m VVZ'49 staat er niet in cruciaal duel Red Stars de beste slechtste ploeg Duinkikkers verspeelt voorsprong Lat ligt hoog bij Van de Oosterkamp Van de Pol is een eigenwijs baasje l-HALF ANA'S «^19Ct j waterpolo Courant sTow^ -jgj WOENSDAG 8 MAART 2000 SOESTER COURANT PAGINA 17 UIT SPANJE OF FIJN EN BROOD LONS heren Ploeg mist teveel kansenAmstelveen profiteert aan Eemweg: 0-3 ||VOETBAL zaterdag Basketballers lijken zich neer te leggen bij degradatie BASKETBAL Heerhugowaard komt alsnog langszij: 5-5 mm- ATLETIEK Eva Janssen tiende in NK veldloop Nieuwe trainer VVZ'49: teambuilding en communicatie VOETBAL zaterdag ATLETIEK Clubrecord voor Dick van den Broek SKIËN Derde plaats NK voor Edwin Vos Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Hggjp Sanitair Telefoon (035) - 601 30 14 "Ik ga er 100 procent tegenaan, dat eis ik ook van anderen VOETBAL zondag Dagschotels Toontje verzorgt ook catering van luxe broodjes tot koud-/warm buffet iTOMERIJ DER STOKJES, I ZOETZURE SAUS E KETJAPSAUS ODEN NU G FOTO'S :N 1, DIVERSE FORMATEN WNT Lr wil wel eens een dag tussen zit- L waarin alles tegenzit. Een [^machtige wind, af en toe een Lis winterse bui en het veldspel Lr je koude rillingen van over je L krijgt. VVZ'49 had zaterdag Lidelijk zijn dag niet in het crucia- Lduel met Amstelveen Heimraad. )e groenwitten hadden het vol- Lkt aan zichzelf te wijten dat de Loekers met een overwinning Uyvaarts keerden: 0-3. Lcht WZ'49 naar de tweede klasse kaderen, en daar begint het zo lang- ^erhand sterk op te lijken, dan zul- öde gedachten nog wel eens terug- jo naar de ontmoeting met Amstei- 'gii, Zoveel kansen krijgen, zoveel be- Bajn dan de opponent die er eigen- joiks van bakte en toch na negentig ^jten met lege handen staan. •gier Henry Kalk had er na afloop j#aar moeite mee om het verlies van jjoeg te verklaren. "WZ'49 is niet Jagend het duel in gegaan. De miste teveel kansen en de om- Jeling bij balverlies liet te wensen jff.In dit soort wedstrijden moet je er üj.deze zijn cruciaal. Maar dat is niet rtiird. Misschien moetje concluderen jide groep geen degradatievoetbal caspelen", zei Kalk in niet mis te ver- je woorden. De Veenendaler voeg er vrijwel direct aan toe dat WZ'49 2 niet hoeft te wanhopen, hoewel de asen op handhaving met de week loten. "Het is nog niet gebeurd", o dat is het ook zeker niet. Lely- od'67, dat tiende staat en die plek uitrecht op promotie- en degradatie strijden, verloor eveneens waardoor ït gat vier punten blijft. Met nog vijf ;idstrijden te spelen is de achterstand «rbrugbaar. VVZ'49 heeft zelfs nog a ontmoeting met de naaste concur- jut uit Flevoland voor de boeg. De overmacht van Amstelveen is op de foto groter dan tij dens de wedstrijd. VVZ'49 kreeg alle kansen om het belang rijke duel in winst om te zetten, maar was niet scherp genoeg. De gasten profiteerden er gretig van, waardoor VVZ'49 die per in de zorgen kwam. Foto: Aldo Allessie leperd Niettemin blijven de groenwitten in een astig parket zitten. De zeperd tegen Amstelveen was er een van formaat. VVZ'49 faalde als collectief en dat is moeilijk uit te leggen na de prachtige zege van anderhalve week geleden op Marken. Toen bracht de ploeg een gro te mate van bezieling en gedrevenheid ten tonele. Een week later was daar werkelijk niets van terug te zien. De for matie speelde zaterdag braaf, slap en gezapig. Ondanks het beroerde optre den, had WZ'49 de wedstrijd al in de eerste helft moeten beslissen. Amstel veen, dat op de openingsdag van de competitie nog een pak slaag kreeg van de thuisploeg (5-1), groef zich in rond het eigen strafschopgebied en counter de via de snelle spitsen Martijn Stenne- berg en Arno Buys. Voor de thee benut ten de bezoekers er één van. Buys pro fiteerde van de zwakke omschakeling na balverlies bij de Soesters: 0-1. Dat was na een half uur spelen. Daarvoor kreeg WZ'49 de mogelijkheden en had het duel 'al in een vroeg stadium beslist kun nen zijn. Marcel van Essen toonde zich tot tweemaal toe niet scherp in de afron ding. Na de openingstreffer van Amstel veen was het wederom Van Essen die drie kansen om zeep hielp. Een kopbal van de aanvaller na een vrije trap van Ronald de Rooij ging naast. Oog in oog met doelman Stefan Teeken faalde hij opnieuw. Een minuut voor de pauze miste Van Essen zijn vijfde mogelijk heid. Hij speelde zich prima vrij, maar vond Teeken op zijn weg. Kalk liet de ongelukkige Van Essen in de kleedkamer achter. Jordie Brouwer was zijn vervanger. De linkspoot kreeg al in de beginfase een kans aangeboden door Gijs Schaap. Brouwer schoot uit een moeilijke positie over. Daarna was het de beurt aan Gerard Becker. De rechteraanvaller stoomde vanaf de rech terzijde op richting doel. De aarzeling in de voortzetting won het van zijn doel treffendheid. Deed Amstelveen dan helemaal niets? Buiten het doelpunt om niet nee. Pas na een uur spelen kwamen de Noord-Hol landers weer gevaarlijk in de buurt van keeper Daan Hilhorst. Het bleek gelijk een beste kans van jewelste. Hilhorst werd door Buys omspeeld, Wobbe-Jan Reitsma bracht op de doellijn redding. Brouwer schoot uit de daaropvolgende aanval keihard op de lat. Kalk wisselde Becker voor Joep Akker man. Krap vijf minuten later stond het ineens 0-3. Weer gaf de thuisploeg te veel ruimte weg en counterden de gas ten. Hilhorst stond in eerste instantie nog in de weg, bij de herkansing voor Edwin van de Raad kwam de sluitpost te laat: 0-2. De derde treffer werd ge scoord door Wesley Meyer. Het was om moe van te worden en het weer werd er ook niet beter op. Aanstaand weekeinde wacht WZ'49 een zware klus. De Soesters moeten dan op bezoek bij SDVB dat volop op kam- pioenskoers ligt. Hoewel de Barnevel ders van een ander kaliber zijn dan Amstelveen, is een stuntje van VVZ'49 zeker niet uitgesloten. Want alles lijkt mogelijk in deze klasse. Hoewel de theorie nog wel wat ope ning biedt, lijken ze zich bij Red Stars te hebben neergelegd bij de gradatie naar de tweede rayonklas- se. De basketballers solliciteerden zaterdag in ieder geval voor een functie in deze klasse door de uit wedstrijd tegen Springers met 72- 56 te verliezen. Van dezelfde tegenstander was eerder in zowel beker- ais competitieverband een voudig gewonnen en de ploeg uit Gou da speelde zaterdag allesbehalve goed. "Maar wij zijn de beste slechtste ploeg", zei Hans de Rond lachend als een boer die kiespijn heeft. Een bijzonder zwak ke fase in de tweede helft kostte zijn ploeg de zege. Dat de Soesters tijdens de pauze met 31-33 leidde, oogstte verrassing bij de trainer/coach en. zijn spelers. Springers voor rust elf aanvallende rebounds akt, waarmee één van de zwakke punten van Red Stars was blootgelegd. Forward Jan van Maanen ontbrak we gens een blessure en center Manfred Dikkers zou zijn rentree maken, maar verscheen niet op het appèl. Geen re bound betekent geen break, waarin Guido La Rose normaliter de laatste schakel is. De snelle guard was evenmin van de partij. Ondanks het tegenvallende spel van Red Stars werd de voorsprong in de tweede helft uitgebreid. Zes minuten na de hervatting stonden de Soesters met 35-42 voor, maar vanaf dat moment ging het mis. In de achtste minuut was het alweer gelijk (44-44) en met nog zes minuten te gaan was het duel beslist: 58-46. Volgens Hans de Rond is het wellicht maar beter wanneer Red Stars in de tweede klasse komt te spelen. "Het ver schil is dat je in de tweede klasse rusti ger een aanval kunt opzetten, nu wordt iedere keer druk uitgeoefend op de spelverdeler en de andere spelers ver zinnen te weinig om aanspeelbaar te zijn", aldus De Rond die aan het einde van dit seizoen bekijkt hoe de vlag er voor staat en of hij ook de volgende competitie de herenploeg leidt. "We hadden afgesproken dat ik het minimaal twee, hooguit drie jaar zou doen, maar je moet er ook zin in houden. Als ik denk dat ik nog verbetering in de groep kan aanbrengen, denk ik dat ik doorga. En ik denk wel dat deze ploeg nog wel voor verbetering vatbaar is. We moeten straks eerst maar eens kijken welke spe lers volgend seizoen beschikbaar zijn." Dames Het damesteam had een 'off-day' in Utrecht, waar het vierde team van Niels Stensen de tegenstander was. Het ge volg was een nederlaag (61-39), alweer de derde in successie. De kampioensa spiraties kunnen derhalve worden inge vroren. In aanvallend opzicht liet Red Stars het volledig afweten. Weliswaar kwam het met 2-5 voor, daarna werd het vlot 23-7 en vervolgens 27-11 in de rust. Daarna zag het er even naar uit dat de Soester basketbalsters er nog een wed strijd van zouden maken, maar na 35- 24 zette Niels Stensen nog een sprintje in. Via 47-24 werd het zodoende 61-39. Öe «aterpoloërs van de Duinkik- tars verspeelden in Aqua Indoor een 4-1-voorsprong. Toen het laat ste fluitsignaal klonk, had Heerhu gowaard de stand al in evenwicht Igebracht: 5-5. Dat was evengoed yoor de Soesters een mooi resultaat tegen de ploeg die tweede staat. te de eerste periode kwam Duinkikkers roet 2-0 voor dankzij doelpunten van Pieter van Schalkwijk en Peter Wisse. Vlak voor het verstrijken van dit kwart verkleinden de gasten de achterstand, maar in de daaropvolgende vijf minuten liep Duinkikkers weg naar 4-1 door onder meer een prachtige achterwaart se lob van Vincent van der Vaart. Bei de ploegen kregen daarna tijdstraffen, maar geen van beide profiteerden van de tijdelijke minderheid bij de tegen stander. Aangeslagen raakten de Soesters van de derde periode, waarin Heerhugowaard weer op gelijke hoogte kwam. Het werd in het laatste kwart zelfs 4-5. Duinkik kers kreeg voldoende kansen de stand alsnog om te buigen, maar ondanks vier Coach Ron van de Plaats probeert zijn spelers moed in te praten, nadat een voorsprong is verspeeld. Eén van de wa- terpoloërs kan zich wel voor zijn hoofd slaan. De Soesters maakten in de slotfa se alsnog gelijk. Foto: Aldo Allessie situaties met een man meer, werd er niet gescoord. Toch viel de gelijkmaker, twintig seconden voor tijd. Toen de thuisploeg voor de vijfde maal een man meer in het water had liggen, vond Peter Oosthof een gaatje. Met de tiende plaats kan Eva Jans sen tevreden terugkijken op de Ne derlandse kampioenschappen veld lopen. De Soesterse, tegenwoordig lid van GAC, kwam uit op de korte cross. Op de 4100 meter gaf ze meer dan een minuut toe op Greta Koens die in 14.13 de titel opeiste. Janssen kwam binnen in 15.35 De NK veldloop vonden plaats in het Noord-Limburgse Heythuysen. Janssen was voorheen lid van AV Pij nenburg. In haar jeugdperiode won ze tijdens nationale kampioenschappen verschillende gouden medailles. Steef van de Oosterkamp wordt ko mend seizoen verantwoordelijk voor de prestaties van VVZ'49. De Veenendaler neemt in de zomer het roer bij de groenwitten uit de eerste klasse over van plaatsgenoot Henry Kalk. Een nadere kennismaking. Van de Oosterkamp (41), getrouwd en twee kinderen, werd in januari door de clubleiding voor een gesprek uitgeno digd nadat hij voor de trainersfunctie had gesolliciteerd. "Toen ik vernam dat Kalk bij WZ'49 zou vertrekken, was ik er als de kippen bij. Ik heb twee ge sprekken gevoerd met het bestuur van de club en die gaven me een zeer goed gevoel. De inhoud ervan was perfect, de sfeer was goed. Bovendien heb ik met de spelersraad van het eerste en twee de elftal gesproken. Dat vond ik een goede zaak, omdat je toch met elkaar gaat samenwerken. Daarna bereikten de clubleiding en ik overeenstemming over een éénjarige verbintenis", aldus Van de Oosterkamp die voorlopig het hoofd stuk WZ'49 dichtgeslagen heeft, om dat hij momenteel werkzaam is bij Hier- den, een derdeklasser. "Dat lijkt me logisch. Ik wil het seizoen dij Hierden op een goede manier afslui ten, terwijl Kalk en zijn spelersgroep er alles aan zullen doen om WZ'49 in de eerste klasse te houden". De Veenendaler, in het dagelijks leven onderwijzer op een basisschool, voetbal de zelf veertien jaar in het eerste elftal van hoofdklasser DOVO uit zijn woon plaats. In het seizoen 79/80 werd hij tij dens selectiewedstrijden op het KNVB- centrum in Zeist uitverkozen voor het nationale amateurelftal. Een periode waarop Van de Oosterkamp met veel plezier terugkijkt. "Ik heb twee seizoe nen in dat elftal mogen voetballen en dat was een enorme belevenis. Het zal mij altijd bijblijven. De trip naar Indo nesië was voor mij één van de hoogte punten. Ik heb zelfs nog een aantal ke ren tegen Duitsland gevoetbald. Nee, dat is onvergetelijk". Na zijn actieve periode als voetballer behaalde hij zijn diploma's Oefenmees- ter III (1985), Trainer/coach II (1990) en Trainer/coach I (1994). De oud amateur international ging aan de slag Steef van der Oosterkamp: Trainer, onderwijzer en docent. bij de interregionaal spelende Cl en Al van zijn oude club. Daarna volgden Kesteren (tweede en derde klas), DVS'33 (hoofdklasse), NSC Nijkerk (eerste en tweede klasse) en sinds 1998 dus Hierden. Bij DVS'33 uit Ermelo maakte hij zijn sportieve dieptepunt mee. "Ik wil nog net niet zeggen dat het een zwarte bladzijde was, maar een smet was het zeker. In april (1995 red.) had den we bij de club afspraken gemaakt over het nieuwe seizoen. Ik zou er nog een jaar aan vastplakken. Allerlei zaken waren al geregeld, tot aan mijn vakan tie toe. Toen ik dus van het zomerreces terugkwam, had het bestuur amok ge maakt over mijn vakantieperiode. Wat bleek nou? Ze waren in contact geko men met Peter Boeve (oud-speler van Ajax en oud-trainer van RKC red.) en gingen achter mijn rug om met hem in zee. Ik zat dus gelijk zonder club. Het seizoen 95/96 was voor mij een verlo ren jaar". KNVB Van de Oosterkamp geniet een druk bestaan. In het dagelijks leven onderwij zer en de resterende tijd vult hij als trai ner bij de amateurs op. Wie denkt dat het hierbij ophoudt, komt bedrogen uit. Hij is ook nog parttime in dienst bij de KNVB als docent trainersopleidingen. Op deze manier combineert hij zij twee grote liefdes: doceren en voetbal. "Het heeft me altijd getrokken om zaken over te brengen die mensen willen leren. En of dat nou volwassenen zijn of kinderen, dat maakt niet uit". Van de Oosterkamp is vol lof over de faciliteiten bij de bond. "Er zijn genoeg mensen die nog wel eens afgeven op de KNVB, maar het is niet voor niets dat de opleidingen en de cursussen over de hele wereld bekend staan. Dat mag ook een keer gezegd worden". Van de Oosterkamp heeft als trainer een bijna grenzeloze ambitie. En dat mag ook, vindt hij. "Ik heb de hoogste papie ren wat betreft het amateurvoetbal, dus dan wil je ook het hoogste bereiken. Daarom hoop ik ook dat WZ'49 in de eerste klasse blijft, dat ambieer ik". Nooit gedacht aan een loopbaan als trai ner in het betaald voetbal? "Zeker niet. Ik zou best de cursus betaald voetbal willen volgen, maar daar komt zoveel bij kijken. Je moet allerlei psychologische testen doen om erbij te komen. Het is heel erg zwaar. Ik vond de cursus Trai ner/coach I al best pittig. Daarnaast heb ik in de jaren als onderwijzer maat schappelijk iets opgebouwd. Ik heb een vast inkomen. Je moet heel veel opof feren en dat kan ten koste gaan van je gezin. Het is namelijk zo dat hoe hoger je komt, hoe kwetsbaarder je bent". De onderwijzer houdt het maar bij de amateurs en gaat volgend seizoen dus aan de slag bij WZ'49. De groenwit ten krijgen dan te maken met een trai ner die veel waarde hecht aan teambuil ding en communicatie. "Ik vind deze twee elementen heel belangrijk. Door discipline en door samen te trainen hoop je tot goede prestaties te komen. Bovendien moet er te allen tijde met elkaar gecommuniceerd worden. Niet alleen met de spelers, maar ook met het bestuur van een club. Dat willen ze bij WZ'49, dat viel me op tijdens de ge sprekken die ik met de club voerde. Ook zij gaven toen aan dat er in moei lijke tijden met elkaar gepraat moet worden, dat je elkaar nodig hebt. Voet bal is en blijft een teamsport. Ais men individualistisch gaat denken, dan leidt dat tot de ondergang. Op tijd ingrijpen is dan noodzaak." Op de 10 Engelse mijlen (16 kilo meter) heeft Dick van den Broek het clubrecord van AV Pijnenburg met ruim twintig seconden scherper ge steld, Hij dook net onder de 48 mi nuten: 47.56. Het oude record dateerde van 1998 toen de Soester in Oostende-Brugge liep. Op hetzelfde parkoers kwam hij dit weekeinde nog sneller uit de voeten. In de eerste 10 kilometer deed hij veel kopwerk om het tempo hoog te houden. Een kilometer verder besloten de later winnaar Guy Faes en Christian Nemet ervandoor te gaan. Van den Broek moest op deze versnelling het antwoord schuldig blijven, maar legde met een persoonlijk en clubrecord beslag op de vierde plaats. Met een derde en een zevende plaats heeft Edwin Vos uitstekend gepresteerd tijdens de Nederlandse kampioenschappen skiën. In de Oostenrijkse sneeuw eindigde hij als derde bij de junioren I in de com binatie. Brons haalde de Soester op de reu zenslalom, zevende werd de voor Ski team Nieuwegein uitkomende Vos op de slalom. Op dit onderdeel werd hij gehinderd door losstaande palen. De ti telstrijd werd gehouden in Altenmarkt- Zauchensee. Voorafgaande aan de NK deed Vos mee aan lokale wedstrijden in Altenmarkt en Wagrain. Beide wedstrij den won hij. Edwin Vos kan terugkijken op een geslaagd seizoen. Opnieuw heeft Soest gekozen voor een jonge trainer. Peter Visee ver trekt, een 37-jarige Barnevelder volgt hem na dit seizoen op. "Ik ga er altijd voor de volle honderd pro cent tegenaan. Dat eis ik ook van anderen". Was getekend Henk van de Pol. Qua leeftijd komt Van de Pol misschien net om de hoek kijken, maar de nieuwe kapitein van het schip SO Soest is al negen jaar actief als hoofdtrainer. Nadat hij als speler enkele seizoenen uitkwam voor het eerste elftal van SDVB. uit Barneveld, koos hij ervoor om zijn geluk in het trainersvak te gaan beproeven. Zijn eerste vereniging was SDS'55 in Wekerom. Daarna was de haardenbouwer van beroep verantwoor delijk voor de A-junioren van Sparta Nijkerk. Nadat de Barnevelder het di ploma Trainer/coach I behaalde, mond de zijn jeugdtrainerschap uit tot een functie als coach van de hoofdmacht van dezelfde voetbalvereniging. Inmid dels is hij aan zijn vierde seizoen bezdg bij de zaterdaghoofdklasser. Het werd tijd voor een nieuwe uitdaging. "Inder daad. De meeste jongens van Sparta Nijkerk kennen me nu zes jaar. Zij zijn vanaf de A-jeugd doorgestroomd naar het eerste elftal. Ik wilde iets anders". En dat is Soest geworden. Kende Van de Pol de vereniging voordat hij met het bestuur in contact kwam? "Ik ging re gelmatig kijken bij clubs uit de nabije omgeving van Barneveld. Ik zag wed strijden van Hoogland, Quick, Hilver sum en dus ook Soest. Ik wist dat ze vorig jaar in de eerste klasse goed voet bal speelden. Ik heb de kampioenswed strijd gezien". Eind november gaf de jonge oefenmeester Sparta Nijkerk te kennen dat hij zijn contract niet zou ver lengen, ondanks de mooie vruchtbare samenwerking. "Op het moment dat duidelijk was dat Visee mij zou opvolgen bij Nijkerk, heeft Soest mij gebeld. We hebben met elkaar gesproken en dat stemde mij po sitief'. Van de Pol hakte de knoop door vanwege drie factoren. "De club heeft een perfect trainingsveld en dat is voor mij erg belangrijk. Ten tweede straalt Soest eerlijkheid en openheid uit. Zo zit ik qua karakter ook in elkaar. Er lopen tenslotte talentvolle spelers rond. Er is een goede basis om meer te bereiken. Deze punten waren voor mij doorslag gevend om bij Soest te tekenen". Waarom voor een jaar? "Beide partijen moeten een beeld kunnen vormen of ze bij elkaar passen. Na een jaar krijg je een indruk. Ik heb dat ook in mijn be ginperiode bij Sparta Nijkerk gedaan. Dat is heel normaal." Verschil Door het bezoeken van wedstrijden van clubs die uitkomen in de hoogste klas se van het zondagvoetbal heeft Van de Ppl een aardig beeld kunnen krijgen over het niveau van de zondag in verge lijking met het spelpeil van de zaterdag hoofdklassers. "Veel verschil is er niet. De zondagverenigingen spelen iets ver zorgder voetbal. Bijvoorbeeld een Tone- gido of een Elinkwijk. Op de zaterdag gaat het er fysieker en scherper aan toe. Daar valt meer beleving in het spel te ontdekken. Soest is wat dat betreft een goede mix van de beuk erin en van goed voetbal." Tot slot, wat vind Van de Pol eigenlijk van zichzelf? "Ik ben een eigenwijs baasje, wil het soms te graag op mijn manier doen. Ik ben open en eerlijk en hou van discipline. Dat is trouwens ook niet meer dan logisch wanneer je in groepsverband met elkaar werkt. Verder geef ik alles, de volle honderd procent. Dat eis ik dan ook van anderen". Ver der kan hij de scheiding tussen mens en trainer naar eigen zeggen goed aanbren- Henk van Pol: "Als spelers wissel moeten staan, ontlopen ze je als trainer en als mens. Als mens heb ik daar moei te mee, als trainer niet. Foto: Aldo Allessie gen. "Vooral als spelers wissel moeten staan, dan kunnen ze moeite met je heb ben. Niet alleen als trainer, maar ook als mens ontlopen ze je dan. Als mens heb ik daar moeite mee, als trainer niet." woensdag Indiase kalkoencurry donderdag Lamsfilet met gekookte aardappelen en rode kool weekend Roerbakschotel maandag Boerenkool met worst dinsdag Kwartetje (Cordon Blue van spek) met aardappelschijfjes Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37

Soester Courant | 2000 | | pagina 17