SB: 'Provincie Utrecht jaagt oesterbergers de auto in' Connexxion vindt ommetje Onneslaan inrendabel en daarom ongewenst Demonstratieoefening trekt veel bekijks I 'De Bedstee' verkoopt al 35 jaar meubels en een kwarteeuw mode Aanstormend talent op podium van Muziekkring Eemland PAGINA^ Zondag 19 maart Klassiek concert Terra Ensemble Maandag 20 maart 'De stilte' Kinderparadijs De Vrije Teugel Vlinderfestival WOENSDAG 15 MAART 2000 j'Reductie busbediening regelrechte ramp' [llepartijen op één lijn MacDonalds verbindt naam aan toernooi -41 i 5» Ma Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening P.L. Galjart HUISARTS Stratenvolleybalteams kunnen zich opgeven BADMINTON Voorjaarsmodeshow op zondag 19 maart Badso houdt open dag voor jeugd in Banninghal Prachtige demonstratie van jeugdig kunnen Collecte Reumafonds Meningen I van lezers Waarheid (3) Timucin Sahin - gitaar, fretloïe t ud; Fred Abbingh - accordeon; Hennill Holm - contrabas, zingende zaag- Sh, hin Düring - percussie. ln deze aflevering van de "Music; Wort11 Series" gaan de muzikanten niet allee»H proberen een spagaat tussen verschillen U de muzikale culturen uit te voeren J ook proberen een muzikaal esperant07 I ontwikkelen. Hierbij zal onder ande!l geput worden uit Turkse, Balkan I Zweedse, Cubaanse en geïmproviseerl de muziektradities. Deze muzikale on 1 moeting belooft daarmee niet alleen! voor spanning, maar ook voor sensatie! te zorgen. f Aanvang: 21.00 uur. Toegang: gratis I Het zondagmiddagconcert van 19 maa wordt verzorgd door het Terra Ensen ble. Dat dit ensemble beschikt over eej lange adem, blijkt wel uit het feit dat heil al meer dan 10 jaar bestaat. De spelenl zijn sinds 1988 actief. De bezetting is 0n| zondag als volgt: fluit - Jan Hollanden I hobo - Jan Joris Nieuwenhuis; klarinet! - John Leenders; hoorn - Henk SoeteJ man; fagot - Hans Vos; piano - lneM Vosman. Voor dit ensemble is Artishock een be-l kende concertlocatie. De klassieke mu l ziekliefhebber heeft de musici hier Ji het verleden al vaker kunnen beluiste ren. Dankzij de toevoeging van de pia no aan het blaaskwintet heeft Terra de mogelijkheid, naast de op zich al inte ressante blaaskwintetliteratuur, uitzon- derlijke werken op haar repertoire ti nemen. Daarnaast is het ensemble voortdurend op zoek naar ten onrechte I vergeten componisten en met succes, L want het stuit regelmatig op muzikale! ven-assingen. Daarvan getuigt ook het concertprol gramma: een uitstekende bewerking vaat- één van Mozarts zogenaamde Haydn-I strijkkwartetten, een indrukwekkend! sextet van de Engelse componist Gor-H don Jacob, een weemoedige portena| van Piazolla, zes korte maar stijlvolle! bewerkingen van een oorspronkelijk! pianowerk van Cervantes en een verras! send en origineel "Concert" van der Franse componiste Claude Arrieu. Aanvang: 15.00 uur. Toegang: f 12,50,1 kinderen f5,-. Korshid is een tienjarig Iraans jongetje, Ij Samen met zijn moeder woont hij in een huisje aan de rivier. Korshid is blind, I maar zijn gehoor is buitengewoon goedl ontwikkeld. Daarom heeft Korshid een I baan als stemmer bij een instrumenten-1 fabriekje. Maar zijn baas is niet erg te-| vreden over hem. Korshid komt st te laat op zijn werk, omdat hij zich on-l derweg altijd weer laat verleiden doorl interessante, mooie, nieuwe geluiden. I Hij verdwaalt in een overdekte markt, I omdat hij een liefdesliedje hoort. Of hij I stapt eerder uit de bus als hij buiten del Vijfde van Beethoven hoort. De katoen I die Korshid's moeder 's ochtends in zijn I oren stopt, helpt maar nauwelijks. Als I Korshid op een dag weer eens te laat is, wordt zijn baas zo boos, dat hij zijn jon ge stemmer wil ontslaan. Hoe Korshid zich daaruit redden? "Met jouw verbeelding de werkelijkheid herscheppen, mooier, beter maken. Een nare ervaring omzetten in iets dat de ziel verheft". Dat is kunst, althans volgens regisseur Moshen Makhmalbaf. En dat is ook wat Korshid in zijn kinderlijke belevingswereld doet. Hij hoort zelfs nog muziek wanneer de huisbaas op de deur staat te bonzen om de huur op te eisen. Opnieuw weet Makhmalbaf poë zie te destilleren uit de sombere werke lijkheid van de arme klasse in Iran. Dat de film in Iran verboden is, komt door dat Makhmalbaf het dagelijks leven toont als feest van kleuren en geluiden- Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+ f7,-. Op 18 maart zal "De stilte kort ingeleid worden door Eli Safari) een deskundige op het gebied van de Iraanse film. Vedelaarpad 53, tel. 6018136 'Niet allemaal tegelijk' heet de kinder- liedjesgroep die een deel van haar reper toire ten gehore brengt in kinderparadijs de Vrije Teugel. Woesndag 22 maart om twee uur 's middags begint de groep te angen aan het Vedelaarpad en dingt daardoor mee naar een finaleplaats van het Gouden Vlinderfestival. De kinde* ren worden voortdurend bij de liedjes betrokken en worden ook op het po* dium gehaald. Na de voorstelling zijn er tot vier uur activiteiten. De entree be draagt 3 gulden. Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 ilet verbijstering ontving het be stuur van de Vereniging Soester- pergs Belang (VSB) een bericht van e gemeente Soest, dat de Provincie Utrecht heeft besloten om de busbe diening door Connexxion in de ge- jneente te reduceren. Voor Soester- jberg, dat niet over andere openbaar (ervoer-voor-zieningen beschikt, letekent dat een regelrechte ramp. T)e gemeente legt zich niet bij deze beslissing neer en bezint zich op be stuurlijke en zonodig gerechtelijke Jtappen. De VSB staat volledig ach- r deze acties en zal dit aan het col- e van B W kenbaar maken. Het Rijk, provincies, gemeenten en het Bedrijfsleven stimuleren op alle moge lijke manieren het gebruik van het open- laar vervoer. De gemeente Soest heeft |e laatste jaren vele miljoenen in infra- ructurele maatregelen geïnvesteerd om e bus ruim baan te geven. Een deel van dat geld blijkt weggegooid te zijn nu de provincie besloten heeft de frequentie van de buslijnen te reduceren en trajec ten te strekken. Zo zal de 'lus' in Soesterberg, via Oude Tempellaan, Ka merlingh Onneslaan, Kampweg, volle dig verdwijnen. Even was er de hoop dat het in 1995 toegezegde 'Dorpsbus je' er dan toch nog zou komen, maar ondanks de investering van f 800.000 in een nieuwe overstapplaats nabij het cen trum, komt het busje er niet. Bezuinigen De bezuinigingen zijn het gevolg van de door de provincie 'bijgestelde' kosten dekkingsgraad van 30%. De juistheid ervan wordt door de gemeente Soest sterk betwijfeld. Uit recente peilingen komt de gemeente ruim boven de 40% uit. Door dit hoge percentage kon de gemeentelijke subsidie aan het busver voer zelfs vervallen. Het verschil tussen deze twee gegevens betekent echter wel dat de provincie ingaande 28 mei ook voor Soesterberg het busvervoer gaat reduceren. Concreet houdt dit in dat de ritten van buslijn 74 's avonds en op zondag ko men te vervallen. Van de 'spitslijn' 252 Soesterberg-De Bilt-Utrecht vervallen in de ochtendspits de eerste twee ritten uit Soesterberg (om 6.36 en 7.06 uur), de laatste rit uit Utrecht (om 18.20 uur) en alle ritten in de zomer. De gemeente Soest heeft op voorhand bij de provincie aangedrongen om van de bezuinigingen af te zien totdat een duidelijke visie op de busbediening in de regio bestaat. De VSB onderstreept dit streven en vindt de aangekondigde maatregelen uit oogpunt van de stimu lering van het gebruik van het openbaar vervoer één brok anti-reclame. Juist de mensen die afhankelijk van de bus zijn worden gedupeerd en degenen die uit milieu-overwegingen van de bus gebruik maken worden op deze manier weer de auto ingejaagd. busmaatschappij Connexxion wil jle route langs de Kamerlingh On neslaan laten vervallen. Ook de avond- en zondagsdiensten op de lijn Soest-Soesterberg-Amersfoort, lijn 74, wil de openbaar vervoerden Raten vervallen. En een drietal ritten ]van de spitsbus Soesterberg- Jtrecht, lijn 252, wordt ook ge schrapt. De onvrede over deze voor genomen wijzigingen vanaf 28 mei És onder de politieke partijen groot. Vlet name het openbare vervoer in [Soesterberg wordt door de herstructu rering van het lijnennet zwaar gedu peerd. Volgens het Soesterbergse raads lid Karei van Geet (WD) is het besluit blijkbaar genomen door de provinciale fetaten. Een aantal lijnen wordt ge schrapt vanwege het minimale gebruik [ervan. Ontstemd is hij vooral over het [voornemen om het opstappunt op de Kamerlingh Onneslaan op te heffen. f'Die halte wordt vooral gebruikt door pe schoolgaande jeugd. Die moeten nu naar een ander opstappunt." Van Geet is het er niet mee eens en zijn fractie zal zich hier niet bij neerleggen. |'Er wonen veel kinderen in de wijk Apollo. Voor de Amerikanen zou het hiet zo'n probleem zijn geweest, die padden toch hun eigen schoolbussen, vlaar deze kinderen zijn aangewezen op bet openbare vervoer." Boos is de >-er omdat het beloofde dorpsbusje niet wordt ingezet. Ook de CDA-er Pierre Storimans is ontstemd dat het hele openbare ver voersaanbod achteruit gaat. "Con nexxion ziet Soesterberg als een plek waar je niet meer dan twee haltes op de Amersfoortsestraat moet plaatsen. Omrijden via de Rademakerstraat is voor hen al niet rendabel, laat staan als ze nog langs de Kamerlingh Onneslaan moeten. In hun optiek zijn er maar wei nig mensen die in Soesterberg opstap pen, maar je hebt het hier natuurlijk wel over openbaar vervoer. Dat kun je niet zomaar schrappen." Eén lijn PvdA-er Wil Stekelenburg heeft inmid dels al tal van Soesterbergse organisa ties, zoals VSB en ouderenbonden, be naderd en gevraagd om zo snel moge lijk hun stem te laten horen over de kwestie. Zoals het zich nu laat aanzien trekken alle politieke partijen één lijn in hun protest tegen de plotselinge ver schraling van het vervoersaanbod. Zij scharen zich achter het college van B. en W., dat de argumenten van Connexxion en de provincie niet steekhoudend vindt. Ze zijn niet gebaseerd op werke lijke cijfers omdat het gebruik van een aantal lijnen, bijvoorbeeld tussen Amersfoort en Soesterberg, nog niet is geëvalueerd. Er is ook geen overleg ge weest met de gemeente. Uit Soester ge gevens zou blijken dat het busgebruik in 1998 juist is toegenomen. Raadselachtig is het voornemen van de provincie om wel mee te werken aan de aanleg van een overstappunt. Daar zou den verschillende bussen bij elkaar moe ten komen zodat buspassagiers aanslui tend kunnen verder reizen. De aanleg is becijferd op achthonderdduizend gulden en 90 procent daarvan wordt betaald door het rijk, 10 procent door de ge meente. De provincie wil de gemeente lijke bijdrage wel overnemen. Waar dit overstappunt in Soesterberg moet ko men, daarover tast de politiek nog in het duister. Het Zeister filiaal van de fastfoodketen MacDonalds is de eerste sponsor van het verenigingentoemooi dat zondag 26 maart in de Banninghal plaats vindt. Dit toernooi is bedoeld om jonge sporters van verschillende clubs met eikaars sporten in contact te brengen. Het toer nooi wordt jaarlijks gehouden en krijgt de naam van de sponsor. Voor de AGAVS-volleybalafdéling, de initiatief nemer van het toernooi, was de toezeg ging van MacDonalds een verrasing. "We hebben begrepen dat zij met die naamsbekendheid onder de sportende jeugd in de regio personeel trachten te trekken. De teams bestaan uit jongeren tussen de dertien en achttien jaar. Dat is voor hen de doelgroep." De laag overscherende F- X 6 van de vliegbasis Volkel in Twente brengt vrijdagmiddag om half een aardig wat onrust teweeg onder de groep mannen op de spottersheuvel. Met de verrekijker voor de ogen en de scanners tegen het oor gedrukt vol gen ze de oorverdovende capriolen n de lucht. De piloot laat zien wat iij allemaal in huis heeft, en dat is teel wat. Hij rolt, draait en tolt. Tot jroot enthousiasme van het pu- ïliek. 'Heb je de frequenties?" De drie vol wassen mannen kruipen op een kluitje rij elkaar en krijgen van sporter Van Es» ïit Utrecht de juiste frequenties voor het /olgen van de gesprekken tussen de pi- oot en de toren. De Utrechter kent de riato-frequentie blijkbaar uit z'n hoofd. Ook de frequentie van de aproach schudt hij zo uit z'n mouw. Als de num mers in het geheugen van hun scanners zijn ingevoerd blikt iedereen weer ze nuwachtig naar de startbaan. Het toestel met nummer J 114 uit Twente komt in derdaad uit zijn schuilplaats en kiest J positie aan het begin van de startbaan. De kleine jager blijft daar echter als een venijnige wesp staan zoemen zonder in beweging te komen. "Het zou kunnen dat er nog iets binnen komt," oppert een van de spotters voor zichtig. "Kijk, er komt iets aanvliegen." Een Cougar-helicopter komt boven de bomen uit en bereidt zich voor op een zachte landing in de nabijheid van de hangar. Voor het jachtvliegtuig het sein om als een steen uit een katapult om hoog te schieten. Een groep kraaien schrikt op en kiest over elkaar heen tui melend het hazenpad. "Hij is precies op tijd," zegt een spotter tevreden op zijn horloge kijkend. Na de indrukwekkend snelle start heeft de piloot binnen een mum van tijd het eind van de startbaan bereikt. Hij keert en komt met een noodgang over de spottersplek vliegen, waar de parkeer plaatsen inmiddels vol auto's staan. "Niet schrikken hoor," zegt Van Es en klemt zijn handen op z'n oren. "Wat krijgt die kist er behoorlijk van langs, brult hij enthousiast naar de andere spotters. "Zeker wel zo'n zeven of acht G." De vlieger krijgt er inmiddels echt zin in en rolt over de kop, klimt omhoog en maakt een looping. "Hij doet nu precies alles andersom," zegt een oplettende toeschouwer die de demonstratiejager 's morgens ook al bezig heeft gezien. Even lijkt het erop of de jager gaat landen, maar de manoeuvre was slechts een aanloopje voor een fikse doorstart. "Het is maar gelukkig dat wij niet van die nabranders hebben," zegt een man. "Dat kost een hoop brandstof De F-16 begint nu pas echt los te ko men. De piloot maakt een slowpas waarbij hij het vliegtuig achterover trekt en als een steigerend paard langzaam door Iaat vliegen. De toeschouwers op de grond kijken recht in de motor, de kerosinelucht dringt ver door in de neusgaten. Het is de geur van een ge doofd petroleumstel. Volgens Van Es wordt tijdens de oefening niets aan het toeval overgelaten. "Alles is gepland en staat op papier," roept hij met zijn han den op zijn oren als het toestel in een fastpas weer over komt gieren. Een andere spotter uit Bilthoven weet te melden dat de vlieger boven Volkel niet mag oefenen. "Er is daar een asielzoe kerscentrum in de buurt. Die mensen raken helemaal in paniek als ze het ge luid van een F-16 horen." Voor de spot ters is het echter een mooi en ouderwets vliegfeestje geweest. Nog even worden ze opgeschrikt door piepende banden en een klap tegen een boom. Het is ech ter de marechaussee die op het oefen terrein naast de spottersplek ook een fastpas maakt. De bestuurders worden klaargestoomd voor het houden van een wilde achtervolging en kunnen daarbij ook behoorlijk tekeer gaan. Redactie Soesterberg: Joyce Schreuder, tel. (035) 6022564. Kopij kan ook worden afgegeven bij boekhandel Maijolein, Rademaker straat 30. Zondag 19 maart ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroiuskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pr. V.d. Zandt; canto- res Zondag 10.30 pr. V.d.-Zandt; gemengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelman straat 101 10.00 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, tel. 030-2284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Eüe, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; Meer berichten over Soesterberg op pagina 9 De praktijk is gesloten van 17 t/m 24 maart De collega's nemen waar. Tot 20 maart kunnen teams die aan het Stratenvolleybaltoernooi mee willen doen zich opgeven. Dat kan via aanmel dingsformulieren die te krijgen zijn bij de E-Markt, de Time-Outbar (Banning hal), de Plus-Markt en het dorpshuis Burgstede. Het toernooi wordt gespeeld op 11 en 18 april, de finale is op zater dagavond 22 april. Informatie onder nummer 0346-351269. Als je 35 jaar in het vak zit, dan kun je er veel over vertellen. Voor Cor en Ria van Eijden geldt nog eens dat het eigenlijk een dubbel vak is. Want naast de woninginrichting waarmee het echtpaar hun carriere begon, trekt de verkoop van kleding een niet onbelangrijk deel van hun klanten over de drempel. Een jaar lijks hoogtepunt is de modeshow. Dan stijgt voor Soesterbergse be grippen de verkoop tot grote hoog ten. Vijfenzeventig jaar geleden begon oma Van Eijden-Weldam een manufacturen- winkeltje aan de Rademakerstraat. Haar zoon Cees breidde dit winkeltje in 'band en garen' uit met lingerie, zodat de dorpsbewoners er ook hun oerdegelijke Jansen Tilanus konden kopen. Zoon Cor, die 35 jaar geleden met zijn vrouw Ria de zaak van zijn vader overnam, ontdekte al gauw een andere markt. In het dorp werd drastisch bijgebouwd. Militaire gezinnen kwamen en gingen: ze wilden een bed, beddengoed, een stoel, een stukje zeil, een lamp, gordij nen en later vaste vloerbedekking. Er was behoefte aan een winkel met wo ninginrichtingspullen. "We waren de enige winkel in het dorp met kleinmeubelen en bankstellen," herinnert Cor van Eijden zich nog uit die tijd. "We hebben toen heel wat van die kleine teakhouten wandmeubeltjes verkocht. In de naoorlogse jaren begon nen de mensen trouwens toch meer be langstelling te tonen voor hun interieur. Soladden we vroeger tien rollen gordijn stof waar het halve dorp uit koos, op een zeker moment wilden de klanten toch een grotere keuze hebben en moes ten we met stalen gaan werken." Omdat de winkel na verloop van tijd niet meer voldeed aan de eisen, werd in 1972 verbouwd. Toen deed ook de boe tiek De Bedstee zijn intrede. "Door de komst van grote meubelzaken zoals Meubidick, Mondileder en Van Reeu- wijk," zo reageert Ria van Eijden, "kre gen we heel wat concurrentie. We moes ten daarop inspelen. Daarom hingen we Op zaterdag 18 maart houdt bad mintonvereniging Badso een open dag voor de jeugd in de sporthal de Banninghal aan de Banningstraat. Het programma begint om half tien 's ochtends en duur tot ongeveer half twaalf. Badso wil met deze open dag in het bij zonder de schoolgaande jeugd uit Soesterberg uitnodigen. Elke bezoeker zal worden verwelkomd met een gratis glas limonade of fris en voor de ouders is er koffie of thee. Begonnen wordt met een demonstratie van een training waarbij de basistechnie ken van het badmintonspel aan bod zul len komen. Vervolgens worden de aan wezige kinderen uitgenodigd om zelf mee te doen uiteraard onder begeleiding van de trainers. Tot slot wordt de trai ning afgesloten met een toernooi. Alle kinderen die actief willen deelne men, wordt aangeraden sportschoenen en -kleding mee te nemen. Voor rackets en shuttles zorgt Badso. Ook houdt Badso een prijsvraag waarbij enkele leu ke prijzen te winnen zijn. Meer informa tie hierover is te verkrijgen op de open dag zelf. in de boetiek ook kleding die je in door snee winkels niet kon kopen." Veel klanten uit die tijd herinneren zich nog de Israëlische kleding. De katoenen jas jes, broeken en jurken met boeiende zwart-witte prints of vrolijke kleuren waren de eerste 'gangmakers' van een inmiddels 25-jarige modeshowtraditie. De Van Eijdens werden eigenlijk via hun boetiek geconfronteerd met het modevak. "We werden gevraagd om wat kleding te showen op een Israëli sche avond van een lokale kerk," vertelt Ria. "Daar werd heel enthousiast op gereageerd. In Soest, waar in een grote tent op de Eng de M76 (midden- stands)manifestatie werd gehouden, wil den ze ook een modeshow houden. Ze konden daar echter geen modezaak vin den die dat aandurfde. Toen hebben ze gevraagd of wij het wilden doen." De modeshows bleken aan een bepaal de behoefte te voldoen en veel klanten wisten daarna de weg naar de Radema kerstraat te vinden. In de jaren zeven tig kwam menige vrouw in het lang op een feest. In de boetiek hingen ineens strakke lange jurken of romantische ge waden met ruches en kantjes. "Met onze kleding hebben we toen wel onze nek uitgestoken," bekent Ria van Eij den achteraf. "We wilden niet iets van de gestampte pot en ook niet onze col lega's in de wielen rijden. Het heeft trouwens weinig zin om in een dorp met vijfduizend inwoners dezelfde kleding te verkopen," constateert ze nuchter. Toen de mobiliteit van de dorpsbewo ners begin jaren tachtig toenam en de grootmeubelzaken de klanten uit de hele regio aantrokken, was het voor de Van Eijdens tijd om het accent van wo ninginrichting naar mode te verleggen. "Mode is toen de hoofdmoot gewor den," verklaart Ria. "We hebben inmid dels een klantenkring die voor 65 pro cent uit niet-Soesterbergers bestaat. De modeshows doen we nu ook al voor het vijfentwintigste jaar. Hielden we die al tijd in het Zwaantje, de Hoeksteen of in het zwembad: sinds een aantal jaren houden we de shows gewoon in de win kel." Cor: "In de winkel heb je alles in de Het podium van de Muziekkring Eemland was afgelopen zondag middag gereserveerd voor het jeug dig talent. Tijdens een nagenoeg uitverkocht concert gaven zij een staaltje van hun beste kunnen. Al in de inleiding door de heer Neubur- ger van de stichting Jeugd Concert eert werd aangegeven dat het niveau van jonge Nederlandse musici enorm omhoog ging. Het concert onderstreepte die uitlating. Met muziek van 20ste eeuwse compo nisten wisten zij de toehoorders van begin tot eind te boeien. Inge Grevink (cello) werd begeleid door pianist Pieter-Jelle de Boer in hun uit voering van een werk van Zoltan Koda- ly, Sonatine. Bepaald geen eenvoudige muziek en dus een daadwerkelijke uit daging voor deze jonge musici. Inge speelde met een gevoeligheid en een gratie die je zo snel niet bij een jeugdi ge musicus zou verwachten. Een vol wassen interpretatie die op een prach tige manier door Pieter-Jelle aan de vleugel werd aangevuld. Het publiek werd vanaf het eerste accóord gegrepen en volgde het werk met intense aan dacht. In het tweede werk dat zij lieten horen, de Sonate Op. 4, eveneens van Kodaly, deden zij het nog eens dunne tjes over. Vrolijk spetterde muziek die het uiterste vroeg van de beide musici. De tweede solist deze middag was de harpiste Giselle Boeters. Zij begon met de Sonatine Op.30 van Marcel Tour nier. Vrolijk twinkelend en kabbelend overspoelden de noten het publiek. Als ware zij een schone sprookjesfee zo schoten haar vingers langs de snaren van haar instrument, feilloos en trefzeker. Het publiek zat erbij als ademloos vers tilde wassenbeelden. Niemand durfde zelfs te denken aan het krabben van een jeukende neus. Na het laatste accoord en een paar momenten van stilte ont spanden zaal en musicus zich. "Zo!", was een kreet die uit de mond van een toehoorder te horen was. Daarmee uit drukking gevend aan de bewondering voor hetgeen zojuist gepresteerd was. Giselle vervolgde haar optreden met vijftal variaties op een thema van Haydn door Marcel Grandjany. Het was een herhaling van haar vorige demonstratie, dezelfde souplesse, dezelfde twinkeling en weer wist zij het publiek te vangen met haar prachtige spel. Hekkesluitster was Sanne Hunfeld. Zij leefde zich uit in de Sonate Op. 27 No. 3 in D van Eugene Ysaye. Een moeilijk werk dat veel van de violist vergt. Ze speelt ontspannen en toch geconcen treerd en weet de moeilijke passages feilloos te passeren. Tot het moment dat haar schoudersteun losschiet. Ze stopt, zet de schoudersteun goed en deelt het gehoor mede dat zij zal doorgaan waar zij noodgedwongen even moest onder breken. Ze laat zich er niet door van de wijs brengen en alsof er geen vuiltje aan de lucht is geweest speelt ze door. Het laatste werk deze middag is het Recita tief en Scherzo caprice van Fritz Kreis- ler. Een heerlijk stuk luistermuziek waar Sanne zich formidabel in uitleeft en waar het publiek zichtbaar van geniet. Zomaar een achteloze zondagmiddag waarop vier jonge musici zonder enig probleem aansluiten in de rij van geves tigde namen die de Stichting Muziek kring Eemland inmiddels mocht begroe ten. De St. Jeugd Concerteert begeleidt deze jongeren, de Muziekkring Eem land stelt haar podium ter beschikking. Die samenwerking leverde een uiterma te geslaagde muzikale middag en po diumervaring voor het aanstormend ta lent. Deze samenwerking mag worden vervolgd. rekken hangen. Als de klant iets ziet wat haar bevalt, dan wil ze het ook meteen in haar maat aanschaffen. Ria zelf is daar eigenlijk niet zo blij mee, omdat ze liever mensen goed wil adviseren. Tij dens een show heeft ze daar geen goed zicht op." Voor Ria van Eijden is het belangrijk dat de klant niet alleen tevreden de deur uitgaat maar dat ook blijft. Het vereist wel een beetje mensenkennis. "Een klant uit Lekkerkerk vraagt altijd of ik wat voor haar klaar wil hangen. In acht van de tien gevallen komt mijn keuze overeen met die van haar. Zij is tevre den omdat ze niet stad en land hoeft af te zoeken, wat haar veel tijd kost." Voor de Van Eijdens, die zich alweer aan het voorbereiden zijn voor de nieu we voorjaars-modeshow op zondag 19 maart, is de sluiting van een andere modezaak aan de Rademakerstraat geen positieve ontwikkeling. Omdat het altijd al zo is dat meer modewinkels op een rij ook meer klanten trekken. "Mensen willen kiezen. En als ze dat niet kunnen, dan gaan ze naar een winkelcentrum waar dat wél kan." Veel dorpsbewoners weten trouwens niet eens wat de winkels in hun eigen dorp te bieden hebben, is de ervaring van Ria van Eijden. Ze merkt het aan hun reacties als ze per ongeluk de drem pel overstappen. Óf er nog toekomst is voor een modewinkel in het dorp? Ze denkt van wel. "Iemand met een klein beetje ondernemingslust en durf zal zich wel redden." Een niet onbelangrijke voorwaarde vindt ze de betrokkenheid bij het werk. "Je moet in de eerste plaats met mode bezig zijn, het leuk vin den. Vroeger waren de verkopers meestal ook de eigenaren van zo'n win kel. Maar tegenwoordig komen ook ze uit andere plaatsen en dan gebeurt er net te weinig." Volgende week trekt een leger van col lectanten van het Reumafonds weer langs de deuren. Ook in Soesterberg doet men een beroep op de bevolking om zo'n anderhalf miljoen mensen bij te staan in hun strijd tegen reuma. Er is te weinig over de ziekte bekend, en nog minder over hoe zij te genezen is. Daar voor moet heel veel wetenschappelijk onderzoek worden gedaan. Al dat on derzoek wordt gefinancierd door het Nationaal Reumafonds. Het fonds is echter voor zijn inkomsten afhankelijk van particuliere giften, omdat de over heid weinig bijdraagt. Tot mijn grote spijt deel ik u mede dat ik de laatste weken stelselmatig word benaderd door leugens en onwaarheden in uw krant. Daarom behoud ik mijn recht om op die onwaarheden te reage ren en de juiste feiten te geven. De redactie heeft onder mijn artikel, dat niet geheel gepubliceerd was, een ge vaarlijke en onjuiste opmerking gesteld: "Het veranderen van de sloten na de fusie, waardoor veel vrijwilligers niet meer die taken konden uitoefenen die zij gewend waren, heeft tot onbegrip geleid". Voor alle duidelijkheid: ik heb de sloten veranderd nadat; 1. de videorecorder van de stichting gestolen was; 2. f 50,- van de kas van de kinderin- stuif verdwenen was; 3. regelmatig koffie en drank gestolen werden; 4. veel mensen die niks te maken heb ben met vrijwilligerswerk en Stich ting Balans misbruik maakten van haar faciliteiten, met name telefoon, fax en kopieermachine. De aanleiding dus voor het veranderen van de sloten is de weg te sluiten voor diegenen die met het gemeenschappe lijke geld speelden, en niet de taken van de vrijwilligers te belemmeren, zoals de redactie beweerde. Integendeel, alle vrij willigers van Stichting Balans hadden met het voorstel ingestemd. Houssejn Alaoui, Jongerenwerker bij Stichting Balans 1

Soester Courant | 2000 | | pagina 13