1 1 iten K" Vrijwilligster Nel Ruis: 'Je mag alles doen, er is alleen geen geld' Upgrading van sportpark tost ruim 3,5 miljoen Dorp heeft nu ook Wereld Natuur Kids Alle roestvrij staal straks op maat lardij o.g. Abrona is nog steeds blij met de tuin van Mien Ruys Milieu Centraal en Nibud geven informatie over waterbesparing Gastgezinnen gezocht voor kinderen uit Screbrenica PAGINA 12 16.00 uur k diverse n 5 te Soestdijk, 1.000,- k.k. 300,- k.k. 5 765.000,-tk 749.000,- k.k. WOENSDAG 9 FEBRUARI 2000 j FNV helpt bij invullen van aangiftebiljet )iefstal skimmia's ipgelost Veiligheid in huis bij de Anbo SKIËN PWA-school (OBS) mag naar finale van Alpine skiën Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening Speeltuin Abrona moet aangepast HÜH Dialezing tuinen Comfortabel wonen en water, energie en geld bespaten Drie weken vakantie dankzij Pax Christi Makelaardij o.g. est. 035-6016151 T-TEL. 035- 603 00 25 m vooroorlogs vrijstaand woon- van pannendak en royale achter- Jis wordt momenteel geheel gere- installaties, leidingwerk, dak, vloe- atie nieuwstaat. Gehele woning is vanden en dubbel glas. Inspraak snitair en tegelwerk. Stelpost keu- BTW en installatiekosten.. Inde- I, kelder. Ruime L-vormige woon- Jitzicht op tuin en Beetzlaan. Dich- ing: Royale overloop met dakka- net CV-installatie en aansluitingen Complete badkamer met ligbad, gezinshuis en in overleg met ko- Optimaal geïsoleerd ten aanzien Jd ca. 425 m3. Grondoppervtakte garage, kantoor, keukenaan- en achterom. Gelegen aan n, winkels, scholen en open- ng, hal, trapopgang, toilet, ïaard en eiken parketvloer, iteraanbouw. Kantoorruimte, rkamer, zijkamer, badkamer wastafel. Afzonderlijk 2e toi- i bereiken 2 royale zolderka- telopstelling en bergvliering. d praktijk en/of kantoor aan '9 achter de woning gelegen nisch gekeurde woning met centiare. MAKELAARS n Veenendaal Redactie-adres: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zijn er nog vrijwilligers te vinden in Soesterberg? Jongeren met leuke nitiatieven die zonder daarvoor be- aald te krijgen een activiteit voor de jeugd willen begeleiden? Nel Kuis, die zich al jaren de benen uit hel lijf loopt om rommelmarkten, iinlerklaas- en koninginnedagfees ten en andere activiteiten van de grond te krijgen, heeft er een hard ioofd in. "We hadden altijd een stuk of dertig mensen die bereid waren om mee te helpen. Nu zijn het er twaalf. ^et vrijwilligerswerk zit Nel Ruis in het 1. In haar voormalige woonplaats -jaarlem liep ze tijdens haar studie aan je sociale academie al stage in het juurtclubhuis. Later raakte ze als vrij williger betrokken bij het clubhuiswerk. 'In Haarlem was ik altijd bezig en toen k hier kwam wonen, zo'n 23 jaar gele den, wilde ik ook weer iets om handen lebben. Binnen de kortste keren had ik :en peutercrèche opgezet en zat ik hier met allemaal kindertjes in huis. Die irèche liep als een tierelier. let clubwerk liet haar echter niet los en jaar later reageerde ze op een adver- entie waarin vrijwilligers werden ge daagd voor de woensdagmiddag. "Het lubhuis bleek een hut in het bos (Dub- leldekker) en meneer Veenendaal waaide er toen de scepter. In het be- pn liep het een beetje stroef tussen ons. k had natuurlijk al wat vaste clubs ge- lad en had soms wat andere ideeën. Ik lenk dat ik nogal als een wijsneus over- wam," zegt ze achteraf lachend, 'oor Ruis was het echter een creatieve «riode. Want voor elke activiteit waren voldoende vrijwilligers te vinden die ven een handje mee wilden helpen als at nodig mocht zijn. "Wij hadden na- iiurlijk een doelgroep van vier tot ivaalf jaar en als wij weer een sinter- laasfeest voor de jeugd wilden houden oegen we subsidie aan. Daar waren nooit problemen over. Anders Het beleid van de gemeente Soest is echter veranderd. Jeugdwerk is onder gebracht bij de Stichting Balans, een overkoepelende organisatie met be roepskrachten. Want ook de oudere jeugd moet aandacht krijgen. Het moet allemaal doelgerichter worden. Soester berg kreeg een beroepskracht waar de vrijwilligers niet om zaten te springen. "Toen het vroeger louter om vrijwilli gers ging," zo stelt Ruis, "toen liep het allemaal lekkerder. De lijnen waren kor ter, de zaken werden snel beslist en ie dereen was enthousiast. Je deed zelf wat je nodig vond. Nu loopt alles via die beroepskracht. De sfeer is anders." Ve len twijfelen eraan of hij wel de juiste persoon is om de vrijwilligers te moti veren. let plan voor een 9-holes golfbaan van Otto Zoetelief begint vastere vormen aan te nemen. Voor deze baan heeft hij echter grond nodig van zijn buurman Abrona. Deze in stelling wil alleen meewerken als de gemeente Zeist toestemming geeft. Bovendien moet een aantal bewo ners er ook een functie krijgen. Voor Zoetelief is een totale upgrading /an het sportcentrum van belang. In de :erste plaats door uitbreiding van de ikibaan, door de bouw van een nieuw lubhuis en de ontwikkeling van een jolfbaan. De totale upgrading wordt »eschat op 3,5 miljoen gulden. Volgens le initiatiefnemer zouden skiërs en gol- ers gebruik kunnen maken van hetzelf- le clubhuis. Of de tennis- en korfbalver- niging een eigen onderkomen willen, is og niet duidelijk. "We moeten kijken rat er te combineren is. Want elke ver- niging probeert toch de eigen identiteit e behouden." Voor de aanleg van een '-holes golfbaan heeft Zoetelief grond Abrona nodig. Ook voor het door- kken van de zandheuvel voor de ski- an is een stuk van hun terrein nodig, •ie wordt 55 meter langer en hoort Lrmee tot de drie langste banen in jederland." Soest is weliswaar eigenaar het huidige sportpark, maar Zeist moet het bestemmingsplan wijzigen ,voor een deel van het plan. 'Volgens Zoetelief hebben B. en W. van Zeist al laten weten in principe hun me dewerking te willen verlenen. Eind fe bruari ligt de vernieuwde tekening van het architectenbureau Green-Art uit Amsterdam ook bij het Soester college op tafel. In dat opzicht hoopt hij ook op medewerking van Abrona. "Ze willen meer in het dorp integreren en beschik ken over een overdekt zwembad, een restaurant en een keuken. Het zou ook mogelijk zijn om een openbaar hotel te openen en dat deels te laten runnen door de eigen bewoners. Afwachten Regiomanager Margriet Euverman is echter nog niet zo stellig daarover. "Zoetelief is vorig jaar bij ons gekomen met het plan. Wij dachten dat alles al in kannen en kruiken was met de gemeen te Zeist. Dat was niet zo. Als Zeist toe stemming geeft, dan kunnen we niet weigeren. Van belang is natuurlijk ook welke functie onze bewoners bij het sportpark kunnen krijgen." De regio- manager wil voorlopig afwachten wat de gemeenten doen. Intern is Zoetelief al aan de slag met de invulling van het personeel dat straks ingezet moet worden op zowel de ski als de golfbaan. Als het plan doorgaat komt de totale lengte van het aantal holes op 2170 meter. "Voldoende voor een b-status." De totale kosten voor de aanleg van de golfbaan worden geschat op 2 miljoen gulden. De uitbreiding van de skibaan kost zes ton. Het nieuwe clubhuis voor zowel golfers als skiërs kost 1 miljoen gulden. BV-leden kunnen ook dit jaar een geroep doen op hun vakbond bij het nvullen van hun aangiftebiljet voor le inkomstenbelasting. De FNV helpt gratis mensen die er zelf niet iiitkomen. ^oesters kunnen van maandag 28 fe bruari tot en met vrijdag 3 maart da gelijks tussen 18.00 en 20.00 uur een [telefonische afspraak maken met T. [Roest, tel. 6011036. ■Soesterbergers kunnen in dezelfde ■periode en op dezelfde tijden contact I opnemen met C. Baars, tel. (0346) ■353706. De diefstal van verschillende skimmia's lind vorig jaar in Soesterberg is met de lanhouding van een 32-jarige ZeisteT ppgelost. Tussen 18 november en 17 December werden uit verschillende tui ten in de buurt van de Wostok, de Ap- bolo en de Postweg de daar aanwezige Ikimmia's ontdaan van hun takken. Na Onderzoek van de politie werd de Zeis- Ber aangehouden die bekende minstens B5 tuinen te hebben bezocht in de be treffende omgeving. Met de verhande ling van de takken, die veel gebruikt worden voor kerststukjes, heeft de man 4700 gulden verdiend. Mogelijk zijn er Imeer mensen bij de diefstal betrokken. ITot nu toe heeft de politie drie aangif- [ten binnengekregen, mogelijk worden [dit er meer. De politie zal proberen te V bemiddelen tussen de verdachte en de gedupeerden over de schadevergoeding. Soesterbergse ouderen die meer willen weten over veiligheid in huis kunnen morgenochtend terecht op de maande lijkse thema-ochtend van de Anbo. Er is koffie en een quiz waarbij een prijsje kan worden gewonnen. Voor ouderen die geen lid zijn staat de deur van het dienstencentrum De Drie Eiken ook open. De Anbo-ochtend begint om half tien. De Prins Willem Alexanderschool (OBS) mag op 1 april deelnemen aan de nationale kampioenschap pen Alpine voor basisscholieren. De school werd derde tijdens de voorronde in Soesterberg. Bij die gelegenheid werd in verschillen de categorieën gestreden. Bij de meis jes licentiehouders (basisschoüeren) ble ven Jolanda Koch en Mandy Dirkzwa ger goed op de been, zodat ze in de prij zen vielen. Bij de jongens waren dat Danny Dirkzwager en Robin van de Weide. De snelste bij de meisjes licentiehouders (voortgezet onderwijs) was Aranka van der Wal, bij de jongens werd het een onderonsje van de leden van de SkiClub Soesterberg. Maik Steenbeek zette de snelste tijd van de dag neer, gevolgd door Michiel Witjens en Jeroen Jensma. "Zo'n sinterklaasintocht bijvoorbeeld," zegt Ruis, "daar heb je dertig mensen voor nodig. Je moet iedereen achter de vodden zitten. Daar moet je zoveel energie in steken. Als je nu iets wilt or ganiseren, dan zeggen ze bij Balans: Je mag alles doen. Er is alleen geen bud get voor." Voor veel vrijwilligers is de maat inmiddels vol. Ze hebben zoiets van: Laat die beroepskrachten het maar doen. Die worden ervoor betaald." Middenstand Nel Ruis hoopt overigens dat de intocht van Sinterklaas dit jaar nog steeds ge vierd kan worden en dat eventuele sponsors niet afhaken. Maar uit ervaring weet ze dat de middenstand in het dorp, met uitzondering van een enkel café, weinig wil uitgeven. "Een middenstan der langs de Rademakerstraat beloofde vorig jaar vijfhonderd gulden. Die moet ik nog krijgen." Het feit dat Garant Plus al eens heeft gezegd: 'Als ik de enige middenstander ben die wat doet, dan stop ik ermee' is wel illustratief, vindt ze. "Maar hoe dan ook, ik vertik het om met de collectebus langs de deuren te gaan. Dan stop ik ermee." Ruis, die de bijzondere activiteiten zo als het kindercarnaval, het huttenbouw- project en het sinterklaasfeest coördi neert, blijft het jeugdwerk leuk vinden. Kinderen moeten er plezier aan beleven. "Ik vind dat je als vrijwilliger je eigen verantwoordelijkheden hebt. Diejnoet je niet constant op de vingers kijken. Alles moet worden geëvalueerd. Heel veel zaken die vroeger als normaal wer den beschouwd worden nu ineens als onprofessioneel gezien. We hadden onze eigen kasten en sleutels, nu niet meer. Zondag 13 februari ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pr. v.d. Heijden; canto- res Zondag 10.30 pr. v.d. Heijden; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra; H.A. WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Arnold van der Ark kan eindeloos over de flora en fauna op het terrein van de Sterrenberg (Abrona) vertel len. In Soest, waar hij vorige week een dialezing gaf, was er aan belang stelling geen gebrek. "Er waren ze ker zo'n vijftig mensen. En dat is een behoorlijk aantal voor dit soort lezingen." Als terreinbeheerder is Van der Ark nauw betrokken bij de veertig hectare waarop het tehuis voor geestelijk gehan dicapten op de grens van Soesterberg en Zeist is gevestigd. Voor hem is het niet louter een plantsoen met aangrenzend een weiland en bos. Het heeft geschie denis, het leeft en ziet er elk seizoen weer anders uit. "Wat wij hier doen is het groen hier zo aantrekkelijk mogelijk maken." Achter die stelling verbergt hij een filosofie. De natuur moet worden versterkt door het planten van exoten. Dat trekt nieuwe insecten en die zijn op hun beurt weer een aanvulling op het menu van alles wat vliegt en kruipt. De tuin rondom de gebouwen is op zich al een bezienswaardigheid. Hij is zo'n twintig jaar geleden aangelegd door de bekende architecten Mien Ruys en Hans Veldhoen. Hun kenmerk is een vloeiend overgaan van cultuur in natuur. "Je ziet het op de kaart," wijst Van der Ark in het kantoortje van de Plantsoenen dienst. "De hele strakke hagen en bo- menlijnen lopen als een rode draad door het terrein heen. De beplanting staat daar weer los van, ze vloeit over in het natuurlijke gebied. Structuur en natuur versterken elkaar. In 1993 werd het laatste deel aangelegd. Er kwamen een groot plein en zwembad waarvan ook Soesterbergers gebruik maken. De kastanjebomen op het plein zijn uniek: ze dragen geen vruchten. "Dat is uit veiligheidsoverweging ge daan. Veel bewoners zijn moeilijk ter been. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat ze over de kastanjes uitglijden." Rolstoelers Van der Ark leidt regelmatig groepen rond die geïnteresseerd zijn in de tuin van Mien Ruys of het bos rondom. "Ik heb hier de Soester (Zaken) Kring al eens gehad en tuinclubjes. Dat is een hobby van me en gebeurt meestal op afspraak. We hebben ook een natuur pad. De twee paden, een gele en een blauwe route, zijn beide zo'n anderhal ve kilometer lang. Langs de route staan zeventig bordjes met uitleg over de planten en bomen. Het bijzondere van dit pad is dat rolstoelers er ook gebruik van kunnen maken." Al wandelend over het terrein wordt duidelijk dat ondanks gebrek aan .finan ciële middelen en slechts drie mensen voor het onderhoud, het beheer met veel enthousiasme wordt aangepakt. "De architect heeft voor de rode draad gezorgd en wij proberen de vegetatie te verrijken met planten waar de natuur wat aan heeft. De inheemse planten en bomen worden aangevuld met exoten. Die zorgen dat er meer insecten op an dere tijdstippen vliegen." Bolgewassen die in maart en april hun bloeiperiode doormaken, trekken bijvoorbeeld veel insecten aan. "Die zijn nodig als voed selbron voor jonge vogels. Om ze ster ker te maken. Dat beheren is een ge voelsmatige kwestie. Je kijkt gewoon wat er nodig is voor vogels en vlinders," aldus de beheerder. Niet meenemen Niet zonder trots vertelt hij over de 160 soorten paddestoelen die op het terrein zijn waargenomen. "Maar het kunnen er wel meer zijn. Vijf soorten zijn trouwens eetbaar, zoals bijvoorbeeld de spons- zwam, de cantharel en het eekhorentjes brood. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die ze graag plukken, maar dan heb je kilo's nodig. Ik zeg altijd maar: Kom rustig kijken, je mag overal naartoe lopen maar niets meenemen." Datzelfde geldt eigenlijk voor de poelen achter in het bos, waar tal van watersa lamanders rustig leven. De beheerders proberen het de zandhagedis, die zich graag koestert aan de zonnige kant van de boswal, ook zoveel mogelijk naar de zin te maken. Net als de groene, kleine en grote bonte specht en vele andere vogelsoorten die zich wonderwel thuis voelen in het gebied tussen de twee snelwegen. Maar daarvoor vereist het terrein wel de nodige aandacht en rust. De speeltuin op het terrein van de Ster renberg (Abrona) voldoet niet meer aan de eisen van de nieuwe wetgeving op speeltuinen. Zo moet de ruimte tussen bepaalde speeltoestellen groter worden en zijn rubberen tegels vereist bij schommels en wiptoestellen. Omdat Abrona geen speeltuinpot heeft, moet het geld via donaties binnen komen. De instelling heeft vorig jaar al enige veran deringen met sponsorgelden kunnen doorvoeren. Nu moet zij voldoen aan de wettelijke verplichting. Van de speeltuin wordt overigens alleen gebruik gemaakt door Soesterbergers. Het is een sociaal ontmoetingspunt voor moeders met kleine kinderen. Menig verjaarspartijtje is daar gevierd. Tien Soesterbergse kinderen heb ben donderdagmiddag hun deelna me aan het Ecokids-programma af gesloten. Onder hen waren Marit Schepers en Josje van Iwaarden. Uit handen van wethouder Bart Krol kregen ze een diploma. Het project is een initiatief van het Milieu Edu catief Centrum en het jongerenwerk in Soesterberg, met name bedoeld om tieners van tien tot twaalf jaar meer bij hun leefomgeving te be trekken. Zowel Marit als Josje heeft met enthou siasme meegedaan aan het ecoproject van de gemeente Soest. Vooral de en quête vonden ze leuk om te doen. "We moesten daarvoor in de buurt aanbellen en aan de mensen vragen of ze overlast hadden en wat ze ervan vonden," ver telt Josje. De jeugdige enquêteur werd door de meeste mensen positief ontvan gen. Op al haar vragen kreeg ze een se rieus antwoord. "Er was er een die zei: 'Nee, ik ben met het eten bezig en heb geen belangstelling'." Volgens Marit leverde hun enquête in teressante informatie op. "De mensen achter in de flats en aan het eind van de Kampweg vertelden dat ze last hadden van de snelweg. Ook vonden ze dat er te weinig speelruimte was voor de kin deren." Marit denkt het project goed is voor de buurt waarin het wordt gehou den. "Alles wordt netjes opgeruimd. We hebben zelfs met knijpers alle rommel uit de struiken weggehaald en geveegd." Behalve het maken van t-shirts met de tekst Wereld Natuur Kid (WNK), om duidelijk herkenbaar te zijn, hielden de kinderen zich ook bezig met het maken van nestkastjes. Voor de Soesterbergers die vinden dat ze te weinig vogels zien. "De meeste hebben we bij de flats ge hangen. Want daar hebben de mensen geen eigen tuin." Coördinator Johan Simon van het edu catief centrum aan de Molenstraat in Soest is tevreden over de afloop van het pilotproject. Voor Soest zal dit zeker een vervolg hebben. "De bedoeling was de kinderen in contact te brengen met het milieu en leefomgeving. Zo'n twaalf kinderen hebben tijdens de elf bijeen komsten allerlei opdrachten uitgevoerd met als thema huizen, groen, afval, vo gels, verkeer en afval. Ze hebben ook een bezoek gebracht aan het afvalstof- fenpark De Schans. Heel leuk is de uit wisseling tussen een groep ecokids uit India en de groep uit Soesterberg. Een medewerker van de Stichting Trust ver telde over hoe ze daar leven. Ze gooien daar niets weg zoals hier. Alles wordt hergebruikt." Voor de Soesterbergers die willen zien waar de Wereld Natuur Kids Soester berg elf weken mee bezig zijn geweest is er een tentoonstelling in de Dubbel dekker. Die is nog een aantal weken te bezichtigen. BLOEI Maatschappij Afd. SOEST Er waren drie dagen uitgetrokken voor de sloop van het pand waar Mega Meubel tot voor kort geves tigd was. Vorige week dinsdag be gonnen grote kranen en bulldozers met hun afbraakwerkzaamheden. Het had tot gevolg dat de bezoekers van naastgelegen bedrijven zoals de Kwantum Hallen en Budget Kook- wereld zich even afvroegen of er een orkaan was langsgeraasd. Groei en Bloei houdt woensdag 16 februari een dialezing in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Tijdens de lezing worden bekende Nederlandse tuinen en veel borders driedimensionaal gepresenteerd. Zo zijn er bijvoorbeeld de Walenburg, Ada Hoffmans vijvertuinen, een aantal Zeeuwse tuinen en de Keukenhof. Door een speciale bril worden de plaatjes op het scherm ervaren alsof de kijker er midden in loopt. De dia's zijn met twee camera's tegelijk gemaakt en worden op één scherm geprojecteerd. Daardoor wordt diepte in de waarneming ervaren. De speciale polariserende brillen wor den in de zaal uitgereikt. De avond be gint om 20.00 uur en kost voor niet-le- den vijf gulden. Voor leden is de toe gang gratis. Bloemschikken Groei en Bloei geeft les in bloemschik ken. Bij twee workshops zijn nog plaat sen vrij. Op dinsdag 15 februari wordt Viva Valentijn gegeven, waarin in een hartvorm bloemen geschikt worden. Op dinsdag 14 maart wordt met behulp van decoratieve hulpmiddelen een grote bos bloemen gemaakt tijdens: Weinig bloe men, véél effect. Beide cursussen wor den gegeven van 9.30 uur tot 11.30 uur. Voor leden kost een workshop 12,50 gulden en voor niet leden 17,50 gulden. Bij de les van 14 maart worden extra materiaalkosten in rekening gebracht. Voor inlichtingen over plaats, materiaal en aanmelding: Ingrid Visser, tel: 6022358 (tussen 19.00 en 20.00 uur). Volgens medewerkers van Kookwereld wordt hun verkoopruimte straks in het nieuwe pand vier maal zo groot. "We hebben nu de beschikking over iets meer dan driehonderd vierkante meter, dat worden er twaalfhonderd. Eind mei moet het casco worden opgeleverd, dan hopen we met het inrichten te kunnen beginnen." Kookwereld is een van de kleinere privé-ondernemingen die com plete keukeninrichtingen leveren. "Veel roestvrij staal leveren wij op maat." Gezien de afmetingen van de kookeilan- den en werkblokken lijken ook de Ne derlanders in de komende eeuw te kie zen voor groot en ruim. "Wat vroeger in de ziekenhuizen stond, komt nu in de woonhuizen. Alles strak vormgegeven en van roestvrij staal." Het is overigens nog niet bekend welke andere bedrijven zich straks in het twee verdiepingen tel lende nieuwe gebouw gaan vestigen. Vroeger ging de hele familie op za terdag in (hetzelfde) bad. Nu douchen we gemiddeld 4 tot 5 keer per week. De afgelopen jaren steeg het waterverbruik van 115 liter per persoon per pad in 1980 tot 134 li ter in 1995. Milieu Centraal en het Nederlands Instituut voor Budget voorlichting (Nibud) laten zien hoe u comfortabel kunt wonen en tege lijkertijd water, geld én energie kunt besparen. Want als u warm water bespaart, bespaart u ook energie. Nieuwbouwwoningen zijn vaak stan daard voorzien van waterbesparende voorzieningen. In bestaande woningen is dat veel minder het geval. Daar kan een gemiddeld huishouden van 2,5 per soon jaarlijks f 85,- tot f 140,- aan wa ter besparen en f 20,- tot f 35,- aan gas. Een standaardpakket van doorstroom- begrenzers, spaardouche en waterbespa rend toilet verdient zichzelf snel terug. Stel dat u drie doorstroombegrenzers koopt voor totaal f 25,-, een spaar douche van f 45,- en twee ombouwset- jes voor een spaarknop op het toilet, die samen f 30,- kosten. In totaal heeft u dan f 100,- uitgegeven aan voorzienin gen. De besparing die dit oplevert is zeker f 100,-. U heeft de kosten dus al in één jaar terugverdiend. Bad Een bad kost meer water dan een douche, gemiddeld 58 liter ten opzich te van 107 liter. Wie graag in bad gaat Pax Christi zoekt gastgezinnen voor kinderen uit Srebrenica, die op uit nodiging van de kinderhulporgani satie van 16 april tot en met 6 mei naar Nederland komen voor een va kantie. Het gaat om kinderen van 8 tot en met 13 jaar. De bedoeling is de kinderen een rusti ge en evenwichtige gezinssituatie te bie den, zodat ze met nieuwe moed en aan gesterkt de omstandigheden in eigen land beter aankunnen. De kinderen worden met zijn tweeën in één gastge zin geplaatst, zodat zij steun aan elkaar hebben in de vreemde omgeving. Er komen veertig kinderen, voor 24 van hen wordt nog onderdak gezocht. Pax Christi heeft dus nog twaalf gastgezin nen nodig. De algemene organisatie draait op vrij willigers die door haar activiteiten een wezenlijke bijdrage hoopt te leveren aan vrede, vrijheid en medemenselijkheid. Sinds 1991 organiseert een werkgroep jaarlijks vakanties voor kinderen uit voormalig Joegoslavië in Nederland. Wie er wat voor voelt twee kinderen tij delijk gastvrijheid te bieden, kan vrijblij vend contact opnemen met Hennie Ha mers (tel. 033-4634741) of Carla Huy- gen (tel. 033-4618467). De medewerk sters van de werkgroep maakt graag een afspraak om een en ander te bespreken. kan overwegen om een waterbesparend bad te kopen, dat naar het lichaam ge vormd is en daardoor minder water no dig heeft. Hoe kleiner het bad hoe min der water en energie wordt gebruikt. Ligt u graag lang in bad, dan kunt u het bad isoleren. Zo blijft het langer warm en hoeft u geen extra warm water toe te voegen. Douche Ruim 40 procent van de huishoudens heeft inmiddels een waterbesparende douchekop. In plaats van ongeveer 9 li ter stroomt hier 6 tot 7,5 liter water per minuut door. Het is van belang dat het type spaardouche past bij uw warm wa tertoestel, om te voorkomen dat u af en toe onder een koude straal komt te staan. Informeer hiernaar bij uw leve rancier. Bij een keukengeiser kan een waterbesparende douchekop zorgen voor meer comfort, maar het heeft geen effect op het watergebruik. Kranen Op kranen kan eenvoudig een door- stroombegrenzer worden gemonteerd. Die zorgt ervoor dat er per minuut on geveer 5 liter water uit de kraan komt. Doorstroombegrenzers hebben niet zo veel zin bij kranen waaruit alleen em mers worden getapt. Er zijn ook kranen met een hendel of knop die een bepaal de waterstroom blokkeert. Pas nadat u de knop indrukt, stroomt de kraan vol uit. Dat is interessant voor in de keuken. Ook eengreepsmengkranen en thermo- statische mengkranen kunnen water en energie besparen. Als echter vrijwel al tijd warm water wordt gebruikt in plaats van koud water, besparen ze geen ener gie. Toilet Oude toiletreservoirs gebruiken per keer 9 tot 10,5 liter, nieuwe reservoirs 6 tot 9 liter. De meeste nieuwe reservoirs hebben standaard een spoelonderbreker, ook wel spaarknop genoemd. Daarmee kunt u zelf bepalen hoeveel water er door het toilet stroomt. Voor het meeste toiletgebruik is maar zo'n 3 liter nodig. U kunt op een bestaand spoelreservoir een spaarknop zetten. Dat is eenvoudig en goedkoop. Een ombouwsetje kost ongeveer f 15,-. Brochure over warmte, water en licht Meer informatie staat in de brochure "Wonen, milieu en budget" van Milieu Centraal en het Nibud. De brochure kost f 7,50 en is te bestellen bij Milieu Centraal tel. 0900-1719 (30 cpm). Daar kunt u ook de gratis folder "Warmte, water en licht" opvragen.

Soester Courant | 2000 | | pagina 13