^anketbakkersgezin emigreerde naar Canada en iracht nieuwe zaak tot grote bloei: de Dutch Bakery Expositie 'Vuurdoop' provoceert personeel in brandweerkazerne Knus avondje poëzie bij de SLAS breakf/ FIJN WOENSDAG 2 FEBRUARI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 15 t)e Schaddelees: Van Soest naar Victoria 3 BETALEN I.75 4 BETALEN ITAMPPOT - TEL. 6012372 Mm TAPIJT IN TEGEL! -A eniuive Schilderijen van Anne Hoogstad en Agnes de Zanger PIET VAN HEUGTEN ester Courant Jongen op fiets aangereden Foutparkeerders Diefstal uit auto's in weekend Nationale Gedichtendag in Soest BIJNA F 1.000,-WINNEN? Doe mee met de Soester Logo Puzzel! Served All «WÜUABC'1 ?er stuk) In Aapcta holft van <lo lliiftln BALLETJES :ntenentomaten- ;sonen JKSVOOR.... r OF GESTOOFD indige magnetron-/ S thuis bezorgen! e eerste helft van de jaren vijftig ik dagelijks van ons huis aan de Aebrandlaan naar mijn lagere tol aan de Middehvijkstraat, de kebuurt-school. Op twee minu- afstand passeerde ik in de To- itraat1 banketbakker Schad- >e met zijn lekkernijen in de eta- In 1955 vertrok het gezin Sch- elee naar Canada en er ver een een berichtje in deze krant: j ons vertrek naar Canada groe- wij al onze bekenden en vrien- en in 't bijzonder Bep Willem die onze huishouding geduren- 8 jaar voorbeeldig verzorgd ft".2 eerste in de na-oorlogse jaren een rratiekoorts in ons land, dat toen 10 oen inwoners telde. In 1948 over ig één op de drie Nederlanders te jreren, maar uiteindelijk vertrok r één op de tien, een half miljoen en 1946 en 1976. Naar Canada Australië 30% en de Verenigde en 17%. Die koorts bereikte ook huis. Het bleef bij een lichte verho- maar in mijn kinderlijke fantasie n we al op een oceaanstomer. Dat •urde niet, maar bij de Schaddelees Naar een groot, ver land... tstocht le zomer van 1990 fietste ik van neapolis (Minnesota, VS) naar Vic- i, de hoofdstad van British Colum- Dp Vancouver Island, waar ik logeer- >p de campus van de universiteit. In Iantine maakte ik kennis met Cana- ;n van Nederlandse afkomst die me elden over de VINA, de "Vancou- [sland Netherlands Association", de erlandse club. Daar heb ik 's avonds of ze "toevallig" de naam laddelee kenden. En of! De vraag leek overbodig. De ochtend daarop heb ik heel kort met zoon Jack in de "Dut ch Bakery" gesproken. Het was spits uur, geen tijd voor het ophalen van her inneringen en ik stond ad gauw weer op straat. In het vliegtuig op weg naar huis had ik wel het gevoel dat er na 35 jaar en negen tijdzones verder twee eindjes aan elkaar waren geknoopt. Daar voeg ik nog wat draden aan toe. Stamvader Het echtpaar Schaddelee vestigde zich in Soest in 1939. Ze hadden toen één zoon, Arie Teun, kortweg At. Hij was geboren in Schiebroek waar zijn vader zijn moeder, Maartje van der Eijk, had leren kennen. De bakermat van de Schaddelees is echter Werkendam zoals in het telefoonboek nog is te zien. Daar vestigde zich de eerste Schaddelee, zoon van een Zwitserse soldaat, Coenraat Schedelie, die in 1712 te Breda trouw de met Catharina de Bruijn uit Geertruidenberg. 3 Deze Coenraat is dus de stamvader van de Nederlandse Schaddelees. De oorspronkelijke naam is Schadeli en komt uit het kanton Bern. In Soest werden nog drie zoons gebo ren: Jacob (1940, nu Jack), Kees (1945) en Maarten (1947). Zij bezochten de school "met den Bijbel" aan de Drie- hoeksweg en de christelijke ULO- school aan de Prins Bernardlaan. Torenstraatellende Hun vader heeft niet alleen gebanket- bakkerd, maar was zeer actief in het Soester leven. Hij nam in 1947 het ini tiatief tot de oprichting van de Soester winkeliersvereniging en werd de eerste voorzitter.4 Kerstacties, een winkel- beurs, braderieën waren het gevolg. Schaddelee maakte zich met collega winkeliers sterk om de Torenstraat-el lende van 1953 het hoofd te bieden. De reconstructie daarvan verliep traag en klungelig. Bovendien moest er een rio lering de grond in. "Soest is in zijn puberteitsjaren blijven steken" en moest nu met vereende krachten "volwassen" worden (SC 28 juli 1953). Gevolg: geen verkeer, verzakkingen, klantenverlies, inkomstenderving. Er kwamen noodwinkels (hoek Kerkstraat- Olijkeweg) en een braderie met avond- verkoop. Een noodkreettelegram en brandbrieven naar Den Haag. Gemeenteraad Van 1949-1953 zat Schaddelee voor de CHU in de gemeenteraad. Van de twee mansfractie was mevrouw S.G. Land weer-de Visser de voorzitster. In de 49 openbare raadszittingen voerde Schaddelee 10 maal het woord. Hij kwam op voor de Soester middenstand: veel van wat de gemeente aanschaft, kan ook in Soest gekocht worden. Of: Soes ter bedrijven moeten een gelijke kans krijgen bij het indienen van offertes. Éénmaal (december 1949) reageerde Schaddelee op een opmerking die hem persoonlijk aanging. Het AR-raadslid J.W.Ooms citeerde mevrouw Landweer met "Wij zijn voor bijzonder onderwijs" en voegde eraan toe "dat haar fractie genoot een kind op de openbare school heeft". Schaddelee merkte op "dat zijn oudste kind om zeer bijzondere redenen een jaar geleden de openbare ULO- school heeft bezocht" en dat zijn kinde ren nu christelijk onderwijs volgen. Wat was het geval? Zoon At, die op de la gere school een klas had overgeslagen, bleef in de eerste van de openbare ULO zitten. Zijn ouders kregen hem op de christelijke ULO in de tweede klas. In november 1950 verliet At de derde klas. De zaak van Schaddelee (links op de foto) aan de Torenstraat in 1951. Foto: gemeentearchief Soest. 'tv,.:** RUIMT OP! Van 8 t/m 25 februari 50% KORTING op alle 2e hands kinderkleding Ooeninostuden: Dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot1200uur Nieuwstraat 66 - 3762 TB Soest Tel: 602 39 94 Uitsluitend RENSWOUD Tevens hóogpol'! T- scheervrt >egel|0pi( ir onze toonzaler apijtfabriek van Hij was niet meer leerplichtig en ging de volgende dag bij zijn vader in de zaak werken. Naar Canada De vage plannen voor emigratie van voor de oorlog begonnen vastere vorm te krijgen. Schaddelee woonde een voorlichtingsbijeenkomst bij in restau rant-hotel "De Gouden Ploeg". Er werd contact gelegd met de familie Van Herwaarden in Victoria, At nam Engel se les bij Practicum en kocht een hut koffer. Hij zou als kwartiermaker voor uit gaan. Op 29 juni 1954 vertrok hij met de Johan van Oldenbarnevelt uit Rotterdam, arriveerde tien dagen later in Quebec, stapte op de trein naar Van couver, stak over met de pont naar Vic toria en begroette de Van Herwaardens op 13 juli. De volgende dag kocht hij van zijn laatste geld een motorfiets en had de tweede dag een baan op een broodfabriek. At woonde een half jaar bij Van Herwaarden. Vanwege geruch ten over een aardbeving verhuisden zijn gastgevers, maar hij kon bij vrienden wonen, Jan en Fem van Ieperen. Die hadden een kelderverdieping waar een heel gezin kon huizen. En zo vertrokken vader, moeder en andere zonen Schaddelee op 27 mei 1955 met de Waterman ook naar Canada. Vader ging werken op dezelfde fabriek als At en stapte 's morgens bij hem achter op de motor. Jacob, Kees en Maarten gingen naar school en moeder Maartje (haar naam werd Mabel) zat alleen en had overdag weinig om handen. Een zaamheid en zinloosheid voeden heim wee en het spande er om of het gezin nog wel zou blijven. Maar zie, in Fort Street konden ze in het voorjaar van '56 een slecht lopende "coffeeshop" huren. De Schaddelees begonnen nu voor zich zelf en Mabel bloeide weer op. De "Dutch Bakery" was geboren. In nog geen twee jaar kochten ze de zaak en de andere helft van het pand. Meubilair en serviesgoed werden aangerukt en de klanten konden in de zaak koffie drin- Met dank aan de heer G. van Brummelen (Soest), mevrouw N. Kiljan-Van der Stoep (Baarn), de heer J.J. Piekema (gemeentear chief Soest), Centraal Bureau voor de Ge nealogie Den Haag. Bronnen (naast de reeds genoemde): Raads- verslagen Gemeente Soest 1949-1953; J.J.Piekema: over de reconstructie Toren- straat, Signalen januari 1999, nr. 65; Nadi- ne Stewart Schaddelee: Inspirations from Maarnada, Victoria B.C. 1994; Cees Zeven bergen: Toen zij uit Rotterdam vertrokken, Zwolle 1990. Voetnoten: 1. Het was Torenstraat 6. Nu is er de kle- dingsreparatie "Nazar" gevestigd. 2. Gedateerd 19 mei 1955. 3. Deze oudste gegevens en het familiebe richtje dank ik aan het speurwerk van de heer K.P. Schaddelee, Bussum. 4. In de rubriek "Soest 50 jaar geleden" van deze krant (19 januari j.1.) lazen we dat de winkeliersvereniging "Soest" vergaderde in de Gouden Ploeg onder leiding van de heer C.J. Schaddelee. ken met gebak. Directe bediening: uit de oven, in de mond. Huwelijken At was toen 20 jaar en ook een bakker leeft niet van brood alleen. Van het meisje dat hij wel eens had opgehaald van de catechisatie in de Ned. Hervorm de kerk aan de Regentesselaan had hij afscheid genomen, maar zijn moeder vroeg zich af waarom hij het contact niet zou hernieuwen als hij haar meer dan aardig vond. At schreef en stuurde at tenties aan Ank van der Stoep, dochter van een Soester postbode. In november 1956 vertrok ze naar Victoria en stak onmiddellijk de handen uit de mouwen in de bakkerswinkel. At en Ank huw den twee jaar later. Haar ouders en broer emigreerden ook naar Canada zodat je kunt zeggen dat er ginds een kleine Soester kolonie was ontstaan. At is de enige die met een Nederlandse vrouw is getrouwd. De drie andere zoons hebben vanaf hun zestiende in de zaak gewerkt. De jongste, Maarten, die de wedding cakes decoreerde, ontwik kelde zijn talenten in een andere rich ting. Hij en zijn vrouw gingen wonen aan zee die hem inspireerde: sculpturen van dolfijnen, zeehonden, orca's. In 1992 eindigden zijn werkzaamheden voor de zaak. Hij geeft lessen en heeft bestuurlijke functies bij kunstinstellin gen. Schaddelee sr. maakt oa. olifantjes van jade en decoraties in glas voor bij voorbeeld deuren. Zijn vrouw overleed in 1986. Beroemd Twee factoren zijn de basis voor het suc cesverhaal van deze banketbakkersfami lie: hard werken en kwaliteit. Lange dagen, weinig vakantie. Pas na jaren ging de zaak 's maandags dicht. De Schaddelees (men zegt "sjeddelie") ne men geen genoegen met halffabrikaten. Ze maken bij voorbeeld hun eigen mok ka (koffie en gebrande suiker); het fruit voor het gebak komt niet uit blik. Deze At en Ank Schaddelee voor de zaak in Fort Street in 1999. Foto: G. van Brum melen, Soest. bakkerij met meer dan 25 werknemers verwerkt jaarlijks vrachtwagens meel en tonnen boter en suiker en is bekend, zo niet beroemd, aan de noordwestkust van Amerika. De zonen Schaddelee die Soest verlie ten in de jaren vijftig, hebben allen twee kinderen uit hun huwelijk. Jack draagt de leiding van het bedrijf over aan "young Jack". De vierde generatie telt inmiddels 7 achterkleinkinderen. In een interview van de Times Colonist (25 april 1999) zegt de nu 90-jarige Schad delee: "Ik heb een goed leven gehad. Een prachtig leven. Ik houd nog steeds van mijn leven, maar soms denk ik het is genoeg Postema De noodwinkels aan de Kerkstraat in 1953. Foto: gemeentearchief Soest. bij de tapijtfabriek van k zoon van de uitvinder van nu ncww Utrechtseweg 4, RENSWOUL» .Tel.: 0318-571225 'ci,; UJ I O-j 1 injo@vanheugten^ mail: ZONDAGS GESLOT0 De nieuwe VOORJAARS COLLECTIES zijn binnen. De grootste partij BANKSTELLEN, KASTEN, EET- HOEKEN, enz:, enz. Alles is direct leverbaar. Arie en Jopie Ham, Hogehof 2, Nijkerk. to. Aldi-Supermarkt Woensdag gehele dag gesloten. Vrijdag koopavond. 033 - 245 74 87 "Kunst speelt altijd met vuur. Kunst kan warm zijn. Kunst kan koud op je dak vallen. Kunst daagt uit en pro voceert. Kunst laait op. Kunst dooft Uit." Als een erkend kunstenaar als fan Visser dat zegt moet het wel ar zijn, maar hij heeft in de gloed- ieuwe brandweerkazerne van [oest meer gelijk gekregen dan hij liicht had gedacht, ids afgelopen zaterdag is in het andweerpaleis aan de Lange Brink- 'eg een expositie te zien van schilde- ijjen van de Soester kunstenaressen (en riendinnen) Anne Hoogstad en Agnes e Zanger. Ónder de 33 kunstwerken - 6 van Anne, 17 van Agnes - bevindt ich een aantal "naakten" en dat heeft n de kazerne het nodige teweegge- racht. Sommige brandweerlieden loesten - zo viel uit Vissers openings- oespraak op te maken - wel érg wen- len aan al dat bloot en in een enkel ge- ia\ is een schilderij maar op een ande re plaats gehangen om met al te veel ergernis te wekken bij het personeel. Visser heeft van brandweercommandant Ton Bakker de vrije hand gekregen om de binnenwanden van de kazerne (tijde lijk) van kunst te voorzien. Eerder orga niseerde hij er tentoonstellingen van Nadjezjda van Ittersum, Harry van der Wee, Judith Gor, Cinzia Möilenkramer en Joop Kruitwagen, met passende titels als "In vuur en vlam", "Goud vuur" en "Baptism of Fire". Heftig en heet Visser - die cultuurwethouder Neks Blommers verving (zij moest, in ver wachting van haar eerste kleinkind, ver stek laten gaan) had ook de titel bedacht voor deze nieuwe tentoonstelling. "Vuurdoop is een mooi woord. De eer ste lettergreep is heftig en heet, de twee de zacht en nat." Hij introduceerde de beide kunstenaressen, die al enkele ma len eerder gezamenlijk hebben geëxpo seerd, met een korte typering van hun Agnes de Zanger (l.) en Anne Hoog stad. stijl en aanpak en noemde "Vuurdoop" een gloedvolle expositie. Hij eindigde, zoals verwacht, met een kort gedicht onder de titel "Brandbrief V". Anne Hoogstad volgde na o.a. de foto vakschool schilderlessen bij Theo Nae- ssens in C-drie, waar ze Agnes leerde kennen. Ze is meestal geïnspireerd door foto's, modelstudies en tekeningen - begeleid door muziek - en gebruikt zo wel acryl, krijt en inkt als collages en olieverf. Agnes de Zanger deed inspira tie op tijdens haar verblijf in diverse buitenlanden en volgde o.a. lessen in C- drie, bij Michiel Jansen in de Hof en, ook weer samen met Anne, bij de Nieu we Academie in Utrecht. Ze werkt voornamelijk in acryl. De expositie in de brandweerkazerne duurt tot 1 april en maakt het zeker de moeite waard om eens binnen te lopen aan de Lange Brink. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Veenbesstraat 128 Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 internet: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Een zevenjarig jongetje is in het week end op zijn fiets aangereden door een 52-jarige Soester. De 52-jarige man reed in zijn auto over de Van Weede- straat in de richting van de Stadhou derslaan. Bij het kruispunt wilde hij bij groen licht rechtsaf slaan, de Stadhou derslaan in. Hierbij stopte hij voor het broertje van het slachtoffer, dat op zijn fiets over het fietspad reed. Hij zag ech ter de zevenjarige Soester over het hoofd. Bij de botsing die volgde kwam het jongetje ten val. Hij klaagde over een pijnlijk been, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Van de bestuurder van de auto kreeg hij een beertje als troost. Negentien mensen kregen woensdag een bekeuring voor foutparkeren in de blauwe zone. Vijftien van hen stonden op Plein van Zuid en vier op het Raad huisplein. In het weekend zijn zes auto's in Soest doelwit van inbrekers geweest. Op de Buntweg werden uit een niet afgesloten voertuig een mobiele telefoon en een portemonnee weggenomen. Op de Nachtegaalweg werd een spiegel van een auto gedemonteerd. In een auto die aan de Smitsweg geparkeerd stond, zijn veel vernielingen aangericht, de radio was ontvreemd. Uit een auto aan het Vedelaarpad was eveneens een radio gestolen, ook werd er een cd-rom mee genomen. Twee andere auto's, aan de Patrijsgang en de Smitsweg, werden eveneens opengebroken, maar er wordt niets vermist. Als het aan de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) ligt komt er volgend jaar óók weer een Natio nale Gedichtendag op 27 januari. Wat Soest betreft is het, met een raad-de-dichter-wedstrijd en een voorleesavond, in elk geval zó'n aar dig succes geworden dat er zeker een vervolg komt. Dat groeit mis schien - hopelijk - uit tot een jaar lijkse traditie. Er is helaas geen groot publiek voor poëzie, maar er zijn ook in Soest ken nelijk nog behoorlijk wat liefhebbers van de dichtkunst die hun knieën niet heb ben gebogen voor de Baal van de half gare smartlappen en de meestal Engel stalige pulp-pop. Op uitnodiging van de SLAS kwamen zestien bekende en on bekende inwoners vorige week donder dagavond naar het cultureel centrum C- drie, om daar voor een uiterst aandach tig publiek - helaas niet meer dan ca. vijftig bezoekers in totaal - te luisteren naar een gevarieerd "aanbod" van Ne derlandse gedichten uit de 20e eeuw, gekozen omdat ze op de voorlezers om een of andere reden een onvergetelijke indruk hadden gemaakt. Sommigen kenden de gedichten zelfs uit het hoofd... Echte verrassingen waren er niet zozeer, althans niet in de keuze van de dichters, maar dat maakte het geheel herkenbaar en zeer onderhoudend. Zo passeerden de namen van Ellen Warmond (gekozen en gelezen door organist Tjalling Roos- jen), Jan Boerstoel (Wil Thomassen), Annie M.G. Schmidt (Mieke Kenis), Willem van Toorn (Lidy Otto), Nico Scheepmaker (dicteemaker Ton Ma joor), Martinus Nijhoff (oud-wethouder Jan Menne), Rutger Kopland (oud-ge meentesecretaris J.M. Kruitwagen), Jan Prins (Loes Paul), Gerrit Achterberg (oud-wethouder Frans Kingma) - als tussendoortje nog oud-burgemeester Peter Brüseke van Soest-Duitsland (op bezoek wegens het afscheid van burge meester De Widt), die een Duits gedicht van Wilhelm Busch voorlas - opnieuw Willem van Toorn (Peter Ensdorff), Hans Lodeizen (oud-Trema-directeur Henny Visser), voor de derde keer Wil lem van Toorn (oud-conservator Wer- ner Paans van kasteel Groeneveld), Paul van Ostayen (Vrij e-Teugel-directeur Leo van den Berg), Adriaan Morriën (raadslid Ans Mann) en nog eens An nie M.G. Schmidt (Marijke Kingma) de revue. De conclusie zou kunnen zijn dat Wil lem van Toorn (3) en Annie M.G. Schmidt (2) in Soest de populairste dichters zijn. Van Nijhoff werden welis waar ook twee gedichten gelezen, maar dat was op speciaal verzoek van zijn bewonderaar Jan Menne, tegenwoordig vooral bekend als de huisdichter van de Soester Courant. Ook Patty Scholten, door de SLAS naar Soest gehaald om deze Gedichtendag extra luister bij te zetten met een algemeen erkende, nog levende en producerende dichter, mocht rekenen op een welwillend gehoor. Ze werd kort geïnterviewd door Jan Visser (nee, dichter-des-vaderlands had ze niet willen worden) en las met een enigszins doorrookte stem twee keer een reeks gedichten uit haar bundels voor, die na genoeg allemaal betrekking hadden op exotische diersoorten als olifanten, ibis sen, varanen en nog zo wat aan buite nissige fauna. Van wie is dit gedicht? Tussen de poëtische bedrijven door vond ook de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd die de SLAS onder de ti tel "Van wie is dit gedicht?" in de afge lopen weken met gebruikmaking van de Jan Menne leest Nijhoff, met brede armgebaren, tijdens hetpoëzieavondje in C-drie. etalageruiten in de winkelcentra had georganiseerd. De drie prijzen - dicht bundels, uiteraard - moesten verloot worden onder de tien volkomen foutlo ze inzendingen en gingen naar Aleid van Eekelen, René Busch en Josje Hak ker. Voor de sfeervolle muzikale omlijsting zorgde het combo "Ik heb de liefde lief' met zangeres Magdaleen Brandsteder en haar dochter Floor, die met haar weergave van "Imagine" een vertede rend debuut maakte. Het werd mede daardoor in C-drie - ondanks de "con currentie" van de afscheidsreceptie van burgemeester De Widt -al met al een knus avondje poëzie, waarvan er in Soest best meer zouden mogen plaats vinden.

Soester Courant | 2000 | | pagina 15