'Van mij mogen ze die wal meteen weghalen' Connexxion heeft alternatief voor het schrappen van ritten spitsbus usea en bedrijven Kamp van Zeist letterlijk onder de groene zoden Andrea interviewt prins over water >RU 39,50 IAAGD Rob Brouwer ïaarde De Kampweg nng f10, tl WOENSDAG 22 MAART 2000 Marechaussee lost serie inbraken op Kerkdiensten Medische dienst een plek. fr :re OCCASION INDUSTRIEWEG 'NINGSWEG straat 30. Er is nog geen democratie, de koning is soldaat, het kamp nog aristocratie, als de Kampweg lang bestaat. De paarden laten, in galop, de sporen op de zandweg na. De kolonel haalt Rademaker op en Steenhoff kijkt hoofdschuddend na. Ze kampen om de gunst van 't kamp, als het vliegkamp nog moet komen. Is Soesterberg te tolerant om kampers in te tomen? Toch trekken de kampen op Soesterberg ook gave gulden sporen: het Aeromedisch Instituut, een baan bij TNO, en onlangs nog, toen trouwde Truus een officier uit het Casino. Eens in de veertien dagen houdt de Soesterbergse Courant een straatin terview. De bewoners vertellen over het wonen in hun straat, hun wensen en over de manier waarop ze met el kaar omgaan. Deze week: Mercury. ?n voor u: Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Ifc NR. I Connexxion wil een twee ochtend en een avondrit van lijn 252 (de spitsbus) schrappen. De vervoerder biedt echter de Soesterbergers een alternatief aan door het beginpunt van lijn 52, die momenteel vanaf het Zeister Handelscentrum richting Utrecht vertrekt, door te trekken naar het Zwaantje. In plaats van om 6.36 en 7.06 op te stappen kunnen passagiers nu negen minuten eerder mee. Ook de laatste rit die nu nog eindigt in Zeist wordt doorgetrok ken naar Soesterberg. Woordvoerder G.W. van Kempen van Connexxion reageert verbaasd op de commotie die is ontstaan na de bekend- making van de nieuwe dienstregeling op 28 mei. Volgens de nieuwe regeling moet Soesterberg een aantal ritten van iw spitsbus missen, kunnen Soesterber gers 's avonds en op zondag niet meer naar Amersfoort en vervalt de lus Oude ipellaan, Kamerlingh Onneslaan en ïpweg in zijn geheel. Alleen het ltste is wat de vervoerder betreft aan f de orde. Maar daarover is nog geen be- gevallen, zegt Van Kempen. De reductie van het vervoersaanbod heeft vorige week heel wat reacties te- jj weeg gebracht bij zowel de politiek als maatschappelijke organisaties. Dat geldt voor Soest maar ook voor Soesterberg waar burgemeester en wethouders wor den opgeroepen om actie te onderne- jp. Volgens Van Kempen is dat niet ;cht omdat een aantal zaken niet juist jrdt weergegeven. "Voor het schrap- i van drie ritten van de spitslijn (252) sbben we een alternatief aangeboden. Maar dat komt in het hele verhaal niet naar voren." Hij vervolgt: "Ons voorstel was om de lijn tijdens de zomervakantie, zes weken lang, niet te laten rijden. De twee eer ste ochtendritten en de laatste avondrit wilden we ook structureel laten verval len. Ter compensatie hebben we voor gesteld om de ritten van lijn 52 die bij het Zeister Handelscentrum beginnen, nu negen minuten eerder vanaf het Zwaantje te laten starten. En de laatste rit Utrecht-Zeist (18.20 uur) door te laten rijden naar Soesterberg." Ongegrond Volgens Van Kempen vervallen de avond- en zondagsritten van lijn 74 (taxibusje) Soest-Soesterberg-Amers foort omdat er, met name op het traject Soest-Zuid-Soesterberg, weinig gebruik van wordt gemaakt. De verbinding Amersfoort-Soesterberg-Zeist (lijn 56) blijft echter rijden, zij het dat de ritten worden teruggebracht tot eenmaal per uur. Hij vindt het verwijt aan het adres van Connexxion om de belofte voor een dorpsbusje niet na te komen ongegrond. "Het toenmalige Midnet heeft samen met de gemeente Soest en het Rijk een plan gemaakt voor het o^nbare vervoer in Soesterberg. Daarin gaven wij aan dat wij wel in twee richtingen door de Rademakerstraat wilden rijden. Mits de gemeente voor een goede doorstroming zou zorgen, bijvoorbeeld door de markt te verplaatsen." Als alternatief voor het dorpsvervoer zou er om het uur een klein dorpsbusje door de kern rouleren. "We wilden zelfs een deel van de kosten voor dit dorps busje wel voor onze rekening nemen," memoreert Van Kempen. "Daarover zijn heel wat plannen gemaakt, ook bij voorbeeld om lijn 56 te strekken. Het leek ons zinvol om ter hoogte van het Zwaantje een overstapstation te maken, met een overkapping voor fietsen. De gemeente heeft toen gezegd dat zij dat niet wilde. Zij was bang om de belan gen van de ondernemers aan de Rade makerstraat te schaden. Voor ons was het de reden om 'buitenom' te gaan." Andere positie Van Kempen wijst erop dat Connexxion in een andere positie zit sinds de taken en bevoegdheden voor het openbare vervoer bij de provincie liggen. "Die maakt een geheel eigen afweging. De herstructurering van de busdiensten zijn overigens met de provincie, gemeente en Connexxion besproken. "Toen is ook weer dat dorpsbusje ter sprake geko men. En hoewel de gemeente er niet blij mee was, voelden we ons niet geroepen om eraan mee te betalen. Dat dorpsbus je maakte deel uit van een deal." Voorlopig blijft de schade voor de Soes terbergers beperkt tot het schrappen van een aantal ritten. Daar komt een aantal andere voor in de plaats. Over de op heffing van het rondje Kamerlingh On neslaan moet nog een beslissing worden genomen. "Als de provincie wil bezui nigen op het openbare vervoer," meldt de woordvoerder van Connexxion, "en ons vraagt om advies, dan kunnen we een aantal zaken aangeven. Wat de pro vincie uiteindelijk besluit, daar moeten we ons ook bij neerleggen." Actie liters huiswijn La cave du chef, rood/wit per fles 6,45 nu 6 flessen30,00 Sandeman sherry 0,75 I van 11,95 nu8,95 Smeets jonge jenever liter van 23,95 nu19,95 Aanbieding geldig van 24-03 t/Yn 01-04 WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 De Koninklijke Marechaussee in Soesterberg heeft samen met het bureau Doorn van de regiopolitie Heuvelrug een serie van tien inbraken opgelost. Die vonden plaats in de periode tussen vorig jaar november en februari van dit jaar. Ze werden gepleegd in de omge ving van Doorn; in het militair revalida tiecentrum, in scholen, bij bejaardenhui zen en verschillende bedrijven. De buit betrof voornamelijk videorecorders, te levisies en andere elektrische appara tuur. De gestolen spullen waren onge veer een halve ton waard. De Soester bergse brigade werd erbij geroepen na de inbraken op het militaire revalidatie centrum in Doorn. Hun onderzoek leid de tot de arrestatie van een 21-jarige verdachte. Hij bekende de inbraken te hebben gepleegd, samen met een plaatsgenoot die achteraf tachtig inbra ken op zijn naam had staan. Beide man nen kwamen uit Doorn. Redactie Soesterberg: Joyce Schreuder, tel. (035) 6022564. Kopij kan ook worden afgegeven bij boekhandel Marjolein, Rademaker- Zaterdag 25 maart en zondag 26 maart ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pr. v.d. Heijden; canto- res Zondag 10.30 pr. v.d. Heijden; dames koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: H, Folmer, tel. 242599, en P.L.Gafjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. De elf-jarige Andrea Roelofse uit Soesterberg heeft zaterdagmiddag aan prins Willem Alexander vragen gesteld over zijn betrokkenheid bij het oplossen van waterproblemen. Andrea maakte twee dagen lang deel uit van het tien-koppige WWF- reportersteam dat voor het Wereld Natuur Fonds verslag deed van het Wereld Water Forum dat deze week is gehouden in Den Haag. "Zenuwachtig? Ja, van tevoren wel. Maar toen ik eenmaal bezig was toen viel het wel mee," vertelt Andrea zon dagavond in haar ouderlijk huis aan de Christiaan Huygenslaan. Op haar borst prijkt een officieel kaartje waarmee con gresgangers doorgaans worden uitge dost. Als aanduiding dat ze ook bij het waterforum hoort. Volgens de leerlinge van de Wethouder de Haanschool was de kroonprins heel aardig. "Hij deed tenminste normaal. Niet zo van: Ik ben belangrijk." De ge ruststellende blik in de ogen van de kroonprins overtuigde de Soesterbergse Ranger Reporter dat ze zich kon con centreren op haar vragen. "Wat voor antwoorden hij precies gaf, weet ik niet meer. Ik lette eigenlijk meer op mijn vragen, dat ik ze goed zou stellen." De reporters hadden twee weken geleden al een volledige training ondergaan op het hoofdkantoor van het WNF in Zeist. Van de camera's had ze daarom geen last. "Daar heb ik niet eens op gelet." Andrea is anderhalfjaar Ranger (jeugd lid) bij het Wereld Natuurfonds. Ze voert regelmatig acties voor het behoud van bedreigde diersoorten zoals schild padden, gorilla's en de Aziatische oli fant. Via machtigingsboekjes waarmee ze langs de deuren gaat, haalt ze geld voor een of ander project op. Vader Roelofse noemt zijn dochter een echte 'Pandafan'. "Ze verzamelt alles waar maar een panda óp staat," zegt hij la chend. Andrea mocht als jongste Ranger samen met een ander meisje de kroonprins in terviewen. De andere reporters hielden zich bezig met kopstukken als minister Andrea Roelofse uit Soesterberg hier in gesprek met - nee, niet de prins, maar een andere deelnemer aan het watercon gres, de heer Diksham Gujja. Foto: Aldo AUessie Pronk en andere ministers. Het was de taak van de Rangers om de volwassenen te interesseren voor hun toekomst. Met veel tam-tam maakten honderden Ran gers zondag aan ministers en beleidsma kers duidelijk dat het hoog tijd wordt om de watercrisis in de wereld aan te pakken. Voor Nederland geldt met name dat er weer natte gebieden moeten komen als buffer. Ze houden het water vast bij droogte en vangen water op als het lang regent. Ze houden ook het zoute water ondergronds. De natuurlijke buffers worden echter aangetast door vervui ling, industrialisatie, grootschalige land bouw, ontbossing en bebouwing. Daar naast stijgt de zeespiegel waardoor extra druk komt te staan op gebieden waar de veenbodem wegzakt vanwege het weg pompen van grondwater. Voor Andrea, die in het gezelschap was van Ranger Reporters uit zes andere Nederlandse gemeenten, was het een druk weekeind. Komende week zal ze op school ook nog het een en ander moeten vertellen over het Wereld Wa ter Forum. "Dat heb ik voor het Kring gesprek al aangekondigd," aldus de elf jarige. Meer berichten over Soesterberg op pagina 17 oor uw drankje ie Railroad Bar /oor uw hapje istaurant Tables r al uw festiviteiten Tropical Garden rich geopend ewerkers ■4.00 uur ndag geen lunch) *3 - Fax 602 23 94 Sedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht hebben de commissies jconomische Zaken en Ruimte en Sroen vorige week een aantal sce- ario's voorgelegd voor de invulling van Kamp van Zeist. Twee ervan jèbben de voorkeur omdat de ge- "ande bedrijvigheid en musea ge heel worden geïntegreerd in de na- juur. Dat kan door de bedrijven ge- eeltelijk ondergronds te bouwen en te voorzien van een vegetatiedak. idergrondse bebouwing en groene "ren zijn zo'n beetje de toverwoorden ree GS uiting geven aan hun voor- ;men om de huidige functie van het "itaire terrein over een aantal jaren op een verantwoorde wijze te veranderen. Het plan komt voort uit de intentie van de Domeinen om na afloop van het Eockerbieproces het 42,8 hectare grote terrein af te stoten. De grond valt nu onder de bestemming Landelijk Gebied (bos) en maakt deel uit van de ecologi sche hoofdstructuur. Zo'n drie jaar geleden werd er door de «meenten Soest en Zeist al een haal- Ijtëirheidsstudie uitgevoerd. Hieruit bleek dat het mogelijk was om verschil lende musea en bedrijven op de locatie t& vestigen. Er werden gesprekken ge- ïrd met het Militair Luchtvaartmu- Soesterberg, de Luchtmachtstaf svincie en gemeenten. Gedacht werd aan de oprichting van een nationaal tchtvaart-themapark met een bedrij- ïpark ernaast. invankelijk toonde Aviodome ook teresse voor verhuizing naar het the- ipark. Het verbod op het maken van ndvluchten deed deze club besluiten hn af te haken. Inmiddels is het Gene ral George G Marshall Museum uit aforijndrecht aan de onderhandelingsta- fel aangeschoven. Dit particuliere mu- im, met veel Amerikaanse militaire ïrtuigen uit de Tweede Wereldoorlog, ïft ruimtegebrek en voelt wel voor fn verhuizing naar Soesterberg. Het- Slfde geldt voor het Legermuseum in >elft, dat ook wil uitbreiden, foor de provincie werd na verloop van jd duidelijk dat aan een optimale com- iade van enkele functies zoals toeris- le, natuur en bedrijvigheid in dit ge bied veel haken en ogen zitten. Daarom reeg vorig jaar het bureau DHV uit ïersfoort de opdracht een onderzoek e doen. Een van de uitgangspunten was )m de huidige natuur te behouden en 'o mogelijk te 'verdichten'. Vier secnario's De vier scenario's die DHV in opdracht van de provincie heeft ontwikkeld gaan uit van een totale oppervlakte van 42 hectare. 34 hectare ligt in de gemeente Zeist, 8 hectare op Soester grondgebied. Momenteel is 3 hectare bebouwd, 10 hectare bestaat uit verhard terrein en 29 hectare is natuurgebied. In het eerste scenario gaat DHV ervan uit dat er geen bedrijven komen. Het totale bouwoppervlak voor de musea blijft 3 hectare en wordt de verharding teruggebracht tot 2 hectare. Gezien de sloopkosten van de bebouwing en ver harding, de aanlegkosten van natuuront wikkeling en de bouwkosten van de musea, laat dit scenario een zeer groot financieel tekort zien. Datzelfde geldt eigenlijk voor het twee de scenario. Daar gaat DHV uit van gedeeltelijke bebouwing onder de grond en een bedrijfsterrein van 55 duizend vierkante meter verdeeld over twee ver diepingen. Om de natuur tegemoet te komen moet er een vegetatiedak (be groeid met mos, gras of heide) van 2 hectare groot komen. In het derde scenario komt er evenveel bedrijfsruimte, alleen verdeeld over drie verdiepingen boven de grond en een verdieping eronder. Dit scenario geeft een bescheiden opbrengst te zien. In het vierde scenario willen GS het bedrijfsterrein uitbreiden van 3,2 tot 4,2 hectare. Eveneens met drie verdiepin gen boven, en een onder de grond. Daarmee wordt 198 duizend vierkante meter vloeroppervlak gerealiseerd die tegen een prijs van vijfhonderd gulden per vierkante meter verkocht kan wor den. Volgens GS biedt dit scenario de meeste kans op een themapark van hoge kwaliteit. Voorlopig GS hebben voorlopig de voorkeur uit gesproken voor de laatste twee scena rio's. Door gedeeltelijk onder de grond te bouwen en daken van gras te voor zien, zoals bijvoorbeeld is toegepast bij de bibliotheek van de TU Delft, is een integratie van natuur en gebouwen goed mogelijk. De commissieleden kregen daarbij voorbeelden onder ogen van gebouwen die via deze techniek zijn ge bouwd. Zoals bijvoorbeeld het Mosco- ne Convention Centre in San Francisco (VS). De notitie was overigens bedoeld als bijdrage voor een orienterende be spreking. Als alle partijen instemmen met het plan, kunnen GS beginnen met een ontwikkelingsplan voor Kamp van Zeist. Mercury heeft verschillende gezich ten. De straat is lang en slingert zich vanaf Apollo langs de A28 in de richting van de Richelleweg. De wo ningen hebben aan het begin van de straat dat typisch Nederlandse, om sloten door keurige tuinen met op rit en klinkerpaadjes. Achterin de straat laten de blokken woningen ineens zien dat er ook een andere manier wonen is. Typerend zijn het hout langs de gevels, de grote car- ports en het ontbreken van tuinen aan de voorkant. Amerikaans, met veel bergruimte en een minimum aan onderhoud. Over één ding zijn de meeste bewoners het echter eens: het is prettig wonen langs Mercury. Een uitzondering op die regel is de fa milie Geurtsen. Ze betrokken acht jaar geleden vol verwachting de gelijkvloer se woning aan het begin van de straat. "Ik wil liever nog vandaag weg dan morgen," zegt de heer des huizes op de vraag hoe het wonen op Mercury hem bevalt. Als oud-Utrechtenaar snakt hij naar wat leven om hem heen. Vanuit zijn huiskamer kijkt hij tegen de aarden wal aan die de bewoners tegen het ver keerslawaai beschermt. "Van mij mogen ze hem afbreken," moppert hij. "Dan kan ik naar de auto's kijken en heb ik ook wat uitzicht op de hei erachter." Het is dat zijn vrouw de poot stijf houdt, anders was hij allang vertrokken naar een levendiger plaats, zoals bijvoorbeeld Blithoven. Toch moet ook hij toegeven dat Mercu ry een mooie plek om te wonen is. "Je kunt er heerlijk wandelen," vindt zijn vrouw. "Je hebt hier geen last van kin deren. Ook aan parkeerruimte is hier geen gebrek." Over het algemeen is ze redelijk tevreden over haar woongenot. Alleen ergert ze zich aan de geluidswal. "De gemeente doet er niets aan. Moet je kijken hoe die erbij ligt. Het is een wilde troep. Er zijn al eens handtekenin gen opgehaald. Er werd beloofd dat we kruipspul zouden krijgen en bomen. We hebben echter nog niets gezien." met de buren zijn uitstekend. "Ik ga hier niet weg," zegt hij dan ook. Datzelfde meldt ook Mercury-bewoner H. de Knegt die een eindje verder in een hofje woont. Voor de woningen staan rijen auto's geparkeerd, midden in is een betegeld plaatsje waar kleine kinderen zich kunnen vermaken. "Ik woon hier al vanaf 1990 lekker rustig," vertelt hij aan de deur. "Maar dat vind je al gauw als je de hele dag langs de weg werkt." Last van de A28 heeft hij niet. "Mijn buren? We komen niet bij elkaar op de koffie. Maar als er wat is kun je altijd aankloppen. We maken ook vaak een praatje met elkaar. Een mis verstand vindt hij de status van de ge luidswal. Als medewerker van de afde ling Groen van de gemeente, weet hij te melden dat het nooit de bedoeling was om de dijk in te richten. "Dat moest een natuurlijke wal blijven." De familie Vet, die een hofje verderop woont, is heel tevreden met het wonen aan Mercury. "In 1990 werden deze woningen opgeleverd. We waren de eer ste bewoners en hebben juist dit huis uitgezocht vanwege de zon." Mevrouw Vet heeft geen spijt van haar keuze. "Er wonen veel gezinnen met kinderen die hier allemaal geboren zijn, inclusief een tweeling. Er is altijd wel iemand buiten, we houden een oogje op eikaars kinde ren." Volgens Vet is het gemeenschaps- Meneer J, Kraayenoord woont een eindje verder op de hoek. Ook al acht jaar. "Het mooie is dat alles hier gelijk vloers is. In mijn vorige huis moest ik elke keer de trappen op en af rennen." De bewoner van het pand heeft wel last van de A28. "Vooral als de wind deze kant uitstaat. Ik heb ook de indruk dat het geluid is toegenomen in de periode dat ik hier woon. Dat komt door de toe name van het verkeer." Hij merkt kort en krachtig op dat het leven aan Mer cury hem goed bevalt. De contacten Foto: Aldo Allessie gevoel in dit stukje Mercury groot. "Tweemaal per jaar doen we iets leuks met elkaar. In de zomer een barbecue of, zoals vanavond, een etentje met ka- raoke." Het buurtleven was overigens in eerste instantie uitgebreider. Ook met het naastgelegen hofje werd een buurt feest gehouden. "Dat is een paar keer goed gegaan, daarna werd het minder. Wij zijn ermee verder gegaan. Ondanks alle de positieve verhalen blijft er ook voor dit hofje iets te wensen over. De boom op het pleintje wordt omzoomd door struiken met stevige doomen. "De kinderen rennen of fiet sen rond het perk. Als ze erin vallen is dat niet zo prettig. We vroegen de ge meente of die struiken niet weggehaald konden worden. We willen het liefst een bankje onder de boom. Maar dat kon niet, ze zouden het beter bijhouden." Het feit dat de buurman in arren moe de de struiken met een zaag te lijf is gegaan illustreert dat de gemeente niet altijd haar woord houdt. En terwijl de oudere jeugd zich ver maakt op een achtergelegen speelveld, zoeft een aantal skaters voorbij. Het as falt van Mercury leent zich blijkbaar goed voor deze tak van sport. Alleen zitten de drempels lelijk in de weg. Op de achtergrond is het geluid van de A28 constant aanwezig. UNDERGROUND STRUCTURE ENÏRANCE 7HROUGH EX IS' riNG ABOV E -GR A DE BUILDING- "Een vlinderwal noemen ze zoiets," zegt de heer des huizes. "Puur natuur. Bij m'n dochter in Maarssenbroek bloeien narcissen op de wal. Dat is daar beter opgelost." "We zijn zelf eens naar het tuincentrum van Van Oest gegaan om bremstruiken te halen," vult zijn vrouw zijn betoog aan. "Die hebben we erop gezet. Een ervan is al gepikt. Net als bijvoorbeeld de coniferen die de buurman heeft gepoot. Die waren ook weg. Als nu de buurvrouw met de ca ravan vertrekt dan vraagt ze altijd of we op de dijk willen Ietten." Beiden zijn er vrijwel zeker van dat passanten wel meer respect voor de aarden wal zouden hebben als die meer op een plantsoen zou lijken. "Dan laten ze het wel met rust. Nu wordt alles wat iedereen maar kwijt wil, zoals bijvoorbeeld een kerst boom, erin gegraven."

Soester Courant | 2000 | | pagina 11