ATIEF CSTER -30% UITVERKOOP 40-60% KORTING H I Visser -30% SPOEDCURSUS Stekelenburg: 'De PvdA hoeft niet altijd pal achter College te staan' rRAAGD jrg OP DE HELE COLLECTIE WINTERCOLLECTIE Lady Sprinpfield HALVE PRIJS GroenLinks-PS wil woningbouw voor Jan Modaal uit bouwfondsaandelen Vc^CË^C Bart Krol roept zijn CDA-ers op om 'het koppie niet te laten hangen' OP DE HELE COLLECTIE •epp 2000 dubbeltjes 7 ACTUEEL I 9,95 COLLEGA? 'ND., Heeren Van Brederode Hees wil geld uit speciaal subsidiepotje voor sport GEHELE Aanrijding met letsel: veroorzaker rijdt door Werkconferentie over stedelijke vernieuwing Heeren Van Brederode per paar WOENSDAG 12 JANUARI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 htelijke nworst Afdeling wuift Kees Boerkoel uit MAN-NE N M ODE GISPA JEAN PAUL MEXX I O a_ o 0 co O cc CL De eerste voorjaars collecties zijn nu binnen Specialist* söëst^F^ Voor service moet u bij ons zijn Wie vergelijkt leest de Soester Courant Ans Mann reikt Gouden Oliebol uit aan Soester Kring ±IHdS3 AVIOHVa A1139 Dinsdag 18 januari, gemeentehuis Teun Middelkoop Strietman blijft 'stoken' voor de rondweg MANNENMODE 15 lessen 1 sren per dag fgeweld. 1AIRCOSMETICS, grootste ndse producent van nele haarcosmetica met en in Frankrijk, de USA 1 naar 47 landen, vraagt g met het dagelijks verwerken iten/ vertegenwoordigers en m die de afdeling verkoop met AO niveau. Kennis van Exact, in ons hoofdkantoor, lynamische vooruitstrevende die het enthousiaste, klant- jn versterken. et adviseren en verkopen van verwacht een commerciële, aal een mbo achtergrond. n administratieve ondersteu- an voor hen. De functie zal usch advies geven en zorgen stressbestendig en service- resultaatgericht? Dan staan u graag iets anders bij de ings bij Dactylo Uitzendburo I en versterken en met hef wel en wee huis willen werken. iers en 151 aanleun- met arhfdïenst) en Ie diensten 'onze D en 20.00 uur t dat u te oud bent! -•L. Steenkamp, hoofd lé-de Hoon, directeur, De nieuwe politieke leider van de PvdA in Soest, Wil Stekelenburg, heeft in haar eerste officiële toe spraak opmerkelijk genoeg enige afstand genomen van het College- beleid, dat door haar voorganger Kees Boerkoel altijd krachtig werd gesteund. Volgens Stekelenburg hoeft de PvdA-fractie niet altijd pal achter de Collegeleden te staan. "Enige mate van dualisme moet mogelijk zijn." Stekelenburg liet vervolgens na om aan te geven waar ze concreet op doelde, maar haar opmerkingen wekten wel de indruk dat de bordjes bij de PvdA enigszins verhangen zijn. Ook afdelings voorzitter Rob Risseeuw liet dat onge wild doorschemeren, toen deze alles en iedereen in en buiten de fractie bedank te voor de goede invulling van het "gat van Boerkoel", maar PvdA-wethouder Pieter ten Hove daarbij opvallend onge noemd liet. De PvdA moet in het post- Boerkoeltijdperk kennelijk z'n draai nog zien te vinden. Stekelenburg deed haar best, dat moet gezegd. Met een afgewogen betoog trad ze uit de jarenlange schaduw van Boer koel, nadat ze eerst de andere fractiele den en -medewerkers (Abbas Naseri, Jeanette van Geuns, Els Brienesse) had voorgesteld. "Het lijkt mij goed dat u nog maar even te melden, zodat u, als u hun namen in de krant leest, weet dat ze van ons zijn." Ook hierbij werd Ten Hove niet genoemd. Ze hoopte op ouderwetse goede ver houdingen in de raad, waaraan het dus ver nogal eens heeft ontbroken, en loopte dat 2000 het jaar zou worden 'an de "eerlijke, zuivere, op kwaliteit ^gerichte politiek". Hoewel over de nieu- Wil Stekelenburg (PvdA). we burgemeester van Soest officieel nog niets bekend is bleek Stekelenburg van de hoed en de rand te weten, want ze twijfelde ze er niet aan dat hij/zij op eigen wijze leiding zal geven aan de raad. "We zien dat met zeer veel ver trouwen tegemoet." Illusiepolitiek Ze bleek ook bedreven in het uitdelen van steken onder water, zoals in de rich ting van GroenLinks-PS-collega Ans Mann, die ze verweet een "makkelijk verhaal" te hebben gehouden over het bouwen voor mensen met een kleine beurs. "Dat scoort leuk voor de media, maar het is illusiepolitiek," aldus Steke lenburg. "De hele raad weet dat we in KONINGIN NE LAAN 24 - SOESTDIJK Als één van de eerste verenigingen heeft Hees bij de gemeente om geld gevraagd uit het speciale subsidie potje van vijftigduizend gulden voor kleine sportuitgaven. De voetbal club wil het gebruiken voor de ver harding van de toegangsweg naar het complex aan de Verlengde Oude Utrechtseweg. Deze weg is eigendom van AMEV. Dit bospad heeft vaak veel weg van een modderpoel met alle ongemakken van dien. Ruim een jaar geleden weigerde de GGD er met de ambulancewagen over te rijden. De verzekeringsmaat schappij noch de gemeente zijn bereid de toegangsweg te verbeteren, daarom doet Hees het nu zelf. Doordat leden zelf de arm uit de mouw steken, kunnen de kosten beperkt blij ven tot ruim twintig mille. Een deel hiervan wordt gedekt uit de opbrengst van de jubileumloterij, het restant moet uit eigen middelen komen, maar zo rijk is de voetbalclub nu ook weer niet. Daarom doet Hees een beroep op de gemeente die eenmalig 50.000 gulden heeft gereserveerd voor kleine sportuit gaven. Het College bepaalt welke ver zoeken worden gehonoreerd. Clubs kunnen, tot een maximum van zevenduizend gulden, geld aanvragen voor voorzieningen. In haar brief aan het College noemt de vijftigjarige voet balvereniging geen bedrag. Wel wijst ze op het belang voor de 150 leden en de leerlingen van de Insingerschool, die wekelijks gebruik maken van het sport complex en volgens het bestuur van Hees blij zullen zijn als ze het terrein op een normale manier kunnen bereiken. "Het onverharde bospad is bij nat weer nagenoeg volledig onbegaanbaar en de bezoekers aan onze vereniging kunnen bij thuiskomst steevast direct doorlopen naar de wasmachine om hun besmeur de kleding weer schoon te krijgen", schrijft de clubleiding. Soest onze grenzen hebben bereikt. En anders verwacht ik binnenkort een goed onderbouwd initiatiefvoorstel van GroenLinks. Volgens de nieuwe PvdA-fractievoorzit- ter moet Soest het voorbeeld volgen van Amersfoort, waar vernieuwbouw in de woonwijken de komende jaren prioriteit krijgt. De woningbouwcorporaties zou den in bepaalde wijken van Soest best sloop en nieuwbouw kunnen toepassen. De discussie daarover durft de PvdA wel aan, ondanks de "emoties" die bij sloop altijd een rol spelen. "Wij willen voorkomen dat er in het luxe Soest ge stigmatiseerde buurten gaan ontstaan," aldus Stekelenburg. Wit en Zwart Vervolgens pleitte ze ervoor om, even eens in navolging van Amersfoort, meer "zwarte" kinderen onder te brengen bij het bijzonder (katholiek, christelijk en bijzonder neutraal) onderwijs. Ze ko men tot nu toe voornamelijk in het openbaar onderwijs terecht, waarvan het aantal leerlingen nog steeds blijft dalen. "Niet apart, maar samen", aldus Steke lenburg, die erop wees dat er in het voorgezet onderwijs nauwelijks een pro bleem is van Wit en Zwart. Ze deed een dringend beroep op het onderwijsveld om het voorbeeld van Amersfoort te volgen. Ten slotte stond ze stil bij de rol van het bedrijfsleven, dat op het nieuwe indus trieterrein ondergronds of centraal moet gaan parkeren en dus duurder uit is. Ze hoopte op een goed convenant over het vervoersmanagement en zegde alvast de steun van de PvdA toe als de bedrijven op het oude industrieterrein willen af wijken van het bestemmingsplan, mits dat de kwaliteit ten goede komt. Afgeschrikt Ook afdelingsvoorzitter Risseeuw had het bedrijfsleven ter sprake gebracht, zij het meer in de context van leverancier van raadskandidaten, die volgens hem wel eens afgeschrikt zouden kunnen worden door de manier waarop bijvoor beeld Boerkoel in de politiek is aange pakt. "Potentiële bestuurders zullen zich wel twee keer bedenken, en dat is een slechte ontwikkeling." Risseeuw bood Boerkoel namens de leden een paar flessen wijn aan en namens zichzelf een etentje in een restaurant (in de Himala- ya...) Hij noemde Boerkoel markant, energiek, gedreven, eigenzinnig, slim en drammerig - een goed profiel voor een politicus - en wenste Wil Stekelenburg succes. "Het zal niet meevallen als je een maatje mist waarmee je zo lang hebt gewerkt..." Tussendoor was de afdeling ook nog toegesproken door voorzitter Christa Begeman van de PvdA-statenfractie. Zijn pleitte voor meer samenwerking en vestigde o.a. de aandacht op het belang van de stedelijke vernieuwing, waarvoor Soest een van de "programmagemeen ten" is. CO h- z 1 CO U- ii H O r" m CD z O O r~ m J3 z V. Weedestraat 4-8 - Soest Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Woensdag rond 14.30 uur is op de kruising van de Dalweg met de Ko ningsweg een tienjarig meisje aan gereden, dat daarbij kneuzingen aan haar linker onderbeen opliep. Het slachtoffer fietste samen met een vriendinnetje van twaalf jaar over de kruising. Getuigen hebben verklaard dat het fietslicht op dat moment op groen stond. Tijdens het oversteken in de rich ting van Overhees kwam vanuit Soest- Zuid een witte bestelauto aanrijden. De bestuurder hiervan negeerde het rode licht en reed het meisje aan, dat daar door ten val kwam. Een aantal auto's is hierop achter de bestelauto aangereden. Bij het volgen de verkeerslicht negeerde de automobi list voor de tweede maal het rode licht. Eén van de achtervolgers stopte hier, omdat deze het te gevaarlijk vond om ook door rood te rijden. Een andere auto zag kans de witte bestelauto te blij ven volgen. Op de Biltseweg moest deze het echter ook opgeven, omdat de ver dachte zo roekeloos reed dat het te ge vaarlijk werd. Wel kon het kenteken van de auto op genomen worden. De politie weet nu dat het om een auto van een verhuur bedrijf uit Brabant in de buurt van 's Hertogenbosch gaat. Er is contact op genomen met de verhuurder en er is onderzoek gedaan naar de bestuurder van de auto. Vrijdag werd de politie in Baarn gebeld door de marechaussee in Eindhoven. Daar was de auto gesignaleerd. De drie inzittenden van de auto werden aange houden en er wordt bekeken of de chauffeur van woensdag erbij hoort. Het voertuig is sinds het ongeval al doorge geven aan anderen. Wat de auto bij de marechaussee deed, is niet duidelijk. GroenLinks-Progressief Soest heeft de nieuwjaarsbijeenkomst van de partij, vorige week in de Schoof, aangegrepen voor een hernieuwd pleidooi voor woningbouw voor Jan Modaal in "het villadorp Soest". Fractievoorzitter Ans Mann wil daarvoor de zich aftekenende mil joenenwinst op de Bouwfondsaan delen gebruiken. "Maar nog gaan de lampjes niet en thousiast knipperen," stelde Mann in dat verband teleurgesteld vast. "Waar zit toch het sociale hart van Soest? Betaal baar en aangepast bouwen voor jonge ren, ouderen en gehandicapten - dat moet in deze gemeente toch mogelijk zijn? Wonen moet geen elite-aangele genheid zijn, maar waar legt Soest zijn prioriteiten?" Eerder had ze nog eens het belang van integratie (multiculturele samenleving) geschetst en de tweedeling langs etni sche lijnen - zoals de "zwarte scholen" - veroordeeld. "Maar de discussie stopt, alsof men denkt dat het probleem zich vanzelf wel oplost. Integratie is echter een hardnekkig vraagstuk, waarin con stant geïnvesteerd moet worden Ook vond ze dat de politiek de "vervreem ding" - gevoelens van onveiligheid en onbehagen die er overigens altijd wel geweest zijn - op de agenda moet zet ten. Machosfeer Daarnaast drong ze aan op werkelijke communicatie met de sport, niet in de sfeer van slikken of stikken, maar een fundamentele discussie waaruit de bes te oplossingen komen. "Tenminste, als de al jaren heersende achterkamertjes politiek definitief wordt verlaten, wer- Op dinsdag 18 januari om 19.30 uur vindt in de raadzaal van het ge meentehuis de werkconferentie "Ontwikkelingsplan Stedelijke Ver nieuwing" plaats. Vertegenwoordi gers van Soester instellingen, bedrij ven en verenigingen zullen met el kaar en met de gemeente in gesprek gaan over de kansen en de bedrei gingen voor Soest in de komende 10 jaar. Moeten Soest en Soesterberg vooral een prettige leefomgeving voor ouderen bie den, of moeten jongeren meer kansen krijgen? Is Soest voldoende aantrekke lijk voor dagjestoeristen? Wat gaan we doen met de bedrijventerreinen en hun effect op verkeer en milieu? Heeft Soest een echt centrum, of moeten de ver schillende gedeelten hun eigen sfeer houden? De tijdens deze avond geformuleerde visie(s) op de gemeente zullen het uit gangspunt vormen voor het Ontwikke lingsplan Stedelijke Vernieuwing, dat in maart aan het college van B W wordt aangeboden. Vaststelling van dit ont wikkelingsplan door de gemeenteraad staat geagendeerd voor de gemeente raadsvergadering van 29 juni a.s. Het Ontwikkelingsplan bevat een sa menhangend pakket van programma's en projecten op het terrein van de fysie ke leefomgeving (wonen, verkeer, voor zieningen) en heeft betrekking op de periode 2000-2004, niet een doorkijk naar 2010. Voor de werkconferentie op 18 januari zijn actieve Soesters uit de wereld van wonen, werk, welzijn, cultuur en onder wijs uitgenodigd. Belangstellenden die nog geen uitnodiging hebben ontvan gen kunnen zich aanmelden bij Laagland'advies BV, de heer K. Mulder, 033-4229561. Ans Mann reikt de Oliebol uit aan Pieter Wortel van de Soester Kring. kelijk afstand wordt genomen van de onzinnige idee dat de gemeente Soest een bedrijf zou zijn en dat er een einde komt aan alle zelfgenoegzaamheid in de machosfeer van 'wij zijn de beste'." Mann hekelde met name het gebruik om na discussies over belangrijke onder werpen vervolgens in kleine politiek- ambtelijke kring besluiten te nemen, waarbij de oppositie en de bevolking nauwelijks partij zijn. "GroenLinks-Pro gressief Soest wil dat de oppositiepar tijen serieuzer worden genomen door het bestuur en dat men zoveel mogelijk probeert ook de oppositie te voorzien van dezelfde informatie als de college partijen, zodat men niet met een infor matieachterstand zit." Gouden Oliebol Na haar speech stond de nieuwjaarsbij eenkomst geheel in het teken van de uitreiking van de (14e) Gouden Oliebol. Zowel Ans Mann als haar fractiegeno te Nel Koster en de fractieassistenten Olga Duijm en Jos Tak hielden korte vraaggesprekjes met de genomineerden voor deze oude Progressief Soest-onder- scheiding voor Soesters die zich op maatschappelijk gebied hebben onder scheiden. Achtereenvolgens passeerden de revue het echtpaar Kaats (vrijwilli gers in Molenschot), de Soesterberger Piet de Jong (toneelspeler bij Utile Dul- ci), Wim Ros (secretaris van de hockey club Soest), Tine van Thienen (mede werkster van vishandel 't Hoekje), oud- wethouder Frans Kingma (bestuurslid van de MS-patiëntenvereniging) - die een opmerkelijk pleidooi hield om can nabisproducten als marihuana voor deze groep patiënten te legaliseren - en het echtpaar Van Essen, dat al jaren actief is geweest bij de opvang van de jeugd. 'Een soort familie' Voor de feestelijke uitreiking van de Gouden Oliebol was niet alleen coördi nator Pieter Wortel komen opdraven, maar een heel gezelschap van deelne mers aan de tweewekelijkse ontmoe tingsochtenden van de Soester Kring. Wortel nam de trofee graag in ont vangst, maar verzuimde niet de eer door te geven aan de oprichtsters Marijke Smit en Marianne Pieters en "geestelijk vader" Ton Elderenbosch. Hij schetste de Soester Kring als "een soort familie", die voortdurend meer belangstelling trekt. Over de herkomst van de Gouden Olie bol zelf wist raadslid Nel Koster desge vraagd nog mee te delen dat het aan vankelijk een "meewarige" prijs was geweest om "een beetje gesjochten vrij willigers" te eren die nooit een lintje zouden krijgen - getuige de nominaties van destijds - maar dat de trofee mee en meer een serieuze onderscheiding is geworden voor mensen of instellingen die zich met hart en ziel inzetten voor de leefbaarheid van Soest. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-oriderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 "De beste wensen van Teun Middel koop" stond er boven een artikel van Tom Scherder in de Gooi- en Eemlan- der vlak na de eeuwwisseling. In dezelf de rubriek liet Werner Paans begin ja nuari weten dat hij na zijn pensionering geniet van zijn kleinkinderen en het druk heeft als een klein baasje. Ook de heer Middelkoop, ex-voorzitter van de Raad van Bestuur van de Rabo bank, heeft acht maanden na zijn ver trek uit de gemeenteraad "meer tijd ge kregen voor andere dingen, zoals het aanhalen van contacten met zijn familie en vrienden en het lezen van een goed boek". Geen opmerkelijke uitspraak. Wel ont hullend is zijn overweging "ergens in het nieuwe millennium weer terug te keren in de politieke arena van Soest. Soms kriebelt het toch bij me. Ik ben kernge zond. Wat zou het mooi zijn met een aantal mensen een partij op te richten om dingen binnen Soest te verbeteren." Desgevraagd vertelt de voormalige CDA-voorman mij over de harde feiten te beschikken om anderhalf miljoen structureel te bezuinigen zonder perso nele schade aan te richten. De helft van dat bedrag zou besteed kunnen worden voor belastingverlaging en de andere helft voor de sociale minima. Dat plan ligt bij zijn CDA-makker Jan Smeeing onder in de la. "£n dat mag bij er niet uitnemen. Door net zo als een goed gezond bedrijf efficiënt te werken zou Soest miljoenen kunnen bezuini gen." De krant vervolgt: "Enthousiast en niet gespeend van enig idealisme was Mid delkoop een jaar voor zijn vertrek aan getreden als fractievoorzitter van het CDA. Hij was door het CDA overge haald om samen met zijn politieke maatje Jan Smeeing een frisse wind door Soest te laten waaien. Het zaken- duo wilde echt wat betekenen voor Soest. De bezem moest door de ge meentelijke politiek." Onbegrijpelijk vindt Teun Middelkoop het ook, dat de voortreffelijke studie van Rien van Vliet (topambtenaar van financiën) die heeft berekend dat Soest minimaal tien procent kan bezuinigen op zijn uitgaven, geen weerklank vond en geen beleidsombuiging heeft opgele- venE Fel heeft de CDA-er zich in zijn fractie verzet tegen de lokale belasting verhogingen en de verspilling van ge meenschapsgelden. Het baatte niet. De druk was te groot. Middelkoop is ervan overtuigd dat meerdere raadsleden, ook van andere partijen, er net zo over denken als hij. Hij vindt dat sommigen elke gedreven heid missen en het raadslidmaatschap als doei op zich beschouwen. De meer derheid was bang dat zijn ideeën te veel partijpolitieke winst zou opleveren. Men had en heeft geen oog voor een za kelijk no-nonsensbeleid om verspilling tegen te gaan. "Het irriteerde mij dat er soms urenlang werd gepraat over een paar duizend gul den voor de eenzaamheidsbestrijding onder ouderen (het VOS-project), ter wijl Soest aan de andere kant het geld met bakken uitgaf." De beschuldigingen van Gemeentebe langen Groen Soest (GGS) aan zijn adres deden de deur dicht en daarom vertrok hij. De deur mag dan dicht zijn, de bezem staat er nog. Op de nieuwjaarsbijeenkomst van het Soester CDA heeft de scheiden de afdelingsvoorzitter, Henk Striet man, zijn partijgenoten opgeroepen de rondweg niet te vergeten. "Ik blijf wel stoken," aldus Strietman, die tij dens de ledenvergadering later deze maand wordt opgevolgd door Sjoerd Vegter en tot zijn spijt moest vast stellen dat de verkeersproble matiek in Soest nog altijd niet is op gelost. Omdat de huidige fractievoorzitter Henk Koning door griep geveld was nam zijn voorganger, wethouder Bart Krol, de honneurs waar. Al improvise rend over de kernthema's van het CDA- verkiezingsprogramma stelde hij vast dat de partij tevreden mocht zijn: de winkelcentra zijn een stuk opgeknapt, het project VOS (ter bestrijding van de eenzaamheid van ouderen) wordt struc tureel gesteund en er is nu ook een sportvoorzieningenfonds, waaruit klei nere sportuitgaven zonder politieke dis cussie betaald kunnen worden. Alleen jammer dat er nog steeds een coffees hop wordt gedoogd, aldus Krol. "Ik Wethouder Bart Krol CDA). nodig iedereen uit om eens te komen kijken hoeveel brommertjes er aan de Koninginnelaan staan, waar de lieve jeugd terecht kan voor iets wat ze tegen het plafond helpt... Het gebruik van soft drugs stijgt schrikbarend!" Voor de toekomst onderstreepte Krol het grote belang van de stedelijke ver nieuwing voor een gemeente als Soest. Het geld daarvoor komt grotendeels van rijk en provincie, maar Soest doet er goed aan heel veel tijd en energie te ste ken in de vernieuwing van de bestaan de woonwijken. Hij was blij dat de vo rig jaar opgedoken "doem" van een voortgaande belastingverhoging voor de burgers dit jaar niet nodig was gebleken. "We zijn gelukkig weer financieel ge zond." 'Uitstralen!' Vooruitkijkend naar de raadsverkiezin gen van 2002 stak hij zijn partijgenoten alvast een hart onder de riem. "We kun nen elkaar natuurlijk altijd blijven voor houden wat er niet goed gaat: 'wat vind je nou van De Hoop Scheffer?', of 'wat een aderlating dat Lokker en Middel koop weg zijn uit de fractie', maar we hebben zes hele goeie mensen in de raad. Dus niet het koppie laten hangen, maar uitstralen dat we een goeie club hebben, die ook jonge mensen aantrekt! Dat mogen we met z'n allen best durven zeggen." KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK de cursus start eind januari inschrijving is elke dag vanaf 19.00 uur of bel voor informatie naar tel: 035-6017954 Weegbreestraat 205-207* 3765 XE Soest* Tel: 035-6017954 Fax: 035-6028297

Soester Courant | 2000 | | pagina 3