'Je krijgt soms eer of schuld van dingen die je niet hebt gedaan' m Soest Lg Via Defensie en Philips naar burgemeesterschap PAGINA 4 WOENSDAG 19 JANUARI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 5 ïcert Baarn Hans de Widt (61) neemt volgende week na elf jaar afscheid als burgemeester van Soest Koerswijzigingen in carrière Afscheid van burgemeester op 27 januari Cadeau: geld voor project geschiedenis rothestraat/Van Wee- Schoemaker; Wort- lleman optiek; banket- Joh. Mets delicates- :inderwinkel; stomerij boeken; Ben's Fitness iel Jongerius; Picture ager; vishandel Ruud c van Walsem; Soester gerij Joop de Bruin. raat/Zuidpromenade; st; banketbakker Dog» lem van Oosten; Jasper e Verleiding; de Kaas- >ifoto van Essen; Alblas nera tabak; boekhandel ileken dat enkele winke ljet intussen helaas heb- Bij het beoordelen van zal de jury daarmee uï- g houden. ond 22 januari vindt on- van de stichting Luister- Muziek Baarn een Baeh- in de Paaskerk aan de seweg in Baarn. een, viola da gamba, en a, klavecimbel, brengen ;n gehore die Johann Se- voor deze instrumenten egint om 20.15 uur en de aagt 25 gulden. Voor do- 2 stichting Luisteravonden is de toegang gratis. Kaar- n de klassieke cd-winkel i Baarnse Laanstraat, tel: kocht worden en op de :t concert in de kerk zelf. Rl2000 werking aan het principe iet uitbouwen van de NJHC- Bosstraat 16 met één de achterzijde. fwijzen en door middel van lordbrief dhr. Wagoner op tellen. erichten dat met de voorge- g van de statuten kan wor- 1. i aan het programma Duur- door middel van het onder- Deelnameverklaring Program- inkopen. tomen van de wijzigingen per inzage leggen voor de cie cept aan de Stichting Neder- ïerberg Centrale verlenen: g als bedoeld in artikel 3, aanhef en onder a Drank- en t, en jemeester) ontheffing ex arti- ie Drank- en Horecaverorde- iet verbod op het schenken alcoholhoudende drank. :n in de regelgeving van het rv.k.a.; ammissie SOWM informeren adviesnota ter inzage te leggen. ft namens Zoetelief kennelijk 'lijk verklaren; horen derhalve •'ge laten. Juni 1996: Als 'gelegenheidsdirigent' van Apollo. Tot 1 februari is Hans de Widt, elf jaar lang dirigent van de gemeenteraadbeschermheer van het Soester mannen koor. Dan legt hij dat stokje en de hamer van de gemeente neer. itrale Voorlichting T-ZUID 1995 van plan zijn de volgende Dorschrift: ïof 1. 5) er bevoegd binnen een ter- n met woensdag 16 februa- mders in te dienen. de diezelfde termijn, dage en bouwen (balie bouwza- en 1 esdoorn sn eventuele vergunning kun- naking kenbaar maken bij de 760 CA Soest, telefoonnum- Hans de Widt (12-01-1949) heeft tijdens zijn maatschappelij ke loopbaan een aantal keren zijn koers gewijzigd. Hij koos aanvankelijk voor een militaire carrière, stapte over naar het be drijfsleven, maar besloot uitein delijk het voorbeeld te volgen van zijn vader die destijds burge meester van Amersfoort was. In Breda maakte De Widt van 1960 tot '64 vrijwel dagelijks de gang naar de Koninklijke Marine Academie, waar hij afstudeerde in de econo- misch-logistieke richting met staats recht als bijvak. Nadat hij enkele ja ren als officier bij de Aan- en Af- voertroepen in Nunspeet had ge werkt, aanvaardde hij een marketing functie bij Philips in Apeldoorn. Deze onderneming kon een aantal jaren een beroep doen op de dien sten van De Widt die van huis uit Doopsgezind is. Als begin dertiger ambieerde hij het burgemeesterschap en in de aanloop naar deze bestuurlijke functie werk te hij op het kabinet van de Commis saris van de Koningin in Overijssel. In dezelfde periode meldde De Widt zich aan als lid van de WD. In 1975 trad hij in de voetsporen van zijn vader toen hij werd geïnstalleerd als burgemeester van Bennebroek, het Noord-Hollands dorp dat toen 5800 zielen telde. Acht jaar later werd hij eerste burger van het Bra bantse Best (22.000 inwoners). Hij volbracht daar zijn eerste ambtster mijn van zes jaar, maar kort nadat hij was herbenoemd, volgde de benoe ming in Soest, waar Paul Scholten net was vertrokken naar Arnhem. De vertrouwenscommissie van Soest, bestaande uit alle fractievoorzitters, had de liberaal unaniem op de eer ste plaats gezet van alle sollicitanten en haar voorkeur kreeg gevolg bij de Utrechtse Commissaris van de Ko ningin die De Widt in Soest benoem de. Op 22 november 1989 werd De Widt de vijftiende burgemeester van Soest. In juni vorig jaar meldde deze krant als eerste dat hij zijn ambtsketen op korte termijn zou gaan neerleggen. De burgemeester ontkende, noch bevestigde dat bericht, maar kwam in augustus met de mededeling dat hij per 1 februari a.s. gebruik zal maken van een nieuwe pensioneringsrege ling voor burgemeesters. De Widt en zijn vrouw, die drie zonen hebben, blijven in Soest wonen. Nevenfuncties die verbonden zijn aan het burgemeesterschap (hij is onder meer penningmeester van het Nederlands Genootschap van Burge meesters) zal - De Widt naast zich neerleggen. Per 1 februari is hij ook geen beschermheer meer van de voetbalvereniging SEC en het man nenkoor Apollo. De Widt blijft wel voorzitter van de Stichting Landelij ke Collecte en de Utrechtse Provin ciale Bosbrandweervereniging, vice- preses van de Koninklijke Neder landse Vereniging Ons Leger en lid van de Bondsraad van de ANWB. Mei 1993: Als vertegenwoordiger van Hare Majesteit. Hans de Widt reikt een ko- I ninklijke onderscheiding uit aan de Soester Herman van Veen, zoals hij in zijn 25- I jarige carrière als burgemeester honderden mensen 'hét lintjemocht overhandigen. L Het behoorde tot de plichtplegingen van de burgemeester die in april 1999 zelf werd benoemd tot Ridder in de Orde van oranje Nassau. "Het is een aardige gewaarwor ding als je altijd mensen toespreekt en nu zelf wordt toegesproken aldus De Widt, nadat hij met een smoesje naar Utrecht was gelokt om de bijbehorende versierselen te ontvangen uit handen van de Commissaris van de Koningin, mr. B. Staal. Honderden koninklijke en andere onderscheidingen reikte hij niet respect en de grootste zorg uit. Openingslintjes waren daarentegen niet veilig voor hem. Bij diverse officiële hande lingen was hij onthullender dan welke media ook. Op recep ties had hij altijd zijn woordje klaar en in de loop der jaren werd hij bijna een vakman als het ging om steenleggingen, pa len slaan en beton storten. Ook kon hij regelmatig een 'eerste exemplaar' in zijn boekenkast zetten. Als er een honderdste verjaardag, een zestigste trouwdag of iets anders te vieren viel, was hij van de partij. Bij herdenkingen en andere plechtighe den ook. Aan tal van bedrijven en vrijwel elke vereniging en instelling legde hij bezoeken af. Hij zou een archief kunnen aanleggen van alle uitnodigingen die hij kreeg en een bundel met voorwoorden van zijn (of ambtelijke) hand kunnen laten uitgeven. Kwamen (hoge) gasten naar Soest, dan stond hij klaar om ze te verwelkomen in zijn gemeente. Het schijnt dat hij Sint Nicolaas bij zijn voornaam mag noemen.. "Het aantrekkelijke van dit beroep is datje temidden van de burgers staat. Juist door dit beroep ga je met iedereen om. Het ene moment ontvang je iemand van het Koninklijk Huis, het volgende ben je bij een honderdjarige." Als burgemeester heeft Hans de Widt ontelbare representatie ve verplichtingen, maar vanaf februari zal zijn gezicht niet meer zo vaak in de kranten verschijnen en zijn naam aanzien lijk minder regelmatig worden geschreven of genoemd. Hij is dan niet meer eerste, maar één van de burgers van Soest. Hij was de man met de hamer tijdens honderden gemeente raadsvergaderingen en leidde minstens zoveel bijeenkomsten van de commissie algemene bestuurszaken. Nu is hij nog de vijftiende burgemeester van Soest. Vlak voor zijn installatie in Soest, elf jaar geleden, wilde het gemeentebestuur een 'men selijke manager'. Dat is hij naar zijn zeggen. Zelf gaf hij aan niet boven, maar tussen de politieke partijen te willen staan. Dat is hem gelukt, zegt hij zelf en niemand zal hem tegenspre ken. "Je moet onderscheid maken tussen partijpolitiek en politiek. Als burgemeester zitjeinhet hele krachtenveld, je doet eraan mee. Maar als het om partijpolitieke keuzes gaat, doe je die keuzes niet en moetje ook andere meningen ruimte geven. In commissievergaderingen probeer ik soepel te zijn, zodat ie dereen tot zijn recht komt. Raadsvergaderingen moet je nu eenmaal wat strakker leiden, omdat je te maken hebt met een reglement van orde." Hij is van onbesproken gedrag, vriendelijk, oprecht en in for mele situaties soms een tikkie saai, in ieder geval terughou dend. Dat hij is zoals hij is, heeft natuurlijk te maken met zijn karakter en opvoeding, maar ook met zijn jeugd, die hij voor een deel doorbracht in een Jappenkamp. "Het is zo dat ik het type persoon ben, dat zich voorzichtig op stelt. Als ik geen burgemeester was geworden - en dat zeggen anderen ook van mij - dan zou ik iets in de rechterlijke macht of de diplomatie zijn gaan doen." Juni 1990 (links) en oktober 1995 (rechts): Als gastheer van Desmond Tutu en koningin Beatrix. De ontmoetingen met de aartsbisschop van Zuid-Afrika, HMK en andere beroemdheden beschouwt Hans de Widt tot zijn persoonlijke hoogtepun ten als burgemeester. November 1996: Als vriend van Sint Nicolaas. Vaste prik was de ontvangst van de goedheiligman op het Raadhuisplein, waar de Soester jeugd samendromde. v Soesters die denken of hopen dat Hans de Widt na 1 februari iets kan betekenen voor hun vereniging of instelling, moeten vooral nergens op rekenen. De man die deze maand zijn ambtsketen voorgoed afdoet, peinst er niet over binnen de gemeentegrenzen een bestuursfunc tie te gaan vervullen. "Dat doe je niet. Niet als burgemeester, maar ook niet als ex-burgemeester", zegt hij resoluut. De Widt kon en kan het risico niet lo pen, dat hij een functie bekleedt bij een vereniging die verzeild raakt in een con flict met het gemeentebestuur. Meer dan eens werd hij gevraagd lid te wor den, maar los gezien van het feit dat hij daar nauweüjks tijd voor had, mocht zijn onpartijdigheid niet in het geding komen. Je weet maar nooit. De Widt blijft in Soest wonen, maar wil voorkomen dat hij via een vereniging ooit tegenover het gemeentebestuur komt te staan. "Ik ken voorbeelden, ook van gerespecteerde ex-collega's, die na hun ambtstermijn zitting namen in de gemeenteraad of eën actiegroep opricht ten. Zoiets doe je niet. Wat dat betreft neem ik een voorbeeld aan de onlangs overleden baron Bentinck die nog bijna dertig jaar hier heeft gewoond zonder een functie te vervullen. Als ik iets ga doen, dan zal het buiten Soest zijn." Politiek Voor raadsleden ligt het anders, meent De Widt. Die mogen best andere bezig heden in hun gemeente hebben. "Als je aan de wettelijke bepalingen voldoet. Natuurlijk zijn er beroepen, waarin schijn van belangenverstrengeling aan wezig kan zijn. Dan moet je als raads lid heel zorgvuldig handelen en soms tijdens de discussie in de raad even weg lopen. Maar het zou een verarming zijn als de gemeenteraad alleen uit bijvoor beeld VUT'ers bestaat of hoe dan ook eenzijdig zou zijn samengesteld." 'Schijn van belangenverstrengeling'. GGS riep het toen het omstreden nieuwbouwplan van de Rabobank ter sprake kwam en de fractie de betrok kenheid van de fractievoorzitters Kees Boerkoel (PvdA) en Teun Middelkoop (CDA) als respectievelijk directeur van het door de bank ingehuurde construc tiebureau en voorzitter van de Raad van Bestuur van de Rabobank aan de kaak stelde. De Widt: "Natuurlijk houdt het je bezig, maar meer in de trant van dat het je taak en verantwoordelijkheid is dat het raadswerk in een goede sfeer verloopt. Een meningsverschil oké, maar als de raadsleden geen vertrouwen meer in elkaar hebben, ontstaat er een vervelende sfeer. In een poging de onderlinge verhoudin gen te verbeteren, nodigde De Widt vorig jaar alle raadsleden uit bij zich thuis zijn veijaardag te vieren. Wat er binnen de muren van zijn woning werd besproken, daarover laat hij zich niet uit. Of de lijmpoging is gelukt, daarover moeten anderen oordelen, vindt hij. De laatste tijd wordt er in de raad en com missies met geen woord meer over ge sproken, maar voelbaar is nog steeds de spanning tussen de GGS-fractie en an dere raadsleden. "Het lijkt nu voorbij, 4 maar de politiek vergeet nooit. Iets dat is gebeurd, komt op een later moment terug", aldus De Widt die zijn opvolger (die bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend was) zeker zal inlichten over de politieke rel. Dat is het enige tipje van de sluier dat hij wil op lichten over het gesprek dat hij met de nieuwe burgemeester van Soest zal voe ren. Natuurlijk 'raasden' er de afgelopen elf jaren meer stormen (al dan niet in een glas water) door politiek Soest, maar verder verkeerde de gemeente in rustig vaarwater. Het past bij De Widt die er niet de man naar is confrontaties uit te lokken of zichzelf op de voorgrond te plaatsen. PoJitie Een ontwikkeling die hem aanvankelijk zwaar viel, was de reorganisatie van de politie die volgens hem te rigoureus werd doorgevoerd. Vóór de veranderin gen was De Widt nog hoofd van de ge meentelijke politie. "Ik heb erop aange drongen om in Soest niet te veel muta ties toe te passen, toch is er toen een hoop lokale kennis op te korte termijn verdwenen. Soest had een goed korps, maar door het landelijk beleid moest er een nieuwe organisatie komen. Je zou zeggen dat het hoofdbureau in de groot ste gemeente zou komen, en dat is Soest. Ik zat toen een beetje met twee petten op. De politiezorg naar de bur gers moest de doorslag geven. De lig ging van Baarn was centraler en om ef ficiency redenen was het niet langer ver antwoord het bureau in Soest 's nachts open te houden. Dat was voor mij, de politiek en de bevolking een moeilijk te verwerken iets. Inmiddels draaien we een aantal jaren en hoor ik geen klach ten meer. Veiligheid is niet alleen een kwestie van (meer) blauw op straat, vindt De Widt. "Integrale veiligheid kun je vergroten door preventie, zoals rookmelders en goed hang- en sluitwerk in de woningen, verlichting en verkeersveiligheid. Het begint allemaal bij normen en waarden. Je hoort veel over zinloos geweld. Ik denk dat we terug moeten naar het ge zin. De ouders moeten praten met hun kinderen. Vroeger werd dat op het bordje gelegd van het onderwijs of het leger, maar je moet de basis leggen in de thuissituatie. Als we er niet met z'n allen over praten, komen we er niet uit." Het (on)veiligheidsgevoel van burgers is vaak subjectief. De Widt erkent dat meteen. "De één zegt iets en de ander neemt het over, zonder dat hij er iets van af weet. Neem de coffeeshop. Er wordt gezegd, dat het gebruik van soft- November 1989: Als nieuwe burgemeester van Soest. De toenmalige loco-burge meester Günther Plomp hangt Hans de Widt de ambtsketen om. December 1993: Als liefhebber van (model)spoor. Het was het idee van Hans de Widt een treinstel te voorzien van het wapen van Soest. Hij onthulde het zelf. i a drugs onder jongeren in Soest enorm toeneemt. Dat valt wel mee. Laatst werd er geklaagd over overlast bij de coffees hop. Dat zou om elf uur 's avonds zijn geweest, maar de coffeeshop gaat al om tien uur dicht." De burgemeester is tevreden over de huidige gang van zaken. De kennis van de lokale situatie is weer terug, de wijk agenten functioneren prima en ook de door de gemeente betaalde surveillanten leveren goed werk af. "De surveillanten worden niet ingezet om achter crimine len aan te gaan, maar om bepaalde ta ken uit te voeren. Voor zaken als ver keersveiligheid, zwerfvuil zijn zij het aanspreekpunt. Aan burgers die er an ders over denken, zou ik willehzeggen: Stap op de surveillant af en bespreek het met hem. Hij legt het graag allemaal uit." Positie Als burgemeester verkeerde De Widt in de positie dat hij vrijwel altijd en over al met zijn neus vooraan mocht staan. De herinneringen die hij aan zijn Soes ter periode zal bewaren, zijn bijna alle maal positief. Geen moment had hij spijt van zijn komst naar Soest. "Je krijgt soms de eer, maar soms ook de schuld van dingen die je niet hebt gedaan. Je bent het gezicht van de gemeente. Als het enigszins kan, doe ik zelf of met mijn vrouw de boodschappen in Soest. Dan constateer je dat je wordt herkend en maak je een praatje met de mensen. Maar alleen over algemene zaken als het weer of zo, niet over zaken die betrek king hebben op de gemeente. Dan wa- ren ze de volgende morgen welkom op het gemeentehuis. Dat ik thuis ben op gebeld, is heel weinig voorgekomen." Toen De Widt naar Soest kwam, was veel gras voor zijn voeten weggemaaid. Het gemeentehuis was in aanbouw, de besluiten over het nieuwe zwembad waren gevallen. Toch meent De Widt in alle bescheidenheid dat ook hij zijn ver dienste heeft gehad. "Burgemeesters hebben nevenfuncties. Die worden vaak negatief belicht. Ik zeg: het mag niet ten koste gaan van je functie als burgemees ter, maar je bouwt wel netwerken op, die je kunt benutten. Toen ik in Soest kwam, lag er al jaren een claim van de gemeente bij Defensie. Het ging om enkele tonnen. Door mijn bemiddeling is dat bedrag toen uitgekeerd. Een hoogtepunt voor mij persoonlijk is de nieuwe brandweerkazerne die in mijn periode met steun van anderen is gerea liseerd." Positief Over anderhalve week zal de positief denkende De Widt zich niet meer be moeien met de gang van zaken in Soest. Aan de vooravond van zijn laatste raadsvergadering wil de burgemeester nog wel vertellen hoe hij de politieke beraadslagingen soms ervoer. "Ik dacht tijdens de raad ook wel eens: wat val len ze weer in herhaling. Een discussie is prima, maar kom dan met nieuwe ar gumenten. Dat gevaar zit erin met zo veel partijen. Uiteindelijk is het de raad zelf die verantwoordelijk is. Je kunt als voorzitter sturen, maar de raad doet wat hij wil. Daardoor is het wel eens minder aantrekkelijk voor de burger om een raadsvergadering bij te wonen." De bevolking van Soest kan donder dag 27 januari burgemeester Hans de Widt uitzwaaien. Om 19.30 uur be gint in het gemeentehuis de receptie voor inwoners van en verenigingen, instellingen en bedrijven uit Soest. Aan de bijeenkomst verlenen ver schillende verenigingen uit de ge meente medewerking en verder krijgt het project 'Mondelinge geschiedenis Soest/Soesterberg' (zie elders op deze pagina) aandacht. Voor genodigden is er 's middags om 14.30 uur een buitengewone raads vergadering die wordt besloten met een afscheidsrede van De Widt. Aan sluitend is er om 16.00 uur een re ceptie, zodat de genodigden per soonlijk afscheid kunnen nemen van het echtpaar De Widt-Beukelman. Wie de laatste reguliere raadsverga dering onder voorzittersschap van De Widt wil bijwonen, kan morgen avond naar het gemeentehuis komen. Om 19.30 uur vangt daar de maan delijkse bijeenkomst aan van het ge meentebestuur dat zal praten over onder meer de samenwerking tussen de brandweerkorpsen van Soest, Baarn en Eemnes, de huisvestings verordening van het onderwijs en een aanvullend krediet voor de herinrich ting van de Rademakerstraat. Wie burgemeester Hans de Widt een afscheidscadeau wil geven, wordt verzocht geld over te niaken op bankrekeningnummer 37.99.44.898 t.n.v. de Historische Vereniging Soest o.v.v. 'project mondelinge geschiede nis'. Ook kan tijdens de recepties op 27 januari een 'envelop met inhoud' worden gedeponeerd op de daarvoor aangegeven plaats. De Widt prefereert een geschenk met blijvende betekenis voor de Soester gemeenschap. Daarom zal hij het ge schonken geld doneren aan het 'ge sproken archief dat de Historische Vereniging Soest aanlegt. Het archief wordt samengesteld uit honderden interviews met Soesters en Soester- bergers die vertellen over de geschie denis van onze gemeente in de twin tigste eeuw. Om de kwaliteit te waar borgen, worden de gesprekken opge nomen op minidisk. Deze zullen te zijner tijd te beluisteren zijn in Mu seum Oud Soest. De fondswerving voor het project is inmiddels gestart. Ook is een comi té van aanbeveling samengesteld. Daarin hebben zitting ds. J.W. Huis man, mr. R.E. Schippers, W.J.B. Putman, mr. D. van Loon, H. Duit en de dames Y.P. Hoekstra en E.M. Stolwijk. Juni 1996: Als tennisser tijdens de sportuitwisseling Soest-Soest. De con tacten met het Duitse Soest bewijzen vol gens Hans de Widt dat er geen jumelage nodig is om vriendschappelijke banden te hebben. Zoals bekend werd de jume lage met het Poolse Kozle vorig jaar niet verlengd. Na interne strubbelingen in de Stichting Soest-Kozle viel het politieke draagvlak weg. Oktober 1999: Als 'hulpje' van Vrij willig Natuurbeheer.

Soester Courant | 2000 | | pagina 5