bibliotheek HAARMODE A/15 Soester schrijft discografie Antillen Kerstmusical 'De Sterrenkijker' arttóhocK k?eteh Kerststollen, -staven-broden -kransen, -gebak, -taarten hartige hapjes enzenz. Kerstgeschenk voor de Soester missionarissen Kerstvakantiewedstrijd voor de jeugd in de Kunstuitleen Vijftig aanwinsten te leen in de Kunstuitleen Soest C. wenst al haar cliënten fijne feestdagen en een voorspoedig en gezond 2000. Voor de lekkerste gaat u natuurlijk naar PAGINA 15 'La Vita e bella' Millenniumshow: Angel the Monk WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 Millennium-oliebollen van Apollo Speciaal programma in Aqua Indoor tijdens vakantie Geldkistje buit bij inbraak Samen bijbel lezen in kerstsfeer SOESTER COURANT CULTUUR B WELZIJNf Tim de Wolf maakt oude muziek toegankelijk voor publiek Vrijdagavond in de Julianakerk p TE KOOP De lopers van de week Met alcohol op achter het stuur 'frt'O C/-V-y\& Koninginnelaan22a-3762DE Soest Tel. 035 - 602 05 46 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 BR OOR- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Maandag 27 december Op veler verzoek vertoont het filmhuis nogmaals één van de best bezochte films van de afgelopen tijd: "La Vita e bella" (het leven is mooi). Deze film is door lezers van de Volkskrant uitgeroepen tot mooiste film van 1998, ontving de Jury Prijs op het filmfestival te Cannes en won een Oscar voor de beste buiten landse film. Reserveren (kosteloos in filmhuis Artishock) wordt dan ook van harte aanbevolen. Levensgenieter en boekhandelaar G ui- do (Roberto Benigni) kiest in 1939 voor de weg van de ontkenning, wanneer hij iedere fascistische en antisemitische dreiging eenvoudigweg negeert. Vooral het eerste deel van de film staat bol van de hilarische momenten. Deze houding verhindert echter niet dat hij met vrouw en kind in een concentratiekamp te rechtkomt. Om zijn zoon te beschermen tegen de verschrikkingen van het kampleven be denkt Guido een spel: alle handelingen in het kamp zijn erop gericht om een wedstrijd te winnen. Door punten te behalen kan de winnaar een tank be machtigen, en al het geschreeuw van de bewakers dient dat doel. Benigni, die niet van joodse afkomst is, werd geïnspireerd door zijn vader, die in een werkkamp terechtkwam, en de Ita liaanse schrijver en wetenschapper Pri mo Levi. Diverse joodse instanties dien den Benigni van advies en spraken hun lof uit over de wijze waarop Benigni het drama wist te vertalen in een respectvol le komedie. Zeven Oscarnominaties voor oorlogsko medie! Aanvang 20.30; Entree f 9,-; CJP/65+ f 7,-. Reserveren: tel. 6019577. Agenda: ma. 3 januari "Eyes wide shut". Dinsdag 28 december In de hitte van de jaarwisseling naar het nieuwe millennium brengt Oscar Prin sen samen met Toyoko Shimada en Peter van der Ham in Artishock een af wisselende en enerverende show. De wegen staan vol met files, treinen en vliegtuigen worden volop gebruikt. In bijna elk huishouden staat een compu ter en er wordt al bijna meer mobiel gebeld dan op de traditionele manier. Plastische chirurgie en genetische mani pulatie zijn aan de orde van de dag. De muur is gevallen, de verzuiling is nage noeg verdwenen en de mens gaat het ied. Deze tijd wordt ook wel de nieu we Gouden Eeuw genoemd, het gaat de mens voor de wind en er is tijd voor persoonlijke ontwikkeling. Deze individualisering heeft met de glo balisering (reizen, media en internet), pas echt vorm gekregen. Een ieder heeft de mogelijkheid het zijne te denken en het leven zo in te richten zoals hij/zij het wil. Normen en waarden vervagen. Een nieuwe chaos is ontstaan. Iedereen zal voor zichzelf moeten bepalen wat goed of slecht is, mooi of lelijk. De wereld als supermarkt voor het individu met het internet als distributeur. Het project is een initiatief van Oscar Prinsen en hij heeft hiervoor twee kun stenaars uitgenodigd. Toyoko Shimada: Ze laat zich inspire ren door het spanningsveld tussen tra ditie eri het moderne high-tech leven, ecologie, natuur en cultuur, spiritualiteit en materialisme. Door haar kunst wil ze een heldere, maar niet vooringenomen blik werpen, zoals Alice in Wonderland. Tijdens de show zal ze een installatie bouwen met de titel: "Up-side garden'. Daarin zal ze een Japanse theeceremo nie doen. Hierbij worden de gasten uit genodigd deel te nemen. Peter van der Ham is een Arnhemse kunstenaar die zich heeft ingezet om het tijdsbeeld te laten zien. Jaren had hij een galerie: Bureau Zeegezicht, voor opspo ring van kunst waar hij kunstenaars hun ideeën liet tonen. In zijn eigen werk is hij ook altijd op zoek naar nieuwe idee ën. Zo heeft hij het "Kennis is Eet- baar"-project gedaan. Door op appels het woord "kennis" te plakken, stond dit woord op de appels toen ze gerijpt waren: www.knoware.nl/users/ham. Tijdens de voorstelling zal hij een inter- netshow verzorgen. Deze show is opge bouwd uit informatie die is gevonden op internet. Hierin wordt een beeld ge geven van deze tijd. De show wordt live op internet uitge zonden. Tijdens de voorstelling zal er door het internetpubliek gechat kunnen worden met ceedjeeP en het publiek in de zaal. Oscar Prinsen zal een medita tieshow verzorgen met meditatiepakjes, equipments en andere gezondheidspro ducten. Hierbij maakt hij gebruik van tekst, tape, dans en djèmbé. Het geheel wordt een afspiegeling van deze tijd, met het oog op de toekomst. Voor dit project is er een club van stil tevrienden geopend op internet: www.knoware.nl/users/oprinsen. Men sen die het op internet willen bekijken moeten ook naar bovenstaande site. De voorstelling begint om 20.30 uur. Entree: f 10,-; leden/CJP f 7,50. Op vrijdagavond, kerstavond, 24 december om 19.30 is er in de Julianakerk (Julianalaan 19) een kerstmusical. De musical wordt op gevoerd in de kerstavonddienst. De musical heet "De Sterrenkijker", en gaat over een meisje dat met haar vader op zoek gaat naar een goede koning. Onderweg komen ze allerlei mensen te gen. Ook de wijzen uit het Oosten ko men langs. Maar dan ontdekt het meisje waar ze zijn moet. "Deze Koning is nu nog klein," zegt ze, "maar, als Hij gro ter is, trekt Hij een lichtend spoor de wereld door!" Afgelopen woensdag werd de musical al in verzorgingshuis Groot Engendaal opgevoerd. Met ademloze aandacht volgden de bewoners de opvoering. De kinderen zongen, speelden en dansten onder de inspirerende leiding van regis seur Nico Marseille. Vrijdagavond is iedereen welkom in de Julianakerk bij de uitvoering van De Sterrenkijker. Toegang is uiteraard vrij. Inlichtingen: Pieter van Winden tel. 6031204. Een jaarlijkse traditie: de verkoop van oliebollen door het Soester Mannenkoor Apollo. Ook dit jaar staat weer een team van vijftig leden van dit mannen koor klaar om onder leiding van erva ren, gepensioneerde banketbakkers - ook leden van Apollo - de vijfentwin tigduizend oliebollen en appelbeig nets te bakken. De inkoop van alle ingrediënten was al een geweldige operatie. Denk maar eens aan de kilo's meel en krenten en rozij nen, de liters olie die moeten worden gebruikt en steeds moeten worden ver verst om een goed eindproduct te krij gen. En dan het bakken, dat moet op het goede moment worden gedaan, niet te vroeg voor de verkoop om een zo vers mogelijke oliebol te krijgen. Dit jaar worden er nog meer oliebollen gebakken dan vorig jaar. Toen was deze lekkernij al om elf uur uitverkocht. De kramen staan weer op de bekende plaatsen in Soest-Zuid voor Wijnhandel van der Linden, in het winkelcentrum Overhees en bij Honsbergen. De kramen gaan om 8.30 uur open. De oliebollen kosten 75 cent për stuk en de appelbeignets f 1,35 per stuk. In Aqua Indoor draait tijdens de kerstvakantie een speciaal pro gramma. Kerstbal gooien, knaldag en kerstboom afbreken zijn enkele van de activiteiten voor kinderen en jeugd. Het sport- en recreatiecentrum aan de Dalweg is op Eerste en Tweede Kerst dag gesloten, maar op maandag 27 de cember begint het aangepaste program ma dat tot en met vrijdag 7 januari duurt. Vrijwel iedere dag zijn er andere activiteiten die in het teken staan van kerst en de millenniumwisseling. Op 28 december kunnen bezoekers kerstballen in een kerstboom gooien, twee dagen later zijn er ijsjes te verdienen voor de genen die het snelst de piek uit de kerst boom halen, op'31 december is het knaldag en dinsdag 3 januari ligt de bo dem van het instructiebad bezaaid met stuivers. Het complete programma is verkrijgbaar bij Aqua Indoor, tel. 6026454. In de nacht van zondag op maandag rond half twee is bij een autorecycling bedrijf aan de Industrieweg ingebroken. De daders gaven zichzelf toegang tot het pand door een ruit te forceren. De buit bestaat uit een geldkistje met daarin twintig gulden. Op eerste kerstdag van 17.00 tot 18.00 uur, kan men bij Radio Soest genieten van een gevarieerd viergangen 'Radio- Kerstdiner'. Het maandelijks program ma 'Samen de bijbel lezen' heeft een speciaal kerstmenu samengesteld dat geschikt is voor vele leeftijden. Als ape ritief hoort men de ontstaansgeschiede nis van het bekendste kerstlied ter we reld. 'Stille Nacht', gevolgd door een warm voorgerecht waarin verteld wordt hoe Maarten Luther, de bekende refor mator uit de zestiende eeuw, kerst er voer. Het hoofdgerecht bestaat uit een gedicht en een allegorisch kerstverhaal voor kinderen (waar ook de meer vol wassenen van mogen mee-eten), terwijl het hoofdgerecht voor de ouderen be staat uit gedeelten uit de bijbel rond kerst. Het dessert is een gedicht. Het ge heel wordt omlijst of overgoten met pas sende drankjes en sausjes in de vorm van bekende en minder bekende kerst liederen. Iedereen wordt hartelijk uitge nodigd om zich voorafgaand aan of tij dens het eigen kerstdiner ouderwets gezellig rondom de radio te scharen. Samenstelling en presentatie: Douwe Sijtsma, techniek: Rob van Es, Radio Soest is te vinden op FM 105.9 (ether) of FM 107.9 (kabel). Onlangs verscheen van Tim de Wolf een discografie van Antilliaanse en Arubaanse muziek. De Wolf is jaren geleden begonnen met het verzame len van grammofoonplaten met lo kale nummers. De verzameling be staat voornamelijk uit muziek uit de periode 1930 -1960. "Ik vind heel veel leuk, maar je moet een keuze maken." Toen de Soester ongeveer tien jaar was verzamelde hij al oude grammofoonpla ten. "Mijn vader had nog 78-toeren pla ten en zo ontstond mijn belangstelling voor de oude muziek. Al snel raakte ik ook geïnteresseerd in de technische kant. Ik heb eens geprobeerd van mec cano een apparaatje te maken om zelf platen op te nemen, dit is niet gelukt." Uiteindelijk is hij op een andere manier zelf aan een platensnijder gekomen. "Mijn ouders hadden er in Amersfoort één gezien en die heb ik van al mijn spaargeld en een lening bij mijn ouders kunnen kopen. Toen kon ik ook zelf platen maken." De informatie over de technische kant van het snijden van pla ten kreeg De Wolf via zijn vader. "Die werkte bij de omroep en daar waren mensen die wisten hoe dat moest en die de materialen hadden. Op die manier kon ik daar heel makkelijk aan komen." De Wolf had een Antilliaanse vriendin en via haar is hij op deze muziekstro ming gekomen. "Ik ben eens met haar mee geweest naar haar moeder die op Cura?ao woont en die begon me te ver tellen over de muziek. Dat smaakte naar meer en toen ben ik begonnen met het uitzoeken van wat er allemaal nog is." Het samenstellen van een overzicht kost erg veel tijd en geld. "Ik heb verschillen de fondsen aangeschreven over mijn plannen en uiteindelijk reageerde het Clausfonds positief." Het Clausfonds is een stichting die dit soort projecten fi nancieel ondersteunt. Om de steun te i In Brazilië en Afrika wachten ook dit jaar weer missionarissen af of ze hun bescheiden project volgend jaar weer kunnen uitvoeren. Een project dat ze zelf het "Soester Kerstpro- ject" noemen, daar de gelden inge- zameld worden tijdens de kerstda gen in de vier Soester parochies. KHerman Goddijn l Soest/Formosa Brazilië) "Al meer dan dertig jaar werkt de Ne- Iderlandse zuster Adriana Meyers te [midden van lichamelijk en geestelijk gehandicapten in een tehuis dat "asilio" genoemd wordt in de plaats waar ik ook werkzaam was, in Formosa. Uit een brief die zij kort geleden schreef citeer ik: 'De zaal-kapel die we aan het bou wen zijn begint ook al aardig vorm te krijgen. We hopen dat hij voor de re gentijd klaar zal zijn. Dan staat het ge bouw er. En dan weer de zorg voor het meubilair en zo. Voor mijn verjaardag heb ik al een kruisbeeld gekregen en van Pater Jan een Mariabeeld, dus een be gin is gemaakt'. Deze Adriana is in dienst van de lijdende medemens die zij liefdevol "haar troelen" noemt." Kees Smeele Mbuji Mayi, Congo) "Wat had ik graag eens wat goed nieuws willen schrijven over de streek waar ik sinds een jaar een nieuw werk aan het opzetten ben. Ons centrum draait al, maar met veel minder leerlingen dan het vorige schooljaar. Velen kunnen het lage schoolgeld niet meer betalen, anderen zijn naar hun dorp gegaan om eten te zoeken of om uit handen van de militai ren te blijven die hen willen inlijven in het leger. De oorlog is weer in alle he vigheid los gebarsten. Niemand respec teert het staakt-het-vuren. Maar on danks deze wat donkere berichten wil ik u toch een mooi en vreugdevol Kerst feest wensen." Kees Smeele in Mbuji Mayi, Congo. Gerard Smeele Uberaba, Brazilië) "Naast mijn werk in de parochie met zijn kapellen zet ik me in om de drugs gebruikers te helpen bij het afkicken en dat heeft enigszins succes, dat wil zeg gen wij zijn geanimeerd, alhoewel het resultaat slechts bewezen kan worden in de toekomst, dus over jaren. Het vraagt heel veel goede wil van de jongens en mannen, meisjes en vrouwen die ver slaafd zijn. Het leed onder de families is groot en dit houdt in dat de ouders en familieleden ook bewerkt moeten wor den. Wij hopen met Gods hulp een steentje te kunnen bijdragen om ook dit euvel te ledigen." Magdaleen Westerveld Belem, Brazilië) "Wij gaan door met telkens weer nieu we mogelijkheden, die bijdragen tot de ontwikkeling van de kleine man of vrouw zoals de opbouw van coöperaties, het interesseren in het lezen van boeken, door alfabetisatiecursussen, bewustwor ding, kennisoverdracht, verantwoorde lijkheden etc. Wij werken mee om men sen weer te laten voelen, te laten erva ren, te doen begrijpen wat het is om er kend te worden, om mee te tellen, om erbij te horen, om menswaardig te kun nen leven, om volwaardig mens te zijn. We delen onze tijd en onze kennis en proberen zo mee te werken aan de ver lossing en bevrijding tot volheid van le ven voor allen." Tijdens de kerstnacht en op de eerste kerstdag wordt in de Soester r.k. kerken gecollecteerd voor de Soester missiona rissen. Informatie: M.O.V.-Groep Soest (Missie-Ontwikkeling-Vrede) secr. Pr. Bernhardlaan 46, 3761 AC Soest, tel. 035-6011115; Rabobank 35.99.67.787; Postbank 35.80.168. krijgen moest De Wolt een doelstelling formuleren en een plan ontwerpen. "De doelstelling van het boek en de verza meling is de culturele identiteit van de voormalig gekoloniseerde samenleving weer naar voren te halen. Het project was gericht op het herontdekken van de culturele muziek." In november 1997 is de Soester van start gegaan met het onderzoek. Naast het schrijven van de discografie heeft hij veel van het materiaal dat tussen 1945 en 1960 gemaakt is, opgespoord. De meeste platen heeft De Wolf enke le jaren geleden gevonden. "Ik was in Willemstad en daar is een muziekwin- keltje geweest van Henrica. Tijdens de rellen van 1969 is zijn winkeltje afge brand maar de platen lagen er nog. Ik heb zijn familie niet kunnen vinden en toen heb ik besloten de platen maar mee te nemen. Ik heb ze niet gestolen, ik heb ze veilig gesteld." De platen die hij voor zijn onderzoek heeft opgespoord zijn allemaal opgesla gen. "Ik heb ze op verschillende plaat sen op de wereld liggen. Op die manier blijft er altijd iets bewaard." "Op twee procent na heb ik alles gevon den." Deze muziek wordt door hem op cd gezet. De collectie bevat ongeveer zevenhon derd platen. Deze komen allemaal op een serie van in totaal 35 cd's. De cd's gaan naar de bibliotheken van Cura^ao en Aruba en naar het NAA (Neder lands Audiovisueel Archief). Zodat het voor het publiek toegankelijk is." Van de totale serie zal een collectie van twintig nummers op een cd gezet wor den voor het grote publiek. Deze cd komt in de handel en kan dan los ge kocht worden. Op het moment is De Wolf thuis druk bezig met zijn eigen geluidsrestauratie- bedrijfje. Hier zet hij voor anderen oude platen over op cd. 'Tedere plaat vraagt om een andere behandeling, dat weten veel mensen niet." Binnenkort is hij te beluisteren op Ra dio Soest waar hij een millenniumuit zending presenteert. In deze uitzending zal ook muziek gedraaid worden uit zijn collectie. In het verleden heeft hij twee jaar lang 'Krakende Curiosa' gepresen teerd voor Radio Soest. Veenzoom 2a, Soest Een kleiner huis en lekker tuinieren? Dan is dit het plekje dat u zoekt! Op een unieke lokatie in een rustig straat je aan de rand van Soest op loopafstand van de bossen. Vanuit de keuken uitzicht over de weilanden. Een mooie aangelegde tuin, ruime berging en dubbele carport bij deze fraaie en zeer goed onderhouden vrij staande cottage met rieten kap. Belangrijke kenmerken Sfeervolle woonkamer Luxe openkeuken met inbouwapparatuur Woonkamer en keuken met plavuizen- vloer en vloerverwarming 1 slaapkamer met moderne badkamer 1 slaapkamer met parketvloer bergzolder bouwjaar circa 1923, gerenoveerd 1994 dakisolatie, isolerende beglazing CV-gas combiketel (1994) ruime berging met wasruimte en zolder elektrisch bedienbaar hek met intercom perceelgrootte 680 m^ Vraagprijs fl. 1.190.000,- k.k. Documentatie over deze karakteristieke woning kunt u vrijblijvend bij mij opvragen. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 A B S G e s t RVT Tel 035 6037490 HU Fax 035 6037491 "Dat mag in de krant," hoor je de mensen wel eens zeggen als iemand een mooie prestatie heeft geleverd. Dat vinden wij ook en daarom zwaaien we hier graag lof toe aan "de lopers van de week". Dat zijn de jongens en meisjes die de krant rondbrengen en daarbij een tijd lang - twee maanden - geen enkele klacht hebben gekregen. Ze krijgen een extraatje (voor het goede voor beeld) én een eervolle vermelding. Deze week zijn het: Menno Avezaat Caroline Schneider De Kunstuitleen Soest heeft een leuke wedstrijd bedacht voor de jeugd van 6 tot 10 jaar: wie in de kerstvakantie een origineel verhaal, gedicht of strip van tien regels of plaatjes bij het kunstwerk van Dirk Bakker bedenkt, maakt kans om dit grappige olieverfschilderij een half jaar gratis te mogen lenen. Het verhaal, gedicht of de strip moet worden ingeleverd vóór 1 februari 2000 aan de balie van de bibliotheek of kunstuitleen. Het leukste, spannendste of gekste verhaal wordt door een jury uitgekozen. Het winnende verhaal wordt in de kunstuitleen tentoongesteld. Openingstijden kunstuitleen: dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Op vrijdag 24 en vrijdag 31 december is de kunstuitleen om 16.00 uur geslo ten. De Kunstuitleen Soest is gevestigd in de Openbare Bibliotheek Soest, Wil- laertstraat 29b, tel. 035-6095811. Er zijn vijftig kerstaanwinsten opge nomen in de collectie van de Kunst uitleen. Speciaal voor de feestdagen is de collectie aangevuld met nieu we werken. Er is nu dus volop keus, niet alleen kan men kiezen uit olie verfdoeken, litho's, zeefdrukken, aquarellen, gouaches en etsen. Ook nieuwe objecten in brons, hout en metaal zijn te leen. In de donkere dagen voor Kerstmis wil men het huis extra gezellig maken. Een origineel kunstwerk geeft extra kleur en sfeer in huis en maakt bovendien de tongen los, iedereen heeft immers wel wat te zeggen of te fantaseren over he dendaagse kunst. Voor iedereen die als kerstcadeau een jaarabonnement op de kunstuitleen ca deau wil doen is deze periode heel ge schikt omdat men twee maanden kor ting krijgt! Deze kortingskaart is in de kunstuitleen verkrijgbaar. Er zijn al cadeau-abonnementen te koop vanaf f 39,50 voor drie maanden en met ingeleverde korting betaalt men f 120,- voor een heel jaar. Iedereen die In de nacht van woensdag op donderdag is om half één op de Beukenlaan een 61-jarige vrouw aangehouden. Zij werd door de politie tot stoppen gedwongen omdat zij zonder verlichting reed. Toen zij stil stond, bleek zij drank op te heb ben. Hiervoor kreeg zij een rijverbod van zes uur. Geeske Walsma: "Boem Boem olie verf op doek. zich vóór 1 januari 2000 inschrijft als lid van de kunstuitleen maakt bovendien kans om een zeefdruk van Joke Konijn te winnen: "Adam en Eva". Voor exclusieve sieraden kan men ook in de kunstuitleen terecht: oorbellen, broches, colliers, tassen, kerstkaarten en keramiek liggen mooi uitgestald in de kunstuitleen en zijn te koop. Men vindt misschien het originele cadeau voor ie mand uit familie- of vriendenkring die alles al heeft! Openingstijden kunstuitleen: dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur.

Soester Courant | 1999 | | pagina 15