Soest op z'n achterste benen over ingreep in busbediening Actie tegen afsluiting overweg En dit zijn de knallers van deze week: EDSKES 10.00 8.95 9.98 .99 1.99 Autodief 'scheert' Koningsweg Kom kennismaken met de nieuwe burgemeester! CULINAIR VOORDEEL WOENSDAG 15 MAART 2000 78e JAARGANG NO. 30 Forse reductie verbijstert, politiek Een betere hypotheek? 5 Actueel 7 Varia 13 Soesterberg 15 Sport Weer overval op Shell-Weegbreestraat Anderhalf jaar cel voor verkrachting Maandag buitengewone raadsvergadering en receptie Gevraagd VASTE BEZORGERS SOESTCR^OOURANT Aanmelden: tel. 60141 52 Verkeersmaatregel Foekenlaan houdt gemoederen flink bezig A. van der Lee OPEL O Kleibintjes 10 kg 2.75 3 ambachtelijke rookworsten Sunil wasmiddel Varkenshaas 10 witte minipuntjes Salustiana's VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 035 603 8383 - www.holidayinn-soestduinen.nl VERKOOPPLANNEN? ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SÖESTE oOURAIUT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT JEDERE WOENSDAG Het provinciebestuur dat tegen woordig op het gebied van open baar vervoer de dienst uitmaakt - heeft zich de algemene verontwaar diging van politiek en publiek in Soest(erberg) op de hals gehaald met de forse ingreep in de busbedie ning, die vorige week bekend werd. De veranderingen gaan al op 28 mei in, als de nieuwe dienstregeling van kracht wordt, en Soest kan er niets meer aan veranderen. Buslijn 72 zal in de zomermaanden niet rijden tussen Soest-Zuid en Amers foort, zoals nu al op zaterdag het geval is. In Soest rijdt lijn 73 straks alleen nog in de spits (07.00-09.00 uur en 16.00- 18.00 uur) tussen de Kerkebuurt en Soestdijk via de Albert Cuyplaan, en tussen Baarn en Eemnes nog maar een maal per twee uur. Tussen Soestdijk en Baarn blijft de bediening overigens on veranderd. Van buslijn 74 vervalt de route door Soest-Zuid omdat de rijtijd te lang wordt als de wijk een 30 km-ge- bied wordt. In Soesterberg komt de ingreep ook hard aan: het ommetje van lijn 74 via de Kamerlingh Onneslaan vervalt, evenals de avond- en zondagbediening op deze lijn (Soest-Zuid - Soestduinen - Soesterberg - Amersfoort), en de eer ste twee ritten uit Soesterberg en de laatste uit Utrecht van de spitsbussen ("spritsbussen" staat er per ongeluk in het ambtelijke advies aan B. en W.) van lijn 252 verdwijnen. Soest voelt zich min of meer overvallen door deze ingrijpende wijzigingen, waar voor de argumenten niet altijd even dui delijk zijn. In het ambtelijk advies van "bus-ambtenaar" Marcel Vossestein - de bedenker van het eens zo glorieuze Soester busplan - wordt ook hard op geklaagd over het gebrek aan over leg, aan inzicht in de gegevens en sowie so het ontbreken van enige visie van provinciezijde op het "busgebeuren" in Soest. De ingreep van de provincie - waaraan kennelijk weinig of niets meer valt te verhapstukken - is vooral schrij nend omdat die grotendeels gebaseerd is op een andere berekening van de be zettingsgraad van de bussen (en dus de kostendekking). Sinds de invoering van het busplan presenteerde de gemeente Soest steeds maar juichende cijfers over een kostendekking van meer dan 40 tot zelfs 50 (op basis daarvan wilde gemeente de afgelopen jaren ook zélf wel geld "in de bus" stoppen), Volgens de provinciale gegevens valt dat echter allemaal behoorlijk tegen en is er spra ke van hooguit 30 kostendekking. De busbezetting is beneden de verwachting gebleven, is het harde oordeel uit Utrecht. Duidelijk is wel dat Soest nooit aan het dure busplan begonnen zou zijn als de kostendekking inderdaad zo du bieus was. Paar seconden stilte Politiek Soest reageerde vorige week - in de vergadering van de raadscommis sie SOWM - geschokt op het slechte nieuws. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) vond aan het begin van de be raadslagingen een paar seconden stilte wel passend: "Het is heel triest dat we er op deze manier over moeten praten., vooral omdat we eigenlijk geen idee hebben waar de provincie haar cijfers vandaan haalt. Wij staan voor raadse len." De commissie sloot zich uiteraard bij de wethouder aan, maar had toch ook wel wat kritische vraagjes. "Infor meerden we naar het busplan, dan ging het altijd goed," constateerde bijvoor beeld Els de Waard (CDA). "Zelfs als we een lege bus zagen rijden was dat altijd alleen maar toeval. En dan nu dit...?" Lege bussen zeggen overigens niets, vond Jeannette van Geuns, de kersverse fractieassistent van de PvdA. "Je moet je nooit ophangen aan de din gen die je ziet." Ze vond het wel tijd voor actie, om de provincie duidelijk te maken dat Soest dit niet zou pikken, en riep op tot een algemene "mobilisatie" om het College bij te staan, eventueel met inschakeling van tv-programma's als Vijf in het land en zo, of via Inter net, in elk geval iets ludieks. Ook Rolf- Jan Sielcken (D66) wilde de handdoek nog niet in de ring gooien en vond dat elke fractie haar geestverwanten in de Staten maar onder druk moest zetten, zodat die het provinciebestuur ter ver antwoording zouden kunnen roepen. "En de WD is het grootst, dus dat maakt daar de meeste indruk." De Een onbekend gebleven autodief heeft zaterdagavond voor een ravage gezorgd onder de bomen in de middenberm van de Koningsweg. Hij moet daar met een vaartje van ca. 100 kilometer per uur uit de bocht bij Ad visie gevlogen zijn. De wagen, een VW Polo die eerder die avond aan de Foekenlaan was gestolen van een 78-jarige bewoner, werd total loss gereden. Getuigen hadden de dief uit de auto zien stappen en hem achtervolgd over de Koperwiek. Toen hij op de Houtsnip over een schutting sprong raak ten ze het spoor kwijt. In de middenberm werden vier bomen totaal vernield. Loop zaterdag tussen negen en twaalf gerust eens binnen bij één van de hypotheekadviseurs op kantoor Soest-Zuid. U wordt er altijd beter van. Rabobank Soest-Baarn Jeannette van Geuns (PvdA): Alge- mene mobilisatie D66-er veronderstelde overigens een soort provinciaal complot: "Er moet iets anders achter die rekenmethode zit ten...!" Ans Mann (GroenLinks) was ook ont hutst, maar vond het wel héél eigenaar dig dat de nieuwe ontwikkelingen pas nu "uit de lucht kwamen vallen". "Was dat nou echt niet eerder bekend? De nieuwe dienstregeling begint eind mei al. Hebben we het hier in huis wel goed gedaan? En beseften we nog wel dat het allemaal nog een experiment was?" Ze dacht dat er maar een werkgroepje ge vormd moest worden om creatieve op lossingen te bedenken, "een belbus of zo", nu Soest kennelijk tevergeefs twee miljoen in de nieuwe infrastructuur had gepompt om het busgebruik te bevorde ren, maar Gerard van den Dijssel (Ge meentebelangen) wilde toch weten wat het Soest eventueel zou kosten om de busbediening op het huidige niveau in stand te houden. Hij vond overigens ook dat de gemeenteraad een beetje had zitten slapen. Passagier patiënt? Ellen Huberts (WD) stelde vast dat de provincie de spelregels halverwege het spel had veranderd, zonder dat Soest ervan wist, en dat de busreizigers de dupe waren. Ze wilde precies weten wat de kosten waren per passagier ("per patiënt", versprak ze zich, maar ze is dan ook werkzaam in de gezondheids- (Lees verder op pagina 3) Griftland College viert jubileum. Gezonde informatie Vrouwenraad Soest Spotters bij demonstraties F16. Doek gevallen voor SEC-zondag. De politie heeft zondagavond de da der van een overval, die 's middags omstreeks 17.00 plaatsvond bij het Shell-benzinestation aan de Weeg breestraat, kunnen arresteren. Getui gen konden de politie een bruikbaar signalement geven, waarna de man - een 25-jarige Soester - enige tijd la ter bij zijn woning werd aangehou den. Daar kwam overigens nog een hele knokpartij met de politie aan te pas. De Soester was het station binnenge komen en had de caissière onder be dreiging met een stuk ijzeren gereed schap een bedrag van 700 gulden af handig gemaakt. Dat geld had hij bij zijn arrestatie nog op zak. Hij legde een bekentenis af en zou nog deze week worden voorgeleid. Volgens de politie is er geen aanleiding om te veronderstellen dat hij ook de dader is geweest van de overval die drie weken geleden plaatsvond op het zelfde benzinestation. De Utrechtse rechtbank heeft dins dag een 28-jarige man uit Soest ver oordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. De rechtbank achtte be wezen dat de Soester in zijn woning een jonge vrouw uit Zeist heeft ver kracht. De verdachte moet zijn slachtoffer ook drieduizend gulden schadevergoeding betalen. Na een avondje stappen in november in Zeist ging de vrouw met de verdachte mee naar huis. Daar werd zij door de verdachte en een vriend onzedelijk be tast. Bovendien dwong de Soester haar hardhandig tot gemeenschap. Tegen de verdachte was tweeënhalf jaar cel geëist waarvan een half jaar voor waardelijk. Maandagavond 20 maart verwelkomt de gemeente Soest haar nieu we burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen. Tijdens een buitengewone openbare raadsvergadering wordt hij geïnstalleerd. Diezelfde avond is er voor inwoners, verenigingen/instellingen en bedrijven gelegenheid persoonlijk kennis te maken met het burgemeestersechtpaar tij dens een welkomstreceptie in het gemeentehuis. Het college van B. en W. roept dan ook iedereen op om, tijdens de receptie, de nieuwe burgemeester te ontmoeten. Het programma is als volgt: 18.15 uur Ontvangst (in hal) 19.00 uur Aanvang buitengewone raadsvergadering; sprekers: loco-burge meester mw. A. Blommers-Biezeno; de nestor van de gemeen teraad, A.F.M. Krijger; burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen. 19.45 uur De burgemeester sluit Buitengewone Raadsvergadering aan. Aansluitend nodigt de loco-burgemeester de heer en mevrouw Janssen uit het gastenboek te tekenen. De aanwezigen worden uitgenodigd om te gaan naar het plein voor gemeentehuis voor het overvendelen door het Groot Gaesbeeker Gilde. 20.00 uur Receptie raadsleden/genodigden. 20.30 uur Aanvang receptie bevolking en maatschappelijke groeperingen. in Soest voor de Met ingang J van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 De afsluiting tijdens de spits van de spoorwegovergang tussen de Foe kenlaan en de Den Blieklaan moet worden heroverwogen. Met een handtekeningenactie hoopt me vrouw A.W. Wicart uit Soest het ge meentebestuur op andere gedach ten te brengen. Ze wil dat de maat regel wordt opgeheven, zodra in Soest-Zuid en Hees aan het eind van dit jaar een 30 kilometerzone is ingesteld, en tot die tijd zou bestem mingsverkeer een ontheffing moe ten krijgen. Ze heeft het verzoek inmiddels schrif telijk aan het College kenbaar gemaakt en verzamelt intussen handtekeningen. Binnen een paar dagen had ze er al hon derd. "Ik krijg louter positieve reacties. Nee, ik ben niet aan de andere kant in de Foekenlaan geweest", aldus de Soes- terse die aan het Pijperpad in Overhees woont. De tijdelijke afsluiting (op werkdagen van 7.00 tot 9.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur) is vandaag precies een maand van kracht en houdt de gemoe deren flink bezig. De politie controleert regelmatig op de naleving van de ver keersmaatregel - die werd ingesteld om het sluipverkeer een halt toe te roepen - en slingerde al meer dan honderd overtreders op de bon. Mede daardoor is een bijna grimmige sfeer ontstaan tus sen voor- en tegenstanders. Wekelijks ontvangt de Soester Courant ingezonden brieven van mensen die het niet eens zijn met de afsluiting. De be schuldigende vinger wijst niet alleen in Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 UW NEFKENS SOEST y^je anders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF ENS SOESX BV PoJilUbAa&m Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 grof of fijn poeder of tabs 2 kg of 32 tabiets 500 gram Hand- en perssinaas appelen 3 kilo V de richting van de gemeente, maar ook in die van de mensen (menigmaal afge schilderd als de 'rijken') die langs de route wonen. Represailles Een brief van één van deze 'rijke' bewo ners werd niet afgedrukt in deze krant, omdat hij zijn naam er niet onder wil de vermelden. Dat durft hij niet, uit angst voor represailles: "Ze rijden nu al met een opgestoken middelvinger door de laan. Frustraties over het gedwongen worden om de Koningsweg te nemen, met bijbehorende chaotische verkeerssi tuatie, worden afgereageerd op de be woners van de 'dure buurt' met laag-bij- de-grondse opmerkingen als: is rust te koop voor bewoners van dure villa's?" Volgens hem heeft het feit dat er toeval lig dure huizen staan langs het traject niets met de onderhavige problematiek te maken. "In deze buurt zijn nooit maatregelen getroffen in verband met de toenemende verkeersintensiteit. Ver- keersremmende maatregelen en onder houd van de wegen zijn sinds jaar en dag door de gemeente geboycot. Som migen hebben geheel ten onrechte blijk baar het idee gekregen dat de Foeken laan en Esdoornlaan normale doorgaan de wegen zijn. Maar het zijn woonstra ten, net als alle andere straten die bui ten de hoofdwegenstructuur vallen." 'Verkeersinfarct' Andere mensen - voornamelijk inwo ners van Overhees die 's ochtends rich ting Amersfoort of Soesterberg rijden - klagen erover, dat zij nu veel langer on derweg zijn, omdat ze moeten omrijden via de Koningsweg en de Ossendamweg Regelmatig controleert de politie of de automobilisten zich houden aan de af sluiting van de spoorwegovergang. Tij dens de spits mag er geen gebruik van worden gemaakt door gemotoriseerd ver keer. die dagelijks worden getroffen door een 'verkeersinfarct'. Mevrouw Wicart neemt niet deel aan het 'sluipverkeer', maar moet wel om rijden als zij haar kleinkind wil bezoe ken in Soest-Zuid. Hetzelfde geldt voor mensen uit Hees of Overhees die hun hond in de duinen willen uitlaten. Om bij het parkeerterrein aan de Foekenlaan of de Sparrenlaan te komen, móeten ze tijdens de spitsuren eerst de file op de Koningsweg en Ossendamweg trotseren. Ook wijst ze op de moeilijke bereikbaar heid van de Insingerschool en de Wer veling voor mensen die aan de andere kant van de overweg wonen. Omrijden via de Koningsweg neemt volgens haar bij een enkele reis tien minuten tot een kwartier extra tijd in beslag. Hoewel mevrouw Wicart niet langs alle deuren zal gaan, zet ze haar handteke ningenactie voort. Het resultaat zal ze te zijner tijd aan het College overhandigen met daar bijgevoegd nogmaals het ver zoek de maatregel in heroverweging te nemen. Knelpunten Bewonersvereniging Soest-Zuid vindt dat de gemeente nu eindelijk eens haar verantwoordelijkheid moet nemen en de knelpunten op de Ossendamweg en de Koningsweg (m.n. de spoorwegover gang bij station Soest-Zuid) oplost. (Lees verder op pagina 3) (Nóg drie weken, tot eind maart) Uitgebreide thema buffetten incl. Z-Afrikaanse wijn VOOR SLECHTS FL 49.50 PER PERSOON F.lke zaterdae. wisselende thema 's Normale prijs 86.50!!! 18 25 maart, Japanse Sushi Avonden (Evenementen tijdens het tweede kwartaal van 2000 be) nu voor een gratis kleuren brochure) Bel voor de details van deze speciale actie en/of reserveringen Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 Cl SOEST NVM

Soester Courant | 2000 | | pagina 1