En dit zijn de knallers van deze week: Politiek Soest is vóór bestuurlijke vernieuwing, maar met mate Onderhoud van toren P.P.-kerk nodig EDSKES Knotsen-praalwagen wint hoofdprijs 5.49 3.98 9.98 3.49 1.99 CULINAIR VOORDEEL M WOENSDAG 8 MAART 2000 78e JAARGANG NO. 29 Raadscommissie ABZ teleurgesteld over 'Elzinga' Houten spits kwetsbaar en zwaar belast; reparatie kost 55 mille 3 Actueel 10 Cultuur 15 Soesterberg 17 Sport 'T.ECTORI8 SALUTr* Bijna jaar cel 26-jarige Soester voor acht inbraken Schaapschade Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Carnavalsoptocht verloopt vlekkeloos OK RJDDEtiS VAN ORANJE. NASfeviJ. 7jUN VERKIKKERD OP CAKNAVfcJ VASTE BEZORGERS SOfSTElOaXJRANT A. van der Lee NEFKENS jprS SOEST W'e Auto in brand na botsing met paal Bestuurder onwel: botsing met schade 035 603 8383 - www.holidayinn-soestduinen.nl Een betere hypotheek? Kabeljauwfilet Fijn volkoren brood heel 1 ,69 Hertog roomijs Biefstuk Frisco Navellate Slagers gekookte worst VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest VERKOOPPLANNEIM? SOESTE raUMAÜ Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ oasema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Politiek Soest gaat in de komende tijd driftig nadenken over manieren om beter te functioneren. Het moet immers allemaal "democratischer" "dualistischer" en "transparanter" toegaan in het bestuur van de ge meente, om maar wat populaire ter men uit de actuele discussie te ge bruiken. Dat zou ook bevorderlijk kunnen zijn voor de betrokkenheid van de burgers, die de laatste jaren steeds minder belangstelling heb ben voor het "gedoe" zoals het vaak omschreven wordt - in diverse Nederlandse gemeentehuizen en ook aan het Soester Raadhuisplein. De regering in Den Haag heeft daartoe de staatscommissie-Elzin- ga in het leven geroepen, die on langs met een aantal suggesties naar buiten trad. In Soest speelde de discussie - als die al plaatsvond trouwens - zich tot dusver af in de boezem der partijen, maar maandagavond had ook de raadscom missie Algemene Bestuurszaken (waarin zo'n beetje alle politieke leiders zitten) even tijd voor een gedachtewisseling over omstreden kwesties als gekozen burgemeesters, wethouders "van bui ten" en de introductie van het "Haag se" model (regering tegenover parle ment) op gemeentelijk niveau, met alle voors en tegens vandien. Hans van Wuijckhuijse (van Gemeente belangen Groen Soest) beet het spits af en stak zijn teleustelling over "Elzinga" niet onder stoelen of banken. Volgens hem is de gemeenteraad (in de huidige politieke constellatie eigenlijk regering en parlement tegelijk) de bestuurslaag die het dichtst bij de burger staat. Wet houders-van-buiten, hoe "deskundig" ook, a la ministers in Den Haag, maken de kloof tussen het dagelijks bestuur (College van B. en W.) en de raad al leen maar groter en degraderen de raad op den duur mogelijk tot een soort raad van commisssarissen, die nu en dan eens controleert of het College z'n best wel doet. Voor de veelbezongen wens tot meer contact met de burgers is dat fnui kend, vond Van Wuijckhuijse. Hij was overigens onomwonden voor een gekozen burgemeester, wat nog een mooie sneer naar het "zielige" D66 op leverde, dat in Den Haag akkoord was gegaan met zo'n driedubbel compromis als een door het volk gekozen burge meester in de grote steden, een door de raad gekozen burgemeester in de mid delgrote steden en een benoemde bur gemeester in de rest van het land. "Ge stuntel", aldus Van Wuijckhuijse. Hij voelde alles voor het idee van gemeen tesecretaris Wim de Kam om een werk groepje uit de raad te vormen dat zich in allerlei ideeën (al of niet van Elzin ga) verder gaat verdiepen en daaruit met voorstellen komt. Mooi op tijd Die werkgroep zou volgens de GGS'er onder leiding kunnen staan van de nieu we burgemeester Koos Janssen, dacht hij, en die is dus mooi op tijd benoemd. Dat vonden alle fracties wel, zodat de nieuwe burgervader - aan wie de hele commissie bij voorbaat al een grote ideeënrijkdom en vindingrijkheid op dit punt toedacht - al voor zijn komst is opgezadeld met een leuke klus. De andere commissieleden bleken alle maal zo hun persoonlijke voorkeuren te hebben. Opmerkelijk was bijvoorbeeld dat Ans Mann (GroenLinks) vreesde voor twee machtscentra in de gemeen te (de gekozen burgemeester en de ge kozen raad), die allebei door het volk "gelegitimeerd" worden. Ze zag liever dat de gemeenteraad een burgemeester zou voordragen om min of meer auto matisch door Den Haag te worden be noemd. Drie soorten burgemeesters vond ze "hopeloos". Wim Roest (D66) vond "Elzinga" ook halfslachtig en zag ook binnen de bestaande structuur aller lei mogelijkheden om de positie van de raad, maar vooral die van de burgers te versterken. Hij wees daarvoor o.a. naar Amersfoort, waar ze vooroplopen met nieuwe inspraakmogelijkheden, bestuur lijke verkenningen, startnotities en an dere leuke dingen. Poster met z'n eigen kop Besseline Gerritse (CDA) gruwde, na even in Duitsland te hebben rondgeke ken, van een gekozen burgemeester "die met een poster met z'n eigen kop d'r op moet rondlopen". "Ik schrok me een ongeluk. Zo'n man moet daar zelf z'n hele campagne betalen en de kandidaat die het niet wordt is eigenlijk direct al beschadigd... De meeste Nederlandse burgemeesters zouden het zó nooit wil len worden, denk ik." Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) toonde zich een hartstochtelijk voorstander van handha ving van het "monisme" in de gemeente (de raad als bestuur én als controleur van het bestuur) en vond de discussie over de gekozen burgemeester een schaamteloze vertoning. En met wet houders vanuit de raad had hij ook geen al te slechte ervaringen, schertste Mei lof met serieuze ondertoon. Van een ander "systeem" verwachtte hij weinig heil: "dat miskent de realiteit die in de samenleving gaande is". Bert Krijger (WD) stelde kort en bon dig dat hij de huidige situatie in Soest (met een benoemde maar door alle pa- tijen enthousiast verwelkomde nieuwe burgemeester in aantocht) graag aan alle andere gemeenten gunde, alleen al van wege de grote eensgezindheid in de raad. "Het is prachtig dat we het samen zo eens zijn over de man die volgens allen het best bij de gemeente past. Zo'n burgemeester vind je niet in het buiten land." Rechten Krijgers fractiegenoot Karei van Geet koos voor "gematigde" veranderingen zoals de ontvlechting van raad en colle ge, wethouders van buiten de raad (die volgens hem ook niet per se nog eens voorzitter van de commissies hoeven te zijn), maar niet voor echt dualisme, in clusief een college dat een gemeente raad kan ontbinden en het laten samen vallen van gemeenteraads- en statenver kiezingen. "Dualisme leidt tot een amb tenarencorps dat vaker de kant van het college kiest," waarschuwde Van Geet, alsof dat in de huidige bedeling ondenk baar is... Hij vond wel dat "rechten" als het recht van initiatief en het recht van enquête beter vastgelegd moesten wor den. Alleen Wil Stekelenburg (PvdA) kon of durfde nog weinig over de plannen-El- zinga te zeggen. Ze vond dat ze daar voor eerst te rade moest gaan bij haar achterban. "Als ik hun visie heb hoort u het wel." Overigens voelde ze per soonlijk wel iets voor experimenten bin nen de huidige regels. Wat Soest betreft had ze ook geen angst voor een te "machtige" burgemeester, zoals in som mige grote steden. 'Aardige schaal' Loco-burgemeester Neks Blommers, die de vergadering op haar gemak in goede banen hield (heeft Soest eigenlijk überhaupt wel een echte burgemeester nodig?) stelde vast dat alle fracties graag verbeteringen zien in de werkwijze van de raad. Via de VNG zal Soest nog een reactie geven in de richting van de com- missie-Elzinga, maar voor concrete ver anderingen moet het werkgroepje maar aan de slag met haar "reflectiebijeen komsten". "Soest heeft een aardige schaal om iets uit te probeen," aldus Blommers, die het onderwerp vervol gens doorschoof naar de volgende ver gadering, als burgemeester Koos Jans sen in functie is. En voor het overige moesten de fracties hun ideeën maar via hun eigen politieke kanalen met Den Haag doorsluizen. Een aantal houtverbindingen in de to ren van de Petrus en Pauluskerk is opengetrokken. Dat constateerde de Monumentenwacht bij de periodieke controles. De toren is in 1995 ingrijpend gerestaureerd. Vrijwel het volledige houtwerk van de spits is toen vervangen. Uit de controle blijkt dat de houten spits een kwetsbaar en zwaar belast onder deel is. In een adviesnota aan het col lege van B&W vraagt de afdeling Sport Onderwijs en Welzijn om een bedrag van f 55.000 gulden op te nemen in de voorjaarsnota 2000 voor onderhoud aan de toren. Dat om te voorkomen dat de houten spits in de nabije toekomst weer vervangen moet worden. Foto: Aldo Allessie VSB wenst geen herhaling van lijdensweg. WZ'49 staat er niet in cruciaal duel. Hossen en optreden van clowns op kindercarnaval. Red Stars de beste slechtste ploeg. Herkomst geleiachtige Duinkikkers ver VFRHA15N UIT OF KLASS.'Etö Ct.DHJlO drab niet duidelijk. speelt voorsprong. Dit jaar weer meer 30 kilometerzones. Alles over Boekenweek 2000. Straatinterviews in de Postweg. Eva Jansen tiende in NK veldloop. Een 26-jarige Soester is woens dag door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man pleegde acht inbraken en diefstallen. Naast de straf moet hij ruim tien duizend gulden schadevergoe ding betalen aan twee slachtof fers. Van de opbrengst van de misdrijven, die hij rond oktober pleegde, kocht de man steevast drugs. Bij een van de inbraken, in een woning aan de Pau- lus Potterlaan, stal hij een medaillon, met daarin een foto en een haarlok van de overleden zoon van de eige naresse. De rechtbank stelde dan ook in haar vonnis dat de emotionele en finan ciële schade die de man aanrichtte, vele malen groter was dan het gelde lijk gewin dat hij van de diefstallen had. Daarnaast hield zij ook rekening met het feit dat de man inmiddels is afgekickt, en contact heeft gezocht met de hulpverlening. Als bijzondere voorwaarde bij de straf legde de rechtbank op dat de man contact moet houden met de re classering. Hij is al verschillende malen eerder voor soortgelijke feiten veroordeeld. Er was anderhalf jaar celstraf, waarvan een half jaar voor waardelijk tegen hem geëist. De politie, de eigenaar en bewoners van de Stadhouderslaan hebben af gelopen vrijdagmiddag het nodige te stellen gehad met een schaap, dat uit zijn weiland aan de Maatweg was ontsnapt en de buurt een beetje op stelten zette. Aanvankelijk hielden omwonenden het losgebroken beest je vast en ze waarschuwden de poli tie, die het terugbracht naar waar het leek thuis te horen. Het schaap pre fereerde echter de vrijheid waaraan het zojuist had mogen ruiken en nam dan ook direct weer de poten, zoge zegd. In paniek ging het beestje er opnieuw vandoor, waarbij het op een goed of kwaad moment zijn toevlucht nam tot een woning aan de Stadhouders laan. Met een sprong spurtte het door de achterruit - die uiteraard aan diggelen ging - de woonkamer in, waar het afremde, honderdtachtig graden draaide en vervolgens weer naar buiten stormde. De eigenaar, die inmiddels ook ter plaatse was, ontfermde zich uiteindelijk over het dier. Hij beloofde de enigszins ont hutste bewoners, die ook meehielpen om het beestje te vangen, de aange richte schade te vergoeden. zie pagina 5 Met ingang j< van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Opnieuw hebben de Plattelandsge- notsknotsen - de naar eigen zeggen "andere" carnavalsvereniging van Soest - zaterdag met hun praalwa gen beslag gelegd op de eerste prijs (voor groepen) van de carnavalsop tocht in Soest. Een dag later wonnen ze in Hoogland (ook al niet voor het eerst) ook de hoofdprijs van de be roemde optocht die daar jaarlijks plaatsvindt. De Knotsen speelden ditmaal succesvol in op de algemene belangstelling voor het prinselijk liefdeleven en presenteer den zich als "Ridders van Oranje Nas sau", die op het carnaval verkikkerd zijn. De tweede en de derde prijs bij de grote groepen gingen naar resp. GTPS ("Geen Prijs Toch Schik", en ook al aan de Knotsen gelieerd) voor "Carnaval in Tirol" en naar de carnavalsdamesclub voor hun uitbeelding van het motto "Vroeger moesten we de Engh bewer ken, daarom kunnen wij nu popcorn Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 automobielbedrijf VOOR NIEUW EN GEBRUIKT Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon 035 - 6012364 maken". De popcorn werd trouwens royaal rondgedeeld aan het publiek en aan wachtende automobilisten. Bij de kleine groepen ging de eerste prijs naar Nadien en anderen (achterna men ontbreken doorgaans in de deelne mersinformatie) met "De Meiden"; de tweede prijs was voor "Koe 2000" van Margaret en Marielle, en de derde prijs ging naar Esther e.a. voor "De Mobiel tjes". De individuele presentaties wer den ook beloond. Jan Smeeing won met het actuele "Maakt burgemeester Jans sen Soest weer scherp?" de eerste prijs. Manuel was de winnaar van de tweede prijs met "De trommelpiraat slaat het carnaval 2000 in" en de derde prijs ging naar Ik ben de gangmaker" van Jordan. De brandweer moest er vrijdagavond tegen middernacht aan te pas komen toen een 19-jarige Soester op de Nieu- weweg uit de bocht naar de Koningsweg vloog en tegen een lantaarnpaal botste. De bestelauto raakte daarbij in brand. De bestuurder liep aanvankelijk weg, maar keerde later met een aantal ken nissen terug. De politie hield hem ver volgens aan, omdat hij gedronken bleek te hebben. De brandweer moest ook het wegdek nog schoonspuiten. De prijswinnende "ridderwagen 9 van de Polderknotsen. Foto: Aldo Allessie Vlekkeloos Volgens de politie is de optocht ook dit jaar vlekkeloos verlopen. De publieke belangstelling langs de route was niet overweldigend, maar de soms winterse omstandigheden droegen daartoe na tuurlijk ook het nodige bij. Het bestuur van De Narre Knollen - de organise rende vereniging - moest overigens maandag nog even in actie komen om - op verzoek van de gemeente - het her en der verspreide stro van de optocht op te ruimen. Dat gebeurde. Meer impressies van het carnaval staan elders in deze krant. Een 65-jarige Soester, die vrijdagmid dag met zijn auto op de Ossendamweg reed, kwam daar op de linker rijbaan terecht en botste tegen de hem tege moetkomende auto, bestuurd door een 40-jarige plaatsgenote. Volgens de po litie was de man onder het rijden onwel geworden. Hij werd voor onderzoek naar de Lichtenberg gebracht. De auto's werden licht beschadigd. (Nog drie weken, tot eind maartl Uitgebreide thema buffetten incl. Z-Afrikaanse wijn VOOR SLECHTS FL 49.50 PER PERSOON Elke zciterdav. wisselende thema 's Normale prijs 86.50!!! 11 maart, Italiaanse Avonden 18 25 maart, Japanse Sushi A vonden (TTOvixtOJa (Evenementen tijdens het tweede kwartaal van 2000 bel nu voor een gratis kleuren brochure) Bel voor de details van deze speciale actie en/of reserveringen Loop zaterdag tussen negen en twaalf gerust eens binnen bij één van de hypotheekadviseurs op kantoor Soest-Zuid. U wordt er altijd beter van. Rabobank Soest-Baarn 250 gram stukjes aardbei, caramel of walnoot bak 750 ml Botermals 500 gram Handsinaasappelen net 2 kilo per 250 gram VSV^V-xV' Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAIM ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ sorét NVM 8889

Soester Courant | 2000 | | pagina 1