Visser Zonnegloren 'op weg naar natuur' Twee eeuwen burgemeesters in museum Dringende oproep van Kinderhulp Tsjernobyl Winkeliersclub nuanceert kritiek op parkeerbeleid Treinen vertrekken drie minuten later uit Utrecht Gemeente start onderzoek sociale dienstverlening Publieksprijs ingevoerd om cultuur te stimuleren Valentijnsdag? Natuurlijk Luykje-dag! 't Lwykje, het blijft genieten! Geketenden Middelman SUBARU PAGINA 3 ^Specialiste SOEST Voor service moet u bij ons zijn WOENSDAG 9 FEBRUARI 2000 Nu ook hoofdgebouw voormalig ziekenhuis onder slopershamer Ambteloos burger J. de Widt opent expositie SOESTER COURANT 1 ACTUEEL Auto-inbraken in het weekend Kinderkleding/schoenenwandelwagens! Uitkeringsgerechtigde mag oordeel geven Soester vangt over woningbouw ook bot bij rechtbank Fracties gemeenteraad blij met initiatief STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Het nieuwste boekje van de Historische Vereniging Soest, dat met financiële steun van het Anjerfonds tot stand is gekomen, draagt als titel: "Door de Kroon geketenden - twee eeuwen door de Kroon benoemde burgemeesters in Soest". In de inleiding verklaart Wim de Kam, gemeentesecretaris en voorzitter van de Historische Vereniging, dat "in de ko mende eeuw de benoeming van de bur gemeester door de Kroon zal worden afgeschaft en dat burgemeesters zullen worden gekozen door de bevolking. Wellicht zal dan de burgemeester wor den geketend en aan de ketting gelegd door de kiezers." Moge de Heilige Thorbecke dat verhoe den. Verder stelt De Kam uit een onderzoek te kunnen afleiden dat er altijd een nau we band bestond tussen de leden van het Koninklijk Huis en de veertien bur gemeesters die beschreven worden. Bronnen voor dit boekje, dat begint vlak na de Franse revolutie aan het be gin van de negentiende eeuw en eindigt na de fluwelen revolutie ("Soest blijft Soest") aan het eind van de twintigste eeuw, vormen het archief van het Kabi net van de Commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht, het gemeen tearchief van Soest en artikelen in de Soester Courant. De eerste burgemeester Gerrit van Ste- ijn van Hensbroek (Schout van Zoest, de Birk en Isselt) was van 1813-1849 tegelijkertijd de langst zittende met een ambtsperiode van 36 jaar. De benoemingen van Jhr. Martini van Geffen (1872-1881) en van P.M. de la Court (1869-1872) kwamen tot stand op aanbeveling van Prins Hendrik. Piet Gallenkamp Pels (1850-1865) was de eerste en enige burgemeester in het Roomse Soest die voortkwam uit katho lieke huize. Prachtig is het gedegen verhaal van bur gemeester Mr. C.J.W. Loten van Doelen Grothe (1881-1914), die als jonge vrij gezel trouwde met zijn Soester buur meisje Jvr. Van Weede. De kortst zittende magistraat was Jhr. P.P. de Beaufort (1923-1925). De ge meente Abcoude was blijkbaar een goe de springplank om zich in Soest te ves tigen, want na De Beaufort kwamen ook de latere burgemeesters Des Tom be (1939-1946) en Baron Bentinck (1946-1972) vanuit Abcoude naar Soest. Koningin-moeder Emma had een beslissende stem in de benoeming van Mr. Govert Deketh (1926-1937), in wiens bestuursperiode het Soester Na tuurbad tot stand kwam. In het verhaal van Mr. des Tombe ont breekt alles over de oorlog, terwijl Soest toen tijdelijk een NSB-burgemeester had. Je mag de geschiedenis niet uitwis sen. Tijdens het bestuur van baron Bentinck, Officier in de Orde van de Rechterhand van de Ghurka, veranderde Soest lang zaam van een regenten bolwerk in een democratisch dorp. Daar hadden hij en zijn opvolgster me vrouw J.M. Corver-van Haaften (1972- 1980) heel veel moeite mee. Lees de Ode op blz. 60 "Wat maakt het leven zo moeilijk, Johanna Maria?" Gelezen alle conflicten, procedures, brieven, machtsposities, ontwikkelin gen, bouwperikelen, schandalen, be stuurlijke kwesties, etc. in de verschil lende "hagiografieën", vind ik de laatste drie beschrijvingen van mevrouw Cor- ver, Paul Scholten en Hans de Widt on der de maat. Deze verhalen moeten in de tweede druk herschreven worden. Ik raad de auteur aan van tevoren eens te gaan praten met oud-wethouder Mil- ly van Stiphout, die mevrouw Corver zeer heeft gewaardeerd, met Joop Kruitwagen en Günther Plomp over Paul Scholten en met Ton Paauw over de koninklijke invloed op Hans de Widt. Het ontbreken van de plaatsvervangen de burgemeesters Jhr. Mr. C. Dedel (1946) en J. Bos (1989) is onterecht Of ze van belang zijn geweest maakt de le zer zelf wel uit. Geen misverstanden: het boekje is har telijk aanbevolen! Voor slechts f 17,50 verkrijgbaar bij Museum Oud Soest. Gianni boxspring met gestoffeerd hoofd- en voeteneind Kijk, da's nou typisch Sleepworld. Een slaapspecialist die u volop keuze biedt. Van klassiek tot lifestyle tot modern en puur design. En in elke stijlgroep nog eens verschillende prijzen. Altijd staat kwaliteit voorop. Dat slaapt nog lekkerder, toch? Tot ziens bij Sleepworld, de slaapkamer afdeling van... WONEN V Birkstraat 99 (hoek van Lenneplaan) Soest, tel. 035-6011004 "s juhwis FtECHTIC-IN CEBRUIKCENO i R-U-DRNVAX TERA.U> WAJBEN OTEN 'CF.WYDKNtN MEN. DEN" TE-MEE-TTDE van OELEN IBOTBEBÜRCEMfis g TER. UWER®! ARTMAN WETHOU* DERS, ILHORST, -van OESIOT. van EERTUM, van in wan"'' "NSTEYN, UYF.R. ANTE NAAK n mKFIAAR Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan bv TEVENS UW ADRES VOOR GOEDE GEBRUIKTE OCCASIONS Middelwijkstraat 40-42, Soest. Tel: 035 - 601 42 89 grote showroom Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's In het weekend werden negen auto's opengebroken. De auto's stonden ge parkeerd op de Eikenlaan, de Koper wiek, de Amnestylaan, de Gerrit van der Veenstraat en het Kerkpad. Uit de auto's werden een jas, autoradio, porte monnee en twee mobiele telefoons ge stolen. Ook op de Nijverheidweg en de Waldeck Pyrmontlaan werden twee au to's opengebroken. Hieruit werden een telefoon, een camera en een tas wegge nomen. Op de Eigendomweg en de Willem de Zwijgerlaan werd geprobeerd in auto's in te breken. Bij de auto aan de Eigendomweg werd de dader vermoe delijk gestoord, het frontje van de auto radio bleef bij de auto achter. Ook werden er tijdens het weekend 61 verbalen uitgeschreven door de politie. Het ging hierbij voornamelijk om parke ren op de stoep en het niet of verkeerd gebruik van de parkeer schijf. spelde dat de belangstelling voor de his torie van Soest zeker nog zal groeien. "Her en der ligt nog heel veel materi aal." -Verder beloofde hij dat het Ko ninklijk Besluit van zijn eigen benoe ming in Soest nog zou proberen op te duiken, om dat aan de collectie toe te voegen. De kritiek die twee winkeliers van de Soesterbergsestraat vorige week in deze krant spuiden op het par keerbeleid van de gemeente Soest is een aantal andere ondernemers in het verkeerde keelgat geschoten. Ze distantiëren zich met nadruk van die uitlatingen en onderstrepen dat de kwestie aanzienlijk genuanceer der ligt. De winkeliers van dierenspeciaalzaak de Hoofdstad en slagerij Klashorst deden vorige week hun beklag over de aanpak van de parkeerproblemen langs de Soes terbergsestraat. Volgens hen leidt dat tot het verlies van klanten. De winkeliers vereniging "Soesterbergsestraat" - die met de collega's van de Zuidpromena de samenwerkt onder de noemer "Hart je-Zuid"- is onaangenaam verrast door het artikel. De bestuursleden Gert Jan Adama en Willem van Oosten van "Soesterbergsestraat" zijn van mening dat het niet aangaat het winkelend pu bliek voor "lui" uit te maken en ze vin den ook dat de inspraak van destijds op de gemeentelijke plannen bepaald geen wassen neus is geweest. "Natuurlijk zijn er parkeerproblemen; dat ontkennen wij niet, maar het dwars- parkeren is hier nu eenmaal onmogelijk en de plannen voor een parkeerdek op het plein zijn nooit echt concreet gewor den. Er is wel eens wat geroepen, maar daar is het bij gebleven." Voor uitbrei ding van de parkeerplaatsen zijn er nau welijks mogelijkheden, onderstrepen Adama en Van Oosten. "Je zou eerder moeten denken aan een parkeergarage ónder het plein, en eventueel onder de nieuwe bebouwing die nog in de plan nen staat, langs het Driftje bijvoor beeld." Of dat haalbaar is weet nie mand. Ook bij de nieuwbouw langs het Plein van Zuid is immers geen onder grondse parkeergarage gerealiseerd. Adama en Van Oosten hechten er ten slotte aan dat het publiek duidelijk wordt gemaakt dat de klagende winke liers géén woordvoerders zijn van de winkeliersverenigingen in Zuid. Bij aflevering van goederen op de verschillende adressen in Wit-Rus- land wordt het team van Kinder- huylp Tsjernobyl uit Soest altijd het eerste gevraagd om kinderkleding en kinderschoenen. Tijdens de be zoeken van Heine en Hielkje Tols- ma komt het vaak voor dat ze door de moeders huilend worden be dankt voor het grote geschenk van de ontvangen kinderkleding en schoenen. Duizenden gezinnen in Wit-Rusland zijn voor het kleden van hun kinderen afhankelijk van humanitaire hulp. De nog in goede staat verkerende kinder kleding en schoenen die mensen hier eventueel willen afstaan, zijn voor de kinderen van Wit-Rusland dan ook van enorm groot belang. De kleding en schoenen, waar men altijd zuinig op is geweest en die de kinderen hier toch niet meer dragen, krijgen langs deze weg opnieuw een gegarandeerd goede bestemming. Daar er in Wit-Rusland veel geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen zijn, die meestal door de moeder ver zorgd worden, is er ook grote behoefte aan stevige wandelwagens. Zonder deze hebben ze vaak niet de mogelijkheid de straat op te gaan. Inlichtingen en depot: fam. Tolsma, Eikenlaan 12, Soest, tel. 035-6023392. BAR, GRILL Sinds vorige week vertrekken de stoptreinen Utrecht-Baarn drie mi nuten later uit de Domstad. Het ver trek vindt bovendien plaats vanaf spoor 2 in plaats van spoor 3. Aan de vertrektijden op de Soester sta tions verandert niets. De treinen uit Utrecht vertrekken twee minuten later vanaf station Utrecht/ Overvecht, één minuut later vanuit Bilt- hoven. In Den Dolder, Soest-Zuid, Soest en Soestdijk rijden de treinen op de gebruikelijke'tijden weg. De treinen uit Baarn richting Utrecht houden eveneens dezelfde tijden aan op deze stations. Pas in Bilthoven vertrek ken ze één minuut eerder dan voorheen. De aangepaste tijden zijn het gevolg van de iets langere rijtijden van de treinen Hilversum-Utrecht. Die stoppen nu va ker op station Hilversum-Sportpark. Deze treinen rijden na aankomst in Utrecht tussen de Domstad en Baarn. Omdat ze later in Utrecht aankomen, is de vertrektijd richting Baarn ook wat later dan voorheen. Het kostte niet veel moeite de kortere rijtijd van de treinen Utrecht-Baarn on derweg terug te winnen. De boemeltrein had al een ruime rijtijd en stond boven dien vaak minuten lang stil op station Bilthoven. De gemeente Soest doet momenteel onderzoek naar de dienstverlening van de Afdeling Sociale Diensverle- ning. In dit onderzoek wordt de uit keringsgerechtigde zelf aan het woord gelaten. Aan de hand van vragenlijsten kunnen uitkeringsge rechtigden hun oordeel geven over de dienstverlening van deze ge meentelijke afdeling. Onder leiding van een organisatiebu reau heeft een aantal medewerkers vier afdelingstaken geselecteerd. Deze deel gebieden zijn: de bijstandsaanvragen le vensonderhoud, de hercontroles, de tra jectbegeleiding en de uitbetaling. Personen met een uitkering krijgen een vragenlijst thuis met daarop per deel taak niet meer dan tien vragen waarop met ja of nee kan worden geantwoord. Onder andere wordt er gevraagd naar de beantwoording van de vragen van cliënten en het verloop van de gesprek ken. Ook de bereikbaarheid van de tra jectbegeleider en de voorlichting over de reden van een eventueel heronder zoek komen aan de orde. De privacy van de uitkeringsgerechtig de blijft gewaarborgd, cliënten hoeven hun naam en adres niet op te geven, behalve als ze een persoonlijk gesprek met een medewerker van de Sociale Dienstverlening willen hebben. Eind januari is er al een vragenlijst ge stuurd naar iedereen die in november en december 1999 een bijstandsaanvraag indiende. De mensen die een periodie ke hercontrole hebben meegemaakt in november, december (1999) en januari (2000) krijgen eind februari deze lijst. Van de mensen die recent een contact in het kader van trajectbegeleiding had den, krijgen vijftig cliënten eind maart een vragenlijst. Als laatste stuurt de af deling eind april de vragenlijst over het uitbetalingsproces naar 110 uitkerings gerechtigden. Deze personen worden geselecteerd door het hercontrolebe- stand over de maanden februari en maart 2000 te gebruiken. Het college en de raadscommissie krij gen in juni de uitkomsten in een rapport aangeboden. Weinig herinnert nog aan de tijd van het sanatorium en latere zieken huis Zonnegloren. Eén voor één gaan de gebouwen tegen de vlakte. Even systematisch als meedogen loos doen de slopers hun werk. Het terrein aan de Soesterbergsestraat is 'op weg naar de natuur'. In opdracht van de gemeente voert het Soester bedrijf Asbo de sloopwerk zaamheden uit. Eerst werden bijgebou wen met de grond gelijk gemaakt, in middels is het hoofdgebouw van het oude ziekenhuis aan de beurt. De eer ste fase van de sloop wordt volgende maand afgerond. Het 26 hectare omvattende terrein wordt grotendeels teruggegeven aan de natuur. Om dat te bereiken kocht de gemeente het voor vijf miljoen gulden van Amstelland. Deze onderneming kreeg bovendien de toezegging tot me dewerking voor de bouw van vijf villa's Ook bij de arrondissementsrecht bank heeft de Soester E.H. Hulle- man de conclusie moeten trekken dat hij geen medewerking krijgt om een woning te bouwen op de hoek van de Korte Bergstraat en de Julianalaan. De rechtbank verklaarde zijn bezwaar schrift ongegrond. Het bezwaarschrift had hij ingediend, omdat het gemeen tebestuur van Soest het beroep onge grond had verklaard, dat hij eerder bij de gemeente had ingesteld. Dit beroep was weer het gevolg van het feit dat het College hem een bouwvergunning had geweigerd. De gemeente wilde geen medewerking verlenen, omdat de ge plande woning op een perceel zou moe ten worden gebouwd, waar reeds een woning staat. Dat past niet in het be stemmingsplan, aldus de gemeente. De procedure speelt al langer dan een jaar en zal nog wel een poosje in beslag nemen. Hulleman heeft een beroep lo pen bij de Raad van State, het hoogste orgaan in Nederland. Het beroep bij de Kroon heeft betrekking op het bestem mingsplan Soestdijk 1997. aan de straatzijde en in een later sta dium woningen op de huidige locaties van het asielzoekerscentrum aan de Al- bert Cuyplaan en de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat. De transactie financierde de gemeente met het geld dat het van projectontwik kelaar Netjes kreeg. In ruil daarvoor mag Netjes de 96 appartementen op het oude Soester Natuurbad-terrein aan de Van Weerden Poelmanweg permanent laten bewonen. Hij was al in het bezit van een bouwvergunning, maar verkoop van de luxe appartementen is voor hem veel aantrekkelijker dan verhuur. Netjes betaalde de gemeente ook nog een miljoen gulden. Hiermee kocht hij de verplichting tot de aanleg van een buitenbad aan de Van Weerden Poel manweg af. Met dit geld wil Soest een buitenbad realiseren bij Aqua Indoor, maar een jaar na de 'deal' zijn er hier voor nog geen plannen bekend ge maakt. Terwijl de slopers druk bezig zijn op het Zonnegloren-terrein, is het gemeentebe stuur nog steeds verwikkeld in een pro cedure met een aantal bewoners van de voormalige verpleegsterswoningen in het zogenoemde Berkenbos. Een aantal van weigert te vertrekken en klampt zich vast aan de huurbescherming. De gemeente Soest gaat het cultuur beleid stimuleren. Jaarlijks zal aan een culturele vereniging of instelling een publieksprijs worden uitgereikt. Tijdens een vergadering van de ge meenteraadscommissie financiën gaven alle fracties te kennen dat zij blij zijn met dit initiatief. D66'er Wim Roest hoopt op uitdagende projecten, om Soest in beweging te houden. Alles bij elkaar trekt de gemeente tien duizend gulden uit voor cultuurbeleid. Hiervan is 2500 gulden gereserveerd voor de publieksprijs. Daarnaast wordt nog eens 7500 gulden uitgetrokken voor culturele projecten. Hierbij gaat het om activiteiten, waarbij twee of meer cultu rele instellingen samen de organisatie op zich nemen. Het college beoordeelt de aanvragen hiervoor. Tijdens de begrotingsbehandeling in het najaar van 1999 is reeds besloten dat er een publieksprijs ingesteld wordt. Het CDA had dit al in 1998 gevraagd, maar pas toen de WD het een jaar later op nieuw ter sprake bracht, wilde het col lege hier geld voor vrijmaken. De pu blieksprijs is het belangrijkste onderdeel van de culturele activiteiten die Soest wil stimuleren. De projecten die binnenkomen worden beoordeeld door een jury die uit drie personen bestaat. De eerste jury wordt gevormd door voorzitter Werner Paans (oud-directeur van het Nationaal Cen trum voor Bos, Natuur en Landschap Kasteel Groeneveld in Baarn), Jan Vis ser (dichter en radioprogrammamaker) en Ali van de Berg (beeldhouwster en tevens maakster van het beeldje voor de winnaar van het jaarlijkse Soester Dic tee) Als reactie op vragen van WD'er Joke Mulder die juryleden maximaal twee jaar zitting wil laten hebben, zei wethou der Neks Blommers dat het aardig is om de juryleden na twee jaar te wisselen. De voorzitter van de jury blijft maar één jaar en daarna nemen de juryleden op alfabetische volgorde afscheid van de jury. Jan Visser zal dan als laatste, in 2003, aftreden. De publieksprijs wordt volgens de richt lijnen uitgereikt op voordracht van het advies van de jury. Voor het college van burgemeester en wethouders is dat ad vies bindend. GPV/RPF/SGP'er Chris van Vuuren is bang dat ook godslaster lijke projecten in aanmerking komen voor één van de prijzen. Blommers kon dit niet tegenspreken. Volgens haar mag een project best 'aanstootgevend' zijn. Zolang de gemeente geen schade wordt berokkend, ziet zij geen reden bepaalde projecten op voorhand uit te sluiten. "Ambteloos burger" Hans de Widt heeft vrijdagmiddag in het Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat de expositie geopend over "Twee eeu wen burgemeesters van Soest". De tentoonstelling begeleidt het on langs verschenen boekje van ge meentesecretaris Wim de Kam. Volgens Peter van de Weij, die de gas ten in het museum verwelkomde, paste de plechtigheid nog goed in de "af- scheidstoernee" van De Widt, die van hem een sleutel kreeg aangereikt om de deur naar de expositiezaal te openen. De Kam - nu met de pet op van voor zitter van de Historische Vereniging Soest - bood burger De Widt een boek je aan van het legendarische kamerlid en burgemeester Maarten Schakel. Daaruit moest De Widt een hoofdstukje voorle zen over de voor- en nadelen van de gekozen burgemeester, zoals Schakel die destijds had gezien. "Een aristocratische tic in een democratische borrel," zo had Schakel de benoemde burgemeester omschreven. Het hele gezelschap van genodigden - onder wie "waarnemend burgemeester" Bart Krol en Merel Brouwer, die in 1985 de 40.000ste inwoner van Soest was - nam vervolgens een kijkje in de speciaal voor deze gelegenheid ingerich te burgemeesterskamer van het mu seum, waar o.a. het wandbord uit het oude raadhuis - over de bouw daarvan - te bewonderen valt. Verder is er een groot aantal foto's uit het Soester verle den, waarop de burgervaders van Soest zijn afgebeeld. Met één uitzondering overigens: de NSB-er A.E. van Goor den Oosterlingh, die immers nooit door de Kroon werd benoemd, maar door de bezetters. Afkicken' De Widt ("ik ben nu ont-ketend, dat voelt toch anders") kreeg een bloeme tje voor zijn zieke vrouw en een fles met géestrijke inhoud. Volgens hem was het een goede zaak om nog eens een ope ning te verrichten, in verband met het "afkicken". Hij bood op beurt zijn ook een cadeautje aan: een luisterset (kop telefoon en recorder) waarop een van de eerste interviews in het kader van het project mondelinge geschiedenis van Soest is vastgelegd, een voorproefje van het materiaal dat met de 18.000 gulden van zijn afscheidscadeau wordt aange schaft. Volgens De Widt is er al een hele rij kandidaten voor de interviews. Hij voor- Ambteloos burger De Widt flankeert in het museum zijn "collega" die de expo sitie opluistert. Foto: Aldo Allessie

Soester Courant | 2000 | | pagina 3