Gemeente wil jongeren plaats geven in gemeentelijk beleid •f wasper h 4 Vi§ser 7 ~AcnJËËL T Winkeliers Laanstraat willen blauwe zone Gemeenteraad gaat 'marktconform' 1 APRIL AANBIEDINGEN PSTER m/v Grondplaatsen of kramen op Oranje Vrijmarkt van HMG Traditionele Koninginnedag Commissie Ouderenbeleid voelt zich gepasseerd m PAGINA 2 IATIS fiaassaté WOENSDAG 29 MAART 2000 SOESTER COURANT erken )N - ZWIERS medewerker PAGINA 3 Actiepunt Beleidsnota Jeugdbeleid: Jeugd moet participeren Bereikbaarheid neemt af; omzetverlies gevreesd Caravan brandt uit Dakpannen vernield Eigenaar van tredmolen krijgt ongelijk Loterij voor Rotarybus Mindervaliden Rijden onder invloed Snelheidscontrole Huur van De Schans aan reinigingsbedrijf moet hoger Festiviteiten op zaterdag 29 april GEEN MOP HET IS ECHT WAAR!!.' AANBIEDING 1: KOSTUUM AANBIEDING 2: COLBERT PANTALON 69K- NU 549,- 499,- 199,- -698T- NU 549,- Nieuwe nota op komst Onze ongeëvenaarde spareribs? Onze unieke spies van een meter? rn Onze beroemde satéschotels? 1 Het blijft genieten! Auto bekrast Beklagenswaardig DE TROMSLAGER Letsel door ongeluk Specialist, Voor service moet u bij ons zijn 3.00 TOT 14.00 UUR. gr. satésaus nkoop van lies saté in/of ver detachering het werk. Gedurende vier e opleiding Management- lij Schoevers. Daarna kun direct in de praktijk bren- goede basis leggen voor comst. En - niet onbelang- ct gaat in op het moment pleiding start, waardoor je die salaris ontvangt. raag alles vertellen over ip donderdag 6 april a.s. 20.00 uur. sse? Kom dan zeker langs, t uit of je veel of weinig erva )f je jong of oud(er) bent. april aanstaande e toekomst! slefoon 601 76 58 dch in haar ruim 60-jarige ifabrieken. Met een compleet Duitse en Deense machine- je-afdeling wordt een grote lijkheden geboden. Naast de actief op het gebied van je industrie. bben wij per onmiddellijk en bestellingen voor zowel lande correspondentie anten en leveranciers orten n klanten als van collega's i, verkooparchief, etc. ieve vaardigheden nds en het Duits (Engels en ictie r cursussen te volgen mogelijkheden t. van Osnabrugge of e met uitgebreid c.v. kunt u 3 te Soesterberg. Jongeren actief mee laten beslissen over zaken die hen aangaan, of te- wel 'jongerenparticipatie'. Dat is min of meer de centrale stelling in de onlangs uitgekomen Beleidsnota Evaluatie en Vervolg Preventief Jeugdbeleid. Aan de ene kant wil de gemeente jongeren activiteiten laten bedenken en realiseren. Aan de andere kant moeten de jongeren actief betrokken worden bij het ont wikkelen van gemeentelijk beleid. De gemeente is momenteel bezig met het opstellen van een werkplan hoe dat het beste in praktijk ge bracht kan worden. Om de jongeren een bijdrage te laten leveren aan het gemeentelijke beleid wordt gedacht aan het vormen van een jongerenraad. Die zou dan officieel ge kozen worden en op dezelfde manier als de echte gemeenteraad te werk gaan: de raad komt eens per maand bijeen en behandelt dan door de commissies voorbereide besluiten. De beraadslagin gen van de jongerenraad dienen wel ver volg te krijgen van de gemeenteraad. Om het gemeentebestuur rond bepaal de thema's te adviseren wil de gemeente zogenaamde jongerenpanels vormen. Een bijzondere vorm van de panels zou den de jeugdbuurtcommissies moeten zijn. Deze richten zich dan voornamelijk op de buurt en worden uitsluitend be mand door jongeren van de betreffen de buurt. Kleinschalig Bij de plannen wordt uitgegaan van een doelgroep vanaf twaalf tot ongeveer achttien jaar. De jongerenraad zal even op zich moeten laten wachten, aange zien de gemeente kleinschalig wil begin nen. Met de jeugdbuurtcommissies en jongerenpanels zal wel begonnen wor den. De gemeente heeft een stuurgroep gevormd waarin diverse instellingen het jeugdbeleid vorm gaan geven. Daarbij wordt een groot beroep gedaan op de jeugdhulpverlening. Natuurlijk moet er ook een budget vrijgemaakt worden, zodat de jongeren activiteiten kunnen organiseren. Ook voor Stichting Balans, die het hele project gaat begeleiden, komt geld vrij. Een jaar later staat een evaluatie gepland, waarbij gekeken wordt of de jongeren wel voldoende zijn bereikt, hoe de jongeren en de gemeente hebben gefunctioneerd en hoeveel acti viteiten van de grond zijn gekomen. Van twee kanten In een toenemend aantal gemeenten in Nederland wordt op de één of andere manier gewerkt met jongerenparticipa tie. Dat is ook niet zo raar, aangezien dat in het onlangs afgesloten bestuurs akkoord Nieuwe Stijl "Jeugd in Ba(la)ns" als een criterium geldt waar aan het jeugdbeleid van de lokale, pro vinciale en landelijke overheid moet voldoen. Het jongerenbeleid buigt zich niet alleen over de zogenaamde pro bleemjongeren, maar gaat over alle jon geren. Er wordt niet alleen beroep ge daan op jongeren om zich in te zetten. Ook van instellingen, organisaties en de gemeente wordt verlangd dat ze serieus plaats maken voor jongeren zodat deze een bijdrage kunnen leveren aan hun beleid. Door een "expertmeeting" kun nen organisaties met elkaar in gesprek raken. Voor de inbreng van de jongeren zou dan een jongerenconferentie gehou den moeten worden. Het is de bedoeling met het project van start tegaan in november van dit jaar. De expertmeeting wordt in juni gehou den en de jongeren komen tijdens een conferentie in september of oktober bij elkaar. De notie wordt besproken door de raadscommissie Welzijn op woens dag 5 april, aanvang 19.30 uur. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 -60136 82 w Nshtbükpj \fsL%tado Een vijftal winkeliers van de Laan straat, allen gevestigd in de omge ving van het kruispunt met de Dor- resteinweg, heeft het gemeentebe stuur gevraagd een blauwe zone in te stellen voor een deel van de par- keerstrook langs de weg. De directe omwonenden zouden dan een ont heffing moeten krijgen. Een 62-jarige vrouw uit Voorthuizen werd vorige week woensdag om 22.00 uur opgeschrikt door een brand aan de voorzijde van haar caravan. Deze stond op het Dorpsplein in Soesterberg. De vrouw was in de caravan bezig met de administratie van haar winkel die er naast gelegen is, toen zij buiten een vreemd geluid hoorde. Toen ze buiten een kijkje ging nemen bleek de dissel- bak in brand te staan. Hoewel de brand weer snel ter plaatse was, kon niet voor komen worden dat de caravan groten deels uitbrandde. De gevel waartegen de caravan aanstond liep ook schade op. Een 60-jarige bewoner van de Jacob Catslaan trof zijn 45 dakpannen zon dagmiddag vernield aan in de tuin van de achterburen. De dakpannen stonden opgestapeld achter in zijn tuin, achter de garage. Onbekenden hebben de dak pannen kapotgeslagen. Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 -17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereik baar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR-REPARATIES-KEURINGEN Nieuwegracht 1A 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94 De vijf winkeliers - banketbakkerij Wim Rademaker, rijwielhandel Bob Jansen, slijterij Ben Rademaker en tabakshandel Bon - constateren dat de bestaande parkeermogelijkheden al een tijdje niet meer voldoen aan hun wensen en die van het winkelend publiek. Dat wordt veroorzaakt door auto's die er veel te lang geparkeerd staan, en die zijn meestal van personeelsleden van bedrij ven in de buurt, niet van de bewoners. Het gevolg is dat de bereikbaarheid van de winkels steeds verder afneemt, dat daardoor omzet verloren gaat en dat door de huidige parkeerchaos ook de verkeersveiligheid ip het geding komt, aldus de ondernemers. Zij wijzen het College van B. en W. en de gemeente raad - aan wie ze het verzoek hebben gericht - er verder op dat deze kleine "winkelierskring" een grote sociale functie heeft in de omgeving. Daarom Ook het 'pleintje' bij de bakker zou blauwe zone moeten worden. hebben ze recht op goede, parkeerfaci- liteiten, zodat ze zich ook niet noodge dwongen elders moeten gaan vestigen. Naast het gezamenlijke initiatief van de winkeliers heeft banketbakkerij Wim Rademaker nog een extra verzoek voor een blauwe zone ingediend. Het gaat om de parkeersplaats bij zijn winkel, die gecreëerd is door de afsluiting van de Zwaluwenweg. Rademaker heeft de grond daarvoor destijds afgestaan aan de gemeente, maar constateert nu dat ook dit "pleintje" continu wordt ge bruikt door automobilisten uit de buurt. Hij leidt daardoor schade en wil de par keermogelijkheden ook in de tijd beper ken door het pleintje aan te wijzen als blauwe zone. Of de tredmolen van Soester J. Zoe telief mobiel is of niet, maakte uit eindelijk geen verschil. De presi dent van de Utrechtse rechtbank oordeelde donderdag in een kort geding dat Zoetelief niet ontvanke lijk was in zijn eis. Hij had eerder bezwaar moeten maken. Zoetelief eiste direct de tredmolen terug die de gemeente op 10 februari bij hem weghaalde. Volgens Zoetelief gebeurde dat op basis van een oud besluit en kon hij daardoor geen bezwaar maken bij de rechter. De gemeente was van mening dat hij zijn beurt voorbij had laten gaan. De Soester had bezwaar kunnen maken te gen de aanschrijving van deze bestuurs dwang van 1 februari. De rechter was het hiermee eens. Om zijn tredmolen terug te krijgen moet Zoetelief de gemeente ruim vierduizend gulden verwij deringskosten betalen. In de Soester Courant van 15 maart stond een artikel over de bus die de Rotary Soest/Baarn wil aanschaffen voor mindervaliden. De financiering van de bus en de exploitatie komt voor een groot deel van sponsors, maar de opgerichte Stichting Rota rybus Soest/Baarn houdt ook een loterij. Te winnen zijn onder meer een tiendaagse reis voor tfvee perso nen naar de Dominicaanse Repu bliek en een vierdaagse golfreis naar Frankrijk. De trekking is op 6 juni. Loten kosten 50 gulden per stuk en worden door de leden van de Rota- ryclub aan de man gebracht. Wie nu al een of meer loten wil kopen, kan terecht bij C. van den Hout, tel. 6031524, of W. van der Boor, tel. 6024914. Deze namen en telefoon nummers waren uit het vorige arti kel weggevallen. Vandaar dat ze bij deze alsnog worden gepubliceerd. Een 17-jarige Amersfoortse automobi list werd zaterdagnacht om 02.00 uur aangehouden nadat de politie zag dat hij een rare manoeuvre maakte bij de ro tonde van de Burgemeester Gro- thestraat. Op het bureau bleek hij een hoog alcoholpercentage te hebben ge nuttigd. De man werd bekeurd voor het rijden onder invloed, het geven van een valse naam en het niet in het bezit heb ben van een rijbewijs. Op de Biltseweg hield de politie don derdagmiddag een radarsnelheidscon trole. In totaal reden er 1264 automo bilisten langs, van wie er 21 de maxi mumsnelheid van 80 kilometer overtra den. De hoogste snelheid was 108 kilo meter. De gemeente moet voor de Schans een hogere huurprijs in rekening brengen aan het Reinigingsbedrijf Midden-Nederland. Het College wilde 57 gulden de meter vragen. 'Veel te weinig', stelden zes van de zeven fracties. Zij willen een tarief dat overeenkomt met de marktprijs. Die ligt volgens Jan Smeeing (CDA) - en hij kan het weten - op 85 tot 90 gul den. Na wat berekeningen kwam hij tot de conclusie dat de gemeente 75 gulden moet vragen. Wat Wim Roest van D66 betreft is dat het minimum. Ook GGS, GL/PS, PvdA en GPV/RPF/SGP wil len meer geld zien. De reinigingsdiensten van Soest en Zeist fuseren per 1 april en gaan dan verder onder de naam Gemeenschappelijke Regeling 'Reinigingsbedrijf Midden- Nederland'. Het bedrijf wordt gehuis vest aan de Schans 14, waar nu de plaat selijke reinigingsdienst zit, en moet daar voor huur betalen aan de gemeente Soest. Het College had overeenstem ming bereikt over een huurprijs van 57 gulden de meter, maar de Soester ge meenteraad stak daar donderdagavond een stokje voor. Er moet in haar ogen sprake zijn van een zakelijke overeen komst, niet van een moeder-dochterre latie. In de huurprijs moet, zo meent de raad, tevens het gebruik van het buitenterrein worden verrekend. Ook de 18 mille die de gemeente aan kosten maakt, moeten direct in de huur terug te zien zijn. Het College wilde dat pas over enkele jaren doen. De fracties drongen echter aan op een 'marktconforme' prijs. In een mislukte poging zijn wethouder Neks Blömmers te redden, zei Pieter van der Tprre - de financieel deskundi ge van de WD - dat opgepast moet worden dat een hogere huurprijs straks zal worden doorberekend aan de burger. "De voorgestelde prijs is misschien niet marktconform, maar wel reëel. Mis schien dat de marktprijs over twee jaar lager is, dat weten we niet." Waarop Smeeing reageerde met de opmerking dat we 'nu' leven. De verantwoordelijke WD-wethouder Neks Blommers leed dus weer een ne derlaagje. Ze beet nog wel even van zich af. "Iedereen heeft het maar over marktconform, alsof iedereen ook weet wat dat betekent." Toch zag ze in dat haar voorstel het niet zou halen, van daar dat ze het terugnam. In april legt ze de raad een nieuw voorstel voor. Grondverkoop Blommers was nog maar net opgekrab beld, of ze struikelde meteen over haar volgende voorstel. H.A. Berkhout, be woner van perceel 184 aan de Soester- bergsestraat, wil bosgrond van de ge meente kopen, die hij al jarenlang zon der toestemming van de gemeente in gebruik heeft. Met hem had het Colle ge overeenstemming bereikt over een prijs, maar ook die is volgens de ge meenteraad veel te laag. "Langdurig sjoemelen met gemeente grond mag niet worden beloond", vond Ans Mann van GL/PS. Chris van Vuur- en (GPV/RPF/SGP) snapte niet dat Blommers het voorstel niet had terug genomen nadat in de commissie finan ciën al duidelijk was geworden dat de meerderheid van de raad niet akkoord zou gaan. Volgens Blommers ligt de zaak ingewik kelder. "De bewoner zegt dat het ge bruik is verjaard. Als dat zo is, krijgen wij geen cent. Dat zegt de wet. Het College zet de zaak niet op scherp, de raad wil dat kennelijk wel doen. Wilt u dat ik in het vervolg naar de rechter moet?" Dat vonden de fracties onbegrijpelijk. Berkhout kan wat hen betreft instem men met de prijs die de gemeente vraagt en anders moet hij de grond ge woon teruggegeven. Dat kan hem vol gens Smeeing in een simpel briefje wor den meegedeeld, opnieuw onderhande len ziet hij niet zitten. GGS stelde daar naast dat het gebruik nog niet verjaard kan zijn, omdat de situatie pas sinds 1993 is veranderd. Blommers gaat dat uitzoeken, zal een beleidslijn voor dit soort gevallen op stellen en wendt zich daarna tot de raad met een nieuw voorstel. Wie zaterdag 29 april (dan wordt Koninginnedag gevierd) een grond- plaats of een kraam wil bemannen op de Oranje Vrijmarkt op de Eng, kan die op woensdag 5, donderdag 6 of woensdag 19 april reserveren bij de Hopman Masselman Groep (HMG). Die verwacht weer zo'n 700 mensen die hun (tweedehands) spullen te koop aanbieden. Op die dagen zijn medewerkers van de organiserende scoutinggroep enkele uren aanwezig in buurthuis de Praatpaal aan de Smitsweg. Naast de huur moet een borgsom worden betaald. Die krijgt men terug, zodra de plaats of de kraam na afloop schoon is opgeleverd. De deelnemers aan de traditierijke Vrij markt moeten er zelf voor zorgen dat hun niet verkochte spullen worden afge voerd. Daar is geen vuilniswagen voor beschikbaar. De huur en de borg moeten tijdens de inschrijfa vonden worden voldaan. De tarieven zijn als volgt. Een grondplaats van ca 12 vierkante meter kost 7,50 gul den en een tientje borg. Particulieren kunnen voor 50 gulden een kraam (van vier meter) huren en dienen 25 gulden borg af te staan. Voor handelaren be draagt de huur per kraam 100 gulden (en 50 gulden borg). Wie pas op Konin ginnedag een grondplaats huurt, moet 10 gulden betalen, mits er nog een plaats vrij is. Voor een beperkt aantal marktkramen kan stroomgebruik gerealiseerd worden. Dat moet worden gemeld bij de inschrij ving en kost 60 gulden. Alcoholische dranken mogen niet worden verkocht. De inschrijfavonden zijn op de volgen de tijden: woensdag 5 april en donder dag 6 april van 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 19 april van 16.00 tot 18.00 uur. Voor meer informatie kan men op deze tijden bij de organisatoren van de HMG terecht. Het feestprogramma voor Konin ginnedag, die dit jaar op zaterdag 29 april wordt gevierd, is rond. Het gemeentebestuur verleent de nood zakelijke vergunningen en het Oranje Comité en de participeren de verenigingen en instellingen kun nen de puntjes op de i zetten. Ook dit jaar wijkt het programma niet of nauwelijks af van dat van voorgaan de jaren, behalve de afwijkende data vanwege het feit dat 30 april op een zondag valt. Vrijdag 28 april wordt 'afgetrapt' met de traditionele lampionnenoptocht die om 21.00 uur vanaf de Open Hof begint. De volgende morgen kunnen fietslief- hebbers tussen 9.00 en 10.00 uur bij de De Kwekerij aan de Molenstraat op stappen voor een tocht van IVN Eem- land. Wie 's ochtends niet in de gelegen heid is, kan tussen 13.00 en 14.00 uur opstappen. De versierde fietsoptocht begint om 10.30 uur vanaf het schoolplein van de Ludgerusschool aan de Vosseveldlaan en de paardenspelen bij Eldorado van gen om 10.00 uur aan. Op de parkeerplaats van tuinadviescen- trum 't Vaarderhoogt zijn er van 11.30 tot 15.30 uur kinderspelen en Artishock heeft overdag werkgroepen en live-mu- ziek. Ook 's avonds zijn er optredens in het centrum aan de Steenhoffstraat. Vaste prik in het programma zijn verder onder meer het Oranjebal in Bos en Duin aan de Bosstraat en de Oranje Vrijmarkt op de Eng (zie elders op deze pagina). Van 21.00 tot 22.30 uur treedt het Friendship Gospel Choir op achter de brandweerkazerne aan de Lange Brink- weg. Daar wordt na afloop van het con cert het vuurwerk afgestoken. De activiteiten in de Oude Kerk gaan niet door (volgend jaar weer wel). Ook in kinderparadijs de Vrije Teugel aan het Vedelaarpad worden (van 11.00 tot 18.00 uur) tal van activiteiten voor kinderen gehouden. Dit onderdeel valt niet onder auspiciën van het Oranje Comité. UITSLUITEND GELDIG OP 1 APRIL h^Z MODE ZUIDPROMENADE 12 3768 EM SOEST TELEFOON 035 - 602 35 30 De Commissie Ouderenbeleid is boos. Op de politiek, maar ook op de ambtenaren van Soest. Die zien de commissie al net zo weinig staan als de gemeenteraadsfracties. Ze vragen in elk geval nooit - of hoogst zelden om een advies. Terwijl de commissie juist daarvoor ooit in het leven is geroepen... Het is niet voor de eerste keer dat de Commissie Ouderenbeleid (kortweg COB) zich door het gemeentebestuur (in de ruimste zin) van Soest voor het hoofd gestoten voelt. Eigenlijk al to lang de commissie bestaat (vanaf 1986) klaagt ze daarover. En telkens weer komt het op hetzelfde neer: de commis sie wordt domweg genegeerd. Ook nu weer, zo blijkt uit het vorige week gepu bliceerde jaarverslagje. De bedoeling is dat het gezelschap "oude wijzen" - samengesteld uit afge vaardigden van de ouderenbonden en enkele (door de gemeente!) voorgedra gen onafhankelijke leden, onder (even eens onafhankelijk) voorzitterschap van BAR, CRILL RESTAURANT I l (al onze gerechten ook om af te halen) 035-6018252 iemand die door het gemeentebestuur is benoemd - zich elke maand buigt over de plannen op de diverse beleidsterrei nen. De commissie moet bekijken of daaraan - vanuit het oogpunt van de ouderenzorg - nog wat bijzonders te verhapstukken valt. Dat is betrekkelijk zelden het geval, hoewel feitelijk gespro ken al het beleid wel vanuit die optiek beoordeeld kan worden. De commissie doet dat in elk geval graag en besteedt dan ook heel wat tijd aan het doornemen van plannen en voornemens op het gebied van volks huisvesting, winkelbeleid, ruimtelijke ordening, verkeer, welzijnsvoorzienin gen, gezondheidszorg en wat niet al. Maar dan meestal op éigen initiatief, niet omdat het haar werd gevraagd...En dat steekt. Want nu lijkt het alsof het de gemeente eigenlijk geen biet kan sche len hoe de COB erover denkt. Vandaar dat aan het eind van het jaarverslag 1999 nog maar eens de verzuchting wordt geslaakt dat het vragen van advies "onontbeerlijk" is. Dreigement Het gemeentebestuur moet trouwens vooral niet denken dat zo'n commissie Ouderenbeleid toch mèar een "gewicht loos" gezelschap is, want: "De groep 55-plussers blijft groeien en zal op kor te termijn 30 van de totale bevolking en meer dan de helft van de stemge- rechtigheden bedragen," klinkt het als een dreigement. "De commissie is van oordeel dat er alles aan gedaan dient te worden om deze groeiende groep met al zijn behoeften en zorgen nauwlettend te volgen om adequaat te kunnen reageren op dreigende tekorten." Vandaar dat ze ook de verschijning aankondigt van een nieuwe, geactualiseerde versie van de Nota Ouderenbeleid, die dit jaar nog wordt verwacht. Op de Hartmanlaan in Soest is in de nacht van vorige week dinsdag op woensdag een auto bekrast. De krassen zijn met een onbekend voorwerp aange bracht. De schade bedraagt 1200 gul den. Vorige week had ik een interessant in terview in "Soest Actueel" met ds. R. van Kooten. Een keurige man (type Taphoorn), modieus gekleed, fraai kap sel, een prachtig huis, grote tuin, een vakantiehuisje in Brouwershaven en een computer: rvankooten/ uniollapenstaartjefreeler.nl. Hij is ge reformeerde bonder en predikant van de Ichthuskerk, waaromheen zondags tijdens de kerkdiensten een wagenpark staat waar de Rabobank jaloers op is. Hij is voorstander van een federatie van kerken volgens het Fortis-model, een holding-model, waarin de Gerefor meerde Bond, de rechter vleugel van de Hervormde Kerk, zelfstandig kan blij ven met een eigen grondslag. Hij noemt die grondslag de statuten van zijn kerk, te vergelijken met een hypotheekakte waarbij het aanbrengen van veranderin gen zich tegen je kan keren. De Soester voorganger is fel tegen de manier waarop de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Lutherse Kerk samen-op-weg zijn onder leiding van KPMG (bekende accountants in het bonnetjes-onderzoek van Peper) om te trachten tot een nieuwe organisa tie te komen. "Dat is te absurd voor woorden. Dan moet je die KPMG-mensen eerst nog uitleggen wat een kerk is. Dat is niet zo maar een vereniging, het is het lichaam van Christus. Het SOW-proces is opge start in de zeventiger jaren, toen men idolaat was van een centraal bestuur en een éénhoofdige leiding. Daar komt men al lang op terug", zegt de pastor die het'allemaal geldverspilling vindt. Gereformeerde Bonders kennen de tijdgeest en weten precies hoe in onze dagen het individualisme hoogtij viert, maar wel getuigt van een persoonlijk geloof. Maar ze kennen ook hun klas sieken. Zoals de geloofsbelijdenis van de Nederduitsch Gereformeerde Kerk uit de 16e eeuw, de Heidelbergsche Ca techismus, de Dordtsche Leerregels en bovenal de bijbel. Zo letterlijk mogelijk. Als de bijbel zegt dat iets zonde is dan is het zonde. Aan de opstanding uit de dood mag niet getwijfeld worden, an ders ben je "het beklagenswaardigste wezen dat er bestaat", zoals Paulus schreef in zijn brief aan de Corinthiërs (1 Corinthe 15). "We gaan niet mee naar een nieuwe kerk, mee met een nieuwe kerkorde. Het is voor mij een zaak van leven op dood. We zijn altijd op onze post geble ven de eeuwen door. De grondslag van de kerk is goed", zegt dominee Van Kooten, die zich niet door anderen laat dwingen of iets laat opleggen (top down) en het SOW-gebeuren bestem pelt als een toekomstige regentenkerk waarin predikanten directeuren worden en de ambtsdragers ambtenaren. Een predikant zei ooit tegen hem: "Ik geloof dat wij een andere God hebben." In Putten verklaarde Van Kooten on langs: "Laten we bidden dat de Heere een scheuring voorkomt. Hij is machtig. Hij kan de zaken anders doen gaan. Wij moeten wachten hoe God Zijn Kerk leidt. Het kan toch niet, dat we nu in enkele decennia accepteren wat onze voorouders, onder dreiging van de brandstapel, voor God en hun geweten niet hebben aanvaard, namelijk een an dere dan de gereformeerde leer." Zo gaat Soest straks de geschiedenis in als de startplaats van de doleantie in 'de éénentwintigste eeuw. Religie is altijd top down. Ik dank God een vrij mens te zijn, een discipel van de schoonheid en de troost. Hét adres voor ambachtelijk bereide: Luxe salades Luxe hapjes Luxe buffetten Luxe barbecueparty's De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven 035-6022871 '♦LbjV Steenhoffstraat 58 Zaterdagochtend om 07.00 uur ont stond er op dé Birkstraat een aanrijding tussen twee auto's. Een 24-jarige Soes ter kwam uit de richting van de Vondel laan en zag pas te laat dat de automo bilist voor hem stopte om linksaf te kunnen slaan. Een inzittende 27-jarige vrouw moest met nekletsel naar het zie kenhuis. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2000 | | pagina 3