m Soest klaar voor millenniumwisseling ft Molendael helemaal up-to-date Beide korpsen klaar om uit te rukken Alle voorbereidingen zijn afgerond Siervuurwerk en harde knallers SOEST GEN DE TOREN" sn idig 2000 (kig 2000 Landelijke organisatie rond Extra noodnieldpunten politie PAGINA 8 WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 niging P.V.O. Soester bevolking Brakenhoff rg nieuwjaar SOESTER COURANT PAGINA 9 Anita Hilhorst: "Laat het nieuwe millennium maar komen!' In laatste weken puntjes op de i zetten Openbaar vervoer Gemeente Soest rond Oud Nieuw Medische dienst Vuurwerkspektakel Utrecht-stad ook in Soest te zien Molenschot met ouderwets 'bakkie' nieuw millennium in En wat doen zij? IfS.*- Het laatste huwelijk van dit millennium "Hoe uitbundiger het feest, hoe beter" WEU TELEFOON 601 30 36 èle en kennissen VOOR HAAR >est - Tel. 601 32 44 et vertrouwen in 199 1 ieder een ig weer in 2000. u fm* j Medisch Centrum Molendael (Baarn) heeft zich goed voorbereid 0p de millenniumwisseling. Het zie kenhuis is al in 1998 begonnen met het aanstellen van stuurgroepen. Deze hebben alle apparatuur geïn ventariseerd. Op die manier is be oordeeld welke apparaten vitaal zijn en welke neutraal of niet-vitaal. Bij vitale apparatuur gaat het om be langrijke machines zoals het infuus en de beademingsmachine. "We hebben alle leveranciers aangeschreven om ons te vertellen of de machines miiienium- proof zijn of niet," vertelt woordvoer ster Anita Hilhorst van het ziekenhuis. "Alle machines zijn toen getest en alles wat het deed blijft hier. We hebben al leen een hartbewakingsapparaat moeten vervangen. Kortom: Wij zijn millen- niumgereed!" Het inventariseren van de eventuele problemen en het oplossen daarvan heeft al met al heel wat tijd gekost. Dit is, ook als de nacht zonder problemen verloopt, niet voor niets geweest. "De noodplannen die nu opgesteld zijn blij ven bestaan en nu hebben we ze hele maal up-to-date gemaakt. Dit zijn echt de klusjes die anders altijd lang blijven liggen." Voor het bijhouden van de testen en de resultaten daarvan is een speciale secre taresse aangenomen. "Zij werkt onge veer twintig uur per week en is alleen bezig met het registreren van wat er al lemaal getest is en wat er al dan niet aan schort. Ook is zij verantwoordelijk voor het aanschrijven van de leveranciers." De patiënten van Molendael worden ook van alle veranderingen en voorbe reidingen op de hoogte gehouden. "Via het gratis infokanaal op de televisie kun nen ze een verhaal lezen dat hierover gaat. Ik ben ook nog van plan de patiën ten een brief te schrijven waarin staat dat alles goed is en dat wij er klaar voor zijn." Het aantal patiënten wordt voor de nacht van de jaarwisseling geschat op ongeveer veertig. "Dat doen we bewust, we hebben 162 bedden maar als je maar veertig patiënten hebt is het makkelijker om snel te reageren als dat nodig is. Mocht er ergens anders iets mis gaan dan kunnen ze hierheen komen. Bij voorbeeld als de stroom in het bejaar denhuis uitvalt. Wij hebben een verwar ming op een noodaggregaat." Vanaf half december neemt het zieken huis alleen nog spoedgevallen aan. Op die manier hoopt ze met oud en nieuw tussen de 35 en 39 mensen in het zie kenhuis te hebben. 5 januari begint dan weer de normale opvang. Extra personeel "Wat er precies voor speciaals gaat ge beuren weet ik niet. De mensen die in die nacht nog hier in het ziekenhuis lig gen zijn erg ziek, dus een groot feest zal Alle medische apparatuur in M. C. Molendael is millenniumproof bevonden. Foto: Aldo Allessie het niet worden. De keuken en het res taurant nemen de organisatie op zich en dat moet geheim blijven. Ik weet het zelf ook niet want ik moet ook werken." Tijdens de bewuste nacht werken er ongeveer tachtig mensen in het zieken huis. Normaal gesproken zijn dat er twintig in een nachtdienst. 'Tijdens de normale nachtdienst is er wel een be reikbaarheidsdienst. Deze mensen kun nen bij nood gebeld worden dat ze moe ten komen. Nu zijn ze alvast hier voor het geval de telefoon uitvalt. Ook zijn er extra mensen voor spoedgevallen en voor het testen van de apparatuur om twaalf uur. Op de afdeling Eerste Hulp zijn die nacht vier mensen aanwezig. Dit is vier maal zo veel als normaal. "We zijn goed voorbereid. Waar we de meeste mensen van verwachten is van het feest in Baarn, dat na twaalf uur begint." Speciale bonus "Het personeel dat om twaalf uur in het ziekenhuis is krijgt extra betaald. Maar dan niet gewoon met geld maar in VW-bonnen en theaterbonnen. Ze krijgen allemaal een pakketje met daarin de bonnen en een flesje wijn etcetera. Voor de meeste mensen is het ook min of meer 'gewoon'. Ze draaien natuurlijk allemaal wel eens nachtdiensten." Millenniunibaby Anita Hilhorst moet ook werken in de millenniumnacht. "Ik ben er, want er verschijnen twee kranten de volgende dag die ik te woord moet staan en ja de millenniumbaby." De kans dat de millenniumbaby in het ziekenhuis gebo ren wordt is redelijk groot. "Mensen mogen niet thuis bevallen in die nacht dus dan moeten ze toch hierheen ko- De branchveer is goed voorbereid op de millenniumwisseling. Beide korpsen - Soest en Soesterberg - staan in de millenniumnacht klaar om in actie te komen. Normaal gesproken is het zo dat vrijwil ligers na een alarm van huis of werk uit vertrekken. In deze nacht staan bij bei de korpsen tussen elf uur 's avonds en twee uur 's nachts complete ploegen klaar om uit te rukken als dat nodig is. Deze korpsen staan klaar op de Lange Brinkweg en in het brandweerhuis aan de Koppenlpan. Ook de Soester brandweer is tijdens de millenniumnacht op alles voorbereid. Foto: Aldo Allessie Wanneer er sprake is van een hoog aan tal meldingen wordt aan de hand van inhoud van de meldingen bepaald wel ke voorrang krijgt. Het aantal vrijwilli gers dat ingeschakeld wordt deze nacht wordt bepaald aan de hand van het aan tal meldingen. Bij een hoog aantal mel dingen zullen er meer vrijwilligers bena derd worden. Volgens commandant J. Th. Bakker is de brandweer zo goed mogelijk voorbe reid. Zowel in Soest als in Soesterberg is een officier van dienst aanwezig voor De laatste maanden van dit jaar hebben de verschillende departe menten van ons land zich gericht op de bestaande restrisico's. Ook heb ben ze gekeken naar de voorberei dingen die getroffen moeten wor den voor de millenniumwisseling. De restrisico's blijken over het alge meen wel mee te vallen. Deze risico's zijn onderkend en er zijn noodplannen aanwezig voor het geval het anders loopt dan verwacht. Dit meldt minister Van Boxtel voor Grote Steden- en Integratiebeleid. Hij is ook coördinerend minister voor het millen niumvraagstuk. Volgens hem geeft de aanpak bij de overheid een vertrouwen- wekkend beeld, maar hij zegt er wel bij dat de aandacht nu niet mag verslappen en dat ook de laatste puntjes op de 'i' moeten worden gezet. De ministeries zijn ver gevorderd met de voorbereidingen voor de millennium wisseling zelf en hun eventuele rol in de crisisbeheersing. Er zijn crisisteams sa mengesteld en voor het geval het nodig is zijn er aparte draaiboeken opgesteld. Deze draaiboeken worden in speciale oefeningen getest. Het projectbureau Millennium Over heid (PMO) heeft een onderzoek onder de gemeenten gehouden. Hieruit is ge bleken dat 98% van mening is dat de dienstverlening door de gemeente na 1 januari van hetzelfde niveau is als daar voor. Ongeveer 75% van de gemeenten heeft inmiddels de software getest. Tijdens deze testen zijn geen noemenswaardige millenniumfouten naar voren gekomen. Op 7 december had slechts 40% van de gemeenten een noodplan klaarliggen. commandovoering. Ook is er een coör dinerend brandweerofficier aanwezig die in direct contact staat met de poli tie. Bedrijven die gebruik maken van een alarminstallatie moeten van tevoren aangeven of ze millenniumproof zijn of niet. Als zich dan meerdere meldingen op hetzelfde moment voordoen geeft de brandweer voorrang aan bedrijven die aangegeven hebben millenniumproof te zijn. Bij andere bedrijven, die dit niet te kennen hebben gegeven, kan er sprake zijn van een 'valse' melding. Dat bete kent dat het alarm afgaat op het mo ment dat het nieuwe jaar ingaat. Toch raadt de brandweer aan, in geval van een brand, het alarmnummer 112 te gebruiken. Ook wanneer er een brand- meldinstallatie is. Op die manier kan de brandweer de echte branden onder scheiden van de valse brandmeldingen. De diensten van het openbaar vervoer zijn op oudejaarsavond gewijzigd. De laatste trein van Soest naar Utrecht rijdt om 20.02 uur vanuit Soest. Op 1 januari rijden de treinen, door heel Nederland, volgens de zondagsdienst. Ook de bussen in Soest rijden niet de hele avond. De laatste bussen rijden rond acht uur. Om 20.17 uur vertrekt lijn 72 vanuit Soestdijk Noord. Lijn 74, die normaal gesproken vanaf Soestdijk Noord rijdt, vertrekt op 31 december voor de laatste rit om 19.30 uur vanaf NS-station Soest Zuid. Publiekszaken In verband met Oud Nieuw komt de avondopenstelling van de afdeling Publiekszaken op donderdag 30 de cember te vervallen. Het gemeente huis is op vrijdag 31 december om 12.00 uur gesloten. De dependance publiekszaken in het Dorpshuis Soesterberg is op donderdag 30 de cember gesloten. Voor dringende zaken moeten inwoners van Soester berg dan naar het gemeentehuis in Soest komen. Na de millenniumwis seling gaat het gemeentehuis op maandag 3 januari vanaf 10.00 uur open. Geen rijbewijzen De hele vrijdag 31 december kan de afdeling Publiekszaken in het ge meentehuis geen rijbewijzen afgeven. De Rijksdienst voor het Wegverkeer maakt dan een back-up van al haar bestanden. Reiniging De afdeling reiniging van de ge meente verzoekt de bevolking de vuilcontainers uiterlijk om 7.30 uur buiten te zetten. Het schijnt nogal vaak voor te komen dat dit later ge beurt. De medewerkers van de reini gingsdienst zijn dan al voorbij ge weest, waardoor de containers niet meer worden geleegd. Ook rond de feestdagen is het van belang dat de containers op tijd aan de straat wor den gezet. De papier-, glas- en tex- tielcontainers in de gemeente Soest, zowel de boven- als ondergrondse, worden donderdag 31 december om uiterlijk 16.00 uur geleegd en afge sloten, om te voorkomen dat er vuur werk in wordt gegooid. Op maandag 3 januari worden de containers weer in gebruik genomen. Kerstbomen Kerstbomen kunnen van maandag 3 tot en met vrijdag 27 januari op de ophaaldag naast de groene of bruine vuilcontainer worden aangeboden. De reinigingsdienst rijdt in deze pe riode met een speciale wagen de rou te en neemt de kerstbomen mee. Die zullen worden versnipperd en herge bruikt in het openbaar groen van de gemeente. Bewoners van de hoog bouw kunnen hun kerstboom in de zelfde periode op iedere gewenste werkdag naast de vuilcocons plaat sen. In Soest vindt geen kerstboom verbranding meer plaats. GFT-containers in de wijken 3 en 5 In de huisvuilkalender 1999 staat dat de GFT-containers op vrijdag 31 de cember geleegd worden in de wijken 3 en 5. Dat is niet juist. Op vrijdag 31 december worden alleen de GFT- containers in wijk 5 geleegd. Op maandag 3 januari worden de contai ners in wijk 3 geleegd. Vuurwerk Verkoop van vuurwerk is dit jaar toe gestaan op woensdag 29, donderdag 30 en vrijdag 31 december, alleen aan personen van 16 jaar en ouder. Het afsteken van vuurwerk mag in de periode van vrijdag 31 december 10.00 uur tot zaterdag 1 januari 02.00 uur. Zaterdag 1 januari en zondag 2 januari HUISARTS (groep A) Vrijdag 17.00 - zaterdag 24.00 uur: P. Mout, Schoutenkampweg 4, tel. 6020168. Zondag 00.00 - 24.00 uur: K. Vrijmoet, Schoutenkampweg 4, tel. 6012395. HUISARTS (groep B) Vrijdag 17.00- zaterdag 08.00 uur: É.J. Oudshoorn, Lange Brinkweg 63A, tel. 6090423. Zaterdag 08.00 - zondag 08.00 uur A.W. Chavannes/M.Verberne/J.J.M. v.d. Geest, Lindenlaan 4B, tel. 6014545. Zondag 08.00 - maandag 08.00 uur: •M. Smits-Schaffels, Lange Brinkweg 63A, tel. 6090424. De stad Utrecht gaat het nieuwe millen nium in met een spectaculair concert van muziek, vuurwerk en lasers. Het evenement zal op grote afstand te vol gen zijn. De NOB maakt tv-opnamen. Het spektakel wordt in de oudejaars nacht om 23.50 uur geopend door stadsbeiaardier Arie Abbenes op het carillon van de Domtoren. Speciaal voor deze gelegenheid speelt hij een bewer king van het slotkoor uit de Negende Symfonie van Beethoven, "Alle Men- schen werden Brüder". Klokslag 12.00 uur zullen alle dertien kerkklokken gaan luiden, waaronder de Salvator, de groot ste klok van de Domtoren, 6000 kilo zwaar, die alleen bij hoge uitzondering wordt gebruikt. Even later - tien minuten in het nieu we millennium - wordt boven het ge bied rond de Domtoren en het centrum een enorm licht- en siervuurwerk gelan ceerd dat op een groot aantal plaatsen in en rond Utrecht te zien zal zijn. Een lasershow - met nieuwjaarswensen in diverse talen (Nederlands, Engels, Frans, Duits, Spaans en Chinees) - completeert het spektakel. Bij windkracht zeven of meer vervalt het vuurwerk. Het programma is afgelopen om 0.15 uur. Bij bejaardencentrum Molenschot is alles voor het nieuwe millennium geregeld. Ongeveer anderhalf jaar geleden is begonnen met het treffen van voorbereidingen om de over gang naar het jaar 2000 soepel te laten verlopen. "We zijn toen be gonnen met het aanschrijven van le veranciers om te vragen of alles mil lenniumproof is. Alles wat nog niet aan die eis voldeed is inmiddels aangepast," aldus directrice E.E. Vischer. "Je wordt overal gerustgesteld. Er wordt gezegd dat het risico in de oudejaars nacht niet hoger is dan anders, maar als het er op aankomt ben je zelf verant woordelijk. Anderhalf jaar geleden na de grote stroomstoring waren de maat schappijen ook niet aansprakelijk." "Wij zijn als bejaardencentrum verant woordelijk voor een kwetsbare doel groep, namelijk de ouderen." Om alles goed te laten verlopen zijn er nood maatregelen getroffen. Tijdens de jaar wisseling wordt gebruik gemaakt van een alternatieve verlichtingsmethode en een noodteam. "Gedurende de nacht van de jaarwisseling is er extra personeel aanwezig en oproepbaar. In het begin van het jaar is al gezegd dat niemand voor de laatste week van het jaar vakan tie op kan nemen. Degenen die thuis zitten moeten zich op een bepaalde tijd melden. Op die manier kunnen we mensen inzetten als dat nodig is." Ook is er in het centrum bekeken in hoeverre er een aansluiting op het noodnet van KPN mogelijk is. Dit kan echter niet voor korte tijd geregeld wor den en daardoor wordt het te duur. "We hebben toen gekeken naar alternatieven. Voor ons gaat het primair om contacten binnen de drie huizen." Molenschot is gefuseerd met Groot Engendaal en de Heybergh. Molenschot ligt hiervan het gunstigst met betrekking tot politie en gemeente wat er direct tegenover staat. "We hebben het probleem opgelost door het ouderwetse 'bakkie' te gebrui ken." Het 'bakkie' is een legaal middel De bewoners van Molenschot vinden het over het algemeen het fijnste om gewoon thuis te blijven tijdens de jaarwisseling. Mevrouw H. Brand-Coljee vertelt: "Ik word altijd door mijn kinderen gevraagd om bij hen te komen. Dat doe ik dan ook vaak ,wel, maar het is me eigenlijk te druk. Dit jaar ga ik met kerst met de kaartclub van mijn kleindochter uit eten. Als ik mijn ei gen zin zou doen, had het voor mij niet gehoeven. Ik blijf net zo lief hier bij de club en dan hadden mijn an dere drie kinderen hier kunnen ko men. Met oud en nieuw ga ik ook naar mijn kleindochter maar eigenlijk zou ik wel thuis willen blijven." Mevrouw W. Keizer-Renes gaat op eerste kerstdag naar haar dochter. "Met oud en nieuw blijf ik thuis. De kinderen krijgen nu allemaal zelf gro te kinderen en daar gaan ze dan heen. Het wordt me ook te druk om overal naar toe te gaan. Als ik geen zin heb dan doe ik het ook niet. Ik doe helemaal niks tegen mijn zin in." De heer J. Krol, actief bij het zang koor van het bejaardencentrum, denkt dat ook hij dit jaar gewoon thuis blijft. Hij woont in Honsbergen. "Ik heb altijd gedirigeerd bij dit koor en nu zing ik. Ik wil niet op oudejaarsavond optreden, dat ge beurt ook niet. Het liefst ben ik ge woon alleen. Ik heb geen familie en blijf dan het liefst alleen thuis." dat via radiofrequenties werkt en waar mee je kunt communiceren. "Hiermee kan eigenlijk niets mis gaan. Veel men sen gebruiken het niet meer, want het is al lang uit de mode. Voor ons kan het prima dienst doen." Vrije keuze De bewoners krijgen ieder jaar de keu ze wat ze willen doen in het bejaarden centrum. De traditie is dat de mensen tot een bepaalde tijd samen kunnen ko men in de recreatiezaal om daar wat te drinken en te eten. "Daarna willen veel van hen graag alleen zijn of televisie kij ken. Alles wat er gebeurt proberen we naar wens en invulling van de bewoners te doen." Echt veel vuurwerk wordt er niet afge stoken bij Molenschot. "We halen wel wat siervuurwerk in huis maar dat doen we ieder jaar al. Echt veel wordt het niet want we willen ook rekening houden met de huisdieren van de bewoners. We willen de millenniumwisseling dan ook diervriendelijk houden." De meeste bewoners blijven gewoon thuis tijdens de jaarwisseling. "Ik heb door de jaren heen gemerkt dat de meesten zich hier in hun eigen omge ving toch het meest op hun gemak voe len. Als ze hier zijn kunnen ze ook zelf bepalen wanneer ze naar bed willen. Als ze weg gaan vinden ze dat toch vaak te druk." In het bejaardencentrum Groot En gendaal worden dit jaar op verzoek van de bewoners oude banden van Toon Hermans' oudejaarsconferences ge toond. "Er is hier weinig animo voor Youp van 't Hek." "Familie die binnen komt lopen is na tuurlijk van harte welkom een drankje en hapje met ons te nemen. Op die ma nier hebben de bewoners de vrije keu ze of ze op hun kamer blijven of dat ze naar de zaal komen." "i0;' 3 Ï.HMV Bij Hooijer Bouw en Techniek is de vernieuwde vuurwerkhal in gebruik genomen. De hal is ingericht niet al lerlei soorten vuurwerk om het nieuwe jaar op een passende wijze in te luiden. Enige tijd geleden werd begonnen met de voorverkoop van de verschillende knallers en sier- sterren. "Wij kunnen goed merken dat deze jaarwisseling wel anders is dan andere," zegt Gerrie Hooijer van de vuurwerk hal. "Er komen veel mensen die nog nooit vuurwerk hebben afgestoken maar die dat dit jaar wel graag willen. Nor maal gesproken heb je dat niet." Ook het bedrag dat normaal gesproken aan vuurwerk besteed wordt ligt hoger dit jaar. "We kunnen er nu nog niet zo veel over zeggen omdat dit pas de voor verkoop is, maar nu zitten we wel op gemiddeld 150 tot 200 gulden." Het 1 Verschillende soorten vuurwerksieren de planken bij Hooijer. vuurwerk kan nu alleen besteld worden en in de laatste drie dagen van het jaar kan men het ophalen. Op 29, 30 en 31 december gaat de gewone verkoop van start. "Dan kunnen de mensen het met een meenemen als ze het kopen." Speciaal voor het millennium zijn er bij Hooijer pakketten te koop waar het jaar 2000 op staat. "We verkopen wel wat meer siervuurwerk dan normaal, maar we hebben ook aardige knallers liggen en dat doet het ook altijd goed." In februari van dit jaar hadden al twee aanstaande bruidsparen zich bij de gemeente Soest aangemeld voor een huwelijksvoltrekking in de mil lenniumnacht. Aanvankelijk was het de bedoeling dat ze een kwartier voor de eeuwwisseling tegelijkertijd in de echt zouden worden verbon den. In verband met de eventuele proble men, met bijvoorbeeld de schuifdeu ren, is besloten dat ze voor midder nacht het pand moeten verlaten. Het gaat om een stel uit Soest en een paar uit Amersfoort. In februari werd bekend gemaakt dat er nog ruimte was voor een derde stel, maar deze plaats is niet opgevuld. Het op één na laatste huwelijk van deze eeuw heeft plaats om 22.30 uur. Het Amersfoortse paar zal als laat ste, namelijk om 23.15 uur, trouwen. De huwelijksvoltrekking kost op oudejaarsavond aanzienlijk meer dan op een reguliere vrijdag. Op vrijdag 31 decembqr betalen de aanstaande echtparen het zaterdag-tarief. Dat is 1.132 gulden en 75 cent. Op woensdag kunnen mensen elkaar gratis het ja-woord geven. De politie van district Eemland Noord zet tijdens de millennium- nacht totaal tussen de tachtig en ne gentig mensen in. Normaal gespro ken werken er tijdens de jaarwisse ling ongeveer dertig agenten. "We verwachten natuurlijk een hoop uit bundige mensen die met zijn allen feest vieren," vertelt politiewoord voerder Jan Richter. Om de eventuele problemen de baas te kunnen zijn zet de politie in Soest extra meldpunten op. Voor het geval de stroom en de telefoon uitvallen, en dan niet omdat de lijnen overbezet zijn maar omdat het netwerk plat ligt, heeft de politie zes noodmeldpunten afgespro ken. "Het politiebureau in Soest en de Ko ninklijke Marechaussee Kazerne in Soesterberg zijn tijdens de jaarwisseling permanent bezet. Als zich problemen voordoen hebben we op vier plaatsen politiewagens staan waar mensen met problemen kunnen komen." Voor Soest staan de auto's bij C-drie, de Zuidpro menade en bij het Nieuwerhoekplein. In Soesterberg staat een auto bij het win kelcentrum Buys Ballotlaan. "Het is niet de bedoeling dat de men sen daar komen omdat ze hun bril kwijt zijn of iets dergelijks maar men kan zich daar melden voor een noodgeval. Als er dan een ambulance nodig zou zijn, zor gen wij dat deze komt." Grote problemen verwacht de politie niet. "Het zou natuurlijk kunnen dat er ergens een ongeluk gebeurt waardoor er verkeersproblemen ontstaan, maar dat verwacht ik niet." Er zijn dan ook geen agenten die tijdens de nacht nog opge roepen kunnen worden. "Iedereen die thuis zit heeft overdag gewerkt of moet de volgende dag werken. Tijdens de nacht zijn we selfsupporting. Dat wil zeggen dat we alles zelf moeten doen." "Als het echt uit de hand loopt kunnen we een beroep doen op de PMO (Pro ject Management Organisatie). Dat is een overkoepelend orgaan die dan men sen kunnen sturen." Nergens wordt deze situatie echter verwacht. "Het moet gewoon een heel gezellig feest worden. We houden natuurlijk wel in de gaten hoe dat met dat feest aan de Brink (Baarn) gaat. Daar worden onge veer 2500 tot 4000 mensen verwacht en er komt een band en natuurlijk vuur werk." Illegaal vuurwerk De laatste tijd is er regelmatig gecontro leerd op het bezit van vuurwerk. In Baarn is bij een controle 135 kilo in be slag genomen. De boetes voor het in bezit hebben vuurwerk kan behoorlijk oplopen. "Laatst is er iemand aange houden met vijftig kilo. Hij kreeg hier voor een boete van tweeduizend gulden. Een maatje van hem had zes stuks ille gaal vuurwerk bij zich en die kreeg een boete van zevenhonderdvijftig gulden." Er worden fikse geldboetes gevraagd. "De mensen die illegaal vuurwerk ko pen doen dit toch vaak uit winstbejag. Ze komen goedkoper aan hun waar. Als ze het doorverkopen kunnen ze er ook nog aardig wat mee verdienen." De ge vangenisstraf op de invoer van de spul len kan oplopen tot zes maanden en een forse geldboete. Tot slot geeft Richter nog een advies aan de feestgangers: "Wees er voorzich tig mee, een ongeluk zit in een klein hoekje. Maak er vooral een gezellig feest van. Hoe uitbundiger er gefeest wordt, des te beter.

Soester Courant | 1999 | | pagina 9