n )\iein 01 Wildschut Optiek NIEUWE COLLECTIE ZONNEBRILLEN Gedrag yan bestuurder veranderen om auto-inbraken tegen te gaan KBO Soest pleit voor 'recht' op ongestoord en gezellig oud worden Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan 7 ACTUEEL r Soest wil CWI in huidige opzet nog lang niet kwijt ►ewonersinforniatiemarkt voor ille bewoners van Smitsveen Nationale Straatspeeldag in Soest in handen yan Balans Wim van lloorn WOENSDAG 22 MAART 2000 SOESTER COURANT PAGINA 5 luidsprekers vanaf één druk op de knop lij laag volume teem overal in huis elkaar in vier of meer /orden geluisterd Bose Lifestyle® 50 digitaal audio home entertainment systeem 95,- ough research o.a. Calvin Klein, Dolce Gabanna, Versace, Joop!, Serengeti, Ray-Ban. HARTJE-ZUID - ZUIDPROMENADE 14 Blommers praat met kamercommissie Politiecontroles Belasting Adviesbureau Soest Veerman Assurantiën Invullen van Aangiftebiljetten E.P.- T.- biljet tegen vast tarief vanaf fl. 87,50 incl. BTW Wij verzorgen de aangifte bij u aan huis. Na ons bezoek kunt u de aangifte verzenden. de Akkeren 43 Telefoon: 3762 AN Soest 035 -602 23 02 Politie presenteert nieuw project "Niets erin? ..Niets eruit!!" Indringers met geweld naar buiten Met veel drank op achter het stuur Service bij Schoemaker voor verkoopinformatie: Van Breukelen Vast-goed Assurantiën NV0B e y e w jf o r img SOEST TEL. (035) 602 2212 Het gemeentebestuur van Soest komt in het geweer tegen de kabi netsplannen om aan de opzet van de huidige CWI's (Centra voor Werk en Inkomen) te gaan sleute len. Het CWI is juist ook in Soest (en Baarn en Eemnes) sinds drie jaar een succes gebleken als één lo ket voor werkzoekenden en cliënten an de sociale dienst. )at succes is te danken aan de verre gaande samenwerking tussen de instan ties die het CWI vormen, zoals de ar- eidsvoorziening, uitzendbureau Start en de gemeentelijke sociale dienst. In Soest ging dat zelfs verder dan het |streefmodel dat Den Haag destijds yoorstelde. Het kabinet vindt nu dat het amelen van documenten en de eerste heek daarvan moeten plaatsvinden bij het CWI, wat volgens Soest dubbel yerk gaat opleveren. De gemeenten krijgen minder zeggenschap in de aan- ituring van het CWI en kunnen daar door geen kwaliteitscontrole meer uit- pefenen, is de vrees, terwijl ze wél ver antwoordelijk blijven voor het verstrek ken van de bijstandsuitkeringen. Ook neemt de mogelijkheid van een corrige- ende werking van de "vrije markt" af. Soest heeft veel tijd, inzet en energie gestoken in de individuele trajectbege leiding via het CWI. De gemeente heeft veel kennis in huis en die expertise wordt nu zomaar afgeschreven. De cliënten van de GSD krijgen straks weer te maken met drie instanties (en dus drie verschillende medewerkers) in plaats van één. Dan gaat met het bad water ook het kind weg. "Een forse stap terug", is dan ook het oordeel van wet houder Neks Blommers (WD), die o.a. de werkgelegenheid in haar portefeuil le heeft. Ze vindt dat het CWI zich vooral moet richten op de "echte" ar beidsreserve: de groep die met enige hulp nog kansrijk kan worden klaarge stoomd voor een betaalde baan. Experimentele status? Als de kabinetsplannen ongewijzigd doorgaan betekent dat volgens Blom mers dat er weer een extra loket bij komt. Dan maar liever een experimen tele status voor het huidige CWI, vindt de wethouder, mét het daarbij passen de budget uiteraard, want daar hebben de drie gemeenten (samen 100.000 in woners) wel recht op. Blommers is vo rige week naar Den Haag geweest om de kamercommissie - die zich deze week over de kabinetsvoornemens gaat uitspreken - te informeren over de Soester zienswijze. )p maandag 28 maart om 19.45 [lur begint de bewonersinformatie- narkt in het Wijkcentrum aan de Imitsweg 311. De markt is speciaal oor bewoners van het Smitsveen georganiseerd. Actieve bewoners- jroepen hebben in overleg met de Stuurgroep Buurtbeheer Smitsveen ot de organisatie besloten. [Tijdens de avond zullen bewoners en ffganisaties laten zien wat er de afgelo- Jen jaren op het gebied van buurtbeheer in Smitsveen gepresteerd is en wat de plannen zijn voor de komende jaren. Jjfanuit een aantal kraampjes krijgen lëwoners allerlei informatie. Er wordt bk een klachtenhoek ingericht waar iewoners hun klachten kunnen indie- Ëen. Op een later tijdstip wordt hier fezorg op gegeven. Namens de gemeente zal de heer Joop van Tol aanwezig zijn. Hij is de enige spreker van de avond. De bewoners zul len door hem geïnformeerd worden over de voorbije periode Buurtbeheer Smitsveen, de komende opzet naar 'Wijkbeheerteams' en de stand van za ken op dit moment. De overige deelne mende organisaties zijn 'Groenvoorzie ning', 'Achtgoed wonen en bouwen', Bewonerswerkgroep 'Leefbaar Smits veen', wijkagent Leive, coördinatoren van 'Buurtpreventie', huurdersbelangen vereniging "t Soesterveen' en stichting 'Balans'. De politie heeft afgelopen weekeinde in totaal 53 verbalen uitgeschreven. Het ging voornamelijk om parkeerboetes. Ook werden autogordelcontroles ge houden. De naam spreekt al voor zich. Met het nieuwe project "Niets erin? ..Niets eruit!!" probeert de politie auto-inbraken tegen te gaan door het gedrag van autogebruikers te beïnvloeden. Ook zal de politie ac tief meedenken bij het ontwikkelen van opbergmogelijkheden voor diefstalgevoelige apparaten en ac cessoires. Daarmee ligt de nadruk bij het project op een preventieve aanpak. Doel is een reductie van minimaal 10% van het aantal auto inbraken. Het project ging afgelo pen maandag officieel van start en zal tot december 2003 duren. De meeste autobestuurders beseffen niet dat een auto-inbraak naast het ont vreemde bezit veel rompslomp veroor zaakt. Aangifte doen bij de politie en verzekering, reparatie, glas in jc auto zetten en nieuwe spullen kopen. Dat neemt ontzettend veel tijd in beslag. Door daar duidelijk op te wijzen pro beert de politie ervoor te zorgen dat bestuurders zich de gewoonte aanleren om even hun auto te checken op waar devolle spullen. Dat gebeurt door drie teams bestaande uit vijf personen in opvallende projectauto's, die de wacht houden op parkeerlocaties over de hele regio. Daarbij worden er per district vier zogenaamde hot-spots aangewezen, waar de risico op inbraken zeer hoog is. De surveillanten zullen ook briefjes ach ter de ruitenwisser plaatsen, waarop staat vermeld dat de auto is gecontro leerd en of de bestuurder 'prima' of juist 'fout' heeft gehandeld. De teams zullen vanaf één juli actief zijn, want dan start het project op regionaal niveau. Regionaal probleem Aanleiding voor het project was de ster ke stijging van het aantal inbraken in auto's. Ook is de waarde van ontvreem de goederen in de loop der tijd enorm gestegen. Ging het eerst om autoradio's en cd's, nu zijn vooral de mobiele tele foons en laptops erg geliefd. Iets wat niet uit te drukken is in aantallen, maar waarvan de politie wel zeker weet dat het ook gestegen is, is het gevoel van onveiligheid onder de mensen. Met een gerust hart de auto achterlaten is voor velen iets dat tot het verre verleden be hoort. Al deze negatieve ontwikkelingen waren reden genoeg om eens goed na te den ken over een oplossing. Dat kwam in de vorm van het project met een regiobre de aanpak. Tenslotte is het een pro bleem waar de hele regio door geteisterd wordt, goedbedoelde 'ad-hoc' acties blijven uit en de mogelijkheid bestaat dat andere regio's zich ook bij het pro ject gaan aansluiten. Initiatiefnemers zijn de gezamenlijke districten Heuvel rug, Binnensticht, Eenmland Noord en de vier Stadsdistricten Utrecht. Het plan is ondersteund door het Regionaal Bureau Veiligheid Preventie. Borden Een eerdere poging om auto-inbraken te verminderen door bordjes met "Op slot, buit eruit" liep niet helemaal ge smeerd. Omdat de bordjes volgens de politie ook wat oubollig waren gewor den in de loop der tijd werd besloten tot borden met de nieuwe verfrissende "Niets erin? ...Niets eruit!!". Het pre ventiebord werd tijdens de officiële start onthuld door de burgemeester van Baarn, mevrouw Wolterink-Oremus. Naast de nieuwe borden moeten ook flyers en folders mensen erop attende ren geen waardevolle goederen in hun auto achter te laten. Mevrouw Wolterink, burgemeester van Baarn, onthulde het bord van het nieu we preventieproject. Foto: Aldo Allessie NIETS ERIN wen Tijdens de jaarvergadering van de KBO afdeling Soest/Soesterberg pleitte voorzitter Giel Wester voor het 'recht' van ouderen op een onge stoorde en gezellige oude dag. De oudere generatie heeft hard en lang gewerkt, vaak veel meer dan 40 jaar. Hun opleiding is hen niet in de schoot geworpen. Al op 15-jarige leeftijd aan het werk en jaren avond studie om vooruit te komen. "Waarderend wordt verteld dat zij Ne derland na de oorlog weer uit het slop hebben gehaald. En niet voor veel geld. Nog in 1960 was een weekloon van even f 30,00 heel gewoon. Weinig of geen ruimte voor een goede pensioen voorziening. De AOW was voor velen een lonkend perspectief voor als ze 65 zouden zijn en waarvoor zij jaren premie betaalden. Een paar jaar geleden moes ten zij, bijna gedwongen, plaats maken voor jongeren. Nu de arbeidsmarkt krap is vertelt men dat zij onmisbaar zijn. Tegelijk wordt verteld dat zij premie moeten blijven betalen over de AOW- uitkering, die ver is achter gebleven bij de loonontwikkeling. Want het zou zo moeilijk zijn om de AOW in de toe komst, zelfs op dit lage peil, in stand te houden," aldus Wester. "Grote flauwekul. Dat blijkt wel uit de discussie die losbarst over de besteding van een miljardenoverschot op de rijks uitgaven. Af en toe krijgen 'de oudjes' een aardigheidje, maar die wordt, vaak nog voor de betaling, volkomen teniet gedaan door allerlei prijsverhogingen en heffingen. Je wordt er wel eens moede loos van." Die verhogingen gaan niet eens meer sluipend en de ene instantie verwijst je naar de andere instantie in de stijl van "Daar kunnen wij niets aan doen" of "Er is niet aan te ontkomen". Een van de KBO leden houdt maandelijks bij welke tarieven en prijzen nu weer een zwaardere aanslag doen op de AOW of hét pensioentje. Het is intussen een bar re lijst. "Wij kunnen niet bij een baas vragen om compensatie en het pensioen is veelal niet welvaarts- of waardevast. Pensioenbreuken maken het nog erger en worden niet gecompenseerd uit de winsten van de verzekeringsmaatschap- Met toepassing van enig geweld hebben vijf insluipers zich bij een cosmeticabe drijf aan de Nieuwegracht een weg naar buiten gebaand, voordat de politie hen kwam aanhouden. Het vijftal was ont dekt door een schoonmaakster. Zij had twee mannen gezien, die een detectie- alarm hadden afgeplakt. De vrouw alar meerde andere medewerkers in het pand, waarna in een ruimte vijf mannen werden ontdekt. De indringers besloten niet op de gewaarschuwde politie te wachten en maakte zich, al slaande, uit de voeten. pijen, die groot zijn geworden van hun centen. Wij zijn gepensioneerd en heb ben over de miljarden tegoeden en die enorme winsten niets in te brengen". Wester pleitte ervoor om eindelijk eens op te houden met rond te bazuinen dat ouderen het zo goed hebben. Na 40/50 jaar werken en premie betalen hebben ouderen echt recht op een gezellige en onbezorgde oude dag. Zij maakten het mogelijk dat steeds meer jongeren kon den studeren. Als die aan de slag kun nen, reizen ze eerst nog eens een jaar tje de wereld rond om te zien wat er te beleven valt en worden pas productief als ze 25 jaar of ouder zijn. "Van harte gegund. Maar dan niet meer zeuren over de 'welvaart' van de oude re generatie, die bovendien zo onvoor stelbaar veel vrijwilligerswerk doet. En aan hun eind laten ze hun spaarcentjes ook nog aan de jeugd". Complimenten "We zijn geen politieke partij, maar de politiek bemoeit zich met ons dus moe ten wij ons met de politiek bemoeien" Aldus voorzitter Giel Wester tijdens de ledenraad van de KBO afdeling Soest. Maar hij deelde een compliment uit aan het gemeentebestuur: "We hebben een lijst van 20 zogenoemde 'Gulden Re gels' die de gemeenten kunnen uitvoe ren om met name de oudere burgers te helpen die het wat minder getroffen hebben in het leven. En Soest heeft er daar 15 van uitgevoerd en nog twee van in voorbereiding. Alles op z'n tijd. Kri tiek kan en mag, maar hier is een com pliment zeker op z'n plaats". Wester was overigens wel kritisch ten aanzien van de bevoegdheden van het College en de Raad: "Het lijkt erop dat het mandaat van het gemeentebestuur steeds verder wordt ingeperkt. Voor flink wat zaken wordt verwezen naar de provincie of het rijk. Dat hebben we moeten ervaren bij de wachtlijsten in de zorg en kortgeleden ook weer bij de re ductie van de buslijnen. En ik denk dat wethouder Krol nog aardig in de piep zak zit over de actie 'terug naar de na tuur'. Als de provincie dwars gaat lig gen dan kan ons de zaak 'Zonnegloren' nog aardig wat centjes gaan kosten. Aan de Molenstraat werd zaterdag om 01.30 uur een 22-jarige Soester aange houden, die met drank op achter het stuur zat. Op het politiebureau bleek hij na het blazen een hoog promillage te hebben. Hij kreeg een boete van f 390 gulden opgelegd. Aan de Beukenlaan hield de politie op zondag om 14.30 urn- een 39-jarige bestuurster van een bestel bus aan die een grote hoeveelheid alco hol ophad. Zij kreeg een boete,van f 900 gulden en een rijverbod van vier uur. Op de Biltseweg hield de politie om 0.45 uur een 40-jarige vrouw uit Soest aan. Ze viel op door haar rijge drag. Haar promillage was extreem hoog. De politie nam haar rijbewijs in. Want natuurlijk komt die rekening bij de burgers". Afscheid en welkom Met donderend applaus nam de leden raad van de KBO afscheid van secreta ris Henk Henken en bestuurslid Her man Willems. Beiden hebben 9 en 8 jaar belangrijk werk gedaan voor de ver eniging die intussen meer dan 1550 le den telt. Beiden ook waren representant van de KBO in het bestuur van de SWOS, waar Henken lange tijd secreta ris was en Willems tweede penning meester en tegelijk troubleshooter. Het scheelde niet weinig of zijn bed stond er zelfs. Henk Henken memoreerde de voorbe reiding en het bijwonen van honderden vergaderingen, de notulen, de behande ling van meer dan 1200 brieven en het bijwonen van vele evenementen van deze actieve bondsafdeling. Ook nam hij enkele jaren deel aan het overleg van de gezamenlijke ouderenbonden in Soest en was hij lid van het provinciale bestuur. "Veel gedaan, veel gepraat en met veel plezier. En nu zet ik achter het bestuurlijke werk een punt. De gezond heid speelt me parten, maar als jullie me nog nodig hebben, laat het weten," al dus de enigszins geëmotioneerde Hen ken. Herman Willems had al laten door schemeren nog even aan te blijven als adviseur omdat hij namens de KBO nog tot juli deelneemt aan het werk van de SWOS. Een flinke bos bloemen voor de echtge noten onderstreepte de dank van de vergadering voor al hun inspanningen. De vergadering stemde overigens met luid applaus in met de benoeming van Mevrouw Riet Groen tot lid van het bestuur. Ze is bepaald geen onbekende voor de leden. Riet is namelijk al jaren voorzitter van de soos die wekelijks op woensdagmiddag wordt gehouden in "De Klarinet". )AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Beetzlaan SOEST Karaktervol halfvrijstaand woon huis met diepe vrije achteruin (482 m'). De woning is volledig gemo derniseerd en heeft een speelse in richting. Ind.: gang, portaal, voor kamer, eetkamer met ged. open keuken, kelder, bijkeuken met was-/drogeraansluiting en c.v. com bi opst., toilet, speelse tuinkamer met spiltrap naar werkruimte op verdieping. Verd.: 2 ruime slaapkamers, overloop en Gevraagde koopsom nieuwe badkamer met 2e toilet. Zolder: bergvliering. Alg.: deze woning is verrassend ingedeeld en biedt on- 559.000,- verwacht veel ruimte. kosten koper Koperwiek SOEST Rustig gelegen in kindvriendelijke wijk, zeer goed onderhouden, rui me middenwoning (bj. 1993) met berging en besloten diepe tuin (ca. 171 m2). Ind.: hal, toilet, mk., rui me woonkamer met plavuizen vloer, mod. keuken met inb.app. Etage: overloop, 3 ruime slaapka mers en badkamer. Zolder met vas te trap en mogelijkheid voor 4e slaapkamer. Alg.: deze woning verkeerd in perfecte Gevraagde koopsom !taat van onderhoud. ƒ435.000,- NIEUW IN DE VERKOOP kosten koper Gevraagde koopsom ƒ469.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ439.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ795.000,- kosten koper Klarinet SOEST Rustig gelegen in kindvriendelijke wijk, zeer goed onderhouden, rui me middenwoning met berging en besloten tuin. Ind.: hal, toilet, L- vormige woonkm., mod. keuken met inbouwapp. (o.a. afwasm., koelk., magnetron en oven). Verd.: overloop, badk. met 2e toil. en 3 ruime sl.km. Zolder: met vas te trap en 2 ruime sl.km. Alg.: Deze woning verkeert in perfecte staat van onder houd. Pijperpad SOEST In een gewilde en kindvriendelijke woonomgeving gelegen, goed on derhouden hoekwoning met fraai aangelegde tuin met waterpartij op het zuiden (oppervl. ca. 285 m2). Ind.: hal, m.k., toilet, woonkm. met ged. open keuken en inpandi ge berging. Verd.: overloop, 3 sl.km. en badkm. met douche en 2e toilet. Alg.: Deze woning ver keert in goede staat van onderhoud. Sterrenbergweg SOESTERBERG-NOORD Vrij gelegen, op ca. 700 m2 grond, een geheel gemoderniseerd en uitgebouwd vrijstaand woonhuis met grote garage, paardenstal en schitterend aangelegde vrije tuin. Ind.: hal, toilet, m.k., ruime L-vor- mige woonkm. met parketvloer en schouw, mod. hoekkeuken met inb.app. (o.a. vaatwasm., koelk., oven, gask.pl.) en bijkeuken. Verd.: overloop, luxe badkm. met ligb. en aparte douche, apart 2e toilet, 4 sl.km. (2 met balkon), zol der met vaste trap en ruime 5e sl.km. Alg.: deze wo ning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en is o.a. voorzien van extra isolatieglas, nieuwe garage, paardenstal (3mx4m) aangelegde tuin met o.a. vijver partij, bloemenkas, volière en meerdere terrassen. Voor meer informatie: kijk op: www.huispiein.nl Koninginnelaan 40 Soest Tel: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@worldonline.nl S*> VBO Stichting Balans heeft zich als deel nemer aangemeld voor de organisa tie van de Nationale Straatspeeldag, die op woensdag 24 mei zal plaats vinden. Ouders en kinderen in het hele land sluiten dan meer dan 2.000 straten af voor het verkeer, zodat de kinderen voor één keer vei lig buiten kunnen spelen. De Nationale Straatspeeldag is een ini tiatief van Stichting Kinderen Voorrang. De stichting zet zich in voor veilig, kind vriendelijk verkeer en wil de bewegings vrijheid van kinderen in de woonomge ving vergroten. In Soest zal waarschijnlijk een gedeelte van het Smitsveen afgezet worden. Le den van de huurdersbelangenvereniging in Smitsveen hebben zich al aangemeld als vrijwilligers. Hoeveel straten er pre cies afgezet zullen worden hangt voor namelijk af van het aantal mensen dat zich als vrijwilliger aanbiedt. Belangstellenden kunnen contact opne men met Petra Schröder van Stichting Balans (6019546) I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST lid NVOB lid Bouwgarant MEER DAN 35 JAAR EEN BEGRIP IN DE BOUW NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST - TEL. (035) 601 50 73 - FAX (035) 601 74 96

Soester Courant | 2000 | | pagina 5