Mieke Wassenaar stopt na tien jaar met buurtpreventie Soest CDA: Strietman gaat, Vegter komt NJHC-herberg slaat nieuwe koers in Blijdschap om nieuwe bus Lindenhof 7 ~ACÏÏËÉL Soester Logo Puzzel 2000 in april in de Soester Courant Ans Mann nieuwe voorzitter Derde Wereldgroep Soest Competitie voor de beste ondernemersvisie Eemland PAGl|\j^ Advies oprichtster preventiewerk: "Wees alert en zorgvuldig" nield Gasmd$ff\rMü Voorzitterswisseling bij afdeling Soest Bedrijven kunnen nu ruimte reserveren Cis ka Smit neemt afscheid na zes jaar Manager Sven de Boer: "We willen van dat oubollige imago af" Service bij Schoemaker Sponsoractie om bijdrage bewoners zo laag mogelijk te houden Fietsverlichting ken van de maaltijd-, ;genheid om in c„„ aderen in een onge? ge sfeer. it is open 0p ma vrijdag van 12 kT< kiezen uit een cirieW .0. Een aperitief «ach een dagvaJ„t^ m 12.00 uur op te TOSaanhetDalpie^ int u gebruik make„, iSoest/Soesterbergtï i de werkgroep 90 (te bereiken van 9.( WOENSDAG 26 JANUARI 2000 e heeft vrijdag eenm enhalfbij twee meter aan de Zuidprom J dader is met naar bin,, vordt niets vermist. ale Voorlichting oest (gemeenteraad 18-lj. :eshop. a Drugsbeleid Soest i ïgs door de burgemees menselijk dat in een be- >g kan worden afgese- Na bijna tien jaar stopt Mieke Was senaar deze week met haar werk voor de buurtpreventie. De be woonster van de Valeriaanstraat heeft in januari 1991 de buurtpre ventie in haar straat op poten gezet. 4tWe waren in Soest eigenlijk de eer sten. Aan de Stadhouderslaan be gonnen ze een dag eerder, maar zij zijn er al na een half jaar mee opge houden," vertelt Wassenaar. Buijrtpreventiewerk is duidelijk niet al leen het bordje dat aan het begin van de straat hangt: "We houden met z'n allen de b uurt in de gaten. Als er opvallende gebeuren dan signaleren we dat. bben de mensen ook geadviseerd thuis een boekje bij te houden met daar in dje signalementen van opvallende per sonen. Als er dan eens wat gebeurt, heb je een mogelijk aanknopingspunt." Ook stuurt Wassenaar brieven rond naar de buurtbewoners. "We zetten er altijd in wat er allemaal gebeurd is de laatste tijd. Naar aanleiding van de ge beurtenissen geven we de mensen tips hoe ze die in de toekomst kunnen voor komen." Het is aan het buurtpreventiewerk te danken dat het aantal inbraken bijna i met tachtig procent verminderd is ten opzichte van tien jaar geleden. De laatste tijd was zij overkoepelend coördinator van alle buurtpreventiepro jecten in Soest. "Ik heb geholpen met het opzetten van projecten, onder ande re in de Veenbesstraat en de Ereprijs straat/Speenkruidstraat. Voor de Vale- riaanstraat neemt E. Huisman het SOESTER COURANT PAGINA 5 Uw totaalinstallateur RA. van den DIJSSELbv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 De kracht van de reclame ligt in de herhaling De CDA-afdeling Soest(erberg) heeft sinds vorige week een nieuwe voorzitter: Sjoerd Vegter. Hij is de opvolger van Henk Strietman, die de afgelopen jaren de plaatselijke CDA-organisatie markant en spraakmakend aanvoerde. Striet man werd op passende wijze uitge luid, o.a. met een toespraak van de geestelijk leider, wethouder Bart Krol. Krol haalde tijdens de ledenvergadering in De Rank herinneringen op aan Striet- mans tijd in de gemeenteraad, waar hij nog wel eens "dwarslag" (o.a. bij de kwestie-De Lindenhof), maar stelde vast dat hij als voorzitter van de afde ling (na 1990) tot groter bloei was ge komen: "Voortvarend en zonder veel omhaal van woorden zette je de partij machinerie in beweging, als een spin in het web, door te sturen, te trekken en te sjorren aan mensen." Strietman was ook de drijvende kracht geweest achter de vernieuwing van het CDA toen de par tij een beetje was vastgeroest; hij wist veel zaken te regelen en kon mensen "masseren" door even ergens binnen te lopen en een kopje koffie te drinken, zonder met de vuist op tafel te slaan. Volgens Krol was het mede aan Striet man te danken dat het Soester CDA er nog altijd sterk voorstaat en relatief veel jonge mensen trekt. Het bestuur nam vervolgens afscheid van zijn voorzitter met een komische schets, opgevoerd door Bernadette El ferink en Auke Visser, die het echtpaar Strietman op hoge leeftijd (over 25 jaar) door het voormalige polderland schap langs de rondweg lieten wan delen, o.a. over het "Henk Strietman- Door het grote succes van de Soes ter Logo Puzzel 1999, gaat Uitgeve rij Goezinnen weer van start met het organiseren van de Soester Logo Puzzel 2000! Bedrijven, instellingen en verenigingen uit Soest en Soesterberg kunnen zich nu opgeven om ruimte te reserveren voor een logo-advertentie in de huis-aan-huis editie van de Soester Courant van 19 april a.s. De Logo Puzzel levert de deelnemende bedrijven veel naams-, logo- en pro ductbekendheid op, omdat de puzzel aars 5 weken lang zich met plezier en intensieve aandacht op de Soester be drijven en instellingen concentreren. Men is zeer gemotiveerd bezig logo en naam bij elkaar te zoeken, en eenmaal gevonden, zal de combinatie logo-be drijfsnaam niet meer vergeten worden. De creatieve Soester uitgeverij Goezin nen heeft - met toestemming van De Telegraaf (de oorspronkelijke bedenker van het Logospel) en in samenwerking met de Soester Courant - de organisa tie weer in handen van de Soester Logo Puzzel 2000. Voor reservering en/of meer informatie kan men bellen met Uitgeverij Goezin nen: 035-6016341. pad". Daar haalden ze dierbare herin neringen op aan de periode tussen 2001 en 2008, toen de rondweg onder de ambitieuze leiding van wethouder Krol er uiteindelijk tóch was gekomen, ove rigen inclusief een vogelbos, groene ge bieden en een concentratie van sport velden... Strietman onderstreepte in zijn toe spraakje o.a. dat hij tot zijn genoegen nooit last had gehad van de oude "bloedgroepen" en wenste het CDA geluk met een goedlopende fractie en een succesvolle profilering. Eén ding speet hem echt, zei hij tenslotte. Dat de gemeenteraad nog steeds geen besluit had genomen om de rondweg - waar van hij altijd een vurig pleitbezorger is geweest - te gaan aanleggen. "Ook bur gemeester De Widt heeft pas nog ge zegd dat we er niet aan zullen ontkomen - en wat mij betreft komt-ie er, niet di rect achter de Brink, maar bij de spoor lijn, in verband met het geluid. Eens hoop ik met het bestuur en de fractie over die weg te lopen." Henk Strietman (l.) overhandigt de voorzittershamer aan zijn opvolger Sjoerd Vegter 'Oecumenische toon' De ledenvergadering kon vervolgens getuige zijn van de "hameroverdracht" aan Sjoerd Vegter, de nieuwe voorzitter, die zich introduceerde als iemand die weliswaar afkomstig was uit AR-kring, maar altijd veel katholieke vrienden had gehad en dus zou streven naar een "oe cumenische toon", met de christen-de mocratische grondbeginselen als uit gangspunt. Hij verwachtte dat het CDA in de komende periode een goed pro gramma (inclusief de rondweg) zou maken - "dan hebben we iets om bij de verkiezingen mee voor de dag te ko men". Hij vertelde verder dat hij actief was geweest in diverse besturen (o.a. het p.c. basisonderwijs in Soest en het Griftland College). "Ik denk een beet je in de lijn van Henk Strietman; ik ben anders maar ik blijf u wél achter de broek zitten," waarschuwde hij de ver zamelde CDA'ers. ïn andere bestuur- ït dan ook bestaan klachten van om- orden opgebouwd ligen. :noet dus voldoen- en van de coffee- riften voldoet dan g zijn verstrekt, i andere beslissing idigheden bekend tikking ernstig ge- id; id. eze beschikking - :ader een beleids- rddrugs onder de arop van toepas- i gemeente Soest Blijdschap voerde zaterdag de bo ventoon in de Lindenhof. Het te huis op de hoek van het Nassau- plantsoen en de Van Weedestraat kreeg 's middags de nieuwe bus overhandigd door de Stichting Be- wonersvervoer Lindenhof. Onder meer dankzij financiële steun van de Rabobank en leverancier Auto Smeeing kon de Fiat Ducato worden aangeschaft. Daarnaast werden door fa milieleden van de bewoners sponsorcer tificaten gekocht. Hoewel de bus is gekocht én betaald, is er nog geld nodig. Om die reden zal de Lindenhof de komende tijd bedrijven verzoeken eveneens een gift te doen. Medewerker Herman van den Bor legt uit waarom: "De bus is het vervoermid del voor de bewoners bij uitstapjes en vakanties. Voor het vervoer betalen ze een eigen bijdrage. Als er geen sponsors roio: Miao Miiessie bijkomen, moet de vergoeding van de bewoners fors omhoog." De oude bus was dringend toe aan ver vanging, vandaar dat medewerkers en bewoners van de Lindenhof bijzonder blij zijn met hun nieuwe voertuig. Het is niet zo dat ieder huis een eigen bus heeft. De Lindenhof heeft die van haar te danken aan de stichting die bestaat uit verwanten van bewoners en aan fondswerving heeft gedaan. Mieke Wassenaar in 'haar'straat Foto: Aldo Allessie er wel iemand binnen was. De politie was gebeld en kwam direct. Weliswaar voor niets, maar ze vond het niet erg. Als er zoiets gebeurt, zie je dat het ef fect heeft. De mensen houden het alle maal goed in de gaten." Na tien jaar vindt de preventiewerkster het allemaal wel genoeg. "Ik heb al een aantal jaren AOW en wordt natuurlijk ook wat ouder. Volgens Huygen was ik altijd de motor, ik heb het al die tijd aan de gang gehouden, nu is het tijd dat an dere, jongere mensen het overnemen." mag worden gewerkt olgende regels, temming te hebben. - itsluitend een vergun- inken voor gebruik ter ;isen op grond van ar- id van justitiële docu- jaar een veroordeling Dpiumwet, Wet op de geweldpleging, discri- aan wie ten behoeve ik- en horecaverorde- leend. ld t.a.v. exploitatie en ït van de alcoholvrije f op een andere loca- de exploitatie van de k om een en niet voor een be de horecavergunning on van de beheerder een nieuwe i ften voldoet, kan de e horeca, ïschikking, terwijl er king van de gedoog- Kansspelen lan, maar uitsluitend ang van de openba- nen dat het publiek de drempel te laag ;s en smartproducts nsluiten bij de zgn. dichthoudende amb- kkelijkt. Ter wering a kan de exploitant, der van de leeftijds leefklimaat veroor- wel alsmede op het van de coffeeshop; bezoek aan de cof- ngeving (bijv. door iere aan de straat- Ciska Smit (l.) en Ans Mann, de gaande en de komende vrouw van de DWG. kingsgroepen in de derde wereld. Zij doet dit door het steunen van kleinscha lige ontwikkelingsprojecten. Daarnaast wil DWG de Soester bevolking meer bewust maken van ontwikkelingsvraag stukken. Ans Mann is ook bekend als fractie voorzitter van GroenLinks/Progressief Soest in de gemeenteraad. ^Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! ËMpen Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 t woon- en leefkli- [uentie en ernst er- anders zijn dan bij De verbouwing is al enige tijd in vol le gang. Twee verdiepingen van de NJHC-herberg zijn geheel ont ruimd: de grotere slaapzalen wor den omgetoverd tot kleinere kamers en de volgende verbouwing kondigt zich reeds aan. "We willen graag een ander imago creëren," vertelt Sven de Boer, vestigingsmanager van de jeugdherberg aan de Bosstraat. Mede om die reden is ook een drankvergunning aangevraagd. Afgelopen week heeft het college beslo ten dat de herberg ook een drankver gunning krijgt. De Boer benadrukt dat de drankvergunning niet om commer ciële redenen is aangevraagd: "Ik bén er al een jaar mee bezig om sterke drank te mogen schenken. Er is vraag naar en het is jammer datje na het eten niet een drankje kan schenken. Het is ingegeven doordat gasten er naar vragen." Het begin Het begon allemaal met een rondschrij ven van de politie. "We kregen allemaal een brief waarin gevraagd werd of er belangstellenden waren voor buurtpre ventie. Bij iemand hier uit de straat, Herman Huygen, was toen al twee keer «ingebroken. Hij was er ook en samen zijn we met het project begonnen." De bijeenkomst was gepland bij de po litie. Van de oneven kant van de Vale- fxiaanstraat waren Wassenaar en Huygen aanwezig. "Hier werd destijds vrij veel ingebroken. Ik heb toen een brief rond- igestuurd en daarop hebben 120 mensen 1 gereageerd. Deze bijeenkomst was in de mavo en daarna is het project gestart." Na de eerste bijeenkomst volgde er nog één. Hierbij was ook de politie aanwe zig. "Ze lieten daar een film zien en daarop zag je wat een inbreker ziet. Ook werd er gesproken over inbraakpreven tie en buurtpreventie." Het project op de Valeriaanstraat begon met de bewoners van de oneven huis nummers. "Vrij snel daarna is ook de even kant begonnen met het werk. Na ongeveer anderhalf jaar zijn we samen gegaan." Tegelijkertijd werden de one ven nummers van de Varenstraat erbij betrokken. Deze buurtpreventie is alleen voor drive-in-woningen en niet de aan de overkant gelegen flats. k "Ik vond het vreselijk leuk om het op te richten. Een heleboel mensen had echt geen flauw idee wat ze konden doen om het aantal inbraken te verminderen. Het was vooral leuk omdat je kon zien dat het echt hielp, je zag de aantallen inbra ken dalen. Mijn doel was steeds de mensen alert te houden." In het begin kostte het Wassenaar veel tijd om het op te zetten: "Ik.moest er veel moeite voor doen om tot de ge meente door te dringen. De gemeente moest er erg aan wennen dat er zoiets als buurtpreventie bestond. We werden daar wel serieus genomen maar er was vaak geen geld voor veranderingen. Het moest altijd uit een ander potje komen. Ook ging ik vaak naar de politie." Nu de preventie bijna tien jaar bestaat, merkt Wassenaar ook de voordelen van I het werk wat ze doet: "Als je bij de ge meente kwam om bijvoorbeeld meer verlichting in de buurt te vragen, sturen ze je heel gemakkelijk weg. Als ik nu kom, weet de gemeente dat er heel veel mensen achter het plan staan." Resultaten Dankzij het handelen van de preventie werkster zijn er inmiddels extra lichten geplaatst op de honden-uitlaatplek en op verschillende parkeerterreinen in de buurt. Ook zijn er extra afvalbakken in de straat gekomen. "Schoolkinderen smeten van alles en nog wat neer. Ik heb toen rondjes door de buurt gelopen en de plekken aangewezen waar extra bak ken moesten komen." Het bekende bordje met daarop de tekst 'attentie buurtpreventie' stond er ook niet direct. Wassenaar: "In eerste instan tie had de gemeente daar geen geld voor, ze vond het onzin. Toch helpt het wel. Als er borden hangen, dan weten potentiële inbrekers dat de bewoners alert zijn en dat de huizen beter bevei ligd zijn, omdat erop gelet wordt." Naar aanleiding van de inbraken in de buurt werd onderzocht hoe de inbrekers binnen zijn gekomen. "Dat schreven we dan altijd op en dan gaven we ook een manier om het beter te beveiligen. Veel mensen denken niet aan de simpele din gen, bijvoorbeeld datje geen waardevol le spullen voor het raam moet leggen. We zeggen dan ook dat je dat uit het zicht moet houden." Eén voorval kan Wassenaar zich nog goed herinneren: "Er was een keer bij iemand in de buurt een stop gesprongen waardoor het licht het niet meer deed. Zij was alleen en ging toen naar een overbuurman om hulp te vragen. Deze was wel bereid even te kijken en ging met een zaklantaarn naar binnen. Op het moment dat ze bezig waren, zag ie mand dat er geen licht brandde en dat Een andere reden voor het aanvragen van de drankvergunning is volgens De Boer dat hij nu zijn gasten wat beter in de gaten kan houden. "Anders gaan ze in de kroeg zitten en komen ze hier aan geschoten binnen, of ze nemen de drank mee naar de kamers. Wij zitten dan ach teraf met de troep; ze worden dronken en moeten bijvoorbeeld overgeven in onze kamers." Gemiddeld heeft de herberg twintigdui zend overnachtingen per jaar. Volgens De Boer is ongeveer twintig procent van de gasten jonger dan achttien jaar. "Als het merendeel van de gasten uit minder jarigen bestaat mag er die dag geen ster ke drank worden geschonken. Maar dat is bijna nooit het geval. De gemiddelde leeftijd van de gasten hier is ongeveer dertig jaar." De manager heeft duidelijk moeite met de naam jeugdherberg: "Bij het woord jeugdherberg denken veel mensen nog steeds aan slaapzalen. Een herberg is toch meer iets met kleinere kamers. Buitenlanders hebben het ook niet over een 'jeugd-hostel' als ze over NJHC praten. Ik vind het helemaal niet erg om de naam jeugdherberg te dragen, maar we willen van dat oubollige imago af." De Boer pleit ook voor intensiever ge bruik van de herberg voor reünies. "We zitten hier natuurlijk centraal in Neder land. Het is voor iedereen toegankelijk en we moedigen de familiereünies dan ook wel aan. We zijn voortdurend in ontwikkeling en proberen in te spelen op de plaatselijke activiteiten." Slaapzalen Tijdens de huidige verbouwing zijn de twee verdiepingen aan de achterzijde geheel ontruimd. Hier zijn alle tussen muren weggehaald en worden nieuwe, kleinere kamers gemaakt. "De gasten die hier nu zijn zitten in het voorste deel. Daar hebben we normaal gespro ken vergaderruimten, maar daar zijn voor de gelegenheid kamers van ge maakt. De bar en de eetzaal zijn nog wel gewoon in gebruik." De kamers krijgen allemaal eigen sani taire voorzieningen. "Vroeger had je op de gang een washok en wc's, dat heb je nu allang niet meer. De kleinere slaap zalen hadden al eigen sanitair, maar de nieuwe kamers krijgen dat allemaal. In de toekomst zal er nog een verbou wing komen. De NJHC-heeft op 17 november een verzoek ingediend bij de gemeente om het bebouwingsvlak te wijzigen. Het is de bedoeling dat de her berg aan de achterkant een gedeelte er bij krijgt. "We bouwen vanaf de grond dus het gebouw wordt niet hoger, maar dieper." Begin januari heeft de gemeen te besloten dat zij mee werkt aan het principe-verzoek van de herberg. De officiële opening met de eerste groep gasten is op 15 april. "Dan mo gen we ook voor het eerst andere drank moet wijn en bier schenken." Op die datum dat de huidige verbouwing afge rond zijn. "Er moet nog heel veel ge beuren en half juni is dan ook de echte heropening. Dan is het mooier weer. Het ontwerp voor de extra bouwlaag is nog in de maak. De Boer: "Het is nu bijna klaar en dan moet het naar de ge meente. Daar moet het dan goedge keurd worden en pas daarna kunnen we gaan bouwen. Het wordt heel krap om alles voor de opening af te krijgen." Wie vergelijkt leest de Soester Courant Junior Kanier Eemland start met de competitie beste ondernemers Vi sie voor Eemlandse bedrijven. Af gelopen maand hebben zo'n dui zend bedrijven de enquêteformulie ren ontvangen voor deelname aan de competitie Beste Ondernemers Visie 1999/2000. De eerste selec tieronde is in volle gang. Ondernemers in Eemland zullen gaan strijden om de beste invulling aan een bepaald aspect van het ondernemer schap. Het thema van de BV 1999/ 2000 is 'Grensverleggend ondernemen.' Op 9 maart 2000 wordt tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gebouw van Amersfoortse Verzekeringen de winnaar bekend gemaakt. De BOV is een initiatief van Junior Ka mer Nederland. Het initiatief wordt on dersteund door Ernst Young. In de regio Eemland wordt de wedstrijd voor de tweede maal georganiseerd. Örgani: sator in deze regio is Junior Kamer Eemland. Het doel van de BOV-com- petitie is positieve aandacht voor onder nemerschap en het stimuleren van de ontwikkeling van een duidelijke onder nemingsvisie. Uit de ingezonden reacties zullen twaalf bedrijven worden geselecteerd. Een teani, samengesteld uit leden van de Junfor Kamer Eemland en een deskun dige van Ernst Young zal de bedrij ven aan een nader onderzoek onderwer pen. Uit de vijf overgebleven onderne mingen zal een onafhankelijke jury on der nader te bepalen voorzitterschap de Beste Ondernemers Visie kiezen. De winnaar ontvangt een BOV-trofee en wordt hiermee genomineerd voor de landelijke verkiezing. Junior Kamer Eemland is één van de 90 Junior Kamers in Nederland. Doelstel ling is leden zich te laten ontwikkelen door maatschappelijk relevante projec ten, trainingen en het organiseren van activiteiten onder het motto 'learning by doing'. Zes jaar lang hanteerde Ciska Smit de voorzittershamer van de Derde Wereldgroep Soest. Nu treedt zij te rug en wordt opgevolgd door Ans Mann. De Stichting Derde Wereldgroep Soest (DWG) is opgericht in 1983 en de al lereerste voorzitter was Leidje Tomas sen, die tien jaar in functie was. Ciska Smit was haar opvolger. Beiden hebben zich met hart en ziel ingezet voor DWG en hebben in de afgelopen vijftien jaar veel bereikt. DWG werkt met financiële steun van particulieren, instellingen en de ge meente. De leden en donateurs zijn af komstig uit vrijwel alle politiek partijen en uit de Raad van Kerken. Daarnaast zijn er ook leden op persoonlijke titel actief. Sinds 1987 is DWG erkend als gemeen telijk platform voor ontwikkelingssa menwerking. Elk jaar wordt verant woording afgelegd aan het gemeentebe stuur over het gevoerde inhoudelijke en financiële beleid. Er zijn twee doelstellingen. In de eerste plaats probeert DWG een bijdrage te le veren aan de verbetering van de levens omstandigheden van de armste'bevol- De politie heeft donderdag onder schoolgaande jeugd op fietsverlichting gecontroleerd. Tussen half acht en kwart over acht stond zij op de Birkstraat. Tien mensen kregen een bekeuring. De boete voor het niet voeren van voor- en/of achterlicht bedraagt dertig of vijf tig gulden, afhankelijk van of het om één of twee lichten gaat.

Soester Courant | 2000 | | pagina 5