^ïfp -mf; En dit zijn de knallers van deze week: SKerstkorting Sport moet dieper in buidel tasten 11 Nie u wja arsbal Mr. S.P. Baron Bentinck overleden 0.98 2.49 1.99 4.99 6.48 Sport kost 100 gulden per inwoner per jaar Prettige Kerstdagen en een Gelukkig en Gezond 2000 EDSKES ^sintratuin KORTING 15% bij Charvida Byoux wenst u OS EN DUIN HOOIJER VUURWERI o GRATIS ~o - 78e JAARGANG NO. 18 WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 Gemeente gooit sportbeleid in vage notitie op de helling Ongeval met letsel NOG 6 WEKEN "ZONWERING SOEST" Laanstraat 4, Soest (eigen parkeerterr.) Tel.: 035 - 6019706/6019507 A. van der Lee Kfl Van Breukelen Vast-goed& Assurantiën een Prettige Kerst en een Gelukkig Kieuwjaar. Van Weedestraat 46c Soest VUURWERK uil li/ ''r"r Ben de Bruin le en 2e kerstdag gesloten. Zaterdag 1 januari: vanaf 17.00 uur zijn wij geopend. 3 Actueel 3 Actueel 17 Soesterberg 19 Sport Kantoor dicht Nieuwjaarsreceptie in gemeentehuis maandag 3 januari 'Heb 't lef Poging tot inbraak Schitterende kerstèoeketten awmin VUURWERK-VUURWERK Burgemeester van Soest van december 1946 tot mei 1972 Gevraagd VASTE BEZORGERS Aanmelden: tel. 601 41 52 NEFKENS ders SOEST V"e OPEL O C Etos wenst u prettige O feestdagen Q. 3 en een sprankelend 20001! O 0) pakje STERRETJES (0 <0 ETOS SADÉ itllS Kipfilet Malse biefstuk Roze garnalen Gebraden roomham handsinaasappelen Vruchten amandel- sto' VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33,-- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 De sportverenigingen dienen er ernstig rekening mee te houden, dat ze in de nabije toekomst dieper in de buidel moeten gaan tasten voor het gebruik van accommodaties. Hoewel de gemeente een slag om de arm houdt, ziet het ernaar uit dat het voor de clubs gunstige passe- partout systeem op de helling gaat. Dat valt op te maken uit het con- cept-sportplan 2000+ van de ge meente. Momenteel betalen de clubs, die aange sloten zijn bij de Vereniging Sportraad Soest (VSS), ruim vijftig gulden per lid per jaar aan de gemeente. Daarmee zijn de Soester verenigingen aanzienlijk voordeliger uit dan clubs in andere ge meenten. Omdat de passe-partout ver goeding ver beneden de kostprijs ligt, is er volgens de gemeente sprake van ver borgen subsidie. Die subsidie komt vooral terecht bij mensen uit de sociaal sterkere wijken. Uit landelijk onderzoek blijkt dat sport- deelname van jeugd uit financieel draagkrachtige gezinnen viermaal zo hoog is als in de sociaal zwakkere wij ken. Tarieven De gemeente wil (gefaseerd) een sys teem invoeren, waarbij een betere ver houding ontstaat tussen de daadwerke lijke kosten en het tarief dat een vere niging moet betalen. Per saldo betekent dit dat de verenigingen meer geld zul len moeten betalen voor het gebruik van accommodaties. Niet uitgesloten is, dat de tarieven per club zullen verschillen. Hoewel het er niet zo letterlijk staat, kan uit het concept-sportplan worden gedis tilleerd dat clubs zullen worden 'be loond' indien ze ook activiteiten ont plooien voor bevolkingsgroepen (sociaal zwakkeren, mindervaliden) die nu nog niet in groten getale deelnemen aan de georganiseerde sport. Naast het sporten in individueel of teamverband zou meer aandacht moeten worden gegeven aan sportactiviteiten in wijken. Bij de criteria voor sportsubsidiëring wil de gemeente ook kijken naar het vrijwil- ligersbeleid binnen een vereniging, de Vrijdagavond rond kwart over zeven zijn op de Dalweg ter hoogte van de Al- bert Cuyplaan twee auto's in botsing ge- kpmen. Een 21-jarige Soester reed over de Dalweg in de richting van de Steen- hoffstraat. Toen hij linksaf wilde slaan gaf hij een 23-jarige Soester die hem te gemoet kwam, geen voorrang. Hierop volgde een botsing. De 21-jarige man werd met nekklachten overgebracht naar Molendael. wisselwerking met de onderwijs- en welzijnssector en wat een club doet op het gebied van voorkomen van blessu res, matiging van alcohol- en tabaksge bruik, bestrijding van dopinggebruik en voorkomen van zinloos geweld en van dalisme. Op die manier worden de sportvereniging welzijnsinstanties, zon der dat daarvoor een extra budget vrij komt. Van hen wordt min of meer ver wacht dat ze de (sociaal zwakkere) wij ken intrekken om de bewoners in een plantsoen of op een sportveldje bezig te houden. De gemeente wil in ieder geval dat de sportsector veel nauwer gaat sa menwerken met de onderwijs- en wel zijnssector. Als het aan de VSS ligt, blijft het hui dige passe-partout systeem voor de sportclubs gehandhaafd. Bovendien heeft de VSS er grote bezwaren tegen dat de gemeente geld uit de sport ont trekt ten behoeve van onderwijs- en welzijnsactiviteiten. "Dit is in strijd met de toezegging van de gemeente om de operatie budgettair neutraal te voltrek ken", aldus de VSS in een eerste reac tie. Sportplatform De VSS, die 45 clubs vertegenwoordigt en het gemeentebestuur adviseert, moet echter zelf vrezen voor haar voortbe staan. In het concept-sportplan laat de gemeente doorschemeren dat het een nieuw adviesorgaan wil samenstellen uit vertegenwoordigers uit de sport-, onder wijs- en welzijnswereld. Dit zogenoem de Sportplatform zou al per 1 juli vol gend jaar moeten functioneren. Dan moet ook de deelnotitie 'Organisatie van de sport' gereed zijn. Daaraan voorafgaand wil de gemeente een klankbordgroep samenstellen, ook weer met mensen uit de sport-, onder wijs- en welzijnshoek, die hun mening mogen geven over het onderwerp. Vast stelling van het concept-sportplan en de deelnotitie 'Organisatie van de sport' door de gemeenteraad vindt plaats in juni 2000. In de twee daaropvolgende jaren moeten nog vier deelnotities ver schijnen over accommodatiebeleid, al gemeen sportbeleid, subsidie- en tarie- venbeleid en sportstimuleringsbeleid. Op woensdag 12 januari wordt het con cept-sportplan behandeld in de com missie welzijn en sport. Deze vergade ring begint om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Het concept-sportplan 2000+ is niet meer dan een voorzet die moet leiden tot een totaal nieuw sportbeleid. "Alles moet nog worden uitgewerkt", aldus de gemeente. Hopelijk wordt er op korte termijn meer duidelijkheid geschapen, want het concept sportplan is, zacht uit gedrukt, een wollige notitie die aan el kaar hangt van vaagheden en die alles behalve uitnodigt om te worden gelezen. Eén voorbeeldje: "Voor het systeem van transparant op subsidieresultaatgerich- te subsidiëring wordt een instrumenta rium ontwikkeld om de effecten van het sportbeleid te meten en daarmee te meten wat de effecten zijn op de ver sterking van de sportinfrastructuur en de sociale infrastructuur. De honden lusten er geen brood van. De sport kost de gemeente Soest 100 gulden per inwoner per jaar. Tegenover de uitgaven van zes miljoen gulden (inclusief 2,7 mil joen kapitaallasten) staan 1,6 miljoen gulden aan inkomsten. Soest, dat 44.000 zielen telt, legt dus 4,4 miljoen gulden bij. Dat is inclusief de één miljoen gul den die de gemeente per saldo ieder jaar aan het zwembad van Aqua In- door kwijt is. De georganiseerde buitensport kost 2,1 miljoen en levert 780.000 gulden op. Ook de binnensport kost 2,1 mil joen, maar hiervan wordt slechts 542.000 gulden terugverdiend. Ver der geeft de gemeente 368.000 gul den uit aan sportstimulering en be steed ze vijftig mille aan de Vereni ging Sportraad Soest (VSS). De 45 sportverenigingen die zijn aangesloten bij de VSS hadden dit jaar een totaal ledenaantal van 7217. Zij betalen ruim vijftig gulden per jaar per lid voor het gebruik van de sportaccommodaties. Opvallend is dat met name de individuele sporten (met name atletiek, tennis en tur nen/ gymnastiek) zijr\ gegroeid, ter wijl het sporten in teamverband in populariteit afneemt. Uitzonderingen hierop vormen de voetbalverenigin gen S.O. Soest (in zes jaar van 514 naar 720 leden) en VVZ'49 (van 282 naar 407). Deze gegevens staan in het concept- sportplan 2000+ van de gemeente Soest. Tijdens verbouwingsoverlast Autobedrijf M Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 1 zie pagina 5 Haal de folder in de winkel Gallenkamp Pelsweg 1, Soest f/y/Y (t.o. winkelcentrum Soest-Zuid) {J^SJ Telefoon 035-60128 57 CAFE-PARTYCENTRUM BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 035 - 602 23 44 Afscheid raadslid met een lintje. Toch financiële steun Radio Soest. Anonieme Soester schenkt geld aan eenoudergezinnen. Vrijgekomen huurwoningen voortaan in Soester Courant a rooi Victor Roose goes for victory! SoVoCo haalt niveau niet in topper. Topatleten in 19' Sylvestercross. Iets meer lucht voor basketballers. Sporters in de schijnwerpers. Het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat is vrijdag 24 (vanwege kerst) en 31 december (de millenniumwisseling) vanaf 12.30 uur gesloten. Alle inwoners van de gemeente Soest en vertegenwoordigers van bedrijven, instellingen en verenigin gen zijn welkom op de nieuwjaars receptie van de gemeente. Die wordt maandag 3 januari gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en heeft een informeel karakter. Om 20.15 uur houdt burgemeester Hans de Widt een toespraak in de hal en om 20.30 uur wordt in de raadzaal het satirisch pro gramma 'Hét millenniumprobleem van Soest' opgevoerd. Dit is geschreven door de Soesters Eit Algra, Ab Faas en Jan Visser. In het kader van de inleveractie van slag-, steek- en stootwapens heeft maandagmiddag een persoon bij het bu reau in Soest twee luchtdrukgeweren ingeleverd. De wapens kunnen nog tot en met 24 december straffeloos ingele verd worden. In de nacht van zaterdag op zondag is bij Aqua Indoor een ruit vernield. De daders van de vernieling zijn niet binnen geweest. BLOEMENHUIS Zuidpromenade 9-11 - Soest Tel. 035 - 601 68 77 Fox 035 - 602 92 21 EXTRA V00RK00PAV0NDEN woensdag 22 december donderdag 23 december maandag 27 december dinsdag 28 december Gezien de verwachte drukte is de voorkoopkorting verlengd t/m 28 dec.! -> 'J/. SPECIALE VUURWERKHAL 30 JAAR Op negentigjarige leeftijd is gister morgen mr. S.P. Baron Bentinck overleden. Hij was van 1 december 1946 tot 15 mei 1972 burgemeester van Soest, waar hij tot zijn dood woonde. Baron Bentick zal, in de herinnering van degenen die hem kenden, voortleven als de burge meester bij wie iedereen altijd naar binnen kon lopen. Zijn bijzondere aandacht voor de mens werd al gememoreerd bij zijn afscheid als burgemeester in 1972. Namens de toenmalige gemeenteraad zei mevrouw P.J. Oranje-Entink destijds: "Vooreerst mag ik constateren, dat uw beminnelijk optreden en uw natuurlijke opgewekt heid u tot een zeer gezien mens hebben gemaakt. Het is ons bij vele gelegenhe den gebleken welk een echte, warme belangstelling u hebt voor de mensen met wie u werkt en hoe altijd uw per soonlijke belangstelling is uitgegaan naar mensen in moeilijke omstandigheden. Wij hebben gemerkt dat er een man met natuurlijk gezag, gepaard aan grote ken nis van zaken en achtergronden, onze voorzitter is geweest. Ook naar buiten hebt u uw gezag laten blijken." Ook namens de burgemeesterskring werden lovende woorden gesproken over de man die een kwart eeuw burge meester was van Soest. "Hij is een man van stijl, van grote eruditie, van grote evenwichtigheid. Ik dacht dat de ge meenteambtenaren van Soest dankbaar mogen zijn, dat zij zo'n burgemeester hebben «GRIP Soesterbergsestraat 4-achter Soest Tel. (035) 588 06 44 in Soest voor de Standvastig Gedeputeerde mr. W.R. van der Sluis roemde in mei 1972 het werk dat Ben tinck had verricht voor de gemeente Soest, het gewest en de provincie. Over al werd zijn inzet en deskundigheid ge waardeerd. Van der Sluis noemde Ben tinck 'bijzonder standvastig' in de on derhandelingen, maar zei dat hij dat deed met de 'meest vriendelijke ogen' die hij ooit had gezien. Een koor van sprekers verwoordde tijdens het af scheid de warme gevoelens die de sa menleving vöor Bentinck koesterde. Bijna veertigduizend gulden werd verza meld uit giften van particulieren, vere nigingen en instellingen. Het geld, af scheidscadeau voor de scheidende bur gemeester, kwam allemaal ten goede van het Bentinck Fonds, de naar de bur gemeester vernoemde stichting die zich vandaag de dag nog steeds inzet voor gehandicaptensport. Twee jaar geleden werd de voormalige burgemeester nog gehuldigd tijdens het 25-jarig bestaan van de stichting. £aron Bentinck, die het inwonersaantal tijdens zijn ambtsperiode had zien groeien van 20.000 tot 39.000, zei tij dens de buitengewone raadsvergade ring: "Ik wil niet na mijn ambtelijke dood regeren, ik zal mij niet meer met de zaak bemoeien en niemand voor de voeten lopen. Maar dat wil niet zeggen dat ik geen wensen meer heb. Eén van de wensen is dat de pomp, die in de Kerkebuurt heeft gestaan, nog eens zal terugkomen." Ter motivatie schonk hij de raad vervolgens de koperen kraan van de oude pomp. Onderscheidingen Zelf ontving Bentinck de gouden ere penning van de gemeente Soest uit han den van loco-burgemeester K. de Haan, naar wie een basisschool in Soesterberg is vernoemd. Ook kreeg Bentinck ver schillende onderscheidingen. Hij was Een officiële foto van burgemeester mr. S.P. Baron Bentinck tijdens zijn ambtsperiode van ruim een kwart eeuw in Soest. drager van het Erekruis Huisorde van Oranje, Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en Officier in de Orde. van Oranje Nassau. Hij besloot zijn af scheidsrede met de volgende woorden: "Zo nu en dan vindt op een schip de aflossing van de wacht plaats. Dat is nu het geval op het Soester schip. Het schip vaart door met bemanning, passagiers en lading. Dagelijks wordt het bestek opgemaakt, de koers bepaald. Mijn vrouw en ik hopen nog enige tijd op het Soester schip mee te mogen varen, nu als passagiers, bijzonder geïnteresseerde passagiers." Lees verder op pagina 3 Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Tel. 035 - 60 24 29 4 automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Bij besteding van f 15,00 en tegen inlevering van deze bon een 4_ OP=OP max. 1 per bon. Van Weedestraat 221ASoest v kilo f rundvlees m 500 gram 7 t/O bakje 125 gram vers van 't mes 100 gram Navelina zak 3 kilo per sfuk 750 gram o Maandag 27 december gaan onze bekende kerstkortingen van start. 40% korting op alle, jawel alle, kerstartikelen. Mooi meegenomen nietwaar? 1' 0 AMERSFOORT Amsterdamseweg 139, Tel. 033-4611203 NIJKERK P Het Spaanse Leger 1, Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl Extra koopavonden: woensdag 22 en donderdag 23 december tot 21.00 uur. U'

Soester Courant | 1999 | | pagina 1