Woonpassage Soest orriAlR JAN SLUITER i psm MPERS OPRUIMING 3-DAAGSE attes op de taf ets voor de prijs fflp. Belangstelling voor tienercentrum X-Change moet nog groeien 798.00 Schilderijen met vuurwerk-impressies -ï»_ 1 Schitterende Kerstshow 999 i I HOEBÉE l STEITNER d. Vereniging EHBO Kerstdagen 'oedig 2000 liënten den stdagen d in het znnium SHOW >ruk spreekuur in het AZC 1 2e Kerstdag open van 11-17 uur Middelman OTAK Uit onze Kom kijken naar de vele luxe cadeausets voor de kerstman expert iine Quirine WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 SOESTER COURANT PAGINA 7 1 64 38 Jasmijn heeft voor 2000 ruimte nocfig en gaat I op 28, 29 en 30 december gigantisch opruimen. (midden in de winket) Let op'. Aüeen op: dinsdag 28 december woensdag 29 december donderdag 30 decem6er BLOEMENHUIS Vluchtelingen Werk zoekt vrijwilligers (6) )K Mobiele telefoon uit auto gehaald Huiselijke opvang is helemaal niet zo duur Inbraak berging Door rood licht - (Donderdag 23 december koopavond tot 21.00 uur) CLtttiicryul ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Bij het afscheid van Dr. Nicolas Bij Hooijer vuurwerk (Soesterbergsestraat) :n dankbaar zijn we met de nze dochter en zusie i is Bieneke. j logendoorn ters- en dakdekkersbedrijf Gas- en waterleiding Lood- en zinkwerk Keuken- en badsanitair D5 Dakbedekking teur voor nieuwaanleg en ie aan technische installaties, i prettige kerstdagen Nukkig nieuwjaar P S T U D A P IJ T A N G E K W E. G i4AD Soest 1:035 - 601 96 00 O 3 8 i de afdeling Soest van de s en leden voor hun steun ng in 1999 en wenst allen en een weet wat F0CWA 'ijvert allemaal bieden... s geen probleem meer. n. Erkende autoschadehersteibedrijven. idig herstel. Met maar liefst 2 jaar garan- ds, dag- en nachtservice, een goede af- irtng en een perfekte landelijke spreiding, arantiebedrijf in de buurt. Zoals- DRIJF B.V. B ES Soest Tel. 035 - 6020339. aannemersbedrijf Utiliteitsbouw - Renovatie Groot-onderhoud Nieuwbouw - Verbouw mpersw.o. mll. ballontocht larders! december 1999, jur. i Soest 15 TV f GRATIS ballonvaart bij aankdop van een nieuwe Citroen of een 1 betrouwbare occasion! I Vazen, kaarsenpottenglaswerk, aardewerkwindtichten, kado-artikelen, schalen, kaartenmanden, fotolijstjes etc. etc. ALLES VOOR DE Vz PRIJS Zuidpromenade 9-1 1 - Soest Tel. 035 - 601 68 77 Fax 035-602 92 21 v:< Op dit moment heeft Vluchtelin genwerk driemaal per week spreek uur in het asielzoekerscentrum aan de Albert Cuyplaan. Het spreekuur op de dinsdagmorgen is altijd het drukst. Dinsdag is namelijk ook "stempeldag", dan moeten bewo ners van het Asielzoekerscentrum hun wekelijkse stempel bij de poli tie halen. En het kantoor van Vluch telingen Werk zit maar twee deuren [verderop. len spreekuur duurt twee uur (van half ien tot half twaalf), maar vaak loopt het 'at uit. De bewoners van het AZC :unnen op het spreekuur terecht als zij ragen hebben over hun asielprocedure, ommige vragen kunnen direct tijdens het spreekuur worden afgehandeld. wordt ook een afspraak gemaakt 'oor een andere dag, omdat de vraag igewikkeld is en afhandeling veel tijd :ost, of omdat voor het gesprek een tolk iodig is. Tjdens de spreekuren werken er drie ledewerkers: een baliemedewerkster twee contactpersonen. Zij worden ondersteund door een professionele werkbegeleidster. Het team telt op dit moment acht medewerkers. Eigenlijk te weinig om alle cliënten (het centrum telt zo'n 350 bewoners) goed te kunnen ondersteunen in hun juridische proce dure. Lijkt het u leuk om mensen te helpen v «.v* Een van de medewerksters van Vluch telingenwerk tijdens het spreekuur voor de asielzoekers. hun kans om hier te blijven zo groot mogelijk te maken? Bent u geïnteres seerd in andere landen en culturen? Word dan onze collega. U krijgt er vast geen spijt van als u zich opgeeft als vrij williger bij Vluchtelingenwerk. Wij bie den u een professionele werkomgeving, scholing en training en onkostenvergoe ding. Wij vragen van u dat u minimaal 8 uur per week inzetbaar bent en bereid bent minimaal een jaar bij onze organi satie te werken. 's Morgens zijn wij telefonisch bereik baar op nummer 6091518. 's Middags kunt u bellen naar nummer 6026250. U kunt vragen naar Anja of Elly. Mocht u het antwoordapparaat krijgen, spreekt u dan uw naam en telefoonnummer in. Wij bellen u beslist terug. Maandagmiddag tussen vijf en zes uur is uit een auto aan de Nieuwegracht een mobiele telefoon gestolen. De eigenaar van de auto, een 42-jarige Soester, had de auto daar even neergezet. Toen hij terugkwam ontdekte hij dat met een straatklinker de portierruit was inge gooid en de telefoon uit de houder was weggenomen. "X-Change", zo heet het nieuwe tie nercentrum dat de Welzijnsstich- ting Balans vanaf begin volgend jaar in Soest opstart. In de Schoof aan de Molenstraat worden op dit moment vier kamers speciaal ingericht om de 12- tot 15-jarigen, voor wie het centrum bedoeld is, onderdak te kunnen geven. X-Change gaat de tieners buiten de schooluren op vang bieden. Zo langzamerhand is iedereen wel be kend met het begrip "buitenschoolse opvang", kortweg BSO. Die bestaat al enige tijd in Soest, maar is alleen be doeld voor kinderen van de basisschool. X-Change wordt - met 67 andere "pi- lotprojecten" in het land - een van de eerste opvangmogelijkheden voor de groep tieners, dat wil zeggen kinderen die al op de middelbare school zitten (12 tot 15 jaar). De rijksoverheid betaalt een fors deel van de kosten. De moderne samenleving is, met haar tweeverdieners en éénoudergezinnen, steeds minder gericht op de traditione le rol van de moeder die 's middags haar kinderen uit school verwelkomt met een kopje thee en een babbeltje. Veel tieners worden tegenwoordig min of meer aan hun lot overgelaten en brengen de uren na schooltijd op straat door, wat niet in alle opzichten de ideale plek is om op te groeien. Ze missen daardoor een stukje "huiselijke opvang". Een tienercentrum zoals X-Change is bedoeld om de jongeren toch een stuk je van die opvang te bieden. Ze kunnen er - net als thuis - eerst een kopje kof fie of thee drinken, hun huiswerk ma ken, vrienden meenemen of opzoeken of zich vermaken met sport en spel. X- Change beschikt straks o.a. over een grote huiskamer, een speelkamer, een huiswerkkamer/computerruimte en een woonkeuken, zodat het allemaal ten minste een beetje op "thuis" lijkt. geïnteresseerd Monica Sneijders en Marea de Bruijn 'zijn namens Balans de beroepskrachten die X-Change straks in vaste banen gaan leiden. Uiteindelijk zullen er waar schijnlijk nog wel een of twee collega's bij komen, maar dat hangt voorlopig nog even af van de belangstelling. "Die moet nog groeien," stelt Monica vast. "De kinderen zijn heel geïnteresseerd, maar van de ouders horen we nog wei nig. En van hén moeten de aanmeldin gen uiteraard komen." Uit een berging aan de Johannes Post- straat zijn dit weekend twee koffers en een boorhamer gestolen. De 71-jarige bewoner van het huis ontdekte dit weekend dat de deur van de berging opengebroken was en de spullen ver dwenen waren. Woensdag zijn bij politiecontroles negen bekeuringen uitgeschreven. Zeven auto mobilisten reden op de Dalweg door rood licht en twee brommers voerden geen verlichting. 7 0 0 0 m 2 COMPLEET WOONPLEZIER f WONEN L r Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 601 10Ï)4. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Volgens Monica zou het bedrag dat tie- nerouders voor de opvang van hun spruit in X-Change jaarlijks moeten neertellen wel eens een drempel kunnen zijn. De kosten komen voor de ouders neer op 1750 gulden per jaar. "Dat lijkt heel veel," aldus Monica, "maar omge rekend komt het neer op maar f 2,50 per uur. Daarvoor krijg je professione le opvang, gratis koffie en thee, televi sie, video, computer en nog zo wat meer. Laten we eerlijk zijn: een oppas héb je niet eens voor dat bedrag..." Activiteiten Een rijksdaalder per uur is inderdaad geen al te hoog bedrag, vooral niet als men het vergelijkt met de BSO, die veel duurder is. "Bij ons is het bedrag ook niet afhankelijk van iemands inkomen. Van alle kosten neemt het rijk al de helft voor zijn rekening; de andere helft komt uit de ouderbijdrage en uit de opbrengst van de activiteiten die we gaan onder nemen, elk een kwart." Voor die acti viteiten is een speciale strippenkaart ontwikkeld, waarmee de tieners ook buiten X-Change terecht kunnen, o.a. bij C-drie, de Vrije Teugel en in de Schoof zelf, waar Balans ook veel orga niseert. Mogelijk komt ook Artishock daar nog bij. In het tienercentrum is straks plaats voor maximaal 54 tieners, die zich over de verschillende ruimte verspreiden of deelnemen aan activiteiten buitenshuis. De jongelui kunnen desgewenst ook wel eens een vriendje of vriendinnetje mee nemen (net als thuis), als ze zich maar even melden bij Schoof-beheerder Her- ma Kamphorst. "De jongelui zitten hier dus niet 'opgesloten', zoals bij de BSO, waar de kinderen door de ouders ge bracht en gehaald moeten worden" al dus Monica. "Ze kunnen tot op zekere hoogte gaan en staan waar ze willen, als we maar weten waar ze zijn." Open huis X-Change wil de komende weken wat nadrukkelijker aan de weg gaan timme ren. Daarom wordt er op vrijdagmiddag 10 januari in het gebouw aan de Molen straat 142 een soort "open huis" gehou den, van 14.00 tot 17.30 uur, waar alle belangstellenden - de tieners én hun ouders - welkom zijn om een kijkje te fauteuil Angela leder bovine alu poten Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Monica Sneijders (l.) en Marea de Bruijn in de "huiskamer" van X-Change. Foto: Aldo Allessie nemen. De officiële opening van het tie nercentrum vindt waarschijnlijk in maart plaats. X-Change is met een stand ook te vinden op de Scholenmarkt van 13 januari in De Buut/De Wegwijzer aan de Willaertstraat. Overigens zijn ook vrijwilligers voor X-Change hartelijk welkom. Ze kunnen zich aanmelden via tel. 6017615. Het aantal aanmeldingen is op dit mo ment nog niet overweldigend. "Maar we j maken ons niet ongerust," zegt Moni ca. "Nieuwe dingen als deze hebben nR eenmaal wat aanlooptijd nodig. En als we straks van start gaan en ze horen hoe leuk het is zullen veel tieners waar schijnlijk vanzelf wel bij hun ouders aan kloppen..." KAPSALON/PARFUMERIE/ SCHOONHEIDSSALON Zuidpromenade 2a Soest Tel. 601 59 62 Ruim vierendertig jaar stond hij paraat in Soest: een groei-praktijk, veel jonge stellen. Hij liet je rustig je verhaal vertellen, schreef het recept, dat bracht snel resultaat. Soms leek hij wel wat op een telepaat: dan keek hij vorsend dwars door je flanellen; het zijn niet altijd kwalen, die ons kwellen. "Wat denkt u zelf? Zijn vraag hielp vaak probaat. Zo'n man - na zoveel jaar - kent inderdaad (dat mag ook wel met al die grijze cellen) de daagse zorgen, die de mens beknellen. Krijg ik van mooie woorden het te kwaad? Voel ik een traantje in een ooghoek wellen? Komaan! Verman jezelf! Toon ruggengraat! De A.O.W.'er blijkt een zeilfanaat: zie hem vol vuur op 't water overhellen. Hij hoeft zo nodig niet naar de Seychellen: het Wolderwijd, vlak naast de deur, volstaat. Zijn koers ligt vast: de menselijke maat; graag zal zijn vrouw hem daarom vergezellen. Ontstaan aldus al zeilend aqua-rellen? Weineen! Hun samenspel is adequaat. Wij moeten voortaan wel een ander bellen, want ook ons vaste aanspreekpunt: Marcelle, raakte hier na een kwart-eeuw uitgepraat. Zo gloort voor ieder van ons, vroeg of laat, de eindstreep, dat is simpel te voorspellen. Vaarwel! De dokter komt niet meer, hij gaat! Ton Majoor Vanwege het feit dat de Hooijer-Vuur werkhal geheel vergroot en vernieuwd is en de wisseling van het millennium, is er een schilderijenexpositie ingericht in de verkoopruimte aan de Soesterberg sestraat 4, achter de Provak-winkel. Diverse Soester amateurschilders en schilderessen zijn onder leiding van de bekende Soester kunstschilderes Mint Faas aan de slag gegaan. Het resultaat is verbluffend. De werken zijn zeer uit eenlopend van stijl en zijn zeker de Mint Faas en Evert Hooyer bij enkele van de 14 vuurwerk-schilderijen. moeite waard om te bekijken. Hooijer Vuurwerk is iedere dag geopend tot 21.00 uur. Waarom heeft niemand dit eerder bedacht? Het idee van een wisselaar voor een aantal cd's is niet nieuw. Bij de BeoSound 9000 zijn het echter niet de 6 cd's die bewegen, maar is het de cd-speler. Stap maar heen en weer tussen cd's of individuele tracks. Het 'is of u naar de radio luistert. Met dit verschil dat u zelf de muziek kiest en dat niemand er tussendoor praat. 3 jaar garantie BANG &OLUFSEN BANG OLUFSEN CENTER SCHOEMAKER Burg. Grothestraat 9, Soes OOIT KIEST V VOOR MOOIST

Soester Courant | 1999 | | pagina 7