgaande brommer op het fietspad regelmatig over het hoofd, met een aanrijding als gevolg. Door de nieuwe verkeersregel rijden auto en brommer voortaan samen op de gewone weg. Ze zien elkaar dan eerder en letten beter op eikaars weggedrag. Zo wordt het veiliger voor bromfietsers en automobilisten. De regeling geldt alleen voor brom fietsers; die herkenbaar zijn aan de helm en het gele plaatje (of een gele striping) op het voorspatbord. Vanaf 15 december rijden de bromfietsers in Soest binnen de bebouwde kom men op de gewone rijweg in plaats van op het fietspad. Voor het in tweerichtingen bereden fietspad in de Rademakerstraat is een uitzondering gemaakt. Hier blijft de bromfietser op het (brom)fietspad. Snorfietsers kun nen wel gewoon gebruik blijven ma ken van het fietspad. Uit de praktijk proeven bleek dat de nieuwe regeling ook voor fietsers en snorfietsers veel veiliger is. Toen de proefperiode in Den Haag, Apeldoorn en Tiel offici eel was afgelopen, bleef de regel dat bromfietsers niet op het fietspad mochten rijden, gewoon van kracht. Na de proefperiode zijn de gunstige resultaten voor de verkeersveiligheid gebleven. Een nieuwe regel een nieuw verkeersbord Op de meeste plaatsen rijdt de bromfietser binnen de bebouwde kom vanaf vandaag op de gewone weg te samen met de auto's. Toch zijn er plekken waar dat niet kan of waar het toch veiliger is om het fiets- pad te gebruiken. Bijvoorbeeld op stukken binnen de bebouwde kom waar een maximumsnelheid geldt van 70 km/u of meer. Deze wegen ko men in de gemeente Soest niet voor. Maar ook langs wegen buiten de be bouwde kom, waar het autoverkeer 80 km/u of meer rijd. Voor de ge meente Soest zijn dit o.a. de Birk- straat en de Soesterbergsestraat. Op die plaatsen komt een nieuw ver keersbord te staan. De officiële be naming voor het bord is fiets- en bromfietspad. Waar dit bord staat, moet een bromfietser het fiets- en bromfietspad gebruiken. Het vertrouwde ronde bord met de witte fiets betekent nog steeds een verplicht fietspad, maar geldt nu al leen voor fietsers en snorfietsers. Waar een bromfietser dit bord tegen komt, moet hij het fietspad verlaten en op de gewone weg gaan rijden. Het fietspad is dan alleen voor fiet sers en snorfietsers. Spelregels voor bromfietsers Zoveel mogelijk rechts houden, met voldoende afstand van de zij kant van de weg. Auto's, brommers en andere voer tuigen links inhalen. Maak gebruik van de voorsorteer- vakken en bijbehorende verkeers lichten. Maximumsnelheid blijft hetzelfde: 30 kilometer per uur binnen de bebouwde kom en 40 kilometer per uur daarbuiten. 60 km/u weg (buiten bebouwde kom) Verblijfsgebied Bedrijventerrein Een onbekende dringt uw woning binnen, snuffelt in uw spullen en neemt dierbare spullen met emotio nele waarde mee. Er wordt veel ver nield en er blijft een rommel achter. Dan volgt het traject van aangifte doen, een regeling treffen met de ver zekering, het laten herstellen van de schade, noem maar op. Is de mate riële schade vaak groot, de psychische schade is niet te meten. Slachtoffers van een inbraak voelen zich vaak niet meer veilig in hun eigen woning. De kerstbomen kunnen vanaf maan dag 3 januari tot en met vrijdag 27 januari tijdens de ophaaldagen van het huisvuil en dergelijke naast de groene en de bruine container gezet worden. Met een aparte wagen worden de kerstbomen dan door de reinigings dienst opgehaald. Daarna worden ze op het gemeenterrein De Werf ver snipperd. Het versnipperde groen wordt vervolgens door de gemeente hergebruikt in het openbaar groen van de gemeente. De bewoners van de hoogbouw kun nen tussen 3 januari en 27 januari ie dere werkdag hun kerstboom naast de (afval)cocons plaatsen. Hier wor den de bomen dagelijks weggehaald. Er vindt, mede uit milieu-oogpunt, geen verbranding van kerstbomen plaats, f t Zover hoeft het vaak niet te komen. Veel inbraken kunnen worden voor komen door het nemen van maatrege len. Daarom komt er dankzij de me dewerking van het college van burge meester en wethouders begin volgend jaar een vervolg op de actie 'Veilig wonen'. Volgens Jan Rigter, inspecteur van politie en coördinator bestuurlijke preventie, was het doel van de in 1994 gestarte actie 'Samen werken aan veilig wonen' het terugdringen van het aantal woninginbraken. In de provincie Utrecht is sindsdien een preventieteam actief, het projectteam Politiekeurmerk Veilig Wonen, dat bewoners bezoekt en schriftelijk ad viseert op het treffen van voorzienin gen aan de woning die gericht zijn op het voorkomen van inbraken. "De woningen worden grondig beke ken, met name het hang- en sluitwerk van alle ramen en deuren, de verlich ting, de inklimmogelijkheden, en de aanwezigheid van brandmelders. Die zijn sinds 1 januari van dit jaar ver plicht op alle verdiepingen waar ge slapen wordt. De teamleden maken een rapport op met aanbevelingen. De bewoners krijgen hiervan een af schrift. Op grond hiervan kunnen ze dan de geadviseerde maatregelen tref fen door die zelf uit te voeren of dit te laten doen door een beveiligingsbe drijf. Als de adviezen zijn opgevolgd, wordt dit gemeld aan het team dat nog een keer komt kijken. Als de zaak in orde is, wordt de bewoners een certificaat verstrekt waaruit blijkt dat de woning doeltreffend is bevei ligd." De te nemen maatregelen verschillen per woning. Soms is men voor een paar honderd gulden klaar, voor een ander kunnen de kosten oplopen tot duizend gulden. Een deel van de kos ten verdient men terug doordat een aantal verzekeringsmaatschappij en korting op de premie geeft. Door stickers bij de deur kunnen bezoe kers zien dat de woning volgens het politiekeurmerk is beveiligd. Volgens Rigter is het aantal woning inbraken sinds 1994 in z'n algemeen heid vrij sterk teruggelopen. Het risi co was lange tijd 35 inbraken per 1.000 woningen. Door allerlei oorza ken was dit teruggelopen tot 20 per 1.000. "Voor gecertificeerde wonin gen ligt dit aanzienlijk lager: 1 per 1.600 woningen. Aan woningen die volgens de normen beveiligd zijn, gaan inbrekers kennelijk eerder voor bij." aldus Rigter. De actie 'Veilig wonen' loopt in de provincie Utrecht vijfjaar. In Neder land zijn nu 75.000 gecertificeerde woningen, waarvan alleen al in de provincie Utrecht 40.000. Op vrijdag 24 december is het ge meentehuis om 16.00 uur dicht. De afdeling publiekszaken (paspoor ten, rijbewijzen e.d.) is echter die dag al om 13.30 uur voor het publiek ge sloten. Op Oudejaarsdag, vrijdag 31 decem ber, is het gemeentehuis om 12.00 uur gesloten. Nu de kans op gladheid toeneemt, is de gemeentelijke reinigingsdienst extra paraat om direct met strooiwa gens op pad te kunnen gaan. Niet op voorhand, als de verwachting is dat het glad wordt, "want om het milieu te sparen willen we zo weinig moge lijk zout gebruiken. We beperken dat zoveel mogelijk, maar we komen er toch niet helemaal onderuit," zegt J. Landman, opzichter reiniging en ver voer. Als medewerkers van de dienst niet zelf ontdekken dat het glad is, bij voorbeeld 's nachts, komt de melding hiervan binnen via de politie of Me- teo Consult. Dan beginnen de voor bereidingen om zo snel mogelijk te kunnen uitrukken. Soest beschikt over drie grote en drie kleine strooiers. De grote worden in gezet op de wegen, de kleine op de fietspaden. Op de hoofdwegen wordt zo beperkt mogelijk gestrooid. De fietspaden worden in principe alle maal gestrooid. Verder wordt voor rang gegeven aan doorgaande wegen, busroutes, hellende wegen en wegen in de bebouwde kom waar mensen meer dan 400 meter van gestrooide weg af wonen. Dit geldt uiteraard niet voor huizen die diep in het bos staan. De gemeente strooit over 't algemeen ook op wegen bij parkeerterreinen van winkelcentra. Strooien op par keerterreinen bij flats heeft volgens Landman geen zin. "Zout werkt pas als er overheen gereden wordt. Dat is op een parkeerterrein normaal niet het geval. Daar vertrekt men 's mor gens en komt men 's avonds terug. Tussendoor rijden er dan nog wel een paar auto's heen en weer, maar dit heeft geen effect op het zout. Dus strooien we niet. Schuiven heeft geen zin. Dan schuiven we de sneeuw naar links of rechts. Er komt voor of ach ter de auto een bult sneeuw te liggen met gevolg dat men er niet meer uit kan." Er is sprake van een daling van het aantal bezoekers van het Centrum voorWerk en Inkomen (CWI), geves tigd in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Ten opzich te van 1997 was de daling in 1998 twintig procent. Vestigingsmanager Jan Booi verwacht dat deze trend zich dit jaar doorzet. Dat is niet al leen het gevolg van de gunstige ar beidsmarkt, maar ook van het feit dat steeds meer mensen zelf een baan vinden ih plaats van door be middeling van het CWI. In 1998 hebben zich bij het CWI 2.771 klanten gemeld met een vraag over werk. In 590 gevallen ging het om vacatures of andere informatie of om verzoeken om een uitkering in verband met werkloosheid. "De mensen komen dan wel om een uit kering, maar wij proberen eerst werk voor hen te zoeken," vertelt Booi. In sommige gevallen lukt dat heel snel: binnen een uur! Vorig jaar kregen 57 bezoekers binnen een week een nieu we baan. Zij hadden de aangevraag de uitkering dan ook niet nodig. Niet alleen werkzoekenden melden zich bij het centrum, ook werkgevers weten het CWI te vinden voor het opgeven van vacatures. Sinds kort heeft het CWI besloten de werkge vers direct een indicatie te geven over de kans van slagen om een bepaalde vacature ingevuld te krijgen. Het aan tal vacatures overschrijdt momenteel ruimschoots het aanbod aan werk zoekenden. "Overigens benadert het CWI zelf ook werkgevers als we den ken dat we mensen hebben die een bepaalde richting in kunnen. De werkgevers kunnen er dan tijdig op inspelen," aldus Booi. 't Gemakkelijkst zijn mensen te hel pen die een goede opleiding en re- i cente werkervaring hebben en niet al te oud zijn, tot 30 jaar. Deze catego rie kan vaak nog dezelfde dag aan een baan worden geholpen. Moeilij ker is het als het gaat om mensen die een grote afstand tot de arbeidsmarkt innemen, zij die al langer dan twee jaar zonder werk zitten. Een bijzon dere plaats nemen degenen in die ar beidsgehandicapt zijn. "Het blijkt steeds weer dat werkgever huiverig zijn om hen in dienst te nemen. On danks dat allerlei instrumenten wor den geboden, ook in de vorm van geld, blijft het lastig deze categorie werkzoekenden te plaatsen," aldus Booi. Samenwerkingsverband Het Centrum voor Werk en Inko men, dat op 1 april 1997 van start is gegaan, is een samenwerkingsver band tussen het arbeidsbureau en de gemeenten Soest Baarn en Eemnes. Het CWI richt zich op mensen op zoek zijn naar werk en geen inko men hebben. Booi: "Gezamenlijk proberen we hen zo snel mogelijk aan werk te helpen. Als dat niet lukt, ne men wij de uitkeringsaanvraag in ont vangst en proberen daarna alsnog de aanvrager zo snel mogelijk op de ar beidsmarkt te zetten. Daarvoor stel len we alles in het werk en bieden we veel. We betalen bijvoorbeeld oplei- dings- en scholingskosten en we be geleiden de mensen tijdens het traject dat naar een baan moet leiden." Door de oprichting van het CWI, in Soest in een vorm en samenwer kingsverband die volgens Booi gerust uniek in Nederland genoemd mag worden, is ten opzichte van vóór 1 april 1997 een andere situatie ont staan. Het grootste verschil met vroe ger, toen men nog naar het arbeids bureau moest, is dat het centrum veel klantvriendelijker werkt. De be zoeker hoeft immers niet meer naar verschillende loketten om steeds weer dezelfde gegevens te verstrek ken. Door een bundeling van de des kundigheid kan de klant een betere kwaliteit verwachten dan voorheen, en ten derde is door de directe ma nier van communiceren de snelheid vergroot waarmee mensen geholpen kunnen worden. In het verleden was er vaak alleen maar sprake van met elkaar of afstand communiceren. Bij het CWI zijn onder meer ook de uitvoeringsinstellingen sociale zeker heid (vroeger de bedrijfsvereniging) ondergebracht, evenals het uitzend bureau Start. Dit is een aanvulling op het werk van het CWI, "want hoe meer mensen we kunnen plaatsen, hoe beter het is," zegt Booi. Overi gens vindt het CWI de beschikbaar heid, een halve dag, van Start (dat een ook een volledige vestiging heeft aan de Steenhoffstraat) te beperkt. Daarom is het CWI nu in gesprek met Randstad om te kijken of dit bureau andere dagdelen kan invullen. Overigens is het streven van het CWI gericht op meer samenwerking met alle uitzendbureaus. Het Centrum voor Werk en Inko men in de hal van het gemeentehuis is de hele week geopend. Voor het indienen van aanvragen kan men 's middags tot 12.30 uur terecht, voor inschrijven als werkzoekende of het verlengen van de inschrijving van 's morgens 8.30 tot 's middags 16.30 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 36