SCH mwm Hulleman opHek Jan en Nettie Wessels komen eindelijk zelf ook eens aan lezen toe... ro ie etages vol ntisch wonen! ROC-Soest zoekt taalstageplaatsen ER 9.00 ietalen I.95 3.30 00 Poëzieminnaars welkom bij 'Vers in het geheugen' Patiëntenraad in Molendael Proeven en experimenteren in natuur- en technieklokaal PAGINA 8 WOENSDAG 19 JANUARI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 9 Ruim 36 jaar het boekverkopersechtpaar van Van de Ven EGEN IAAN. st zorgt tieuws. uk) lLEN MPPOT- nis bezorgen! 'EL.6012372 Laatste oproep Poëzieavond start later door afscheid Hans de Widt Een schitterende collectie oud- en nieuw geloogd grenen-, kersen- en koloniale meubelen. In een unieke sfeer gepre senteerd, met bijpassende bankstellen, fauteuils en woonaccessoires! Ziekenhuis beloont speciaal spreekuur Service bij Schoemaker Diefstal uit auto Telefoon uit auto Onderwijs voor Nederlanders en anderstaligen U VERDIENT DE ZEKERHEID VAN OOGGARANT OOG eroorzaken. uw hoofd roer worden 248 75 65. .ET.JES 4 EN TOMATEN- jESTOOFD [e magnetron-/ Na ruim zesendertig jaar hebben Jan en Nettie Wessels - het boek verkopersechtpaar "achter" boek handel Van de Yen - zich terugge trokken uit de zaak. Per 1 januari j.1. is de bekende boekenwinkel aan de Zuidpronienade overgenomen door Trees Nelissen, die al sinds vorig jaar in de directie van de zaak was opgenomen. Voor boekenminnend Soest betekent het min of meer het einde (en het begin) van een tijd perk. De naam Wessels is al sinds 1930 ver bonden aan boekhandel Van de Ven. Vader Gerrit-Jan Wessels nam in dat gedenkwaardige jaar de Baarnse boe kenwinkel aan de Nieuwstraat over van J. van de Ven, destijds inwoner van Soest en hier o.a. bekend als gemeente raadslid voor de vrijzinnig-democraten. De geschiedenis van de firma Van de Ven gaat overigens terug tot het eind van de 19e eeuw. Oprichter J.F. van de Ven - een oom van de man van wie vader Wessels in 1930 de zaak overnam - was destijds zowel boekhandelaar als uitgever in Baarn; hij maakte o.a. naam met de uitgave van een populair zakat- lasje en een hele serie praktische boek jes "Weten en Kunnen". Jan Wessels, die eerst zijn opleiding aan Nijenrode had afgemaakt ("ik ben nog een jaargenoot van Wim Kok"), oefen de zich in de praktijk van het boekver kopersvak bij o.a. de Hoofdstadboek handel in Amsterdam en nam in 1962 het bewind op zich van het nieuwe Soester filiaal, destijds nog aan de Soes- terbergsestraat. In datzelfde jaar trouw de hij met de Baarnse binnenhuisarchi- tecte Nettie Boukema. "Ik had een eni ge baan, maar in die tijd ging je gewoon met je man mee." Daarvoor ging ze trouwens zelf ook "in de leer" in het boekenvak, bij boekhandel Veenendaal in Amersfoort. Met de dubbele voorraad uit de Baamse winkel en 250 gulden kasgeld begonnen Jan en Nettie in november 1962 hun boekhandel in het pand aan de Soester- bergsestraat, waarin banketbakker Jan Dogterom tegenwoordig zijn gebak aan de man brengt. Daarvoor was het wol winkeltje van mevrouw Grol erin geves tigd, weten ze nog, met damesmode en fournituren. "We waren de zaak nog aan het inrichten toen de eerste klanten al binnenkwamen - het was mooi weer en de deur stond open - en vanaf dat mo- j ment is het uitstekend gaan lopen." Geschiedenis Het bleef overigens niet bij de zaak in I Soest-Zuid. In de loop der jaren groei- I de het bedrijf, o.a. door de overname I (1974) van de aparte kantoorboekhan- I del aan de Steenhoffstraat (inmiddels I opgeheven), de uitbreiding met een fï- I liaal aan de Stadhouderslaan/Van IWeedestraat (ook opgeheven) en de P nieuwe vestiging van de kantoorvakhan- I del aan de Nijverheidsweg. Ook de Baarnse "moederwinkel" kwam uiter- I aard onder leiding van Jan en Nettie te I staan. "Ooit," zegt Jan Wessels, "ga ik 1 de geschiedenis van dit bedrijf schrijven. I Die is toch een beetje in nevelen gehuld, j" Ik heb een enorm archief, dozen vol." De eerste vijftien jaar woonden ze in het huis boven de zaak. In die tijd werden ook hun beide zonen geboren, die ove rigens niet het boekenvak zijn ingestapt (de een is grafisch ontwerper, de ander hoofd van de promotieafdeling van een platenmaatschappij). Drie jaar geleden namen Jan en Nettie het besluit om te stoppen. Al met al duurde het daarna nog twee jaar voor dat ze een geschikte opvolger hadden gevonden: Trees Nelissen, telg uit een oude boekverkopersgeslacht, die vorig jaar toetrad tot de directie en sinds 1 januari j.1. eigenaar van de boekenwin kel is geworden. Jan en Nettie zochten bewust naar iemand die de zaak "in hun geest" zou voortzetten. "Levenswerk is een groot woord, maar het is toch ook niet zomaar iets. We wilden in elk ge val niet dat het een Bruna-zaak zou worden. Een winkel als deze vraagt om iemand met veel eigen initiatief en een grote kennis van zaken." De kantoor vakhandel - tegenwoordig All Office Van de Ven - verandert volgend jaar van eigenaar en wordt overgenomen door bedrijfsleider Henk v.d. Ooster kamp, jarenlang ook het vertrouwde gezicht van de zaak aan de Steenhoff straat. Ze hebben de dagelijkse gang van zaken in de kantoorvakhandel altijd aan zijn deskundige leiding overgelaten. 'Dagverse producten' Zelf hebben zè altijd heel bewust voor de boeken gekozen. Jan bleef meestal (letterlijk) op de achtergrond - in het kantoortje achter de winkel - en hield zich voornamelijk bezig met het mana gement en de inkoop; Nettie was het meest in de winkel - "op de vloer", zoals ze het uitdrukt - te vinden, wat er dikwijls toe leidde dat ze voor een van de verkoopsters werd aangezien. Boe ken hebben altijd hun bijzondere liefde gehad en de zaak was in hun ogen een "informatie-, educatie- en recreatiewin kel met dagverse producten". "Boeken houden je bij de les. Alles wat er ge beurt vind je in boeken terug, ondanks de opkomst van de moderne media. Ja zeker, het boek heeft altijd toekomst. Wat heb je aan een reisgids op een cd- rom? Je kunt toch geen laptop meene men de Alpen in? En 'De eeuw van mijn vader' van Geert Mak, dat lees je toch niet van een beeldscherm...?" Een boek is nu eenmaal een bijzonder ding. "Een nieuw boek ruikt lekker, het is heerlijk om zoiets vast te kunnen hou den. En wat is er nou leuker dan op je gemak rondneuzen in zo'n winkel, tot je opeens een boek tegenkomt dat je aan spreekt? De leescultuur, die je natuur lijk wel van huis uit moet hebben mee gekregen, gaat niet verloren." De alge mene boekhandel - zoals Van de Ven - zal volgens hen ook niet veel te duch ten hebben van de moderne internet- boekwinkels. "De gespecialiseerde we tenschappelijke boekhandels zullen wel een veer moeten laten, maar voor de rest moeten de boekenclubs het waar schijnlijk ontgelden. Hun marktaandeel is trouwens toch al gekelderd. Maar wat er ook in de wereld gebeurt, het is in een boek te vatten." Hobbyen is gevaarlijk Jan en Nettie Wessels hebben er wel al tijd voor gezorgd dat ze zich niet lieten meeslepen door hun eigen boekenbe- I De Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) organiseert op donderdagavond 1 27januari 2000 om 20.30 uur een lite- t raire avond in C-drieaan de Willaert- i straat, inhakend op de Nationale Ge- dichtendag die in heel Nederland die dag wordt gehouden. Onder de titel "Vers in het geheugen" is de SLAS op L zoek geweest naar Soester burgers, die tijdens deze bijeenkomst in de grote zaal I van C-drie het gedicht uit de twintigste j eeuw willen lezen of voordragen dat zij j het mooist vinden. I In de afgelopen dagen heeft zich al een aantal poëzieminnaars gemeld, maar er I is nog ruimte voor anderen. De slui tingsdatum van deze oproep is morgen: donderdag 20 januari. Deelnemers kun nen zich dus nog net aanmelden bij het secretariaat van de SLAS, Speenkruid- straat 5, 3765 AA Soest. Gaarne met vermelding van naam, adres, leeftijd en de auteur en die titel van het gekozen gedicht. Eventueel maakt de SLAS een selectie. Deze literaire gedichtenavond wordt muzikaal opgeluisterd door Marleen Brandsteder e.a. De succesvolle dichte res Patty Scholten zal voorlezen uit ei gen werk. Inlichtingen: tel. 6014283. Omdat de Nationale Gedichtendag op 27 januari toevallig (in Soest al thans) samenvalt met het afscheid van burgemeester Hans de Widt - die 's avonds receptie houdt in het gemeentehuis - heeft de SLAS het aanvangstijdstip van de gedichten avond "Vers in het geheugen" enigs zins aangepast. De bijeenkomst be gint pas om 20.30 uur (half negen). Wie de burgemeester wil uitzwaaien (dat kan vanaf half acht) heeft daar na dus nog alle gelegenheid om te komen genieten van een ongedwon gen Soester avondje poëzie in C-drie. Jan en Nettie Wessels in de winkel die hun levenswerk is. Foto: Willem van Oosten. langstelling. Een persoonlijk "stempel" hebben ze nooit op het assortiment wil len zetten. Jan is zelf zeer geïnteresseerd in boeken over geschiedenis (ook de plaatselijke), economie en architectuur - "en alles wat rijdt, vliegt en vaart" - en Nettie is vooral een liefhebber van romans en literatuur. "Maar we hebben de winkel altijd zakelijk beheerd. Hob byen is gevaarlijk in de boekhandel; daar hebben we al heel wat boekwinkels aan ten onder zien gaan. De 'leuke din gen' - zoals de uitgave van boekjes over de geschiedenis van Soest - hebben we altijd uit de marge gedaan. Dat is nooit winstgevend." In de loop van 36 jaar is er natuurlijk wel wat veranderd in het leesgedrag en de keuze aan beschikbare boeken, en dus in de sortering in de boekwinkel. Een goed voorbeeld zijn de computer naslagwerken. "Toen we daarmee be gonnen hadden we een half schapje; nu zijn het vier kasten vol. En wat we vroe ger een beetje gekscherend het 'zweef- plankje' noemden - nu heet dat de af deling ps'ycho/filo/eso/rel - beslaat nu een kast of vijf, van boven tot bene den." De klanten kwamen altijd op de eerste plaats, daarna de medewerkers - "we hebben altijd een prettig team gehad, iedereen is lang gebleven" - en pas daarna de winkel zelf. "De boekhandel is heel servicegevoelig. Daarom moch ten de klanten ook altijd alles ruilen en deden we alle moeite om een boek te bestellen als we het niet in voorraad hadden, tot in Engeland of Amerika toe. We hebben altijd een uitstekend contact met de klanten gehad. Velen kenden we natuurlijk ook al jaren. Als je boeken verkoopt kom je dicht bij de mensen, zoals je ook altijd even in de boekenkast kijkt als je bij mensen over de vloer komt, om te zien wat voor mensen het zijn. De keuze van een boek geeft veel informatie prijs, en soms kwa men we daardoor intensief met elkaar aan de praat. Zo leerde je je klanten kennen, en als Jan dan een boek kwam kopen voor Klaas wisten wij wel wat voor soort boek Klaas graag zou willen lezen." Ondernemer Ze zullen al die contacten zeker missen, al komt er geen einde aan hun beider drukke sociale leven. Met name Jan is altijd intensief betrokken geweest bij de ondernemersaspecten van het boeken vak, o.a. als bestuurslid van de Boekver kopersbond en de CPNB (bekend van o.a. de jaarlijkse boekenweek) en als docent aan de opleiding voor de boek handel. Ook Soest profiteerde van zijn kennis van zaken; samen met Gert-Jan Adama was hij destijds oprichter van de winkeliersvereniging Soesterberg- sestraat/Hartje Zuid en van "De Soes ter Ondernemer", die inmiddels is over gegaan in de Federatie MKB Soest. Het is dan ook geen toeval dat hij sinds kort voorzitter is van deze plaatselijke "win- kelierskoepel". Het afscheid kostte best moeite, geven ze toe, hoezeer ze zich de laatste jaren ook verheugden op het naderende "pensioen". "We hebben vroeger altijd gezegd: we gaan door tot we omvallen, maar daar zijn we de laatste jaren toch wat anders tegenaan gaan kijken. Toch vinden veel klanten het jammer, hebben we gemerkt. We hebben een heleboel briefjes, bloemen en flessen wijn gekre gen. Dat doet een mens toch goed..." Sinds 1 januari is het leven van Jan en Nettie Wessels in een rustiger vaarwa ter terecht gekomen. Ze vinden het heerlijk, "dat gevoel dat je alles kalm aan kunt doen en niet steeds op je hor loge hoeft te kijken." Jan is zelfs van plan weer een studie op te pakken - "een beetje hap-snap, aan de hovo", zegt hij lachend (hoger onderwijs voor volwassenen). "Verder hebben we een heerlijk huis en een heerlijke tuin; daar hebben we eigenlijk nooit tijd voor ge had, en we golfen en bridgen samen graag, dus vervelen zullen we ons niet. En lezen natuurlijk. Daar komen we nu eindelijk ook eens aan toe. Zestig nieu we boeken per week - dat hou je niet bij. Het bleef vaak bij even doorblade ren, maar nu kunnen we er uitgebreid voor gaan zitten. Wat dat betreft hebben we nog een flinke achterstand in te ha len...". GRATIS BEZORGING in Nederland. 3 JAAR GARANTIE op nieuwe meubelen. Bezoek onze showroom of bel ons voor een folder! ROM ANTI EKIN PUUR NATUUR Industrieterrein 'De Slenk' Cannenburgerweg 14 - 's-Graveland Tel. (035) 656 40 02 - Fax 656 40 01 ROYAL ARROW TEAKHOUTEN TUINMEUBELSHOW! Dr. E.K.J. Kreutzer, algemeen di recteur van medisch centrum Mo lendael, is het nieuwe jaar patiënt gericht gestart niet de installatie van de patiëntenraad. Vorig jaar heeft hij in de plaatselijke pers belang stellenden voor een zetel in deze raad opgeroepen. Samen met de voorzitter, de heer dr. Th. Holle man, heeft hij uit de aanmeldingen de raad samengesteld. De leden van de raad zijn mevrouw M.M.A. Bok uit Baarn, mevrouw L.F.M. van Breukelen, de heer B. Vos uit Soest en de heer J.J. Westland uit Bunschoten. De patiëntenraad is hier mee een goede afspiegeling van de be volking van het werkgebied van het zie kenhuis. De belangrijkste taak van de patiënten raad is het belang van patiënten en hun belevingen sterker naar voren te laten komen in het ziekenhuisbeleid. "Om een beleid te voeren dat gericht is op de belangen van de patiënt is er voortdu rend informatie nodig van deze groep", merkt Kreutzer op. "Het is een proces dat nooit eindigt. Een patiëntenraad toetst het beleid en geeft het ziekenhuis advies hoe zij het beleid positief kan bijstellen. Voor patiënten moet het merkbaar zijn dat er een patiëntenraad is." Scholing Voorzitter Holleman is voormalig voor zitter van het bestuur van het Provin ciaal Patiënten en Consumenten Plat form (PP/CP) in Utrecht en heeft erva ring met het opkomen voor patiënten belangen. De andere leden hebben van uit verschillende invalshoeken ervaring met patiëntenbelangen, maar de patiën tenraad is voor allen een nieuwe func tie. Om in de complexe materie van het ziekenhuis goed en snel ingewerkt te raken, wordt de patiëntenraad een bij scholing aangeboden. De directeur ver heugt zich op de komende adviezen waarmee de zorg in medisch centrum Molendael voor de patiënten steeds ver der verbeterd kan worden. Op 6 januari ontving het Verpleegkun dig Oncologisch Team, dat zich bezig houdt met de zorg aan kankerpatiënten, van het Ziekenhuis Eemland de Peter- Kreekprijs. Elk jaar reikt het ziekenhuis deze prijs, ingesteld door wijlen internist Peter Kreek, uit aan medewerkers met initiatieven die bijdragen aan de verbe tering van de patiëntenzorg. Patiënten met kanker kunnen met hun vragen terecht op het Verpleegkundig Oncologisch Spreekuur (VOS) van het ziekenhuis. Tijdens dit spreekuur geven verpleegkundigen en verpleegkundig specialisten de patiënt persoonlijk en uitgebreid antwoord op vragen over hun ziekte en alles wat daarbij komt kijken. De Peter-Kreekprijs bestaat uit een geldbedrag van tweeduizend gulden en een oorkonde. Bea Coenen en Lia Brouwer, beiden werkzaam in het team, namen de prijs in ontvangst. )Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D:N. defect?wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! BKpert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Zaterdagavond rond kwart voor zeven is op de Emmalaan een ruit van een auto ingegooid. Uit de auto werd een autotelefoon ontvreemd. De 35-jarige eigenaar zag direct daarop twee jongens wegrijden op een snorfiets. Zij zijn niet achterhaald. Maandagmiddag zag een negentienjari ge Soester die in een woning bezig was met een renovatie dat zijn auto werd doorzocht. Hij had de bedrijfsauto voor het pand aan de Julianalaan geparkeerd en ging aan het werk op de bovenver dieping. Toen hij naar beneden keek zag hij een jongen op de fiets die bij zijn auto stopte en daar de telefoon en op lader wegnam. De man rende naar be neden maar kon de dief niet meer inha len. De jongen was tussen de veertien en zestien jaar oud. Het gaat (weer) goed met het ROC- Soest, ofwel de vestiging in Soest van het regionaal opleidingscen trum De Amerlanden. Na de fusie, waarbij het Soester centrum voor basiseducatie Trema '87 opging in het ROC, zijn de laatste organisatie problemen opgelost. De staf is sinds 1 januari j.1. op volle sterkte en het programma is - na de inkrimping als gevolg van de kerntakenbezuini- gingen - ook weer helemaal com pleet. Dat zegt Nelleke Streefkerk, die in de nieuwe organisatiestructuur van het ROC regiodirecteur is geworden van de vestiging Soest. Daaronder ressorteren ook Baarn en Bunschoten. Nelleke was tot voor kort regiocoördinator en is na een sollicitatieprocedure benoemd tot een van de vier regiodirecteuren. "Van zelfsprekend was dat niet," zegt ze er van. Het ROC-Soest - gevestigd in het Or- lando-gebouw aan de Di Lassostraat - maakt deel uit van de unit educatie van het ROC de Amerlanden, dat zijn werk gebied heeft tot in Zeist en Veenendaal. Er werken inmiddels twintig docenten. De instelling biedt cursussen voor laag opgeleide Nederlanders en anderstali gen, zoals "nieuwkomers". Naast Nel leke als directeur is Lenske Jonker per 1 januari aangesteld als opleidingscoör dinator. Zij is verantwoordelijk voor het onderwijsprogramma en de dagelijkse gang van zaken; Nelleke houdt zich met name bezig met het management en het verwerven van opdrachten. Ze is quali- tate qua ook lid van het management team van de gehele unit educatie en dus ook vaak buiten Soest actief. TOEGEKEND VOOR 2000 Goed zicht is een kostbaar bezit. Vertrouw uw ogen toe aan een NUVO Ooggarant optiekzaak. Dan bent u verzekerd van een gediplomeerde vakopticien die regelmatig gecontroleerd wordt, en krijgen uw ogen de aandacht die ze verdienen. UW NUVO OOGGARANT OPTICIEN VOOR OOGZORG BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL 601 38 59 *s Maandags gesloten Die opdrachtgevers zijn tot nu toe voor al de gemeenten, die elk jaar een be paald aantal cursussen "inkopen" voor Nederlanders en anderstaligen. Ook het asielzoekerscentrum doet dat. Het ROC zal trouwens ook bedrijven uit Soest, Baarn en Bunschoten graag als op drachtgevers verwelkomen, maar het locale bedrijfsleven lijkt nog wat meer bekend te moeten worden met deze opleidingsmogelijkheid voor het perso neel. Maatwerk Het cursusprogramma bij het ROC heeft inmiddels ook een belangrijke wij ziging ondergaan, stelt Nelleke Streef kerk met genoegen vast. "Het is veel meer maatwerk geworden, waardoor we gemakkelijker kunnen inspelen op de individuele wensen van de cursist of de opdrachtgever. Het cursusaanbod wordt ook altijd zoveel mogelijk in samen spraak met de opdrachtgevers samenge steld." Nieuw is dat de cursisten tegen woordig in hun eigen tempo kunnen werken en ook buiten de lestijden om gebruik kunnen maken van het open leercentrum. Door de kerntakenbezuinigingen bij de gemeente moest het programma vorig jaar een behoorlijke veer laten, maar inmiddels is het aanbod weer terug op het oude niveau. "Daar zijn we ontzet tend blij mee," aldus Nelleke. Ze spreekt in dat verband waarderende woorden aan het adres van Wilfried Hoejenbos, ambtenaar van de gemeen telijke afdeling Onderwijs, die zich zeer heeft inspannen om het cursusprogram ma "overeind te houden". Het gevolg daarvan is bijvoorbeeld dat de beginner scursus Engels (voor Nederlanders), die vorig jaar noodgedwongen werd afge stoten, ook nu weer in het aanbod is opgenomen. Komende week start deze cursus en er is nog plaats voor nieuwe cursisten. Ook voor de docenten heeft het positie ve gevolgen gehad: alle twintig zijn ze in dienst gebleven (sommigen met ge bruikmaking van de zgn. Bapo-regeling, waardoor zij na hun 52e een aantal uren minder kunnen werken). En ook aan het uiterlijk van het ROC-Soest is in middels een en ander verbeterd: er ligt bijvoorbeeld nieuwe vloerbedekking. Nelleke: "Dat maakt toch een vrolijker indruk dan het donkerbruine tapijt dat er nog lag uit de Alfrink-mavotijd." Wensen zijn er overigens ook nu nog wel. Zo is er dringend behoefte aan een Nelleke Streefkerk (r.) en Lenske Jon ker van ROC de Amerlanden Soest. Foto: Aldo Allessie talenpracticum en een tweede compu terlokaal, die hopelijk in het komende jaar gerealiseerd kunnen worden. Taaistages Eén van de successen van het ROC- Soest zijn de driemaandse taaistages, die cursisten van buitenlandse herkomst kunnen volgen bij een aantal bekende Soester instellingen. Zo bieden tot nu toe o.a. kringloopcentrum Spullenhulp, cultureel centrum C-drie, kinderparadijs De Vrije Teugel, zorgcentrum Molen schot, Radio Soest en de jeugdherberg ruimte aan de cursisten. De stagiaires leren daar de stof vart de cursus in de praktijk toe te passen, en dat werkt uit stekend. In het voorportaal naar een beroepsopleiding of naar een baan - waarvoor de cursussen bij het ROC be doeld zijn - vormen de taaistages een belangrijk element. "Het loopt echt als een trein," aldus Nelleke, "maar we zijn op zoek naar méér stageplaatsen, zodat er wat keuze is. Een stageplaats moet ook een beet je bij de cursist passen, en andersom, uiteraard." In de komende tijd hoopt ze met succes het Soester en Soesterberg- se bedrijfsleven - o.a. de horeca - te kunnen benaderen met het verzoek taai stageplaatsen te creëren. Die kosten op zichzelf niets, maar vergen natuurlijk wel de nodige begeleiding en tijdsinves tering. Ook peuterspeelzalen en scholen bieden mogelijkheden, en zelfs is het denkbaar dat Nederlandse gezinnen een taalstageplaats bieden. Een belangrijk voordeel van een taaista geplaats is ook dat daarin geen sprake is van een schoolsituatie, maar dat de stagiaires in "normale" omstandigheden de taal moeten gebruiken, kennis maken met een beroep en leren omgaan met andere mensen. Al heel wat cursisten hebben van de taalstage geprofiteerd bij het aanvaarden van vrijwilligerswerk of een betaalde baan. "Dat laatste is na tuurlijk het mooiste," aldus Nelleke Streefkerk. Jaarlijks heeft het ROC- Soest op dit moment behoefte aan der tig taalstageplaatsen. Wie belangstelling heeft om een taaista geplaats aan te bieden of informatie wil over het cursusprogramma, kan contact opnemen met Nelleke Streefkerk, ROC de Amerlanden Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6025771. Tot en met 24 februari is het Milieu Educatief Centrum de Kwekerij aan de Molenstraat ingericht als natuur- en technieklokaal. Naast bezoeken voor bovenbouwgroepen van de ba sisscholen zijn alle kinderen tussen 8 en 12 jaar welk om om op dins dag-, woensdag- en donderdagen van 13.00-16.30 uur experimenten en proeven te komen doen, die met natuur en techniek te maken heb ben. Met het lesproject natuur en techniek vraagt Milieu Educatief Centrum de Kwekerij aandacht voor de rol die tech niek speelt in ons dagelijks leven. Tech niek kan betekenen "iets kunnen of be heersen", maar technieken zijn ook "za ken of activiteiten van de mens om het leven aangenamer te maken of de na tuur naar zijn hand te zetten". Door het zelf doen van proefjes en experimente ren leren kinderen verschillende technie ken kennen. Het project heeft in de ti tel ook het woord natuur, omdat veel technieken zijn afgekeken en overgeno men van dieren of natuurlijke verschijn selen. Denk bijvoorbeeld aan het verbe teren van de aërodynamica van vliegtui gen, boten en in de schaatssport. Om deze technieken te verbeteren bestude ren wij vissen en vogels. Rondom de volgende onderwerpen kunnen de kinderen experimenten doen in de Kwekerij: constructies (bouwen), duurzame energie (water, wind en zon), communicatie, heibomen en elektrici teit. Om achter het verband te komen tussen deze technieken en de natuur is iedereen welkom het milieucentrum te bezoeken en de proeven en experimen ten zelf te doen. Voor meer informatie: Johan Simon, tel. 6093202.

Soester Courant | 2000 | | pagina 9