Soest wil verbetering kwaliteit wonen en werken Lange en de Korte Duinen Won 'Kwaliteitsverbetering naar binnen toe' motto ontwikkeling Soest tot 2005 dut del/wek I Plan geeft 'doorkijkje' naar periode tot 2010 Subsidie Investeringsfonds Stedelijke Vernieuwing biedt mogelijkheden Traject Ontwikkelingsplan WOENSDAG 22 MAART 2000 OP 'T HOOGT 4 •^nPNSDAG 22 MAAR1 I i i I i PAGINA 1 "Soest kan mooier," zegt wethouder Bart Krol, die onder meer ruimtelijke or dening en stads- en dorpsvernieuwing in zijn portefeuille heeft. Hij wil, mede door gebruik te maken van de subsidiemogelijkheden die het Investerings fonds Stedelijke Vernieuwing (ISV) de gemeenten biedt, graag zijn steentje bijdragen om dat te bereiken, onder meer door een kwalitatieve verbetering van het wonen, de woonomgeving en de sociale samenhang na te streven in de wijken Smitsveen, (waarbij tegelijk een opwaardering van het winkelcen trum Smitshof wordt betrokken), de Eng, Spoordal (tussen Molenstraat, Pa rallelweg, Jac. van Looylaan, Talmalaan en Steenhoffstraat), en aan de Ge neraal Spoorstraat in Soesterberg. Ook moet aandacht worden besteed aan de verbetering van de kwaliteit van de werkomgeving. Een van de speerpunten is de revitalisering van het oude bedrijventerrein Soestdijk; verder gaat het om de bebouwing van het huidige locatie hockeyvelden aan de Koningsweg; het verwerven van de fensieterrein aan de Richelleweg in Soesterberg voor bedrijfsvestiging, en een heroverweging van de huidige functies van het industriegebied Soesterberg Noord. Geen mogelijkheid voor vervangend bedrijventerrein Wijkbeheer straat in Soesterberg, moet Smitshof eveneens een aantrekkelijker uitstra ling krijgen. In Smitsveen speelt tenslotte nog de toekomstige woningbouw op het ter rein van de huidige Mavo Soest op de hoek Koningsweg-Varenstraat. Als de mavo sluit, is het de bedoeling dat hier huizen worden gerealiseerd "die de kwaliteit van de wijk verbeteren en versterken en bovendien zorgen voor een differentiatie," aldus Krol. Woningbouw op deze plek staat vast; het plan is onderdeel van de destijds gesloten 'Zonnegloren-deal.' Tenslotte wordt in het kader van het ISV ook gekeken naar mogelijkheden van kwalitatieve verbetering op ruim telijk gebied. In dit verband gaan de gedachten uit naar het gebied Spoor dal; het 'groene lint' tussen de Laza- rusberg en de Zuidereng, en het ge bied Soestduinen. Wat dit laatste be treft zou wethouder Krol graag zien dat, in navolging van Zonnegloren, het gebied langs de De Beaufortlaan kan worden teruggegeven aan de na tuur. Weliswaar staat nu het voorma lige Chemco-complex (nu Kodak/ Polychrome) te koop. Krol zou dit graag verwerven, maar er is geen mogelijkheid voor vervangend be drijventerrein. Bovendien is woning bouw - gelet op het geluid - niet mogelijk. Smitsveen Als eerste wijk komt Smitsveen komt in aanmerking voor maatregelen in het kader van de stedelijke vernieu wing. "Hier is de doorstroomsnelheid (het aantal verhuizingen) groter dan in andere wijken. Dat is niet bevor derlijk voor de sociale samenhang," zegt Krol. Ook de eigenaar van de woningen, Achtgoed Wonen en Bou wen, ziet de noodzaak in van inves teringen ter verbetering van de wijk, waarin de hoge flats voor de meeste 'problemen' zorgen. In het kader van het ISV is het nu mogelijk om voor een kwalitatieve verbetering van het wonen voorstellen ("ik denk hier bij ook aan fysieke maatregelen," zegt Krol) in te dienen. Er zullen ook plannen uitgewerkt worden om de gebouwen te vernieuwen (de voor malige Rinke Tolmanschool) waarin de welzijnsactiviteiten zijn onderge bracht. "En samen met de corpora tie Achtgoed, die financieel het groot ste aandeel zal moeten leveren, zul len we bekijken wat de beste oplos sing voor de flats is." De gegevens die óver de wijken ver zameld en verwerkt zijn, zullen in het kader van het wijkbeheer gebruikt worden voor het maken van wijkper- spectiefplannen. De wijkbeheerteams, waarin de bewoners direct vertegen woordigd zijn, zullen ook een rol spe len bij de realisering van de ISV-pIan- nen, in het bijzonder voor wat betreft de woonomgeving. De Eng In het gebied de Eng doen zich min der problemen voor dan men mis schien geneigd is te veronderstellen, zegt Krol. De mutatiegraad ligt daar lager dan in Smitsveen, de samenstel ling van de wijkbevolking is homoge ner, de mensen voelen zich er over 't algemeen goed thuis. "De urgentie voor een grootse aanpak ligt hier in mijn optiek dan ook een tandje lager dan in Smitsveen," zegt Krol. Be langrijker op dit moment is het uit werken van de ideeen wat er straks zou kunnen gebeuren met het terrein Het industrieterrein Soesterberg Noord is een mengvorm van wonen en werken. Er zal op enig momenteen keus ge maakt moeten worden welke ontwikkeling het meest gewenst is. van het voormalige bejaardencentrum Molenschot, nu is gebruik als asiel zoekerscentrum (AZC) als dit vrij komt. Het is bijna wel zeker dat in ieder geval het hoofdgebouw tegen de vlakte gaat en vervangen wordt door lage woningbouw. Verder speelt hier de verkoop van het bibliotheekge bouw, waardoor ook een ontwikke ling in kwalitatieve zin mogelijk is. Wat betreft de ontwikkeling van het gebied Spoordal, grenzend aan de wijk de Eng. "We zijn bezig dit ge bied te verbeteren. Ook hier geldt dat alle maatregelen die we daar nemen, ertoe moeten leiden dat het gebied gedifferentieerder wordt en daardoor het draagvlak wordt verbeterd voor de plannen met onder meer hoog waardige woningbouw in plaats van de bedrijven die er nu nog zitten." Dit plan is al in beweging en heeft als doel de hoek Dalweg-Steenhoffstraat Het gisteren aan burgemeester en wethouders aangeboden concept-ont wikkelingsplan Stedelijke Vernieu wing ligt van 3 april tot en met 1 mei ter inzage in het gemeentelijk infor matiecentrum in het gemeentehuis, tijdens de openingsuren ook in de openbare bibliotheek in Overhees. In Soesterberg kan men er kennis van nemen in de dependance publieksza- ken in het Dorpshuis Burgstede, geo pend iedere donderdag van 9.30 tot 12.30 uur. Het concept-ontwikkelingsplan is nog niet door het college van burgemees ter en wethouders akkoord bevon den. Wel is het concept door het col lege vrijgegeven voor inspraak. Tegelijk is het wenselijk ook het win- Reageren keicentrum Smitshof en directe om geving aan te pakken. In navolging van de 'opgekrikte en aangeklede' winkelpolen Van Weedestraat en Soest-Zuid en ook de Rademaker- Gedurende de periode dat het con cept-plan ter inzage ligt, kan iedereen er schriftelijk op reageren door een brief te richten aan de I Maandelijks verzorgt de beheerder bos, natuur en landschap van de gemeente Soest, J. K. Tupker, een co lumn over actualiteiten van zijn vakgebied. Dit is zijn derde bijdrage in deze serie. De laatste tijd is er in de bossen en natuurterreinen van de gemeente Soest veel werk verzet. Het is de bedoeling van afdeling groen en milieu om de grotere onderhouds werkzaamheden in de winterpe riode uit te voeren omdat dit tot zo min mogelijk verstoring van de flora en fauna leidt. Als het eind maart zo af en toe weer op het voorjaar gaat lijken, beginnen ook het wild en de vogels weer ac tiever te worden. Dan is het goed om met name de werkzaamheden die echt in de bosvakken plaats moeten vinden klaar te hebben. De afgelopen maanden zijn wij weer ook in de stuifzandgebieden bezig geweest. Daarover zijn van uit het publiek een aantal vragen gekomen, bijvoorbeeld waarom er zo veel aandacht uit gaat naar deze gebieden en waarom deze werkzaamheden nu uitgevoerd moeten worden. Allereerst zorgt het stuivende zand van de Lange en Korte Duinen in Soest voor een bijzonder stuk na tuur in Nederland. Door de wind opgejaagd, vormt dit stuifzand een duinlandschap dat eigenlijk voort durend in beweging is. Deze voortdurende beweging maakt het mogelijk dat er zeer bijzondere soorten grassen en korstmossen kunnen groeien. Er zijn in Neder land nog wel enkele andere stuif zandgebieden, maar gebieden zo als in de Lange Duinen waar nog echt actief stuivend zand aanwezig is, zijn er maar weinig. Mede om deze reden heeft de provincie Utrecht dit gebied aangewezen als aardkundig monument. Hierbij gaat het om een gebied of een landschap waar in we de ontwikke ling van de aarde over honderden, duizenden of zelfs tienduizenden jaren met eigen ogen kunnen zien. Zoals varaties in de samenstelling van de bodem of opvallende hoog teverschillen die de aarde reliëf ge ven. Al het zand in de Lange en Korte Duinen is in de laatste ijstijd door de wind afgezet. Toen was er nog ruimte en maakte het niet uit waar het zand heen stoof. Dat is echter met name in de laatste paar eeuwen sterk veranderd. De mens heeft ervoor gezorgd dat een groot gedeelte van ons land is verstede lijkt. Dus als we nu het zand zijn eigen gang laten gaan, komt het onder invloed van de meest heer sende windrichting, westenwind, terecht in de aangrenzende woon wijken en op de wegen. Om deze overlast te voorkomen, heeft de gemeente Soest in het noordoosten van de Lange Duinen een kunstmatige zandwal aange legd, die het stuivende zand tijdig afremt. Wel is het zo dat deze wal van tijd tot tijd zelf ook gedeelte lijk verstuift en dus periodiek moet worden onderhouden. Te vens is het zo dat op zeer gevoe lige locaties, daar waar toch nog J.K. Tupker. zand in de bosranden terecht komt, de bosvakken beschermd moeten worden tegen te veel in loop van het publiek. Dit om te voorkomen dat in deze gebieden de zeer dunne humuslaag op de grond, weggelopen wordt met als gevolg dat de bomen en de struik- laag dood gaan. Deze afrasteringen roepen bij de recreant wel eens wat bezwaren op. Ik hoop dat er mede door deze uitleg wat meer begrip komt voor de soms intensieve onderhouds- maatregelen, en wij als afdeling Groen en Milieu niet wekelijks ge confronteerd worden met kapot geknipte draden en moedwillig af gebroken hekwerken. een flinke impuls te geven. Het be langrijkste onderdeel ervan vormen de twee "koppen": aan de ene kant de boerderij van Roos (inmiddels ei gendom van de gemeente die hem graag in originele staat wil terugbren gen), aan de andere kant het winkel pand van Hilhorst. "Daar mag, met het oog op het al bestaande Vis- serstaete en aan de overkant de nieuwbouw van de Rabobank, wel iets hogers komen. Verder zijn we hard bezig de kruising aan te passen. We willen daar graag een rotonde aanleggen zoals in de Burg. Gro- thestraat. Het tweede deel van de Spoordal-plannen, het verplaatsen van de bedrijven, zal wel wat meer tijd kosten," zegt Krol. Soesterberg Ook voor Soesterberg zijn er plannen voor stedelijke vernieuwing. Achtgoed heeft al jaren plannen om de wonin gen aan de Generaal Spoorstraat eventueel te slopen voor vervangen de nieuwbouw, maar hierover is de corporatie nog volop in overleg met de bewoners. Sprekend over de nieuwe bedrijven- locatie hockeyvelden zegt Krol dat de gemeente veel waarde hecht aan een goede oplossing voor het parkeren. Daarom is er een premie gesteld op het zo efficiënt mogelijk gebruiken van de schaarse ruimte. "Het bete kent dat we erg hard ons best doen om bedrijven ertoe aan te zetten par keergelegenheid onder de grond of op het dak te realiseren dan wel ge bruik te laten maken van de op het terrein aan te leggen centrale par keervoorziening." Er ontstaat in Soest meer ruimte als in de komende jaren het plan voor bedrijfsvestiging op defensieterrein aan de Richelleweg in Soesterberg kan worden gerealiseerd. Het is de bedoeling dat hier transport-intensieve bedrijven naar toe verhuizen. "Als dat gebeurt levert dat op bestaand indus- Om gebruik te kunnen maken van de subsidiemogelijkheden uit het investeringsfonds stedelijke ver nieuwing (ISV) moet Soest een ontwikkelingsplan maken voor de verbetering van de stedelijke woonomgeving in de komende vijf jaar met alvast een 'doorkijkje' naar de periode tot 2010. Het ISV is overigens niet nieuw. Het ver vangt tal van subsidies, onder meer die uit het stads- en dorpsvernieu wingsfonds. "Als we ons huiswerk goed doen, kunnen we via de pro vincie op een rijksbijdrage rekenen van 3,5 miljoen gulden," zegt wet houder Bart Krol, die onder meer ruimtelijke ordening en stads- en dorpsvernieuwing in zijn porte feuille heeft. Dit bedrag moet wor den beschouwd als een startkapi taal. Het is de bedoeling dat dit ("misschien wel tot tien miljoen") "maatschappelijk wordt aangevuld met bijdragen van de provincie, de marktpartijen (woningcorporaties, ontwikkelaars) en de gemeentq zelf." Stedelijke vernieuwing betekentj voor Soest een omvangrijk proje Het doel ervan is de stedelijke ge-j bieden ten opzichte van de huidi-I ge situatie te verbeteren. Over ho dat het best bereikt kan worden,[1 zijn inmiddels twee bijeenkomsten gehouden. Daarin is duidelijk ge-! worden dat er weliswaar sprake is] van problemen in bepaalde woon-F wijken, maar dat die toch niet al tej.j groot zijn. "We moeten elkaar in] ieder geval niet aanpraten dat diel in Soest groter zijn dan elders in j de regio," aldus Krol. Intussen werkt de gemeente hard j aan het opstellen van een pro gramma, waarin speerpunten wor den vastgelegd voor verbetering j van de woonomgeving. Op don derdag 29 juni wordt het ontwik kelingsplan ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorgelegd. triegebied extra ruimte op." Overi gens is het ontwikkelen van het ge bied Richelleweg een kwestie die al lang speelt en is dit geen nieuw plan in het kader van de ISV-regeling. Het kan hier echter wel bij betrokken worden in verband met de toekom stige invulling van vrijkomende gron den elders in de gemeente. Het gemeentebestuur wil zich ook buigen over het bedrijventerrein Soesterberg Noord. Het grote pro bleem daar is dat het een mengvorm is van bedrijventerrein en woonge bied. "Dat zit elkaar enigszins in de weg. Je zult voor dit gebied op enig moment een keuze moeten maken: of je gaat langzamerhand de voor keur en voorrang geven aan een ont wikkeling richting bedrijventerrein of je geeft er uitsluitend een woonbe stemming aan.". Gemeente Soest, College van Burgemeester en Wet houders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Voor nadere informatie kan men zich eventueel wenden tot de heer J. Bouwman van de afdeling Planologie en Bouwen, tel. (035) 60 93462. Op dinsdag 11 april wordt in de raadszaal van het gemeentehuis een inspraakavond gehouden over het Ontwikkelingsprogramma Stedelijke Vernieuwing. Dan kunnen vragen worden gesteld of bezwaren kenbaar gemaakt. Op dinsdag 13 juni wordt het ontwikkelingsplan met bijbeho rend raadsvoorstel behandeld in de raadscommissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie. De reacties worden ver werkt in het definitieve Ontwikke lingsprogramma dat op donderdag 29 juni ter vaststelling aan de gemeente raad wordtaangeboden. Er zullen in het kader van het Investeringsfonds Stedelijke Vernieuwing ook plannen worden uitgewerkt om de ge bouwen (zoals hier de voormalige Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg) waarin de welzijnsactiviteiten zijn onder gebracht, te vernieuwen. Een van de punten die in de ruimt! lijke beleidsvisie een rol spelen, is d groenzone die door Soest loopt, t beginnen bij de Lazarusberg, langs d Witte Boerderij op de Eng, langs h< gemeentehuis naar de Zuidereng Volgens Krol heeft deze route, "ze ker bij de Lazarusberg een wenig toe gankelijke funktie. We vinden eigen lijk dat dit gebied beter benut zo moeten worden." Hoe? Krol begin met een duidelijk waarschuwin vooraf: "Geen bebouwing en gee bedrijvigheid, alleen het als ecologi sche groensfeer beter toegankelijk maken van het gebied. Het speelter rein op de Eng moet hierbij betrok ken worden. Dit moet in ieder geval gehandhaafd blijven, ook voor evene menten zoals de kermis en een cir cus. De noordelijke Eng moet voor de wandelaar en de recreant beter geschikt gemaakt worden, misschien door een wat parkachtige sfeer te creeren," vindt Krol. Over de zuidelijke Eng ("een van, onze waardevolste gebieden") zegt hij dat er voor de gemeente in het kader van het ISV, "dat is er nu een mooie> aanleiding voor," opnieuw wil probe ren met de pachters en eigenaren van de grond afspraken te maken om er een verbouw terug te krijgen van gewassen die meer passen in de sfeer van de Eng dan de mais die er nu al jarenlang verbouwd wordt. "Tot nu toe was mais een rendabel gewas. Nu er steeds minder varkenshouders en ook actieve boeren komen, wordt mais kweken minder rendabel. Er ontstaat het risico dat de gronden ver kocht gaan worden aan allerlei figu ren die er andere dingen willen gaan doen. Dat willen we voorkomen en daarom is nu het moment aangebro-* ken om daarover te praten. Zeker ook in combinatie met de plannen oiq I de molen de Windhond in het gebied 1 terug te krijgen, zou het leuk zijn, al is het maar op bepaalde percelen bij de molen, om er passende gewassen te verbouwen." Als het nu door burgemeester ei houders behandelde ontwerp-be mingsplan voor het gebied Spo (tussen de Molenstraat, Paralli de spoorlijn, Talmalaan en i hoffstraat) inderdaad wordt voeid, krijgt het gebied aan de lijn een ander aanzien, tr dan zo'n 140 woningen/apparl ten op de plaats van de besl bedrijven, de moskee en de gingsgebouwenvandeSoestei vrienden en de EHBvJ. De situatie op de ene hoek Dalweg en de Steenhoffstraa dert niet: de voormalige bc Roos blijft gehandhaafd en den opgeknapt. Op de plaat aangrenzende pand Steenn 42 zijn 2 halfvrijstaande v gepland. Op de andere hc nu dieren- en aquariumspe Hilhorst is gevestigd, is nu (winkel met daarboven ap( ten) gepland. De kruising Steenhoffstraat-Kerkplein anderd in een rotonde. De grootste verandering in Spoordal is de verhuizing drijven (drukkerij Klompe bouwmaterialenhandel ri van de Parallelweg. Voor d ven komen woningen m Verder zijn woningen gep gronden achter het Sint bouw. Daar zou ook de m tessorrischool kunnen v bouwd ter vervanging staande schoolgebouw c van de Dalweg. De supermarkt van Bon rallelweg blijft gehandh plan Spoordal is wel dei opgenomen om het evei vangen door nieuwbouv maa ndelïjl Tijdens twee werkconferenties heb ben de inwoners van Soest gelegen heid gekregen om mee te denken over de belangrijkste knelpunten die in de komende jaren moeten worden opge lost om de fysieke leefomgeving te verbeteren. Om in aanmerking te ko men voor een rijksbijdrage uit het In vesteringsfonds Stedelijke Vernieu wing (ISV) moet Soest een ontwikke lingsprogramma opstellen. Dit ge beurt mede op basis van de resultaten van de werkconferenties. Met ingang van 11 april wordt het ontwikke lingsprogramma in de inspraak ge bracht. Stérke en zwakke punten Ruim honderd vertegenwoordigers van Soester organisaties, variërend van scholen en huurderscommissies tot bedrijven en welzijnsinstellingen, hebben meegepraat over de sterke en zwakke punten van Soest. De kwaliteiten en tekortkomingen van de gemeente vormen immers de basis voor het ontwikkelingsprogramma. Tijdens de bijeenkomst bleek dat de Soesters overwegend tevreden zijn over hun gemeente. Soest biedt een prima woonomgeving, veel werkgele genheid en uitstekende voorzienin gen. Wei wordt de zorg gedeeld dat de beperkte beschikbaarheid van woningen voor jonge starters leidt tot vergrijzing van Soest. Overigens is een te eenzijdig samen gestelde bevolking ook niet goed voor het economisch draagvlak van de buurtwinkelcentra zoals de Smits hof. Boodschappen doe je in Soest, om te winkelen ga je naar Amers foort, Hilversum of Zeist,' vond een van de aanwezigen. Vooral het druk ke verkeer voor de winkels aan de Van Weedestraat drijft het winkelend publiek naar de buurgemeenten. Ook ondernemend Soest liet zich horen. De bedrijventerreinen in Soest en Soesterberg zouden moeten wor den versterkt. In Soest zijn veel be drijven die weinig werkgelegenheid opleveren, maar wel veel van de schaarse ruimte in beslag nemen. Ze zorgen vaak ook voor veel (vracht)verkeer. In Soesterberg Noord staan woningen en bedrijven door elkaar. Dat is geen goede ont wikkeling, vonden de aanwezigen. Ten slotte was er grote eenstemmig heid over de belangrijkste troef van Soest: het vele groen in en om de ge meente. De Eng is een uniek gebied dat best nog meer tot z'n recht zou mogen komen. i De aanwezigen werd gevraagd te rea geren op een aantal slogans over de toekomst van Soest. Al snel werd duidelijk dat de inwoners kiezen voor een evenwichtige gemeente. Er moet veel aandacht zijn voor ouderen, maar dat mag niet ten koste gaan van de jongeren. De economie moet gezond blijven, maar we willen liever geen meubelboulevard. Wel wordt een gezellig winkelhart op prijs ge steld. Hier mogen de winkelcentra in de woonwijken echter niet onder lij den. De groene ruimten mogen nog beter worden benut, zonder dat dit ertoe leidt dat er daardoor meer toe risten naar Soest komen. Economisch gezond Tijdens de tweede bewonersavond presenteerde een aan de stuurgroep toegevoegde extern adviseur het mot to voor het ontwikkelingsprogram ma: Kwaliteitsverbetering naar binnen toe. Concreet betekent dit dat geïn vesteerd moet worden in de verbete ring van de leefbaarheid in een aan tal woongebieden. Differentiatie in het woningaanbod (in de wijken moe ten verschillende woningtypen in ver schillende prijsklassen beschikbaar zijn) is van belang om de wijken eco nomisch gezond en de sociale sa menhang in stand te houden. Een gelijktijdige aanpak van het bedrijven-- terrein in Soesterberg en het bedrij-i venterrein Soestdijk is nodig om ook voor volgende generaties een goedé werkgelegenheid te behouden. De bij-J zondere kenmerken van de natuur ij Soest (inclusief de Eng) kunnen nog beter worden benut. De bereikbaar heid per fiets en openbaar vervoer zou beter kunnen. Ook is er behoef-* te aan extra parkeergelegenheid bij de winkelgebieden. Eensgezindheid Hans Bouwman van de afdeling pla nologie en bouwen en namens de gemeente projectleider van het ISV- traject vindt 'dat de avonden een schat aan concrete ideeën hebben opgeleverd. Ondanks de verschillen van mening over sommige onderde len, blijkt er vrij grote eensgezindheid te zijn over de noodzaak van kwali teitsverbetering op een aantal terrei nen. De grote opkomst maakt duide lijk dat Soesters zich betrokken voe len bij hun gemeente.' De stuurgroep heeft de inbreng van de bewoners verwerkt in een con- cept-ontwikkelingsplan, dat gisteren aan het college van burgemeester en wethouders is aangeboden. DE EGEL Speeltentoonstelli' 6 april - 31 mei 2 Ondanks dun steke' en oud in een goed met onze "stekelvar te worden genoemc aantal verkeerssla' Daarnaast heeft h tegen insecten) ooi juist omdat ze ve gebruik van slakk slachtoffers gelei

Soester Courant | 2000 | | pagina 25