qiae Visser VRCE^C voor al uw 'Strafwerk oké, maar handen thuis' Bouw van Wilgenblik nu van start NIEUWE COLLECTIE ZONNEBRILLEN Wildschut Optiek Uit onze automaterialen ;p|\ ACTUEEL CHTEN Geld voor zwembad druppelt nog maar langzaam binnen Waterschap zit doortrekking Weg in de Maten dwars Stakers krijgen een één nde/ pen ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Weteringpad 70 (tegenover KARWEI) SOEST Tel.: 035-6025673 Diefstal uit auto 'Specialist, Voor service moet u bij ons zijn tv-tafel Cascar beuken fineer 41x60x40 cm WOENSDAG 16 FEBRUARI 2000 )IENST M/V IIENST M/v Leerlingen Mavo Soest kwaad over vermeend geweld op school Hoofdletsel na aanrijding PAGINA 3 Over drie weken besluit kinderparadijs Onder invloed achter het stuur Soest wil fietspad tot de Eem Woningen voor ouderen GOS, Insulinde en in vrije sector Man gewond bij aanrijding op Pimpelmees Geen subsidie voor Weihnachtsoratorium SOESTER COURANT Getekenden RIFTLAND Besluit misschien teruggedraaid o.a. Calvin Klein, Dolce Gabanna, Versace, Joop!, Serengeti, Ray-Ban. HARTJE-ZUID - ZUIDPROMENADE 14 3GEVO Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 -60136 82 Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Dagelijks geopend van 8.oo -18.00, zaterdag 9.00 -16.00 uur. Info: www.brezan.nl of gratis infolijn 0800-1928 Bij diefstallen uit auto's werden afgelo pen week een radio, een jas en een tas met inhoud buitgemaakt. De openge broken auto's stonden op de Eemweg, de Foekeniaan en de Noorderweg. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 ■elijke als de partiele een geheel gemodc theek maken hiervan Tijdens het verlaten van een uitrit zag een 54-jarige man uit Huis ter Heide een 79-jarige Soesterse over het hoofd. Zij reed woensdag in haar auto op de Nieuwstraat toen zij in botsing kwam met de man. Het slachtoffer is naar zie kenhuis Molendael in Baarn overge bracht. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom Goed drie maanden na de start van de inzamelingsactie voor een kin derzwembad heeft de Vrije Teugel voor ruim twintigduizend gulden aan toezeggingen binnen. Dat is nog maar een zevende van de 140.000 gulden die het beoogde buitenbad voor kinderen tot en met acht jaar moet kosten, maar de wel- zijnsstichting aan het Vedelaarpad geeft de moed nog niet op. De steun onder de bevolking voor het plan is groot, want tientallen mensen vulden en leverden het formulier in, waarop ze bedragen van tien tot hon derd gulden toezeggen, zodra de Vrije Teugel besluit het zwembad aan te laten leggen. De beslissing of het plan door gaat of niet, valt op 7 maart wanneer het bestuur en directie van het kinderpara dijs de koppen bij elkaar steekt. "Er zijn heel veel mensen die tien, 25 of vijftig gulden toezeggen, maar dan heb je er wel veertig nodig om duizend gul den bij elkaar te krijgen", aldus direc teur Leo van den Berg die de respons van het plaatselijke bedrijfsleven tot nu toe 'flauwtjes' noemt. De directeur be seft dat dit deels komt doordat de me dewerkers van de Vrije Teugel nog niet voldoende tijd hebben gehad om de bedrijven persoonlijk te benaderen. Eind vorig jaar werd er wel een brief rondgestuurd. In dezelfde periode had de leiding van de Vrije Teugel een gesprek met een Soester ondernemer die beweerde dat hij een soortgelijk zwembad voor 30.000 gulden heeft laten aanleggen. Het lukt bestuur en directie echter niet hem te bereiken en daarom zou Van den Berg graag in contact komen met de Soester. Hij kan Van den Berg overdag bereiken via telefoonnummer 6018136. Het zwembad dat de Vrije Teugel voor ogen heeft is negen meter lang, vijf me ter breed, zestig centimeter diep en be stemd voor kinderen tot en met acht jaar. Als het bad wordt aangelegd, komt er een lift voor gehandicapte kinderen in. De politiek loopt niet warm voor het plan van de Vrije Teugel. De meeste fracties voorzien problemen met buurt bewoners over (mogelijke) geluidhinder en vinden dat een pierenbadje niet tot het takenpakket van de stichting hoort. Bestuur en directie van de Vrije Teugel zijn de mening toegedaan dat een bui tenbad voor kinderen de andere voor zieningen juist ondersteunt. Op de Van Straelenlaan werd het afge lopen weekeinde een te hard rijdende auto gesignaleerd. Bij het zien van de politie stapte de 42-jarige bestuurder uit en zette hij het op een lopen. Bij aan houding werd een te hoog alcohol pro millage gemeten. De man kreeg een rij verbod van zes uur en een boete. Zijn auto mocht hij nog net houden. De gemeente Soest heeft bij het Wa terschap nul op het rekest gekregen voor de doortrekking van de Weg in de Maten tot op of tegen de Eem- dijk. Het bestuur van "Vallei en Eem" had aanvankelijk wel mede werking beloofd, maar die later in getrokken. Met de doortrekking zou de (wandelen de of fietsende) recreant de dijk kunnen betreden, zoals het gemeentebestuur van Soest graag wil. Het Waterschap had vorig voorjaar mondeling toegezegd daaraan mee te werken, maar kwam - nadat het de aanlegvergunning van Soest binnen had - in het najaar opeens met bezwaren. Die waren afkomstig van de pachter, die door het Waterschap niet op de hoogte was gebracht. Soest legt zich niet neer bij de weigering van het Waterschap, dat zich beroept op gebondenheid aan het pachtcontract. De Eemdijk wordt telkens voor één jaar vehuurd, volgens Soest, dus had er bij de vernieuwing van het contract makke lijk rekening gehouden kunnen worden met de Soester wens. Dat kon bijvoor beeld door een stukje aan Soest in ge bruik te geven of te verhuren met de voorwaarde van recreatief medegebruik. Er gaat opnieuw een briefje naar het Waterschap. Achter Albert Heijn in Soestdijk zijn de eerste voorbereidingen ge troffen voor de bouw van Wilgen- blik. Dit is een project van 39 wo ningen. Vijftien hiervan zijn be stemd voor Groepswonen Ouderen Soest (GOS), twaalf voor vijftigplus sers van de Woongroep Insulinde en de twaalf overige vrije sectorwo ningen worden eveneens gebouwd voor ouderen. Het complex komt te staan achter AH en naast het nieuwe gebouw van Braamhage, dat momenteel in aanbouw is. Wilgenblik zal in trapvorm worden gebouwd. Aan de zijde van de parkeer plaats bij de supermarkt komen vijf la gen, daarachter vier en het derde blok wordt 'drie hoog'. Het duurde lang voordat de procedure van het plan vorig jaar maart kon wor den gestart. Drie jaar daarvoor hadden de raadsleden in de commissie ruimte lijke ordening en volkshuisvesting van de gemeente min of meer verwachtin gen gewekt bij met name Insulinde, een groep ouderen uit voormalig Neder- (ands-Indië. Toen het plan werd uitge werkt, bleek het financieel onhaalbaar goedkope huurwoningen te realiseren. Daarop besloot de gemeente de grond prijs te verlagen van 1,8 naar één mil joen gulden. Achtgoed Wonen en Bou wen nam het resterend tekort van één miljoen gulden voor haar rekening. Dat was niet het enige wat nodig was om de exploitatie sluitend te krijgen. Aanvankelijk zouden alle woningen in de huursector komen te vallen. In plaats hiervan is een aantal woningen verkocht voor ongeveer 395.000 gulden per stuk. De huurders moeten als aanvanghuur 795 of 870 gulden per maand betalen, afhankelijk van of ze in een driekamer- of vierkamerwoning zitten. Van de grond Een woordvoerder van GOS zegt blij te zijn dat Gossenburcht nu eindelijk van de grond komt. Begin jaren negentig werd voor GOS een soortgelijk project (Koningsdael aan de Koperwiek) gerea liseerd. Sindsdien lobbyde GOS bij de gemeente voor een vervolg. Voor Gossenburcht zijn vijftien wonin gen gerealiseerd. Op de bovenste ver dieping komt een gemeenschappelijke ruimte met een dakterras. Alle vijftien woningen zijn inmiddels toegekend, maar GOS hanteert een wachtlijst voor mensen die belangstelling hebben voor groepswonen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met GOS-voorzitter mevrouw G. Joseph, Krommeweg 5, 3762 DN Soest, tel. 6014403. Het complex komt te staan aan de Beek Naast de nieuwbouw van Braamhage wordt begonnen met de bouw van Wil genblik. Vanaf de grote parkeerplaats aan de Burgemeester Grothestraat is de bouwplaats goed te zien. en Daelselaan die de verbinding gaat vormen tussen de rotonde op de Burge meester Grothestraat en de Stadhou derslaan. Het eerste deel van deze ont- sluitingsweg is al anderhalf jaar gereed en leidt het verkeer naar de parkeer plaats achter de supermarkt. Voordat het tweede deel wordt aangelegd, moet de gemeente in het bezit van de grond komen. Deze grond is eigendom van vijf mensen. Met één van hen is overeen stemming bereikt over aankoop van de grond, over de koop van de vier overi ge percelen is de gemeente nog in on derhandeling met de eigenaren. Moch ten die stuklopen, dan kan de gemeen te eventueel een onteigeningsprocedu re starten. Hiervoor heeft ze reeds Ko ninklijke goedkeuring gekregen. De ge meente schaft de gronden echter liever goed- dan kwaadschiks aan en blijft in gesprek met de eigenaren. Ongeveer zeventig scholieren deden mee aan de staking. Met onder meer twee spandoeken protesteerden ze tegen vermeende 'handtastelijkheden' van de conciërge. Foto: Aldo Allessie schermd worden, omdat de leiding bang is dat de school geen nieuwe kan krij gen. De school gaat immers - door een tekort aan leerlingen en nadat pogingen tot een fusie op niets uitliepen - in de zomer van 2002 dicht. Dit jaar werden al geen nieuwe kinderen voor de brug klas aangenomen. De huidige scholieren krijgen wel de mogelijkheid hun oplei ding aan de Mavo Soest af te ronden. 'Niet aanraken' Jurriaan Niesse, die woensdag zou zijn vastgepakt door de conciërge, geeft toe dat hij niet de makkelijkste leerling is. Hij krijgt bijval van een schoolgenoot: "Maar ze moeten gewoon van je afblij ven. Ze kunnen je laten nablijven of strafwerk geven, maar niet aanraken" zegt een verontwaardigde scholiere. Als om kwart over tien directeur De Gruyl naar buiten komt, laten de leerlingen' luidkeels horen dat de conciërge 'moet oprotten'. De tweede poging van de di recteur de leerlingen weg te sturen, mis lukt eveneens. Het is inmiddels half elf als de leraar Duits J.R. van Wijngaarden zich tussen de stakers begeeft. Hij luistert vijf minu ten, voordat hij weer naar binnen gaat, waar de andere leerlingen met hun neus tegen de ramen staan te kijken wat er zich buiten allemaal afspeelt. De stakers, die Van Wijngaarden tot de deur heb ben gevolgd, stellen de anderen schreeu wend op de hoogte. Vier minuten later verschijnt wederom De Gruyl. Voor de derde maal sommeert hij de stakers te vertrekken, ditmaal met de toezegging dat er maandagmorgen zal worden ge praat. Een enkeling probeert het ge sprek alvast op gang te brengen, maar de directeur gaat geen discussie aan. "Nu wegwezen, maandag praten we er over, eerder niet." De Gruyl noemt de actie 'zwaar over trokken'. "Nee, ik was vanmorgen niet geschrokken, wel verbaasd", luidt zijn eerste reactie. Ook de 'binnenblijvers' vinden de actie 'zwaar overdreven'. "We zijn het wel met ze eens, maar je kunt er beter over praten dan zoiets te doen", meent een scholiere. Een ander: "Maar de echte sukkels en watjes zijn degenen die na een poosje weer naar binnen zijn gegaan. Zij - en hij wijst op de groep die stapvoets richting de fietsen op de Eng gaat - zijn tenminste consequent." Op de kruising van de Koningsweg met de Pimpelmees is vorige week dinsdag een 49-jarige man aangereden. Een 37- jarige vrouw reed in haar auto over de Pimpelmees in de richting van de krui sing met de Bosstraat waarbij zij de fiet ser over het hoofd zag. De man is met vermoedelijk een gebroken heup naar ziekenhuis Molendael in Baarn overge bracht. Alcohol Diezelfde dag werd een man aangehou den omdat zijn rijgedrag opviel. Omdat het niet de eerste keer was dat de 52- jarige man werd aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol kreeg hij een proces verbaal van zeven honderd gulden. Ook mocht hij twee uur niet rijden. Het College van B. en W. heeft het be stuur van het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor laten weten dat het niet op subsidie hoeft te rekenen voor een uitvoering van het Weihnachtsorato rium. Het NMMK wil op 16 december een aantal delen van Bachs beroemde oratorium uitvoeren in Baarn, Amers foort of Utrecht, ter afsluiting van het Bachjaar 2000. Het koor kijkt tegen een tekort van 5000 gulden aan. Op advies van de afdeling SOW - die spreekt over "de organisatie van een Weinachtsoratorium (zonder h)" en dus blijkbaar van toeten noch blazen weet - gaat de subsidie niet door. Er worden tegenwoordig geen subsidies voor con certen meer verstrekt en het NMMK komt ook niet in aanmerking voor een bijdrage uit het potje "stimulering cul turele activiteiten", omdat daarbij als eis wordt gesteld dat zo'n activiteit in sa menwerking met een andere culturele instelling plaatsvindt. SUZUKI in Soest? Verkerk! Drs. Wim de Kam, auteur van het inte ressante boekje "Door de Kroon gek- etenden - twee eeuwen door de Kroon benoemde burgemeesters" (historische vereniging Soest, januari 2000) heeft in zijn hoofd soms een opvatting zitten die je er niet makkelijk uitpraat. Hij ver zuimde twee waarnemende burgemees ters die Soest heeft gehad, jhr. Mr. C. Dedel (1946) en J. Bos (1989), in zijn geschrift op te nemen, om twee redenen. Ten eerste omdat ze niet door de Kroon zijn benoemd, maar door de Commis saris van de Koningin tijdelijk waren aangewezen, en ten tweede omdat ze maar een paar maanden in functie zijn geweest en feitelijk niets aan het ge meentebestuur hebben toegevoegd of afgedaan. Wanneer je de gemeentesecretaris ver volgens wijst op de fotogalerij van bur gemeesters op de eerste verdieping van het gemeentehuis, waar beide portret ten van bovengenoemde plaatsvervan gers prijken tussen de overige magistra ten, riposteert de historicus/schrijver: "Daar ben ik het ook niet mee eens." Zo weigerde De Kam in het levensver haal van burgemeester Des Tombe (1939-1946), die op 15 oktober 1944 enkele maanden moest onderduiken, één enkel woord te wijden aan de NSB- er A.E. van Goor den Oosterlingh, die een week later door de Duitse bezetter werd geïnstalleerd als burgemeester van Soest. Deze gepensioneerde gezagvoer der van de koopvaardij woonde sinds 1929 aan de Prins Bernhardlaan en bleef zeven maanden in functie, in een periode dat de werkzaamheden van de gemeenteraad al sinds september 1941 stil lagen. Op 7 mei 1945 nam Des Tombe het gezag weer over. Volgens de historische gegevens van de Soester journalist Jan van Steendelaar (Eemland Pers) werd Van Goor den Oosterlingh toen door de militaire com mandant van Utrecht geschorst. Hij werd na de oorlog opgepakt, waarbij zijn twee boxers werden doodgescho ten, en veroordeeld. Hij keerde niet meer in Soest terug. Van Goor den Oosterlingh was een overtuigd nationaal-socialist, maar geen verrader. Hij wist bijvoorbeeld dat op de zolder in het gemeentehuis on derduikers zaten, die hij indirect liet waarschuwen als er acties konden wor den verwacht. Hij was de eerste voorzitter van de in 1933 opgerichte zweefvliegclub Soesterberg, die met haar motorloze vliegmachientjes veel opzien baarde. Zo wijdde hij (zie foto) het zweefvlieg tuig "De Krakeling" in. Het werd door hem gelanceerd vanaf een helling met een auto waarvan de steeds sneller draaiende achterwielen op rollen ston den. Zo werd een kabel opgewonden waardoor het toestel vaart kreeg. Dan werd de kabel gelost en schoot het vehi kel als een pijl uit de boog de lucht in. "Wie hoog stijgt kan diep dalen", zei de Griekse filosoof Icarus. erdag en eventueel prettige werkkring lariëring (evt. loonspaar- rgestuurde Rhima vaat- :n eren bij het opbouwen mèMMMbMSWa S.G. VWO/HAVO/MAVO •rderweg 79 1EV Soest tarn/Soest vraagt voor de bovenbouw n met 7 juli te solliciteren hikbaar spoedig mogelijk een dat en stuurt de groep weg. De deur gaat op slot, maar de achtergebleven groep peinst er niet over te vertrekken. Repetities Een groeiend aantal leerlingen maakt zich zorgen over de repetities en de schoolonderzoeken die ze nu zullen mis sen. "Ze zeggen dat we allemaal een één krijgen." Bozer zijn ze om het feit dat de schoolleiding niet wil luisteren naar hun verhaal. Het incident van woensdag is de druppel die de emmer heeft doen overlopen. Volgens de leerlingen gebeurde het vol gende: enkele jongens stoeiden met el kaar, waarna één van hen uit frustratie dat zijn haar in de war was geraakt, een klap tegen een locker gaf. De conciër ge zag dat en ging verhaal halen. Na een korte woordenwisseling zou de conciër ge, aldus de leerlingen, de jongen bij zijn hals hebben gegrepen en enkele keren tegen de lockers hebben geduwd. Zijn zus kwam even later voor hem op en riep iets als 'zielig ventje' naar de con ciërge die haar vervolgens door de lera- renkamer zou hebben geduwd. Haar broer deed met zijn vader later zijn be klag bij de politie, maar voor een offi ciële aangifte zag die te weinig aanlei ding. Het is, zeggen de leerlingen, niet de eer ste keer dat de conciërge zijn handen niet kon thuishouden. Ook een leraar zou al eens handtastelijk zijn geweest. De leerlingen zeggen dat de leraren be naar: sriode juni-juli - jverheidsweg 20 kzaamheden en de antiekracht. Je kunt /incent Maassen. -3762 ER Soest )AE Soest 09 80 80 80 99 De leerlingen van de Mavo Soest die door de staking van vrijdag een schriftelijke overhoring, een repetitie of een schoolonderzoek verzaakten, krijgen allemaal een één. Dat cijfers staat voorlopig op de lijst van de betrokkenen ge noteerd. "Tijdens de actie ben ik twee keer naar buiten geweest en heb ik ge zegd: je kunt nog naar binnen. De meesten bleven buiten. We zijn het nog aan het bekijken, maar in prin cipe krijgen die leerlingen een één, Ik weet niet of we erop terugkomen", aldus directeur J. de Gruyl van de thuiswerkvrije mavo. Eén van de leerlingen kan wel begrip opbrengen voor deze 'strafmaat'. "We wisten het van te voren." De derdeklassers had den vrijdag een schriftelijke overho ring Duits op het programma staan, anderen zouden worden getest op hun kennis van natuur- en/of schei kunde. Niet uitgesloten is dat de stakers als nog een herkansing krijgen. Mogelijk wordt dit besproken tijdens het eer ste overleg tussen de klassenverte- genwoordigers, de mentors en de di recteur. Zover bekend wordt dit ge sprek eind deze week gevoerd. Griftland College ildheim mavo uten, op de Waldheim elijke identiteit van de ling daarvan in het leven uiterlijk 23 februari (faxen referenties, te richten aan: 6, 3760 AH Soest. '1 28; n te verkrijgen. Iondellaan 2, 'rivé (035) 541 42 72; rsonen. SOEST TEL. (035) 602 2212 1D Soest weekend, min. 16 jr. lag ca, 6-8 uur, min. 16 jr. ndaire arbeidsvoorwaarden, c.v. voor barmedew.) voor rberg Soest, Bosstraat 16, r: v.m.b.o. - h.a.v.o. Het is vrijdagmorgen ongeveer kwart voor negen als zo'n zeventig weede-, derde- en vierdeklassers van de Mavo Soest zich verzamelen op de Eng. Een dag eerder hebben ze besloten te gaan staken, nadat woensdag een incident plaatsvond tussen leerlingen en de conciërge van de school aan de Valeriaan- straat. De fietsen worden gestald tegen de omheining van het weiland bij de witte boerderij op de hoek van de Soester Engweg en de Verlengde Talmalaan. Te voet begeven de scholieren zich in de richting van de mavo, waar op dat mo ment in sommige lokalen hooguit zes tieners zitten. 'Zinloos geweld Mavo Soest' en 'Weg met zinloos geweld' zijn de teksten op de twee spandoeken die in de lucht worden gestoken. Nadat on derweg twee stakers zijn bekeurd voor het gooien met en vernielen van eieren bereikt de jeugd - zonder briefes van huis, die het verzuim verantwoorden - het gebouw waar ze zich een uur eerder had moeten melden. Directeur J. de Gruyl geeft de scholie ren de gelegenheid alsnog in de school banken plaats te nemen. Een aantal sta kers haakt af en gaat naar binnen, maar de meerderheid wil eerst een gesprek met de schoolleiding. De Gruyl weigert RANT ERIE 3ERCENTRUM (Vervolg van voorpagina)

Soester Courant | 2000 | | pagina 3