En dit zijn de knallers van deze week: (Gelukkig 3f' Vis!!! soSTU 5.98 .25 .69 Veel belangstelling bij uitvaart van oud-burgemeester Bentinck Vis? Nieuw millennium? EDSKES Politie 'oogst' 110 wapens met actie Culinair genieten ^sintratuin Veiligheidstips voor de feestdagen ft -\^ofaj&cu3 KORTING 15% bij WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 78e JAARGANG NO. 19 3 Actueel 5 Actueel 9 Varia 13 Soesterberg 'Geen heilige, wel een uniek mens' RUUD SMIT visspecialiteiteri Dat is vissen naar complimentjes A. van der Lee c.TROEN 11 Varia Kantoor dicht E-mail Politie op zoek naar anonieme getuige van ongeluk OPEL O 'Heb 't lef, wapens weg' Ben de Bruin Kalfslappen Schouderkarbonade Witlof Salusfiana's net 2 kilo 2.99 Mora frikandellen Coca-cola VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest l NOG 5 WEKEN "ZONWERING SOEST" Laanstraat 4, Soest (eigen parkeerterr.) Tel.: 035 - 6019706/6019507 Bomen sneuvelen door kerststorm kidswear Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 16,50 Buiten Soest f 33,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.750 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In een nagenoeg volbezette Oude Kerk heeft Soest afgelopen maan dag afscheid genomen van mr. S.P. baron Bentinck, die vorige week op 90-jarige leeftijd overleed. Daarna vond in besloten kring de crematie plaats in Bilthoven. Tal van bekende en minder bekende Soesters waren in de kerk aanwezig om de oud-burgemeester de laatste eer te bewijzen en hun medeleven te tonen aan zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren. Ónder de aanwezigen waren ook burgemeester Hans de Widt en zijn vrouw, oud-burgemeester Paul Scholten en zijn echtgenote (nu burgemeester van Arnhem), locoburgemeester Neks Blommers en gemeentesecretaris Wim de Kam. De dienst werd geleid door de predikante van de Oude Kerk, ds. Mar- greet Limburg, en haar collega ds. J.B.W. Smit, oud vlootprcdikant en een goede vriend van de overledene. Lot Evelein-Bentinck, de oudste doch ter, schetste in het kort een treffend por tret van haar vader. Ze omschreef hem o.a. als "geen heilige, maar wel een uniek mens" en liet weten dat het een voorrecht was geweest zo lang zó'n va der te hebben gehad: consciëntieus, mild, volstrekt integer, bescheiden en niet ijdel - hooguit trots op z'n grijze haar - maar ook lief en zorgzaam, wijs, soms ook eigenwijs en een beetje on deugend. "De laatste jaren begon zijn geest te dwalen, maar des te meer ont dekten wij de essentie van wat hij was: een man met een diep gevoelsleven, die veel mensen voor zich wist in te ne men." Volgens burgemeester De Widt zijn het gemeentebestuur en de bevolking van Soest oud-burgemeester Bentinck nog altijd zeer erkentelijk voor wat hij in de lange periode dat hij Soest leidde (1946-1972) heeft gedaan en tot stand gebracht. Zo zette hij zich o.a. in voor Tips voor het voorkomen van brand(stichting) en vernielingen rond de feest- ;n: Sluit de brievenbus af, zodat er geen brandend materiaal of vuurwerk ingestopt kan worden. Verwijder (brandbaar) materiaal uit de omgeving van het gebouw, denk hierbij ook aan de inhoud van afvalcontainers en prullenbakken. Voor kom hierdoor brandoverslag naar het gebouw. Ontsteek de verlichting in en om het gebouw, waardoor ongewenste personen gezien kunnen worden. Als er regelmatig mensen in het gebouw en in de omgeving van het ge bouw zijn, 'wordt de kans op brandstichting en ander vandalisme klei ner. Controleer regelmatig het gebouw en de directe omgeving, zodat u snel aangifte kan doen van eventuele vernielingen. Voor de aangifte van vandalisme rond de feestdagen zijn bij de politie verkorte aangifteformulieren verkrijgbaar. Voor het bedrijfsleven en het midden- en kleinbedrijf zijn deze formulieren verkrijgbaar bij mevrouw Van Eijden en de heren Trippaers en Kok. van weedestraat 149 soest tel. 035-601 52 88 Foto: Aldo Allessie een 'niet-verzuilde samenleving, al mocht hij het succes daarvan niet aan schouwen. "Toen hij naar Soest kwam telde de gemeente 21.000 inwoners; toen hij afscheid nam was dat aantal bijna verdubbeld," aldus De Widt, die zijn voor-voorganger beschreef als een bijzonder en uiterst beminnelijk mens, over wie altijd in positieve zin gespro ken werd. Hij herinnerde verder aan zijn initiatief voor de uitwisseling Soest- Soest en voor het Bentinck Fonds voor mindervalide sporters, opgericht bij zijn zilveren jubileum. Ook het feit dat het echtpaar Bentinck na het afscheid in Soest bleef wonen wérd door velen zeer gewaardeerd, aldus De Widt. Innerlijke beschaving Namens de schoonzonen en de klein kinderen gaf ook Rolf von Geldern een aantal rake typeringen van de oud-bur gemeester. Hij herinnerde in dat ver band o.a. aan de wapenspreuk van het geslacht Bentinck: "Craignez honte", hetgeen zoveel betekent als: "vrees de schande". Von Geldern stelde overigens vast dat er noch ooit schande van zijn schoonvader was gesproken, noch dat deze zich ooit ergens voor had hoeven te schamen, omdat hij o.a. beschikte over een zeldzaam hoog niveau van in nerlijke beschaving. De kleinkinderen typeerden hun grootvader o.a. als plichtsgetrouw, toegewijd, niemand tot last, stipt op tijd, nooit bemoeizuchtig, wijs, diep geïnteresseerd, zeer erudiet, een gids in kunst en cultuur en bovenal een man met veel humor en warmte. In de overdenking stond ds. Smit o.a. stil bij de broosheid van het menselijk leven, zoals verwoord in psalm 103, en bij de voorbeeldige dienstbaarheid van oud-burgemeester Sam Bentinck, naar analogie van de lofzang van Simeon uit het Lucas-evangelie. Na het Wilhelmus en het slotlied "A toi la Gloire" ge bruikten velen de gelegenheid om de familie in het koor van de kerk te con doleren met het grote verlies. Aanslui tend vond te Bilthoven in besloten kring de crematie plaats. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 16 Soester huisarts Nicolas legt praktijk neer na 34 jaar. In Memoriam mr. S.P. baron Bentinck. Schoolbesturen van p.c. basisonderwijs slaan handen ineen. Millenniumtientje voor vrij willigers Seniorenrestaurant. Bezoekers luchtvaartmu seum aan de stuurknuppel. Fakkeldraagsters bakken ze weer bruin. Kersttocht Cheval werd een groot succes. Soest is klaar voor het nieuwe millennium. Soest(erberg) 1999 in vogelvlucht. Voetbal Soesterberg vraagt financiële steun. WKZ kreeg f5654,00 van skiclub Soesterberg. Weer grootse Thomasvaer en Pieternel verwacht. André Verheus 25 jaar kerkorganist. Het kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 227, is op vrijdag 31 december (oudejaarsdag) vanaf 12.30 uur gesloten. De Soester Courant heeft sinds en kele dagen problemen met de e-mail verbinding. Hierdoor kan het zijn dat berichten niet bij de redactie terecht zijn gekomen. Hiervoor onze excu ses, het probleem zal zo snel moge lijk verholpen worden. De politie werd zondagmorgen (tweede kerstdag) 's nachts om ca. kwart over drie gebeld door een ano nieme getuige van een ongeluk op de rotonde bij Braamhage aan de Bur gemeester Grothestraat. Hij meldde dat er zojuist en auto met grote snel heid rechtdoor de rotonde was opge reden en daar in de grintbak tot stil stand was gekomen. De beller ver moedde dat de chauffeur de macht over het stuur verloren had. De poilitie nam een kijkje en trof in de buurt twee personen aan, van wie een de eigenaar én de vermoedelij ke bestuurder van de auto was, een 27-jarige man uit Baarn. Hij rook naar drank, maar het werd niet dui delijk of de auto wellicht was be stuurd door de dame in zijn gezel schap, een 18-jarige Soesterse. In elk geval werkte de eigenaar niet mee aan een blaasproef. De politie maak te proces-verbaal op en zou alsnog graag in contact komen met de ano nieme beller, om van hem de juiste toedracht te vernemen. Volgens de politie had de bestuurder wel gepro beerd weg te rijden, maar dat lukte niet omdat de wagen te zwaar be schadigd was. Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Tel. 06-204 42314 automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 601 2364 Tot 24 december duurde de actie "Heb 't lef, wapens weg", waarbij het publiek anoniem en zonder na dere juridische gevolgen allerlei slag-, stoot en steekwapens kon in leveren. 'in het district Eemland- Noord (waaronder Soest valt) was de "oogst" 110 exemplaren. Volgens brigadier Nico Brandsen van de afdeling Bijzonder Wetten, die zich bij de politie in het bijzonder met de actie bezighield, is dat een redelijk goed re sultaat. De actie was overigens uitslui tend gericht op slag-, stoot en steekwa pens (dus messen, dolken en zo meer), maar sommigen leverden ook vuurwa pens in. In dat geval werden de inleveraars ove rigens wél met naam en toenaam geno teerd, omdat het "generaal pardon" daarvoor niet gold. Mogelijk komt er in het komende voorjaar nog een speciale actie om het publiek te bewegen vuur wapens in te leveren, maar dat staat nog niet vast. En tot zo lang kan het onbe voegd bezit van een vuurwapen wel een "staartje" hebben, tenzij na onderzoek komt vast te staan dat er geen indicatie voor misbruik is. Onder de ingeleverde wapens bevonden zich een pistool, een revolver met mu nitie, eenkogelgeweer en een kogel- Gallenkamp Pelsweg 1, Soest (t.o. winkelcentrum Soest-Zuid) Telefoon 035-601 2857 IHilHHmM»»! Zaterdag 8, 15, 22 29 januari presenteren wij u de warme winter buffetten met een keur aan typische Hollandse gerechten zoals heerlijke stamppotten met casselerrib, lamsbout met rozemarijn en diverse desserts. iVVW® SOESTDUINEN ROYAL PARC Kom genieten voor slechts 49,50 per persoon bij inlevering van de knip uit korting, (normale prijs is 69,50 per persoon) Bel voor reserveringen en informatie Tel. 035 603 83 83 knip uit kprtjng 500 gram 9.98 kilo 500 gram 1 hand- en perssinaasappelen pak 20 stuks diverse soorten fles 1,5 liter 1 Tijdens verbouwingsoverlast Foto: Aldo Allessie Brigadier Nico Brandsen met het re sultaat van de actie "Heb 't lef" buks, die allemaal nog "werkten". Daar naast vier alarmpistolen, zeven niet-van- echt-te-onderscheiden speelgoedwapens - dat mag ook niet - en nog eens 10 gas- lucht- of veerwapens (pistolen in diver se vormen), plus een hoeveelheid mu nitie. "Het meeste kwam bij wijze van spreken van de zolder," aldus Brandsen, "en soms nog uit de oorlog..." De oogst aan échte slag- en steekwa pens - waar het dus in de actie om be gonnen was had dit resultaat: 3 sti letto's, 3 valmessen, 10 vlindermessen, 7 vouwmessen, 1 boksbeugel, 1 ploer-' tendoder, 6 pijlpunten, 10 zwaarden of sabels en 10 bajonetten. Daarnaast nog wat ongeregeld goed als broodmessen, zakmessen, "rambomessen", een be werkte hockeystick en een dito honkbal knuppel. De kerststorm heeft ook in Soest tot enig ongerief geleid. Op vier plaatsen sneuvelden bomen onder het geweld van de wind. De meldingen kwamen van de Boerenstreek, Spinet, de Obrechtstraat en het recreatieterrein De Bergjes aan de Van Weerden Poelman- weg. kan SB klavertje de aan- bieding in de laatste week van dit millennium. Voor veel geluk in de nieuwe eeuw. Inclusief zinken vaas. Prettige eeuwwisseling. Van 6.95 voor AMERSFOORT Amsterdamseweg 139. Tel. 033-4611203 NIJKERK Het Spaanse Leger 1, Tel. 033-2457644 www.intratuin.nl I n HET GROENE WARENHUIS c Koopavond: do. en vrij. tot 21.00 uur. Ma. t/m za. vanaf 9.00 uur. Amersfoort ma. vanaf 10.00 uur. Wij sluiten 1999 bijzonder af!! en maken ruimte voor voorjaar/zomer 2000 HELE COLLECTIE 2 HALEN 1 BETALEN!!! Bijzondere kinderkleding voor bijzondere prijzen (maten 56 t/m 176). (Artikelen per stuk 35% korting) ff/Kiacj tot ziens bij olleinijn f/tubwean! in tioest-Z(U(f (tod oib'/ifau/i, tlmier(cn/m/mit o/al/iif witile/r/il/mi-iifi/

Soester Courant | 1999 | | pagina 1