Verbouwings opruiming... En dit zijn de knallers van deze week: 98ct 1.89 Soest krijgt geen compensatie van Den Haag voor inzet surveillanten EDSKES GGS: geen industrie op Richelleweg, maar 'terug naar de natuur' Bouwen bij de Oude Kerk in Soest Culinair genieten lappen 5 Oft Wilde achtervolging na inbraak in benzinestation KORTING 15% bij Gezichtsbehandeling Teleurstellende reactie op 'burgemeestersmotie' 3 Actueel 5 Actueel 13 Soesterberg 15 Sport 8 Woningaanbod 16 Sport Soester wint half miljoen in Oudejaarsloterij Aanrijding Fractie wil onderhandelingen met Defensie opschorten Kerkenraden nemen 'historisch' besluit: Van Breukelen Vast-goed '2 Assurantiën A. van der Lee ^0ÈN Gevraagd VASTE BEZORGERS Aanmelden: tel. 601 41 52 knip uit korting Rijstdessert Brand Pilsenerbier Magere varkens- Casino broo< Boerenkool Pain d'Alsace gebraden gehakt 99c, VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest NOG 3 WEKEN "ZONWERING SOEST" Laanstraat 4, Soest (eigen parkeerterr.) Tel.: 035 - 6019706/6019507 NEFKENS ders SOEST Wiean ~RENATA/* -Dr. Spiller: (5 kwartier) 49,50 -Décleor: (4 kwartier) 80,00 Ossendamweg 28a - Soest - 035 - 602 44 92 WOENSDAG 12 JANUARI 2000 78e JAARGANG NO. 21 SOESTE CÖURAWT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het gemeentebestuur van Soest is zwaar teleurgesteld door minister Peper van Binnenlandse Zaken (al thans de waarnemend directeur po litie van dat departement) op het verzoek van Soest om de gemeente te compenseren voor de extra kos ten voor de politiesurveillanten. De gemeenteraad had daarom per mo tie - nota bene ingediend door bur gemeester De Widt zelf - gevraagd. De Widt kreeg in oktober de hele raad achter zijn voorstel om de minister eens onder de neus te wrijven hoe onrecht vaardig het is dat een gemeente als Soest uit eigen zak wél zeven surveillan ten mag betalen, maar dat de boetes die ze uitdelen uiteindelijk in de staatskas vloeien. De helft van de jaarlasten vond Soest - als compensatie voor alle extra inspanningen voor de veiligheid van de burgers - al heel redelijk. Uit de antwoordbrief van de minister (namens deze etc. etc.), die vorige week arriveerde, blijkt nu dat Den Haag geen oren naar het voorstel heeft. Soest krijgt met een beleefde brief nul op het rekest. De minister zegt met zoveel woorden dat Soest maar moet aankloppen bij de regiopolitie Utrecht, waarvan het be stuur de verschillende politietaken af weegt. En verder wijst hij erop dat het kabinet er toch maar mooi voor zorgt dat er in deze kabinetsperiode 3400 extra politiemannen/vrouwen bijkomen, plus nog eens 2000 manjaar die door efficiencymaatregelen worden opge bracht. "Geen echt antwoord, alleen maar veel bla bla", is de ambtelijke reactie op de brief van de minister, al wordt daarbij direct aangetekend dat er weinig te ver wachten viel uit Den Haag. De verwij zing naar de 3400 man extra politie sterkte en de 2000 manjaren zou je zelfs kunnen lezen als: "gemeente, wat u doet is overbodig", aldus het ambtelijk advies, terwijl er in de brief ook wordt gesteld dat de minister de Soester maat regelen juist als noodzakelijk beschouwt. Soest vindt dat raadselachtig en dus gaat er nu een briefje terug naar Den Haag, waarin gevraagd wordt om een duidelijk antwoord. 'Hartekreet' De correspondentie met het ministerie kwam maandagavond ook aan de orde tijdens het gesprek met regio-korpschef P. Vogelzang - de hoogste baas van de politie in de provincie Utrecht - die op visite kwam in de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken (voor het laatst onder leiding van burgemeester De Widt). Vogelzang weigerde overigens - ondanks de uitlokkingen van o.a. Wim Roest (D66) en Wil Stekelenburg (PvdA) - zich achter het Soester initia tief te scharen, hoe begrijpelijk hij die "hartekreet" ook vond. "Als ik extra capaciteit had zou ik die ook niet in de eerste plaats inzetten voor zaken die onder het hoofdstuk leefbaarheid val len," aldus Vogelzang. "Daar ligt voor de politie niet het eerste accent." De commissie nam het Vogelzang niet echt kwalijk, al had deze nog aardig wat moeite om de raadsleden te overtuigen van de juistheid van de prioriteiten die de regio hanteert. Vogelzang noemde er drie: in de eerste plaats de acute nood hulp (binnen tien minuten ter plaatse zijn en dat lukt in 97% van de geval len - "een topprestatie", aldus Vogel zang.), in de tweede plaats de aanhou ding van daders (van misdrijven) die "voor het oprapen liggen" (omdat het niet aan het publiek te verkopen is dat de politie geen tijd heeft om in actie te komen heeft als er ergens "houd de dief' of zo wordt geroepen), en in de derde plaats het wijkagenten werk, dat een duidelijk succes is. Dat mag ook wel, want met 270 wijkagenten in de regio is het een enorme investering, al dus Vogelzang, en die moet ook uit de gewone sterkte worden opgebracht. Hij erkende dat de geloofwaardigheid van de politie op het spel staat als ze niet direct meer zou optreden bij zware in cidenten, "maar dat gaat dan altijd ten koste van de aandacht voor zaken met een lagere prioriteit, zoals fietsendief stallen." Rek De regiopolitie heeft het tóch al moei lijk, omdat er ook nog eens 30 man moet worden ingezet voor bovenregio nale taken -" dat moet ook uit de lengte of de breedte," aldus de korpschef. Hoe de komende versterking (3400 man lan delijk) voor Utrecht uitvalt staat nog lang niet vast. Wel zijn er op dit moment 200 man in opleiding, maar dat is nau welijks genoeg om zo'n 10 a 20 van de vacatures in te lopen. En er valt ook niets meer te halen uit de "niet-execu- tieve" afdelingen (administratie, milieu zorg etc.). "De rek is er helemaal uit," aldus Vogelzang. "Hooguit is er nog iets te winnen door minder intern overleg, maar je moet toch ook met elkaar blij ven communiceren..." Als Soest surveillanten wil inzetten voor o.a. parkeer- en snelheidsboetes, dan is dat puur een zaak van de gemeente, vond de korpschef. "Het móet niet, maar als u dat graag wilt... Ik heb het niet voor het zeggen." De gemeentelij ke scharrelruimte is beperkt, gaf hij toe, maar dat geldt evenzeer voor de politie. En dan is het ook nog eens zo, bracht burgemeester De Widt in het midden, dat de procureurs-generaal de prioritei ten bepalen. Vogelzang wees er overi gens op dat het aantal geweldsdelicten in Eemland-Noord recent is afgenomen, terwijl ze elders al weer stijgen. Daar staat trouwens tegenover dat de "slacht offerkans" in deze contreien wél weer is gegroeid. •PvdA hoeft niet altijd pal achter College te staan.' GL/PS wil woningbouw uit bouwfondsaandelen. Hees wil geld uit speciaal subsidiepotje. Krol roept CDA-ers op: 'Koppie niet laten hangen'. Tieners weten weg naar buitenschoolse opvang nog niet te vinden. Vrije huurwoningen in gemeente Soest. ThomasVaer en Pieternel groot succes. Lessen in 'tuin' van paddestoel. Countrydansen in dorpshuis. Drukke nieuwjaars receptie De Drie Eiken. WZ'49 en Kalk in mei uit elkaar. Meningen van Lezers over concept Sportplan. Een onbekend gebleven inwoner van Soest heeft in de Oudejaarstrekking van de Staatsloterij een bedrag van 500.000 gulden gewonnen. Hij of zij heeft het winnende lot (f 25,-) ge kocht bij Primera Zuidpromenade. De Staatsloterij garandeert de anoni miteit van de prijswinnaars, zodat er verder geen details bekend zijn ge maakt. Maandagmorgen is op de kruising van het Nassauplantsoen en de Prins Hen driklaan een zeventigjarige fietsster uit Soest aangereden. Zij is met een hoofd wond naar Molendael overgebracht. Een 52-jarige automobilist reed rond negen uur over de Prins Hendriklaan waar hij op de kruising met het Nassau plantsoen geen voorrang verleende aan de vrouw. Hierop volgde een botsing en kwam de vrouw ten val. Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Tel. 06-204 423 14 Gemeentebelangen Groen Soest heeft voor de komende raadsverga dering (20 januari) een initiatief voorstel aangekondigd, waarin het gemeentebestuur wordt uitgeno digd de lopende onderhandelingen met Defensie over de aankoop van het terrein Richelleweg op te schor ten. GGS wil dat er eerst gekeken wordt naar het voorstel van het Utrechts Landschap, om ook dit terrein "terug te geven aan de na tuur". De gemeente is in onderhandeling met defensie om aan de Richelleweg te Soesterberg grond te kopen voor de aanleg van een bedrijventerrein voor transportbedrijven uit Soest. Alle par tijen zijn daar eerder akkoord mee ge gaan en het is opgenomen in het be leidsprogramma 1998-2002. Inmiddels blijkt echter dat Het Utrechts Land schap grote bezwaren heeft tegen deze plannen. Zij wil dat het terrein aan de natuur wordt teruggegeven. Het Utrechts Landschap wil dat de gemeen te in ieder geval eerst onderzoek doet naar het belang van dit gebied voor her- ...alles moet weg! Daarom nu kortingen tot wel 80% Een kleine selectie uit ons opruimingsaanbod: Colberts 20 tot 80% korting Kostuums 10 tOt 80% korting Overhemden 2 halen 1 betalen Pantalons in wol, katoen, corduroy 1/2 prijs Jassen en jacks 20 tot 50% korting Alle pullovers 30 tot 70% korting stel en verbetering van de ecologische verbinding tussen de Noordelijke en Zuidelijke Heuvelrug. Bijval GGS hecht groot belang aan de verbe tering van de ecologische hoofdstruc tuur. Daarom mag de gemeenteraad niet stilzwijgend aan de kritiek van Het Utrechts Landschap voorbij gaan, vindt de fractie. "Bovendien is een grote de legatie van de gemeenteraad van Soest in het najaar bij Het Utrechts Land schap op visite geweest. Dat was op een bijeenkomst voor alle gemeenteraden uit het gebied van de Noordelijke Heu velrug. Het Utrechts Landschap hield toen onder het motto "Heel de Heuvel rug" een pleidooi voor het versterken van de natuurlijke samenhang op de Utrechtse Heuvelrug. Na de bijval van de Soester raadsleden voor dat pleidooi mag Het Utrechts Landschap er terecht van uitgaan dat de gemeenteraad van Soest haar beleid zal steunen." Verboden Overigens is aanleg van het bedrijven terrein volgens GGS formeel-juridisch verboden. In het streekplan van de pro vincie Utrecht staat: "Verdere versnip pering en doorsnijding van de Utrecht se Heuvelrug door nieuwe infrastruc tuur en verstedelijking dient voorkomen te worden. Ten aanzien van de verste delijking geldt dit met name voor het Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest gebied tussen Zeist en Amersfoort, waar een verdere verdichting door nieu we bebouwing ongewenst is. Om de re laties ten noorden en ten zuiden van deze strook te versterken kunnen op een aantal plaatsen ecologische verbindings zones ontwikkeld worden Bij exten sivering van militaire activiteiten zal er naar gestreefd worden dat natuuront wikkeling prioriteit krijgt." Daarmee rijst de vraag of de provincie wel zal meewerken aan een bedrijven terrein. Verleden jaar werd een plan voor woningbouw op het nabijgelegen terrein van Kontakt der Kontinenten nog door de provincie afgelezen. Pauze GGS stelt daarom voor dat er een pauze wordt ingelast in de onderhandelingen met Defensie. Die pauze moet worden gebruikt om te informeren of de provin cie de aanleg van het bedrijventerrein zal toestaan. Indien dat niet zo is, dan moet Soest afzien van aankoop. Is de provincie wél bereid om mee te werken, dan zal, alvorens de onderhandelingen worden hervat, een onderzoek worden gedaan naar de betekenis van de loca tie voor de verbetering van de verbin ding tussen de Noordelijke en Zuidelij ke Heuvelrug. Alleen op die manier kan een zorgvuldige afweging worden ge maakt of het gebied een natuurbestem- ming dan wel een bedrijfsbestemming moet krijgen, aldus de fractie van Ge meentebelangen Groen Soest. De gezamenlijke besturen van de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk in Soest hebben on langs een 'historisch' besluit geno men betreffende de keuze van de kerkgebouwen in de wijkgemeente Soest-Zuid. Ze kiezen voor bouwen bij de Oude Kerk. Een bouwcom missie gaat aan de slag om de Oude Kerk mèt dienstencentrum als ker kelijk centrum voor Zuid te realise ren. Mocht dit onverhoopt niet mogelijk zijn, dan wordt de Wilhel minakerk het kerkelijk centrum. Voor de bouw van een dienstencentrum aan de noordzijde van de Oude Kerk is in 1999 een schetsontwerp gemaakt door het architectenbureau Van Hoge- vest te Amersfoort. Ook de herinrich ting van de kerk maakt hiervan deel uit. Als de Oude Kerk de functie van ker kelijk centrum voor Soest-Zuid krijgt, dan zal de Wilhelminakerk (Soester bergsestraat) worden verkocht. De bouwcommissie en een commissie ad hoe gaan alle financiële en organisato rische consequenties nader uit werken. Positieve reactie De besturen van de hervormde gemeen te en de gereformeerde kerk zijn blij dat er na een jarenlange moeizame en met emoties beladen procedure nu een prin cipebesluit is genomen. De kerkenraad van Soest-Zuid heeft inmiddels positief gereageerd. Uiterlijk 1 april 2000 zal deze met nadere voorstellen komen, waarna aansluitend definitieve besluiten zullen worden genomen. De nadere voorstellen behelsen ook de uitbouw van de samenwerking tussen hervormden en gereformeerden in Soest-Zuid, die - net als bij Noord (Em- makerk-Julianakerk) en West (De Open Hof) - zal leiden tot een volledig fede ratief samengaan. Hangende kwesties als de liturgie, kerkmuziek en de aan stelling van een vaste cantor-organist kunnen in dit verband worden opgelost. zie pagina 5 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 in Soest voor de TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS START DIRECT! Telefoon 033 - 4729097 Zaterdag 15, 22 29 januari presenteren wij u de warme winter buffetten met een keur aan typische Hollandse gerechten zoals heerlijke stamppotten met casselerrib, lamsbout met rozemarijn en diverse desserts. Kom genieten voor slechts 49,50 per persoon bij inlevering van de knip uit korting. (normale prijs is 69,50 per persoon) Bel voor reserveringen en informatie Tel. 035 603 83 83 YVA. SOESTDUINEN ROYAL PARC per blik krat 24 flesjes 14.95 kilo Jl/Ö wit of tarwe heel Vers gemak panklaar, zak 250gram 2 zakken nu W vers van t mes 100 gram Besloten is om voorlopig op zondag diensten te houden in zowel de Oude Kerk als de Wilhelminakerk. Eind dit jaar zal dit worden geëvalueerd, waarbij er twee opties zijn: doorgaan met dien sten in beide kerken of het aantal dien sten verdelen over beide kerken. Vóór de definitieve besluitvorming zul len alsnog de meningen van de kerkle den worden gepeild. De gereformeerden willen dit doen door middel van een schriftelijke enquête met hulp van exter ne deskundigen; de hervormden door middel van een gemeente-avond. Extra geld nodig Voor de financiering van alle plannen zal op centraal niveau een budget ter beschikking worden gesteld, waarbij van de gemeenteleden een extra vrijwillige bijdrage wordt verwacht. Het voorlopig in gebruik houden van beide kerken kost nogal wat geld. Al eerder hebben de beheerscolleges zich uitgesproken voor één kerkgebouw per wijkgemeen te om zodoende meer geld beschikbaar te hebben voor pastorale zorg. Op de begroting 2000 van de Samen op weg-kerk in Soest prijkt een tekort van ruim tachtigduizend gulden. De finan ciële situatie wordt omschreven als zor gelijk. De reserves zijn nagenoeg uitge- punt en het aantal kerkleden vertoont een dalende tendens. Gehoopt wordt daarom op een goed resultaat van de actie Kerkbalans die deze en volgende week wordt gehouden. Donderdagmorgen om 3.40 uur kwam bij de politie een melding binnen van een inbraak bij een ben zinestation aan de Koningsweg. De politie was snel ter plaatse en trof daar drie mannen mét bivakmutsen aan, die bezig waren grote hoeveel heden sigaretten in een auto te la den. Bij het zien van de inbrekers heeft de politie de dienstauto voor de Volvo ge zet, zodat deze geblokkeerd stond. Dit hinderde de mannen echter niet; ze stapten in de auto en gaven het politie voertuig een zetje zodat ze er langs kon den rijden. Inmiddels waren ook andere agenten gearriveerd. Op de Koningsweg, waar de auto toen reed, werd door de politie een blokkade opgezet van twee dienst auto's. Eén daarvan werd door de ver dachten geramd en na een draai van 180 graden van de dienst- en de vluchtauto Tijdens verbouwingsoverlast vervolgde de Volvo zijn weg. Bij de ach tervolging over de Biltseweg werden snelheden van 170 kilometer per uur bereikt. Van de Biltseweg ging het ver der richting Maartensdijk. Daar draai den de verdachten de A27 op in de richting van Utrecht. Bij de afslag Utrecht Noord verlieten ze de snelweg en reden ze de wijk Overvecht in Utrecht in. Daar raakte de politie de auto kwijt. Een tiental minuten later trof zij de Volvo, met de sigaretten er nog in, aan op de Papyrusdreef in Utrecht Overvecht. Nog dezelfde nacht nam de eigenaar van het Soester benzinestation de scha de op. Van het gebouw waren de ruiten van de schuifdeur ingeslagen. Er is eerst geprobeerd de ruit van de kassaruimte in te slaan, dit mislukte omdat het be veiligd glas was. Naast een aanzienlijke hoeveelheid sigaretten uit zowel het winkel- als het magazijngedeelte, is er een geldlade met daarin ongeveer 500 gulden ontvreemd. De politie is nog op zoek naar de daders. Inmiddels is wel bekend waar de auto vandaan komt. De Volvo stationwagen blijkt eind de cember uit een garagebedrijf in Zeist te zijn gestolen. Het ging om een glbed- nieuwe auto waar nog geen kenteken plaat bij hoorde. De inbrekers hebben gebruik gemaakt van valse nummerpla ten. automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 6012364 I tel: 035 - 601 44 91 A

Soester Courant | 2000 | | pagina 1