ara 1 huur ISchoeman VSB wenst geen herhaling van lijdensweg Hossen en optreden van clowns op kindercarnaval in dorpshuis Er staat een huis te koop en een ooievaar in de tuin 'J. HOEBÉE Herkomst van geleiachtige drab nog niet duidelijk Koninginnedag: groot feest De setjes kinderkleding gaan in rap tempo over het biljart PAGINAÏ4 EENGEZINS- HOEKWONING SOESTERBERG ristiaan Huygenslaan 8 VRIJSTAANDE VILLA SOESTDIJK Emmalaan 12 prijs 1.500,- per maand excl. energie irprijs 18.Ö00,- per jaar. WOENSDAG 8 MAART 2000 Meningen I van lezers Vaarheid (2) Geen nieuwe stoep voor 't Kevertje Kerkdiensten Medische dienst 'Ballen' Banninghal liggen opgeslagen Oranje Comité Soesterberg maakt zich op Vliegbewegingen ANBO themamorgen elijke eengezinshoekwoning met berging en ir-, achter- en zijtuin gelegen in kindvriendelijke ecte omgeving van winkels, bossen, uitvalswe- rgelijke. Indeling: Entree, gang, trapkast en toi- (amer met laminaatvoer en recent vernieuwde en voorzien van koelkast, gascomfoor en afzuig- ieping: Overloop, bergkast en 2 slaapkamers, e badkamer met ligbad, douchecabine, wastafel radiator. Inloopkast voorbeen oude doucheruim- ering met vizotrap. In stenen berging is wasma- geraansluiting aanwezig en tevens de c.v.-com- uwtechnisch gekeurde woning met garantiever- Broot 1.83 are. Oplevering in overleg. ijs 387.500,- k.k. •taal gerenoveerde vrijstaande villa 1935 met erker, serre, zeer ruime /oor-, zij- en riante achtertuin met gging en optimale privacy. Gelegen antrekkelijke locatie te Soestdijk. In- 'ooringang met hal, vernieuwd toilet met stahoogte. Open luxe keuken erzijde, aparte bijkeuken en door kamer (ca. 9x4 meter) met erker, rd en exclusief luxe serre (ca. 3x3,5 /erdieping: 3 slaapkamers, ver badkamer met ligbad, afzonderlijke m luxe wastafelmeubel, 2e toilet. naar zolder met voor en zij dakka- bergruimte en mogelijkheid voor 9 gehele woning is circa 10 jaar ge- >ndig en volledig gerenoveerd ten /an binnen- en buitenschilderwerk, icwerk, vloerafwerking, installaties ra, keuken en badkamer. Grondopp. nhous woonhuis ca. 510 m3 exclu- |e. Oplevering in overleg, s 1.295.000,- k.k. Leusden, i iel en Veenendaal nkelcentrum Soest-Zuid gelegen kantoor-/win- ïcte nabijheid van openbaar vervoer en uitvals- zichtlocatie. Indeling: entree, winkel-/kantoor- m2), kitchenette (circa 10 m2) en toiletgebruik, jen. Voldoende openbare parkeergelegenheid. 1 uitstraling; ining verhuurder; maanden huur. Bedrijfshuisvesting aat 54, Soest - 60 36 285 in.nl ie Almere, Amersfoort orp. Leusden. Tlel en Veenendaal dgieters- en dakdekkersbedri/f 1^40 Gas- en waterleiding Lood- en zinkwerk 32516 Keuken - en badsanifair 17.905 Dakbedekking itallafeur voor nieuwaanleg en 3arótie aan technische installaties. Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Dfcmren.ifng?°eS,erbergsBelan8 contouren door militair vliegverkeer (VSB) volgt^met argusogen de plan- overlast door tankoefeningef op dé Den van Rijkswaterstaat om de doorstroming van het verkeer op de A28 te verbeteren. En niet ten on echte, want wat goed is voor het erkeer is dat niet voor de Soester- bergers. Vanaf de ingebruikname van de rijksweg in 1986 worden gro te delen van het dorp onder een te hoge geluidsoverlast gedompeld. In een extra ledenvergadering van 3 november 1999 meldden zich vier vrij willigers die aanboden om de toekomst visie van de VSB ten aanzien van mi lieu/woonomgeving op te stellen. Na instemming van het VSB-bestuur werd in januari gestart met het inventariseren van de bestaande en te verwachtên pro blemen. Als "winnaar" voert de ge luidsoverlast door de A28 prominent de inventarislijst aan. Andere hot-items zijn de bestemming van militaire terreinen aan de Richelleweg en het Kamp van Zeist, sluipverkeer Amersfoortseweg (N237), overschrijding van de geluids- Leusderheide, wijziging aanvliegroute naar Schiphol, vervuiling rondom pa pier-, glas- en textielcontainers en ten slotte het plaatselijke verkeer. Winnaar Zoals gebruikelijk krijgen winnaars al tijd de eerste en meeste aandacht. Dat geldt zeker voor de A28, waarvoor Rijkswaterstaat verschillende plannen heeft ontwikkeld, variërend van gebruik van vluchtstroken tijdens de spits tot aanleg van twee maal drie rijstroken met vluchtstroken. Of er snel iets gaat ge beuren hangt voor een groot deel van de regering af, die in 1999 de uitbreidings plannen voor de Al, A27 en A28 op de Lezing van het interview met Nel Ruis en de reactie daarop van de heer Hus- sein Alaoui, dwingt mij tot de volgen de reactie. Tot de toenmalige Stichting Jeugdwerk Soesterberg in het kader van een hoger plan werd "gebalanceerd", heb ik als bestuurslid van de stichting gedurende een vijftal jaren de activitei ten van de vrijwilligster Nel Ruis van nabij gevolgd. Zelden maak je iemand mee die zoveel tijd, creativiteit en ener gie in jeugd- en jongerenwerk geduren de tal van jaren heeft gestopt als juist Nel Ruis. Voor de duidelijkheid: uiter aard als vrijwilligster. De wijze waarop deze vrijwilligster door de heer Hussein Alaoui wordt bejegend om niet te zeggen wordt geschoffeerd, is beneden alle peil. Professionalisering van welzijnswerk kan heel goed zijn, maar de basis van de continuïteit van het werk wordt gevormd door de ener gie, het enthousiasme, de inzet van vrij willigers. Tegelijkertijd vormt die vrijwil ligheid ook een bedreiging voor diezelf de continuïteit. En daar komt de be roepskracht om de hoek kijken: coach end, begeleidend, inspirerend, voor waarden scheppend, beleid makend en koers houdend. Alleen zo ontstaat een goed samenspel tussen vrijwilliger en beroepskracht. Voor de heer Alaoui tel len blijkbaar vrijwilligerscontracten en sleutelcontracten zwaarder dan dat alles. In plaats van frontaal de aanval te ope nen op gemotiveerde en bewogen vrij willigers als Nel Ruis zou de heer Hus sein Alaoui er goed aan doen zich af te vragen of de door Nel Ruis geplaatste opmerkingen een grond van waarheid en werkelijkheid omvatten. Daar heeft de Soesterbergse gemeenschap baat bij. Doet hij dat niet dan werkt hij de vrij willigers snel de deur uit. Enfin, de Soesterberger vrijwilligers weten nu in elk geval waar ze aan toe zijn! Hans van den Berg Stoom- en naaiatelier 't Kevertje aan de Rademakerstraat krijgt geen nieuwe stoep voor de deur. Niet omdat de uit baters van het winkeltje dat niet willen, maar omdat de eigenaar van het pandJ die achter de winkel woont, daarover geen overeenstemming heeft bereikt met de gemeente Soest. De uitbaters hebben daarover niets in te brengen omdat zij het pand slechts huren. Ze vinden het echter vervelend steeds commentaar van klanten aan te moeten horen over de oude stoeptegels. "Wij willen ook lie ver een mooie nieuwe stoep." lange baan heeft geschoven. Op korte termijn valt er niet meer te verwachten dan achterhoede-discussies door belan gengroeperingen, waarbij de VSB ook van de partij is. Ook al is de toekomst visie over de A28 nog niet gereed, het standpunt van de VSB is duidelijk: "Nooit meer een herhaling van de lij densweg zoals bij de aanleg van de A28." Opvallend De werkgroep wil wel iets meer kwijt over de problemen die zij tijdens het doorspitten van de A28-historie tegen kwam. Het enige wat geteld schijnt te hebben is: 'Hoe kunnen we de weg zo goedkoop mogelijk aanleggen'. Omdat betonwegen pas na 25 jaar onderhoud vergen werd, afwijkend van het bestek, voor dit materiaal gekozen. Toen de geluidsoverlast het dubbele bleek te zijn van hetgeen verwacht werd koos men weer voor het slechtste alternatief: geen ZOAB maar een kunsthars toplaag. Ook dit hielp niet afdoende, dus werd de geluidswering verhoogd, waarvan ook niet het beoogde effect te verwach ten viel. Helaas kwam deze veronder stelling geheel uit, zodat Soesterberg al jaren gebukt gaat onder een wettelijke te hoge geluidsoverlast. De werkgroep zal het bestuur van de VSB daarom onder meer adviseren om Rijkswaterstaat hierop te wijzen en zo nodig gerechtelijke stappen te onderne men, om het geluid binnen aanvaardba- ré normen terug te brengen. Ligt er werkelijk gif in het dorps plantsoen? Yolanda Bonouvrie weet het niet. Het is niet meer te achterhalen omdat de plantsoe nendienst vorige week vol ijver de geheimzinnige drab in het plantsoen tegenover het Zwaan tje heeft opgeruimd. Die ijver is waarschijnlijk te danken aan de belangstelling van enkele mede werkers van Vijf in het Land, een bekend RTL tv-programma. Zij kregen met een enkel telefoontje gedaan wat de bewoners niet luk te. De geleiachtige en geheimzinnige drab werd maanden geleden al door een aantal bewoners waargenomen. Het lag in het plantsoen, een tiental meters verwijderd van het monument 'De Vleugel'. Het plantsoen maakt deel uit van het Odijkplein, waar ook het gedenkteken staat ter nagedach tenis aan de gevallenen in de Twee de Wereldoorlog. Op het plein staan 31 platanen, één voor iedere gefusil leerde Soesterberger. En een aantal van die platanen stond met hun wor tels in de drab. Voor de verontruste bewoners was de herkomst en aard van de drab niet duidelijk. "Soms leek het wat min der, de andere dag weer wat meer. Ze veronderstelden dat er sprake kon zijn van een illegale lozing en maak ten zich zorgen, omdat de plaats voor iedereen toegankelijk is. "Er staat geen hek om het plantsoen, kinderen en huisdieren kunnen zonder hinder nissen in contact komen met het vreemde spul." Een aantal bewoners vond het onaanvaardbaar en heeft enkele malen de gemeente gebeld met hun klacht. Daar werd echter nooit op gereageerd. Ze belden uit eindelijk Vijf in het Land. "Donderdagmorgen kwam ineens, in alle vroegte, de gemeentelijke plant soenendienst. Die is aan het oprui men geslagen," zegt Bonouvrie ver baasd. "Het spul hebben ze al die tijd laten liggen. Volgens het hoofd van de dienst, de heer Klandermans, was het niet gevaarlijk. Het schijnt uit een kastje te komen dat is schoon gespo ten. Eerst dachten we nog: van de zomer smelt het wel. Maar dat was niet het geval. Het groeide eerst. We hadden zoiets van: er is iemand be zig met lozen." Bonouvrie gelooft niet zo in de on schuld van het spul. De bodembe dekking was al vergaan. En ze hoopt dat hetzelfde lot niet de platanen treft. "We wilden, toen Vijf in het Land belangstelling toonde, wat spul in een potje doen en bewaren. Maar het was al weg." Over de samenstel ling van de drab tasten de verontrus te bewoners nog steeds in het duis ter. Redactie Soesterberg: Joyce Schreuder, tel. (035) 6022564. Kopij kan ook worden afgegeven bij boekhandel Marjolein, Rademaker straat 30. Woensdag 8 maart (Aswoensdag) ROOMS-KATHOL1EKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 19.00 pr. Van Hooijdonk; gemengd koor Zondag 11 maart ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 zaterdag 19.00 zr. Marie-Anne; canto- res zondag 10.30 zr. Marie-Anne; gemengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra; H.A. WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H .J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Het kunstwerk van de Soester kunste naar Egbert de Rooy, beter bekend als 'de ballen van de Banninghal', wordt weer opgeknapt. Het kunstwerk, be staande uit twee ballen op een stok en één vastzittend in het dak, is al geruime tijd geleden in het ongerede geraakt. Volgens een woordvoerder van de ge meente Soest is het niet duidelijk of er vandalisme in het spel is of een storm. "Feit is dat de ballen beschadigd zijn, en daarom zijn ze tijdelijk zijn opgeslagen." De commissie voor de kunst heeft vo rige week B. en W. het advies gegeven om het kunstwerk te laten herstellen. Met de kunstenaar is daarover al ge sproken; hij heeft een offerte uitge bracht. Het kunstwerk heeft overigens ook vlak na plaatsing al een opknap beurt moeten ondergaan. Volgens de gemeente was er toen sprake van een constructiefout, waardoor de ballen van hun stok rolden. FntnAl/ Foto: Aldo Allessie Een grote optocht wordt het niet. Slechts een bescheiden aantal kin deren loopt achter de grote carna valswagen van de Zotteklappers door het dorp. Maar de feestvreug de is er voor de bontgekleurde deel nemers niet minder om. Ze stappen dapper door, de kleintjes op de arm van hun ouders, de groten op eigen kracht. Een Soesterbergse slaat vertederd haar kleinkinderen gade. Even later vraagt ze waarom er geen drumband is. "Ik ga meteen mijn donateurschap opzeggen," moppert ze. "Er moet toch een drum band voorop?" Een andere toeschouwer vindt het niet zo vreemd dat de belang stelling niet zo groot is. "Ach, wat wil je? Het is vakantie, de meeste kinderen zijn net terug." Maar hoe bescheiden de optocht ook is, hij trekt toch veel be kijks. En als drie kwartier later het hele spul weer aankomt in zaal 3 van het Dorpshuis blijkt iedereen goed gemutst. Er staat drinken klaar en de kleine pipo's, cowboys en zorro's lurken tevre den aan hun kartonnetje met fris. Maar carnaval is natuurlijk een vrolijk feest en daar hoort hossen bij. Daarom gaat de muziek een paar streepjes har der en aan de hand van een aantal le- 'den van de Raad van Elf zetten de car navalsvierders een polonaise in. Het liedje met de tekst 'Doe een stap naar voren en een stapje terug' schalt door de zaal. Niet iedereen heeft door dat car naval vooral een feest van meedoen is, zo blijkt uit de dromerige houding van een klein kereltje te midden van de feestgangers. Met de duim in de mond laat hij het allemaal aan zich voorbij gaan. Dan wordt het tijd voor het echte werk. I NeL Ruis, een van de organisatoren, neemt de microfoon en vertelt de kin deren hoe goed ze hebben gelopen. "Echt fantastisch." Dat vindt ook Prin ses Zotteklap de Negende die de kinde ren, en natuurlijk hun moeders, een compliment maakt voor hun creativiteit. "Jullie zien er echt geweldig uit. Schit terend." En om haar woorden kracht bij te zetten deelt de prinses onderscheidin gen uit. Twee beduusde 'muisjes' krijgen een onderscheiding omgehangen voor de leukste kleding, net als de twee Pip- pi Langkouzen, een spook en het mil lenniummeisje met haar 2000- voelsprieten op het hoofd. Het driewerf 'alaaf gaat de jonge carnavalsvierders Het Oranjë Comité Soesterberg is al maanden druk bezig met de voorbe reidingen voor Koninginnedag, die dit jaar op 29 april valt. Het comité ziet dit jaar een nog grotere uitda ging er een fantastisch programma van te maken omdat koningin Bea trix in 2000 twintig jaar op de troon zit. Eens in de veertien dagen houdt de Soesterbergse Courant een straatin terview. De bewoners vertellen over het wonen in hun straat, hun wensen en over de manier waarop ze met el kaar omgaan. Deze week: De Post weg. De Postweg heeft karakter. Het is geen alledaagse straat met huisje, tuintje en boompje. Integendeel - tiet bruist er van leven. Want behal ve met woningen is de straat aan beide kanten ook nog eens volge bouwd met bedrijven. Niet verwon- derlijk want de Postwegbewoners wonen op het industrieterrein. Dat >ereist aanpassingen over en weer. Over de kwaliteit van het wonen zijn to meningen verdeeld. De een heeft tot prima naar zijn zin en houdt wel ^neen beetje röring, de ander wil tofst morgen verhuizen als hij een toike prijs kan vangen voor zijn Pand. het eind van de Postweg, dicht te- #d het vliegveld aangeschurkt, staat rij woningen. Ze hebben alle de al- 'Ure van de jeugdige bewoners, aan datief straatwerk in de voortuinen is Seen gebrek. Afgewisseld door potten J^t Planten, bankjes en wafelpartijen toen de tuinen zien hoe de tuincentra televisieprogramma's over wonen "m invloed doen gelden. "dit stukje Postweg tonen de bewoners toh niet erg spraakzaam. Ze hebben al 5 eerder aan een interview meege- t en dat is niet zo goed bevallen, «-nclt een mevrouw achter aan de weg. Alles kwam toch verkeerd in de krant, agt u het maar aan een ander." In rijtje woningen staat een huis te en bij een ander de ooievaar in de Opvallend is het kleine plantsoen en de overkant. De trofee van een werkt ertelt e het koop tuin 'je a. bittere strijd tussen bewoners en de Hypsos, die er eerst een gebouw tot aan de stoeprand wilde bouwen. Deze huizen staan er al vanaf 1930, vertelt Wim Majoor, die samen met zijn vrouw Nel op de hoek van de School- dwarsweg en Postweg woont. Zelf hoonde hij zijn hele leven al op de Post- dwarsweg, op een steenworp afstand van zijn huidige woning waar hij inmid dels drie jaar woont. Majoor kent de buurt en heeft^vele ver anderingen meegemaakt. Vroeger stond hier aan de overkant een oude christelijke school," wijst hij. "Die is al lang afgebroken. Alleen de woning van het voormalige hoofd van de school, meester Raat, staat er nog." Hij kan zich nog goed herinneren hoe de school, drie klassen groot en een noodgebouw, werd gebruikt door een metaalbedrijf. Tot uiteindelijk de Hypsos dit blok wo ningen ook omarmde en de school in lijfde. Volgens Majoor wonen nog enkele oudere Soesterbergers in het rijtje bij het vliegveld. "De laatste tijd zijn er veel jonge stellen bijgekomen." De sfeer is volgens hem prima. Iedereen zegt me kaar keurig gedag. Majoor kan zich nog heel goed herinneren dat de buurt een gewone woonbuurt was. "Je had hier een bakker wonen in het huis naast Deege Metaalfinishing, en de slagerij van Van Lierpp. In de oorlog is er een bom op hun huis gevallen. De slager moest toen verhuizen naar de Radema kerstraat." Het kruidenierswinkeltje van Mensing, helemaal aan het eind van de straat, kan hij zich ook herinneren. Dat was nog voor de Postweg in tweeën werd gesplitst vanwege de omlegging van de Amersfoortsestraat in de begin jaren zeventig. Het aantrekkelijke van het wonen aan de Postweg is altijd de grote vrijheid geweest, denkt Majoor. "Er was toen nog geen industrie, alles was open veld. Er liepen hier paarden en er was een voetbalveldje. En in 1948 was het nog mogelijk om via de start baan richting Bilthoven te pendelen." Sinds de gemeente het hele gebied als industrieterrein heeft aangewezen, is de Postweg ontzettend druk geworden. "Er komen nu grote vrachtwagens langs. Het nadeel van deze weg is dat ze maar één kant uit kunnen. Ze moeten altijd een rondje maken om die uitweg te be reiken." In tegenstelling tot doorde weeks valt er in het weekeinde Weinig te beleven. "Dan is het hier heel stil." Foto: Aldo Allessie Woont Majoor nu op de hoek nog re delijk vrij, de bouwplannen van het Soester bedrijf Uyland om op de ande re hoek een bedrijfsverzamelgebouw te bouwen, daar heeft hij toch zijn twijfels over. "Dat gebouw wordt acht meter hoog. We kijken hier nog recht tegen een gemetselde gevel aan. Maar mijn achterburen tegen stalen deuren." Een eindje verder in de straat staat- het gebouw van Meerding Metaal. Voor het gebouw zijn er parkeerplaatsen voor de 'advertisers' gereserveerd. Een truck chauffeur, die spullen moet afleveren bij het autobedrijf van Tammer, staat even stil. Hij volgt de bewegingen van een Chinook-helicopter aan het eind van de straat. Als een primaballerina draait deze om zijn as, maakt sprongetjes om vervolgens te stijgen en achter de ge bouwen te verdwijnen. Last van het lawaai heeft Jan Spenke- link, die al achttien jaar naast het auto bedrijf woont, niet, zegt hij. "Ik heb mijn hele leven op de Kampweg ge woond. Daarna zeven verdiepingen hoog in de Haverweerdflat in Soest. Toen kwam dit vrij. Het was toen snel beslist. Want waar vind je tegenwoordig nog een tuin met een huis?" Spenkelink is niet de man om zich al te druk te maken over lawaai. Hoewel hij ingebouwd zit tussen Deege en buur man Tammer, heeft hij niet het gevoel als een gevangene achter de geraniums te zitten. De woningen zijn behoorlijk geïsoleerd en het vliegveld is sinds de Amerikanen weg zijn ook een stuk stil ler geworden. "Waar je ook woont, je zult altijd wel moeten geven en nemen," filosofeert hij. "Je kiest bewust, en wij zijn hier komen wonen voor de tuin." De vrijheid en het avontuurlijke op het bedrijventerrein zijn hem meer waard dan een buurt met rijtjeswoningen waar de buren kunnen ruiken wat er bij el kaar op tafel staat. "Een beetje bedrij vigheid is toch leuk om naar te kijken?" Alleen de parkeerperikelen in de straat, daar zou de gemeente eens wat aan moeten doen, vindt hij. Want de Hyp sos, Tammer en Uyland, ze hebben al lemaal parkeerruimte nodig. Voor de bewoners is het soms moeilijk om de straat uit te komen als een vrachtwagen weer eens de boel heeft vastgezet. "Nog meer bedrijven? Dat denk ik niet. De gemeente heeft ooit gezegd dat wat er aan woningen staat daar ook moet blij ven. Voor de sociale controle. En zolang ze zich daaraan houdt, is dat een goe de zaak." Een enkele bewoner van de Postweg vindt het wonen op een industrieterrein absoluut niet leuk. Ze willen niet met naam en toenaam in de krant maar er geren zich aan het uitzicht en het lawaai van enkele bedrijven. "Het vervelende is dat je niet kunt protesteren, want je woont op een industrieterrein." Het parkeerbeleid van de gemeente zit ze hoog. Ze mogen slechts aan één kant van de straat parkeren. Maar aan de overkant staan bedrijven die ook hun auto's daar kwijt moeten. Als er dan weer eens zo'n trailer voor komt rijden staat meteen de boel klem. De heer des huizes vindt het merkwaardig dat er nooit ruimte wordt gereserveerd voor de bezoekers en het personeel van de be drijven. Veel bedrijven zijn uit hun jas je gegroeid en zouden het liefst ergens anders opnieuw bouwen. Gebrek aan bedrijventerreinen maakt echter dat zo wel bewoners als bedrijven op de Post- wfcg zich voorlopig moeten behelpen. Wegens groot succes vorig jaar heeft het Oranje Comité Soesterberg besloten de zwarte markt voor volwassenen weer een prominent plekje te geven. Geïnte resseerden vcK)r deze markt kunnen zich tot 1 april telefonisch of schriftelijk op geven voor het huren van een kraam. Dit geldt niet voor geïnteresseerden met commerciële doeleinden. De borg van de kraam is verhoogd naar vijftig gul den. Dit bedrag wordt teruggegeven als alles netjes en schoon is achtergelaten. De huur van de kraam is veertig gulden. Ook de kinderplaybackshow wordt dankzij het succes van vorig jaar her haald. Kinderen die hier aan mee willen doen kunnen zich binnenkort op de scholen opgeven. De dropping die voor gaande jaren de avond voor Koningin nedag gehouden werd is dit jaar ver schoven naar 5 mei. In de laatste week van april komen de collectanten van het comité langs de deuren. Ook wordt dan het programma boekje uitgereikt waarin het definitieve overzicht staat. Geïnteresseerden voor de zwarte markt kunnen zich opgeven bij Wilma Kersten, Prof. Lorentzlaan 159, tel: 351668. nog niet zo goed af. Maar dat hoeft ook niet als je boven de Moerdijk woont en het allemaal nog moet leren. Een aantal volwassenen wacht overigens ook nog een verrassing in de vorm van een onderscheiding. De speciale gouden Zotteklapper gaat dit jaar naar de over bekende Soesterberger Cor Brandes. Vanwege zijn inzet als vrijwilliger. Ook Aleida Geitenbeek wordt in de bloeme tjes gezet vanwege haar trouw aan het vrijwilligerswerk. Ze was er altijd als men haar nodig had. Na het officiële gedeelte wordt het voor de kinderen pas echt leuk. Nel Ruis heeft het optreden van de twee clowns Dos Francko's al aangekondigd en de ouders, het is tenslotte een kinderfeest, even naar de naastgelegen bar gestuurd. Aan de opgewonden kreten achter de deuren te horen vermaken de kinderen zich opperbest. Het F-16 demonstratieteam van de Ko ninklijke Luchtmacht oefent zijn show op 8, 9 en 10 maart 2000 met een F-16 straaljager boven de Vliegbasis Soester berg. Het team is dit jaar afkomstig van de Vliegbasis Twenthe. Om een show te kunnen en mogen uitvoeren dient een heel oefenprogramma te worden afge werkt. Een groot deel van dit oefenpro gramma vindt plaats boven de Vliegba sis Twenthe. Daarnaast is het van belang dat oefenshows boven andere dan de thuisbasis worden gevlogen. Op 8,9 en 10 maart 2000 is Soesterberg aan de beurt. Er vinden in totaal zeven vluch ten plaats. Voorts is de Vliegbasis Soesterberg ge durende de periode van 1 september tot 1 mei op de maandag-, dinsdag- en donderdagavonden uitwijkhaven voor vliegtuigen van andere bases van de Koninklijke Luchtmacht. Een uitwijkha ven is in principe bedoeld voor vliegtui gen die door omstandigheden niet kun nen landen op hun thuisbases. Morgenochtend (donderdag) om half tien houdt de ANBO haar maandelijk se koffie-ochtend voor zowel leden als niet-leden. Meestal is er een bepaald thema aan de orde. Deze keer zal het bestuur in de recreatiezaal van De Drie Eiken de leden informeren over diver se ANBO-zaken. Meer berichten over Soesterberg op pagina 18 De vlooienmarkt in het Soester bergse dorpshuis trok dit weekein de redelijk wat belangstelling. Voor al zaterdagmiddag was het druk, de zondag verliep iets rustiger. Een aantal standhouders weet dat aan het redelijk mooie weer en de grote carnavalsoptocht in Hoogland, die jaarlijks veel bezoekers trekt. Een rommelmarkt blijft altijd veel aan trekkingskracht houden voor tal van mensen. Ook al heb je inmiddels het huis vol staan en kan er niets meer bij, zodra zich een koopje aandient volgt het naarstige zoeken naar wat extra ruimte in de tas. Boeken, een cd, een schemer lamp of gegraveerd glaswerk, er is altijd wel weer een koper voor. Een mary kijkt verlekkerd naar een statief voor een film of camera, terwijl zijn vrouw op' een af stand staat toe te kijken. "Vijf tientjes maar," zegt de standhouder. "Het is nog een goeie." Voor de man is echter die prijs te hoog en hij loopt door. Even verder staat een vrouw te graaien in een doos met gratis spullen en onderhandelt een jong stel over wat kinderspeelgoed. Veel belangstelling is er voor allerlei soorten beeldjes. Staan ze eerst stram in het gelid, tegen sluitingstijd beginnen er grote gaten te vallen in de gelederen. Datzelfde geldt ook voor de kinderkle ding. Daar gaat niet één stuk van de hand maar meteen vijf of zes. Moeder en dochter De Lange uit Soest zagen de vlooienmarkt als een kans om weer eins van de nog goede kinderkleding af te komen. "Twee jaar geleden stonden we hier ook al. Want de kinderen groeien er snel uit. Weggooien is zonde, want er mankeert niets aan. Je merkt gewoon dat kinderkleding altijd veel belangstel ling trekt." De twee staan in een rustig hoekje ach ter de biljarttafel, hun stand is behoor lijk in trek. "Je hebt hier wat ruimte en kunt alles overzichtelijk aan de kapstok hangen. De beheerder van het dorpshuis roept al: 'Wil je weer op het biljart?' als we ons aanmelden," lacht moeder De Lange. Terwijl zij nog even van haar kopje koffie geniet helpt haar dochter een jong stel aan een stapel kinderkle ren. Er zijn complete setjes bij van vijf a zeven gulden. Voor een pakje betalen ze drie gulden. "Het grappige is," zo vertelt De Lange senior, "dat er 's mor gens vaak mensen komen kijken. Ze komen pas 's middags terug om te ko pen. Misschien omdat ze denken dat het voor de helft van de prijs weggaat," oppert ze. Tbssen de bedrijven door weten de be zoekers trouwens ook de bar te vinden. Onder het genot van een kop koffie en een broodje kroket worden de ingesla gen spullen uitgepakt en opnieuw aan een keuring onderworpen. En terwijl de een het pand verlaat met een beschei den kannetje in de juiste kleur, sjouwt de ander met plastic tassen vol kinder speelgoed, boeken en kleding naar de auto. s

Soester Courant | 2000 | | pagina 15