0 orcftsr HYACINTEN m 'Burgemeester De Widt voorbeeld van een integer bestuurder' halve prijs A 95 7 95 halve winkel "Nieuwe Voor jaars-coiiectie 7 ACTUEEL r Veel rookontwikkeling bij binnenbrand in woning Heeren Van Brederode Benoeming van nieuwe burgemeester 'ophanden'? Dankbetuiging van burgemeester De Widt GGS wil dat College eerst deskundigen raadpleegt 'AG1NA4 >oester r komt 'uzzel WOENSDAG 2 FEBRUARI 2000 SOESTER COURANT Wij nodigen u uit voor onze PAGINA 5 DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG A.S. Heerlijk geurend! Div. kleuren. *T| lbos f 2 bossen Verzorgingstip: snijdt de stelen niet schuin af, door het bolrestant staan hyacinten langer BLOEMENHUIS/%tó£ Erepenning in goud bij officieel afscheid MANNENMODE Kinderboerderij doelwit inbraak Soester Courant 'De zenuwen gieren door het raadhuis' Ruilverkaveling Eempolder stilgelegd Service bij Schoemaker ia alle gevallen r (zowel zieken- rgoed. Op deze yalgie-patiènten en het reguliere eidszorg behan- rden in een mo gend bereikbaar voer) en toegan- reltoegankelijk). !ie of praten met oij Fysiotherapie erapie volgt, bel e Soestdijk 035- Jan Bleijerveld herapie Soestdijk lorlichting se eiken, 1 fijnspar, ;n na verzending van r en wethouders van Vet op de Ruimtelijke luiten van 20 januari ig zijn verklaard voor zodanig zijn aangege- ;emeentehuis, afdeling ikelijk verklaren. /erking verlenen aan de /bouw van de woningen -84. ig verlenen aan een be ziging voor het bouwen met de bestemming wo- ten conform bijgevoegde 'es gegrond verklaren: en aan aanschrijving daan verlengen tot uiter- slag zal niet worden elmatig controle, k wordt ingesteld m.b.t. milieu-vergunning toet- i genomen van de toe- leer J. Bodewes dat 25% lar de bedrijfshal zal wor- Id zodra deze gereed is. i 25% zal niet opgevuld )dewes of derden, de nota genomen van de huurder Snijders het ter- ontdoen en de rommel >orzover het de activitei- a Snijders betreft (ook :bruiic van de betreffende stel van de wethouder !000, d.i.: an mevrouw M.Th. van land ongegrond verklaren; uw E.E.I.A. Schoemaker- ;de vrijstelling/vergunning uwen/uitbreiden van (vergroten woning en i/berging) op het perceel •g 14 te verlenen. ;t toestemming verlenen 'an het evenemententerrein hoeve van ballonstarts eméester en wethouders); permanente verklaring van ten behoeve van ballonstarts de Eng weigeren (burge- Drstel van de wethouder -2000, d.i.: chrift van mevrouw S. van ngegrond verklaren; erweging de door haar ge- elling als bedoeld in artikel bestemmingsplan "Soestdijk rlenen. maison Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035-60131 82 ismm i. In een woning aan de Ruysdaellaan is maandagmorgen een binnen brand ontstaan, vermoedelijk als gevolg van een smeulend sigaret- deel. De brand op zich was niet zo groot, maar in het gebouw was een enorme rookontwikkeling. Die werd 's ochtends rond een uur of acht ontdekt. De woning was toen reeds verlaten. Bekend is dat daarvoor iemand op de bank in de woonkamer een sigaret heeft De verbrande bank werd zo snel mo gelijk buiten de deur gezet. Foto: Aido Allessie gerookt. Waarschijnlijk is een brandend deeltje ervan op de bank terechtgeko men en gaan smeulen. De gewaarschuwde brandweer bracht de brandende bank naar buiten. Het re latief kleine vuur was men snel de baas, maar de woning stond zwart van de rook. Door de hitte smolten verschillen de spullen, waaronder een lamp. Het schadebedrag is niet bekend. ff— Zuidpromenade 9-11, Tel. 035 - 6016877, Soest Fax 035 - 6029221 Een beetje plechtig was het alle maal wel, het officiële afscheid van burgemeester Hans de Widt, vorige week woensdagmiddag. De "bui tengewone raadsvergadering" ver liep dan ook zonder veel uitbundig heden. Dat zou misschien ook niet passend zijn gevonden door de tal rijke hoogwaardigheidsbekleders (en degenen die daarvoor ook graag doorgaan) die zich tegen half drie in de raadzaal verzamelden. Hans de Widt werd samen met zijn echtgenote (die de griep had getrot seerd) bij zijn entree met een keurig applaus begroet. Daarna viel er merk waardig genoeg een doodse stilte - een beetje als in de wachtkamer van de tandarts - toen hij aan zijn laatste rondje handenschudden met de raads leden begon. Met een ferme hamerslag opende hij, voor zijn doen redelijk ont spannen, vervolgens "de eerste raads vergadering van de nieuwe eeuw", zo als hij onderstreepte. Gemeentescreta- ris Wim de Kam las daarna het Konink lijk Besluit voor, waarbij De Widt op 1 februari 2000 eervol ontslag werd ver leend, met dank voor de bewezen dien sten. Daarna trad een rijtje sprekers aan, met voorop locoburgemeester Neks Blom- mers die de genodigden verwelkomde en vaststelde dat het een belangrijk moment was voor Soest. Met een zij sprongetje naar de Nationale Gedich tendag vond ze dat De Widt, met zijn uitgebreide kennis van agendacitaten, gemakkelijk een column in een plaatse lijk blad kon vullen. Ze schetste hem als iemand die zich zeven dagen per week 24 uur per etmaal had ingezet voor zijn functie, maar een bijzondere band had met politie en brandweer, waarvoor hij respectievelijk zeven surveillanten en een nieuwe kazerne in de wacht had ge sleept. Ook loofde ze zijn stille inspan ningen voor de komst van het asielzoe kerscentrum. Als illustratie van zijn war me belangstelling voor de burgers noemde Blommers de veijaardagsvisite die hij - op speciaal verzoek - ooit af legde bij een eenzame inwoonster en zijn inzet voor de gedenkstenen voor de gevallenen in Indië. Tenslotte overhan digde ze hem (met bijbehorende kus) de erepenning van de gemeente Soest - in goud, zoals ze nu eenmaal alleen burge meesters ten deel vallen. Zorgzaam Raadsnestor Bert Krijger (ook WD) haalde o.a. herinneringen op aan de sol licitatie van De Widt, waarbij deze des tijds een nogal vormelijke indruk had gemaakt maar het ijs had doen smelten toen hij had verteld dat hij - als burge meester van Soest - dichter bij zijn moeder in Amersfoort zou wonen. De Kus: Hans de Widt bedankt Neks Blommers voor de erepenning van de gemeente. "Treffend voor je zorgzame instelling," aldus Krijger, die hem verder schetste als een onverstoorbare raadsvoorzitter (zelfs tijdens een bom-alarm). Speciaal noemde hij De Widts binding - als oud militair - met Defensie en de Amerika nen op Soesterberg, van wie Krijger een oranje sjaaltje op de kop had weten te tikken dat hij De Widt aanbood. Gemeentesecretaris Wim de Kam stond o.a. stil bij De Widts veronderstelde vrouwelijke eigenschappen (die hem overigens geen "watje" hadden ge maakt) en sprak over zijn ontwapenen de glimlach ("geen pokerpowerface"), waarmee hij in navolging van Lubbers wellicht nog goed werk kon doen op de Molukken. "Zowel moslims als christe nen zullen hardhollend hun wapens in leveren," aldus De Kam. Hij sprak ver der over de "tandem" die De Widt en hij samen hadden gevormd - "Jij aan het stuur, ik op de pedalen" - en vond het een genoegen om met het hele ambte lijk apparaat achter hem te zitten. "Jij hield ons uit de wind; in de luwte kon den wij gedijen." Tussen hen beiden had het vanaf de eerste dag geklikt, al dus de gemeentesecretaris, die ook De Widts interesse voor het project Monde linge Geschiedenis (het afscheidsca deau) onderstreepte en hem het eerste exemplaar aanbood van zijn boekje over twee eeuwen burgemeesterschap van Soest. Voorbeeld Plaatsvervangend commissaris van de koningin R. Robbertsen zwaaide De Widt uit namens het provinciebestuur. Hij sprak over de gemeente als de bes te leerschool voor het openbaar bestuur KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK Veel schade was het gevolg van een in braak in de kinderboerderij aan het Ve- delaarpad. In de nacht van donderdag op vrijdag probeerden inbrekers de daar aanwezige kluis te openen of mee te ne men. Dit lukte niet. Uit het gebouw werd niets vermist. Gevraagd Vaste-, inval- en vakantie bezorgers in Soest voor de (op woensdagmiddag) Voor informatie: tel.6014152 In en rondom het gemeentehuis wordt de geruchtenstroom voort durend sterker dat de benoeming van de nieuwe burgemeester ai op zeer korte termijn bekend zal worden gemaakt. Volgens inge wijden zal het verlossende woord in elk geval niet meer lang op zich laten wachten. Sommigen had den het zelfs al verwacht; andere houden rekening met een offi ciële mededeling ergens halver wege februari. Er zijn mensen die beweren dat de zenuwen al door het raadhuis gieren. Vermoedelijk is loco-burgemeester Neks Blommers de eerste die ver neemt wie de nieuwe burgemeester van Soest wordt. Ze zal wel een te lefoontje krijgen, vooruitlopend op een formele brief uit Den Haag, Blommers liet onlangs weten dat ze, zodra ze op de hoogte is, dan eerst de vertrouwenscommissie uit de ge meenteraad zal inlichten, die een unanieme aanbeveling heeft gedaan bij de Commissaris van de Koningin. Op zijn beurt heeft de CdK die aan beveling rechtstreeks doorgegeven aan de minister van Binnenlandse Zaken - zoals hij heeft beloofd - en het moet dus al gek lopen als de nieuwe eerste burger van Soest niet de persoon is (man of vrouw) die de commissie eendrachtig heeft geko- De commissieleden houden intussen hun lippen stijf op elkaar. Niemand wil een "lek" op zijn geweten heb ben. Wel wordt langzaamaan duide lijk dat ze allemaal nogal ingenomen zijn met de kandidaat van hun keu ze. De voor Soester begrippen onge kende eenstemmigheid in dat gezel schap wijst er overigens op dat de nieuwe burgemeester zeker geen in woner van Soest is (sommigen tipten La Blommers zelf als kanshebber, maar het is niet bekend of ze eigen lijk wel gesolliciteerd heeft); anders zou de vertrouwenscommissie vast niet zo eenparig in haar oordeel zijn geweest, gezien de verhoudingen in de raad. Ze past trouwens ook niet echt in het profiel van een "zittende" burgemeester. Volgens gemeentesecretaris Wim de Kam komen benoemingen van bur gemeesters meestal op vrijdag af. Hij had half en half al verwacht dat de boodschap uit Den Haag afgelopen vrijdag - daags na het officiële af scheid van burgemeester De Widt - in Soest binnengekomen zou zijn. "Maar nee, we weten nog niks. Het kan natuurlijk ook nog wel even du ren, zei hij afgelopen maandag. In elk geval was er voor het ter perse gaan van deze Soester Courant nog geen uitsluitsel. Het besluit ligt op dit moment waarschijnlijk nog ter on dertekening in een mapje op het bu reau van minister Peper. Maar ja, die heeft dezer dagen ook wel wat an ders aan zijn hoofd... en noemde Hans de Widt "een voor beeld van een integer bestuurder". Hij overhandigde de burgemeester een 17e- eeuws prentje van Soest. Daarna sprak burgemeester A. Houtsma (van Wijk bij Duurstede) namens de burgemeesters kring Oost-Utrecht, die vond dat hij en zijn 540 collega's in Nederland toch vooral benoemd moesten blijven in plaats van gekozen. "Ik wens je een lang en spannend pensioen toe, ook al is dat duur voor het rijk..." aldus Houtsma. Burgemeester L. Groen van Bunschoten haalde namens het Gewest Eemland herinneringen op aan De Widts bestuur lijke successen, maar vooral aan zijn rus tige en verstandige benadering van de discussies. Hij bood hem een minibot- ter aan, te gebruiken op een plaats waar het geen kwaad kon: de badkuip. 't Dierbaar dorp Burgemeester De Widt zelf kwam ook met een aantal dierbare herinneringen aan "zijn" gemeenten Bennebroek, Best en Soest, en liet weten dat hij door ge mengde gevoelens werd beheerst. Dankbaar was hij jegens zijn gezin, maar ook: "Dank aan Soest, waar we ons meteen thuis voelden. Een bijzonder dorp, waar het zo goed wonen, recreë ren en werken is. Zo goed zelfs dat we er graag blijven wonen." Met twee stro fen van het Soester volkslied ("trouw aan 't dierbaar dorp zijn wij") betuigde hij zijn liefde voor zijn laatste gemeen te, waar hij met plezier zijn werk kon doen. Ook de gemeenteraad werd uit gebreid bedankt en De Widt was zicht en hoorbaar ontroerd toen hij een spe ciaal dankwoord richtte tot Wim de Kam ("Jij was mijn beste maatje"). De Widt beleed zijn overtuiging over de positie van de benoemde burgemeester als "niet bóven de politiek, maar juist midden in de politiek" en maakte van de gelegenheid gebruik om zijn onver- wrikt geloof in de waarde van het bur gemeestersambt te onderstrepen. "Geen alternatief, ook niet van de commissie Elzinga, heeft mij het vertrouwen gege ven dat de burger - daar gaat het toch om - een even groot beroep zal kunnen doen op een ambtsdrager die, los van de plaatselijke partijpolitiek, vertrouwen geniet. Die kan functioneren als de om budsman in de gemeente en tegelijker tijd de verbindingsschakel is met de Kroon. U begrijpt het al: ik ben voor handhaving van de huidige benoemings procedure. Onvergetelijke dagen De burgemeester beëindigde zijn toe spraak met een uitvoerig dankwoord aan alle hoge en minder hoge heren met wie hij in zijn ambt te maken had gehad: van het gewest, de provincie, de politie, de brandweer, evenals aan het adres van oud-burgeméester Brüseke en zijn op volger Ruthemeyer van Soest-Duitsland en "prasident" Majchrzak van Kedzier- zyn/Kozle (Polen), die ook onder de genodigden waren. De laatste vriende lijke woorden waren gericht tot de pers, de raadsnotuliste en de gemeenteraad, het college en de ambtenaren die het afscheid hadden voorbereid. "Geen moeite was u te veel. Het zijn onverge telijke dagen voor ons. Ik maak graag plaats voor mijn opvolg(st)er. Soest en Soesterberg, het ga u goed!" Naar schatting honderden mensen na men donderdagavond in het gemeente huis afscheid van burgemeester Hans de Hans de Widt stapt uit het rijtuig, waarin hij donderdagavond van zijn woning naar lijn tweede huiswerd gebracht. Fo(0; Mcl0 Allessie Het interview door Koos Postema, 's avonds in de raadzaal. "Ik heb nu tijd om mijn voortent op de Engh op te zetten. Foto: Aldo Allessie Widt. Foto: Aldo Allessie Nog onder de indruk van het grootse afscheid als burgemees ter van Soest dat mij, mijn vrouw en kinderen, ten deel is gevallen wil ik u allen heel hartelijk be danken voor drie onvergetelijke dagen. Eerst op woensdag 26 januari jl. het interne afscheid van alle gemeentelij ke medewerkers. Vervolgens op don derdag 27 januari jl. de buitengewo ne raadsvergadering, met als hoogte punt de toekenning van de "Erepen ning in goud van de gemeente Soest". Op diezelfde dag 's middags en 's avonds druk bezochte recepties. Veel officiële vertegenwoordigers van alle geledingen in Soest en Soester berg waren aanwezig op die recep ties, maar daarnaast ook veel indivi duele burgers, waarmee ik de afge lopen jaren contact heb gehad. Vrij dagavond 28 januari volgde als slot bijeenkomst het afscheidsdiner van de raadsleden (incl. fractie-assisten ten), college van B&W en het mana- gamentteam in de "Oriëntal Swan" te Soesterberg. Hartverwarmend en onvergetelijk zal deze wijze waarop mijn afscheid als burgemeester van Soest is gevierd mij en mijn vrouw bijblijven. U heeft daaraan bijgedragen, in de vorm van bloemen, cadeaus, hartelijkheid, een brief of op enigerlei andere wijze. Verheugend is dat mijn wens voor het project Mondelinge Geschiedenis Soest/Soesterberg rijkelijk in vervul ling is gegaan (f 18.000,- is de stand op 31 januari). Zeer erkentelijk ben ik alle goede gevers daarvoor. Met gevoelens van grote dankbaar heid denken mijn vrouw en ik aan de warmte van dit afscheid terug. Ook mede namens haar wil ik u bijzonder danken. Het ga u allen goed in Soest en Soesterberg! J. de Widt Gemeentebelangen Groen Soest heeft met instemming geconsta teerd dat het College van B. en W. in reactie op haar brief de werkzaam heden voor de ruilverkaveling aan de A.P. Hilhorstweg stil heeft laten leggen. Voor de aanvraag van een aanlegvergunning voor de Weg in de maten, wordt op korte termijn een adviesnota uitgebracht. "Om te waarborgen dat het wel dan niet verlenen van de aanlegvergunning, als mede de nog te verwachten aanvragen, op een zorgvuldige wijze kan worden af gewogen tegen de op de natuurkaart vermelde waarden, verzoeken wij u geen uitspraak te doen over het wel dan niet verlenen van een aanlegvergunning, voordat u op alle relevante punten een gekwalificeerd advies hebt ingewonnen, "aldus fractievoorzitter Harry Witte aan B. en W, Concreet betekent het dat GGS het College vraagt om de kwestie om advies voor te leggen aan de raadscommissie Milieubeheer en deskundig advies in te winnen over de cultuurhistorische waar de van de verkaveling. "Vanwege de verregaande gevolgen voor de totale polder (met name het op de natuurkaart aangeduide gebied) ver zoeken wij u om uw bevoegdheid tot het verlenen van de aanlegvergunning niet eerder dan na consultatie van de com missie ROVW te gebruiken," aldus Wit te. )Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs i verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of l.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! ëgperi Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 2000 | | pagina 5