Veertien huizen aan Rademakerstraat en Chr. Huygenslaan in Soesterberg hspraakavond op 30 maart Soest mag blij zijn met een eigen commissie soesa Rondje Raadhuis Wijziging toepassing artikel 19 procedure gunstig voor burger Criteria vastgelegd in nota Welstand 2000 Onderzoek naar woonkwaliteit De Bongerd 9swsgnr2 Dorresfeinweg teringËE Vier weken inspraak over concept-nota Welstand 2000 Mijn vraag... \ieuwbouw van de Carolusschool aan de Van Angerenstraat/Chr. Huygen- lian in Soesterberg maakt een nieuwe verkaveling mogelijk van het hele ter- iin tussen de Rademakerstraat en de Chr. Huygenslaan. Hieitioor kunnen, fhalve een nieuw schoolgebouw en een kinderdagverblijf, veertien woningen ;reahseerd worden. Daar is in Soesterberg grote behoefte aan. p donderdag 30 maart, aanvang )30 uur, wordt een inspraakavond ihouden in het bestaande gebouw in de Carolusschool aan de Van ngerenstraat/Chr. Huygenslaan. eze avond is NIET bedoeld voor ensen die geïnteresseerd zijn in het ^krijgen van een nieuwe woning. Zij ïoeten de plaatselijke kranten in de ilen houden. De nieuwe woningen allen in een advertentie worden aan boden, waarschijnlijk in mei. In de dvertentie staat dan tegelijk infor- atie over wie er voor de woningen in anmerking komen. Het gebouw van de Carolusschool is ;erouderd. Daarom heeft de school :en plan laten maken voor nieuw- óouw. Dit is aanleiding geweest om meteen het hele terrein tussen de Rademakerstraat en de Christiaan Huygenslaan aan te pakken. Het be stemmingsplan biedt namelijk de mogelijkheid om aan de Rademaker- staat woningen te bouwen. Naast het nieuwe schoolgebouw blijft er aan de Christiaan Huygenslaan nog ruimte over waar ook nieuwe woningen wor den gebouwd. Het plan houdt in, dat op het terrein van de Carolusschool de twee be staande gebouwen worden gesloopt. Er komen een nieuw schoolgebouw, een gebouw voor een kinderdagver blijf, acht woningen aan de Christiaan Huygenslaan en zes woningen aan de Rademakerstraat. De Christiaan Huygenslaan wordt op dat gedeelte opnieuw ingericht om voldoende par keerplaatsen te hebben. De bouwvergunning is aangevraagd voor vier onderdelen: school kinderdagverblijf acht woningen aan de Chr. Huy genslaan zes woningen aan de Rademaker straat. Het plan ligt met ingang van vandaag tot 20 april ter inzage in het Dorps huis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg, in de school en in het gemeentehuis in Soest (geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 u.). In die periode, dus tot 20 april 2000, kan men schriftelijk commentaar geven aan de gemeente: Burgemeester en wethouders van Soest Postbus 2000 3760 CA Soest. De Vrouwen Advies Commissie (VAC) bekijkt bouwplannen niet alleen vooraf, maar doet ook ach teraf onderzoek naar de woon kwaliteit en het woongenot. Deze tweede taak van de VAC, een woonkwaliteitsondeizoek, voert ze momenteel uit in de wijk De Bon gerd in Soest, nabij de Klaarwater- weg. Deze jonge wijk, die speciaal is opgezet en bedoeld voor jonge ren, bestaat uit 35 gevarieerde woningen. Zowel de woningbouw vereniging als de gemeente en de VAC zijn nieuwsgierig of de jonge ren het wonen in De Bongerd be valt. Het is de bedoeling dat de resultaten van het onderzoek te zijner tijd worden vastgelegd in een rapport. Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geo pend tot 16.30. Het informatie centrum in de hal van het ge meentehuis en het informatiepunt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder an dere terecht voor: de Gemeente lijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboorteregister, woonruimtever deling, huursubsidie, voorzienin gen voor gehandicapten, vergun ningen voor markten standplaat sen, zaken met betrekking tot de winkelsluitingswet. Op donderdag avond is het informatiecentrum en de afdeling Publiekszaken geo pend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan echter geen zaken re gelen die de burgerlijke stand be treffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kunnen op donder dag wel worden ingediend. Er geldt "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld van het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek ge opend iedere donderdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12. Spreekuren Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Een afspraak kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. Belangrijke telefoonnummers zijn: - 1 1 2 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambulance). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beantwoor de brieven, of het niet nakomen van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aan gesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vra gen over afval zoals klein chemisch afval(KCA) groente-, fruit- en tuinafval enzovoort. Aanmelden van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.93.666 Meldpunt woonomge ving (bereikbaar op werkdagen van 08.00 tot 16.00 uur) voor klachten over het onderhoud van de woonomgeving. Deze worden zo mogelijk binnen 24 uur verhol pen. - 60.93.593 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 54.87411 (politie). Agenda 2000 donderdag 23 maart, raadsver gadering woensdag 29 maart, startbijeen komst beleidsplan bos en natuur, aanvang 20.00 uur donderdag 30 maart, inspraak avond bouwplan Randstad donderdag 30 maart, Carolus school in Soesterberg, inspraak avond bouwplan Rademaker- straat/Chr. Huygenslaan maandag 3 april, commissie alge mene bestuurszaken, volksge zondheid en maatschappelijke dienstverlening dinsdag 4 april, commissie ruim telijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie woensdag 5 april, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu donderdag 6 april, commissie financien, economische zaken, so ciale zaken en cultuur dinsdag 11 april, inspraakavond Ontwikkelingsplan Stedelijke Vernieuwing donderdag 20 april, raadsverga dering Alle vergaderingen worden gehou den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangege ven. Als onderdeel van de grote opknapbeurt vóór het bedrijventerrein onthulde wethouder mevrouw N. Élommers op de hoek Dorresteinweg-Koningsweg het eerste bord van de nieuwe bewegwijzering. De gemeente heeft dit jaar 150.000 gulden beschikbaar gesteld voor de opwaardering van het gebied van 50 hec tare, waar 160 bedrijven zijn gevestigd. De provincie Utrecht is inmiddels om een subsidie gevraagd. Burgers die na 3 april aanstaande een bouwaanvraag indienen die niet past binnen het bestemmingsplan kunnen in een aantal gevallen bin nen een korter tijdsbestek medewer king krijgen van het gemeentebe stuur. Met ingang van die datum treedt namelijk een wetswijziging in werking voor de zogenaamde artikel 19-procedure. Momenteel is door de wetgever steeds vereist dat het college of de raad voor alle bouwaanvragen die niet passen binnen het bestemmings plan en waar zij toch medewerking aan willen verlenen toestemming aan de provincie moet vragen. Dit had onder andere tot gevolg dat de ge meente voor elke uitbreiding van een woning of een bijgebouw, hoe mini maal de strijdigheid met het bestem mingsplan ook was, naar de provin cie toe moest. Daardoor duurde het vaak weken of maanden langer voor dat een burger zijn bouwvergunning kreeg. Na 3 aprü wordt dit anders. Voor bijvoorbeeld uitbreidingen van woningen binnen de bebouwde kom, maar ook voor wijziging van gebruik van bestaande gebouwen hoeft de gemeente niet meer naar de provin cie. Voor grote projecten en door de provincie aangewezen gevallen moet de gemeente nog wel toestemming aan de provincie vragen. Begin april maakt de provincie Utrecht de regels bekend die zij voor grotere projecten wil hanteren. De medewerkers van de afdeling Plano logie en Bouwen hopen dat de pro vinciale richtlijnen zo gunstig zullen zijn dat ook bij grotere bouwplannen tijdwinst kan worden gehaald. Al met al verwacht de afdeling dat de nieu we procedure voor veel aanvragers gunstige effecten zal hebben. De afdeling Planologie en Bouwen wijst er met nadruk op dat ook na 3 april aanstaande geldt dat de ge meente niet bij voorbaat voor elke afwijking van het bestemmingsplan toestemming geeft. Indien de gemeente in beginsel geen bezwaar heeft en belangen van ande ren er zich niet tegen verzetten, kan de vrijstellingsprocedure in gang wor den gezet. In dat kader moet een be langenafweging plaatsvinden. Zodra de afdeling over nieuwe infor matie beschikt, wordt deze gepubli ceerd. Met ingang van vandaag begint de inspraak over de concept-kader nota Welstand 2000. Hierin is nog eens nadrukkelijk vastgelegd dat welstandszorg een belangrijke bij drage levert aan de leefbaarheid van de gemeente. Die zorg maakt het noodzakelijk dat aan het be grip welstand' criteria worden verbonden. Deze worden in de concept-nota genoemd. Iedere belangstellende kan de nota in zien in het gemeentehuis of in de dependance publiekszaken in het dorpshuis Burgstede in Soester berg. Gedurende vier weken, tot donderdag 20 april, kan men op de inhoud reageren. De reacties worden verwerkt en naar aanlei ding hiervan wordt de nota even tueel aangepast. Na behandeling ervan door burgemeester en wet houders, buigt de commissie ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, openbare werken en re creatie zich er op dinsdag 13 juni over. In die commissievergadering bestaat nog een laatste mogelijk heid tot inspraak. Als de commis sie met de nota instemt, wordt deze aan de gemeenteraad aange boden voor behandeling in de openbare raadsvergadering op donderdag 29 juni, 's avonds om half acht in het gemeentehuis. Volgens Steven Meeusen van de ge meentelijke afdeling Planologie en Bouwen is Soest enigszins bevoor recht omdat de gemeente een eigen welstandscommissie heeft. Dat heeft niet zozeer te maken met het feit dat een eigen commissie goedkoper is. ,De belangrijkste reden is dat de ge meente met een eigen commissie de burger meer service kan verlenen. De commissie vergadert wat vaker en de indieners van een bouwplan kunnen wat gemakkelijker in de vergaderin gen terecht als ze eventueel een toe lichting willen geven.' Nog afgezien van het feit dat waar schijnlijk volgend jaar door een wijzi ging van de Woningwet gemeenten verplicht worden om schriftelijk aan te geven hoe bouwplannen op wel standsaspecten worden getoetst, vin den burgemeester en wethouders het van belang om zowel de welstands commissie als belanghebbenden meer houvast te bieden over hetgeen het gemeentebestuur belangrijk vindt met betrekking tot een bepaald gebied of een bepaald soort bouwwerk. Daar om heeft Soest de concept-kadernota Welstand 2000 opgesteld. Met ingang van vandaag wordt belangstellenden gedurende vier weken de mogelijk heid tot inspraak geboden. De huidige welstandscommissie be staat uit twee architecten en een bur gerlid. Een van de architecten is te vens voorzitter. „Zij zorgen voor in breng van de vakmatige deskundig heid, terwijl het burgerlid z'n plaatse lijke bekendheid inbrengt. Hij vormt als het ware een extra zekerheid voor het verdedigen van de belangen van burgers." In de loop der jaren zijn strengere eisen, gesteld aan de onafhankelijkheid en deskundigheid van de leden. In de toekomstige sa menstelling van de commissie past het burgerlid niet langer. Zijn plaats wordt ingenomen door een onafhan kelijk voorzitter. Dat betekent vol gens Meeusen niet dat de belangen van de burgers vanaf dat moment minder behartigd worden. „De in breng van het burgerlid is minder nodig nu de burgers zelf, dus de aan vragers, mondiger zijn geworden en meer mogelijkheden hebben gekregen om in te spreken en zelf hun belan gen te verdedigen in de commissie." De nieuwe voorzitter moet wel over deskundigheid beschikken, maar een bredere dan alleen het terrein van vormgeving. Het gemeentebestuur denkt bijvoorbeeld aan een steden bouwkundige of landschapsdeskundi- ge. Meeusen vindt dat geen verkeer de ontwikkeling. ,Het is wenselijk dat de architecten in de commissie zich met name kunnen concentereren op het inhoudelijke werk: de beoordeling van de bouwplannen. Momenteel moeten ze dat nog te veel combine ren met de voorzitterstaak.' Op dit moment zijn er in feite nog te weinig toetsingscriteria vastgelegd. Dat is een van de zaken waarvoor de nota voorstellen bevat: het vaststellen van meer criteria eigenlijk eisen,' zegt Meeusen) met betrekking tot kenmerken die belangrijk zijn voor het uiterlijk van bouwwerken. Zo'n kenmerk is bijvoorbeeld dat het in bepaalde buurten aantrekkelijk kan zijn een bepaald type dak toe te pas sen. Je kunt je voorstellen dat het in een wat meer traditioneel opgezette wijk wenselijk is een zadeldak, dus een schuin dak, toe te passen in plaats van een plat dak of een rietge- dekt dak, of dat het wenselijk is het houtwerk een bepaalde kleur te ge ven.' Wie het niet eens is met het advies van de welstandscommissie, kan met Naam:man/wouw Adres: Telefoon: Ik zou het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór dinsdag 28 maart aan Voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). de leden in overleg treden om alsnog een bevredigende oplossing te vinden. ,Als dit niet lukt, zal de commissie negatief adviseren aan b. en w. Het college zal dan waarschijnlijk de bouwvergunning weigeren. In dat ge val kan men vervolgens bezwaar ma ken en eventueel in beroep gaan bij de rechtbank.' Openbaar- In principe zijn de vergaderingen van de welstandscommissie openbaar. Het is wel aan te raden vooraf con tact op te nemen met de secretaris (W. van Asch van de afdeling Plano logie en Bouwen) als men zelf over een plan wil meepraten, zodat de commissie daarvoor tijd kan inrui men. Hoewel in Soest een eind is gekomen aan omvangrijke woningbouwplan nen, verwacht Meeusen niet dat de commissie het rustiger krijgt „Er zijn nog veel bouwactiviteiten binnen de bestaande contouren van de gemeen te. De toename van uitbreidingen van bestaande woningen, het bijbouwen van garages en dakkapellen en dat soort bouwwerken is enorm. De ge meente heeft aangegeven dat ze juist over dit soort bouwactiviteiten meer wil gaan meepraten. Dat kan even tueel via beeldkwaliteitsplannen, waar van er nu een (voor het centrale lint) is vastgesteld Daarin staat in feite aangegeven welke kenmerken be langrijk zijn voor de ontwikkeling van nieuwe bouwplannen, vaak gebonden aan een bepaalde buurt. Voor bijna alle bouwplannen waarbij het uiterlijk van een bouwwerk in het geding is of waarbij een wijziging aan de constructie moet worden verricht, is een vorm van gemeentelijke toe stemming vereist. Naast de bouwver gunning kent men nu de meldings plicht. Deze zal in de toekomst waarschijnlijk vervangen worden door een lichte bouwvergunning, maar dan nog blijft er sprake van een vorm van gemeentelijke toestemming. Daarom is het in alle gevallen zeer aan te ra den om zich over de criteria eerst te laten informeren aan de balie bouw zaken in het gemeentehuis." Minister koos Janssen. Was Bun-niks? Mogelijk ook in Soest autovrije zon- - Misschien nog wel eerder een bus- vrije week... Kop: Dader diefstal uit auto vrijgela ten. - Wie had hem daar dan in opgeslo ten? Nog even en de Foekenlaners gaan klagen over het drukke politieverkeer. Bibliotheek verkoopt oud pand bij inschrijving. - Uitgelezen kans. De Krampweg in Soesterberg. Burgemeester Janssen voor Radio Soest: 'Van de voetbalwedstrijd Ne- derland-Duitsland heb ik alleen de tweede helft gezien, maar daarna net zolang gezapt langs allerlei televisie zenders dat ik van de eerste helft een goede indruk heb gekregen.' Derde woongroep 'Gossiemijne'? Kop: 30 Bonnen en auto in beslag genomen. - Heel wat mensen zouden willen dat hun bon in beslag werd genomen. Linde Kerkebuurt voor sommige Baarnaars de oudste plattelandsge- nots knots. Schaap dwars door ruit op Stadhou derslaan: - Om je lam te schrikken. - Kwestie van rammen. - Niet zo (m)ooi. Kop: Bedplassen niet langer pro bleem. - Zeker gewoon een kwestie van op blijven. Kop: VROM voelt niets voor perma nent wonen in Royal Pare flats. - Dan blijven ze toch lekker in Den Haag zitten. Kan Soest in die Royal Parc-flats niet simpelweg permanente recrean ten laten wonen om het ministerie van volkshuisvesting tegemoet te ko men? Op de Oude Ambachtenmarkt is de gulden geen subsidie waard. In een en hetzelfde krantenberichtje over Soest is sprake van Brinkstraat, Smitstraat en Van Wedestraak - Nieuwe correspondent? Kop over diefstal in Soesterberg: Hangers onder rok. - Zeker van die Schotten op Kamp van Zeist.

Soester Courant | 2000 | | pagina 24