s 1 1 i obank WKZ kreeg f 5654,00 van skiclub Voetbal Soesterberg vraagt steun Den Oude BECKER oemen b.v. Weer grootse Thomasvaer en Pieternel verwacht André Verheus 25 jaar kerkorganist H. Honders 40 jaar bij NKS De Genisten van Soesterberg (2) Aan alle abonnees van de 'Soesterbergse Courant' Expositie in Sterrenberg Kaartmarathon geslaagd PAGINA iat Zn. WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 f wer steem Plafonds Baarn \]e voelt je beter in het Wilhelmina Kinderziekenhuis. p Partners boerkoelb.v. .ODA Kerkdiensten tden Sports Woensdag 5 januari, 20.00 uur, Burgstede Goed gesprek met plaatselijke raadsleden Medische dienst ntrale v. Hulpverlening Waterschapsbelasting Brandweer S'berg millenniumproof Kamp van Zeist anno 1895 Agenda Schilderijen van Martin Luhulima imiddelen 32 TA Soest SOESTERBERGSEÜLCOURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 764 AD Soest =ax: 035 - 603 79 22 Soest veg 26, Baarn HYPOTHEKEN PENSIOENEN 59 15, Fax (035) 6029343 ITO taal- en houtkonstrukties lefoon (035) 6010444 el. 035-601 68 35 V PACKAG/NG HRTON I DISPLAYS ■6020313-Fax 035-6012853 jet Wilhelmina Kinderziekenhuis Utrecht kreeg f 5645,00 van de iivereniging Soesterberg, door ephan Zoetelief bijeen gespon- rd door 24-uur achter elkaar ski- s te geven. Het werd dankbaar in itvangst genomen door medewer- ers van het WKZ. i het weekend van 25 op 26 septem- fer leverde de hoofdskileraar van Ski- ereniging Soesterberg, Stephan Zoete- |ef, een bijzondere prestatie. Hij gaf 24 L onafgebroken skilessen aan particu- feren en bedrijven en stelde de ont- [angsten daarvan ter beschikking van 'iet nieuwe Wilhelmina Kinderzieken- iuis (WKZ) in Utrecht. De skibaanei- jenaar, dhr. Otto Zoetelief, verstrekte ,ie baromzet van dat weekend voor het mooie doel en met elkaar leverde dit het bedrag op van f 5645,00. Zondag 19 jecember werd het geld overhandigd an Yolanda Huygen, communicatie- idviseur van het Universitair Medisch Centrum. Ze was heel blij met het geld, tot dringend nodig is om aanvullende aken binnen het WKZ te verwe- renlijken,vooral op het gebied van ont manning voor kinderen die het toch al j) moeilijk hebben, zoals de realisering an het kindertheater, een hartewens an WKZ. )p de vraag in welke verhouding het VKZ staat tot het Universitair Medisch Centrum reageerde Yolanda Huygen: Het WKZ is een academisch ziekenhuis ,oor kinderen en jeugdigen. Het maakt deel uit van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Het kinderziekenhuis m ruim honderd jaar gevestigd in de oinnenstad van Utrecht. In maart 1999 Vrijdag 31 december, zaterdag 1 januari, zondag 2 januari ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 18.30 pr. v.d. Heijden en zr. Marie-Anne Zaterdag geen viering Zondag 10.30 aalm. Duivenvoorde; he renkoor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 Vrijdag 19.30 ds. R. Zandstra Zaterdag geen viering Zondag 10.00 ds. H. Kuyk, Bilthoven STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide Zondag 10.30 ds. M.G. Boeschoten WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg Zondag 10.30 Mark Six verhuisde het WKZ naar een prachtig nieuw onderkomen; een efficiënt ge bouw waar ouders en kinderen zich vei lig kunnen voelen. Het WKZ wil een kindvriendelijk ziekenhuis zijn, waar een kind eerst kind is en dan pas patiënt. Kindvriendelijkheid begint bij kindge richte zorg en behandeling, daar staan de medewerkers van het WKZ garant voor. Daarnaast is het belangrijk een omgeving te creëren waarin het kind samen met zijn ouders, familie en vriendjes veiligheid, ontspanning, inspi ratie en kracht vindt op een manier die y (Familiebedrijf sinds 1938) 'olie verzorging van ematies. 142, 3769 EH Soesterberg v dranken! - 601 24 90 lefoon 035 - 603 00 04 lefax 035 - 601 45 32 i I Transportbedrijf B.V. it 7 - 3763 LS Soest 035 - 603 60 60 035 - 603 60 66 •urg. Grothestraat 35 -Soest el. (035) 6016033 ax (035) 60137 05 i-mail: nfo@dejongaccountants.nl vww.dejongaccountants.nl Birkstraat 93 Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A Tel. 601 38 77 6019666 De Soesterbergse nieuwjaarsrecep tie, met een spectaculair optreden van Thomasvaer en Pieternel, wordt gehouden op woensdag 5 ja nuari vanaf 20.00 uur in dorpshuis Burgstede. Kenners die de tekst van dit bijzondere paar hebben gelezen zijn enthousiast. Soesterberg mag voor het eerst en ho pelijk niet voor het laatst zijn eigen nieuwjaarsreceptie beleven. De organi satoren nodigen iedereen uit om op woensdag 5 januari om 20.00 uur in het dorpshuis aanwezig te zijn om elkaar als dorpelingen de hand te drukken en zo de beste wensen voor het nieuwe jaar te onderstrepen. De traditie van voorheen in Soest wordt in Soesterberg voortge- zet met een optreden, voor en na de pauze, van Thomasvaer en Pieternel. Wilma Kersten en Roel de Waard zul len het dorpse wel en wee verslaan, wat het afgelopen jaar 1999 zo kenmerkte. De teksten zijn door enkele deskundi gen gescreend en in zeer goede orde bevonden, maar zij wilden er pertinent niets over loslaten. Wel gaven ze Anne ke Pley een groot compliment om alles van het jaar 1999 zo op schrift te stel len, dat dit weer op de ludieke wijze door het historische paar ten gehore zal worden gebracht. Ook veel dank voor de medewerking van bestuur en beheer ders van dorpshuis Burgstede werd ge noemd, die deze avond weer mogelijk maken. Het is immers een spontaan evenement dat geen financiële subsidie kent en berust op veel eigen werk, met enkele toevallige baten. Juist daarom is het goed dat Soesterberg zijn kracht laat zien in het bezoek aan deze bijzondere nieuwjaarsreceptie. Stephan Zoetelief en Yolanda Huy gen. aansluit bij zijn belevingswereld. Onder het motto: 'Je voelt je beter in het WKZ' zoeken we naar vormen om het voor het kind zo prettig mogelijk te maken. Op de begane grond van het WKZ is een knus kindertheater 'De Hoge Hoed' gevestigd. Daar kunnen ze even wegdromen en de wereld van het ziekenhuis even vergeten. Met dit geld van de Skivereniging Soesterberg kun nen we dit theater nog mooier maken en daarom zijn we blij en dankbaar met deze gift', aldus Yolanda. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. raat2A 60126 32 s t i«^adviseurs sst - Tel. 6022054 )EST TEL: 035-6012883 in Vlees, Vleeswaren irodukten. 5-18, tel.: 035 - 601 26 10 :h installatiebureau MAN ELECTRA b.v. J768HJ Soest 3 67 - Fax: 035 - 602 55 68 De Nederlandse Kunststofindustrie Soesterberg (NKS), het oudste be drijf in het vliegdorp, vierde feest in verband met het afscheid van hun Hans Honders. In 1959 kwam hij als 25 jarige jongeman binnen bij het bedrijf; in 1999 verliet hij het vanwege zijn 65 jarige leeftijd. 'Het was een mooie tijd,' aldus de jubila- Een ruimte in het vrij omvangrijke be drijf aan de Montgomeryweg was on langs omgetoverd in een feestzaal. Ach ter de tafel zat Hans Honders met echt genote en familieleden en voor hen na genoeg al het personeel in feeststem ming. Slingers, feestverlichting en kerst boom maakten het geheel sfeervol. De traditionele jaarafsluiting werd gecom bineerd met het afscheid van de 65 ja rige Hans Honders. In een gloedvol en humoristisch betoog werden de afgelo pen veertig jaar van de jubilaris door directeur André Verheus uitgetekend, zonder daarin de dieptepunten over te slaan. Attent richtte hij zich eerst tot mevrouw Honders en bedankte haar voor haar aandeel. Een bloemstuk was haar prijs. Verheus trad 25 jaar geleden aan binnen de gelederen van NKS en heeft Honders leren kennen als collega, chef, bedrijfsleider; de laatste vijf jaar als directeur. Verheus: 'Collegialiteit is Hans Honders met één van de vele ca deaus. een begrip dat Hans hoog in het vaan del heeft staan; lielaas is dat in veel be drijven niet meer zo sterk aanwezig is. Tegenwoordig gaat het om persoonlijke groei, carrièreplanning, status, de eigen persoon voorop. Bedrijven moeten een sociaal beleid formuleren, vertrouwens personen voor het personeel beschik baar stellen, beleidsstukken schrijven hoe om te gaan met intimidatie, peste rijen, integratie van allochtonen etc. Dit zijn naar mijn mening allemaal onder werpen, geboren uit de tijd waarin we nu leven met onze economische wel vaart'. Verheus typeerde Honders als een man die respect voor de ander had en die in zijn eigenwaarde liet. Treffend plaatste hij Honders op een voetstuk: "Als jij via de bedrijfsomroep werd omgeroepen ging dat zo: 'Telefoon voor meneer Honders'; als ze mij moeten hebben is het: 'telefoon voor André'. Een dankbare jubilaris Hans Honders werd geboren en getogen in het Betuwse Ingen, waar hij nog woont. Zijn vader had een gemengd bedrijf met veel fruitbomen. Zoals dat hoorde nam ook hij deel aan deze ar beid, tot zijn vader overleed. Voor Hon ders kwam toen de gelegenheid ander werk te zoeken. Hij werd geattendeerd op de Nederlandse Kunstofindustrie Soesterberg en betrad in 1959 het toen nog aanmerkelijk kleinere bedrijf in Soesterberg. Zijn antwoord op de vraag waarom hij niet naar Soesterberg ver huisde: 'Waar je werkt zijn de woningen te duur en waar je woont is het werk te duur'. Met andere woorden: al die veer tig jaren reed hij dagelijks de weg van Ingen naar Soesterberg via het pontje van Eist. Honders: 'Binnen drie kwar tier was ik uit en thuis, of het water moest zo hoog staan dat ik de brug van Renkum moest nemen. Ik ben bij NKS op de onderste tree van de ladder be gonnen en heb hier steeds met plezier gewerkt. Ik kan met recht terugzien op een mooie tijd. In veertig jaren is veel gebeurd, soms rozegeur, dan weer ma neschijn en tijden dat we het zwaar had den door tegenslagen. Ik heb heel wat functies gehad, van loopjongen tot be drijfsleider en van administrateur tot inkoper. Ja, dan weet je zo'n beetje wat er in het bedrijf te koop is. Omdat ik van mijii werk hield heb ik steeds ge tracht mij optimaal in te zetten. Maar het is ook prachtig om het wat rustiger aan te doen. Hobby's zat, en je wilt het niet geloven, maar als het fruit weer aan de bomen hangt ga ik weer plukken, net zoals vroeger', aldus Honders. Het werd een vrolijk feest waarin veel collega's, maar ook mensen van buiten NKS de jubilaris de hand kwamen schudden. De Voetbalcommissie Soesterberg heeft na gesprekken met SV Zeist en Stichting Abrona een goed on derhoud gehad met vier gemeente raadsleden uit het vliegdorp. Voor een positieve start van voetbal in Soesterberg vraagt de commissie fi nanciële steun van de gemeente Soest. Maandag 20 december vond een ge sprek plaats tussen K.v.Barneveld (be stuur SV Zeist) en H. Timmennan en F. Werkhoven (Voetbalcommissie Soester berg) met de plaatselijke gemeente raadsleden B. van 't Holt (GGS), Abas Naseri (PvdA), P. Storimans (CDA) en K. van Geet (WD). Medio 1999 heeft deze krant op verzoek van diverse ouders gesprekken gevoerd met Stich ting Abrona om mogelijkheden te creë ren voor voetbal van Soesterbergse jeugd op het voetbalveld van Sterren- berg. Toen hiervoor het groene licht werd gegeven, werd een voetbalvereni ging uit Soest benaderd met het verzoek een soort dependance van hun club in Soesterberg te openen. Helaas was dit voor Soest niet mogelijk, waarop de Voetbalcommissie Soesterberg van SV Zeist zich aanmeldde en zij gaarne be reid waren dit over te nemen. Ook de daarop volgende gesprekken met SV Zeist en Stichting Abrona waren posi tief, met andere woorden: de aftrap kon plaats vinden. Echter hangt ook aan zulke activiteiten een prijskaartje en dat was de reden dat men een oriënterend gesprek met de plaatselijke gemeente raadsleden wilde voeren. Er is hoop Ter informatie kregen de genoemde raadsleden een kort schriftelijk verslag over doelstelling, geschiedenis en finan ciën van voetbal Soesterbergse jeugd op Sterrenberg. Het was snel duidelijk dat de voetbalsport in Soesterberg in de belangstelling staat. De traditionele schoolvoetbalwedstrijden tussen de plaatselijke drie basisscholen, georgani seerd door de plaatselijke commissie van SV Zeist, nemen jaarlijks in belang stelling toe. Nam men eerst deel met één team per school, dat is nu uitgebreid tot drie en zelfs vier teams. Op sterk aandringen van de jeugd geeft André van der Giessen, oud speler van SC Haarlem, elke donderdagmiddag voet baltraining aan dertig tot veertig kinde ren op een stukje grond aan de Mercu- ry. Het blijkt dat die gemengde groep kinderen enthousiast is en ook de ouders zich daarin kunnen vinden, om dat de kinderen nu zijn voorzien van echte voetbalschoenen. SV Zeist is bereid de Soesterbergse jeugd verder te trainen en te voorzien van materiaal, zoals verplaatsbare doe len, ballen, hesjes, pionnen enz. De kin deren zijn dan 'beperkt lid' van SV Zeist, omdat zulks verplicht is vanwege de KNVB, waardoor ze tijdens de trai ning ook verzekerd zijn. Abrona levert en onderhoudt de velden, kleedkamers, sportgebouw, kantine, enz. Daar staat een financieel plaatje tegenover dat niet alleen kan worden betaald door ouders, SV Zeist en Stichting Abrona. Om die reden doet de plaatselijke voetbalcom missie een beroep op de gemeente Soest. Een onderhoud zal worden aan gevraagd met de wethouder van onder andere sport, Pieter ten Hove, en voorts zullen de fracties van de Soester ge meenteraad schriftelijk worden geïnfor meerd. Uit de reacties van de vier plaat selijke gemeenteraadsleden heeft men goede hoop dat de Soesterbergse jeugd na de winterstop kan deelnemen aan volkssport nummer één: voetballen. Ook geeft het vulling aan een bepaalde leegte en dat komt weer ten goede aan de vermindering van criminaliteit. Het was 1974 toen de achttienjari ge André Verheus voor het eerst in een kerkdienst het orgel van de toenmalige plaatselijke gerefor meerde kerk bespeelde. Van zijn leermeester Jan Venema had hij meegekregen om vanuit je gevoel het mooie instrument dat het kerkorgel nu eenmaal is te bespelen. Die bijzondere gave van de overleden Jan Venema kan men in het spel van André Verheus ho ren en herkennen. In de Vredekerk mo gen kerkgangers genieten van de prach tige klanken uit het onlangs geheel ge renoveerde kerkorgel, dat nu ook ge- Seniorenvoorlichter P.C. Pieren atten deert erop dat wie waterschapsbelasting moet betalen maar financieel daartoe niet in staat is, kwijtschelding kan aan vragen. Een formulier is te verkrijgen bij Waterschap Vallei Eem te Amers foort, tel. 033-4346000. schikt is voor het geven van concerten. Voor André Verheus is het een plezier om het instrument naar zijn hand te zet ten, waardoor het soms kan huilen om ineens over te gaan in een bulderend juichen. Een kunst waarvan men hoopt dat hij dat nog vele jaren als één van de organisten van de Vredekerk zal blijven doen. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351789, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Meer berichten over Soesterberg op pagina 15 De plaatselijke brandweer is volledig millenniumproof, maar staat klaar voor wie dat mogelijk nog niet zijn. Een vol ledig team is met de jaarwisseling in de kazerne paraat om nog sneller dan men van hen gewend is te kunnen uitrukken. Het jaar 1999 werd onlangs met een korpsavond feestelijk afgesloten, waar bij de vrouw naast de brandweerman en in bepaalde gevallen de man naast de brandweervrouw bedankt werden voor hun onmisbare steun. Het jaar 2000 ziet de Vereniging Vrijwillige Brandweer met plezier naderen; niet alleen omdat zij dan de beschikking heeft over een eigen fotograaf annex de persoon die alle gebeurtenissen op schrift zal vast leggen, maar in de wetenschap dat ze over een teamgeest beschikt die veel, zo niet alles kan opvangen en waar menig een graag bij wil horen. Elke dinsdag avond kan men dat zien en beleven in de brandweerkazerne, met andere woor den: zorg dat je er ook bij komt! De vorige keer verlieten we u bij de telegrafisten die met seinsleutels het Morseschrift moesten leren. Maar niet alleen dat, ook krijgen ze on derwijs in kantoordienst, de eerste beginselen der elektriciteit, de sa menstelling van de seintoestellen en het telefonen, het aanbrengen van telegraaf- en telefoonlijnen en het maken van verschillende kantoor schakelingen. Maandag 3 januari 10.00 nieuwjaarsreceptie, Drie Eiken Als hij dit heeft geleerd en l voor het examen dan is hij een echte Rijkstelegrafeur en mag deelnemen aan het Rijksnet. De hele besten gaan zelfs naar het Rijkstelegraafkantoor in Am sterdam, het drukste telegraafkantoor van heel Nederland. Terug in het kamp bedient de militaire telegrafist de veldtelegraaf en de toestel len die zich in de voertuigen van de veldtelegrafie bevinden. We lopen nu naar een overkapping waar een paar van die veldtelegrafievoertuigen staan. De kabelwagen is duidelijk herkenbaar maar de stationswagen valt niet op als een militair voertuig. Hierin zit de tele grafist die zijn berichten dor het geo pende raam ontvangt en uitgeeft. Moet dit over grote afstand gebeuren dan zijn de militaire velocipedisten heel belang rijk. Het wielrijden wordt in het korps dan ook goed beoefend, alleen is er een groot tekort aan rijwielen. We wandelen verder en komen bij de paardestal. Hier staan de paarden van de hoofdofficieren en die van het trein- detachement, dat de dagelijkse trans porten van en naar Utrecht verricht. Het is intussen acht uur geworden en we gaan naar de officiersverblijven. Bij de officierscantine gekomen horen we dat de tamboer het sein 'rust' heeft geslagen en van alle kanten komen de officieren Zoals velen inmiddels bekend zal zijn heeft Piet Taai, correspondent van de Soester Courant te Soesterberg, laten weten dat hij met dit werk per 1 ja nuari stopt. Helaas zijn onze inspanningen om een opvolger te vinden tot dusver vruchteloos gebleven. We moeten er dan ook van uitgaan dat Soester berg een - hopelijk kort - correspondentloos tijdperk tegemoet gaat, tenzij zich op korte termijn alsnog iemand meldt. Te voorspellen is dat de "Soesterbergse Courant", zoals die de laatste zes jaar in de krant is opgenomen, daardoor enigszins van karakter zal gaan ver anderen. Wat ons betreft blijft ze als aparte Soesterbergse pagina gehand haafd, maar voor de specifiek Soesterbergse verslaggeving - met name in de vorm van interviews en reportages - zal er minder gelegenheid zijn. Hoe véél minder hangt van de omstandigheden af; het journalistieke werk wordt vanaf 1 januari voorlopig door de Soester redactie verricht, voorzover er tijd en gelegenheid zijn. Al zijn wij vastbesloten de "Soesterbergse Courant" als mededelingenblad voor heel Soesterberg voort te zetten, het wordt in zekere zin "roeien met de riemen die we hebben". Dat houdt ook in dat we, meer dan tot nu toe, een beroep zullen moeten doen op de "eigen" verslaggeving van personen, verenigingen en instellingen in Soesterberg, die iets (willen) aanbieden voor plaatsing of iets te melden hebben voor de Soesterbergse pagina. Kopij voor de "Soesterbergse Courant" dient daarom in het vervolg - d.w.z. vanaf 29 december - rechtstreeks te worden gericht aan: de redactie van de Soester Courant, Van Weedestraat 227,3761 CD Soest. (of postbus 57, 3760 AB Soest). Uiteraard kan toezending per fax (035-6024904) en e-mail (soestcrt@casema.net) ook. Kopij ontvangen we altijd graag vóór het weekeinde, voorafgaande aan de verschijning van de beoogde editie van de krant. Wij rekenen graag op ie ders medewerking. Redactie Soester Courant richting de cantine om te ontbijten. De cantine is een zelfgemaakt houten ge bouw waarvan het interieur door de of ficieren zelf is betaald of gemaakt. Het bestaat uit een keuken-, spijs- en berg- kamer, een eetzaal en een leeskamer. Achter de cantine is een kegelbaan en voor het gebouw een tuin. We verlaten het kamp via de Amers- foortsche Poort en wandelen de heide op, richting de mijnwerkers. We lopen door een gang waarvan de wanden met hout bekleed zijn. Via deze gangen na deren we de vijandelijke linies. Het min- eren is heel precies werk, wil men niet geconfronteerd worden met instortingen of het afkalven van de grond. Je moet rekening houden met de vijandelijke mineurs, die door het aanleggen van springladingen jouw gangen doen sa men drukken. Hoe verder men in de gang komt hoe donkerder het wordt en op het laatst moet men zelfs bij kaars licht werken. Daarom staan van afstand op afstand ijzeren kandelaars die de kaarsen dragen. Omdat de gangen slechts een meter hoog en breed zijn, kan maar één mineur het graafwerk doen. Via een windas waarover een touw loopt en waaraan de mand hangt, wordt de grond uit de put gehaald. Ven tilators worden gebruikt voor de aan voer van frisse lucht. Het mineren is een vak en om die reden worden de mineurs vaak voor niet mi litaire werkzaamheden gevraagd. Zo werd in 1891 hulp verleend om een tun nel te graven voor de Akert-Maastricht- se spoorweg bij Meerssen, waar ze de hele zomer hebben gewerkt. Het werd toen door enkele Belgische ingenieurs bezocht en geïnspecteerd en ze waren vol lof op de wijze waarop dit werk was verricht. En de Belgen hebben op dit gebied veel ervaring en derhalve recht van spreken. Andermaal krijgt een bewoner van de Stichting Abrona in locatie Ster renberg de gelegenheid om eigen schilderwerk te exposeren. Deze keer is het Martin Luhulima, van wie tot 30 maart 2000 ongeveer dertig doeken in het hoofdgebouw van Abrona te bewonderen zijn. Het was voor Martin Luhulima, bewo ner van Sterrenberg,onlangs een beleve nis toen zijn schilderijen met een offi ciële opening werden geëxposeerd. In aanwezigheid van zijn familie, de direc teur van Abrona, drs. N. Peelen, zelfs een wethouder uit de gemeente Zeist en vele anderen, werd hem alle lof toege zwaaid. Glimlachend nam hij de vele complimenten in ontvangst en gaf daar na een deskundige uitleg van zijn vele werken. Riëtte Koenen, begeleidster van Ateliers Abrona en van de kunstenaar, deelde desgevraagd mede: 'Martin werd eind 1996 in de oriëntatiegroep van Abrona opgenomen. Daar maakte hij kennis met verschillende materialen en technie ken. Snel bleek dat hij een voorkeur had voor tekenen en schilderen en dan met name ecoline en softpastel. Maar hij is ook goed in linosnede, acrylverf en ruimtelijk in hout en papiermaché. Zijn werk kenmerkt zich door directe, monu mentale vormen die opgezet worden met zware lijnen. Die worden vervol gens ingekleurd, waarvoor hij felle kleu ren gebruikt. Oranje en hemelsblauw zijn zijn favoriete kleuren. Zijn figura ties zijn plastisch en stellen vaak fanta sievolle dieren voor. Ook autobussen en soms planten komt men in zijn wer ken tegen'. De expositie is tot 30 maart 2000 te bezichtigen in de gang van de eerste verdieping van het hoofdgebouw van Abrona. De kaartmarathon in dorpshuis Burgstede kende veel spanning en sfeer. Klaver jassen en jokeren stonden op het programma en deze spelen werden met verve ge speeld. Vanwege de kerstboom en aangepaste muziek ontstond er een gezellige sfeer, waarin veel 'mem' was te halen met 'natten en pitten'. Aan het eind van de avond werden de prijzen verdeeld. Klaverjassen, 1. Hennie Grootveld, 2. Aart Driesman, 3. Henk van Nimwegen. De poedelprijs ging naar Jannie van Someren. Bij het jo keren was Bep Smits de beste en ging de poedelprijs naar Cor Brandes.

Soester Courant | 1999 | | pagina 13