m rel Ppen Dag op het Griftland College De Waldheim Mavo en de 'Theoretische Leerweg' Natuur- en technieklokaal van start ONDERWIJS!' /aar staat het Griftland College voor? [Groot Goylant op weg [naar een goed vmbo INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS VMBO, een nieuwe school na de basisschool PAGl|\|/\ i "WOENSDAG 26 JANUARI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 11 Zaterdag 5 februari voor toekomstige brugklassers >000 ïfeliciteerdi ^an 1)611 *e®eenlïas'ssc,ïoo,,ecrl'ng Open huis 29 januari; informatieavond 21 februari Winkeldiefstal Photo Voltarische cel en katrollen in de Kwekerij Beste a.s. brugklasser. IS Op je Ver- Nog een halfjaar en dan is het zover. meer, maar brugklasser. Wel een rleen 't La[v raar maar ook wel een spannend idep, niet meer op je eigen school! Voordat het zover is, zul je eerst Opeten neten naar welke school je |Mgks gaat. Ben je geïnteresseerd in IHajGriftland? Je bent van harte wel kom op de Open Dag op 5 februari Hvan 09.30-13.00 uur. De overstap per grote verschillen bestaan tussen sisschool en het voortgezet onder- I weet je. Je zit nu in de hoogste ip, maar straks blijkt dat je mede- Blieren ineens veel groter zijn. In ials van één of twee leraren, krijg je straks les van wel 12 docenten. Natuur lijk heb je nu ook huiswerk, maar dat zal wel,'meer worden. Best spannend dus. Wijjsnappen goed dat leerlingen aan al datpieuwe moeten wennen en daarom helpen wij daarbij. e eerste dagen zijn voor de kennisma king. Samen met je mentor leer je de school kennen en je klasgenoten, maar ook praktische dingen als het invullen van je agenda komen aan de orde. Als je het lastig vindt om je schoolwerk goed aan te pakken of als je cijfers te genvallen, kun je met de mentor hier over praten en samen oplossingen zoe ken. Verschillende brugklassen Je weet dat er grote verschillen zijn tus sen kinderen: zo kan de één goed voet ballen, terwijl de ander gemakkelijk kan leren. Op school geldt dit natuurlijk ook: de ene leerling weet direct zelf hoe hij een som aan moet pakken, de ander heeft de uitleg van de leraar nodig. Wij we ten hoe vervelend het is als je het gevoel hebt dat een leraar veel te snel gaat, of 0. Prijzen zijn afhaalprijzen. als hij dingen staat uit te leggen die je al snapt. Daarom hebben wij verschillende soor ten brugklassen. Als jij in een klas komt die bij je past, is de kans op een goed schooljaar groot. Je meester of juf op de basisschool kent de verschillen tussen onze brugklassen en weet ook hoe jij bezig bent met je schbolwerk. Zij kunnen je een goed ad vies geven, zodat jij een geschikt plekje op het Griftland krijgt. Een leerfabriek? Natuurlijk, het Griftland is in vergelij king met de basisschool groot. Maar het grootste deel van de dag zit je in je ei gen klas, samen krijg je les, organiseer je je feestjes, ga je op kamp. Klas en mentor zijn eigenlijk een klein groepje in de grote school. Daarnaast zijn er nog veel andere zaken te beleven: leerlingen uit hogere klassen organiseren soms feestjes ook voor lagere klassen, op vrij dagmiddag kun je vaak allerlei leuke dingen doen zoals sport, toneel, aerobic. Zelfs in vakanties kun je met een team- deelnemen aan verschillende sportwed strijden. Jitdagend en doeltreffend onderwijs Soe leerlingen benaderd moeten wor- fien, is sterk afhankelijk van het type kind: wat de één als uitdaging ervaart, voor de ander juist demotiverend. Daarom kennen wij drie soorten brug- dassen: vwo-havo, havo-mavo- en (Avoklassen, elk met een eigen leerstijl. Ëen van de grote voordelen van een Scholengemeenschap is hierbij, dat de peerling de mogelijkheid heeft ook tus sentijds door te stromen. Een kind dat feich anders ontwikkelt dan verwacht, jkan naar een andere afdeling. \ls 1CT voorhoedeschool beseffen wij lop het Griftland College maar al te Igoed hoezeer de wereld om ons heen laan het veranderen is. De computer ■speelt daarbij een grote rol. Het Grift- lland is er klaar voor om leerlingen voor te bereiden op die veranderende wereld. Ook in de lessen zelf wordt de compu ter steeds meer gebruikt. En..., uiteraard wordt er gewoon degelijk lesgegeven. Ook dat is doeltreffend. Voor de leer lingen bevat de computer geen gehei men meer na drie jaar informatiekunde in de onderbouw en het keuzevak Infor matica in de bovenbouw. Ontwikkeling van eigen verantwoordelijkheid en zelfstandigheid De vaardigheden waarover een leerling moet beschikken zijn veel en divers. Studievaardigheden - je kunnen concen treren, kunnen luisteren, hoofd- en bijzaken onderscheiden - komen voor al aan bod in de vaklessen. Maar ook voor leren kiezen en voor sociale en communicatieve vaardigheden is de no- BAR, GRILL RESTAURANT Onze ongeëvenaarde spareribs? Onze beroemde spies van een meter? Onze alom bekende satéschotel? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om ofte Halen) STEEftl H0FFSTR AAT 47 SOEST 035-6018252 dige ruimte ingebouwd. Versterken van weerbaarheid en zelfvertrouwen zijn fundamenteel voor de ontwikkeling naar zelfstandigheid. Ook in de Tweede Fase (bovenbouw V/H) is veel ruimte voor deze vaardig heden. Het Griftland College biedt met het studiecentrum en bètalab leerlingen volop de mogelijkheid zelfstandig bezig te zijn met hun studie, een onderwijs kundige aanpak die direct aansluit op de wijze waarop gewerkt wordt op univer siteit en hbo. Bewustwording van normen en waarden vanuit de christelijke identiteit van de school Om verantwoordelijkheden te kunnen dragen, moet de leerling kennis nemen van waarden en normen. Een school die verzuimt het kind keuzes te leren maken vanuit een eigen normenpatroon, laat haar opvoedkundige taak liggen. Voor ons als christelijke school is dit wellicht het meest wezenlijke van de opvoeding. Identiteit is niet slechts waarneembaar in de godsdienstles, het bepaalt de wij ze waarop iedere docent zich opstelt naar het kind, oog heeft voor hem en waar nodig opvangt. Een begeleiding, die zich beperkt tot leerproblemen, schiet tekort. Culturele en creatieve vorming Juist in een maatschappij die zich op 'carrière-gevoelige' vakken richt, willen wij tegenwicht bieden. "Wat koop ik ervoor" is een teveel gehoorde vraag, ook in het onderwijs. De leerling die 'geleerd' heeft zijn crea tieve gaven te ontwikkelen, is voorbe reid op de maatschappij van straks. Veel aandacht gaat uit naar vormende zaken zoals toneel, muziek en beeldende vak ken. Samenvattend: zowel binnen als buiten de les kan de leerling op het Griftland College volop aan zijn trekken komen. root Goylant in Hilversum is een ,school voor voortgezet onderwijs -vaar kinderen met een mavo- en/of vbo-advies na de basisschool naar toe kunnen. Met ingang van 1999 zijn wij een school voor vmbo (voor bereidend middelbaar beroeps on derwijs). Zo langzamerhand is het voor ouders, basisschoolleerkrach ten en -leerlingen erg moeilijk om bij alle nieuwe termen te bedenken wat dat nu allemaal betekent. Op Groot Goylant kunnen alle leerlin gen met een vbo/mavo-advies goed te recht. In de onderbouw, klas 1 en 2, wordt de basisvorming gevolgd. Dat wil zeggen alle vakken die verplicht zijn om in het begin van het voortgezet onder wijs te volgen. Er wordt a.h.w. een ba sis gelegd om straks na klas 1 en 2 een goede keuze te kunnen maken voor een vervolgopleiding in de bovenbouw (klas 3 en 4) en vervolgens een studie na Groot Goylant te kunnen gaan volgen. Veel leerlingen gaan na 4 jaar Groot Goylant naar het mbo (middelbaar be roepsonderwijs, bijv. het ROC de Amer- landen of het Dudok College in Hilver sum). Omdat vanaf nu de mavo en het vbo samengaan (dat is dus al in augus tus 1999 gestart) heeft het deze nieuwe naam gekregen: vmbo. Groot Goylant loopt al enkele jaren vooruit op deze ontwikkelingen. Nu al kunnen leerlingen een "gemengde" op leiding volgen (mavo vbo) in de sec toren economie, zorg en welzijn óf tech niek. Veel kinderen met een mavo-ad vies kiezen deze leerweg omdat ze a) ook praktisch bezig willen zijn en b) omdat ze graag naar het mbo willen. Tijdens het volgen van de leerlingen in klas 1 en 2 (de leerprestaties maar ook de interesses zijn daarbij een goed hulp middel) kunnen wij als school een goed advies geven aan het eind van de twee de klas. Centraal staan op het Goylant: we zijn een gezellige, kleine school voor mavo- en vbo-leerlingen, dé vmbo-school. we zullen straks vanaf 2001 de leer lingen zo goed mogelijk voorbereiden op de overstap naar het vervolgonder wijs (vaak het mbo). "brede" opleidingen in techniek en zorg en welzijn zullen dan mogelijk zijn. de te volgen leerweg (méér praktisch of méér theoretisch, of een combinatie ervan wordt zorgvuldig begeleid). we zijn een "regionale school". Veel leerlingen van ons 50%) komen van buiten Hilversum (m.n. Soest, Baarn, Huizen, etc.). Wij denken dat veel leerlingen zich erg thuis zullen voelen bij ons op Groot Goylant. Het kind staat centraal en daar draait toch alles om. Wij gaan er vanuit dat elke leerling die bij ons start, de school verlaat met een diploma. Voor ons als medewerkersteam een uitdaging om ook waar te maken! Wij hopen u eens te mogen ontmoeten op één van de open dagen of informatie-avonden. (Zie Gooise Gids). Ook voor instroomleerlingen (klas 2, 3 óf 4) is er altijd een mogelijkheid om, met succes, de schoolopleiding op Groot Goylant voort te zetten. Open dagen Woensdag 26 januari: 13.00-16.00 uur voor kinderen én ouders; 19.30 uur aan vang info-avond voor ouders. Zaterdag 12 februari: 10.00-13.00 uur voor kinderen én ouders. Maandag 13 maart: 19.30 uur aanvang info-avond voor ouders. Woensdag 26 januari Open huis: Groenhorst College, voor agrarisch onderwijs, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Van 13.30 uur - 16.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Open dag: Groot Goylant, voor VMBO (Mavo VBO), Van Linschotenlaan 501, Hilversum. Van-13.00 -16.00 uur. Infomatie-avond voor ouders: Groot Goylant, voor VMBO (Mavo VBO), Van Linschotenlaan 501, Hilversum. Aanvang 19.30 - 21.30 uur. Vrijdag 28 januari Open huis: Dudok College, voor informatie opleidingen, Arena 301, Hilversum. Van 15.00 - 21.00 uur. Zaterdag 29 januari Open huis: De Waldheim, voor Mavo, Vondellaan 2-4, Baarn Vanaf 10.00 uur. Open huis: Dudok College, voor informatie opleidingen, Arena 301, Hilversum. Van 10.00- 14.00 uur. Dinsdag 1 februari Voorlichtingsavond: Griftland College, voor VWO, Havo en Mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 20.00 - 21.45 uur. Zaterdag 5 februari Voorlichtingsbijeenkomst: Joh. van Oldebarnevelt, gymnasium. Ingang Heinsiuslaan, Amersfoort. Aanvang 10.00. Einde 13.00 uur. Open dag: Griftland College, voor VWO, Havo en Mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 9.30 - 13.00 uur. Open dag: Sg. De Koppel, voor vmbo en leerondersteunend onderwijs, Hooglandseweg-Noord 55, Amersfoort. Van 9.30 - 12.30 uur. Maandag 7 februari Informatie-avond voor ouders: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 12 februari Open dag: Werkplaats Kindergemeenschap, voor basisonderwijs, Mavo, Havo, VWO (atheneum, gymnasium), Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9.30 - 9.45 uur. Vanaf 9.45 uur programma tot 12.30 uur. Open huis: Het Baarnsch Lyceum, voor Havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30 -12.30 uur. Maandag 21 februari Informatieavond: De Waldheim, voor Mavo, Vondellaan 2-4, Baarn Om 20.00 uur. Woensdag 23 februari Open huis: Groenhorst College, voor agrarisch ónderwijs, Dierenriem 2, Maartensdijk. Van 13.30 - 15.30 uur. Open huis: Groenshorst College, voor agrarisch onderwijs, Luxoolseweg 1, Nijkerk. Van 13.30 - 16.00 uur. Woensdag 8 maart Open dag: Sg. De Koppel, voor vmbo en leerondersteunend onderwijs, Hooglandseweg-Noord 55, Amersfoort. Van 16.00 - 20.00 uur. Vrijdag 31 maart Info dag: Dudok College, voor informatie opleidingen, Arena 301, Hilversum. Van 15.00 - 21.00 uur. Zaterdag 1 april Info dag: Dudok College, voor informatie opleidingen, Arena 301, Hilversum. Van 10.00- 14.00 uur. Dinsdag 6 juni Info dag: Dudok College, voor informatie opleidingen, Arena 301, Hilversum. Van 15.00 - 21.00 uur. m Bij de informatie over het voortge zet onderwijs stuit u op allerlei nieuwe begrippen, zoals studiehuis, profielen, theoretische en gemeng de leerweg, sectorindeling enz. Het is logisch dat het u begint te duize len en dat u zich afvraagt: Waar is de oude havo of mavo gebleven? De overheid wil het peil van het onder wijs verhogen en heeft daarom allerlei vernieuwingen binnen het VO inge voerd. De basisvorming is inmiddels bekend en deze vernieuwing heeft op de meeste scholen behoorlijk vorm gekre gen. Een vernieuwing voer je echter niet zomaar even in, maar het is een proces van jaren. Bij de "theoretische leerweg" wordt meer de nadruk gelegd op vaar digheden i.p.v. alleen maar op kennis. Dit is een goede ontwikkeling, want veel kennis veroudert snel. Een gevolg is wel dat aan de mavo-leerling hogere eisen gesteld worden: zelfstandigheid, door zettingsvermogen en motivatie zijn be langrijke eigenschappen bij het aanne men van leerlingen. Op Infomarkten, open dagen en infor matieavonden kunt u daarover meer te weten komen. Misschien is het voor u ook al duidelijk waar uw kind het bes te past. Toch willen we graag aangeven wat de Waldheim-mavo zo aantrekkelijk maakt. Veiligheid Een school voor voortgezet onderwijs kan niet dezelfde veiligheid en gebor genheid bieden als een basisschool. Toch denken we deze belangrijke aspec ten op de Waldheim te benaderen. De brugklassen hebben hun eigen mentor die bij u thuis komt en dus niet alleen uw zoon/dochter kent, maar het ook op prijs stelt u persoonlijk te leren kennen. Dat bevordert de samenwerking tussen school en ouders. Uw belangstelling en medewerking stellen we erg op prijs. Onze school gaat uit van de christelijke traditie. We vinden daarom dat we ver antwoordelijkheid voor elkaar dragen en in de omgang met elkaar is respect van wezenlijk belang. Aandacht hebben voor de ander en hem in zijn waarde laten, maar ook steun geven, horen daarbij. Veiligheid is ook terug te vinden in de omgangsregels. Iedere leerling weet wat van hem verwacht wordt en hij wordt erop aangesproken, wanneer hij zich niet aan de afspraken houdt. Zo leren de leerlingen de waarden in het leven ontdekken en krijgen zij er zicht op dat normen noodzakelijk zijn om het leven voor een ieder leefbaar te maken en te houden.' Duidelijkheid Omdat onze school een categoriale mavo is, zit bij ons een leerling niet in de "hoogste" of "laagste" afdeling van de school, maar iedereen is bezig op mavo-niveau. Onze leraren hebben ja renlang ervaring met het lesgeven op dit niveau en door onze uitgebreide bege leiding brengen we veel leerlingen die het op een van de scholengemeenschap pen met een afdeling voor mavo niet hadden gered, naar het nieuwe diploma "theoretische leerweg". Zorg We voelen ons verantwoordelijk voor het welzijn van onze leerlingen maar ook voor een goede voortgang van het leerproces. In onze schoolgids vindt u informatie over de steunlessen, de re ken- ,Iees- en spellinghulp en de trai ning tegen faalangst. De mentoren van de brugklas hebben inmiddels een jaren lange ervaring in het begeleiden van brugklassers tijdens het leerproces. Onze zorg blijkt ook uit het feit, dat in de brugklas en de 2de klas de tussen uren worden opgevangen. Uw zoon/ dochter zal dus nooit onder schooltijd ergens in Baarn rondzwerven. Huiswerk In de brugklas krijgt het leren en maken van het huiswerk tijdens de studielessen veel aandacht. Het is belangrijk dat de leerlingen zelfstandig met het huiswerk leren omgaan. In de toekomstige maat schappij zal studeren steeds belangrijker worden in verband met het bijhouden van nieuwe ontwikkelingen in het be roep. Veel brugklassers maken trouwens een groot deel van het huiswerk tijdens de lessen. Zijn er structurele problemen, bijv. als er thuis geen eigen plekje is, of als de leerling zich daar niet goed kan concen treren, dan kan een beroep op onze gra tis huiswerkklas gedaan worden. Een uur na schooltijd zijn de leerlingen daar onder toezicht bezig met hun huiswerk. De leerlingen die dat nodig hebben, kunnen zo extra begeleid worden. Ove rigens, de meeste leerlingen maken lie ver hun huiswerk thuis. Andere activiteiten Naast het gewone werk is er ook tijd voor minder schoolse zaken. Elke Wald- heimer ervaart de "Langlaufdag" in de Ardennen of in Sauerland als een van de hoogtepunten van zijn verblijf op onze school. Een keer in de drie jaar wordt er een Doedag gehouden met al lerlei creatieve activiteiten. Ook worden er andere buitenschoolse activiteiten georganiseerd, zoals schaatsen, excur sies, sporttoernooien en de werkweek naar Parijs of de Ardennen (klas 3). De Waldheim Mavo, een goede keus De kleinschaligheid van onze mavo wordt door steeds meer ouders en leer lingen erg gewaardeerd. Iedere leerling die aandacht geven die hij nodig heeft, kan voor een grote scholengemeenschap een probleem zijn, omdat veel leerlingen zich anoniem en verloren voelen door de grootschaligheid. Verdere informatie Wanneer u vragen heeft over het werk op onze school, de inrichting van ons onderwijs of de aanmelding, wijzen wij u op ons "open huis" op zaterdag 29 januari van 10.00 tot 12.30 uur en op onze informatieavond op maandag 21 februari om 20.00 uur. Beide worden gehouden in ons schoolgebouw aan de Vondellaan 2 te Baarn. Als u een apar te afspraak met de directie wilt maken, is dat natuurlijk ook mogelijk. Ons te lefoonnummer is 035-5429743. Ook kunt u een schoolgids aanvragen met uitgebreide informatie over onze school. In een winkel aan de Zuidpromenade hebben vrijdag twee dames geprobeerd een grote hoeveelheid make-up en geur tjes te stelen. Een oplettende klant zag de dames bezig de goederen in een tas te doen en zij waarschuwde de manager. Op dat moment vluchtte het tweetal naar buiten, de tas lieten ze achter. Hier in zat inmiddels voor ruim vijfduizend gulden aan goederen. De dames waren tussen de dertig en veertig jaar. Honderden ouders staan over een paar maanden weer voor die moei lijke keus. Naar welke school gaat hun kind na de basisschool? Wordt het havo, of misschien vwo? Mavo, of toch beter voorbereidend be roepsonderwijs? Tijd dus voor een uitvoerige oriëntatie. In het hele voortgezet onderwijs zijn in grijpende veranderingen aan de gang. Bij havo en vwo is dat pas te merken na het tweede of het derde leerjaar, als er vakkenpakketten moeten worden geko zen. De veranderingen in mavo en voor bereidend beroepsonderwijs (vbo) staan dichter voor de deur. Deze twee schoolsoorten heten met ingang van het afgelopen schooljaar het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs, kortom vmbo. Beter voorbereid Met de komst van het vmbo verandert er vooral vanaf het derde jaar nogal wat. Leerlingen kunnen straks op deze scho len uit vier zogeheten leerwegen kiezen. Dat gebeurt op z'n vroegst ha het twee de jaar. Bovendien zal er op de scholen nog meer aandacht worden besteed aan persoonlijke ondersteuning van leerlin gen. Dat alles samen moet ervoor zor gen dat de jongeren beter zijn voorbe reid op een vervolgopleiding of een baan. De leerwegen De leerwegen zijn verschillende manie ren van onderwijs die passen bij ver schillende soorten leerlingen. Het ene kind leert gemakkelijker uit boeken en het andere leert liever door praktisch bezig te zijn. Welke leerweg er ook wordt gevolgd, het doel is toch steeds het middelbaar beroepsonderwijs. De manier van onderwijs is afgestemd op wat het beste bij het kind past. Voor de één meer theoretische vakken, voor de ander meer praktische. Er zijn vier leer wegen: de theoretische leerweg, de ge mengde leerweg, de kaderberoepsge richte leerweg en de basisberoepsgerich te leerweg. De vakkenpakketten Behalve de leerwegen zijn er ook nog de vakkenpakketten. Anders dan nu kiezen leerlingen straks voor sectoren met vaste vakkenpakketten. Die zijn zo samenge steld dat ze opleiden in een bepaalde richting. Er zijn vier sectoren: zorg en welzijn, techniek, economie en land bouw. Je kiest voor een leerweg en voor een sector. De leerweg heeft te maken met je manier van leren, de sector met wat je later wilt gaan doen. De nieuwe vmbo-scholen staan overal waar tot nu toe een mavo of een vbo- school was. Aan de gebouwen verandert dus niets, alleen de naam. Niet elke "oude" mavo of "oude" vbo geeft alle nieuwe leerwegen en/of alle nieuwe vakkenpakketten. Ouders die meer wil len weten over het vmbo, kunnen het beste contact opnemen met de basis school waar hun kind nu zit. Op de ouderavonden krijgen ze meer informa tie over de schooltypen bij hen in de buurt. Ook op de Open Dagen van de scholen voor voortgezet onderwijs bij u in de buurt kunt u veel informatie krij gen. Over de veranderingen is een bro chure verschenen getiteld "VBO en MAVO worden VMBO". Deze brochu re is verkrijgbaar via de basisschool of te bestellen op tel. 0800-8051 (bestel nummer AOC W 1638). Woensdag werd hef natuur- en tech- nieklokaal in het Milieu Educatief Centrum de Kwekerij in gebruik ge nomen. Tot en met 24 februari kun nen kinderen tussen acht en twaalf jaar op dinsdag-, woensdag- en don derdagen van 13.00 tot 16.30 uur experimenten en proeven komen doen, die te maken hebben met na tuur en techniek. Direct de eerste middag waren er al ongeveer tien kinderen. De Kwekerij wil met het speciale lokaal de aandacht ves tigen op alle techniek die de mens ge bruikt. "Alles komt uit de natuur. Zo heeft de mens de bouwkunst afgekeken van de bever die een burcht bouwt," legt Nicole Schalkx uit. Zij is tot deze week werkzaam voor de Kwekerij als Natuur en Milieu Educatief medewerk ster (NME-medewerkster) en begint binnenkort in het reguliere onderwijs en heeft het gehele project rond het natuur- en technieklokaal voorbereid en gestart. "Iedere twee maanden krijgen we hier een ander project, het is puur toeval dat ik net nu wegga," zegt de medewerk ster. Na haar vertrek wordt ze opge volgd door een andere medewerkster. Er zijn in de ruimte van de Kwekerij verschillende onderdelen uitgestald waar de kinderen de techniek kunnen ontdekken. "Kinderen weten natuurlijk ergens wel dat het allemaal werkt, maar het is heel leuk om te zien dat ze het zelf ervaren. We hebben hier gewichten van veertig kilo hangen en die kunnen ze met drie verschillende katrollen omhoog tillen. Ze vinden het prachtig als ze het gewicht omhoog krijgen." "Ook kunnen de scholieren door mid del van een Photo Voltarische cel zien welke apparaten met een laag voltage nog werken. Op de meter valt af te le zen hoeveel watt er op dat moment ge bruikt wordt. Als ze hun hand tussen de lamp en de cel leggen stopt bijvoorbeeld de ventilator met draaien. Dit is een voorbeeld van zonne-energie," aldus Schalkx. Tijdens de experimenten wordt niet uit gelegd waarom er iets gebeurt. "De be doeling is dat ze constateren dat het gebeurt. Het wordt veel te ingewikkeld De katrollen zijn duidelijk het popu lairste onderdeel in de Kwekerij Foto: Aldo Allessie voor ze om uit te leggen waarom dat zo werkt. Dat is middelbare schoolstof." In de ochtenden geeft Schalkx les aan basisscholieren. De scholen schrijven van tevoren in op een project en worden dan ingedeeld op een dag. Omdat er iedere twee maanden van project gewis seld wordt, zit er voor iedere leeftijds categorie wel een dag bij dat ze kunnen komen. "Het vorige project ging over vleermuizen en dat was voor kinderen van een andere leeftijd." Iedere groep komt in een jaar minimaal één en meestal twee keer aan bod. Voor veel basisscholen is het te kostbaar om zelf een geheel project te starten. "Het kost de leerkrachten veel tijd om alles voor te bereiden." De Kwekerij is een gemeentelijke voorziening, dat maakt het mogelijk om deze lessen en open middagen gratis aan te bieden. Schalkx: "Leerkrachten kunnen, als ze dat willen, hier ook lespakketten opha len om in de klas te gebruiken."

Soester Courant | 2000 | | pagina 11