30% KORTING NU 149,- wasper PITlAlK mm«mm BETER STRUKEN IN MIN DER TUD expert schoemaker iartman 'Merkwaardige verwantschappen in een absurd decor' 'Van wie is dit gedicht?' LauraStar Strijken op een luchtkussen met een perfect resultaat Bezoek de spectaculaire demonstratie 1CULTUUR 'Vers in het geheugen' MODE Soester Logo Puzzel 2000 in april in de Soester Courant Gestolen auto terecht tijdens verkeerscontrole -PAGJNA 6 WOENSDAG 12 JANUARI 2000 SOESTER COURANT ;oed Exploitatie UIMTE PAND met TJIMTE •UNITS I I IVI I IM G i.- 159,- 49,95 59,- 59,- Taagd EZORGERS >t voor de tel. 601 41 52 'Ianus': tiende poëziebundel van Jan Visser PAGINA 7 Visser en Vosman signeren 'Ianus' bij Van de Ven Nationale gedichtendag ook in Soest Prijsvraag op etalageruiten tot 21 januari Bij aankoop KOSTUUM An A TIC een COLBERT naar keuze ....wRATIv Bij aankoop TRUI 198,- 2e TRUI van 198,-voorI Bij aankoopOVERHEMD99,- aa 2e OVERHEMD van 99,-voor3VS" ALLE JACKS EN JASSEN COLBERTS VAN DIVERSE MERKEN Zuidpromenade 12 3768 EM Soest Telefoon: 035-602 35 30 Klap op hoofd met honkbalknuppel OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING Spreker van niveau bij Rabobank De oude linde wee(n)t Bedrijven kunnen nu ruimte reserveren Voorlichter Soest Diefstal uit kerk Zaterdag 15 januari van 10.00 tot 17.00 uur. Burg. Grothestraat 9, Soest, telefoon 035-6010344 Wereldprimeur! Blse TEN KULVE, verkoopsler ireur mr. D. van Loon, Van .p 10 januari 2000 ingediend bij bank te Utrecht een verzoek tot ïlijksgemeenschap met Pieter nemer, wonend te Soest aan de erf, advocaat te Baarn, i de Faes Eliaslaan nr. 9 als curator in de faillisse- nditaire vennootschap ïoek c.v.", oest aan het Nieuwerhoek- arren met de tegenwoordig vestigde "Cafetaria Nieu- haar enig beherende veh- s van Veen, destijds aan licilieerd, doch thans te aan de Smitsweg nr. 555, jadering zal worden ge- g 10 februari 2000 te >uw aan de Maliebaan nr. an de schuldvorderingen ificatie uiterlijk plaats 7 januari 2000. KLEINTJES VINDT U OP PAGINA 12 Natuursteenbedrijf A. Lenarduzzi b.v. Beckeringhstraat 27 3762 EV Soest Tel. 035 - 601 47 27 i4 Mob. 0653 13 2690 jstrieterrein Soest, r. groot. ilet/verwarming enz. aanvaarden. !.300,- excl. btw per mnd. aw industrieterrein in Soest, drijfshal 100 mtr. uken/verwarming/kracht- ttsen. aanvaarden. .500,- excl. btw per mnd. iw industrieterrein in Soest, men te voegen, aanvaarden. lit Fl. 2.700,- excl. btw per mnd. 30% korting borduurpakketten kleuren naat- en veranderwerk arn-Tel.: 035-5417993 In de toepasselijke omgeving van het Aniersfoortse Mondriaanhuis vindt komende zondag de presenta tie plaats van de nieuwe poëziebun del van Jan Visser: 'Ianus, 26 Vuur- sche schetsen met een weerwoord'. Het is de tiende bundel van de Soes- ter dichter/journalist en oud-politi cus, tot stand is gekomen in samen werking met de bekende tekenaar Jan Vosman uit Lage Vuursche. Het is ook het tastbare resultaat van de gelijknamige expositie die nog niet zo lang geleden in Artishock werd gehouden. Vosman en Visser kennen elkaar al ja ren. Ze werkten eerder samen bij diver se projecten, zoals de tentoonstelling "Buitengebied" bij Vissers afscheid van de Soester politiek in 1997. Vosman is docent aan de Nieuwe Baarnsche School. Visser vindt hem "een knap te kenaar, heel consciëntieus" en maakte bij zijn 26 pentekeningen - waarin hier en daar een spoortje Baarnse architec tuur te ontdekken is - passende gedich ten. "Dat wil zeggen: ik interpreteer zijn tekeningen om mijn manier, volgens mijn eigen fantasie," aldus Visser. "Ianus" was de Romeinse god van het begin (de maand januari is naar hem genoemd) en de beschermer van elke toegang of in/uitgang. Hij had twee ge zichten en kan daarmee zowel in het verleden als in de toekomst kijken. In de nieuwe bundel staan die twee gezichten enerzijds voor de tekenkunst (zien), an derzijds voor de poëzie (stem). Visser omschrijft de bundel als "een familieal bum dat kritisch verslag doet van aller lei merkwaardige verwantschappen in een soms absurd decor". In de 26 "woordbeeldingen" leven de geteken den zich uit in bizarre reisavonturen, waarin Vosman soms zelf de spil van de betrekkingen is (vaak op de fiets deel nemend aan de schermutselingen in en met zijn omgeving. Het is niet voor het eerst dat Visser bij een poëzieproject samenwerkt met een beeldende kunstenaar. Ook zijn bundels "Daglicht/Nachtlicht" en "Ik ken je van gezicht" werden kunstzinnig geïllus treerd en leiden tot tentoonstellingen in kasteel Groeneveld. En "Monumen taal" - de beschrijving van alle (meer dan 100) monumenten in de gemeente Soest, voorzien van een gedicht van zijn hand - hoort ook in dat rijtje thuis. I "Leuke ervaringen", noemt hij die sa menwerking tussen "woord" en "beeld". Worstelen Voor Visser betekent deze tiende bun del een belangrijke mijlpaal. "Ik heb er al met al ongeveer een jaar over gedaan. Of het ook m'n beste is?" Natuurlijk niet, de volgende bundel is altijd de bes te. En het gaat gewoon door. Stoppen met dichten, dat doe ik niet. Het is mijn leven, mijn adem!" Ooit, aan het begin van zijn literaire loopbaan, werd hij in een recensie "de laatste der religieuze dichters" genoemd. Hij is daar trots op en zo voelt hij zich ook nog steeds. "Ik ben doordésemd met de bijbel en mijn christelijke opvoeding. Ik ben ook altijd een christelijke onderwijzer geweest, tot ik van mijn geloof viel." In "Ianus" is dat element overigens niet sterk aanwe zig, geeft hij toe, "maar ik ben nog steeds aan het worstelen..." Die religieu ze periode werd gevolgd door een aan tal bundels met wat hij noemt "didac tische poëzie" of wel "leergedichten", waarin hij de essentie van het leven op aarde ("het klinkt inderdaad een beetje pretentieus") wilde overdragen: "dat het allemaal tot niets leidt, maar dat we wel de opdracht hebben om er iets van te maken...". Op zaterdag 22 januari zijn de dich ter Jan Visser en de tekenaar Jan Vosman aanwezig bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade. Ze zullen daar tussen 15.00 en 16.00 uur hun gezamenlijke bundel "Ia nus" signeren. Zijn latere bundels laten zich niet meer zo gemakkelijk in een categorie onder brengen. "Eind vorig jaar hoorde ik van een nieuwe groep jonge dichters, die zich presenteerden met zogenaamde 'gebeurende poëzie". Nou, dat schrijf ik m'n hele leven al. Moderne poëzie is vaak zo ingewikkeld en kryptisch, dat gaat soms volkomen langs je heen. In al die tien bundels van mij gebeurt altijd wat!" Op Soest gericht De presentatie van "Ianus" vindt plaats in het Amersfoortse Mondriaanhuis, Iedereen die vroeger op school ken nis heeft gemaakt met poëzie kent wel een gedicht uit de twintigste eeuw, dat hij/zij het mooist vindt. Sommigen kennen zelfs een gedicht van een bekende poëet uit Neder land of daarbuiten uit 't hoofd. Wanneer u geïnteresseerd bent in literai re verzen, doe dan mee met de SLAS- bijdrage aan de Nationale Gedichtendag op 27 januari, 's Avonds om 20.00 uur organiseert de Stichting Literaire Acti viteiten Soest in C-drie aan de Willae- rtstraat een literaire voorleesavond on der het motto "Vers in het geheugen". Meld u aan en stuur de tekst van uw lie velingsgedicht, dat u op die bijeenkomst in de theaterzaal wilt voordragen of voorlezen, naar de secretaris: Aad Post, Speenkruidstraat 5, 3765 AA te Soest. Vergeet niet de titel en de auteur van het gedicht te noemen en een korte motivatie van uw keuze. Voor nadere inlichtingen: telefoon 035-6014283. Verder organiseert de SLAS op die Na tionale Gedichtendag i.s.m. de winke liersvereniging de poëzieprijsvraag "Van wie is dit gedicht?" Zie elders in deze krant. J.V. De prijsvraag "Van wie is dit ge dicht?", die de Stichting Literaire Activiteiten Soest organiseert ter gelegenheid van de komende Natio nale Gedichtendag, loopt tot en met vrijdag 21 januari. Uiterlijk op die dag moeten de ingevulde wedstrijd formulieren worden ingeleverd bij het kantoor van de Soester Courant, Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest. De in totaal dertig gedichten (als ze te lang waren soms iets ingekort) hangen aan de etalageruiten van winkels in de winkelcentra Van Weedestraat/Burge meester Grothestraat, Zuidpromenade/ Soesterbergsestraat en de Tamboerijn in Overhees. Bij die winkels zijn ook de wedstrijdformulieren verkrijgbaar. De deelnemers hoeven slechts de juiste dichtersnaam (ze staan er allemaal bij, maar dan in alfabetische volgorde) bij het nummer van het gedicht in te vul len. Wie de meeste dichters heeft ge vonden maakt kans op een van de drie fraaie poëziebundels, die beschikbaar zijn gesteld door boekhandel van de Ven (Zuidpromenade), boekhandel Jongerius (Van Weedestraat) en de SLAS. Met deze gedichtenwedstrijd haakt de SLAS in op de Nationale Gedichtendag, die op 27 januari voor het eerst wordt georganiseerd. Er gebeurt dan landelijk van alles met gedichten en de media zullen er zeker ruim aandacht aan beste den. In Soest organiseert de SLAS op diezelfde dag een feestelijke gedichten avond in C-drie, waar bekende en on bekende Soesters hun favoriete gedicht komen voorlezen. Ook de bekende die- rendichteres Patty Scholten zal er aan wezig zijn en o.a. de prijzen uitreiken van de wedstrijd "Van wie is dit ge dicht?". In de praktijk blijkt het overigens niet zo eenvoudig om de gedichten (op A-3 formaat) op de etalageruiten te ontdek ken. Daarom hieronder een opgave van de winkels die hebben toegezegd het raambiljet met het gedicht op te hangen en waar ook de wedstrijdformulieren te krijgen zijn. Burgemeester Grothestraat/ Van Weedestraat: Expert Schoemaker Wortmann Mode Hulleman Optiek Banketbakkerij Verkley Joh. Mets delicatessen Tingelijn kinderwinkel Stomerij Zeilstra Bruna boeken Ben's Fitness Shop Boekhandel Jongerius Picture Point Foto Swager Vishandel Ruud Smit Foto Loek van WaJsem Soester Courant Tamboerijn: Slagerij Joop de Bruin Soesterbergsestraat/ Zuidpromenade: Slagerij Klashorst Banketbakker Dogterom Foto Willem van Oosten Jasper Mode De Zoete Verleiding De Kaasspecialist Combifoto van Essen Alblas videotheek Primera tabak Boekhandel Van de Ven waarvan Visser een aantal jaren be stuurslid is geweest. Sinds kort richt hij zich, volgens eigen zeggen, in zijn lite raire arbeid weer meer op Soest: hij is columnist van deze krant, werkt mee aan Radio Soest, organiseert literaire avonden in Artishock en is vice-voorzit- ter van de SLAS, de stichting die de li teraire activiteiten in Soest organiseert en/of coördineert (het Soester Dictee, de Rinke Tolmanprijs en tal van ande re taai-evenementen). Visser zit ook in de jury voor de nieuwe Cultuurprijs, die de gemeente Soest onlangs heeft inge steld, en is poëzieredacteur van het li- terair-cultureel tijdschrift "Schoon Schip '93" Nog onlangs - in september vorig jaar - kwam hij landelijk in het nieuws toen hij met een sonnet van zijn hand de mil lennium-poëzieprijsvraag "Tonen 2000" won (plus een bedrag van 2500 gulden), die de gemeente Monster had uitgeschreven. Verscheidene componis ten zijn nu uitgenodigd om met het son net van Visser een stuk te maken dat door kamerkoren - als verplicht num mer - kan worden uitgevoerd. Ook dat weer in de vorm van een wedstrijd, die in september 2000 wordt afgesloten en waaraan componisten uit Nederland, Vlaanderen en Duitsland meewerken. Furore Zijn werk begint dus furore te maken. En uitgeschreven is hij nog lang niet, integendeel, maar een roman zit er niet in. "Dat kan ik niet. Ik ben er te lui voor en niet goed genoeg, of te snel afgeleid. Ik schrijf liever een artikel of een co lumn. Ook cabaretteksten vind ik leuk (Soest heeft daarvan tijdens de gemeen telijke nieuwjaarsreceptie pas nog van mee kunnen genieten, red.). Kleine schilderijtjes, daar ben ik wel goed in, maar een groot doek - dat lukt me niet." De presentatie van de bundel "Ianus" - uitgegeven door boekhandel Den Boer in Baarn - wordt zondag in het Mond riaanhuis (Kortegracht 11, Amersfoort, 16.00 uur) voorafgegaan door de ope ning van de tentoonstelling van de ori ginele pentekeningen van Jan Vosman. Daarna zal Jaap Lodewijks, hoofdredac teur van de Amersfoortse Courant, de bundel van Visser ten doop houden. Het totale poëzie-oeuvre van Jan Visser (Rotterdam 1933) omvat de volgende bun dels: "Te berde" (1964), bekroond met de CRM-prijs voor jonge letterkundigen; "Ver zamelde gedichten" (1972); "Klaarwater" (1978); "De Katharen komen - 26 leerge dichten over Taal Landschap" (1981); "Daglicht/Nachtlicht - 24 wachterliederen" (1983); "Ik ken je van gezicht - 29 gedich ten over het gelaat van taal landschap, men dier" (1987); "Over het water/over het land" (1990); "Monumentaal" - uitgave van de Historische Vereniging Soest (1991); "Buitengebied" (1997) en "Ianus- 26 Vuur sche schetsen met een weerwoord" (2000). In het Asielzoekerscentrum (AZC) aan de Albert Cuyplaan is vrijdagnacht rond 1.15 uur een vijftigjarige bewoner aan gehouden. De uit Irak afkomstige man zou zijn buurman met een honkbal knuppel op het hoofd geslagen hebben. Het slachtoffer, een 22-jarige uit Liba non afkomstige bewoner van het AZC is met een lichte hersenschudding naar Molendael gebracht. Getuigen hebben dit gezien, maar de man blijft ontken nen. Later die dag is de man gehoord en hij wordt na thuiskomst overgeplaatst naar een ander asielzoekerscentrum. Dit is de gangbare procedure bij dit soort gevallen. Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum F.H.J. Boons. Op de zeer druk bezochte nieuwjaars receptie van de Rabobank Soest-Baarn in kasteel Hooge Vuursche sprak dit jaar de heer F.H.J. Boons. De heer Boons is één van de drijvende krachten achter wat de Rabobank nü is; een triple A instelling en marktleider op een aantal gebieden zoals sparen, wo ninghypotheken en beleggen. Hij was reeds jong lid van de directie van de toenmalige Boerenleenbank en maakte meer dan tien jaar deel uit van de hoofddirectie van de Rabobank Groep. Op dit moment is de heer Boons al meer dan 10 jaar president van de Raad van Bestuur van Vado Beheer B.V. Een professionele belegger die tijdens de re ceptie van de Rabobank de meer dan 200 ondernemers en beleggers zijn vi sie gaf over het jaar 2000. De Algemeen Directeur van de Rabo bank Soest-Baarn, de heer Porte, sloot de goede vooruitzichten voor het jaar 2000 af met de mededeling dat op 22 september 2000 er een einde komt aan de tijdelijke huisvesting van de Rabo bank. Op die datum is de officiële ope ning van het nieuwe hoofdkantoor aan het Kerkplein te Soest. Ik ben uw dienaar en meer niet en toen ik mocht gaan leven, mijn zuivere zuurstof aan u geven, vond ik u nog een hele Piet, maar u bent klein gebleven. Nog zie ik aan de overkant De overgave aan de Geuzen. Wij, Linden, hebben geen verstand van buskruit, noch van anti-Spaansche leuzen. Trouw geworteld in uw grond, hebben wij geen keuze. Na eeuwenlang te groeien en te bloeien in uwe even oude Kerckebuurt, zie ik nog steeds de Gildelieden stoeien, met schuimend bier bourgondisch knoeien, voorbijgaan op een kaf met hooi, dat langs me schuurt. Ik zie de Roomschen en de Ouderlingen ter kercke om de gunsten der Oranjes dingen, de angst van eene Ferdinandes Huijck voor het mes in de 3 Ringen. Ik zie hem helder water pompen in zijn kruik. Hoe schel de schoolbel van de meester klinkt in het klakken van de vlugge kinderklompen. O, als de deurknop van de diligence blinkt, ruik ik nog steeds hoe het beneden stinkt, zie ik de bedelaar nog staan in lompen. Maar elke ochtend ruik ik nog die bakkersgeur tot heerlijk hoog in mijne kruinen, zie ik een trouwe bode vroeg het raadhuis ruimen. Doek kijk, u wordt rijk, u krijgt een ruine kleur, u gaat met krentenbroodjes naar de Soester duinen. Al ras vindt u die luxe broodjes in de duinen niet genoeg. U wilt gaan knallen met zijn allen, per auto, vliegen en in turbo-taal de megakroeg, maar u zult mij niet laten vallen, of heb ik toch hetzelfde als mijne maatjes voor de boeg? Jan M. Door hef grote succes van de Soes ter Logo Puzzel 1999, gaat Uitgeve rij Goezinnen weer van start met het organiseren van de Soester Logo Puzzel 2000! Bedrijven, instellingen en verenigingen uit Soest en Soesterberg kunnen zich nu opgeven om ruimte te reserveren voor een logo-advertentie in de huis-aan-huis editie van de Soester Courant van 19 april a.s. De Logo Puzzel levert de deelnemende bedrijven veel naams-, logo- en pro ductbekendheid op, omdat de puzzel aars 5 weken lang zich met plezier en intensieve aandacht op de Soester be drijven en instellingen concentreren. Men is zeer gemotiveerd bezig logo en naam bij elkaar te zoeken, en eenmaal gevonden, zal de combinatie logo-be drijfsnaam niet meer vergeten worden. De creatieve Soester uitgeverij Goezin nen heeft - met toestemming van De Telegraaf (de oorspronkelijke bedenker van het Logospel) en in samenwerking met de Soester Courant - de organisa tie weer in handen van de Soester Logo Puzzel 2000. Voor reservering en/of meer informatie kan men bellen met Uitgeverij Goezin nen: 035-6016341. De snelheidscontrole van woensdag aan de Nieuweweg werd om 13.45 uur afgebroken in verband met een achtervolging. Rond half één kreeg de politie in Amersfoort een mel ding binnen van een man die een gestolen auto had zien rijden op de Ringweg Kruiskamp. De Chrysler Voyager was eigendom van de zwager van de man. Tijdens de snel heidscontrole zagen de agenten het ge stolen voertuig de radar passeren, waar op direct een achtervolging in gang werd gezet. De auto reed de Beukenlaan af in de richting van de Laanstraat waar hij de Wiardi Beckmanstraat op reed. Daar reed de verdachte zich klem doordat er een vuilniswagen op de weg stond. De bestuurder sprong uit de auto en rende in de richting van Honsbergen waar hij door de politie werd aangehou den in de tuin van een omliggend huis. De negentienjarige Amersfoorter is, evenals de auto, overgedragen aan de politie in Amersfoort. Inmiddels heeft de eigenaar zijn Chrysler weer terug. Per 1 maart wordt Walter Sans (31 jaar) hoofd van de afdeling communicatie van de gemeente Soest. Sans is nu nog algemeen voorlichter bij de provincie Utrecht en volgt Ben van Os op die vo rige maand met vervroegd pensioen is gegaan. Sans, geboren in Groningen, heeft de opleiding heao communicatie in zijn geboortestad gevolgd. Zondagmorgen werd bij de gerefor meerde kerk aan de Dalweg een inbraak ontdekt. Van het gebouw bleek een raam ingegooid. Uit de kerk misten een behoorlijk aantal goederen waaronder bijbels, lege collectezakken, geluidsap paratuur en dia's. Later die dag werden bij het Smitsveen collectezakken en ver lichtingsartikelen teruggevonden. zwitsers topkwaliteitsproduct het meest complete stoom/strijksysteem u strijkt professioneel met aanblazing en afzuiging in de helft van de tijd één temperatuur voor alle stoffen probleemloos ontkalken met warm water teflon zool voorkomt glans en beschadiging 3.5 bar continu stoomdruk nóóit meer valse plooien en ontvang bij aankoop een verrassing

Soester Courant | 2000 | | pagina 7